De Kluizenaar m Far-Bod BIJVOEGSEL VAN DE •VAN Vrijdag 17 Oct. 1924, No. 246. BINNENLAND. DE KONINGIN NAAR SPITS BERGEN? Volgens Tidens Tegn zal Koningin Wil- helmina het volgende jaar een bezoek brengen aan Spitsbergen en de Neder- landsche nederzetting Barentszburg al daar. HET PROTOCOL VAN GENÈVE. Het Hand. verneemt, dat de Neder- landsche regeering overweegt het pro tocol voor de vreedzame beslechting van internationale geschillen, dat in de jong ste Volkenbondsvergadering is vastge steld, wel te doen mede teekenen, doch onder een zeker voorbehoud, waarvan de formuleering nog niet is vastgesteld. Ook de „Residentiebode" zegt uit zeer betrouwbare bron te vernemen, dat on ze regeering tamelijk soeptisch staat te genover de jongste besluiten, in Genève genomen inzake de kwesties: ontwape ning, arbitrage en veiligheid. De reden waarom onze vertegenwoor diger in Genève niet onmiddellijk het protocol geteekend heeft, vindt haar aan leiding in de bezwaren die onze re geering koestert tegen de bepaling, dat Nederland gedwongen zou kunnen wor den zijn neutraliteit prijs te geven bij een eventueel conflict tusschen den Vol kenbond en een Staat die zich niet aan arbitrage, 'zou willen onderwerpen. Dit bezwaar geldt te meer, wijl JsTe- derlaud indertijd onvoorwaardelijk tol den Volkenbond is toegetreden, in tegen stelling met Zwitserland, dat aan die toetreding de voorwaarde verbond dat het zijn neutraliteit nimmer behoefde prijs te geven. ^JToch is de regeering, ondanks dit scepticisme en deze bezwaren, in begin sel bereid het verdrag te ratificeeren, maar zal daarbij trachten een voorwaar de te bedingen, waardoor de Nederland- sche zélfstandigheidspolitiek zooveel mo gelijk behouden blijft. Uit Stad en Provincie. Uit Noor d-B e v e 1 a n d. Het Nutsdeparlement Noord-Beve land vergaderde "Woensdag j.l. te Wis- senkerke inzake de circulaire van „Plaatselijke Keuze" werd besloten, geen steun te verleenen, omdat in 'l voorslel- Rutgers een niet te verdedigen aanslag op de persoonlijke vrijheid werd gezien en de argumenten er vóór, zooals die in hel propagandablaadje waren aangege ven, weinig overtuigend werden geacht. Door den afgevaardigde ter Algemeene en ter Districts-vergadering werd een zaakrijk verslag uitgebracht. In verband met het verslag van den Bibliothecaris werd besloten, het leesgeld voor niet- leden op 2 ct. per boek te handhaven. De rekening der Landverhuring over 1923—192-1 werd goedgekeurd; eveneens de departementsrekeuing over dat jaar, een goed slot aanwijzende van f 29.67. De begrooting voor 192-1—1925 werd door MARGARET PEDLER. Geautoriseerde vertaling van W.Eu PONT 37)- - „Wel Brady", zei ze kahn, „ik denk, dan meneer Kent goed genoeg chauffee- ren kan om juffrouw Molly veilig en wel weer thuis te brengen, Ik geloof niet, dat er eenige reden tot bezorgdheid js." Brady staarde haar aan met zijn wate rige oogen. „U heeft hel niet begrepen, juffrouw", zei hij norsch. „Meneer Kent is heele- nual niet van plan juffrouw Molly veilig terug te brengen. Ze hadden hun bagage bij hun in de auto en tmeneer Kent stopte aau het Oliff Hotel om het reservoir te laten vullen en nam zoo iets van een half dozijn blikken benzine mee." In een oogenblik stond de vreeselijke beleekenis van de lieele geschiedenis haai' voor den geest, Molly was er door gegaan weggeloopen met L< Kent! Hel was nu gemakkelijk, genoeg met de bijzonderheden, die Brady langzaam «n onverbiddelijk opgesomd had, te gi'ijpen hoe alles in zijn werk was gaan, welke beleekenis ieder klein reit als een nieuwe schakel in de ketting Vnn ouwmji lil UU Jict van den waarschijnlijken loop der beurteuissen kreeg ge- vastgesteld tot een bedrag van f 