Vrijdag 3 October 1924 No. 234. 167° Jaargang. Bq dit nummer behoort een Bijvoegsel. BINNENLAND. ÏÏW3 SALARISVERLAGING OP 1 OCT. De reeds op 31 Augustus aangevraagde bijzondere audiëntie van de vertegen woordigers van het Comité van Zes (A. O. P. en C. N. O. P.) met den Minis* ter van Financiën, welke niet eerder kon verleend worden o.m. wegens een twee tal vergaderingen van de Oentrale Com missie voor Georganiseerd Overleg en af wezigheid van den Minister, had gis teren plaats. Uitvoerig werd de wensclielijkheid be pleit om de voorgenomen salarisverlagin gen op 1 October en 1 Januari niet te doen doorgaan, zulks o.tn. op groud van het ruimer vloeien der middelen en de snelle stijging van de prijzen der voornaamste levensmiddelen. De M i n i s l e r antwoordde positief dat de voorgenomen verlaging op 1 Octo ber ten volle zou plaats vinden en dat hij omtrent zijn bedoelingen op 1 Januari a.s. nog niets kon zeggen, zoo lang de verwachtingen, die gekoesterd worden ten aanzien van een beteren toe stand van 's lands financiën, geen feiten zijn geworden. Hiermede deed de Minister dus alle geruchten te niet, die den laatsten tijd hieromtrent in de pers zijn verschenen, Speciaal ten aanzien van het bericht be treffende het halveeren per 1 October van de voorgenomen salarisverlaging. De wijze, waarop het overleg vanwege de Regeering met de Commissie voor Ge organiseerd Overleg is gevoerd werd uit voerig besproken. De Minister gaf te ken nen dat hij van dezen voor het personeel uiterst onbevredigende» gang van zaken niet op de hoogte was. Hij had geen bezwaar dat door de de legatie van het Comité van Zes in het openbaar zou worden medegedeeld, dat de ontworpen wijzigingen van. de Pen sioenwet 1922 dezer dagen aan de Staten Generaal zullen worden aangebo den en dat verschillende voorstellen van de Centrale Commissie ter zake in het ontwerp zijn verwerkt. Speciaal de kwes tie der medezeggenschap in de beslissin gen van den Pensioenraad bleek de vol le aandacht van den Minister te hebben. DOOR SOVJET-RUSLAND IN VRIJHEID 1 GESTELD. De Nederlander Schmitt, die aanvanke lijk door de sovjet-autoriteiten naar To- bolks verbannen was, is thans, dan zij de voortgezette bemoeiingen der regee ring uit Rusland gewezen en te Helsirig- fors aangekomen. GEMEENTELIJK INGRIJPEN IN DE DEELVOORZIENING. De Amsterdamsche gemeenteraad be handelde gisteravond een voorstel van B. en W. om op een daartoe, door hen tlje bepalen tijdstip over te gaan tot den aan koop van bloem tot een bedrag van f 260.000 ten behoeve van de bakkers die zich verbinden om den broodprijs ge durende een door B. en W. te bepalen termijn niet te verhoogen, en om voor een eventueel verlies voortvloeiend uit dien aankoop, een bedrag van ten hoog ste f 40.000 beschikbaar te stellen. Het voorstel dat door wethouder De Miranda verdedigd werd met verwijzing naar den toestand op de meelmarkt, wera bestreden door de hcereu Weiss (Mid- denst.)), Carels (Vr. B.), Douwcs CA- R ErfTemefjer TR.-KA en van Moerveld (C. H.). De weihouder kreeg den steun van de heeren Abrahamse (V D„), Vliegen (S D. 'A. P„) en Lisse (C. P.). Hel voorstel werd aangenomen met 26 tegen 16 stemmen. LEIDEN'S ONTZET. Gisteren avond zijn te Leiden de fees telijkheden begonnen, tot viering van de !350-jarige herdenking van Leiden's ont zet Het jaarlijksche feest heeft ditmaal 'n bijzonderen omvang gekregen. Tal van straten en huizen zijn versierd, en de drukte in de stad is groot. .Van half zeven tot zeven uur hebben alle kerkklokken geluid. In de Pieterskerk heeft prof. Blok een gedachtenisrede uitgesproken, voorafge gaan door zang een koor. Op straat had een groote taptoe met fakkeloptocht plaats. i (Men zie onder Laatste Berichten), weer veranderd in zonnetijd, en dus de klokken een uur worden teruggezet. Of ficieel worden te drie uur 's nachts de uurwerken stil gezet en na een uur weer aan den gang gebracht. 