Wy&gsgyenftet li TWEEDE BLAD Zaterdag 18 Oct 1924 no. 247. KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. Zitting van Vrijdag. Ue heer Snoeck Henkemans trok, als clir. hist, leider, de lijn door. die den heer Loviuk reeds had getrokken ten opzichte van de Tariefwet; dit ont werp is niet protectionistisch, zoo was zijn betoog. Juist omdat de Chr. Hist, re kening willen houden met de financieele draagkracht van ons volk zijn zij vóór deze Tariefwet. De staatsbemoeiing komt aan allen ten goede. Daarom moeten al len in de staatsuitgaven bijdragen. Ongetwijfeld zijn er bij de 150 posten die het tarief bevat, wel, die voor crl- tiek vatbaar zijn. Er zijn enkele posten, waarvoor spr. een heffing van 8 .pel te hoog vindt en niet logisch, omdat het artikelen van volksgebruik betreft, b.v. bronwater en naaigaren. in het slot van zijn rede zat een be langrijk punt. Hij zelf noemde het een moeilijk punt. In het voorloopig verslag is er op aangedrongen, de meerdere ba ten van het tarief aan te wenden tot be perking van de bezuiniging met name op de ambtenaarssalarissen. De regeering heeft dit denkbeeld afgewezen. Dit moet, zoo zij spr., op een misverstand berusten Van terugkomen op de voorgenomen be zuiniging kan geen sprake zijn, zegt de regeering. Maar slechts op bezuinigingen waartoe reeds besloten is, kan niet meer worden teruggekomen. En nu is het een feil, dat de middelen thans ruimer vloeien en de raming belangrijk over treffen. Het financieel uitzicht is thans inderdaad gunstig en als alle voorgeno men maatregelen tot stand komen, dan is het financieel vooruitzicht zelfs ver helderd met 75 80 millioen. Bedenkt men, dat de ambtenaren zullen bijdra gen in de Tariefwet en dat deze liet leven duurder zal maken De voorz. wijst er op, dat de amb tenaarssalarissen thans niet aan de orde .zijn. De heer Snoeck Henkemans zegt, dat dit alles in memorie van ant woord en voorloopig verslag behandeld is. De voorz.: Het is daar in anderen zin besproken. De neer Snoeck Henkemans zal zicli dan bepalen tot het verzoek aan de regeering, met het door hem ge sprokene rekening te houden bij de voor genomen bezuinigingen. Dat was de belangrijkste rede van deze zitting. De heer v. d. Heuvel (a. r.) heeft het landbouwbezwaar bestreden met de stelling dat de landbouw niét bij deze wet zal lijden, en er voordeel van zal hebben, omdat de landbouw ook belang heeft bij het verkrijgen van gezonde staatsfinanciën I De liefde van den S. DL A. P.-en Hiemstra voor de kleine boertjes noem de deze spr. apekool, wat den heer Hiemstra deed vragen die vlegelach tige beschuldiging terug te nemen. I)e heer v. d. Heuvel veranderde het toen in „roode kool." Voorts wees mevr. B a k k e r—N o r t op de benadeeling, die de huisvrouwen van dat ontwerp zullen ondervinden; be toogde de heer Hermans (R, K.) dat de belastingdruk door dit voorstel niet zal verzwaren, omdat de builenlandsche leverancier het recht zal betalen; iets waar de heer Fleskens het heele- maal mee eens was, eu wat hij nog deed volgen door een „diep-ernslige waarschuwing" aan de regeering legen de oversVroommg met Duitsche produc ten. Dinsdag voortzetting. vertegenwoordigers der R. K. en A. R Kamerfracties, afzonderlijk daartoe een onderhoud gehad met den betrokken Minister. Naar aanleiding van die bezoe ken heeft "Woensdagavond een speciale Ministerraad plaats gehad Dinsdag j.l. heeft uaar 't Centrum meldt een samenspreking van de R. K. Centrale van burgerlijk overheidspersoneel met de R. IC. Kamerfractie plaats gehad. De bespreking had ten doel te berei ken, dat de korting van 5 pCt. in Oct/, j.l. ingegaan, ongedaan zou worden ge maakt en dat de reeds ingehouden gel den zouden worden terugbetaald. Heden vergadert de R.K, Centrale van Burgerlijk Overheidspersoneel opnieuw. De vraag zal dan onder de oogen worden gezien of het, na het onderhoud met de ICatli. Kamerfractie, nog wen- schelijk moet worden geacht om, door hel houden van groote vergaderingen, aan de wenschen van het R. K. burger lijk Overheidspersoneel kracht bij tezet- Mr. VISSERING NAAR ZUID-AFRKA EN NE». 