iBfl dit nummer behoort een Bijvoegsel. KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag. Eerst nog zes spreiters over de Ta- riefwet, en toen de Minister. Maar hij heeft slechts kunnen zeggen hoe hij zijn rede zou indeelen, met de meèdjefe- ling tevens dat er een nota van wijziging zou worden ingediend. De rest van de rede komt eerst heden. De zes spekers hebben uit den aard' der zaak niet veel nieuws gebracht. Men weet reeds dat de rechtsche partijen het ontwerp zullen steunen, en dat de linksche partijen zullen tegenstemmen. Men kan de vraag stellen welke reli- gieuse antithese-argumenten de oorzaak; zijn, dat de scheidingslijn weer op die wijze getrokken wordt. De heer Kersten heeft daarop gis teren een antwoord gegeven: onder Gods leiding zijn de staten gegroeid en de grenzen geworden. Daarom zijn de meii- scheu verplicht de grenzen, te bewaren en daartoe kan protectie medewerken. We vermoeden echter dal de andere christelijke partijen die stelling wel niet zullen ondersteunen. Bij hen. blijft het dan moeilijk om een bevredigende ver klaring te verkrijgen door bestudeering van de partij-beginselen. Maar in ieder geval aciit rechts zich de regeeringspartijen ook zij die niets voor protectie voelen, vinden de nu voorgestelde verhooging niet zoo erg dat ze daarom aan den Minister van Pin. de door hem noodig geachte versterking der financiën zoudeu willen weigeren. We zullen daarom kort zijn in de ver melding van het gister gesprokene. De drie sprekers van rechts, die gis teren het woord voerden, de heeren v. Vu uren, de Monté Verloren en S m e e n k, en ook de heer Kersten, hebben nog eens herhaald, dat het met het protectionistische karakter van dat ontwerp zoo'n vaart niet loopt. En de heeren de Monté Verloren en Smeenk knoopten daaraan vast een liejjhaling van de bewering van den heer Hermans dat de prijzen der artikelen niet zullen be hoeven te stijgen door dit ontwerp, Ook buitenlandsche gevolgen werden door deze sprekers niet gevreesd. Voorts betoogde mej. Groene weg dat de huismoeders liet gelag zullen .moe ien betalen; en gaf de heer v. d. Wae r- ,d e n een interessante argumenteering van zijn twijfel dat hoogere prijzen voor het product ook zullen leiden tot hoo gere loonen, getuige hel feit dal de re- eele loonen in niet-protectionistische lan den hooger zijn dan in beschermde lan den. BINNENLAND. HET INVOERRECHT OP MINERAAL WATER. In verband met de opmerkingen, die wij onlangs maakten over de verhooging van hel invoerrecht op mineraalwateren, maken we met begrijpelijke voldoening gewag van een bij nota van wijziging door den Minister aangebrachte wijzi ging in het Ontwerp-Tariefwet, waarbij hel voorgestelde recht van f J. voor bron- en mineraalwater per 100 Ilesch, wordt verminderd tot f 1. Uit Stad en Provincie. De Commissaris der Koningin heeft aan de burgemeesters in Zeeland de vol gende circulaire gezonden De stormramp op de SÉhelde, die IS Juli j.l. plaats voud en die ook buiten deze Provincie groote deelneming wekte, geeft mij aanleiding, voor zooveel noodig, Uwe bijzondere aandacht le vestigen op de circulaire van mijn ambtsvoorganger van 28 Juli 1913 A no. 3583, 3de af- deeling (opgenomen in Prov. blad no. 8G van dat jaar). Met nadruk moge ik U verzoeken, bij het intreden van een ramp van alge- meenen aard (ook indien hel geen wa terramp betreft) U oogenblikkelijk (zoo mogelijk telephonisch of telegrafisch) rechtstreeks met den Voorzitter van het Provinciaal Watersnood-Comité in verbinding te stellen en U te onthouden' van elk beroep op de particuliere lief dadigheid. Hel Voorzitterschap van het Provin ciaal Watersnood-Comité wordt thans door mij bekleed. Uit Middelburg. Zaterdag en Zondag a.s. hebben de afdeelingen Goes, Vlissingen en Middel burg van de Arbeiders Jeugd Centrale hun Jeugdfeest te Middelburg. De regeling van dit feest is als volgt; Zaterdagavond pl.m. half zeven