1 Het publiek zelf zal dat met zijn! eigen klokken beter kunnen doen vóór het naar bed gaan. Uit Middelburg. - leder heeft de reclameplaat van hot Roode Kruis gezien. De meeningen daarover zijn verschillend. Dat kan, want de smaken verschillen. Dat is in aHes zoo. Maar geen verschil van meeuing kan er bestaan over het groote nut, dat het Roode Kruis, o#k in vredestijd doet. Daarvan moet ieder overtuigd zijn en ieder zal zeker gaarne dit werk steunen. Dat kan men doen door ruime bedra gen te geven aan de collecte die Maan dag 6 en Dinsdag 7 October a.s. langs de huizen worjlt gehouden. Uit Walcheren. - Gisterennamiddag te kwart voor zes, is van de tram, komende van yiissingen, bij de A beele de motorwagen gederail leerd, in de richting van de watergang. De inzittenden waren verplicht verder le loopen. De dienst werd vervolgens on derhouden door het doen rijden van de tram van Middelburg tol aan de Abeele en dan terug met den motorwagen ach teraan, de andere wagens terugduwen de. Bij Abeele moesten de passagiers overstappen. Te half negen kon de tram weer gewoon doorrijden. Bij Kon Besluit is aan den heer P. Verhage te Oostkapelle toegekend de aan de Orde van Oranje Nassau ver bonden eere-medaille in brons wegens 55 jarigen trouwen dienst bij de Familie Francke. Uit Zeeuwsclx-Vlaanderen W. D. - Na stijging van den broodprijs is ook de melkprijs te Oostburg met 2 cent per L. verhoogd. Gezien de hooge vleeschprijzen en de stijgende duurte van koffie en thee, kan men te Oostburg ook gerust spreken van een duren le vensstandaard. KERKNIEUWS. Na een ongesteldheid van enkele weken is Donderdagmiddag te XVaud- richem overleden dr. J. W, F. Gobuis du Sart. Sinds 1895 predikant der Ned Herv. Gemeente aldaar; voor dien tijd predikant te N.- en St. .Toostland. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen het beroep naar de ge meente der prov. ziekenhuizen le Sant poort en te Bakkum, door ds. H. J. -Visser le Rilland-Bath. Geref. Kerk. Bedankt voor het "beroep naar Rid derkerk. door ds. R. Kok te Aagtekerke. KUNST EN WETENSCHAPPEN. Monument-van Dale. Namens het comité doet A. W. G. Hamer in een ingezonden stuk in de N. R. Crt. een beroep op de goedgeefsch- heid om hel nog bestaande tekort van f 400 voor het oprichten van het boven genoemd monument te Sluis te dekken. ONDERWIJS. Geslaagd aan de Theologische school voor het prop. examen de heer I. de Wolff, alhier. Geslaagd te 's Gravenhage voor het examen vrije- en ordeoefeningen, de hee ren J. B. Mossel en Th. de Regt, beiden Zierikzec en J. A. Boogers, Oosfer- land. Uit Stad en Provincie. Voor zoover noodig, lieriutieren wij «r onze lezers aan, dat in den nacht ▼an Zaterdag op Zondag de zomertijd HANDEL, NIJVERHEID EN VISSC.HERIJ, aanzienlijk toegenomen. Het aantal door ziekte aangetaste herkauwende dieren bedraagt Ihans meer dan 19.500, dal der varkens bijna 11.000 tegen resp. 12,000 en 7000 veertien dagen geleden, West- Vlaanderen is er hel ergst aan toe met 7700 stuks hoornvee en 4500 varkns Ook in de provincies Luik, Oost-Vlaan- deren en Antwerpen, alsmede het district Eupen-Malmedv wordt de veestapel zwaar beproefd. VERKEERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE. Zware weg De Nedcrlandsche scheep bouw. Medegedeeld wordt dat een contract voor de verdere uitrusting van een schip gebouwd op een werf aan de Tyne, in Nederland is geplaatst. De Engelsche in schrijver vroeg 7000 pd. st., doch een Rotterdainsche firma slechts 4000 pd st met inbegrip van het