No. 243. Dinsdag 14 October 1924 167* Juarganr. BINNENLAND. Soiibote is i »le Uit Stad en PrsmsiGl®. Miss Blanche MIDDELBURG» COURANT. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. WIJZIGING PENSIOENWET 1022. Ingediend is een wetsontwerp tot wij ziging van de Pensioenwet 1922. Aan de memorie van toelichting is het volgende ontleend In de nota betreffende den toestand van 's lands financiën ten geleide van de staatsbegrooting voor 1924 vestigde de regeering er de aandacht op, dat in de financieele consequenties van de nieuwe Pensioenwet bezwaarlijk kan worden be rust. Reeds thans kan worden vastge steld, dat de jaarlijksche bijdragen, die in het Pensioenfonds worden gestort, niet berekend zijn voor do risico's, zooals die door de nieuwe Pensioenwet zijn be paald, zoodat handhaving van den tcgen- woordigen toestand op groote tekorten van het ronds moet uitloopen. Voor het rijk komt daarbij, dat het stelsel is aan vaard om voor de op 1 Juli 1922 in dienst zijnde ambtenaren het rijk van bijdragen vrij te stellen, doch daartegen over tot uitkeering aan het fonds van de pensioenen te verplichten, zoodat de werking van de nieuwe wel zich aan liet rijk rechtstreeks in een stijgende pensi oenlast doet gevoelen. Een en ander moet, vooral onder de tegenwoordige omstandigheden, lol hernieuwde overwe ging van de wel nopen. Ter voldoening aan het aangekondigde voornemen in zake een herziening, zoowel van de bur gerlijke als van do militaire pensioenwet ten strekt, voor zooveel de burgerlijke pensioenwet betreft, de indiening van dit ontwerp van wet. Voorgesteld wordt o. a. het pensioen voor elk jaar in aanmerking komenden dienst 1.75 pet. te doen bedragen, zoodat gelijk voorbeen, bet maximum-percentage na 10-jarigen dienst kan worden be reikt. Voorts is het minimumpensioen van 30 pel. tot het invaliditeits- en verhoogd in validiteitspensioen beperkt. Een nieuw voorgesteld artikel betreft de cumulatie van pensioenen met inkomsten uit na het ontslag ter hand genomen arbeid. Met betrekking tot deze cumulatie bevat de wet voor het tegen woordige slechts een bepaling voor wat betreft het wachl geld vervangend pen sioen, zoomede het pensioen VQgr den weder als minister opgetredenden oud- minister. Een verdere beperking schijnt geboden. Blijkt de onderstelling te falen, dat de betrokkene, niet in staat is de inkomsten, die bij tot dusver uit zijn ambt genoot, door voortgezette werkzaamheid te ver werven; dan is er alle aanleiding het pensioen dienovereenkomstig te herzien. De regeering beeft gemeend het ouder domspensioen ter zijde te moeten laten, omdat dit pensioen voor het bewustzijn al te zeer het karakter draagt eener ver zekering van een vast bedrag. Intusscben ontkomt men er dan bezwaarlijk aan, ook voor de overige pensioenen de cumu- latiebcperking te doen eindigen, zoodra de betrokkene den 65-jarigen leeftijd heeft bereikt. Van korting kan eerst sprake zijn, indien pensioen en nieuwe inkomsten gezamenlijk de laatstelijk ge noten wedde overschrijden. Op het be drag dier overschrijding wordt echter niet een volledige inhouding voorgesteld, doch deze tot 90 pet. beperkt. Er doen zich vele gevallen voor, waar in een ambtenaar bij een geneeskundig onderzoek ongeschikt is verklaard voor hel verder waarnemen van zijn betrekking, doch de Pensioenraad de verklaring niet voldoende gestaaft acht Bovendien gebeurt bet niet zelden, dat de onderzochte naar het oordeel der me dici door een lichte genees- -of heelkun dige behandeling weer voor zijn arbeid volkomen geschikt kan worden. Het ge mis van voorgestelde aan den Pensioen raad te geven bevoegdheden heeft zich reeds ernstig doen gevoelen. DE VACCINATIES-KWESTIE. Blijkens de verschenen Mem. v. Antw. op bet voorl. verslag nopens het ont werp