t UTOM Donderdag 9 October £924 9 Ho. 238. 167' Jaargans. MDDELBUR6SCHE COURANT IDE ZIEKEN EN »E TARIEF WET. Ziek zijn is duur. Maar onze regee ring doet in haar wijzigingsontwerp in zake de Tariefwst liet voorstel om het ziek zijn nog duurder te maken. Een bezwaarschrift van een importeur van mineraalwater bracht ons ertoe eens ün het lijvige pak stukken van dat tarief- ontwerp na te zien hoe het daarmee stond. Want we dachten aan de mineraal wateren die louter voor geneeskundig doel worden gebruikt Frans Josef, TTim- adi Yanos, Vichy, Karlsbaderwater, Le- vico, Apenta, Aegian, Ems, Mariënbad enz enz., wateren waarvan de patiënt soms groole hoeveelheden moet drinken, zooals zeer duidelijk bij Vichywater. Een Iprijs verhooging beteekent voor zoo'n pa tient een niet geringe verzwaring van kosten. En juist omdat we hier met mineraalwateren te doen hebben, die zeker niet in ons land uit den bodem wellen, beteekent een verhooging van invoerrecht zeker een verhooging prijs. .We bevonden dat thans het bron mineraalwater belast is met 50 cent per honderd flesschen en 25 cent per honderd kruiken, een bedrag dat alleen bedoeld is ter voorkoming van ontdui king van het invoerrecht op flesschen en kruiken door deze gevuld in te voe ren. Alleen bij invoer in flesschen van meer dan 7 liter wordt geen recht ge heven. Die laatste bepaling blijft, maar zal wel heel weinig toepassing vinden, daar mineraalwater als regel niet overgetapt kan worden zonder te verzwakken of te bederven. Maar overigens wordt dat recht ver hoogd op f 4 per 100 flesschen of krui ken. Dat is héél wat meer dan de sprong van 5 ,op 8 pet. En waarom? Dat weten we niet. In de Memorie van Toelichting staat een voudig dat in verband met de begin selen van het ontwerp .„er geen bezwaar is om dat artikel, ingevoerd op flesschen en kruiken, waarin het aan den consu ment wordt afgeleverd, aan een invoer recht te onderwerpen, en d a a r b ij zelfs verder te gaan dan een zui vere emballagebelastiug." Verder niets. Geen enkel argument. Wel is uit een opmerking van in de Memorie van Antw. over dat artikel op te maken dat de ontwerpers alleen ge dacht hebben aan tafelwater, daar er gezegd wordt dat het invoerrecht het zwaarst drukt op de kleinere flesschen die in café's en restaurants verkocht worden, terwijl particulieren als regel de grootere flesschen gebruiken waarop de verhooging niet bovenmatig zwaar drukt. Die opmerking gaat echter geheel lüngs de medicinale mineraalwateren, die slechts in één fleschsoort worden ge leverd, waarbij dan nog het toeval van de grootte der door de bron gebruikte flesschen de mate van de prijsverliooging voor het artikel bepaalt. Zou men bij de behandeling van het ontwerp niet goed doen om ook eens te denken aan de zieken die door een dergelijke verhoogiug gevoelig in hun beurs getast worden? Als de fiscus er geen gevoelsargumenten op na kan hou den, zou dan de Kamer niet willen toouen wèl iets voor hen te voelen De zieken loopen toch al kans zwaar der belast te worden door de veranderde bepalingen betreffende verpakte en geta- bletleerdc geneesmiddelen. Deze zijn nu vrij, wanneer ze alleen mogen worden verstrekt op voorschrift van den dokter; kan iedereen ze koopen dan wordt er 5 pet. voor berekend als kramerij. Dat malle onderscheid vervalt nu. Het was niet toe te passen. Dat voortaan de z.g. geheimmiddelen, waarvan 'n lijst wordt