W'y fsiwkjm Push U ondeSftal oog 167' Jaargang mond der hoogbejaarden, die zulke natuurverschijnselen beleefd hebben. De afgeloopen zomer was er een, waar over het maar het beste is te zwijgen en de Amsterdamsche stedeling denkt er, gelijk stedelingen van elders, misschien straks nog even verontwaardigd aan te rug als hij op zijn balans over 1924 aan de debetzijde heeft neer te schrijven de guldens, die hij uitgaf om buiten Amster dam zijn zomer-vacaritie te genieten. En thans, nu de zomertijd weder in den ka lender-wintertijd staat veranderd te wor den, komt eigenlijk het zomer-jaarge- tijde zich nog even doen gevoelen. Maar de Amsterdammer heeft zijn vacantie gehad en het stedelijk winter-seizoen heeft zich reeds ingezet. Ga door de Kalverstraat en Nieuwendijk en Leid- sche straat; aanschouw de mode-palei zen voor de Amsterdamsche vrouwen, met al "hun pracht van winter-toiletten; hun kostbare bont-uitstallingen; werp een blik in de mode-catalogi, die de win keliers met kwistige hand aan uw ega's en dochters zenden en ge beseft dat hèt „winter-seizoen" begonnen is. Ook het winter-seizoen, dat den Amsterdammers tot uitgaan noodt. Gelegenheid te over in deze stad om zich een avond bezig le houden op tooneel-gebied, op muzikaal- gebied de bioscopen vooral niet te vergeten, die aan -de vocale en drama tische kunst nog steeds den meestèn af breuk doen. Onlangs heeft de gemeenteraad de subsidie-bedragen voor het ingetreden seizoen vastgesteld en in verband met de bezuinigings-noodzakelijkhcid tot een ronde som van drie ton teruggebracht, d.i, 87.000 minder dan voor het vorig seizoen gegolden had. De tooneelgezel- schappen krijgen daarvan samen een be drag van 105.000 en het zal moeten blijken in hoeverre zij zich daarmede staande zullen kunnen houden. Uit den aard der zaak zal op tooneel-gebied be langwekkend zijn te zien den edelen wed strijd, dien de twee voornaamste gezel schappen op dit gebied, dat van Ver kade en Verbeek in den Stadsschouw burg en dat van de Kon. Vereeniging met Dr. Royaards als leider in den Hol- landschen schouwburg in de Plantage, zullen te voeren hebben. De beide lei ders zijn op hun gebied mannen van be- leekenis en de komende maanden zullen leeren wie hunner door datgene, wat den Amsterdammers op tooneel-gebied zal worden voorgezet, den grootsten toe loop zal krijgen; het zal moeten blijken of Amsterdam inderdaad reeds zulk een groot-stad is geworden, dat het bestaan van twee gezelschappen van beteekenis in aanmerking genomen de in onze da gen hooge toegangsprijzen, daar mogelijk is. Dr Royaards heeft zeker een stout stuk aangedurfd om in zijn gebouw stuk ken van Grand Guignal-théatre te Parijs in al hun aangrijpend realisme voor het voetlicht te gaan brengen. Het zal moe ten blijken of het Amsterdamsche, pu bliek inderdaad in dergelijke kunst aan trekkelijkheid zal vinden, dan wel of de groote meerderheid van het uitgaand pu bliek in deze stad niet meer gevoelen zal voor mmder-zenuw-schokkende uitbeel dingen op het tooneel en zich meer aan getrokken zal gevoelen voor de verpoo- zing-gevende looneelspeelkunst. Over een subsidie, door de gemeente te geven aan de „Nederlandsche Opera", heeft dc Raad zich zijn beslissing nog voorbehou den. Daar zijn er velen, die ik meen terecht van oordeel zijn, dat het be staan eener „Nederlandsche Opera" voor een stad als Amsterdam zeker evenzeer gewenscht moet worden geacht als dat geven het protocol te teekenen. Daaronder was ook Frankrijk; en voorts Boelgarijc, Griekenland, Polen, Servië, Tsjecho-Slowakije en eenige kleineren. Maar al de anderen der M aanwezige staten, en natuurlijk ook de acht niet aanwezige Volkenbondsleden, bleken het protocol eerst thuis te willen bezien, vóór de onderteekening. volgend jaar denkt te houden, en waar toe ook niet-leden van den Volkenbond kunnen worden uitgenoodigd, waarbij men dan wel speciaal zal hebben te denken aan de Ver. Staten en Rusland, aangenomen dat Duitschland dan reeds zal toegetreden zijn. Als men deze begiuselen vergelijkt met de bepalingen van het oorspronkelijk Volkcubondsverdrag, dan is er zeker een groote vooruitgang. Sedert het sluiten van dit verdrag zijn de daarin opgenomen ontwapeningsbepa- lingen, een doode Jetter gebleken. Eu de bepalingen voor arbitrage en voor straffing van een aanvallenden staat hadden zooveel leemten, dat