No. 242. Maandag 13 October 1924 167e Jaargansr. BINNENLAND. BE LUCHT- EN GASOORLOG. Onder den titel „Nationale Ontwape ning De lucht- en gasoorlog en prof. dr. IJ vau Embden", heeft A. J. Maas, kapitein der InchtdoelarÜlIerjo, een bro chure het Jicht doen zien (uitg. W'. P- van Stockum Zn.), waarin hij de pro paganda van prof. v. Embden voor na tionale weerloosheid bestrijdt. Blijkens een voorwoord van Generaal C. J. Snijders was dit geschrift reeds klaar vóór het bekende openbaar debat plaats had. De schrijver had het hand schrift aan den generaal ter beschikking gesteld, en deze verklaart er verschil lende gegevens en gedachten aan ont leend te hebben. En voorts gaf hij den heer Maas den raad, het geschrift, dat oorspronkelijk niet voor openbaarheid bestemd was, vte publiceeren, o. a. „tot het in het licht stellen van het zeld zaam aplomb waarmee de heer Van Embden zich aan de grofste onjuist heden en volstrekt onbewezen bewerin gen te builen, gaat." Generaal Snijders merkt in dat voor woord ook nog op, dat bij een aantal politici alle adviezen van militaire zijde bekrompen, eenzijdig en verouderd liee- ten. Zij weten het, ook zonder deze, beter. „De heer Van Embden, zoo gaat de heer Snijders verder, vertoont een van de meest krasse voorbeelden van deze aanmatigende geestesgesteldheid. Maar ditmaal is hij er geweldig ingeloopeu. Want zijn Eerste Kamerrede is uit het oogpunt van waarheid en wetenschap eeu monument van onkunde-en opper vlakkigheid." En verder: „een daad van roekelooze partij-politiek cn „een verkieziugsma- noeuvre van het minste allooi." Wat de brochure van den heer Maas zelt betreft, deze stelt tegenover het ontwapeni,ngsbetoog van prof. v. Emb den een 'aantal ervaringen, feiten en verschijnselen uit den lucht- en gasoor log, waarbij achtereenvolgens behandeld worden: de luchtoorlog in Nederland, het luchtbombardement op bet binnen land in het algemeenhet terrorisatie- bombardement met chemicaliën op bin- nenlandsche bevolkingscentraden in vloed van de luchtverdediging op het luchtbombardement, waarbij dan nog af zonderlijk de luchtverdediging van Neder land wordt behandeld. In een slotbeschouwing concludeert de heer Maas, dat het meegedeelde „de matelooze overdrijving" bloot legt, waar aan de heer v. Embden zich bezondigt bij zijn schildering van een toekomstigen lucht- en gasoorlog; en dal ook diens beeld van onze machteloosheid in de lucht bij een nieuw West-Europeesch conflict öf onjuist óf sterk overdreven is. De visie van den heer v. E. op het chemisch luchtbombardement tegen ons binnenland en onze civiele bevolking ligt, volgens den beer Maas, getieel buiten de verhoudingen der werkelijkheid. Met den machtigen, ja beslissenden invloed van een doelmatig georganiseerde luchtver dediging op de uitkomsten van het lucht bombardement tegen twee wereldsleden, heeft de heer v. E. zich niet verwaardigt rekening te houden. En ten slotte, betoogt de heer Maas, dat een organisatie eener, aan redelijke eischen voldoende luchtverdediging voor Nederland, zoowel technisch als finan cieel, mogelijk moet worden geacht. Aan NV. Bos te lüoetinge werd een half jaar ontheffing hondenbelasting ver leend wegens vertrek vóór 1 Juli uit de gemeente De begr 1925 keuringsdienst van vee en vleesch, kring Heinkenszand, werd goed gekeurd. Besloten werd liet dorpsplein niet meer te verpachten Aan den heer A. Slabbekoorn is op zijn verzoek eervol ontslag verleend ails ge.uerale brandmeester bij de brandweer. In de Zaterdag te Baarland ge houden raadsvergadering werd lot Jid van hel Burgerlijk armbestuur herbe noemd de heer P. Traas. Een pensioensgrondslag voor de eer vol ontslagen klokluidste^ anej. de wed. J. Pot werd vastgesteld. Aan den heer W. H. N. K. Neijs werd