No. 248. Maandag 20 October 1924 Uw.gezondheïd WYBERTT3 D E R M I N. 467' Jaargang. MIDD0JUI1SCHE COURANT. dit nummer behoort een Bijvoegsel. BINNENLAND. NA WE IIANZEBANK-DEBACLE. Te Roosendaal is de vorige week dc 20e algemeene vergadering van de Di ocesane Hanzevereeniging in het bisdom Breda gehouden. In deze vergadering, de eerste na de Hanzebankdébacle, zijn vrij uitgebreide en boogloopende bespre kingen gevoerd over de financieele ver houding van deze middenstandsvereeni- ging tot de gefailleerde credietvereeni- ging De Hanzebank. Door deze bank bleken verschillende bedragen, te zamen groot f 11.281, aan genoemde vereeniging cadeau gedaan te zijn. Toen evenwei de curatoren van het faillissement dezen post in de boeken vonden, zonder dat daarbij bleek, dat dit een geschenk was, wenschte zij zulks ook niet te erkennen en eischten zij van deze vereeniging de volle terugbetaling van dit bedrag. Aan gezien de geldmiddelen van de Hanze, vooral door den teruggang van het getal leden er niet zoo rooskleurig uitzien, kon niet direct aan dezen eisch worden vol daan. Nu werd voorgesteld f 3000 aan stonds uit geleende bedragen te voldoen en verder 10 jaar lang per jaar f 1000 te storten voor verdere aflossing en rente. Gebeurde dit niet, dan zou faillissement niet kunnen uitblijven. Na urenlange discussies heeft de ver gadering dit voorstel aangenomen. De afdeeling Breda stemde tegen. Herhaal delijk werd er bevreemding over geuit, dat juist nu vele der hoofdestuursleden hun ontslag namen. In vacatures in het hoofdbestuur wer den gekozen de heeren Van Turnhout, le Breda; Lockefeer, te Hulst, en Van Mansfeld, te Bergen op. Zoom Voor- loopig blijven de vacatures Frencken, te Oosterhout en Lantain Thewes te Breda bestaan. Tot lid van het B. A. werd ra. a. herbenoemd de heer A. Weijns. Het bekende verzoek der Z. L. M., in zake het ophokken van duiven, werd niet ingewilligd als zijnde voor deze gemeente overbodig, daar er slechts enkele tam me duiven zijn. Het verzoek van het „Nul1' ora twee- verlichte en verwarmde schoollokalen met de noodige leermiddelen en tevens een subsidie van f 100, lokte eenige be spreking uit waarbij de heer Linderberglï secretaris van het Nutsdepartement, de verschillende sprekers van antwoord diende. Het verzoek werd ingewilligd met 4 slemmen voor en 2 legen de heeren v. Wel en Overbeeke). Ingewilligd werd een verzoek van M. Tramper om gebruik le mogen maken van een verlicht en verwarmd school lokaal le Oostkerke tot het .geven van een teekencursus/ voor ambachtslieden. Een gedeelte van de begraafplaats te Oud Sabbinge zijnde groot 30 Are en dat als bouwland ingericht werd, is ge gund aan den hoogslen inschrijver J. Verslelle voor f 61', den hoop en per jaar. De vorige pachter betaalde voor hetzelfde perceel f 20 per jaar. De ver pachting geschiedt voor 7 achtereenvol le jaren. Zaterdag kwam de 16-jarige J K., die op de hofstede van J. W. te Wol- faartsdijk, behulpzaam bij het voe derbieten malen, door het doorschieten van een der bieten, met een zijner han den ip de machine, waardoor deze zoo danig werd verwond, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Te W o 1 f a a r t s d ij k waren in de afgeloopen week opgericht een cursus in eerste hulp bij ongelukken en ver- bandsleer enz. onder leiding van den plaatselijken geneesheér dr. Pruiniger, en op initiatief van de vereeniging van oud