ze in de praktijk vrijwel waardeloos waren. Die leemten zijn nu voor een niet gering deel aangevuld door het nieuwe protocol. Maar men make zich nog niet de illusie dat nu voor goed verkregen is dat er nooit meer een oorlog mogelijk zal zijn. Heel terecht sprak de lieer Loudon in de hiervoreu aangehaalde woord van „de eerste phase". De grootste leemte is wellicht, dat twee enorme rijken als de Vereenjgde Staten en Rusland zich verre houden van den Volkenbond, en dus ook van deze afspraak En niemand zal de moeilijkheid ont kennen, van een goede regeling der eco nomische, financiëele en vooral der mili taire maatregelen waartoe de Volken bond zijn leden kan verplichten tegen over een „aanvaller". In Duitschland zijn reeds bij voorbaat bezwaren geopperd tegen de gedachte dat het op last van den Volkenbond Fransche troepen zou moeten laten door trekken om eventueel Polen te helpen tegen Rusland. En ook zijn er reeds in Engeland waarschuwende woorden geuit tegen het wegzenden, op last van den Volkenbond, van een deel der Britsche vloot, jvie weet waarheen, terwijl die vloot allereerst dient om hel Britsche eilandenrijk te beschermen. Dat zijn aanwijzingen van hetgeen er nog overwonnen zal moeten worden Eu ook een klein land zal goed doen wel le overwegen lot welke consequen ties de gedwongen deelneming aan straf maatregelen kan leiden, economisch, fi nancieel en militair. Iedere neutraliteit is daarbij uitgesloten Maar met dat aleen winst i s er door deze overeenkomst, zooals er nog nooit een is geweest in dién omvang en van die verre strekking. Laten we nu hopen dat die bezwaren slechts tot verbetering leiden. En dat geen onverwachte verwikkelingen de gunstige stemming van het oogenblik zul len bederven. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. EERSTE BLAD. Abonnementsprijs per kwar taal: op de buitenwegen om Middelburg, en ?oor de andere gemeenten p. post f 2.50; voor Middelburg en agentschap Vlis- ilngen f 2.30; weekabonnementen in Middelburg 18 cent per week, Advertentiën worden berekend ptr regel plaatsruimte, met inbegrip van omranding. Gewone advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden Mededeel! n-1 e n 50 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen: ran 17 regels f2.10, elke regel meer 30 cent, Kleine advertentiën niet Jrooter dan vijf regels druks en waarbij aangegeven dat zij in deze rubriek no eten geplaatst worden, 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder brieven of bevra gen bureau dezer courant 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent per stuk. Advertentiën moeten, willen ze nog in ons blad van dienzellden dag worden opgenomen, uiterlijk 12 UUR en des ZATERDAGS uiterlijk HALF ELF aan ons Bureau bezorgd zijn. In dat liclit heeft men ook te lezen het bericht in ons nummer van Donder dag, volgens hetwelk onze regeering, hog-^ wel in vele opzichten den belangrijken* vooruitgang erkennend, nochtans ge meend heeft, met het oog op enkele pun ten, zich nog de gelegenheid te moeten voorbehouden van bcstudeering en over weging, .alvorens zich te binden. Begrijpelijkerwijze wordt er niet bij gezegd wélke die „enkele punten" zijn, die nader bestudeerd moeten worden Maar begrijpelijk is het ook dat ons pu bliek zeer gaarde daarvan spoedig iets meer zal willen vernemen Ook de heer Loudon heeft in zijn Woensdag gehouden rede, na een warme lofrede op de verbeteringen die door het protocol verkregen zullen worden, verklaard dat de Nederlandsche dele gatie niet „dan na cenige aarzeling" voor de resolutie zou stemmen, ten gevolge van de wijzigingen in de artikelen 5 en f9 door de gebeurtenissen in dc laatste dagen! "Wordt hierbij gedoeld op de door Ja pan geopperde, en toen door een nieuwe bepaling bezworen bedenkingen tegen de vrijstelling van verplichte arbitrage in geschillen die geheel tot de binneuland- sche bevoegdheid van een staal be- hooren Japan heeft bij die bedenking gedacht aan een immigratie-verbod van Japan ners, Dijv. in Amerika of Australië. Dat zou een kwestie zijn van binnenlandsch beleid, maar het belang voor Japan zou daarbij zoo groot zijn, dat een uitsluiting der arbitrage op dat punt niet te dulden zou zijn. En toch zou het niet deswege als „aanvallerwillen.worden beschouwd Er is toen als analoog voorbeeld ook nog gewezen op Nederland, dat de ge- heele