gratis in gebruik af gestaau een der lo kalen van dè openb. school voor hel houden van een tuinbouw-winlercurses. Besloten werd voor 1914 in plaats van 3 pet. slechts 2 pel. plaatselijke inkom stenbelasting te heffen en het te veel betaaalde uit dien hoofde de ingezetenen te restitueeren. Nu de officieele gegevens met betrekking tot de heffing van plaat selijke belasting van den inspecteur van 's rijks directe belastingen bekend ge worden zijn, kan deze vermindering wor den toegestaan. Uit Stati en Provincie. Uit Middelburg. De bezoekers der Schouwburgbios- cope alhier werden gisterenavond ver rast met een versterkte kapel Iiöfelein- Bekker. Het kwam de illustra der film ten goede. NVij hopen dat deze verster king bij de komende voorstellingen wordt gehandhaafd. D i t Z u id-Be vel and. Een ergerlijke grap. van het <lruk- foutenduiveUje need ons Zaterdag mel den, dat de bevolking van Goes met, 137 personen verminderde. Het moest zijn vermeerderde, Zaterdagavond j.l. vergaderde de raad der gemeente N i s s e, aauwezig alle leden. Besloten werd om afwijzend le be schikken op het Verzoek van de stichting rijks hoogere burgerschool le "Goes. Be sloten werd voor wegverbelering aan te koopen plrn. 35 Ms gvoud van Ab. Mol. De verordening op de verdeeling en bevolking der gemeente werd gewijzigd in verband 'ihet sphade aangebracht door tamme duiven. De gemeentebegrooting 1925 werd be handeld cn vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f 20679.30 uief een post van onverzien a f7990.3i/2. Uit Noord-Beveland. In den namiddag van Zaterdag werd te Wiissenkerke de gewone oefening met dc brandspuit gehouden En tegen zeven uren klonken werkelijk de tonen der brandklok over het dorp De woning van den koopman en winke lier H. V. stond in vlam. Natuurlijk wa ren iu korten tijd de groote en kleine spuit in werking en het is deze gelukt de belendingen afdoende te beschermen dank vooral de afwezigheid van wind. Omtrent de oorzaak is niet bekend. Er is niets gered dan enkele kleinighedeu. Uit Zee u w sch-V laa nde r e n O. D In een buitengewone gemeente raadsvergadering van Sas va n Gent is Vrijdag de gemeente-secretaris, de lieer F. P. J. Stubbé met zijn 25-jarig secreta risschap gehuldigd. Hij werd, vergezeld an zijn echtgcnoote en kinderen, als mede van enkele zijner familieleden door twee raadsleden de met groen, bloe- men en draperieën feestelijk versierde raadzaal binnengeleid en nam in de voor hem gereserveerde eerezelel plaats. De voorzitter, de heer L. W. G. Hoef nagels heeft iti warme bewoordingen zijn verdiensten als secretaris geschetst, en bood hem ais blijk van liooge waardee- rmg uil naam van de gemeente een mar meren pendule-stel mei coupes aan Het oudste raadslid, de hcev v Ver- Schaffel was dc tolk der raadsleden, en bood hem een Italiaanse!) beeldje aan. voorstellend Rebecca, Daar de oudste wethouder een broer van den jubilaris is, werd deze namens de wethouders toegesproken door den jongsten wethouder P. A. Neetesou. Namens dc ambtenaren ter secretarie en de gemeentepolitie complimenteerde de heer Lammens den jubilaris, hem een bureauzetel aanbiedend. Hierna werd nog het woord gevoerd door den heer Zonnevylle, secretaris der gemeente Ter neuzen, die sprak namens de vereeniging van burgemeesters en se cretarissen in Oost Zeeuwsch Vlaande ren; een vereeniging, waarvan de heer Stubbé penningmeester is. De secretaris dankte voor deze hul diging in een toespraak, waarin hij o.a. de ontwikkeling van Sas van Gent in deze kwarteeuw overzag. Uit Zeeuwseh-Vlaanderen W. D. Te Wat er la ndkerkj e had Vrijdag de landbouwer W. de Feijler het ongeluk met een kapmes den voorsten vinger van zijn linkerhand af te kappen Geneeskundige hulp moest worden in geroepen. FEDERATIE