een wandeling met fakkels én vlaggen door de arbeiderswijken der stad, waarna om 8 uur een feestavond plaats heeft in het Schuttershof. Zondag zal het leest te Vlissingen, na een Hinken wandeldag, ongeveer 4 uur worden gesloten. De wandeling door de stad is als volgt Stationsstraat, Koningsbrug, Kaden, Rotterdamsche Kade, Nederstraal, Veer- sche Singel, Jacob Oatsstraat, Rozen- straal, Meidoornlaan, Jasmijnstraat, Le liestraat, Noordsingel, KI. Vlaanderen, Seisplein, Seisstraal, Seisdam, Domb. Schuitvlot, Achtersingel, Wanterstraat, Vlissingsche Straat, Lange en Korte Gee- re, Gortstraat, Markt, Ylasmarkt. Ter gelegenheid van den alhier in de volgende maand te houden Bazaar voor hel Tehuis vjm Oud-verpleegsters (wel te onderscheiden van den 28 Oc tober ten huize van mej. O. C. Sprenger te houden bazaar voor „Zusterhulp"), zal op Donderdag 20 November een soi- rée georganiseerd worden, waarover na dere bijzonderheden nog zullen bekend gemaakt worden. —De reddingsbaak, hangende aan de Koningsbrug alh ier heeft heden goede diensten bewezen, al was liet gelukkig niet voor een mensch. Dit maal was een kalf kennis gaan maken mei het water en werd nu door middel van den haak aan hel touw rond den hals bovenge- liouden en later achter een roeibootje naar <len opril bij het Badhuis ge bracht en zoo weer op het drooge. De politie alhier hield een vrouw aau, die om nachtverblijf kwam, maar die door den commissaris te Goud? werd gezocht als verdacht van oplichting. Uit Vlissingen. In een gisterenavond le Vlissin gen gehouden vergadering van rijks ambtenaren is een motie aangenomen, waarin, gezien den gunstigen stand der financiën van het rijk en de duurder wordende levensmiddelen, ten sterkste wordt geprotesteerd legen de door de regeering voorbereide traktementsveria- ging. Goedkeuring werd gehecht .aan de wijze van actie voeren der centrales. Uit Walcheren. Door Ged. Staten is niet goedge keurd hel raadsbesluit van O. en W. Souburg tol het aangaan van een geldleening len behoeve van de Alge- meene Woningbouwvereniging, Op de agenda van de Maandag 27 de zer te houden raadsvergadering komt een voorstel voor van B. en W. om van deze beslissing van Ged. Staten iu be roep le komen bij de Kroon. In deze zelfde vergadering zal in "be handeling komen een ontwerp-overeen- komst Voor de bediening van het roei- bootveer 'te A b e e I e. Bij dit punt is overgelegd een schrijven van den hoofdingenieur van den Rijks waterstaat te Vlissingen, gedateerd 3 Oc tober, en luidend als volgt: „Blijkens van hoogerhand ontvangen bericht, overweegt de Minister van Wa terstaat de vraag of het wellicht (beter zou zijn het nevcnsvermelde veer niet meer over te dragen, doch hel veer voor- loopig gedurende 3 jaren als een Rijks- veer te blijven aanzien en de bediening aan uwe gemeente op te dragen tegen e'éii vergoeding vgn f 1000 per jaar. Hel komt mij voor, dat deze vorm eencr overeenkomst ook voor uwe ge meente wellicht verkieselijker is dan overdracht, aangezien pas over eventu- eele overdracht .beslist zou behoeven le worden, nadat u gedurende enkele jaren zelf ervaring zoudt hebben opgedaan, in hel hijzonder omtrent den omvang der onkosten van het veer. Een onlwerp-bedieningsovereenlvomst gelieve u hierbij aan te treffen. Beleefd verzoek ik u (mij te melden, of uw college (of c.q. de Raad) zich daarmede kan verecuigen of tot welke opmerkingen aanleiding mocht worden gevonden. Ik vestig er uwe aandacht op, dat de in het ontwerp opgenomen dienstrege ling, ook voor den Zondag, dezelfde is als de bestaande, doch dal u gerechtigd zoudt ziju dcsgewenscht de diensturen uil te breiden." Verder staan op de agenda dezer ver gadering de volgende punten, het geven van namen aan de z.g. Schout- en Cevaal- straal, waarbij B. en W. het voorstellen van namen aau den. Raad over laten; een vbrzoek van het bestuur der Land- bouwverecniging om een lokaal van de openb.s chool voor een cursus In bemes tingsleer; een bepaling betreffende hei vasthouden van duiven; een verzoek van Het Groene Kruis om verhooging dei- subsidie tot f75. Maandagmiddag hield de raad van N.