lot „voorziening tegen besmette lijke ziekten", heeft overweging van de tegen hel voorstel ingebrachte bezwa ren en van de gemaakte opmerkingen, de regeermg geleid tol een zoodanige wijziging, dat de plicht tot re-vaccinatie vastgesteld wordt voor zooveel betreft onderwijzers en onderwijzeressen, alsme de leerlingen boven 11 jaar. De burgemeester zal, volgons een an dere wijziging een onderzoek kunnen in stellen naar de waarheid der ondortee- kende verklaring, dat men gewetensbe zwaar heeft. Is de verklaring in strijd met de waarheid, dan zal hij, die haar deed, strafbaar zijn ingevolge het tweede lid van art. 38. Wat de andere bepalingen van het wetsontwerp betreft inzake de invoering van gezondheidsdiensten, deelt de Mem. v. A. mee. dal zoowel de minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, als de ambtenaren, die hem ter zake van dib wetsontwerp adviseerden, zonder reserve de noodzakelijkheid aanvaarden, in de te-' genwoordige financieele omstandigheden het plan tot invoering van gezondheids diensten op te geven. Zoekende naar gemeen overleg heeft de regeering, wat de bemoeiingen van de inspectie betreft, het ontwerp aan een herziening onderworpen. Daarbij moest voorop slaan, dat wanneer werkelijk ge vaar dreigt, de mogelijkheid van ingrij pen door het Rijksgezag moet blijven be staan, omdat zeer spoedig algemeene handels- en verkeersbelangen in het spel komen en hel Rijk door een internatio nale, sanitaire conventie gehouden is lot verantwoordelijkheid. BEZOEK VAN DEN KONING EN DE KONINGIN VAN ENGELAND. Het te Londen verschijnende weekblad The News of te World deelt mede, dat thans definitief besloten is, dat de ko ning en koningin van Engeland in het voorjaar van 1925 een bezoek aan ons land zullen brengen. In aansluiting aan deze mededeeling verneemt de Res. bode, dat zij ook een bezoek aan Den Haag zullen brengen, waarvoor reeds een bezoek aan de mu sea op het programma staat. SURINAME. De Tel. zegt uit zeer goede bron te vernemen, dat een belangrijke Duitsche groep baron Van Heemstra, den gouver neur van Suriname, die thans met ver lof hier te lande aanwezig is, gepolst zou hebben over de mogelijkehid van het voeren van onderhandelingen betreffen de de exploitatie van suikerfabrieken en suikerfabrieken en suikerplantages in 't district Nickerie in Suriname. VUURWAPENS EN AMMUNITIE. Aan boord van het stoomschip Emdeii, op 6 September van Rotterdam naar Oost-Azië vertrokken, is zoo meldde Aneta gisteren uit Weltevreden te Belawan een groote partij vuurwapens ammunitie aangehaald. (Volgens de N. R. Crt. moet hier een ander schip bedoeld zijn daar de Einden 4 Oct. te Buenaventura in Chili is aan gekomen. Van ROOMBOTER niet te onder scheiden en de helft goedkooper is DE GRUIJTER's HOOGFIJNE MELANGE Per pond slechts 80 cent - Alléén in De Gruijter's winkels - (Ing. Med.) Uit Middelburg loos vele malen het denkbeeld lol op richting van zulk een gebouw in bespre king genomen werd, en toch nog steeds tot de vrome onvervulde wenschen bleef behooren. De overtuiging van de nood zakelijkheid van deze stichting hoeft thans voor het college van armbestuur vaster vorm gekregen en, gezien de reeds aanwezige fondamenten en de toebe reidselen voor deze formaliteit staat nu vast In deze gemeente komt een ver pleeghuis, dal een einde zal maken aan sommige toestanden, die in deze gemeen te behoorlijk anders zouden moeten heerschen. Een gelukkig en verblijdend verschijnsel is het, dat wij nu nieuwe ba nen zien geopend, banen van humaniteit, banen van Chr. barmhartigheid, de man nen en vrouwen in. dienst onzer maat schappij afgewerkt, nu niet achtergela ten in armoede en ellende, maar, nu aan ieder daartoe in de termen val lend, een nette huisvesting, kortom een behoorlijk