leerlingen in de landbouwhuishoudkun- de. üit Stad en Provincie. In de heden gehouden zitting van het centraal stembureau voor leden der Prov. Staten van Zeeland verklaarde het bestuur mevr. E. Bergsma-Bergsma uit Zoutelande (Vrijz. Dem gekozen inplaats van den heer J. G. van Niftrik. Uit Middelburg. Zooals ook in de laatste voorafgaan de jaren wordt weer in de a.s. week en volgende dagen alhier langs de huizen gecollecteerd ten behoeve van het verstrekken van kleeren aan kinde ren beneden den leerplichtigen leeftijd. Ook thans wekken wij weer krachtig op deze collecte te steunen, en het nuttig werk van de dames zoo loonend mogelijk te maken. U i t Z u i d-B e v e 1 a n d. In de Vrijdag gehouden gemeente raadsvergadering te Waarde was de heer J. J. Mol afwezig. De gemeentebegrooting dienstjaar '25, werd vastgesteld naar een bedrag aan inkomsten en uitgaven, groot f 33.279,22\ Besloten werd om dezen winter gele genheid te geven voor leerlingen, die de lagere school afgeloopen hebben, om voortgezet lager onderwijs te ontvangen. De cursus zal één winter duren, terwijl de lessen aan de leerlingen gratis gege ven zullen worden. Ingekomen was mede een schrijven van het bestuur der Z. L. M., om aan de politieverordening een artikel toe te voegen, dat het verboden zou zijn tus- schen 15 Maart tot 15 Mei duiven te honden anders dan in hokken etc. Hierop werd nog niet ingegaan om dat er ter plaatse tot heden geene klach ten betreffende duiven waren ingekomen, om daarop in te gaan. (Dit verslag moest Zaterdag worden aangehouden wegens plaatsgebrek). In de Vrijdag gehouden vergadering van den raad der gemeente Wol- faartsdijk was afwezig met kennis geving liet lid Noteboom. Voor kennisgeving werd aangenomen een schrijven van den Alg. Ned. Wielrij- dersbond, waarin werd verzocht om de wegen en straten, in beheer bij de ge meente, zoo mogelijk te voorzien van een rijwielpad. De enkele wegen die in beheer zijn der gemeente voldoen aan het verzoek en andere w. o. de dorp straat komen niet voor verbreeding in aanmerking. De gemeentebegrooting 1925 aanwij zende in ontvangst en uitgaaf f 63.250.7y2' werd op advies van de commissie van het onderzoek zonder op of aanmerkin- den post bestrating van f 1500 le brengen op f2500. Volgens het voorstel van B, en W. kan door bezuiniging de laatste twee jaar het doel van bestrating der Nieuwstraat bereikt worden. De post f 300 als subsidie aan Bauer voor den dienst station-Vlake onder voor waarde om een voertuig te gebruiken waarin plaats is voor minstens 8 per sonen, bleef gehandhaafd. Een voorstel-Visscher om het tarief voor de passagiers terug te brengen op cent per persoon, werd verworpen met 8 tegen 1 stem. De begrooting werd vastgesteld met een eindcijfer van f 145.688 05 en een batig saldo groot f 635.35 28i/2 met een bedrag voor kapitaaldienst van f3611.01. In besloten vergadering werd verder gesproken over den hoog noodigen ver bouw of nieuw bouw van de openbare êchool. Uit Tholeu. De laatste dagen werden in de lagere gedeelten van Schouwen, St. Phi- lipsland en Tliolen reeds groote troepen ilde ganzen -waargenomen. o- Uit Zeeuwseh-Vlaanderen W. D. Geeft de kade te Sluis in de zo mermaanden met haar autoverkeer meer het beeld van een stedelijke omgeving, thans voert het landbouwbedrijf den bo ventoon. Vele karren, beladen met sui kerbieten, staan aan beide zijden van het water opgesteld, hun