aangelegd, met 50 pel. belast worden, zal wel geen bezwaar ontmoeten in de Kamer. Maar de andere verpakte en getablet- teerde geneesmiddelen worden voor zoo ver er nu 5 pet. van werd geheven, ver hoogd tot S pel., en voor zoover ze nu vrij zijn wordt er voortaan ook 8 pet. van geheven. Dus wanneer u nu door uw genees heer een of ander, uit het buitenland be trokken, verpakt geneesmiddel wordt voorgeschreven (en hun aantal wordt met den dag grooter, ook buiten de z g gelieimmiddelen), en het kost u nu f 2 50 ,per flesch of per doos, dan zult ge er voortaan 20 cent meer voor moeten be talen. Is dat niet een zielig object voor be lastingheffing? Dat op die wijze ook aan invoerrecht onderworpen worden artikelen die met het* oog op hun gebruik minder voor een invoerrecht in aanmerking komen, „wordt bij dit voorstel geenszins uit het oog verloren", zoo zegt de toelichting. Jawel, mooi gezegd 1 Maar liet gebeurt toen maar. En als eenige reden wordt opgegeven, dat een andere oplossing van de bestaande moeilijkheden niet mogelijk is. Dus een zuivere kwestie van tech niek. Wel wordt in het licht gesteld dat de vrijstelling van het in het groot verpakte en niet-getabletteerde artikel onverkort blijft gehandhaafd. Maar het is duidelijk dat wanneer zoo'n onverpakt artikel eerst moet worden ingevoerd om hier te lande te worden verpakt of geta- bletteerd, de kosten daarvan toch ook weer den prijs zullen verhoogen. En als we hier dan nog bijvoegen dat het voor zooveel geneesmiddelen ge bruikte drop onderworpen wordt aan een gewijzigd recht waarvan de méér- dere opbrengst op een veertig duizend gulden wordt geraamd, dan komt men toch tot de vraag, of de behoeften van de schatkist ertoe noodzaken om de be hoeften van de zieken zoo weinig te ontzien. BINNENLAND. GEEN NEDEREANDSCIlE-DlELGISCHE ONDERHANDELINGEN OVER KAFI- TAAEVLUCIIT. Brussel der Msb. De redacteur seint- Wij hebben een paar dagen geleden onder reserve medegedeeld, dat in de Belgische pers liet gerucht liep, dat de Nederlandsche en Belgische regeeringen onderhandelingen voerden om te onder zoeken in hoeverre een uittocht der ka pitalen in beide landen tegengegaan zal kunnen worden. Wij kunnen thans be richten ,dal dc mededeeling in kwestie onjuist was. Wel werd deze maatregel- overwogen door voortvarende leiders van de diensten van den fiscus, maar de re- geeering zelf heeft de mogelijkheid van een conventie op dat gebied nooit onder de oogen gezien en zal dat vooreerst ook niet doen. inn iiuu, HARINGPLAATS - MIDDELBURG. VOORRADIG COLLECTIE PER STUK F 6.20, 7.60,8.75, 9.25 VRAAGT ZICHTZENDING. (Ing. Med.) Uit Stad en Provincie. - Gisteren is een commissie ujt bet college van Ged. Staten bij de Ministers van Waterstaat en Financiën geweest om de belangen van Zeeland te bepleilejnj en te trachten meer posten op de Wa- terstaatsbegrooting tc krijgen voor 'bij zondere werken in Zeeland. Uit Middelburg. - De Minister van Arbeid heeft goed gevonden dat een vroeger toegekende bijdrage voor woningbouw zal worden uitgekeerd aan de gemeente. Middel burg, ten behoeve van de Alg. Wo- ningbouwver. (restant) f6000. - Door een onvolledige inlichting zijn van de programma's voor de hedenavond alhier te geven uitvoering van het Frankfurter Kerkkoor,enkele exempla ren verkocht voor het daarop vermelde bedrag van 25 cent, terwijl de prijs was 10 cent. Zij die te veel betaalden kunnen