No. 238. Woensdag 8 October 1924 167° Jaavgau','. B I N N E N L A N D. NT. fiij dit nummer behoort een Bijvoegsel DE ZOMERTIJD. Naar de Msb. verneemt heeft de dus genaamde Tijdcommissie dezer dagen haar laatste bijeenkomst gehouden en is de publicatie van haar rapport binnen kort te verwachten. Er moet naar aan het blad ter oore komt sprake zijn van een minder heids- en een meerderheidsrapport, zoo dat zich (wat te verwachten was) ook in den boezem der commissie de meenings- verschillen zullen afspiegelen welke op dit stuk onder de Nederlandsche be volking lieerschen. RIJKS VA ARTLIGENDIENST. Het Staatsblad no. 462 bevat het Kou. besluit van den 27sten September, tot instelling van een Rijksvaartuigendienst. Daarbij worden alle vaartuigen, bestemd voor het vervoeren van rijksambtenaren bij de uitoefening van hun dienst, of voor het vervoer van goederen in rijks dienst, onderworpen aan het toezicht van een door den Minister van Waterstaat aan te wijzen inspecteur voor de scheep vaart. Van dit toezicht zijn uitgezonderd de vaartuigen van de departementen van Marine en van Oorlog, en de open vaar tuigen voor plaatselijk gebruik bij sluizen en bruggen. GEORGANISEERD OVERLEG. Eind September is de ceutrale com missie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken in Dqu Haag bijeen gekomen tot het bespreken van het mis lukken van het overleg in zake de nieu we salarisregeling en van de oorzaken daarvan. De commissie besloot zich toen tot de regeering te wenden met voorstel len tot reorganisatie der commissie, die in de toekomst dergelijke conflicten zou den kunnen voorkomen. De Tel. deelt nu eeu en ander over deze voorstellen mee. Daaruit blijkt dat de voorstellen in hoofdzaak bedoelen meer rechtstreeksch contact met de regeering te krijgen, zooal niet door den minister zelf, dan toch doordat de vergaderingen worden bij gewoond door hoofdambtenaren, die aan gewezen zijn om als rechtstreeksche ad viseurs der regeering op le treden. Wel hebben ook nu in de commissie ïitting eenige leden, die door de kroon worden aangewezen, doch deze leden kunner in geen geval geacht worden in dien zin vertegenwoordigers der regee ring te zijn, dat zij de opinie der re geering vertolken. In den regel kennen zij de opinie der regeering niet meer of beter dan de vertegenwoordigers der amblenarenorganisaties. Niet alle vergaderingen zullen door al de bedoelde adviseurs bijgewoond behoe ven te worden. Oï de aanwezigheid der vaste adviseurs wenschelijk is, kan in ieder speciaal geval overgelaten worden aan hel overleg dezer adviseurs met den voorzitter der commissie. Uit Stad an Provincie. Uit Middelburg. Gisterenavond had de heer R. uit Breda, het ongeluk op het perron van het slation a 1 h i e r te vallen. Met een gebroken been werd hij per brancard naar het gasthuis gebracht. In de Schouwburg-bioscopc al hier loopt hedenavond voor het laatst ,fie Bedelares van Stamboel". Do werke lijk zeer mooie Oostersche film, zal voor velen, die de film voor eenigen lijd hier hebben zien draaien, gaarne nog eens worden in oogenschouw genomen, en zij, die de film niet zagen, wekken wij gaar ne lot een bezoek op. Uit Walcheren. In de Dinsdag gehouden vergade ring van den raad der gemeente Vecre, was mevr. v. d. Hammo met kennisgeving afwezig. Van Ged. Staten was bericht gekomen, dat het raadsbesluit aangaande de bouw verordening niet is goedgekeurd. Ver der een schrijven van den Minister van Financiën betreffende de aanslagen van forensen door de gemeentebesturen. Op een verzoek van de Z. L. M. om «en artikel aan de politieverordening toe te voegen in verband met het groote aantal tamme duiven, die een groote schade aanbrengen aan de gewasseta., wordt afwijzend beschikt, als zijnde zul ke schade in Veere minimaal. De rijksarchivaris verzoekt 'tijdelijke overbrenging van het oud-archief van Veere en toekenning van gelden voor kosten van inbinding der stukken. Het voorstel van B. en W. tol inwilliging wordt aangenomen. Ingekomen van de afdeeling Veere van Volksonderwijs. lo. Een verzoek gebruik te mogen ma ken van een der lokalen van de open bare school voor plaatsing eigen bibli otheek. Hierover wordt op voorstel van B. en W. gunstig beschikt. 