ZEELAND VAN VRIJZ. DEM. ROND. Zondag, had in hotel de Nieuwe Doe- Jen alhier een vergadering plaats vau de Federatie Zeeland vau den Vrijz. Bern. Boud. De voorzitter, de heer arts D. N. v a n Gel der en, herinnerde in zijn ope ningswoord allereerst aan hel overlijden van het bestuurslid voor Schouwen, den heer A. A. Meuleudijk, cn schelste hem als iemand bereid voor de beginselen van den V. D. B. te ijveren. Als hulde aan de nagedachtenis van den heer Meuleudijk verhieven de leden zich een oogenblik van hun zetels. Na nog enkele persoonlijke feilen le hebben gememoreerd, wees spr. met en kele woorden nu reeds op het heengeen van den heer Van Niftrik en zeide dat mag worden aangenomen als vaststaan de, dat mevrouw Bergsuia den heer Van Niftrik iu de Staten zal opvolgen, Waar het bij de verkiezingen niet gelukte me vrouw Bergsma direct in de Staten te brengen, is spr. verheugd haar en levens de partij geluk te kunnen wensehen met het feit, dat de eerste V. D- vrouw haar intrede zal doen in de Staten van Zeeland. Als vrouwelijk Statenlid zal veel van haar gevergd worden, doch spr. houdt zich overtuigd, dat zelfs de stoutste verwachtingen door haar beschaamd zul len worden. Voor mevrouw Bergsma zal hel zijn „Le roi est mort, vive la rei ne". (Applaus). Na*Jeze persooulijke feiten vvenschte spr. even aan te stippen het Koninklijk bezoek aan Zeeland in Augustus. Hetgeen daarbij op spr. den meeslen indruk ge maakt heeft, is wel de gehouden hulde-' betooging op het Molenwater. En dan moet spr zich zelf beschuldigen in deze als voorzitter te kort te zijn geschoten. Toen hij daar de lauge, lange reeks rechlsche kiesvereenigiugen met vlaggen en doeken zag voorbij trekken viel het plots op hem, dat ook de V. D. afvloe iingen daarbij behoorden te zijn. Het speet hem, dat hij dat niet vooraf had bedacht en de afdeelingen had aange spoord door mede te betoogen te getui- van den V. D. eerbied voor de hoogste regeeringspersoon in den Staal; van de aanhankelijkheid aan een consti-t tutioneeLe regeeringsvorm, belichaamd in den persoon van Hare Majesteit en hul de te brengen aan de vrouw, die ge durende een reeks van moeilijke en zwa re jaren, aan het hoofd van ons vader land heeft gestaan. Spr. hoopt, dal deze simpele woorden vau deze plaats ge sproken nog eenigszins goed kunnen ma ken, wat toen is verzuimd. Een dag van hóoge beteekouis, niet aalleeu voor den V. D. B., doch voor geheel ons land, wellicht voor de ge- heelc menschheid was volgens spr. de 23ste April j.l., de dag, waarop in de Eerste Kamer prof. dr. Van Emb den zijn beroemde rede uitsprak over nationale ontwapening". Deze op een juist oogenblik uitgesproken woorden hebben in geheel het land een weer klank gevonden, zooals slechts zelden bij ons kalme, bezadigde Hollanders op te merken is; hebben een oulwapenings- slroom ontketend, die n'et meer le kee- ren zal zijn. De verkiezingen voor het volgend jaar zullen ongetwijfeld mede in het leeken der ontwapening staan, Reeds was de invloed der ontwapenings- gedachte merkbaar bij de door het mité „ter herdenking onzer mobilisatie in 1914" op touw gezette feesten. Fit de oorspronkelijk rondgezonden circu laires sprak een duidelijke militairisti- sche geest, werd aardig met de sabel gerinkeld, werd gesproken van „te wa pen" en van „een onverzellehjken wil om eiken aanslag op de onafhankelijkheid en onzijdigheid met kracht van wape nen legen te gaan." Toen ten slotte de feestvieriug op 31 Juli en 1 Augustus plaats vond, was er van eigenlijke feest viering geen sprake, de algemeene be langstelling was beneden peil cu omge keerd evenredig aan de groote woor den, die sommige redenaars toch nog meenden te moeleu uitspreken. De col lecte voor hen, die nog door de mobi lisatie