65. Vpijdag 17 October 1924 Prijsverlaging Mo. 246. MIDDELBURGSCHE Bq dit nummer behoort een Bijvoegsel. KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag. Bij een ontwerp van politiek gewicht als de herziening der TarRffwet, "telt zwaar mee w i e iets zegt. Hoewel er nu niet zoo heel veel gevaar dreigt ivoor dit voorstel, was men er toch benieuwd naar hoe de meening aan Ohr. Hist, zijde zou luiden. Gisteren heeft men dat kun nen vernemen uit den mond van dén heer Lovins. Deze ,begon met opmerkingen die nog deden vragen in welk kamp hij behoort, want hij zei dat men niet het recht had dit ontwerp fiscaal te noemen, en dat de Minister beter zou hebben gedaan het als een gewone herziening aan ite kondigen, daar het op eenige plaatsen een beschermende tendenz heeft. Maar zijn verdere betoog had de strekking aan te toonen dat het met dit ontwerp toch niet zoo erg gesteld is als de tegen standers wel beweren. De rechten dip nu geheven zullen worden zijn in ieder geval niet te vergelijken met die welke erkend protectionistische landen heffen. Ook de vrees van benadeeling van pn- zen export door repressaillemaatregelen deelde de spr. niet, want het is niet ge richt tegen het buitenland. Hij beschouw de het dan ook alleen als een middel' om 's lands financiën te versterken en niet als een beschermend tarief. Hij vroeg echter nadere inlichtingen over het retorsievraagstuk, en zou verder af wachten wat de Min. van Fin. zou zeg gen over den toestand onzer financiën, waarover de voorgaande sprekers zich zulke optimistische beschouwingen had den ten beste, gegeven. Een dier voorgaande sprekers was de heer Dresselhuijs, die de bezwaren tegen de techniek van ons huidige stel sel niet gewichtig genoeg achtte om tot deze herziening over te gaan. Het op die wijze gecamoufleerde doel is- deze ge legenheid te benutten om geld voor de schatkist te vinden. Daarna nam het het voorgestelde stel sel van belasting der toonbankartikelem onder handen, dat voor hem geen duit waard is, sedert door het fatale art. 43 het oude systeem zal blijven gelden voor de thans belaste artikelen die vrij zou den komen. Moet nu, zoo vroeg hij verder, voor de 10 millioen, die de niiinister aanvan kelijk uit het ontwerp dacht te verkrij gen, ons heele handelssysteem worden aangetast? Spr. gelooft niet, dat we thans zwemmen in het geld. Maar als we zoover zijn, dat de einden bij elkaar zijn op 15 millioen na, dan is de vraag of de begrooting sluitende zal zijn of niet een vraag van groepeering der cij fers door den minister van finanicöëu, met name de vraag, wat als gewoon of buitengewoon is te beschouwen. De heer Colijn is knap genoeg om ook- zon der het tarief deze cijfers der Staatsbe- grooting te laten sluiten. Ook dit argu ment is dus camouflage van den dies- bewusten wfl om ons vrijhandelsstelse!' aan te tasten. Spr. vindt het merkwaardig, dat de anti-revolutionnairen en de roomsch- katholieken beiden protectionistisch zijn. iWellicht omdat protectie een anti-libe rale gedachte is. Een kerkelijk dogma kan spr. er niet in vinden. Wanneer dit wetsontwerp wordt aangenomen zal de heer Colijn wellicht eerelid der R.-Kk werkgevers worden. De staat zal voort aan f 15 millioen meer uit het tarief trekken. Wij zijn van 5 op S pet. ge komen. Wat let een minister om bq een volgende gelegenheid van 8 op 12 pet. te gaan Daarvoor is maar een me morie van toelichting van een halve blad zijde noodig. Wij zijn de baan opl Aan het slot van zijn rede bekeek de spr. hel ontwerp uit een oogpunt van land- en tuinbouw. De land- en tuin bouw ,die niets krijgt ,zal het grootste deel moeten opbrengen. Sijmen en Bartel zullen als offer voor de goede valuta een goed deel "der nieuwe lasten moeten dragen Een van de hoofdgrieven tegen hel ontwerp is dan ook, dat men aan -het geestelijk en lichamelijk meest ge zonde deel van ons land deze lasten wil opleggen. Dit is volmaakt ongeoor loofd Is de minister van