dat meerdere alsnog terugvragen. Op het kantoor van den gemeente- reinigingsdienst op den Dam alhier zijn inlichtingen te bekomen over een zil veren servettenband met de initialen P. L. L., gevonden in het huisvuil en over een rijwielbelastingplaatje, gevonden in het straatveegvuil. o Uit Vlissingen. - Tot bibliothecaresse van de Open bare Leeszaal en bibliotheek je Vlis singen is met ingang van 1 Januari a.s. benoemd mej. J. A. de Hondt aldaar. Uit Walcheren. - Met ingang van 20 October a.s. is benoemd tot gemeente-veldwachter te Meliskerke de heer J. A Duines, korp. bij de politietroepen te Amster dam. U i t Z u i d-B e v e 1 a n d. Door den Commissaris der Koningin is met ingang van 15 Oct. a.s. aan dei\ heer Dr. C. Koek te Hoede kens- kerke eervol ontslag verleend als lid der gezondheidscommissie, zetel Iiruiain- gen. In de openbare raadsvergadering te Heinkens zand werd Woensdag op voorstel van B. en W besloten fcen schrijfmachine aan te schaffen tot een bedrag van ten hoogste f 340. De begroo- ling voor den keuringsdienst van vee en vleesch werd goedgekeurd met een bedrag van ontvang en uitgaaf van f2881. -*Pe gemeeulebegrooLing werd door den raad voorloopig vastgesteld op een be drag in ontvang en uitgaaf op f 47.666.67 met een post voor onvoorziene uitgaven van f 256.45. Daar dit onvoorzien zeer klein is, werd op voorstel van weth. Simonse besloten B. en W. machtiging te verleenen om ingeval de plaatselijke belasting de geraamde som niet over schrijdt, van de geraamde aflossing van f 1500 slechts f 1000 af te lossen en een verbetering aan de Dorpsstraat, begroot op f 500, te laten wachten lol een vol gend jaar en alzoo naar bevind Van za ken te handelen. Woensdagmiddag is gedurende het noodweer nabij Batli in de Schelde ge zonken een tjalkschip, genaamd ,,De Hoop", grool 126 ton, geladen met suiker bieten uit Ossendrecht en op reis naar Barendrecht. Dc schipper R. Kok en zijn knecht konden zich redden. Andere per sonen waren niet aan boord. Bij laag water is de bovenzijde van het ruim zichtbaar. Deuzelfden middag raakte hel anker van de Noorsche vrachtboot Sturias onklaar. Het anker kwam in een kelting van een lichtboei verward. Hel schip had reeds te voren de helft van fijn bovenlast, die uit hout bestond, verloren en lag erg overzij. Het stoomschip is door een sleepboot naar Antwerpen ge sleept nadat liet van de gasboei vrij was gemaakt. Uit Zee uwsch-Vlaa aderen W. D. Onder den post op de begrooting- 1925 van Oorlog, voor verbetering der kazerneering van de marechaussée. blijkt ook te behooren de bouw van een nieu we kazerne voor de onbereden brigade te S1 u i s, ter vervanging van liet ge huurde gebouw, dat als zoodanig onge schikt is. Onder dc gemeente Sluis zijn in een stuk bouwland onbeheerd aangetrof fen twee één-jarige vaarzen. Hoewel «le ze sedert Maandag j.l. gevonden zijn, is de eigenaar nog niet op komen dagen Inlichtingen zijn te bekomen bij C. v. d. Vijver, voormalig Bargehuis te Sluis, Maandag kwam de raad der ge meente Oostburg, onder voorzitter schap van den burgemeester P. Erasmus, in voltallige zitting bijeen. Een verzoek van de Zeeuwsche Land bouw Maatschappij, inzake het in het leven roepen van bepalingen tegen hel laten vliegen van duiven, werd naar B. en W gerenvoyeerd. Medegedeeld werd, dat de Beurs zal worden afgestaan voor hel onderwijs in handenarbeid aan de Rijkskweekschool