180.67 met f 3.78 voor „onvoorzien". Tt lid van de commissie voor de Landverhuring, vacature G. N. v. d. Ileijde, werd be noemd de heer N. S. v. d. Heijde, tot Bi bliothecaris de heer J. Wisse, terwijl de aftredende voorzitter herkozen werd. Deze zaken-vergadering was druk be zocht en had een opgewekt verloop. tl i t T h o 1 e n. Woensdagmiddag kwam de Thoolsche raad bijeen ter behandeling van de be grooting. Afwezig waren de heeren Aarl- sen, Baay, Geluk en Klompe, voorzitter mr. A. J. v. d. Hoeven. Eenige ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Hierbij wan een miss. Ged. Staten waar in dit college er op wijst dat de raad ten onrechte weigerde medewerking te ver leenen bij de aangevraagde vergunning tot oprichten van een school voor Gerei', onderwijs B. en W. zegden toe eerst met de besturen der bijz. scholen te zullet confereeren. Ouder de ingekomen stukken was we der een verzoek van de vereeniging tot stichting eener bewaarschool, die ver zocht om een schoollokaal, weder werd hierop afwijzend beschikt, hoewel de heer Ridderhof het groote nut van een dergelijke instelling verdedigde. Aan de vereeniging Tholen tot afschaf fing van alcoholische dranken werd een subsidie van f 25 toegekend. Aan J. G. Diepenhorst werd eervol ontslag verleend als ambtenaar van den EiUrg. Stand. Op een verzoek van mosselhandelaren om gebruik te mogen maken voor het lossen hunner waar van de reservepont, zal nader worden beschikt. Daarna gemeentebegrooting, waarbij de heer Moelker opmerkt dat het ver minderen van den II. O. met f 3000 mooi is, doch dat hiertegenover weer staat de onkosten die de gemeentegas fabriek vraagt. Hierna art. gewijze behandeling der begrooting. De heer Ridderhof merkt op dat de verhooging van den gemeente ontvanger eigenlijk f 150 moet bedragen, er is geraamd f 100. De voorzitter verwees naar het desbe treffende Prov, blad. Eenige aid. gaan vlug onder deu ha mer door. De heer Ridderhof wil spre ken over de presentiegelden der raads leden, toen bleek dat dit art. reeds ge passeerd was en waar de voorzitter op nieuw behandeling weigerde, verlieten de beide S. D. A. P. leden de zitting, die toen onvoltallig was. Na deze kleine strubbeling werd toen dit punt nog in behandeling genomen, waarbij de beide S. D. A. Piers bereid bleken de verga dering weer bij te wonen. De heer Ridderhof wensche. het pre sentiegeld op f 2.50 bepaald te zien, daar het tegenwoordige presentiegeld zoowat neerkomt op 85 cent per verga dering. Deze vernooging schijnt de leden to veel, ze zou een uitgave van ongeveer f 300 meer vragen, liet voorstel wordt verworpen, voor de heeren Ridderhof en Goedegebuure. Op voorstel van den wethouder "Wage- maker wordt de post f 500 voor tweeden ambtenaar ter secretarie, geschrapt, de heeren zijn van meening dat dit wel kan, hierbij diende als vergelijking de toe stand op enkele dorpssecretariën. Het oude gebruik, verschaffing van koffie en thee op de secretarie en bij vergaderingen van B. en Wi. waarvoor een bedrag van f 160 is uitgetrokken, wordt op voorstel van den beer Ridder hof gesëhrapt, beide wethouders hielden zich buiten stemming. De post parketvloer raadszaal, ten be drage van f 750, wordt goedgekeurd. De heer Braai zou het salaris van den ambtenaar Burg. Stand willen zien ver minderd. wordt niet gesteund. De heer Ridderhof meende dat ge voegelijk do betrekldng van wijkmeester Pijnen in Tanden en Kiezen verdrijft men door Mijnhardt's Sanapirln-Tabletten (Ing. Med.) door de ambtenaren bij hun hinctie kan waargenomen en stelde voor den post te schrappen, kon echter geen meerderheid verwerven en de post blijft gehandhaafd. De heer Ridderhof meende dal Dij eventueel te