kinine belieersckt, en door een uitvoer-verbod de heele wereld zou kun nen benadeeleu. Zoo'n kwestie uit le sluilen van invloed van arbitrage werd ongewenscht erkend. De oplossing werd toen gevonden in de verklaring dat de Volkenbond ook aan zulke gevallen zijn aandacht mag wijden, m. a. w. zich daarin raag men gen. Zit daarin een kiem van mogelijke moeilijkheden die onze regeering vreesl! We kunnen slecnts "raden. van een of meer goede tooneelgezelschap- pen en met belangstelling moet worden tegemoet gezien het prae-advies, dat B. en W., gehoord de adviseerende com missie op kunstgebied, omtrent die opera subsidie zal worden uitgebracht Maar niet alleen op het terrein van kunst en vermaak blijkt het intreden van het winter-seizoen. Het laat zich natuur lijkerwijze ook gelden met betrekking tot verlichting en verwarming. Wat dit laatste betreft zal het door de gemeente genomen besluit om voor groote afne mers van gas uit haar fabrieken zeer lage prijzen te berekenen, op den duur blijken van zéér groote beteekenis te zijn. Men kan dien invloed reeds zien, wanneer men eens een blik werpt op de uitstallingen dergenen, die verwarmings toestellen verkoopen. Zulks doende zal men kunnen opmerken, dat daar de ten toonstelling van gaskachels en gashaar den van allerlei grootte véél grooter is dan in vorige jaren 't geval was. Van ver schillende kanten is mij medegedeeld, dat het genomen Raadsbesluit ongetwij feld het gebruik van gashaarden en gas fornuizen reeds belangrijk heeft bevor derd en dat op den duur aan deze ver warming de voorkeur zal worden gege ven boven die door middel van vulhaar- den en zal moeten leiden tot scherpe concurrentie tusschen de handelaars in brandstoffen en de gemeente als leveran cierster van het gas. Men zal zich her inneren, dat in de afgeloopen jaren de brandstoffenhandelaars verontwaardigd zijn geweest over. het optreden van het gemeentebestuur, waardoor zij zich in hun bedrijf benadeeld achtten, omdat naar hun meening door het optreden van den betrokken wethouder de prijzen werden gedrukt. De burgerij heeft daar van zeker de voordcelen ondervonden en zelfs overtuigde tegenstanders van ingrijpende maatregelen van gemeente wege op economisch gebied, mannen, die indirect bij het bedrijf van de brandstof- fenhandel betrokken waren, hebben mij onomwonden verklaard, dat het hande lend optreden van gemeentewege ten aanzien der brandstoffen-prijzen een goeden invloed gehad heeft met betrek king tot billijker prijsregeling voor het publiek. Het toenemend gasverbruik voor verwarmings-doeleinden zal zeker voor de handelaars reden genoeg zijn om met de brandstoffen-prijzen in dit winter-seizoen daarmede danig reke- IIET RESULTAAT VAN GENEVE. „Moeilijkheden kunnen zich nog ko men. voordoen, die uitstel kunnen ver oorzaken, aldus zei onze vertegenwoor diger London "Woensdag aan het eind van zijn groote rede over het protocol inzake de vreedzame regeling van in ternationale geschillen. Men moet, zoo ging hij voort, daar de wereld op voor bereiden cn vooral niet den indruk wek ken, dat het ideaal waarnaar wij stre ven, al bereikt is. Dit is pas de eerste phase. Wat echter in beginsel al gedaan is, kan niet meer ongedaan worden ge maakt. De bereikte groote punten blij ven en deze vijfde Volkenbondsverga dering zal altijd gekenmerkt blijven door den meest beteekénenden voor- uitgang ooit bereikt om den oorlog te verhinderen." We halcu deze woorden aan omdat ze zoo'n juiste kenschetsing bevatten, erkennend de groote winst, en waar schuwend legen te voorbarige verwach tingen. Wat deze Volkenbondsvergadering be reikte, is nog geen bindend voorschrift. Het is slechts een „protocol", d. w. z. een nauwkeurige formuleering van het geen de vertegenwoordigers der landen te Genève als mogelijke regeling vast stelden. Om toepassing te krijgen, inoet dit protocol nog door de regeeringen der bij den Bond aangesloten Staten worden geteekerid. De Volkenbondsvergadering heeft Don-, derdag niets anders gedaan dan een resolutie aannemen, waarin aan de re- geeringea der staten warm aanbevolen wordt tot onderteekening van het pro tocol over te gaan. Wel bleken na afloop der vergadering een tiental staten reeds aan him verte genwoordigers machtiging te hebben ge Voor het oogenblik willen we slechts nog eens herhalen wat 'de groote winst is door het