landbouw dan met blindheid geslagen? Die landbouwbelangen zijn ook door eenige andere sprekers gister in het licht gesteld. De heer Hie ms.tr a (S.D.A.P wees op de belemmering van den export. Als men weet ,hoe gevoelig het land- en tuin bouwbedrijf is voor de stemming in het buitenland, hoe kan men dan met dit ontwerp komen? Het gevaar voor repres- saillemaatregeleu ,die den land- en tuin bouw treffen (men denke aan de bemoei lijking van den export van'onze boom kweekers te (Boskoop), is toch waarlijk niet denkbeeldig. Het land- en tuinbouw- DE RIJKSMIDDELEN IN SEPT. 1924. De opbrengst van de Rijksmiddelen (hoofdsom en opcenten) over de maand September 1924 bedroeg (zonder rijwiel belasting) f35.698.601, legen f36.337.781 over de maand Sept. 1923. Het een twaalfde gedeelte der raming [over 't geheele jaar bedraagt f 33.078.083. We laten hieronder volgen de op brengst over de eerste negen maanden van 1924, vergeleken met die over de eerste negen maanden van bedrijf kan geen lasten dragen ten bate van de industrie. Het belang der boeren en der landarbeiders valt hier samen; het algemeen belang is ook zeer sterk betrokken bij de uitkomsten van land en tuinbouw en verzet zich dus evenzeer tegen dit ontwerp. Ook de heer Boer (Platt. wees op de uitspraken uit laudbouwkringen te gen dit ontwerp. Hq had echter niet al te groote ver wachtingen dat hij de regeering zal af brengen van dezen protectionistischen maatregel of dat hij de rechterzijde daar van zal afbrengen, nu rechts tegen links besloten is dit ontwerp reeds thans af te doen,, in plaats van de uitspraak van de verkiezingen af te wachten. Uit de ingekomen adressen echter blijkt, dat het Nederiandsche volk indirect als een vrij positieve uitspraak heeft gedaan. En nog een lid, de heer E b e 1 s (V.D stelde in het licht dat de verscherping van het tarief de productiekosten van land- en tinboquw verhoogt, wat belem merend zal worken op onze uitvoer De heer v. Ravesteijn beschouwde het ontwerp als een nieuwen aanslag op liet geluk der arbeidersklasse. Vandaag voortzetting. B1NDENLAMD. Grondbel. Pers. bel. Ink. bel. Div. en T. Verin. bel. Suiker Wijn Gedist. Zout Bier Geslacht Tabak Speelk. Zegelr. cRegistr. Successier Invoerr. Goud, zilv. Essaailoon Statrecht Douxeiueu Staatsloterij dacht, visch Loodsgeld Mijnrecht f 15.855.481 f 16.713.694 f 73.927.848 f 12.561.679 f 6.372.750 f 28.892.846 f 1.747.084 f 35.112.511 f 1.205.127 f 6.017.783 f 7.009,383 f 12.221.511 f 72.639 f 13.752.940 f 18.022.461 f 33.442.931 f 26.429.654 662.053 772 3.063.640 1.852,il!24 460.255 238 761 2.538.254 544.565 f 13.623.197 f 13.815.287 f 79.695.593 f 11.845.359 f 6.585.137 f 30 945.263 f 1.436.083' f 37.138.036 f 999.523 f 3.653.083 f 7.636.2111 f 12.372.398 f 64.288 f 12.847.373 f 13.602.334 f 35.869.531 f 25.629.287 f 670.520 819 2.511.653 1.530.946 462.870 238.534 2.060.832 475.625 Tolaal f 318.7,18.758 f 318.709.795 Rijwielbel" f 5.233.008 De opbrengst der oorlogswinstbelas ting over de maand Sept. 1924 was f 136.357 tegen f371.236. De opcenten ten bate van het Lee- ningsfoDds 1914 gaven over Sept. 24 een opbrengst van f 7.292 690, tegen een be drag van f7.301.794 in Sept. 1923. Er is in September een achteruitgang tegen Sept. 1923 geweest van 61/? ton, zonder de rijwielbelastiug. En het ge volg is dat over de eerste negen maan den van '24 de opbrengst gelijk is aan die van dezelfde periode in '23, n.l. 318 millioen. Daar komt dan echter dit jaar uog 5.2 millioen bij van de rij wiel be lasting. Die opbrengst van 318 millioen blijft echter nog 21 millioen boven de raming. Daarvan komt een groot bedrag op re kening van de inkomstenbelasting die 13.9 millioen meer opbracht dan de voorzichtige raming hoewel ze 5.7 mil« lioen bleef beneden de opbrengst in de eerste negen maanden van '23. Ook de div .en tant. belasting steeg 3.5 millioen boven de raming hoewel ze 2.2 millioen minder opbracht, dan in '23. En voor de successie belasting zijn deze cijfers 1.1 en 2-4. Voor de registratie-rechten steeg het cijfer met 4.4 millioen boven de raming en ook boven de opbrengst in '23. Bijzondere aandaent verdient de ac- cyns op gedistilleerd. 