sleepen van New castle naar Rotterdam. LANDBOUW. Mond- en klauwzeer in België. De correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldt Blijkens nieuwe opgave is het moud- en klauwzeer de laatste veertien dagen motorrytuigen en de van Middelbxxrg naar Vlissingen. Gedeputeerde Staten van Zeeland dee- len in het Prov. Blad, no. 53 mee liet Kon. besluit van 10 September 1924 no. 32, waarbij vernietigd is hxm besluit van 11 April 1924, betreffende de gesloten verklaring van den weg van Middelburg over West-Souburg naar Vlissingen voor motorrijtuigen, ledig zwaarder dan 500 K.G., behalve personen-motorrijtuigen met ten hoogste 6 zitplaatsen Het Kon. besluit luidt aldus Beschikkende op het beroep, ingesteld door B. en W. van Vlissingen tegen het besluit van Gcd. Staten van Zeeland van 11 April 1924, no. 188, 2de Afdeeling. waarbij de weg van Middelburg over West-Souburg naar Vlissingen gesloten wordt verklaard voor motorrijtuigen, le dig zwaarder dan 500 K.G. behalve per sonen-motorrijtuigen met ten hoogste zitplaatsen; Den Raad van State. Afd voor de Geschillen van Bestuur, gehoord, advies van 6 Augustus 1924, no. 737, Op de voordracht van onzen Minister an Waterstaat van, 6 [September 1924. po. 342, Afd. - Waterstaat A, Overwegende dal Geel. Slaten van Zee land bij him besluit van 30 November 1923, no. 10'5, 2de afdeeling. gewijzigd bij besluit van 11 Januari 1924. no. 9, 2<le afd., in het belang van de vrijheid en veiligheid van hel verkeer op de wegen alsmede in het belang van de instand houding en bruikbaarheid der wegen, de kunstwegen onder meer in Walche ren, geen Rijkswegen zijnde, buiten de bebouwde kommen dei' gemeente geslo ten hebben verklaard voor motorrijtuigen op meer dan twee wielen, ledig zwaar der dan 1700 KG wanneer deze voor zien zijn van gummibanden, ledig zwaar der dan 100 K.G. wanneer deze voorzien zijn van andere dan gummibanden, of met een belasting van een der wielen grooter dan 1300 K.G., zulks met uit zondering van personen-motorrijtuigen met ten hoogste 8 zitplaatsen: dat Ged. Staten bij hun besluit van 11 April 1924, no. 188, 2de afd., met wij ziging van het evcnbedoclde besluit den weg van Middelburg over West-Souburg naar Vlissingen gesloten hebben, ver klaard voor motorrijtuigen, ledig zwaar der dan 500 K.G., behalve personen-mo torrijtuigen met ten hoogste zes zitplaat sen; dal van laatstgenoemd besluit B. en W. van Vlissingen bij ons in beroep zijn gekomen, aanvoerende dat door de slui ting van den weg voor de dn hel bestre den besluit genoemde vervoermiddelen de belangen hunner gemeente ernstig worden geschaad; dat langs den Nieuwen Ylissingsckcn weg zich een druk verkeer heeft ontwikkeld tusschen de sleden Mid delburg en Vlissingen, waardoor niet al leen de belangen van handel en in dustrie ten zeerste worden gebaat, doch dit ook het vreemdelingenverkeer aan merkelijk ten goede komt; dat dit laatste van groot belang is voor eene gemeente als Vlissingen, die naast industrie-stad een levendige badplaats is geworden, welke zich meer en meer in het bezoek van vreemdelingen zoowel uit Engeland als uit ons land mag verheugen, dat door het sluiten van den weg Middelburg— Vlissingen, welke aansluit aan den mei gesloten Rijksverkeersweg over Zuid-Be veland, de vreemdelingen die mei auto1' met meer dan zes zitplaatsen Walche ren bezoeken, in hun doortocht naar Vlissingen worden belemmerd; dal liet h.i. geen aanbeveling verdient aan- het moderne verkeer hinderpalen in den weg te leggen, door de wegen voor het vcnv keer ie sluiten met het verleencn van ontheffingen, waardoor in den feite)ijken toestand geen verbetering wordt ge bracht docii noodelooze last en vertra ging van het verkeer wordt