lading lossend de vaartuigen. Het aan- en afrijden op de smalle kaden geeft den bestuurders bij minder tegemoetkoming van een der zijden soms aanleiding tot incidenten, althans dc bestuurder van een vracht auto vond het noodig zijn ontstemming lot oponthoud te verzegelen met hand tastelijke argumenten, waarop aangifte bij de politie volgde. De gemeenteraad van K r u i n i n- _eu vergaderde op Vrijdagavond; afwe zig de heeren Koole en van der Straaten. Een verzoek is ingekomen van de Z. L. M. betreffende het ophouden van duiven gedurende een gedeelte van het jaar; zal in een volgende vergadering worden behandeld. De heer Jac. de Nooijer werd beéedigd als gemeente-ontvanger. De voorz. zeide er van overtuigd te zijn, dat De Nooijer die in zijn vorige betrekkingen zich steeds als een nauwgezet en ijverig amb tenaar had onderscheiden, ook nu zijn plicht met de meeste nauwgezetheid zou vervullen. Hij wenschte den heer De Nooijer geluk met zijn benoeming en de gemeente met een ambtenaar, di.e steeds bereid is geweest, waar zijn hulp ge vraagd werd te helpen en zonder aan zien des persoons gedaan had, wat hij zijn plicht achtle. Van deze plaats .bracht hij eveneens dank aan den vorigen func tionaris, den heer N. F. van Dijke, die steeds naar zijn bestekrachten do ge meente had gediend, maar door zijn ge vorderden leeftijd en een ernstige on gesteldheid genoopt was geworden ont slag te vragen. Goedgekeurd werd de begrootiug van het Burg. Armbestuur voor 1925 op een eindcijfer van f 11.859.32V2- met een sub sidie van de gemeente van f 1000. Bij de algemeene beschouwing over de gemeentebegrooting 1925 werden door den heer J. Visscher opmerkingen ge maakt aangaande het subsidieeren van de burgerwacht; het niet verleenen van een vastgesteld verlof aan de gemeente werklieden; het aan den gemeentewerk man L. Duindam in het vooruitzicht te stellen, dat zijn loon zal geregeld worden in overeenstemming met dat van D. Roe- lands, die trouwens veel langer in ge meentedienst is; de bestrating van 'de Nieuwstraat ten einde te brengen; de subsidie van den autobusdienst op het station aan bepaalde voorwaarden te binden; de gem. inkomstenbelasting zoo danig te regelen, dat de meest kapitaal krachtige inwoners het meest betalen en het bedrag voor noodzakelijk le vensonderhoud te bepalen op f800. Bij de artikelsgewijze behandeling van de begrooling maakt de heer A Dek aanmerking op de ongelijke vergoeding voor woninghuur aan de beide gemeen teveldwachters, Hij is van meening, dat de hoogere vergoeding aan Van Kleunen moet gelijk gesteld worden met die van Jansen. In stemming gebracht, wordt zijn voorstel verworpen met 8 tegen 1 stem. Een voorstel van Visscher om den post van f 50 voor de burgerwacht te schrap pen, wordt verworpen met 6 tegen 3 st. Het weekloon van L. Duindam wordt volgens de begrooting van f 16 op f 18 gebracht. Een voorstel-Visscher om vast le stellen, dat jaarlijks f 2 per week twee gon goedgekeurd. Eveneens de begroo- achtereenvolgende jaren opslag zoo ge- ting van het B. A. voor 1925 in ontvang I geven worden, kelderde met 8 tegen 1 en uitgaaf vermeldende een bedrag van I stem. Evenzoo werd met 6 tegen 3 stem- f 7.115.78. 