flLUÜ DEKEIIS F« JBEUJtSNOTEERING VAN HEDEN. AMSTERDAM, 11 Oct. (Slotkoers). 6 pet. Nederland 1923 99%, 6 pet Nederland 1922 100; 5 pet Nederland 1918 901/4 IV? pet. Nederland 1917 85 zeven zestiende; 2%. pet. Nederl W. Sctiuld 53 zeven zestiende; 3 pet do. Oblig. 66%; 3 pet do Certif. 66%; Cert. Med. Hand. Mij. 129; Aand. Ned. Ned. lrd Handelsb. 132%; Aand. Kol Bank 17C%Kon. Petrol. Aand. 308— 3J 2%Gtccns, IIoll. 15315H/aCult. M. Vorstenlanden 164165; Handels* Amsierd. 438—439, Javasche Cultuur 375%; Aand Deli Maatsch. 360%; Am Rubber 1161/2—117, Nederl. Amerik. Vaart 87%; Nederl. Schcepvaartunie 129'/.' 130, K011. Ned Stoomb Mij. 80. Gouda A. löi/j; Philips A. 377—379; Jurgens A. 72 73. Anaconda 74 dén zestiende. Steels 109 vijftien zestiende; Union Pacific 141%; Common Marine 10%; Prefered do 38" Maxwell Gr. 0 v A 3 vijftien zestiende. Prolongatie 4%. Russen Consols 6. Hope 5 vijf zes tiende. Markt sluit lusteloos. Wisselkoersen; Parijs 13.27; Brussel 12 27. TELA GRAFISCH V. EEURERICHT. Medegedeeld door het lvoninkl. Ned Met. Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 11 Oct. Hoogste barometerstand 770.3 te Breslau. Laagste barometerstand: 740.9 te Vestmanorr. Verwaenting van den avond van 11 tol den avönd van 12 dezer Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. licht tot lia If bewolkt, waar schijnlijk droog weer, overdag iets war mer. Thermometerstand alhier 's morgen 9 uur 56 gr., 12 uur 64 gr Zondag Dinsdag SOOG WATER- Vlisilngen. Z 0 n n e t ij d. 12 Oct. n.m. i.06 13 1.40 14 2.14 15 2.48 18 3.20 17 y 3.56 18 4.34 fcjjd&g Zwerüag Het tijdstip van hoog water te Domburg valt 9 minuten na dat te ffltasingen.j De W.-Brabantscfte dievenbende. De arr -rechtbank te Breda deed Don derdag uitspraak in de Zaak tegen het 8-tal beklaagden, dat naar hun zeggen uit armoede oen groote reeks diefstallen pleegde in West Noord Brabant De Hoofddader A. R., werd wegens 6 dief stallen in vereeniging en 5 alleen, ver oordeeld lot 8 maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief. Ant. M werd veroordeeld tot 6 maanden met aftv v. prev Hub M. toit 3 (maanden voorw. met 3-j. proeftijd; Pet v d A. lofl 3 m voor waardelijk met 3-jaar proeftijd; de J. tot 4 tmaanden met aflr. v, prev.; J. v. K. tot 3 weken voorw met 3 j. proeftijd en Ant. Ch. tot 2 m. mal 3 j. proeftijd. HANDEL, NIJVERHEID EN VISSCHERIJ. Reorganisatie der Rotterdam se he Bankverceniging. Commissarissen en directeuren der Rottcrdamsche Bankvereeniging melden in een persbericht te hebben overwo gen, welke voorzieningen onder de hui dige omstandigheden noodig zijn. Zij zul len te dien aanzien aan aandeelhouders de volgende voorstellen doen Doordal een bedrag van f 25 000.000 aandeelen zich in bevriende handen be vindt, is de gelegenheid geopend, die aandeelen te verwisselen tegen amorti- satiebewijzen, welke na uitkeering van dividend zullen worden geamortiseerd op de wijze zooals nader in een voorstel lot statutenwijziging aangegeven. Het door deze verwisseling van aan deelen vrijkomende bedrag van f 25 mil- lioen zal, vermeerderd met f 5 millioen van de reserve, voor afschrijving worden gebezigd Verder zal van de reserve een bedrag van f 12.000 000 worden bestemd voor re serveering legen verplichtingen, die meer dan gewoon risico opleveren. Na de statutenwijziging zal derhalve het geplaatst kapitaal f 50 000.000 en de gewone reserve f20.000.000 