Langs de huizen der Zuidzandsche- straat zal een trottoir worden gelegd van vier tegels met band vóór de be staande hekjes en paaltjes; dit besluit werd genomen met 4 tegen 3 stemmen. Het verzoek van eenige caféhouders om de Beurs niet meer af te staan voor bioscoopvoorstellingen op Zaterdagen, Zondagen en kermisdagen, kon niet wor den toegestaan, omdat het gebruik voor die voorstellingen reeds was toegezegd aan de gebroeders Gallc; evenwel werd de bepaling gemaakt, dat de voorstellin gen in den regel om tien uur moeten geëindigd zijn. M. a. st. werd gunstig beschikt op het verzoek van een 16-lal bewoners der Brouwerijstraat, om aansluiting aan de gemeentelijke rioleering op dezelfde voor waarden als deze aansluiting reeds aan anderen was gegund. Tlians kwam aan de orde een voorstel van B. en W. om over te gaan tot aan schaffing van de noodige materialen lot machinale lediging van beerputten, dit voorstel vond steun in een verzoeksclirift met een 46-tal handteekeningen; mede deeling van de exploitatierekening van een elders in gebruik zijnd toestel, waar na na uitvoerige bespreking in beginsel besloten werd met 5—2 st het voorstel aan te nemen, waarbij aan B. en W werd opgedragen de zaak nader te on derzoeken en met een uitgewerkt voor stel te komen. De voorzitter deelt mede, dat van wege het schooltoezicht herhaaldelijk is aangedrongen op den bouw van een nieu we openbare lagere school; ieder is wel overtuigd, dat de bestaande toestand moet worden opgeheven, daar de school eenvoudig niet meer voldoet aan de minst te stellen eischen. M. a. st. werd dan ook besloten tot den bouw der school en met 6—1 stem ook van een onderwijzerswoning. Het openvallend ter rein kan uitstekend te pas komen voor allerlei doeleinden. B. en W zullen met het schooltoezicht in overleg treden. Naar aanleiding van een bezoek van den Inspecteur der Volksgezondheid, be last met het toezicht op de uitvoering der Vleeschkeuringswet, aan den Bur gemeester gebracht, komt de stichting van een centrale slachtplaats ter sprake Daar eerlang alle slagerijen en verkoop- lokaliteiten, van vleesch iu overeenstem ming met de voorschriften der genoemde wet moeten worden gebracht, meenen B. en W., dat dc gemeente verder dient te gaan dan aanvankelijk bedoeld was met een stichting van een gebouw voor noodslachtingcn, n.l dat het noodig is een centrale slagerij door de gemeenle te doen stichten. Daarvoor zouden noodig zijn een slachtlokaal voor rundvee,, een dergelijk lokaal voor varkens, een lokaal Voor de darmenschoonmaak, een tweetal pompen, een stal voor enkele stuks vee alsook een stal voor varkens, een tweetal verkooplokalen, een kamertje voor don keurmeester en een achterplaats. Na een vergelijking van het aantal geslachte die ren in 1923 en 1924, meenden B en W. met een heffing van 5 gld voor run deren en 3 gld. voor varkens de jaarlijk- sche onkosten nagenoeg te kunnen dek ken. M. a st werden B. en W gemach tigd de noodige voorloopige stappen in deze richting te doen. Tol lid van de commissie van toezicht op het L. O werd met 6 st herkozen het lid A. P. J. Tas. Eén der leden slemde wegeus familiebetrekking met den be noemde niet mede. Voor een som van twee gulden werd van de erfgenamen van C. Kense over genomen de Achternieuwstraat Op een verzoek van het muziekgezel schap „Harmonie" om de jaarlijksche bijdrage uit de gemeentekas, met het oog op de