2o. Een verzoek om bij genoegzame deelname gelegenheid te scheppen voor het geven van vervolgonderwijs. Het voorstel van den heer Poppe om onder bepaalde voorwaarden een subsidie van f 100 toe te kennen, wordt aangenomen met de stemmen der heeren Gastel en Wouterse tegen. Aan de orde is liet verzoek om sub sidie voor den aulobusdienst Middel burg—Veere, B. en AV. stellen voor sub sidie te verleenen. De heer Siraonse stelt voor afwijzend op het verzoek te be schikken. Het voorstel van B. en Wi. wordt verworpen met 4 stemmen tegen De heer Bolier stemde voor, de heer Gastel onthield zich van stemmen. Het voorstel van B. en W-. om het kas geld der gemeente op de Boerenleenbank te plaatsen, wordt aangenomen. Bij de behandeling van de begrooting doet de heer Bolier het voorstel de toe lage van den volontair op de secretarie te verhoogen. De raad besluit de toelage te brengen van flOO op f150 met twee 2-jaarlijksche verhoogingen van f 50. Verder wordt besloten twee nieuwe lan taarns te plaatsen en de lantaarn tegen over het café van den heer Geldof weer te doen branden. De post openbaar onderwijs wordt mei f50 verhoogd. De verhooging van den post Straatwerk met f1000 wordt goedge keurd. De begrooting wordt zonder ver dere wijziging aangenomen. Uit Zeeuwsch-Vlaanderen O. D. We lezen in Zélandia het volgend merkwaardig bericht uit Axel Algemeen hoort men hier mopperen over 'l nieuwe personeel, voor de bieten campagne. Men spreeKt van eigenaardige toestanden. Gepensioneerde ondonv:jzcr(s) gedi plomeerde gemeentesecretar:s(seu\ kler ken van notarissen, renteniers e.a. ne men nu de plaats in van gewone arbë5- ders of kleine burgers, die voordien de campagne mee maakten en daardoor eet centje verdienden. Nu dus alles anairs' Of 'l beter zal zijn moet de toe'con ;f leeren. Als 't maar 'ns druk wordt en „vuil" weer, dan zal de aap wel uit de mouw komen. Dan zal ook blijken, dat er handen te kort zullen zijn om 't werk „goed" Ie doen. o Uit Zeeuwseh-Vlaanderen W. D. Met ingang van 15 October a s. wordt de marechaussée G. Wieme ver plaatst van Sluis naar Philippine en zal de marechaussée M. Drabbe vandaar verplaatst worden naar Sluis. Een inwoner van Sluis kwam de zer dagen tot de minder aangename ontdekking dat een paar zijner beste reisduiven verscheurd in het hok lagen. Trots alle voorzorgen ontwaarde hij kort daarna dat lïen kat weder in het hok was doorgedrongen en weer een post duif was opgevreten. Een welgemikt schot maakte thans aan haar stroop tochten een einde. Nu de herfst de boomen met haar bekende kleurschakeeringen heeft ge tooid, ziet men te Sluis weer vele kunstschilders aan het werk om de fraaie gezichten op en in de stad op het doek te brengen. DUITSCHE ONDERSCHEIDINGEN. Het eei'eteeken tweede klasse van het Duitsche Roode Kruis is verleend aan de navolgende personen: Jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, Commissaris der Koningin in Zeeland, in zijn hoedanigheid van beschermheer van het Provinciaal Zeeuwsch Comité tot leniging van den nood in Duitschland mevrouw de wed. C. L. van Woelderen te Vlissingen cn den heer W. E Coumou te Middelburg in hunne hoedanigheid van medeleden van het Prov. Comité voor Zeeland der Nederlaudsche Cen trale voor Vacantiekinderen uit Duitsch land; ds. J. W. van Garderen, te Nieuw en St. Joosland in hoedanigheid van lid van het Centraal Comité tot ondersteu ning van behoeftige predikantsgezinnen in Duitschland, mevrouw de wed H. I* den Bouwmeester—De Jonge en mej. A. W. Ermerins beiden te Middelburg, die zich op verschillende wijzen verdienste lijk hebben gemaakt met betrekking tot leniging van den nood in Duitschland. De Duitsche consul te Middelburg, de heer H. Dronkers, heeft voor zoo ver dit tot nu toe mogelijk was, eigenhandig het kruis aan de daarmede begiftigde per sonen uitgereikt. KERKNIEUWS. Ned. h'erv. Kerk Aangenomen naar Z.