bedragen. De noodige voorzieningen zijn hiermee getroffen. Het bestuur heeft den heer Mr A J. van Hengel, die zijn functie ais directeur der Amslerdamsche Bank zal neerleggen, bereid gevonden een benoeming tot ge delegeerd-commissaris te aanvaarden Verder zal in de bestuursorganisatie in zooverre wijziging worden gebracht, dat de functie van president der directie komt te vervallen. In verband hiermede zal de heer Westerman als zoodanig af treden. Hel ligt in de bedoeling van commis sarissen hem voor te dragen als lid van hun college. Op voorstel van den tegen- woordigen voorzitter zal hem het voor zitterschap worden opgedragen. Bovenstaande voorstellen zullen wor den behandeld in een algemeene verga dering van aandeelhouders op 27 Oc tober a.s rest komen geruchten, dat de Roemeen- sche regeering plotseling den staat van beleg heeft geproclameerd voor het ge- heele land, omdat onlusten gevreesd wor den. BERLIJN, 11 Oct V. D. Het Roemeen- scheg ezantschap te Berlijn spreekt dat gerucht tegen. HABJNfiPlAATS - MIDDELBURG. FABRIKAAT ZAALBERG - LEIDEN - (Ing. Med.) BERICHTEN UIT DE OPLAAG VAN ONS VORIG NUMMER. "WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 10 Oct 3 uur. De cijfers lusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. Londen 11.19% ,11.19%) Berlijn 0 60% CO.61) Parijs 13 20 (13.25) Brussel 12.20 (12.20) Zwitserland 49.10 (49.10) Weenen 00036% (00036%) Kopenhagen 45 05 (44.95) Chrisliania 36 55 (36.85) SlocknoJm 68.15 (6S.30) New York 2.55% (2.56%) ■mn mMMEH. UIT BRUINISSE. Vrijdagmiddag werd onder groote be langstelling ter aarde besteld het stof felijk overschot van den heer M. Krij ger. Ds. Waardenburg sprak o a. over zijn leven als Zondagschoolonderwijzer, welk werk hij 50 jaar lang met liefde heeft vervuld en waarvoor hij dan ook door H. M. de Koningin als ridder in de Oranje Nassauorde was benoemd. Daarna herinnerde de burgemeester er aan, wal de man, hoewel eenvoudig van leven, voor de gemeente was: een voor beeld van rechtschapenheid en plichts betrachting, hulpvaardig voor iedereen. De beide zoons dankten voor de laatste eer hun onvergetelijken vader bewezen. Aan het einde der plechtigheid werd Pa 89 vers 1 gezongen. STAATSLOTERIJ. (Onder voorbehoud). Op onderstaande nummers vielen de onderstaande prijzen: f 15000 met premie van f 30.000 7514J. f 3000 9315 BEURSOVERZICIIT. AMSTERDAM, 11 Oct. 12 uur. De beurs toonde hedenochtend een minder levendig aspect; op enkele uit zonderingen na was de affaire van wei nig beteekenis. Een open hoek vormde zich in aan deelen Rottcrdamsche Bank, die tot 82 en 83 pet. werden verhandeld. Oi'ewaarden ha ndhaafden hun hou ding. Koninklijke op 312 geopend, bleven aan tot slot 309 laten. De overige afdeelingen vertoonden nauwelijks eenige verandering Prol. U/? pet. DE OOGST IN DUITSOHLAND. BERLIJN. 11 Oct. V. D. Naar in par lementaire kringen verluidt, overweegt de regeering in verband met de oogst» vooruitzichten het intrekken van de voor stellen. DE Z. III VERTREKT ZONDAG, FRIEDRICHSHAFEN, 11 Oct. V. D. De Z. III zal, naar thans besloten is, Zondagmorgen naar Amerika vertrekken. Hel Vliegtuig vertrekt omstreeks 7 uur en zal. den Rijn volgend, waarschijnlijk vroeg in den middag over ons land vliegen. ANATOLE FRANCE. PARIJS, 11 Oct. V. D. De Fransche schrijver Analole France heeft, naar ge meld wordt, het bewustzijn verloren. Het einde wordt hedenavond verwacht VERDUISTERING EN VERRAAD. ATHENE. 