aanstelling van een nieuwen di recteur en op de reorganisatie van het gezelschap, le verhoogen tot f 300. werd met 5—2 stemmen gunstig beschikt, terwijl een subsidie van f 300 voor aan koop van instrumenten, hetzelfde stem- menaantal kon verwerven. Een verzoek van hetzelfde gezelschap ter zake van een nieuw podium werd aangehouden. Met 6-1 stem werd besloten lid te worden voor den marktmeester van de Vereeniging voor Hoofdambtenaren bij het marktwezen. Aan dc aanvraag van verschillende per sonen tot aankoop van erfpachtsgrond, toebehoorende aan de gemeente, werd z. h. st. voldaan. De verordening op de heffing en in- --dering van schoolgeld werd opnieuw (vastgesteld. Bij de rondvraag werd gewezen op de weuschelijkheid van plaatsing van waar schuwingsborden tegen het berijden der trottoirs, daar het immers reeds voor gekomen is, dat daarvan door motorrij ders gebruik gemaakt werd. B. en W. zijn in deze diligent Ten slotte zegt de heer De Milliano den raad dank ingevolge de hem verstrekte opdracht voor de toe gezegde subsidie aan de vereeniging het 'Wit-Gele Kruis. MAATREGELEN TEGEN BRANDGE VAAR. De Commissaris der Koningin in Zee land heeft aan de colleges van burge meesters en wetliouders in Zeeland, de volgende circulaire gezonden. Het blijkt mij, dal slechts zeer weinige gemeenten zijn overgegaan tot de vaststel ling van voorschriften in zake maatre gelen tegen brandgevaar in den zin, als aangegeven in de concept-verordeningen, afkomstig van den toenmaligen Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken en medegedeeld bij circulaire van mijn ambtsvoorganger d.d. 28 November 1916 A no. 6299, 3de afdeeling (opge nomen in Provinciaal Blad no. 101 van dat jaar). De brand op 25 Septemer j.l., tenge volge waarvan kerk en toren der ge meente B urgh onherstelbaar werden vernield, geeft mij aanleiding, voor zoo veel noodig dc bijzondere aandacht van Uw college op de hierboven bedoelde ontwerpen te vestigen. Blijkens een later van hel Departe ment van Binnenlandsche Zaken ont vangen schrijven was de bedoeling van de vaststelling der ontwerpen geenszins, aan de gemeentebesturen een bepaalden vorm voor de te maken verordeningen voor te schrijven. Dc toegezonden model len zouden slechts dienen, om aan te geven, hoe die verordeningen kunnen, maar niet, hoe ze moeten luiden, zoo dal de gemeentebesturen geheel «Tij zou den blijven in de redactie dier veror deningen. Ik verzoek U met nadruk, deze aange legenheid te willen overwegen, c. q een bepaald voorstel te dier zake aan den Raad te doen. Voor die gemeenten, welke in het bezit zijn van gebouwen van oud heidkundig belang, is vaststelling eener verordening (voor zoover zulks nog niet is geschied), als het tweede ontwerp aan geeft, naar het mij voorkomt, zeer zeker urgent KERKNIEUWS. Te E11 e w o u ts d ij k had zich een comité gevormd uit alle kringen der bur gerij om ds. Van Leeuweu bij fijn ver trek naar Velzen een souvenir aan te bieden. Gisterenavond werd hem dat een ameublement door den voorzitter van hel comité in de consistoriekamer aangeboden. In zijn toespraak toonde de voorzitter, de heer De Jonge, aan, hoe veel de sclieidene voor het geestelijk en maatschappelijk leven van Ellewoutsdijk gedaan had. Ook de Ambachlsvrouwe, mevr. Van Ilaltum, dankte hem voor hel vele goede, dal hij, niettegenstaande tegenwerking, voor Ellewoutsdijk deed. Eveneens spraken de