-Beijeriand, ds A. van Griethuysen, te Oud-Vossemeer. G e r e f. Gem. Beroepen te Westzaan, ds. J. Vreug- deuhil, te Borsselen. Beroepen te Kalamazoo (Amerika) ds. A. Verhagen, te Middelburg. Ex-keizer Wilhelm theolo giseert. Als „Oberbischof der protestantischen Kirche auch in der Fremde" heeft ex- keizer .Wilhelm in Maart 1923 een stuk aan zijn „geliefden hofprediker" Vogel gezonden, waarin hij zijn gedachten over de „nieuwe gestalte die ons geloofsleven, godsdienstig leven, godsdienstonderwijs, met hel oog op de taak der kerk", be hoort aan te nemen, uiteenzet. Van privaatkarakter is het stuk niet. De schrijver wil, dat hetgeen hij in 't midden brengt besproken zal worden. Maar hofprediker Vogel heeft toch nog ltyï jaar geaarzeld voor hij lot publicatie van liet hem gezondene overging. Thans werdx het opgenomen in de Welt- rundschau no. 77 tot 81. De titel welken de ex-keizer zich zei ven geeft is wat vreemd- „Operbischof der protestantischen kirche". Hoogstens kan de ex-monarch zich „Oberbischof" der Evangelische landskerk van /Pruisen noemen. Verder dan Pruisen reikt de straal van dien titel in geen geval. De inhoud van 't stuk brengt een hart grondige verwerping van het geheeleO. Testament, uitgezonderd eenige stichte lijke gedeelten in de psalmen en de jaro- feten. „Weg met Jahve", den „van toorn gloeienden, wraak blazenden, vervloeken- den Jodengod", zoo schrijft hij. De kei zerlijke criliek op het Nieuwe Testament raakt in hoofdzaak hetzelfde; ook daar hindert den schrijver het speciaal Jood- sche. Op goed auti-simietische maar wei nig solide manier wordt door den ex- keizer Jezus als „Ariër" op den voor grond geplaatst. „Wij moeten reformeeren", heet het verder, „wij moeten met het oude breken ook al valt het voor de theologisch ge vormde predikanten nog zoo zwaar. Wij mogen niet blijven staan. Wij Evangeli- schen moeten in elk geval in de religie vrij zijn en met de uitkomsten van het wetenschappelijk onderzoek rekening houden. Des te meer moeten wij ons ge heel op des Heeren persoon concentree- ren, die naar alle zijden behoort uitge werkt te worden, totdat deze alles over treffend en beheerschend voor de oogen van ons volle slaat. Chamberlain heeft gelijk, wanneer hij in zijn prachtig boek „God en Mensch" zegt: de apostel Pau- lus is in de Evangelische kerk van lie verlede tot een nalionaal-heilige gewor den, ja zelfs ten koste van onzen Ileere,.. De woorden van Christus zijn heel wat gewichtiger voor het gemiddelde bevat tingsvermogen van ons volk! De Hei land moet uit de nis, waarin hij opgeslo ten staat, totdat men haar wellicht des Zondags eenige oogenblikken ontsluit, om haar aanstonds weer te sluiten. Over, met, onder ons moet Hij wandelen, wel onzichtbaar, maar voelbaar. Zoodra het ontvangtoestel, het geweten van den mensch, begint te werken dan is Hij er en roept. Dat de Kerk er voor zorge, dat zij het juiste middel vindt, den ontvanger in goede orde te houden. Wij zijn lieden ten dagen totaal gewetenloos geworden, daarom kan de Heiland en ook God- Vader niet tot ons komen! Laat de kerk eerst eens de gewetens lot arbeiden en leven brengen! Dit" geschiedt het best door het bezig zijn met Hem, de schil dering van Hem. Den strijd over Jezus" afstamming vat ik zoo opIn de Schrift noemen zijn tijdgenooten en de Joden Hem don „Galileeër" of den „Nazarener" nooit den „Bethlehemiet". Ik leid daaruit af de Heer was Galileeër, dus geen Se- mietische Jood die in Galilea niet wonen mocht". (Hand.) KUNST EN WETENSCHAPPEN. Dal de nestor van onze tooneelspe- Iers, Louis Bouwmeester, nog voor velen een groote aantrekkelijkheid bezit, bleek gisterenavond m den Schouwburg al hier, toen Bouwmeester in, „Voerman Henschel" de hoofdrol vertolkte voor een op