11 Oct. V.D Volgens be richten uit Saloniki heeft de kassier van het hulpfonds van den Volkenbond voor de vluchtelingen den Iloogen Commissa ris Kaufmann beschuldigd groote som men uit het fonds te hebben verduisterd. De Iloogo Commissaris antwoordt op deze beschuldiging met de weder Beschuldi ging. dal de kassier geheime papieren verkocht heeTt aan het Italiaansche con- su.fial te Saloniki. De kassier is gearres teerd. Met betrekking tol Kaufmann is nog geen enkel besluit genomen. DE STAAT VAN BELEG IN ROEMENIE. BELGRADO. 11 Oct. V. D Uit Boeka YER8CMLLANDF. BEH1CHTEH Een 83-jarige man geraakte waar schijnlijk door eigen onvoorzichtigheid op de Nassaukade te Amsterdam onder een motorwagen Zwaar gewond werd hij naar hel Wilhelminagasthuis vervoerd, waar hij kort daarna overleed. De Commissaris van politie te Vel- sen waarschuwt iu het algemeen belang tegen het aankoopen van Fortunabriefjes uitgegeven door de N V. Handels-Maat schappij „Fortuna" te Velscn De Bussumsche recherche had er de lucht van gekregen, dat een partij gestolen tafelzilver in de hei was begra ven. Donderdagmorgen bleek dit wegge haald te zijn en denzelfden dag werd liet zilver opgespoord bij een opkooper te Amsterdam, waar het in beslag werd ge nomen. De groote partij zilver was den kooper toevertrouwd door jongens van 18 5 19 jaar, die des avonds laat van hun bed gelicht werden De verdachten hebben beleend. Ook een derde dader is aangehouden. De Inbraak was gepleegd in een villa hoek Meentweg en Waldeck laan. De partij zilver bestaat uit 110 stuks. (Hbld Bij Moskou waren aan een passa- gierslrein eenige wagons met nafta aan gehaakt. Gedurende de reis vloog de nafta in brand en weinige seconden la ter stond (le hcele trein in vlammen. In hel geheel vonden tweehonderd perso nen, waaronder 30 kinderen, den dood. De sovjet-regeering heeft den sovjet- bladen verboden, ook maar cén regel o\er de vreeselijke catastrofe te meidon. 0 OVERREDEN. Gistermorgen wilde te Arnhem een 45-jarige loopknecht van de stoomboot- ondernemiug Concordia" op een in be weging zijnde vrachtauto springen, doch hij bleef met zijn klecren haken en vieL Een der wielen ging hem over de borst Hij was onmiddellijk dood. AFLOOP V5 RKOOPINGIN. Donderdag werd te Axel krachtens art. 1223 Burg. Wetb, 9 door den nota ris J. A. Dregmans, geveild een woonhuis groot 2.19 Aren, eigendom van Jac. van Cadzand )e Hoofdplaat. Kooper werd L. Dieleman Hz., bierboltelaar te Axel voor f 5325. ERK EERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE. De berging van het bij Bat h ge zonken schip ,.De Hoop" is opgedragen aan IV. A. van der Tak s Bergingsbedrijf te Rotterdam. (N. R. öt.) Bij den vliegwedstrijd te Day ton (Am.) zijn twee records verbeterd. Maan dag heeft Mac Ready met een bombar dementsvliegtuig met 1500 K.G. ballast een hoogte bereikt van 4613 meter. Hij bleet' 2 uur 30 m. 49 zes tiende sec. in tte lucht. Woensdag heeft luitenant Harris met een zelfde vliegtuig een vlucht ge maakt van 47 m. 8 sec. mei een last van 4500 K.G. De vliegtocht Nederland— I ndië. Het Comité vliegtocht Nederland— In- dië heeft gisterenmiddag in het Scheep vaarthuis te Amsterdam vergaderd. Naar generaal Snijders, voorzitter van het mité, na afloop van de vergadering aan de N. R. Crl. meedeelde, wacht het co mité, alvorens verdere stappen le doen, het rapport van van der Hoop