1ND1Ë. Mr. Vissering, de president van de Ne- derlandsche Bank, heeft, naar het Hbl. verneemt, een uitnoodiging van de Zuid Afrikaansche regeering ontvangen, om te zamen met prof. Iiemmerer van Prin ceton University /raar Zuid Afrika te ko men, tot het instellen van een onderzoek naar de vraag, of het voor de Zuid- Afrikaansche Unie aanbeveling verdient onafhankelijk van Engeland over te gaan tot het invoeren van den gouden stan daard. De heer Vissering is van plan in de eerste helft van November naar Zuid- Afrika te vertrekken. Omstreeks half Januari zal inr. Vis sering naar Ned.-Indië vertrekken waar hij begin Maart denkt aan te komen. Hij denkt daar ongeveer een maand te blijven, teneinde besprekingen te voeren met de directie der Javascbe Bank en de regeering over de middelen tot her stel van den Indischen wisselkoers en van den gouden standaard. Waarschijnlijk zal inr. Vissering recht streeks van Nederlandsch-Indië naar ons land terugkeeren. DE NAAM „HANZE". In de Donderdag te 's-Herlogenbosch gehouden vergadering van den R. K'. Middenslandsbond* „De Hanze" in het bisdom Den Bosch is besloten de woor den „De Hanze" uit den naam te schrap pen. ondoflSt oog ,/DUSEA' TTlalzena (Ing. Med.) Uit Stad en Provincie. ONZE REGEERNG EN HET PROTOCOL VAN GENÈYE. Naar aanleiding van de gister ver melde tegenspraak, zegt de -(—correspon- pondent van het Handelsblad, dat bij zijn meedeeling van volkomen betrouw bare zijde had ontvangen. Hij heeft dan ook den indruk, dat deze officieele te genspraak slechts formeel is en het we zen der zaak niet raakt. Zoo niet „de Nederlandschc regeering", dan heeft toch de verantwoordelijke bewindsman voor de buitenlandsche aangelegenhe den overwogen een votuin van voorbe houd op de onderteekening van het protocol te zoeken. »E LOONPOLITIEK DER REREERING. Een der correspondenten van de Msb. zegt te vernemen, dat zoowel van R.K. als van A .R -zijde op de regeering aan- rïraHfi 's uitgeoefend de loonpolitiek I© wijzigingen. "Woensdagmorgen hebben Uit Middelburg. De Schut tershof bioscope alhier geeft een historische film uit een inooien tijd, den tijd van de Fransche revolutie, eind 18de eeuw. De Markiezin van Cler mont behandelt het lijden van de aristo cratie in die dagen; een dankbaar on derwerp, dat zeer goed wordt gespeeld. De film „Adoro Te" vau het te Am sterdam in Juli j.l. gehouden Eucharis tisch congres,, zal blijkens een adver tentie in dit nummer Dinsdag 28 Oct. in het Schuttershof alhier vertoond worden. Dinsdag 28 en Woensdag 29 Oc tober zal ten huize van raej. C. CL Sprenger, Noordstraat alhier, een ba zaar gehouden worden voor „Zuster- hulp". Uit Walcheren. Vrijdagmiddag reed zekere A. P. van Domburg met een boerenwagen met twee paarden bespannen, toen de laat- sten te öostkapelle schrokken van het geluid eener motorfiets. De paarden gingen op hol en werden lang door den bestuurder in bedwang gehouden, maar even vóór „Schoonoord" brak het tuig, viel de wagen in de sloot en gin gen de paarden er van door. Eerst bij de hofstede van Geldof in de buurt van „Westhove" wei-den zij tot staan ge bracht. De voerman, die tijdig van den wagen kon afspringen, kwam er met eenige schrammen af. U i t Z u i d-B e v e 1 a n d. Door B. en W- van N i s s e is be noemd tot generale brandmeester de heer Joh. Jansen in de plaats van den heer A. Slabbekoorn. Tot brandmeesters de heeren M. Ossewaarde en J. de Vos in de plaats van Joh. Jansen en J. Eckhardt. Tot onderbrandmeesters M. Nieuwenhuijse en H. Nieuwenhuize in de plaats van M. Ossewaarde en J. de Vos. De timmermansknecht K. bij de gebrs. Bierens te Biezelinge in dienst, bad het ongeluk om in te nauwe aanraking te komen met de zaagmachi ne; een duim en vinger werden hem ontnomen. In de Vrijdag gehouden jaarverga ring van het comité van