schade leden, als „piece de tuil- lieu" ten slotte aangeboden, heeft blijk baar ook niet geheel aan haar doel beantwoord. Neen, voor een militairis- tische herdenking der mobilisatie 1911 was men in 1924 niel meer rijp. Moge het Van Embden gegeven zijn, spoedig le beleven, dat zijn denkbeelden in da den worden omgezet. Hiermede ver klaarde spr. de vergadering voor ge opend. De rede werd met een hartelijk ap plaus begroet. Tot lid van het federatiebestuur afdeeiing Noord-Beveland werd aange wezen de lieer Maris te Colijnsplaat. Besloten werd als lid van den partij raad aan te wijzen den voorzitter der federatie, en den secretaris der fede ratie als diens plaatsvervanger. Na afiiandeliug van nog enkele huis- noude.'ijke zaken, was aan de orde Het afscheid van den e e r v a n Niftrik. Dc voorz. nam hel eerst hel woord en Herinnerde er aan, dat er een tijd is van komen en een lijd vau gaan, dit laatste geeft meestal aanleiding tot smart en teleurstelling en ook de tijding van hel heengaan uit de provincie van den heer van Niftrik heeft ten zeerste getrof fen en verdroten. Is een heengaan van een gezien, geachl partijgenoot, die hoo- gc functies bekleedt, liet gevolg van overlijden, dan moeten zijne partijgan gers zien daarbij zonder morren neer leggen. Is zijn heengaan het gevolg van een votum der kiezers wordt hij niet herkozen ook dan moeten zij buigen voor den vaak wispelturigen uitslag der stembus. Doch de wijze waarop men den neer v. N. moet missen, heeft ecu sterk misnoegen opgewekt, te sterker waar door een politieke onhandigheid ol was het een intrigue'? de gevolge ern stiger waren dan wellicht de voorslan- devs zich die in hunne kortzichtigheid zelf hadden ingedacht. Het gebeurde in druppel, die den emmer deed overloo- pen; moge er dan ook al meerdere olor- zaken voordien reeds aanwezig zijn ge weest, oorzakeu zoowel binnen als bui ten Vlissingscüe kringen te zoeken; het feit, dat net de Vrijheidsbondfraclie was, die dezen Jaatslen drnpepl leverde, zal naar spr. noopt, bij alle partijgeuooten in hun hersenen gegrifd blijven Applaus.; Het besluit van neen gaan, kwam te plots en werd met zulk een voortvarend heid ten uitvoer gelegd, dal hel onmo gelijk was daarop nog eenigen invloed uit te oefenen. Toen de parlijgcnooten liet hoorden had de heer v. N. reeds de bruggen acuter zich afgebroken en was. van een terugkeeren geen sprake meer De redenen, die tot de spoedige hande ling dreven, heeft men ie eerbiedigen, hoe men ze ook betreurt. Het verlies zal eerst goed worden ge voeld, wanneer er zaken le behandelen zijn. waarbij de heer v. N. als deskundi ge en als raadgever onmisbaar is W-ant slechts weiuigen in de Provincie hebben zich zoo ingeleefd in het provinciale pu blieke leven als hij, slechts weinigen we ten zoo grondig waaraan de provincie behoefte heeft. Zeker de idealen en plannen van den heer van Niftrik gingen wel eens verder dan veleu momenteel wilden gaau. Zijn motto „als ik een idee opper, moet ik al tevreden zijn als er over 1.0 jaar iets van terecht is gekomen" klonk wel eens te optimistisch in de ooren. Toch zal zijn idealisme, zijn kijk op en zijn vertrouwen in de toekomst van Vlissingen en Zeeland nog menig maal ter sprake komen, wan neer in den loop der komende jaren za ken tol stand zullen moeten komen, door den heer van Niftrik voor jaren reeds naar voren gebracht cn toen als zijnde van te verre strekking of van le groolen omvang door de meerderheid zijner Ujd- genooten verworpen. Eerst dan zal men ten volle beseffen, dat hij is heengegaan. Wijzende op den langen lijd van den heer van Niitrik's wetlufudcrsscbap van Vlissingen wijst spr. speciaal op de tol slaudkoming van het rioolstelsel, een kind vau het vernuft van den heer van Niftrik, waarin