2.4 millioen bene den de raming en 2 ïnillioen minder dan in '23. Vermoedelijk verminderd gebruik, en fraude I Het pet. der [belasting werd tè hoog voor den eerlijkheidsziu. 't Bier heeft zijn verzwaarde accijns beter kun nen dragen: 2.5 millioen boven de raming en 2.3 millioen meer dan in '23. J. F. WQLSKY V|H K. i. QUIST. Lange Delft I 18, Middelburg. Nouveautés Wit Wollen CAMISOLES en COMBINATIONS. Onderjurken in Liberty, Zijde, Wol en Wol-Tricot. GEMENGD en NATUUR WOLLEN ONDERGOEDEREN der Firma JANSEN TILANU8. (Ing. Med.) Uit Stasi en Provincie. (Ingex. Med.) Met ingang van 26 October a.s. is bevorderd tol Brigadier Majoor en als standplaats aangewezen Tholen, de bri gadier der Rijksveldwacht A J. Voer man te Middelburg, terwijl tot bri gadier der Rijksveldwacht standplaats Middelburg is benoemd H. Weertman, brigadier-tit. te Eencsse. Uit Middelburg. Blijkens een advertentie in dit num mer zal Maandag a.s. op de bovenzaal van het Militair Tehuis alhier als spreekster optreden Zuster Auguste, wijk zuster bij tie inwendige zending te Wee- nen. Gisteren trok alhier de aandacht van de vele wandelaars een zware vaars, die door de stad werd geleid. Het was de winnaar van den eersten en den kampioensprijs op de Handelsvee-Ten toonstelling te Goes. Zooals uit een advertentie in dit num mer blijkt, is het dier aangebracht door den heer A. Leijnse alhier, die hel begin volgende week zal slachten. Uit Vlissingen. De heer J. G. van Niflrik, die af getreden is als directeur der gasfabriek te Vlissingen, ontving bij monde van den heer A. F. P. Hayman, directeur der gasfabrieken te Antwerpen, namens collega's en vrienden aan de andere fa brieken en het hoofdkantoor der Con tinental Gas Association, als aandenken een wil marmeren pendule, stijl Louis XVI, en een pevres-vaas op voetstuk. Woensdagavond heeft dc lieer Van Nif- trik afscheid genomen van „Vlissingen Vooruit" van welke vercenigiug hem het eere-voorzitterschap werd aangeboden, met 'bijbehoorend gouden insigne. In zijn plaats werd de heer D. L. H. van Raalle tot voorzitter der vereeniging gekozen. Uit Walcheren. Hedenmorgen werd onder groote belangstelling en gedragen door de leden van den gemeenteraad van V e e r e, op het kerkhof te Zandijk aldaar begraven Mevr. v. d. Hamme-Hcssel, raadslid. Tal van bloemen dekten als blijken van deelneming van vrienden en vereeni- gingen de kist. Overeenkomstig het ver zoek, werd aan het graf niet gesproken. De opvolger van wijlen Mevrouw v. d. Hamme als raadslid te Vee re, is de heer Jac. J. van Bcveren. Woensdag vergaderde de raad der gemeente W e s t k a p e 11 e. Afwezig was wegens ziekte de heer P. Pcene. Naar aanleiding van een schrijven van Jakob Verhulst, waarin hij verzoekt om voor niet meer dan 28 dagen vroongeld te moeten betalen, omdat zijn koeien wegens mond- en klauwzeer niet langer op de gemeen te vroonen zijn geweid, werd met alg. stemmen besloten dit ver zoek niet in te willigen. Goedgekeurd werd daarna de rekening der Gezondheidscommissie over 1922. Vervolgens werd besloten om de af koopsom voor afkoop van diensten bij de brandweer te brengen van tien op honderd gulden. Verder werd aan St. Gabriëlse onder hands verhuurd voor den tijd van 7 jaren een perceeltje grond, groot pl.m. 33 A., voor de som van f 20 per jaar. De gemeentebegrooting 1925 werd daar na vastgesteld zoowel in ontvangsten als uitgaven op een bedrag van f40791.925 met een post voor onvoorziene uitgaven van f 1692.515. de vaststelling der begrooting vroeg de heer B. Louwerse wat de gemeente denkt te doen met werkverschaffing in dien dit door werkeloosheid hoog noodig moest blijken. De voorz. wijst in verband met deze vraag op de moeilijkheden, verbonden aan