veroorzaakt dal naar het hun wil voorkomen, de moeilijkheden, welke ten gevolge van hel steeds toenemende verkeer op den N Ylissingschen weg dreigen te ontslaan, slechts kunnen worden overwonnen door verbetering en verbreeding van den weg, hetgeen alleszins mogelijk is: weshalve zij de vernietiging van hèl bestreden be sluit hebben verzocht. Overwegende dat blijkens art 4 der Motor- en Rijwielwet wegen in een pro vincie, geen Rijkswegen zijnde, builen be bouwde kommen der gemeenten en Pro vinciale wegen ook daarbinnen door Ged. Staten kunnen worden gesloten verklaard voor die motorrijtuigen op meer dan twee wielen, welke een bij de verklaring in verband met samenstelling en inrich ting le bepalen gewicht te boven gaan, doch alleen in het belang van de instand houding en bruikbaarheid dier wegen. dat niet is gebleken, dat in dit geval de instandhouding en bruikbaarheid van den weg de toepassing van de evenbe- doelde wetsbepaling noodzakelijk maakt; dat integendeel blijkens een nader over gelegd ambtsbericht van Ged. Stalen van Zeeland van 6 Suni 1924, no. 125, 2de afd., het motief, dat Ged. Staten tot het ge sloten verklaren van den weg van Mid delburg over West-Souburg naar Vlissin gen voor motorrijtuigen, ledig zwaarder dan 500 K.G., behalve personen-motor rijtuigen met ten hoogste zes zitplaatsen, liceft geleid, uitsluitend moet worden ge zocht in de mogelijkheid om met toepas sing van art. 13. 2de lid der wet het ver voer met lichte autobussen aan regeling te kunnen onderwerpen, in het belang van hen, die zich met de autobussen doen vervoeren; dat het bestreden besluit mitsdien niet kan worden gehandhaafd; Gezien de Motor- en Rijwielwet, hebben goedgevonden en verstaan hel besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland van 11 April 1924 no. 188, 2de afdeeling, te vernietigen o Ind. Stoomvaartlijnen, Slamat, p. October Perim, Batavia n Rotterdam. Sitoebondo, p. 1 Oct. v. Finisterre, Ba tavia naar Rotterdam. Tabanan, 1 Oct. v. Batavia n. R'dam. Venezuela, 2 Oct. te Amsterdam van West-Indië. Kedoe, wordt 3 Oct. 's-namiddags 12 u. van Batavia te Rotterdam verwacht. Dolius, 30 Sept. v Marseille, Batavia naar Rotterdam. Jan Pietersz. Coen, 1 Oct. v. Medan naar Singapore. Stoomvaartlijnen op Noord- Am e r i k a. Volendam, 1 Oct. v.m. 5 u. 28 m. 1500 mijl West van Plymouth, New York naar Rotterdam. LEGER EN VLOOT. Officier van den marine-sloora- vaartdieust le kl. D W. Claassen is be stemd tot chef van de opleiding lol monteur te Amsterdam. Luitenant ter zc:e le kl. J. C. H. II. Mackayis overgeplaatst a. b. van Hr. .Ms. wachtschip te Amsterdam en bestemd tol commandant van Hr. Ms. mijnen- legger „Vulcanus'", voor toezicht op de visschcrij in de Noordzee. Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht is Ilr. Ms. on derzeeboot K X. onder bevel van luit. ter zee le kl. J XV. A. A. Heydt op haar uitreis naar Ned. Indiê Woensdag le Se- villa aangekomen. AFLOOP VERKOOPINGEN. Ten overstaan van notaris A. de Neeling te Middelburg is Donderdag in het gebouw „Mercurius" publiek ver kocht Een huis en erf tc Middelburg aan de Dwarsstraat. T 5, groot 1 A 36 c A, Kooper W. Vermeulen te Mid delburg voor f 3551. Een pakhuis en erf aldaar wijk T 1. groot 65 <vV. Kooper G. van Sluijs te Middelburg voor f 609. Woensdag werd te Waarde d e ten. overstaan van den notaris M Schram een woonhuis met tuin van de weduwe Jacob Schouwenaar verkocht liet pand werd gekocht door den heer Mars. Schrier aldaar voor 2450, plus f 60 voor voorradige planken clc. en SV? pet. onkosten. (Ingez Med.) en den slaat, die hem hulp verleent De vergadering heeft de staten aan bevolen zoo spoedig mogelijk toe te tre den tot de bepaling inzake de