vervullen vacatures nacht wacht het beter zoude zijn hiervoor een vasten titularis aan te stellen. De post straatverlichting ad een hal ve cent per uur, terwijl deze was 6y? cent leek den heer Ridderhof te laag. Worden loonen erbij gerekend dan moet wel 20 cent per uur worden berekend. Wethouder Goossen merkt op dat de berekening is geschied door den boek houder der gasfabriek aan de hand van gegevens. Hierbij kan nog worden gerekend op een winst van f 600. !Q heer Ridderhof zag niet hoe men het gebruik kan schatten op die wijze. De heer Goossen meende, dat de be rekening, die gebaseerd is op het nieuwe systeem, dat de fabriek krijgt, juist is. De heer Ridderhof betwijfelde de ge gevens, daar deze nu niet bekend kun nen zijn. De heer Wagemaker vertrouwde op de J>erekening van den boekhouder De heer Ridderhof noemde dit niet mogelijk, omdat die de gegevens hier voor niet kan hebben, daar het nieuwe systeem niet werkt. Het voorstel-Ridderhof tot verhooging met f 1000 werd aangenomen met 4 te gen 3 st., tegen de heeren wethouders en Deurloo. De heer Goedegebuur vroeg ol' de sub sidie rijkspolitie aan één man wordt uit gekeerd. De heer Goossen antwoordde, dat na het vertrek van den gewonen brigadier, die er ook in deelde, hel nu wordt gegeven aan den majoor. De vergoeding gegeven aan politie tij dens de kermis, noopte den heer Braai ertoe om voor te stellen deze subsidie te doen vervallen en dan tevens daar mede de kermis af te schaffen. De voorzitter deelde mede dat dit zoo maar niet gaal. De keuringsdienst geschat op 1' 1700, noemde de heer Goedegebuure hoog, in verband met het geringe aantal keu ringen, dat hier plaats heeft. Centralisa tie achtte deze spr. hoogst nuttig, want f 1170 voor den hulpkeurmeester en aan den veearts van f 350 is veel. Wethouder Goossen deelde mede, dat indertijd aan verschillende gemeenten is gevraagd om centralisatie, doch dit kon niet. kring Tholen bestaat uit O. Vossemeer en Tholen. De heer Ridderhof becritiseerde dit, en noemde hel te grootsscheeps, beter zou zijn het plegen van overleg, opdat de keurmeester een dagtaak had, hetgeen d<4 man zelf ook prettiger zal vinden dan te moeten denken wat presteer ik toch in vredesnaam. Wethouder Wagemaker deelde mede, dat de indeeling van dezen kring is gekomen op wensch van den inspecteur. De heer Goedegebuure wees op de mogelijkheid om het losgeld aan de ha ven te verhoogen met 5 ct. per M2, iets wat wethouder Wagemaker niet direct in het belang der gemeente achtte omdat zij die veel plaatsruimte vragende pro ducten laten verladen, hiermede wel re kening houden. De jaarwedde marktmeester werd overbodig geacht door den heer Goede- buure, die deze functie wenschte opge dragen aan den bouwmeester, hetgeen de voorzitter ontraadde, met 4 tegen 3 slem- men verwierp de raad dit voorstel. Bij de marklgeldeu deelde de heer Ridderhof mede dal zijn fractie niet te gen de kermis is, doch later met een voorstel zal komen om deze op een be tere wijze te vieren. Op het verzoek van Van Beulden, dat behandeld werd bij den betrokken post onderhoud van plantsoenen, om verhoó- ging van wedde doet de heer Ridderhoi' het voorstel om dit te brengen op het zelfde salaris van den vroegeren titula ris en wel f 20 per week, welk voorstel wordt aangenomen met -l tegen 3 st., die der beide wethouders en Moelker. Eenige inlichtingen werden nog over eenige punten gevraagd. Bij den post schoonhouden scholen, achtte de heer Ridderhof een betere reinhouding van de privaten en ontsmetting hiervan eenige malen per week, noodig. Een verhooging van den post brandstoffen met nagenoeg f 400, vond hij erg, oordeelkundig stoken is een eerste vereischte. Met klein kwam