menschwaardig levensbestaan op hun ouden dag. Na de gemeente en armbestuur geluk gewenscht 'te hebben met deze verwerke lijking van het vooropgestelde doel, heeft spr. in tegenwoordigheid van het arm bestuur. aannemer en uitvoerder, den eersten steen gelegd. De heer L. Dominicus, lid van het bestuur, dankte namens dit bestuur, al len voor hun tegenwoordigheid en in het bijzonder burgemeester Wabekc, die aan liet verzoek gaarne gehoor heeft gegeven, den eersten steen van dit ide- aal-gebouw te leggen. Daarin ziet spr. een bewijs dat de vertegenwoordigers van deze gemeente sympathie voor deze daad gevoelen, blijkend in het medele ven van dit door hen thans in uilvoering gebracht doel, en hoopt verder op aller medewerking in de vervulling van deze taak en besluit verder ook met den wensch. dat dit gebouw verder een heil zame werking mag uitoefenen voor deze gemeente. 'Maandagmiddag had op den Hoofd weg te Rilland de heer K. uit Waarde, het ongeluk hij het uitwijken op zijn rij wiel tegen iemand aan te rijden, met hel gevolg dat hij in de sloot terecht kwam. Ilij bezeerde zich zoo ernstig, dat geneeskundige hulp moest worden in geroepen en hij daarna per rijtuig naar huis moest worden vervoerd. RECHTZAKEN. - Na een onderzoek ter plaatse, door het parket uit Middelburg iugesteld, is Maandag H. V. te Wissen kerke, wiens huis Zaterdagavond is afgebrand, in arrest genomen. De Baarnsche zaak. Hel Gerechtshof te Arasterdam heeft in hooger beroep heden arrest gegeven in de zaak van den agent van politie H., door wiens nalatigheid de Baarnsche zwerver Richter zou zijn overleden in de cel. Het Hof bevestigde zonder nadere overweging hel vonnis van de recht bank te Utrecht, en sprak mitsdien H, vrij. KERKNIEUWS. Zondag trad in de Ned. Herv. kerk Ie S c h o r e op ds. Hengevelt, eerder een reeks van jaren als zoodanig in Ned. Indië, thans te Oud- en Nieuw- Gaslel. Het was dien dag juist 45 jaren geleden, dat hij in deze gemeente de evangelie-bediening aanvaardde. Hij sprak naar aanleiding van Genesis 32 vers 10, le ged,, door een talrijke menigte aan gehoord. Slechts een van de toenma lige bestuurders der kerk is meer in leven en was ook nog onder de toe hoorders. De heer Van den Brink, ouderling, sprak den leeraar toe. KUNST EN WETENSCHAPPEN. - Blijkens een mededeeling van B. en W. van Middelburg in een. bekend making in dit nummer, wordt krachtens hun besluit van 19 Sept. (goedgekeurd door Ged. Staten 2 Oct.) de voor deze gemeente ingestelde Huurcommissie met ingang van 1 Jan. a.s. opgeheven. o Uit Vlissingen. De rangeerder J. Koets had gister avond omstreeks 5 uur he't ongeluk op het rangeerterrein te Vlissingen tus- schen de buffers te geraken, waardoor bij direct overleed. Uit Walcheren. De prijs van de melk in W/esl- kapellc van af Maandag gebracht van 12 op 14 cent den Liter. o U i t Z u i d-B e v e 1 a n d. Te K1 o e t i n g e is bij de politie gedeponeerd een valsche gulden. Al leen de kleur en het gewicht was afwij kend van de echte guldens; overigens was hij zeer goed nagemaakt. Hij droeg het jaartal 1914. Maandag j.l. werd vanwege het Bur gerlijk of Algemeen Armbestuur te We- m e 1 d i n g e, de bouw begonnen van een te stichten gebouw voor Armenver zorging, voor ouden van dagen. De eer ste steen werd gelegd door den burge meester dezer gemeente, den heer F. Wabeke Az. Alvorens hiertoe over te gaan, memoreerde hij eerstens, hoe tal Woensdag 19 Nov. hoopt Ds. .1. B. Netelenbos in de Bogardzaal alhier een lezing te houden over den onlangs overleden dichter Adama v. Scheltema De bekende Vlaamsche zanger Hul- lebroeck komt weer naar Middelburg op Dinsdag 21 dezer. Wij vernamen, dat hij zal vertellen over het ontstaan van eenige van zijn liederen, waarbij nog wordt opgemerkt, dat