- en St. J o o s 1 a n d een openbare vergadering waarin allen tegenwoordig waren. Op het bekende adres van de Z. L. M. werd besloten de duiven le lateu ophou den van 15 Maart tol 1 Juni, behoudens vrijstelling voor wedstrijden. De straf op overtreding van deze bepaling werd ge steld op 'f 5 boete of 1 dag hechtenis. Hel schoolgeld voor de leerlingen v. d. le geven ontwikkelingscursus werd be paald op 2.40 per maand. Ouders of verzorgers met minder inkomen dan f 600 per jaar zijn vrij van het betalen "Vm schoolgeld. Tot havenmeester werd benoemd met 5 stemmen de ^gcmeenle- veldwachter IV. Boekhout; 3 sollicitanten hadden zich aangemeld. Op M. Joosse waren twee stemmen uitgebracht. Aangaande een voox-stel van B. en \Y. om een onderzoek in te stellen naai' het bestaande gebrek aan de Norlhonput, werd besloten daaruog mede te wachten tot een onderzoek, is ingesteld naar de kosten van het leggen van rioolbuizen uit de kom der gemeente naar het ka naal bij de haven om daaruit hel water le kunnen oppompen bij eventueele brand. De commissie belast geweest met het nazien der rekening over 1923, adviseer de tot goedkeuring daarvan, waarop' deze werd vastgesteld in ontv. op f 37994.3li/s en in uitgaaf op f 36382.33, alzoo met een vermoedelijk batig saldo van f 1611.971/8. Eon wijziging der begroo ting van 1924 werd goedekeurd. Van de bewoners van l gehucht Oude Dorp en omstreken was een verzoek ingekomen tot verplaatsing der bij dat gehucht staande lantaarn, om reden daarvan niet genoeg licht verkregen werd op het gehucht zelf. Hierop werd gunstig beschikt. Besloten werd lot aankoop van een nieuwe kachel voor het gemeentehuis. Mededeeling werd gedaan van de goedkeuring op de heffing van leges voor de afgifte van jachtakten; dat nan de gemeente Middelburg moet betaald worden f 105.02 in de kosten van Ara- bachtschoolondenvijs. Procesverbaal van kasopneming van den gemeente-ontvan ger; en een staat van keuringen 'enz. van den vee- en vleeschkeuringsdiensl 3e kw. 1924. Alles voor kennisgeving aangenomen. Hierna werd de begrooting behandeld voor 1925. De post steiger- en kanigeld werd f 200 hooger geraamd dan B. en W, 'hadden voorgesteld en gebracht op 1600 gulden. Bij den post gemeentewerken werd besloten een oproeping le doen ten zijner lijd voor een werkman die een geheel jaar vast voor dc gemeente werkt op een salaris van f 900. De post klok ken, uurwerken, enz. werd met f 25 ver hoogd in verband met hel schilderen van het wijzerbord De post wegen werd met f 300 verhoogd en gebracht op f 1080. De plaatselijke inkomstenbelasting Is ge raamd op f 11500, d.w.z. f 600 minder dan hel vorige jaar. De begrooling werd in totaal vastgesteld op f31721.93, onvoorz. uiig. f 505. In de Maandagmiddag gehouden ver gadering van den gemeenteraad van Aagleleerke werd, op voorstel van B. en M besloten niet le voldoen aan het verzoek van de Z. L. M. om een /verordening vast te stellen op het vast- houöeu van duiven. In verband met een van Ged. Staten ontvangen circulaire werd een Verorde ning tegen brandgevaar, vooral in ver band met loodgiclcrswerkzaamheden, vastgesteld. Besloten werd een groot deel van het hakhout, slaande langs den weg van het dorp naar den Kioostenveg, op le ruimen, zulks Ier verbetering van hel verkeer; slechts één rij hakhout zal blij ven slaan. De heeren Maljers en Kodde wilden het hout geheel opruimen. De heer Maljers en Corré vragen, in het belang van het verkeer, ook oprui ming van hakhout aan verschillende plaatsen vau den weg AVestkapellc-Aag- lekerke. De gemeentebegrooting 1925 werd daarna behandeld. De heer Corré meen de, dal de post „onderhoud van de brandspuit" tc laag was. De voorzitter, deelde