werkverschaffing omdat te Westka- pelle iedere» winter veel werkloosheid voorkomt. Hij deelt mede, dat in den af- geloopen winter voor de ergste armen nog al eens werk is uitgezocht en zou er voor zijn om, indien noodig, in den komenden winter wederom de ergste ar men op dezelfde wijze te helpen. De heer W. Huibregtse zou. indien tol werkverschaffing moest worden over gegaan, wel een middel weten om het geld goed te besteden Hij zou b.v. indien de landbouwers een zeker bedrag be schikbaar wilden stellen, aan hen een subsidie willen geven voor het z.g. „on dermijnen" van bouwland. Vervolgens werden benoemd voor het lesgeven aan den cursus voor kinderen, die onderwijs wenschen te genieten na den leerplichtigen leeftijd, de heer P. de Vos als hoofd en dc heer M Diele- man als onderwijzer. Bij de rondvraag vroeg de heer B. Louwerse bij de aanstaande schouwing van de wegen en voetpaden streng Ie willen toezien. De heer H. de Ivam vroeg ijllichtingen betreffende het verbaal van de laatste kasopneming bij den gemeente-ontvan ger. Nadat bedoeld proces-verbaal was voorgelezen, werd de vergadering geslo ten. U i t Z u i d-B e v e 1 a n d. Te Ivloe tinge is door de politie in beslag genomen een vermoedelijk val- sche gulden, dragende de beeltenis der Koningin en het jaartal 1915. Eveneens werd te 's Gravenpolder door de politie een valsche gulden in beslag ge nomen. Hel nabij Bath gezonken tjalkschip „De Hoop' van schipper R. de Kok, ge laden met suikerbieten en afkomstig uit Ossendrecht, is door de Berging Mij Van der Tak reeds gelicht. Na te zijn leeg gepompt is het schip naar Beirendrecht (B.) (de oorspronkelijke beslemming) ge bracht. Uit Tholem. Deze week vergaderde hel departe ment Tholen der Mij Tot N ut van 't Algemeen. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren W. Moelker en C. Wagtho De rekening 1923 en de hegroo- ling 1925 werden goedgekeurd, terwijl mededeel ing werd gedaan dat dit jaar een viertal sprekers zullen optreden. Tot commissarissen der Nulsspaarbank werden voorgedragen de beide aftreden de heeren J. B. Dekker en J A. Stout- jesdijk. groote doozen lïSfYBSRT TABLETTEN Bij Apothekers en Drogisten. (Ing. Med." BUITENLAND. Koomboler is opÉow verhoogd. Van ROOMBOTER niet te onder scheiden en de helft goedkooper is DE GRUIJTER's HOOGFIJNE MELANGE Per pond slechts 80 cent Plantenboter slechts 60 ct p. pond - Alléén in De Gruijter's winkels - (Ing. Med.) DE POLITIEKE CRISIS IN DU1TSCH- LAN'D. Nogal geen beslissing. Maar dat in Rijksdagontbinding de oplossing zal wor den gezocht, zal moeten worden ge zocht, wordt met den dag waarschijnlij ker. In elk geval zullen de onderhandelin gen lusschen de partijen onderling en de partijen en den Rijkskanselier niet worden voortgezet. Gisterenmiddag heeft dr. Marx n.l. in een bespreking met de leiders der partijen medegedeeld dat hij 't doelloos achtte verder te onderhande len. Hel Centrum heeft n.l. met algemeenc stemmen een motie aangenomen, waarin wordt betoogd ,dat de poging tot vor ming eener regeering op breeden grond slag als mislukt beschouwd wordt. Het bleek zelfs niet mogelijk, hoewel zulks in het belang van de buitenland- sche politiek en van het bezette gebied zou zijn geweest, de tegenwoordige re geering aan het bewind te laten .terwijl tevens elke poging tol uitbreiding van de bestaande coalitie schipbreuk leed. De cenlrumsgroep ,die ten volle vertrou wen stelt in den persoon van den Rijks kanselier, noodigl dezen uit om in hel uiterste geval een beroep te doen op hel politieke oordeel van het Duitsche volk, teneinde een regeering aan het bewind te brengen, die de buitenlandsche politiek van het tegenwoordige kabinet zal voortzetten, zou trachten de sociale verzoening tot stand te brengen, zou waken voor het behoud van den oéco- nomischen vrede en de veroveringen van de christelijke cultuur zou beschermen. Nu zaL het rijkskabinet nog bijeenko men, en zullen afgevaardigden der ver