protocol bereikt. Die winst is gelegen in de volgende beginselen verbod van aanvalsoorlog uitbreiding van dc verplichte be voegdheid van hel Internationale Ge rechtshof verplichte onderwerping van een ge schil aan arbitrage, op straffe van eco nomische, tinancieele en militaire maat regelen door den Volkenbond duidelijke formuleeriug van de om standigheden op grond waarvan kan Wor den uitgemaakt welke staat de aanval ler is voorbereiding van een conferentie ter beperking van de bewapening, welke conferentie men 15 Juni van het IN EN OM DE HOOFDSTAD. XCVIII. Seizoen-kwesties. Zelfs de jaarseizoenen schijnen in de zonderlinge tijden, waarin wij leven, anders te „doen" dan wij in vroegere jaren gewoon waren. De jaien, waarin een zomer werkelijk zomer was en de winter een tijd, waarin men kon reke nen op zóóveel weken heusch ijs en alle andere geneugten daarnevens, die „eens behoorlijke winters" waren, heb ben over het algemeen slechts een historische beteekenis en we hooren er eigenlijk nog maar over uit den hemel straalde. De boomeu slakeii in een nieuw zachtgroen gewaad en de lieele atmosfeer was vol lentegeur leute in haai- vollen bloei, even voordat zij zich terugtrekt om den zomer binnen te laten. Sara fronste de wenkbrauwen. Zij pas te niet in de harmonie der dingen om haar heen. Er moet geluk in iemands hart zijn, wil .zijn stemming passen bij «Jen polsslag van nieuw leven die juist de lente kenmerkt. En in Sara's liart was geen geluk, geen hoop, geen vreugdevol nieuw begin van alles, niet dat heerlijke dat aan jeugd eigen is. Voor haai- kon er geen begin zijn, omdat zij reeds het eind bereikt had, met zulk een overwel digende snelheid, dat zij een poos zich nauwelijks bewust geweest was van pijn, alleen maar van een gevoel van groote verontwaardiging en diep gekwetsten trots <flen „trots van den duivel in eigen persoon" dien Patrick haar erfdeel van de Tennants genoemd had. Garth had haai' trots genomen en on der zijn voeten vertreden. Hij had met liefde gespeeld en zij was dwaas genoeg geweest het schijnbeeld voor de wer kelijkheid aan te zien. Of wanneer er al een echte vonk van liefde was geweest in het vuur van hartstocht, dat één kort oogenblik rondom haar had gelaaid, dan had hij na dien lijd het vaste besluit genomen het bestaan daarvan te loo chenen. genoemd door degenen, die haar kleinen vriendenkring vormden, en eiken dag zat zij in angst hem te zullen ontmoeten. En erger dau dit alleswanneer die angst verwezenlijkt werd, dan was de kwelling van de bijna vijandige houding, die in de plaats van hun vroegere vriend schap was gekomen, bijna niet te dra gen. De uilnoodiging bij de Durwards in Londen te komen logeeren, kwa;m dus op een geschikt oogenblik en bood een prachtige gelegenheid om te ontsnappen aait de vele moeilijkheden, die de heele situatie met zich bracht. En bovendien, te midden van de afleiding en de drukte van de groote stad zou zij ge makkelijker nu en dan voor een poos dien last van smart en vernedering ver geten. Er is zooveel tijd om na te den ken en om zich le herinneren in Jict kalme buitenleven. Sara zou de uilnoodiging zonder aar zelen hebben aangenomen, wanneer niet een paar redenen haar afwezigheid van Sunny side juist in dezen tijd niet raad zaam schenen le maken redenen die gegrond waren op haar trouw tegenover dokter Dick en het vertrouwen, dat hij in haar stelde. door MARGARET PEDLER. Geautoriseerde vertaling van W. E. PONT 30). HOOFDSTUK XIII Teleurstelling. „Brieven zijn toch meestal dingen, die je geen voldoening geven, en daarom wilden wij allen je zoo graag weeif eens hier hebben. Ik ben er zeker van, dat je nu langzamerhand wel genoeg zult hebben van het eenvoudige leven daar, kom dus maar bij ons en geniet weer eens van weelde en verfijning in Londen. Zeg nu niet neen, Sara. Als altijd, je Elizabeth." Zittend bij het open raam herlas Sara het laatste gedeelte van den brief, dien de morgenpost haar had gebracht en liet hem toen weer op haai* schoot vallen, terwijl zij met sombere oogen over de baai staarde, tot waar de Monnikskfip zich sterk en dreigend tegen de lucht afteekende. April had plaats gemaakt voor Mei en het ^blauwe water van het Kanaal weerkaatste in dijenden dansende licht puntjes de zon die aan den onbewolkter (Wordt verrol#!)

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 1