spr. tegen de methode op dat tegen dat de scholen uilgaan in sommige lokalen de kachel nog eens volgedaan wordt. Spr. wees er op, dat op de Chr. school de schoolverzuimen van kinderen niet worden aangeteekend, hetgeen ver keerd is. Spr. stelt zich voor aanvul ling van de pol. verordening ten dezen opzichte te vragen. De voorz. meende dat dit nu niet aan de orde is. De heer Ridderhoi' zeide in dezen van meening met den voorzitter te ver schillen omdat hier ook behandeld dient te worden de moreele kant. De heer Braai wees op hel onvoldoen de geneeskundige toezicht door den ge- meenteneesheea- ,die 4 malen de school moet bezoeken en dit slechts twee ma len heeft gedaan- De heer Ridderhof bepleit hel doen bezoeken eens per maand, een verhoo ging van salaris achtte hij in dit geval zelfs aan te raden. Wethouder Goossen achtte dit een te grooten dwang voor de ouders. De heer Ridderhof meende, dat juist de ouders er zeer mede ingenomen moesten zijn. Waar de voorzitter voorstelde om de zaak bij B. en W. te bespreken, werd van dit punt afgestapt. De heer Braai achtte subsidie aan het fanfaregezelschap niet noodig. doch waar bij alleen deze meening deelde, bleef de subsidie gehandhaafd. De heer Ridderhof bepleitte samen voeging van beide armbesturen, temeer waar het armbestuur een subsidie heeft van f 56, en er aan salaris f 50 wordt uitgekeerd. De begroo tingen worden echter goed gekeurd. Op de begrooting staat uitgekeerd een post voor memorie voor werkverschaf fing, hetgeen de heer Ridderhof vreemd vond, omdat deze post gebruikt moet worden en te laag geraamd is. Spreker stelde voor om dezen post te verhoogen tot f 2500. Alleen de twee S. D'. A. P.'erg stemmen er voor. Waar het salaris van de vroedvrouw f 950 bedraagt, zou de heer Ridderhof gaarne vej-riem^n welke praestatie hier tegenover staat. Wetli. Wagemaker meende dat een vroedvrouw Voor de gemeente nuttig is. "Iudien indertijd geen salaris was uitge loofd, had men er daar niet een. kun nen krijgen, de armlastigen hebben, recht op gratis bijstand. De heer Ridderhof meende dat zij die boven f 4000 inkomen zijn aangeslagen zouden moeten betalen bij het gebruik maken van verloskundige hulp van de vroedvrouw, ^zulks in hel belang der belastingbetalers. Na eenige discussie over de autobus subsidie, steil de heer Goedegebuure voor, als zijnde deze bus voor geen be lang voor Tholen, om de subsidie te- schrappen; dit voorstel werd verworpen. Molly's ongewone geheimzinnigheid, haar vreemd, onberekenbaar humeur; haar verwarring, loen zij hoorde, dat zij op Greenacres verwacht werd, terwijl zij van te voren al had afgesproken Les ter Kent in Oldhampton te ontmoeten en ten slotte de plotselinge „kouvatterij" die tijdens haar vader's afwezigheid zich had geopenbaard en die haar een middag zonder toezicht had bezorgd. En de ge legenheid voor het nemen van alle maat regelen die waarschijnlijk al beraamd waren en alleen op het geschikte oogen blik voor uitvoering wachtten had zij gekregen, toen zij naar het postkan toor moest om voor haar vader het te legram te verzenden het was even ge makkelijk twee telegrammen te zenden als één De kleur verdween langzaam van Sa- ra's gelaat, toen de volle beleekenis van dit alles tot haar doordrong en zij wan kelde even op haar knieën. Met ruwe Vriendelijkheid stak Brady een vuile hand uil om haar te steunen. „Houd u maar bedaard, juffrouw. Ze zullen niet heel ver komen. Ik heb om zoo te zeggen, het benzine-reservoir niet gevuld", hij grijnsde „en van de kannen, die ik in de auto heb gezet, zijn cr niet meer dan twee waar wal in zit. De rest waren heelemaal leeg" zijn heele gezicht was één grijns „die heb ik netjes achterin geschoven. Me