schillende groepen nog eens door den rijkskanselier worden ontvangen. Maar over een oplossing in den zin van een uitbreiding der coalitie, daarover zijn alle partijèn het nu wel eens. dat dat niet meer kan Op die conferentie ral waarschijnlijk alleen worden gepraat over rijksdagontbinding En hel is het beste maar ook. Tot nog toe ging het doordat bij stemming de regeering die bij lange na geen meer derheid in den rijksdag had, nu eens steun kreeg van de socialisten, dan weer van de Üuitsch-nationalen. Maar een dergelijke basis en een dergelijk op een accoordje gooierij is op den duur niet mogelijk. Dan is het inderdaad maar beter het woord aan de kiezers Ie geven. Hedenochtend zou het rijkskabinet de beslissing nemen. MOSDEL. De secretaris-generaal van den Vol kenbond heeft Hymans. den voorzitter van den Raad, telegrafisch hel verzoek van Mac Donald overgebracht om een buitengewone raadszitting te beleggen in zake hel geschil over den status quo in Irak tusselien Engeland en Turkije DE Z. It. III. De Berlijusche correspondent van de N. Rolt. Crt. seint nog het volgende over de aankomst en de tocht van de Zeppelin de Z. R. III. Dr. Eckener en zijn reisgenooten heb ben bij hun aankomst te Lakehurst on telbare verslaggevers te woord geslaan De tocht heeft 81 uur en 17 minuten ge duurd. In dien tijd zijn ongeveer 5000 mijl afgelegd, met een gemiddelde snel heid van 62 mijl per uur. De machines hebben goed gewerkt. Een of tweemaal moest wegens een klein defect een mo tor even buiten werking worden gesteld. Gewoonlijk waren vier motoren gedu rende den laatste» halven dag echter alle vijf motoren in werking. Men be reikte op een zeker oogenblik een hoog te van 12.000 voet ,n.l. in den omtrek van New-York. Geen van de opvarenden is ziek geweest. Alleen een machinist klaagde over pijn aan het hart, doch bij de landing was hq weer hersteld. Nie mand heeft ook maar een oogenblik in nngsr verkeerd liet luchtschip hield goed koers en de heele bemanning was overtuigd dat men eiken storm zou kun nen doorslaan De reis over New Found- is langer dan die over de Bermudas, doch dank zij den gunstige» wind heeft de reis nog een halven dag korter ge duurd dan volgens de berekening de reis over de Bermudas zou hebben geduurd. Toen het schip in Lakehurst landde, bleek 't dat de benzinereservoirs nog voor een kwart gevuld waren -JU Dr. Eckener heeft al een bezoek ge bracht aan Washington, waar hij door den minister van marine Wilbur, werd ontvangen. De minister bood de Duitsche officieren een lunch aan. waarna zij een bezoek brachten aan president Coolidge, die er op gestaan had de heeren per soonlijk te complimenteeren..De beman ning lieeft als aandenken een sigaretten koker met inscriptie ontvangen. De Duit sche vlag is gisterenochtend van het luchtschip neergehaald. De bemanning keert begin "November naar Duitschland terug. In dien tusschen- tijd zullen de officieele onderhandelin gen met de Amerikaansche marine zijn afgeloopen. Door hel acceptceren van de Z R. III zal een bedrag van 2.200.000 dollar op de Duitsche hcrstelrekening worden af geschreven. Volgens mededeelïug van den mïuister van marine zal dc Z R. Ill worden herdoopt in Los Angelos. Het radicale Parijschc blad L'Oeuvre schrijft naar aanleiding van den tocht een stoere hatelijkheid aan hel adres van de Z. R. III. O. a. leest men daarin: „Wij merken thans dat de Duitschers een meesterlijk handigen zet gedaan heb ben. Ten eerste is het een schitterende propaganda .deze tocht naar New-York van een Duitsch luchtschip, dat langer is dan het grootste Fransche stoom schip, dal ooit in een Amerikaausche haven kwam Maar het is vooral een goed middel om aan de bepalingen van het verdrag van Versailles te ontsnappen. Hoe zouden wij nu nog kunnen eisched dal de loods van Friedrichshafen afge broken wordt zonder ons te doen uitma ken voor vandalen of gekken?"

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 1