1 JT" 'men verworpen het voorstel-Visscher om Tn de Vrijdag gehouden raadsverga dering van Gr o ede was de heer J. F. de Milliano afwezig zonder kennisgeving. De voorzitter doet mededeeling van de geldlecning van f 9000, geplaatst bij de firma Sanderse en Co. K 5 pet. met 1/2 pet. provisie. Voorts deelde hij mede, dat heden, Maandagmiddag, eleclrtsche stroom zou worden geleverd van de P. Z. E M. en dat dan alle goedgekeurde aansluitin gen onder stroom zullen worden gezet in de pas nieuwe uitbreiding buurtschap Kruisdijk. Ingekomen was o. a. een request van C. van Slooleu, autobusondernemer W. Z. VI. om subsidie van f 200, welk stuk handen van B. en \V. wordt gesteld om praeadvies. Tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim werd m. a. st. ge kozen de heer Iz. Herman. Op een verzoek om subsidie van het Wit-Gele Kruis van Oostburg, groot 1' 75 wordt m. a. st. afwijzend beschikt op grond van het bestaan van een afdeeling van het Groene Kruis te Groede, die zeer goed is ingericht. Een aanvrage om f 350 voor leer middelen voor de bijz. school, werd op voorstel van B. en W. ingewilligd. Een verzoek om subsidie v. d. cursus ver volgonderwijs lichtte de voorzitter breed voerig toe. Er hebben zich 17 perso nen aangemeld onder wie 4 meisjes, die des Woensdags handwerkonderwijs zou den willen genieten. De heer v. liane ghem vindt, dat handwerkonderwijs niets te beteekeneu heeft. De heer J. B. Becu zou dat handwerkonderwijs geheel van de baan willen zien, omdat er gelegen heid genoeg is. Een voorstel om het handwerkonderwijs al of niet te geven, werd in stemming gebracht. Besloten werd m. a. st. geen handwerkonderwijs te geven. Het voorstel tot het beschik baar stellen van een schoollokaal, ver warming, verlichting en subsidie, werd in. a. st. aangenomen, onder zekere voorwaarden. Daarna komt de wegsverbetering aan de orde. De voorzitter doel voorlezing van een brief van Ged. St., 22 Mei '24, en doet mededeeling van een bespreking die B. en W. hebben gehad met de we gencommissie. Hij geeft een nadere uit leg der teekeningen, voorzoover de ont eigeningen betreft. De kosten voor het verplaatsen der palen van het electrisch net (waar eenige ijzeren palen voor in dc plaats zouden komen, terwijl meteen de zinken draden verkoperd zouden wor den) zouden zijn f 1030.65. De geheele verbetering zou f 250.74 kosten. B. en W. stellen voor één zesde gedeelte tot een maximum van f 4500 in de kosten bij te dragen plus onderhoud der straat. De heer Van Haneghem vindt, dat het voldoende is, dat we de straat in on derhoud nemen. De heer De Bliek vindt die straat heelemaal niet noodig. De voorzitter vraagt naar motieven. De heer De Bliek vindt de kosten te hoog. ïWaarom niet het huis van Bos- schaart en den stal van De Vlieger gekocht? Weth. Lombaard zegt, dat de onteige ning van hel huis van Bosschaart en De Vlieger in de f 10.000 zullen loopen. De heer J. B Becu zegt, dat verbete ring van de Molenstraat niet erg noodig is, omdat men nooit van versteldrilten hoort. De heer Bliek zegt," dat als de auto riteiten het noodig vinden, zij het maar moeten betalen ook en vindt het voor Groede zelf geen belang. De heer Iz. Becu zegt, dat verbete ringen voor het verkeer, zooals deze, veel geld kosten, maar, als we het op een manier gedaan kunnen krijgen, zoo als B. en W. voorstellen, dan kunnen we tevreden zijn. Dc heer J. B. Becu wil probeeren het zonder kosten ge daan te krijgen. De voorzitter zegt, dat dat niet zal gaan, daar van het plan heelemaal 'Af gezien zal worden. Nu we de gelegen heid krijgen voor een beteren verkeers weg, en dit