Chr. Winterle- zingen te Wemeldinge (welks le dental is gestegen tot 186, w.o. een 25- 4al personen van de omliggende gemeeni ten )hield W. F. Gnirrep, geneeskundige een interessante lezing over het onder werp „Geestesziekten." De uitgaande zeeboot „Thorpe Grange" is bij Bath omhoog geloopen-, 3 sleepbooten hebben de boot vlotge- trokkeu. Uit Tholen. In de dezer dagen gehouden ver gadering van den Raad van Aandeel houders der Thoolsche waterleiding wer den benoemd tot leden van den Raad van Beheer de heeren A. J van der Hoeven, W. Dronkers, D. J. Visschers, respectievelijk burgemeesters van Tho- len, Poortvliet en Scherpenisse. In de op 14 dezer gehouden verga dering van den Raad van Beheer, na men de heeren P. v. Rees en J. G. v, Niftrik Jr. wegens hun vertrek uit de Provincie afscheid als lid van den Raad van Beheer. De voorzitter Jlir. J v. Vredenburch, dankte de beide heeren voor al hetgeen ze voor de goede zaak hebben gedaan In 'l Jbijzonder den heer v. Niflrik, wel ke van 1916 af met zijne werkkracht en deskundige adviezen geheel belangeloos de waterleiding heeft tot stand helpen brengen. Naast de velen uit Zeeland die zijn vertrek betreuren, behooren ze ker de leden van den Raad van Beheer, eu de Directie. Geinstallecrd werdeu de drie nieuwe leden A. J. van der Hoeven, W. Dron kers en D. J. Visscher. Besloten werd, indien de gemeentebesturen hiermede accoord gaan, enkele nieuwe brand- kranen bij te plaatsen. De Directeur werd tot secretaris van den Raad van Beheer benoemd. Met in genomenheid werd kennis genomen, dal de loop van liet bedrijf groote redenen geeft tot tevredenheid. De Directeur deelde mede dat tot op heden 2348 aansluitingen tot stand zijn gekomen, en verdeeld over de verschil lende gemeenten als volgt Tholen 481 Poortvliet221 Scherpenisse163 SI. Maartensdijk 133 Stavenisse318 St. Annalandj 341 Oud Vossemeer210 Halsteren118 Totaal 2348 Bij den aanvang der exploitatie op 27 November van liet vorig jaar bedroeg dit aantal 1151, zoodat het nu al meer dan verdubbeld is. Hel meeste watergebruik heeft plaats lusschen Vrijdag namiddag en Zaterdagmorgen, terwijl geregeld een oogenblikkelijk boog watergebruik wordt geconstateerd Zaterdag lusschen 2 en 3 uur. Hel watergebruik lusscheu Vrijdagmid dag 4 uur en Zaterdagmorgen 9 uur is vrijwel even groot, als lusschen Zater dagmiddag 4 uur en Maandagmorgen 8 uur, zoodat des Zondags nimmer de pompen behoeven te werkeu. (GEMEENTERAAD VAN GOES. Vrijdagavond vergaderde de gemeente raad voltallig, onder voorzitterschap van burgemeester Hajenius. De voorz. dankte den heer v. ti. Bout voor de uitnemende wijze, waarop hij tijdens sprekers ziekte diens taak heeft vervuld. Daarna wordt liet nieuwe raadslid, de heer A. J. Potter, opvolger van den heer Flink, geïnstalleerd. De voorz. en de heer L a b r ij n bedanken den heer Flink voor wat hij resp in den raad en in de gemeeinte heeft verricht. De ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen of in handen gesteld van B. en W. De heeren L a b r ij n en v. Poe I- geest klagen er over dal de opzichter De Dreu, een niet compabel ambtenaar, f 7000 voor werkloosheidsuilkeeringeu le beheeren heeft gehad. De heer v. d. Bout zegt dat De Dreu iedere week precies de weekloonen krijgt eu dal alles wordt verrekend op briefjes. Er bestaat geen bezwaar togen een en ander door de handen van den gemeenteopzichler te laten gaan. Grondbedrijf. Tot lid der commissie van het grond bedrijf wordt ip de vacature-Flink be noemd de heer Crucq met 11 stemmen. Keuringsdienst van vee en vleesch. De heer Goedbloed becritiseert de motiveering van B. en W.. Als iemand twee jaar in tijdelijken dienst is geweest, behoeft hij toch niet per sé vast te worden aangesteld. De heer Orucq wil toevoegen „op nadere voorwaarden" De voorz. zegt dal de voorwaarden het vorig jaar reeds door den raad zijn vastgesteld en door Ged. Staten goedgekeurd. De heer Vienings zegt dat indertijd twijfel