alle rangen, behalve in de loges, goed bezette zaal. De inhoud van het stuk mogen wij bekend veronderstellen, alleen zou er nu van te zeggen zijn, dat hel stuk van een genre is niet van dezen lijd. Aan Bouwmeester is bij zijn stramme bewegingen te zien, dat de last der jaren ook hem niet ongemoeid Iaat, maar de forsche stem van den artist doet zeker lie wonderend aan bij iemand van dezen leeftijd. Van de overige spelers niets dan dat zij werkelijk hun best deden him groolen voorganger op zoo'n goed mogelijke wijze bij te staan in de vertolking van hot stuk dat Tiij nu reeds honderden malen gaf. Het publiek was gul met applaus De directie van den Schouwburg heeft zeker een goede verbetering doen aan brengen in den vorm van tochtdeuren in den gang, waardoor het verblijf in de gangen en bij de vestiaire heel wat ver aangenaamd is. ONDERWIJS. Geslaagd te Rotterdam voor hel examen ambtenaar der bedrijven, de heer L. Kruidenier, te Vlissingen. Aan de Technische Hoogeschool te Delft js geslaagd voor het propaed. exa men civiel ingenieur, de heer G. (N. Moerman, te Zierikzee. LANDBOUW. Alg. Verg. Z. L. M. De agenda is verschenen voor de 11 Nov. le Goes te houden alg. vergade ring der Z. L. M. Zij vermeldt o.a. die vaststelling der contribulie-regeling-1925 (overeenkomstig die van '24) en de bc- grooting 1925. De heer Ir. S. L. Louwes le Zwolle secretaris van de Overijss. Maatsch. van Landbouw, zal een voordracht houden over het belang van hel coöperatief vereenigingswezen voor den landbouw. RECHTZAKEN. Inbraak te Arnhem. Het O. M. bij de rechtbank te Ara- hem heeft Dinsdag 5 jaar gevangenisstraf geëischt tegen de twee Rotterdamsche jongelieden J. R„ 23 j. en Th. v. D., 21 j., die op 9 Sept. een inval hebben gedaan in een kantoor aan de Rijnkade te Arn hem. Zij waren gemaskerd en hadden behalve een gummistok een browning in hun bezit, waarmee zij den boekhouder, die alleen op kantoor was, in bedwang hielden. Zij doorzochten het kantoor, vonden echter geen geld en maakten zich uil de voeten. Kort daarop werden zij ge arresteerd op de publieke tribune van <le Arnhemsche rechtbank. De verdediger verzocht de onmiddel lijke invrijheidstelling van de beklaagden en pleitte een voorwaardelijke veroor deeling, subs, het instellen van een on derzoek naar hun geestvermogens. De rechtbank weigerde de invrijheid stelling van beklaagden. VERKEERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE. Bij de firma R. M. Smits alhier verscheen de winlerdicnsl-uitgave van den bekenden Walcherschen Zakgids. Dit maal had geen uitbreiding van hel aantal vermelde vervoermiddelen plaats, en werden de diensten, die opgenomen zijn, alleen in overeenstemming gebracht met de nieuwe regelingen. De uitvoering van den aulobusdienst MiddelburgWolpliaartsd. Veer met sub sidie van de Provincie, welke dienst nu nog in handen is van de N. V. Autobus- dienst Walcheren in liquidatie (en voor haar uitgevoerd door den heer Krijger le Goes), gaat met 15 October over naar den heer ~L. Goedbloed te Vlissingen. Naar de „G. Grl." verneemt, wordt aan de organisatie van een Vrijwillige Verkeerspolitie in Zeeland gewerkt. Eenige vooraanstaande automobilisten op Zuid-Bevcland hebben een voorloopig co mité opgericht en de kwestie met den Districts-Commandant der Ttijksvcldwacht te Middelburg besproken. Deze zegde al- geheele medewerking toe.. Aan de houders der postrekeningen 60.000 lot en met 89.999 wordt nog tot 11 October a.s. gelegenheid gegeven op de gebruikelijke wijze over hun tegoed te beschikken. Aanvragen betreffende deze rekeningen welke later dan 13 Oct. bij de commissie inkomen kunnen door haar niel meer in behandeling worden genomen. Het fiat voor uitbetaling op deze re keningen geldt tot en met 18 Ogl. Na dien datum vindt geen uitbetaling meer plaats. De aanvragen om voorwaardelijke terug betaling op postrekening boven 89.999 kunnen tot nader bericht worden inge diend. De rekeninghouders worden