af, dat Maandag uit Philippopel is verzonden, alsook hel rapport van den heer Guil- lonard, die Donderdag daarheen vertrok ken is. Het comité stelt zich, zoo zeide generaal Snijders ons, op het standpunt dat de tocht moet en zal worden voort gezet, mede omdat er zulk eeu ontzagge lijke belangstelling voor bestaal zoowel bij het Nederlandsche als bij het Iudi- sche publiek, beiangstelting waarvan het comité de meest treffende blijken neeft ontvangen. Voortzetting van den tocht zal evenwel eerst mogelijk zijn,, als het comité zal zijn in staat gesteld, het beschadigde toe stel te doen repareeren of te vervangen en bovendien een reservetoestel aan te schaffen. Want het is nu wel gebleken dat men een dergelijken tocht niet mag aanvangen zonder de beschikking óver een reservevliegtuig te hebben. Het ligt voor de hand. dat dit aanzienlijke geld middelen vereischt. Het comité zal daar om een beroep doen op de offervaardig heid van het Nederlandsche en Indi sche publiek door een nationale inschrij ving te openenhet bestuur van de Ne- derlandsch Indische Vereeniging voor Luchtvaart opent tegelijkertijd een der gelijke inschrijving in den Oost. Op onze vraag, of nog op voortzetting van den tocht in dit seizoen kan worden gerekend, antwoordde generaal Snijders dat dit zal afhangen van de rapporten omtrent den toestand, waarin het vlieg tuig te Philippopel verkeert; in ieder ^ge val achtte hij het gevaar voor mislukking van den tocht geringer indien men niet overijld te werk ging Ook met het Indi sche klimaat dient terdege rekening te worden gehouden. Naar het persbureau -V.D'. meldt, heeft de Directie van het weekblad .,Het Leven" het volgende telegram gezonden aan hel comité voor de vliegtocht Neder- land-Indië Hopend grootsch plan dit jaar nog doorgaal, verlengen wij ons aanbod tot 31 December. Zoo voorlzetliug dit jaar onmogelijk blijkt, zijn wij bereid volgend jaar nieuw aanbod te doen. Het Comité voor den Vliegtocht zond ons de meedeeling dat hel een beroep doet op de offervaardigheid der landge- nooten om het voortzetten van den tocht mogelijk te maken. Giften worden inge wacht bij het secretariaatHeerengracht 13, Den Haag. Indische Sto om vaartlijnen. Tambora. p. 8 Oct. Ouessant, Rotter dam naar Java. Prins der Nederlanden, 8 Oct. van Ge nua, Amsterdam naar Batavia. Soemba, 7 Oct. van Batavia naar Am sterdam. Modjokerto, 8 Oct. n.m te Londen, Batavia naar Rotterdam. Radja, 8 Oct. van Port Said, Java naar Amsterdam. Riouw, p. 8 Oct. Gibraltar, Amster dam naar Java. Jacatra, 8 Oct. te Batavia van Rot terdam. Koningin der Nederlanden, 8 Oct. van Batavia naar Amsterdam. Ternate, 9 Oct. te Batavia van Rot terdam. Kangean, 8 Oct. van Suez, Amsterdam naar Java. Bengkalis, 7 Oct. te Port Said, Am sterdam naar Java. Garoet, p. 9 Oct. Gibraltar, Rotterdam naar Java. Sembilan, 9 Oct. te Havre, Java naar Amsterdam. Tjerimai, p. 10 Oct Perim, Rotter dam naar Batavia. Samariuda, p. 9 Oct. Point de Galle, Batavia naai" Rotterdam. Modjokerto, 10 Oct. te Rotterdam van Batavia. Ai*es .9 Oct. te Havre, Curapao naar Amsterdam. Bengkalis, 9 Oct. van Suez, Amster dam naar Java. Billiton, 9 Oct. van Colombo, Java n Amsterdam. Grotius, 9 Oct. van Colombo, Amster dam naar Batavia. Jolian de Wit, p. 9 Oct. Perim, Ba tavia naar Amsterdam. Kawi, 10 Oct. te Batavia van Rotter dam. Melampus, 10 Oct. te Suez, Batavia naar Amsterdam. Rembrandt, wordt 11 Oct. v.m. te Southampton verw., Batavia n. A'dam. Slamat, 10 Oct. v.m. 10 uur te Mar seille, Batavia naar Rotterdam. Stoomvaartlijnen op Noord Amerika. Blijendijk, 8 Oct. v.m. 1 u. 51 m. 1190 mijl W.Z.W. van Valentia, New-York n Rotterdam. Maasdam, 8 Oct. te New Orleans van Rotterdam. Kertosono, p. 8 Oct. Dover, Rotterdam naar New-Orleans. Leerdam, 9 Oct. n.m. 2 uur van Bou logne, Rotterdam naar New-Orleans Grootendijk, 9 Oct. n.m. 3 u. 3 m. 800 mijl W. v. Land's End, N.