mede, dat, na de vrij groote repa ratie, die er dit jaar aan is geschiedt, de post toereikend zal zijn. De bcgrooting werd daarna in ontvang eu uitgaaf vastgesteld op een bedrag van 1'12.215.94. Nadat nog eenige vragen waven ge steld en beantwoord over bestraling en het onderhoud van voetpaden cn den heer Kodde inlichtingen waren verstrekt over de voorwaarden vau verhuur van een woning, werd de vergadering ge sloten. o— U i t Z u i d-B e v e 1 a n d. Bij Kon. besluit is W. de Wolf, te Goes thans tijdelijk bureelambtenaar van den rijkswaterstaat, met ingang van 16 October 1924, benoemd tot bureel ambtenaar van den rijkswaterstaat der 2de klasse. Uit Tholen. Men deelt mede, dat het scheepje „Christina", geladen met suikerbietenen afkomstig uit Scherpeaisse, ju de haven te Steenbergen vóór de suikerfa briek aldaar is gezonken. Het zal gelicht worden. Maandagavond hield le S t. M a a r- tensdijk ten huize van den heer Dc Ruiter, de Coöperatieve Eleclrische Cen trale eeu buitengewone algemeene ver gadering. Van de ruim 200 leden waven slechls 70 tegenwoordig, wat, met het oog op het belangrijke dal in deze vergade ring zou worden te berde gebracht, te bejammeren viel. Genoemde coöperatie verloor n.l. in dertijd een aangegane procedure in ver band met de levering van een zuiggas motor. Dit verlies beleekende voor de centrale, mei inbegrip van proceskosten enz. ongeveer een uitgaaf van f 30 000 Er diende thans besproken le worden op welke meest voordeelige wijze men lot betaling van genoemd bedrag zou kunnen geraken. Nieuw kapitaal zou worden opgenomen, doch was in verband met de hooge te bedingen rente niet wenschelijk. Voorgesteld werd daarom dat ieder lid naar finaucieele draag kracht gedurende 10 achtereenvolgende jaren aan de coöperatie een renteloos voorschot zou verleenen. Ieder lid zou door zoo te handelen slechts een klein renteverlies derven. Door een 20-tal le den ter ,vergadering aanwezig, werd een gezamenlijke deelname toegezegd van ruim f 10 000. Het nog ontbrekende zal door middel van inschrijvingslijslen lxij de niet ter vergadering aanwezige loden gevraagd worden. Jaarlijks zou f3000 worden gerestitueerd, zoodat men na verloop van 10 jaar het voorschol weer terug zou hebben. Zij die eventueel niet in staal zijn een renteloos voorschol te verleenen, zullen worden gevraagd om een kleine jaarlijksche kostelooze bij drage, waaruit men zoo noodig rente kan betalen. Aangedrongen werd ten slofte om ieder jaar zooveel mogelijk van de loo- pende schuld af te lossen wal te meier wenschelijk zou zijn in verband mei het betrekkelijk hoog percentage waartegen men destijds geld opnam. Uit Zeeuwseh-Vlaanderen W. D. Een bericht uit Qostburg aan Zelandia meldt: Er zijn plannen in overweging, om de tram Breskens—Maldeghem, die thans door het dorp loopl. van af den Gróo- tendam begin van bet dorp, over de wei de van mej. le Nobel naar de R.K. school en verder langs den Tragel naai de oude marechaussee-kazerne, en dus geheel buiten het dorp om te doen loo- pen. Mogen de plannen verwezenlijkt worden, wal met hel oog op de nauwe stralen en scherpe bochten, zeer wen schelijk is. Dal de bietencampagne bij regen sommige wegen gevaarlijk maakt, on dervond de .bestuurder van de vracht auto van den lieer Van Pamel, die op den weg naast Rozcnoord te Sluis bij hel uitwijken ettelijke meters op zij schoof en ten slotte in een heg terecht kwam, waarbij de wielen 'n paar d.M. in den grond zakten. Twee andere vracht auto's moesten er aan te pas lcomen het vehikel op den begauen grond te helpen. Een andere bestuurder, in dit geval van een motorrijwiel, slipte op denzelf den weg waardoor de motor totaal ver nield werd. In beide gevallen liep het voor de chauffeurs goed af. VICTDRIA-WATER-OBERLAHNSTEIN. Op dc tentoonstelling van den Neder- landscheu Kruideniersbond, welke ge houden is in den Dierentuin te 's Gra- veuhage van 13—17 