spr. als medieus-hy- giëuist juist zulkeen belang stelt, Verder schetst spr het werken van den heer van Niftrik speciaal voor het verkeerswezen. Dit vraagstuk is nog met afgewerkt, ook hier zal hij blij de verdere behandeling sterk gemist worden. Waar alle goede dingen uil drieën bestaan, ijst spr, nog op het licht dat de heer v. N deed opgaan over den iiuancicelen toestand van Zeeland Duidelijk werd het een ieder, hoe onrechtvaardig het was. dal een handje vol, heusch niet schat rijke Zeeuwen de instandhouding dei- zee- en rivierweringen moeten bekosti gen, 'n zaak, waarbij 'l geheele 'land be lang heeft. Wanneer in deze in de toe komst een betere cn billijker regeling zal zijn getroffen dan kan de heer van Nif trik daar trots op zijn als zijnde de per soon die deze zaak ter sprake heeft ge bracht. Wanneer wij U heden aldus de heer v. Gelderen voor het laatste in ons midden zien als lid onzer staten, als inwoner van ouzc provincie dan komt er van binnen bij ons iels in opstand, dan voelen wij, dal deze dag een dag is, die er eigenlijk nooit had mogen wezen, d: gaan wij slraks heen met de overtuiging bij ons, dal wij heden voor Zeeland moeten verliezen, dien wij niel hadden mogen verliezen, En als wij U dan de Scheldeslad zien verwisselen voor de Merwestad, dan zijn wij jaloerscli op deze laatste. -Want één ding staat vast. Hier trekt U zich wel uit het publieke leven terug, doch Uw geest en Uw lichaam zijn nog te veerkrachtig, te frisch, om ginds aan dc Merwedeboorden onnuttig verder to bestaan. Bij U zal ook wel „bet bloed kruipen, waar het niel gaau kan" en zal zeker dc lijd komen, dat de publieke zaak wederom beslag op Uw werkkracht zal leggen al is het dan in mindere mate dan hier. Wij hier iu Zeeland hopen dan ook weder een beroep op U te kun nen doen, want waar wij U niet vergeten zullen, zult ook Gij Zeeland niet vergeten. Van Niftrik, „er is een tijd van gaan". Deze is helaas voor hier aangebroken. Wij blijven U dankbaar voor alles wat Gij voor ons en voor ons gewest geweest zijl. Wij zullen U en Uwe werken nooit vergeten, Moge U in Dordrecht nog een lang en gelukkig leven geschonken zijn aan de zijde van Uwe zorgzame echtgc noote. Moge het U gegeven zijn van uit de verte te zien ontkiemen en tc zien groeien do zaden, die Gij op JSeeuwsclien bodem hebt uitgestrooid En wij. vleien ons met de hoop. dat U zich onzer nog wel eens zult herinneren. Alsdan is Uw weggaan ons minder smartelijk. Appl De heer Jac. We lie man, lid der Statenfractie van don V. D. R„ schelste den heer Vau Niftrik speciaal als Sta tenlid. Het was een genot met hem sa men te werken. Nooit was hem jets te veel. Eeu kleine fractie moet de rollen verdeden om over het geheel een goed nooit hel kleinste gedeelte voor zijn re kening. Zijn wegenplan laat blijvende sporen achter. Daarmede, zal altijd reke ning moeten worden gehouden als men plannen lot verbetering zal ovcrwegejn. Zijn „egalisatiesysteein' moge nu van de baan zijn. de gedachte welke er aan ten grondslag ligt, is zóó logisch, dat hel toch weer op zal komen duiken. Van Niflrik sprak altijd met overtuiging en deze ge voegd bij zijn juiste zakenkennis, maakte hem lot een gezaghebbend lid der Stalen. Slechts noode ziel spr hem dan ook gaan, want het behoeft niet onder stoelen of banken gestoken te worden, dat met zijn heengaan een groot verlies wordt geleden. Dal is allerminst een ouheusch- heid aan het adres van zijn opvolgster, maar iemand als- Van Niflrik is niet zoo gemakkelijk le vervangen Dat zal men in. Vlissingen steeds meer ondervinden Bo ven dat alles is Van Niftrik een man vata, karakter en dezulken hebben we in de politiek' zoo hard van noode. Ook daardoor zullen we hem missen. En ten slotte is hij een goed vriend. Niet