verzocht om met het oog op de spoedige herope ning van den dienst srechts in zeer drin gende gevallen hunne aanvragen om voorwaardelijke terugbetaling in te die nen. J Hel Belgische schip „Fraternité" schipper Illegems, geladen met kolen is op een der dukdalven der poslbrug te Wemcldinge in het kanaal geloo- pen en lieeft hieraan belangrijke schade toegebracht. Het schip bekwam lichte averij en heeft de reis na borgstelling van f 800 voortgezet. —o Spoorwegloononen levens duurte. Naar gemeld wordt heeft de directie der Nederlandsche Spoorwegen het na volgende aan het personeel bekend ge maakt „Naai- aanleiding van een door eenige personeelbonden tot ons gericht schrij ven waarbij op grond van stijging der kosten van levensonderhoud op het tref fen van voorzieningen dezerzijds wordt aangedrongen, moeten wij het personeel waarschuwen, om volstrekt niet op loons verhooging of duurtetoeslag te rekenen, aangezien de prijsstijging niet van dien aard is om daartegen iets bijzonders te doen en de financieele toestand der maatschappijen dit trouwens niet zou toelaten." o- De vliegtocht Nederland— I ndië. Het comité deelt mede, dat van het opgeven van het vliegplan nog geen spra ke kan zijn. Hel is in afwachting van. een uitvoerig schriftelijk rapport, dat onder weg is. Mochten er financieele bezwaren zijn, dan rekent het comité op offervaar digheid van liet Nederlandsche volk. Ook de heer Fokker heeft in een in terview als zijn meening uitgesproken, dat de vlucht van Sotia uit zal worden voortgezet, of van Amsterdam opnieuw 'zal worden begonnen. De moeilijkheid zit z.i. niet in de be schadiging door hel toestel geleden bij de noodlanding, maar in het bezwaar om op het bergachtig terrein weer op le stijgen. En bovendien zal de motor, die door de oververhitting niet betrouw baar meer is, moeten worden vervangen door een andere. De heer Fokker heeft verklaard dat de directe aanleiding tol het lekworden van koeler nog een raadsel voor hem is. De beschadiging van het toestel, door de noodlanding ontstaan, is aanzienlijk, hel landingsgestel en een der klappen zijn vernield en ook de roipp van het toestel heel'l een knauw gekregen. Men kan zeggen dat de kans groot is dat de tocht dit seizoen niet zal kunnen worden voortgezel. Indische Stoom vaartlijnen. Jacatra, 5 Oct. v. Medan n. Batavia. Ternate, 6 Oct. le Padang, Rotterdam n Batavia. Tjerimai, p. 6 Oct. n.m. Suez. Rotter dam n. Batavia. Sembilan, 7 Oct. v. Liverpool, Java n. Amsterdam. Modjokerto, p. 7 Oei. v.m. Ouessant, Batavia n. Rotterdam Djember p. 4 Oct. Perim, Batavia n. Rotterdam. Kawi, 7 Oct. v.m. le Belawan, Rot terdam n. Batavia. Oranje Nassau, 5 Oct. v.m', 9 u. 50 m. 55 mijl Z. O. v. Land's End., Amsterdam n. "West Indiè. Bali, p. 6 Oct. Gibraltar, Amsterdam n. Batavia. Prins der Nederlanden, 7 Oct. le Ge nua, Amsterdam n Java. Rembrandt, 6 Oct. v. Algiers, Batavia n. Amsterdam. Rotti, 4 Oct. v Medan n. Batavia Riouw, p. 4 Oct 's middags 12 u. Wight, Amsterdam n. Java. {Stoomvaartlijnen op Noord Amerika. Rotterdam, 7 Oct. n.m. v. Rotterdam n. New-York. Kinderdijk, 6 Oct. 's nachts 12 u. 323 mijl West Zuid West naar Ouessant. Rot terdam n. New Orleans. IJseldijk, 4 Oct. Newpt.-News, Rotter dam n. New-Orlcans. Maasdam, 5 Oct. Tampico, Rotter dam n. New-Orleans. Volendam, 7 Oct. le Rotterdam, v. New-York. LEGER EN VLOOT. Verplaatst van Oudenbosch naar Hansweert de wachtmeester der ma rechaussée F. de Tegen. Het opnemingsvaartuig der Kon. Marine, Hr. Ms. „Hydrograaf", wordt buiten dienst gesteld. le luit. der mariniers F. Lugt, ge plaatst bij de marinekazerne te Amster dam, en M. R. de Bruyne, dienende a. b. van Hr. Ms. „Gelderland", zijn resp. op 16 Oct. en, 1 Nov. ter beschikking gesteld. le luit. der mariniers J. J. A. Keuche- nius is geplaatst bij de afd. mariniers te Rotterdam. De „Mauretania' passeerde Maan dagmiddag den vuurtoren „Eddystone",

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 1