is gekoesterd of bet salaris niet te hoog was. Spr. ziet verband tusscheu l\e^ salaris en de tijdelijke benoeming Ook de heer Goedbloed zegt dat het vorig jaar het salaris zwevende is gebleven. Tenslotte wordt hel voorstel van B. en W om den beer Van Baak een vaste aanstelling te geven, aangenomen met 9 stemmen voor Subsidie restauratie Groote Kerk. Het voorstel der fin. commissie om pl.m. f 9000 subsidie in eens te geven en daarvoor een annuïteitsleeiiing te sluiten (B. en W. wilden het bedrag over 12 jaar verdeelen) werd aangenomen, nadat de heer Labrijn had toegelicht dat de commissie voordeeliger werkt, wanneer zij sneller kan afwerken. De kerkvoogdij doet voor de restauratip het onmogelijke. Eervol ontslag. Aan mej. E. P. Matthijsen wordt op haar verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de o. 1 school A. Verlichting Willem Ze I le weg. De heer B u ij s zou willen dat de gemeente dezen particulieren weg over zal nemen en op haar kosten verlichten. De heer v. d. Bout zegt dat de ge meente hiervoor huiverig is, de eigenaars mochten hem dan eerst wel eens goed bestraten. De heer L a i> r ij n zou, afgezien van den toestand van den weg toch willen dat de gemeente voor licht zorgt Hel afwijzend voorstel van B. en W. wordt z. li. st. aangenomen. De gemeentebegrooting 1925 werd den Raad aangeboden. Gemeentebegroo ting 1924. De heer L a b r ij n klaagt over het verlies van f 23.000 op het grondbedrijf. Het is steeds voorgesteld alsof dit zoo oordeelig was. De heer v. d. Bout zegl dat de be dragen nog niet vast staan. Ook heeft de accountant de rente van het kasgeld vergelen Van het verlies zal nog wel wat afgaan. Dujvenverordening. Van duivenliefliebbers zijn. een tweetal adressen ingekomen, houdende verzoek het bekende verzoek der Z. L. M. niet in le willigen Dit punt zal nader worden onderzocht eu wordt aangehouden. Nieuwe Bouwveror dening, De nieuwe bouwverordening werd vastgesteld. De heer Sti,eger, voorz. der com missie, bracht hulde aan den heer Rot- huijzen, dir. van gemeentewerken, voor diens werk en aan den heer Lodder, den adj. secr. der commissie. Bedsteden in nieuwe woningen worden in deze verordening geweerd. Hierover ontspon zich een discussie. De heer Goedbloed acht dit ver bod een te groote vrijheidsberooving en meent dat op liet platteland nog heel wat bedsteden worden gebouwd. De beer Labrijn steunt dit. De heer Orucq verzet zich ten sterk ste tegen schrapping van het verbod. De bedsteden worden ten slotte ver worpen met 9—4 st. (vóór Labriju, Goed bloed, Eckhardt en van Melle). B. eu WL kunnen dispensatie van het verbod verleenen onder voorwaarden. (Wordt vervolgd.) (Het voorstel der fin. commissie om de salarissen en loonen van het gemeen- tepersoneel met 10 pet. te verminderen wordt met 7—6 st. vérworpen. Een voorstel-Vienings om de salarissen over de geheele linie met 10 pet. te verminderen en den werktijd niet 10 pet. te vermeerderen,, wordt met 7—6 st. aangenomen. We komen hierop nader terug). APOTHEKEN. Zondag en de nachten der volgende week zijn de navolgende apotheken ge opend Middelburg G. K. A. Nonhebei Vlissingen: S. J. Engeriug. Hendrikstr. NED. JUL. BOM). Voor den Ned Mil. Bond heb ik als feestgaven nog ontvangen uil Oud-Vos meer van de Herv. Gemeente f25; Dom burg Gcr. Kerk f2.50; 's Heer Arends- lterke Herv. Gem. f 10; Goes Ev. Gem. fl 0; Middelburg Herv. Gem f 10. Daar voor vriendelijk dank Tot 27 Oct kan ik voor dit doel nog giften in ontvangst nemen. H JONKER Middelburg. L. Noordstr L 112 VASELINE CHESEBROUGH is de eenige Vaseline ter wereld I welke sedert 1869 zonder gebruik van zuren wordt vervaardigd- Weiger namaak en neem slechts origineele Tuben aan, verpakt door (Ing. Med.) MIJMHARDT's Zenuw-Tabietten .75» Laxeer-Tabletten .60" Hoofdpijn-Tabletten 60« Bij Apoth. cn Drogisten* (Ing. Med.; KUNST EN WETENSCHAPPEN. De toren van Ba bel. Vanwege; de Geschied- en Letterkun dige Vereeniging alhier sprak