verscheidene van zijn stukjes op Walcheren zijn ontstaan. De zanger dweept met Walcheren. zoon veel van zijn gading, dat hem later, bij de ontwikkeling van zijn genie, le pas is gekomen. Alle Fransche bladen wijden roerende artikelen aan zijn nagedachtenis. De link- schen spreken van een bijzetting in het Panthéon. ONDERWIJS. Geslaagd voor het voorloopig ma chinistendiploma J. Smit Roeters en G. E. Bos, leerlingen van de „De Ruijter- school" te Vlissingen. MvSKEERSWüïEN. POST EN TELEGRAFIE. Van hel Grieksclie stoomschip, dat in het voorjaar op oen zandplaat nabij B a l h vastgevaren en verongelukt is, en waarvan liet voorschip word geborgen, terwijl het achterschip moest blijven zit ten, worden nu door Belgische personen dagelijks groote ijzeren platen afgehaald en geborgen. Maandag werden uil het wrak nog vier groote watertanks op de haven le Bath aangebracht. De beroering onder het P. T. T- personeel. De directeur van het postkantoor te \msterdam vaardigde de onderstaande dienstorder uit in verband met cven- tueele stakingsplaunen tegen de loons verlaging. Aan het personeel van hel post kantoor te Amsterdam. Het is mij geenszins ontgaan, dal in de laatste dagen onder u allen een stem ming heerschl, die door anderen op be denkelijke wijze wordt aangezet, om u tot daden tegen de belangen vau den dienst en van hel publiek aan te spo ren. Ik meen daarom goed te doen u le waarschuwen voor de ernstige gevolgen, indien gij u laat verleiden iets tc doen in strijd met uw plicht en in strijd met de wet. De grondoorzaak uwer ontstem ming is gelegen in den r^geeringsmaat- regel, die onze jaarwedde deed vern deren. Over de noodzakelijkheid daarvan kan men van meening verschillen, doch er is alleszins gelegenheid om dit te uiten zonder daarbij over te gaan lol daden, die de ons toevertrouwde belangen zou den benadeelen. Wil echter niet vergeten, dat er in de particuliere maatschappij zeer velen zijn, die als een gevolg van de slechte tijden hun inkomsten belangrijk hebben zien verminderen, of nog erger, geheel gedaan hebben gekregen, en dal er uit richt is op betere tijden, die ongetwij feld onze jaarwedden dan ten goede kunnen komen. De Directeur van het Postkauloor: A. C. Sclireuder. ai ©©stsia^open vao? Kira«i©ï»0n Mijnhardi's Thijmsiroop 75 c Mijnhardts Sorststrcop 60 c. Anga-slroop (bij Kinkhoest) f 1.75* Bij Apothekers en Drogisten. (Ing. Med.) lingsoefeningen) dat zij kin plicht en meer dan hun plicht do dringt er bij de Regeeru «wi Volks vertegenwoordiging op aan, af te zien de steeds verder ingrijpende ver slechteringen eischt van het Hoofdbestuur van Ons Belang de meest krachtdadige actie, ten einde de lotsverslechteringen te kceren-, besluit deze motie ter kennis te bren gen van den Minister van Oorlog, den Minister van Financiën, de Tweede Ka mer der Stalen-Generaal en te doen plaatsen in de Pers. Het v 1 i e g-h oogte record. De Fransche aviateur Callizo heeft het wereldrecord hoogvliegen geslagen, door een hoogte van 12.066 M. te be reiken. Een opeenstapeling van goede hoedanigheden en „De Sigaret" zijn synoniem. liet is dus Uw be lang te zeggen Geef MIJ maar BUITENLAND. Anatole Fraucef Zooals wij gisteren reeds meldden, is de Fransche schrijver Anatole France, Zondag op 80-jarigen leeftijd overleden. Met hem gaat een der grootste schui vers van Frankrijk, van de wereld eigen lijk, heen Het is vooral met zijn werk „Thais" en „Le Lys rouge", dat zijn genie in binnen- en buitenland bekend werd. „Thais" heeft 276, „Le Lys rouge" 398 drukken gehad Trouwens zeer veel zijner werken beleefden over de honderd drukken. Het werk van Anatole France zoo schrijft Edmond Sée -— is de geschiedenis van zijn intellectneele leven, dat altoos bewogen, schitterend en merkwaardig is. Hem zelf vindt