-York n. R'dam. Veendam, 10 Oct. n.m. 11.40 u. 1300 mijl v. Scheveningen, N.-York n. R'dam. Moena, 8 Oct. n.m. 4.24 u. 45 mijl O. van Niton, Rotterdam n. New-Orleans Rotterdam, 9 Oct. v.m. 10.31 u. 30 mijl Oost van Land's End, Rotterdam naar New-York, Seizoen-kuur. Wanneer de winter nadert, moet gij u in staat van verdediging stellen tegen de epidemische ziekten en wel voorna melijk tegen de verschrikkelijke griep. Dan is het oogenblik daar, om eer kuur met de Pink Pillen te doen, een goede seizoen-kuur, die het organisme herstelt en regelmaat- brengt in de li chaamsfuncties, terwijl zij tevens het bloed verrijkt en zuivert. De Pink Pillen geven op merkwaar dige wijze nieuw leven aan de physieke krachten; zij zijn het onovertroffen mid del tegen bloedarmoede, bleekzucht, neurasthenie, algemeene verzwakking, storingen door den groei en den kritie ken leeftijd te weeg gebracht, maagkwa len, hoofdpijnen en onregelmatigheid der maandelijksche zuiveringen. De prijs der Pink Pillen bedraagt f 1,75 de doos, f9.de zes doozen. Zij wor den vei kocht in het Hoofddepot: Jacob Marisplein 23 te Amsterdam. Eisch dit adres en de Hollandsche gebruiksaanwij zing. De Pink Pillen zijn ook te ver krijgen bij alle goede apothekers en dro gisten, o. a. bij P. v. d. Sluis& Co., N.V. C. A. Schulte. BUITENLAND. DE UITBREIDING DER REGEERINGS- BASIS. Het wordt met den dag ingewikkel der. Iedereen waande de kwestie van de uitbreiding der regeeringsbasis als mislukt, doordat Duitsch-nationalen en socialisten er niet aan wilden; althans niet wilden ingaan op de voorstellen van den rijkskanselier. Er bleef toen niets anders over dan een der drie gis teren gemelde standpunten: le. alles blijft bij het oude; 2e. verbreeding der coalitie naar rechts, door opneming van de Duitsch-nationalen; 3e. ontbinding van den rijksdag. Het centrum achtte het eerste 't beste; de democraten eveneens; en de volks partij, die allang Duitsch-nationale knip- oogjes gaf, achtte het tweede punt het beste, en verzocht den kanselier nog maals met de Duitsch-nationalen te spreken, vooral om hun buitenlandsche inzichten nader toegelicht te krijgen. Dat geschiedde, en toen vernam Dr. Marx tot zijn groote verbazing plotse ling uit Duitsch-nationalen mond. dat die partij thans wèl de door den rijkskanse lier voorgestelde richtlijnen aanvaardt. Het heeft de zaak ingewikkelder ge maakt. Het is gaan lijken op het raadsel van den wolf, de kool en de geit, die overgezet moesten worden. Want de democraten willen in geen geval met 'de Duitsch-nationalen samen werken, en zullen dus eventueel uit de coalitie treden. Het centrum heeft beslo ten tegen Dinsdag een extra-vergadering uit te schrijven, en daar zijn standpunt vast te stellen. Er kan echter op ge rekend worden, dat die partij voor het aanblijven van een kabinet Marx-Strese- man zal zijn. De Duitsche volkspartij heeft zich nog niet uitgelaten, doch algemeen wordt verwacht, dat