heeren Klooster, namens het Nul Meulenberg, namens het Groene Kruis, en Schippers, namens de ouders der kinderen eenige woorden van hulde voor zijn werk en voor zijn preüige samenwerking De heer Van Leeuwen dankle, zichtbaar aangedaan, de aanwezigen, en de afwezigen, voor hun blijken van waardecring. Hoe gezien deze predikant hier is, bleek wel uit het groote aantal aanwezi gen waaronder velen, die buiten hel N. II. kerkverband staan. Cand. A. Luteyn, van lerseke, deed Zondag zijn inlrede bij de Ned. Ilerv. Gem. tc Goudriaan-Olloland, na 's morgeus bevestigd te zijn door prol. dr. J. A. C van Leeuwen, van Utrecht, naar aanleiding van 1 Cor. 4 vs. 2. Des avonds deed hij zijn intrede met een predikatie over Rom. 1 vs. 16. KUNST EN WETENSCHAPPEN. In het verslag van de voordracht van den heer J. v. Breemen voor liet Natuurkundig Gezelschap alhier die nen twee drukfouten verbeterd te wor den. De golflengte van het door ons oog waargenomen licht is gelegen tusschen 400 en 800 millioensle m.M.; er stond billioenste. Voorts zei de spr. niet dat er 3000 H A. grond aan kapitaal voor volksgezondheid braak ligt maar 30.000 II. A, Kerkconcerl. Nieuwe Kerk Mevrouw N'oordewièr Ileddingius hel mag wel openlijk gezegd worden, want hel is een uiting van bewondering is reeds op een leeftijd, waarop de meeste zangeressen niel meer in 't open baar oplredcn. Maar bij haar blijft de slem nog altijd glanzend, en merkwaar dig krachtig. Eu natuurlijk heeft ze nog steeds de bijzondere voordracht van ge dragen zang, waardoor zij zich altijd heeft gekenmerkt. Het gister door haar gezongene, was slechts voor een klein deel religieus gislemd Schubert's „Abschied", en „Ver- klaruug Mahler's „Um Mittcrnachlen Mozart's „O Dolce Concento" zijn. alle celeer uitingen van Duitschc gevoelig heid (die ons Hollanders tocli eigenlijk wat al te somber is;. Maar ze pasten den ernst van hel geheel, en ze wer den prachtig gezongen met de reine stemming, die wel de meest bijzondere eigenschap is van den zang van mevr. Noordewier. Bijzonder mooi, ook als compositie, was het „Canlicum" van Diepeubrock, zeer expressief, en toch berustend op een eenvoudige melodie. En de drie naïeve Kerstliederen waren vol zachte beko ring Als organist vergezelde haar ditmaal A. van der Ilorst. In de twee nummers zoor orgel loonde hij zich inderdaad de zeer bekwame bespeler van dit instru ment. waarvan dc aankondiging gewaag de. Reeds dadelijk wekte lnj stemming door de mysterieuze inleidende tonen van de Passaglia van Bach, en juist dat stemming geven op het (toch altijd voor een deel mechanlisch blijvende) orgel, is zoo bijzonder moeilijk En hij heeft dat stemmige behouden in dc daarop volgende Fuga van Bach, en later ook iu de Prelude. Fuga en .Variation van César Franck. Maar daar voor heeft hij ook met bijzonder overleg gebruik gemaakt van de mooiste regis ters, die dit orgel bezit, en heeft hij ■ermeden wal door harden klank die stemming kon bederven. En behalve dat, bleef het spel steeds doorzichtig. Bijzonder trof ons dat in de steeds mooi doorklinkende melodie lijnen van Bach's Fuga. Het fluitspel van M. Noordewier Jr. staat niet op hetzelfde hooge peil. Het klinkt technisch goed. Maar in de nuan- ring is het niet voldoende beheerscht,, zoodat die soms onderbroken wordt dóór plotselinge ongemotiveerde klankkracht.

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 1