giste renavond in de kleine Concertzaal Prof. dr. H. Th. Obbink over bovengenoemd onderwerp Spr. begon met er op te wijzen, dat Hangen tijd gedacht werd, dat liet ver haal van den toren van Babel (Genesis 11) tot de mythen en legenden hoorde, doch later is de historische ondergrond en de historische kern gebleken Behalve in Genesis 11 komen niede- deelingen over den toren voor bij Hero dotus en in een oud verhaal, uil het begin onzer jaartelling. Spr behandelt deze mededeelingen nader. De drie le zingen loopen nogal uiteen. Dal kwam, doordat ten tijde der schrijvers de toren al vervallen was. en niet meer klaar voor oogen stond. Toen al maakte hij een indruk van een ruïne. Hij bestond al 3000 jaar v. Chris tus, en is herhaaldelijk verwoest. De gegevens uil Babel zelf zijn weinige doch wel zeer instructief. Wij weten er van lo door wal de opgravingen ons hebben geleerd; 2o. ujt een Baby- lonischen tekst in spijkerschrift, dat a! jaren gesignaleerd werd, toen verloren is gegaan, doch later is weergevonden. Dit is als hel ware het bestek van den toren, Wie het Oosten bereist, wordt overal getroffeu door do typisch ronde heuvels^ die den indruk geven van natuurlijke heuvels. Het zijn de z g tells, dat zijn ruïneheuvels, die zich door huu vorm zeer scherp onderscheiden van gewone heuvels. Die tells zijn bergplaatsen eener oude cultuur Men snijdt die" verticaal door, om de lagen goed te kunnen onderschei den. Door die lells heeft men ook kunnen onderzoeken, waar Babel lag Het werk is nog niet voltooid Maar wal gevonden is. is voldoende om een denkbeeld ie vormen van den omvang van de stad en de ligging van den toren van Babel. Wij zijn thans toch al zoo ver. dat wij dien toren kunnen reconstrueeren In de ruimte, waar Babel gelegen heeft, zijn n.l. opgegraven, de ruines, De voel van den toren, was 90 M. in het vierkant. Een steenen trap liep schuin tegen den toren op en bereikte dien bij den eersten opgang, op 33 M. hoogte Daarop kwam een gedeelte op kleiner grondslag (spr nam ter vergelij king den Dtrechtschen Dom) van 18 M" hoog. daarna ier gedeelten van 7 M, terwijl het bovenste gedeelte, dus het kleinste, in lengte en breedte 15 M. hoog was. Bovenop stond dan de eigenlijke tempel. Langs de muren liepen telkens vanuit het midden twee trappen schuin naar boven, behalve dan langs het gedeelte tot den eersten opgaug De keru van den toren was zware kleimassa van 60 vïerk. meter. Daarom heen was de 15 M. dikke tichelwand, bij elkaar gehouden door ankers. Dat de toren herhaaldelijk gerestau reerd is, blijkt uit de stempels der ko ningen, onder wien de restauratie plaats had. Om de brecde ruimte liep een breedc weg, die voor het begrip der Babylo nische godsdiensten belangrijk is, aan weerskanten geflankeerd door leemen fi guren, die voor een groot deel nog goed voor den dag zijn gekomen Aan liet begin van den weg was een poort. Deze. is gereconstrueerd, aan weerskanten van den ijlgang bevonden zich drakenfigu- ren, die men overal bij de tempels vindt Elke plaats van eenige belcekenis had zulk een tempeltoren, doch de meeslen zijn in veel slochteren toestand. Men onderscheidt fwee typen van tem pelsoorten het vierkanten type en het ronde, kurkentrekkervormige, zooals de minaret van Samara. Zij zjjn allen gebouwd ten N. van liet eigenlijke heiligdom, en allen gebouwd op een leemen massief, met een gebak ken tegelen wand daaromheen Allen ook zijn dragers van een tempel, die er bovenop stond Spr. behandelde daarop de vraag, waarom die torens gebouwd werden. Elke toren had een symbolischen naam. Die van Babel heette het Huis van den troon van Hemel en Aarde Het doel was alzoo om den God Mardoek tot een troonzetel te dienen. De Goden zetelden volgens do oude voorstelling op den wereldberg, die tot den hemel reikt. Waar geen bergen zijn, werden kunstmatige bergen vemaakt. Hierin waren dan alle wereldkrachten

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 5