zij haar ministers uit het kabinet zal halen, als de uitbreiding niet tot stand komt. Mocht dit het geval zijn, en de volkspartij staat op een eind van de bestaande coalitie, dan blijft inderdaad niets anders over dan rijksJagontbinding. Doch vermoed wordt, dal de Duitsche Volkspartij wel een uit weg zal weten te vinden, door haar goed keuring te hechten aan het voortbestaan van het tegenwoordige kabinet, mits dan de opvolger van dr. Jarres, den rijks minister van binnenlandsche zaken, zoo wel als de nieuw te benoemen minister van justitie zoogenaamde vakministers zouden zijn en dus niet door de politieke partijen zouden worden aangewezen. Alle besprekingen en onderhandelin gen over een wijziging of het uitbreiden van de regeeringscoalitie zijn op ver zoek van het centrum, tot Dinsdag uit gesteld. Het centrum heeft namelijk ver zocht elke gedachtewisseling tot dien dag le laten rusten, daar een aantal zijner parlementaire leiders gedurende een paar dagen buiten Berlijn vertoeft. Aan dit verzoek hebben alle partijen vol daan. Alle fracties van den rijksdag zul len Dinsdagochtend om 10 uur verga deren. UITBREIDING VAN HET FRANSCHr POOLSCHE VERRDRAG. De ..Paris Times" verneemt uit War schau, dat het Fransch-Poolsche mili taire verdrag een uitbreiding zal onder gaan in verband met de toenemende. Russische activiteit aan de Poolsche Oostgrens. Generaal Haller. chef van den Poolschen generalen staf, bevindt zich te Parijs en generaal Sikorski. de mi nister van oorlog, wordt er over enkele dagen verwacht. De Polen aldus besluit het blad zijn genoodzaakt drie gepantserde trei nen le gebruiken, om 'de stations aan Ide RRussische grens te beschermen tegen overrompelingen door roode benden ENGELAND EN TURKIJE. Wij meldden het binnenrukken van Turksche troepen iu Mosoel. De Engel- sche pers is daar, gelijk men begrijpt, slecht over le spreken en bet gaat er waarlijk naar uitzien, of de Nabije Oos ten-kwestie" weer een kwestie wordt. In een hoofdartikel waarschuwt de Times de Turken niet te denken, dat de Engelsche regeering het te druk heeft met andere aangelegenheden om ernstige aandacht te kunnen wijden aan de Turk sche invallen. Voor zoover Engeland er bij betrokken is, is het geen partijzaak. Welke Engel&che regeering aan het be wind is en welke ook haar binnenland sche of Europeesche zorgen mogen zijn, zij kan geen opzettelijke schending van het verdrag, dat ge teekend en geratifi ceerd is, dulden. BEKNOPTE MEDEDEEL1NGEN Uit België. Te Brussel is een Belgisch Weg- verbond gesticht onder leiding van en kele sportinenschen, dat open staal voor alle gebruikers van den weg. Het doel is een verkeersregeling te krijgen, welke voldoet San de moderne eischen en een heid brengt in de verschillende gemeen telijke verordeningen dienaangaande. - In de uorinage hebben zich geweld dadigheden voorgedaan. Te Flenu be gaf een groep van verscheidene honder den stakers zich in de richting van de mijnen en vernielde vensters en deuren van woningen van werkwillige mijnwer kers. Gendarmen kwamen tusschenbeide. Zij wei-den op een hagel van steenen en revolverschoten onthaald. De gendarmen maakten van hun vuurwapens gebruik. Eén staker werd gedood. Te Jemappes hadden insgelijks wanor delijke tooneelen plaats. Een patrouille gendarmen werd door communisten aan gevallen. Twee gendarmen werden door

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 6