ja*r ol het volgende jaar het electrisch net toch herzien moet worden, moesten we van deze gelegen heid gebruik maken. Het voorstel van J. B. L48cu, Vs tot een maximum van f 3500, wordt niet ge steund. Het voorstel van B. en W om één zesde in de kosten tot een maximum van f 4500 in de kosten bij te dragen, wordt in stemming gebracht. Voor I. de Vlieger, Iz. Becu en P. Lombaard; tegen- W. v. Haneghem, J. de Bliek en J. B. Becu. 3 tegen 3. Nu de stemmen staken, zal een volgende vergadering over dit onderwerp opnieuw worden gestemd. GEDENKBOEK EER EERSTE NED. COOP. SUIKERFABRIEK. De Eerste Ned. C'oöp. Beetwortelsui kerfabrieken te Sas van Gent heeft naar aanleiding van haar morgen te vieren. 25-jarig jubileum een rijk geïllustreerd gedenkboek uitgegeven. Iedere bladzijde tekst wordt gevolgd door een foto aller eerst van de fabriek, en van de onder deden van haar bedrijf, daarna van de bestuursleden bij de oprichting; van liet huidig bestuur, de vroegere en huidjge directeuren; het personeel dat sedert de opri,chting aan de fabriek werkzaam was; en daarna een reeks foto's betreffend het zaaien en verbouwen van bieten, het vervoer naar de leveripgsplaatsen, hel inladen enz. enz. De tekst geeft eerst als inleiding een geschiedkundig overzicht van de bieten- cultuur in Z. Vlaanderen; van de moei lijkheden, ondervonden bij het invoeren dezer cultuur als opvolger van de ten onder gegane meekrap-cultuur, en de ge leidelijke ontwikkeling daarvan, ook ten gevolge van nieuwe verkeerswegen En tevens wordt daarbij herinnerd aan den strijd tusschen dc bielenverbouwers en fabrikanten, welke strijd oorzaak werd van de stichting dezer eerst© coö peratieve fabriek. Een tweede hoofdstuk is dan ook ge wijd aan de voorgeschiedenis dier fa briek, waaruit wij ook onlangs nog eeni ge feiten aanhaalden. Herinnerd wordt aan de 9 Maart 1892 te Terneuzen gehou den vergadering, waarin door den heer K. .3. A. G. baron Oollot d'EsqMy de vraag van de stichting eener fabriek op coöop. grondslag werd besproken. Wat het begin was van de actie, die 8 jaar later lot het doel zou leiden, na langdurige propaganda, en in weerwil van de tegen-actie der fabrikanten Den 27sleu Juli 1899 werd definitief besloten tot oprichting en 19 October 1899 werd de acte van oprichting der vereeniging geteekend. Aan de verdere geschiedenis der fa briek is een volgend hoofdstuk gewijd. De fabriek was eerst gebouwd op een verwerking van 400.000 KG. per etmaal. 23e is uitgebreid lot een capaciteit van 1.3 millioen K.G. per etmaal, Het aantal aandeelen dal bij de oprichting 1425 was, werd uitgebreid tot 2700. Het aantal ontvangen bieten dat in het eerste jaar 28.6 millioen K.G. be droeg steeg geleidelijk en kwam in 1921- 1922 tot het hoogste bedrag, n.l 107,7 millioen K.G. Het bedroeg in de vorige campagne 93.2 millioen K.G. kunt U tegen de gevaren van verkoudheid het beste beschutten met de desln- fecteerend en oplossend werkende TABLETTEN Groote doozen 65 Cta (Ing. Med.) werd de nieuwe leeraar toegesproken! door ds. Diederiks van Kruiningen en werd hem toegezongen door de gemeen te Gezang 83 vers 6. Beide malen was de kerk overvol. KUNST EN WETENSCHAPPEN. De prachtzalf tegen ruwe huid. 35 cent. Bij alle Drogisten. (Ing. Med.) KERKNIEUWS. Zondagmorgen had te Waarde de bevestiging van ds. C. van der Waa plaats door ds. Rijnen, naar aanleiding van Handelingen 10 vers 33, laatste