men in elk zijner wer ken terug; hem zelf met zijn groolc ken nis, zijn leere en klare filosofie; met den nauwgezetten, harmonieus zingenden vorm, welfce onze ooren streelt, tot ons hart doordringt en onzen geest len volle bevredigt." Anatole France, eigenlijk Anatole Francois Thibault, werd in 1844 geboren Zijn vader bezat een boekwinkel met antiquariaat, en hier vond de talentvolle LEGER EN VLOOT. De Afdeeling Middelburg van de O.O. vereeuiging „Ons Belang" heeft Maandag in een ledenvergadering bij een, een motie aangenomen, waarin zij constateercnde nogmaals de vele en drukkende verslechteringen, waardoor het korps wachtgelders en onderofficie ren reeds gebukt gaat, waardoor een geest is ontstaan van verbittering, die leiden moet tol schade van leger en gemeenschap; besprekende de nieuwe salarisschalen, zooals deze door de Regeering met in gang van 1 Januari 1925 staaD te wor den ingevoerd eenstemmig van oordeel, dat deze sa larissen allen grond missen voor een ook maar eenigszins redelijk bestaan, zoodat het korps O. O. weder terug gaat naar den armoedigen en gesmaden tijd van vroeger overtuigd, dat de O. O een beter lot hebben verdiend, daar toch teycens blijkt (getuige ook weer de jongste herha- ENGELAND EN TURKIJE. Het gaal er bedenkelijk uilzien! Weinig is van het Turksch antwoord op de vrij scherpe nota bekend hel is lang, beval verzoenende gedeelten, en daarnaast een aantal onnauwkeurighe den. Ontkend wordl, dat er nieuwe troe penconcentraties van de Turksche zijde plaats vonden en beweert wordl, dal de hoofdmacht der Turken is teruggetrok ken. In de nota wordt daarbij de ver zekering gegeven, dat dc lijn Bersiwi- Bauoema-Tsjah Alloc Chakellun, waar Engelsche posten zijn, niet zal overschre den worden, doch deze verzekering heeft geen waarde vanwege het feit, dat de aangegeven lijn een eind van binneu de grens van Irak is gelegen. Het antwoord wordt dan ook in hooge male onbevredigend genoemd En terecht want waar het Engeland om te doen isde troepen terug te krijgen, dat wordt er in verzwegen. Zoo dal de indruk gevestigd is, dat de Tur ken blijkbaar tijd willen winnen, terwijl de troepen zich ingraven op een linie ver binnen de grens van het onbetwiste gebied. Blijkbaar tracht Turkije een twistge schrijf over den status quo uil te lokken, terwijl de troepen zich meer en meer indringen. Geen wonder dan ook, dal het Engelsche antwoord sprak van „vrij heid van handelen' Wat die vrijheid, van handelen inhoudt duidelijker geworden door de latere berichten. Engeland heeft n.l. maatrege len genomen om bij een nieuwen inval der Turken de grens onmiddellijk schoon le vegen. Er zijn voor dit doel 30 kleine afdeelingen vliegtuigen beschikbaar, zoo mede een niet onbelangrijke strijdmacht van inboorlingen onder Engelsche offi cieren, terwijl zoo uoodig een vloot- demonslratie legen Conslantinopel zal ge houden worden in verband waarmee het Middellandsche Zee-eskader voortdurend op sterkte gehouden wordt. Het doet denken aan de dagen vah November 1922, toen het ging om de beruchte Tsjanak-zone. Voorzichtig heeft men toen elk schol vermeden. En ook hier zal men zich nog wol eens be denken, voordat tot „schoonvegen' wordt overgegaan. Het is het beste, sinds het verdrag van Lausanne, met de Turken zoo lang mogelijk goede vrienden le blij ven! En of een vlooldemonslralie in Con- stanlinopel den gewen schten indruk zal maken Vermoedelijk zullen er dan ook nog wel eerst vredelievende middelen wor den aangewend. De Turksche regeering harerzijds heeft reeds een telegram aan den Vol kenbondsraad gezonden met verzoek maatregelen te nemen tot het laten eer biedigen van het besluit van den Bond van 30 Sept. inzake den status quo op

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 1