alleen hebben we gezamenlijk hard gewerkt, maar we hebben ook uiterst vriendschap pelijk samen gearbeid en daarvoor Vooral wil ik hem danken. Gelukkig echter en. als poliïicus èu als vriend is hij niet verloren Een man als Van Niftrik zit niel stil en zijn Jiooge idealen zullen er toe leiden, dat hij zeker nog tijd zal wij den aan de verwezenlijking van on2e mooie beginselen. Spr. wenscht den heer en mevrouw Van Niftrik nog lauge gelukkige jaren in de Merwestad. (Applaus). Namens de beide V. D. leden van den Vlissingsehen gemeentraad sprak de heer Harts, er op wijzend, wat de .V JX •aadsfractie met haar beide betrekkelijk jeugdige leden in den heer Van Niftrik zal moeten missen. Spr. heeft slechts korten tijd bet genoegen gehad met den heer Van Niftrik samen te werken, maar jat is een genot geweest. Zijn voorlich- (g was onschatbaar. Wat des hoeren v. Niftrik's werk voor V.issingen betreft, daarvan kunnen getui gen de ettelijke commissies waarin hij zitting had. Maar van Niftrik zat niet al leen in de commissies, hij was er de ruggegraat van, De grootste verdienste van liet riolee- ringsplau voor Vlissingen is wel, dat de lieer v Niftrik dit in eigen beheer heeft uitgevoerd. Zijn tweede werk was het uitbreidings plan van Vlissingen Ook op dit gebied is de heer Van Niftrik moeilijk te vervan gen Spr. hoopt, dat de heer v. Niftrik er 2 vruchten van mag zien. En als derde puul dient gememoreerd de havenplannen, daarvan is de heer Niflrik de groote stuwkracht geweest. Namens do" raadsfractie brengt spr, zijn partijgenoot hartelijk dank „wij ge ven ons woord, dat wij zullen trachten, datgene teu uitvoer te brengen, wat gij ontworpen hebt". Spr. eindigde met le zeggen: Vlissingen had ecu regent, en dal was vau Niflrik, Vlissingeu heeft geen regent zoolang de raad van Vlissingen in zijn tegenwoor dige samenstelling gehandhaafd blijtt. Tenslotte nam liet scbeidene lid de lieer Van Niftrik zelf het woord, dankend de sprekers voor de goede woorden lol hem gesproken. In het bij zonder brengt spr. dank aan den voor zitter, dal hij deze vergadering heeft be legd op een oogenblik. dat spr die bij kan wonen Hij dankt ook allen die zijn opgekomen om hier aanwezig le zijn. Naar- aanleiding van hel gezegde van den voorzitter, dat terugkeer voor hem onmogelijk zou zijn. zegt spr. dat men over cominercieele zaken en andere lang kan spreken, doch éV is oen 'zaak waar men niel over kan spreken, die men heeft te beoordeelcu naar zijn eigen hart geweien, en dat is de eer. De eer ■plichlte spr. te doen als hij gedaan heeft. Het zou hem te ver voeren thans uit le leggen, waarom dat weuschelijk was. Spr. dankt den voorzitter voor de vriendelijke woorden toL hem gericht. Gij hebt - aldus de heer v. Niflrik in het licht gesteld, wat ik gedaan heb Ik doe wat mon doen moet. En men doet, wat men niet laten kan. Daar is absoluut geen verdienste in, maar hel is verblijdend, als n\en iets doet, wat nul kan geven. U hebt mijn motto opgehaald, myn heer de voorzitter, als rik een idee oji- per, moet ik al tevreden ziju als er over 10 jaar iets van lereclit is gekomen. Maar dal is het lot van ons allen Van ons allen, die hooven lot een vooruit strevende partij. Mij zien de dingen niet door een microscoop, maar dor een ver rekijker. Aandere partijen houden zich bezig met de atomen, wij houden ons be zig met wat in de verte ligt, en wat dichterbij moet komen, en wat in de toe komst moet worden verzekerd. Dat "kan niet in een dag en een. nacht worden verwacht Maar wij moeten hard werken óm (e iiduui'ii ui vciuccrcu v*in VÏVI «V. 1 r, den Vlissingsehen gemeenteraad was de figuur te kunnen slaan. Van Niftrik nam doen indringen onze denkbeelden, en a

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 1