October, werd hol VICTORIA-WATER uil de bron te Obcr- lahnstein bekroond met dc hoogste on derscheiding, n.l. verguld zilveren me daille met Eere-diploma. (Ing. Med.) KERKNIEUWS. Na een vacature van ruim een jaar heeft de Ned. Herv, gemeente to Vei sen Zondag weder een predikant gekregen in ds, W. S. van Leeuwen uit Ellewoutsdijk die Zondag bevestigd werd door dr. If. II. Meulenbell van Oosterhout met de woorden uit Rich teven 11 lib en die 's middags zijn intrede deed, sprekend© over Joh. 7:37b. ONDERWIJS. Het luister apparaat in de Zeevaartschool. Op een bezwaarschrift van de Vereen, tol bevordering van het Zeevaar tonder- wijs tot het bestuur van de Zeevaart school te Vlissingen inzake 1 >-ecd' onlangs door ons vermelde luislerappa- raat in de klassen, heefl zij als antwoord (Dog. Med.) eeu schrijven onlvangen waarin de be zwaren legen dat apparaat worden be streden. Hel toestel zal dus wel gehand haafd blijven. Althans voorioopig. RECHTZAKEN. Een college van B- en W. voor den. rechter. Den 7den October diende voor den kantonrechter te Oostburg de strafzaak tegen F. J. L. M. van W., II. M F. V., en Cli. J. B., allen wonende le Hulst, in hun hoedanigheid van burgemeester en Wethouders van Hulst, verdacht van overtreding van het Reglement op de Wegen en Voetpaden van Zeeland (niet onderhouden van een weg, hoewel als onderhoudsplichtige op den ligger voor komende.) Hel O. M. had het college van B. en W-. ter zake van deze overtreding ge dagvaard als vormende de vertegenwoor diging der gemeente in rechten. De eisch luidde 1' 2.50 boete subs. ld. h. voor iederen beklaagde. Als verdediger trad op mr. A. J. van der Weel uit Middelhui- g. Thans heefl de Kantonrechter iu deze zaak vonnis gewezen, en op tweeërlei grond den Ambtenaar van het O. M. niet ontvankelijk verklaard in ziju strafver volging. Als bijzonderheid zij nog vermeld, dat de berechting dezer zaak door den Hoogen Raad aan den Kantonrechter te Oostburg was opgedragen, aangezien een der beklaagden ook de functie van kan- tourccliler-plaulsvervanger in hel kanton. Hulst bekleedt, en daar dus niet kon te recht slaan. .Reeds in een deel onzer vorige op lage vermeld). o Kantongerecht le Oostburg. Verbetering iu dc uitspraak van 9 Oc tober 1924 J. M. B-, Breskens, veroordeeld we gens overtreding der Motor- en Rijwiel verordening van do gemeente Breskens, tol geldboete van f 20 subs. 10 d. li., met vrijspraak van hetgeen meer of an ders is len laste gelegd. In dc uitspraken van 7 Oct. 1924 Wl. It. V., Sliedrecht, C. Wv Brussel, en F. H. TAardenburg, allen vrijspraak van overtreding der Alg. Tolitieverorde- ning le Sluis. HANDEL, NIJVERHEID EN VTSSCHERIJ. Een b e 1 a n g r ij k e order. B. en W. van Amsterdam ontvfngeïi van den Minister van Binneulandsche Zaken en Landbouw een schrijven, ge- dagteekend 26 Febr. 1924, waarbij onder verwijzing naar het schrijven van de Rijkscommissie voor Werkverruiming van. 20 Febr. 1924, wordt medegedeeld, dat met liet oog op do werkloosheid in onze Gemeente liet Rijk bereid is, aan de X.V. Construcliewerkplaatsen voorhoen Du Croo en Brauns een subsidie te vcr- leeueu van len hoogste f 40.000, om liet haar mogelijk le maken een order vau de Chineesche Regeering tc aanvaarden voor de levering van 100 spoorwagens lot een bedrag van f 550 000; o.m. onder de voorwaarden, dat de Gemeente aan hel Rijk 50 pet. van het subsidie tot een maximum vau f 20 000 restitueert en dat de avbcidsloonen van het oogcnhlik af, dat met het werk, waarvoor subsidie geldt, wordt begonnen, zoodanig geregeld zijn, dat voor het loon, dat voor IS uur werken per week wordt betaald. 52 uur per week wordt gearbeid. Naar aanleidiug van dit schrijven deel den B. en A\» den Minister mede, dat de ..rid is, de helft van het te verleenen subsidie tol een maximum van f 20.000 te restituren, evenwel onder liet

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 1