neer Kent zal geen tachtig mijl ver zijn of hij zal moeten stoppen, geloof dal maar!" Sara keek naar Brady's slim, vriende lijk gezicht met een bijna harlelijken blik. i „Waarom deed je dat?" vroeg zij Snel. „Meneer Kent had nog wat van ine te goed van deze laatste drie jaar 'ant woordde hy goedmoedig. „En ik vergeet nooit terug te betalen. Ik was u óók wat schuldig, juffrouw. Want ik ben niet ver geten, hoe u voor me gesproken fliebt, toen ik op stroopen betrapt wier Sara slak hem onwillekeurig de hand toe en Brady kwam schaapachtig met zijn grooten, vuilen poot voor den dag. „Je hebt mij meer dan terugbetaald, Brady", zei ze warm. „Dank je wel."' Haastig ging zij den weg op én liet Brady staan, die beurtelings naar zijn rechterhand en haar verdwijnende ge stalte staarde. „Ze is echt vriendelijk, die juffrouw Tennant", en met deze overtuiging zwaai de hij heen om zich een roes te gaan drinken in den „Vroolyken Zeeman". Zwarte Brady was eigenlylc niet meer dan een onverklaarbaar mengelmoes van goede cn slechte ingevingen zooals zoovelen, óók van beleren stand. Zoodra zij thuis kwam, vloog Sara (haar boven naar Molly's kamer. Daar stond Jane Crab te staren naai' al de blijken van een overhaast vertrek om haai' ,heen een omgevallen stoel hier, een leege hoedendoos daar, laden opengetrokken, kleeren overal verspreid. In haar hand had ze een pakje van den apotheker, keurig gelakt met een etiket; zij from melde het heen en weer in haar beven de, rimpelige oude vingers Na nog eenige vragen om inlichtingen, wordt de zitting geschorscht en zal Don derdagnamiddag worden voortgezet, In de openbare vergadering van den gemeenteraad van St. Maartensdij k op Dinsdag j.l. was de heer Vroegop af wezig wegens ziekte. Bij de behandeling der begrooting voor den dienst 1925 wordt aangenomen een voorstel schrijfbehoeften enz. voorschool gemeentehuis en ontvanger te doen aan besteden. De heer Koopman stelt voor de grati ficatie aan den commandant der rijks- veldwaclil te Tholen te doen vervallen welk voorstel wordt verworpen met de stemmen van de heeren Koopman en Priem voor. - Bij den post „gebruik gemeentegrond" voor publieken dienst stelt de heer Hage voor, voor hel terrein aan de Oostvest hel dorschen een kleine vergoeding te vorderen. De heer Quakkelaar is hier tegen; deze zaak zal de voorzitter nader regelen. - Aan den eventueel op 1 Januari '25 in dienst zijnden ontvanger van het ha ven- en lcadegeld zal een belooning wor den toegekend van 8 pet der ontvang sten. Een onderzoek zal worden ingesteld in verband -met het overhangen van de balustrade van den toren of zulks ge vaar oplevert. - De kosten voor "het onderhoud der brug over de Oostvest wordt gebracht op f 50. Aangedrongen wordt op beter en behoorlijker onderhoud der alge meene begraafplaats; het gras behoort telkens te worden afgemaaid. Men hoopt dat thans aan de geuite klachten door den beambte der begraafplaats gevolg zal worden gegeven. De heer Hage zou gaarne zien. dat de begraafplaats werd opengesteld op een aangegeven dag. De voorzitter zegt dat men te dezer zake nooit tevergeefs komt doch dat hij gaarne genegen is, deze te doen openstellen des Zaterdags van 2 tot 1 uur in den namiddag De begrooting wordt vervolgens met alg. st. vastgesteld in ontvang en uitgaaf bedragende f 8 3388.4 5yy. De totale belasting bedraagt gemid deld 110 per hoofd. De begrooting voor het woningbedrijf wordt met alg. st. vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 13200 met een kapitaals- inkomsten en uitgaven van ï989.91i/2. De vaststelling der begrooting voor hel weezen algemeen armbestuur ont moet eenige bezwaren. Men spreekt den wensch uil, dat het bestuur zich