ge deelte, terwijl in de namiddaggodsienst- oefening ds. van der Waa zijne ratreere-» de hield naar aanleiding van Handelin gen 12 vers 12. Aan het einde der godsdienstoefening De heer Jac. van Elsacker uit Bot terdam heeft wederom liet voornemen eind December alhier een voordracht avond te geven Op het programma staat dan o.a. de oorspronkelijke Beatrijs-Le- dus in den middcleeuwschen Tekst. Gemeld wordt, dat de heer Willem Mengelberg op Maandag 20 dezer zijn werkzaamheden aanvankelijk mei de re petities te Amsterdam zal hervatten. Donderdag 23 October hoopt hij het abonnementsconcert weer le leiden. o De monumenten le Burgb. In aansluiting op het reeds gemelde bericht betreffende dc vorming van een commissie, welke de restauratie en ver vanging der monumenten in de kerk te Burgh Ier baud zal nemen, zij nog gemeld, dat in de eerste vergadering werd be sloten zich om steun en voorlichting te wenden tot het Rijksbureau voor de Mo numentenzorg, in het bijzonder betref fende de spoedige bescherming der over blijfselen in de open kerk met het oog op den komenden winter. De Vrouwenhater, door Ruby Ayres Vert, van M. Eeyen-van der Borgh. Uitg. Mij. Holland, Am sterdam. Een aardig verhaal! Een niet le dikke, niet te onwaarschijnlijke intrigue, maar wel quite English, met de gewone per sonen van rijke jongelieden, van een jonge dame (de cortaine age) van duis tere afkomst, en de gewone attributen van een stille badplaats, een rotsachtige kust, een wit landhuisje. Ontspannings lectuur, die dc Engelsche litteratuur zoo veel heeft, maar van de goede soort. Zon der „diepere' tendenzen. De vertaling is voortreffelijk. Slechts heel zelden is de bewerking uit het Engelsch le merken. Liefde en Leugen, door Ruby M. Ayres. Vert. J. Joh. Schaake. Uitg- Mij Holland, Amsterdam. Voor dit werk gelden dezelfde op merkingen als voor den „Vrouwenhater". Alleen speelt hier het grootste gedeelte op een Oceansteamer en op een groot landhuis. Dus nög meer typisch En gelsch. Zij die gingenen z ij die b 1 ij v e n, door I. Eenzame. Uitg. 't Spae- verke, Brussel. Eeu bundel als oen acte van piëteit tegenover gesneuvelden, hen die vermin king opliepen ol' stierven tengevolge van verbanning. Een Belgisch oorlogsboekje dus nog, maar werkelijk als een daad van piëteit, zonder sentimentaliteit, zonder Barbusse-achtig cynisme, en ook ge lukkig zonder patriolisch-heldexxver- eerderige opgeschroefdheid. Een fijn In Memoriam voor hen die vielen, een eer bied voor hen die gewond of verminkt bleven. Zulke oorlogsliteratuur is niet le veel verschenen! Lente, door Manda Sand- bergen. Uitg. Em. Que- rido, Amsterdam. Lente 1 Het nieuwe, ontluikende leven. De schoonste tijd in het jaar, de schoon ste lijd in ieder menschenbestaan. Zwoel als de lentedagen in dit boekje, is do liefde van Thorn en Jacoba En zeer goed in dien toon gehouden is ook de stijl, is de heele wijze van uitgeven. Maar nieuws, bijzonders, of oorspron kelijks brengt deze Lente niet. Waarom ook; 't is per slot slechts de „alte ge- schichte". die toch ..immer neu" blijft. Kunst en Oultuur in Sovjet-Rusland, door Nico Rost. Uitg. Bm. Querido, Amsterdam. Een smaakvol uitgegeven werkje, be doeld, zooals de schrijver het uitdrukt, „Holland met de problemen der moderne Russische kunst, zooals deze na de revo lutie tot uiting kwamen, hekend te raa-

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 1