niet al te veel zal laten leiden door het streven naar een groot batig slot. Waar armoede is moet onvoorwaardelijk worden inge grepen, de leden dienen ook zelf een en ander te onderzoeken. Genoemde begroo ting wordt vastgesteld in ontvang en uit gaaf bedragende f 20 126.98i/2. Als lid der commissie van toezicht op hel lager onderwijs wordt, in verband met periodieke aftreding, met alg. st. herkozen te heer Joh. Hage. Ingevolge schrijven van het bestuur der Zeeuwsche Landbouwmaatschappy wordt aan de politieverordening een ar tikel toegevoegd houdende het verbod .gedurende de periode van 15 Maart tot 15 Mei duiven anders te houden dan in hokken of in afgesloten ruimten, oï wel dan zoodanig dal mogelijk uitvliegen op of over gronden van "anderen dan de eigenaars of beheerders dier duiven wordt voorkomen. "Van dit verbod kan voor het houden van wedstrijden met postduiven of anderszins in bepaalde ge vallen door den burgemeester, gedurende zekeren korten tijd ontheffing worden verleend. Overtreding wordt gestraft met f 25 boete of 6 dagen cachot. Van H. M. de Koningin is een telegram Bij het hooren van Sara s voetstappen draaide zij gich om met een Uitroep van verlichting. „O, juffrouw Sara! Gelukkig, dat u er bent! Wat is er toch gebeurd? Juffrouw Molly lag hier nog geen drie kwartier geleden in bed!" Haar kralenoogjes dwaalden de kamer rond en plotseling was ze met ieen sprong bij de toilettafel. „Hier, juffrouw, daar is een briefje, dat ze voor u heeft ach tergelaten!' riep ze uit, pakte het beet en duwde het Sara in de hand. Het was een krabbeltje in Molly's groot, onregelmatig, kinderlijk hand schrift, een pathetisch mengsel van een biecht en een verdediging. „Ik voel me echt een draak, Sallylief, jou achter te lafen om vader alles te zeg gen, maar het was mijn eenige kans om weg te komen, want ik weet, dat vader me nog in geen jaren en jaren toeslemming zou hebben gegeven om te trouwen. Hij wil niet begrijpen, dat ik volwassen ben en Lester en ik konden niet al dien tijd wachten. „Ik voelde ine als een bedriegster gisterenavond, toen ik je al die drukte over mijn zoogenaamde verkoudheid be zorgde. jou engel. Vergeef het mij alsje blieft. En je moet bij ons komen en een tijdje blijven logeeren zoodra wij van onze huwelijksreis lerug zijn. Morgen ochtend trouwen wij, Molly. „P S. Wees maar niet bezorgd hel is alles goed voor elkaar en in orde. Ik ga rechtstreeks naar het huis van een van Lester's zusters in Londen. „P.P.S.S. Ik ben waanzinnig gelukkig. Sara's oogen waren vochtig, toen zij het haastig gekrabbelde briefje doorgele zen had. „Morgen trouwen wjj'" Dat blinde, aandoenlijke vertrouwen! En wanneer Zwarte Brady de waarheid had gesproken, wanneer Lester Kent een ge huwd man was, zou dat „morgen" een jong meisje, eigenzinnig en vol goed vertrouwen, doen veranderen in iets waar aan Sara niet durfde denken. De gedach te aan den blik van die goudbruine oogen, wanneer Molly de waarheid zou hooren, bracht haar een snik in de keeL Zij wendde zich tot Jane Crab. „Luister eens, Jane", zei ze kort en bondig. „Juffrouw Mollv is er vandoor met meneer Kent. Zij deukt, dat hij haar trouwen zal. Maar dat kan hij niet doen hij is al getrouwd „Groote hemel!" Alleen maar die ceue uitroep, en toen begon Jane's onderlip krampachtig te trillen, twee tranen kwamen uit haar oogjes en het heele gezicht vertrok als dal van een baby. Sara pakte haar bij den arm en schud de haar heen en weer. „Huil niet!" zei ze heftig. „Daar is geen tijd voort We moeten haar redden we moeten haar terughalen, vóórdat iemand het weet Begrijp je? Houd dade lijk mei dat gehuil op.!'1 (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 5