verplichte jurisdictie van liet permanent interna tionaal gerechtshof. En ten slotte het besluit om den Raad te verzoeken door zijn organisatie de outwapeningsconfcren-' lie te laten voorbereiden. Hierop werden bij geheime stemming de zes niet-permanente raadszelels weer aan de huidige beklecdcrs toegewezen en wel aan Uruguay met 43, Brazilië met 40, Tsjceho Slowakije met 40, Zwe den met 37, Spanje met 36, en België met 34 van de 47 stemmen. Nederland kreeg bij die gelegenheid nog 15 stem men. Hierop deelde Molla mee, dat reeds 10 sfaten het protocol geteekend hebben en Frankrijk bovendien de bepaling in zake het internationale gerechtshof, en sloot hij vervolgens de zitting met een toespraak, waarin liij wees op de be- teckenis van het verrichte werk. o DE ENGELSCHE POLITIIIKE CRISIS. Dc regeering-Mac Donald gaal een. moeilijken tijd tegemoet. Zij zal a.s Woensdag weerstand moe ten bicden aan een motie van wantrou wen. die de conservatieve partij hcetf voorgesteld iu verband met het optreden van den procureur-generaal in de aan gelegenheid van den communistische» journalist Campbell Tegen dezen, den waarnemenden hoofdredacteur van de Worker's Weekly, was een vervolging ingesteld, wegens de opnemiug van een artikel in dat blad. dat voor twee uit leggingen vatbaar was Of een pleidooi om bij arbeidsgeschillen geen troepen te gebruiken, óf een opruiing tot mui terij van de bij zoo n gelegenheid ge bruikte troepen. De procureur-generaal nu heeft Camp bell eerst laten vervolgen; later echter die vervolging weer ingetrokken Over deze handelwijze in het Lagerhuis ter ■erantwoording geroepen, werd Camp bell's zeer beperkte aansprakelijkheid uitvoerig aangetoond Immers hij zelf had hei artikel niet geschreven, alleen maar een uittreksel uit een andere pu blicatie laten overnemen Daarbij kwa men nog persoonlijke gunstige omstan digheden Docli de oppositie was daar niet mee tevreden. Men zag in de veranderde houding van den procureur-generaal niets anders dan een „smoes" eu was overtuigd, dat er een sterke pressie op hem uitgeoefend was van de linkerzijde der regeerings- Ipartij. En het gevolg van een en ander is ge weest een motie van wantrouwen van de conservalieven De liberalen hebben amendementen op deze motie van wantrouwen ingediend, die inplaats van een afkeuring der re geering beoogen een bijzondere commis sie in het leven te roepen om een on derzoek in te stellen naar de omstan digheden, die geleid hebben tot liet in trekken der vervolging tegen de „Wor kers Weekly' Hoe de zaak zal gaan is mede tenge volge van dezen stap moeilijk te zeggen. Zelfs is 't nu niet zeker meer, ol de regeering wel een nederlaag zal lijden, wat overigens iedereen verwacht. - Bij een nederlaag kan de regeering af treden, wat niet noodzakelijk lol nieuwe verkiezingen Iioefl te leiden, of de pre mier kan den koning verzoeken ecu be roep op het land tc doen Ernstiger wordt de kwestie als hel traclaat met Rusland in behandeling komt De conserv. en de liberalen zijn legen een tractaat in den huidigen vorm, en vooral logen de artikelen die betrekking hebben op het leeningsvraagstulc. H U 11 E HL h n 0. DE VIJFDE VOLK E NBONDS VERG A D ER ING. De vijfde Volkenbonósvergadering heeft een goed eind gehad. Toen de algemecne beschouwingen wa ren gesloten, besloot de vergadering met algemeenc stemmen Üe aanvaarding van liet protocol aan alle leden aan te beve len, de teekening ervan onmiddelijk open tc stellen, van nu af liet protocol be schikbaar tc stellen lot regeling door het organisme van den Volkenbond van elk plan van actie, bestemd tot toepas sing van economische en financieel» sancties tegen den aanvallenden staat en vau oecouomischo en financieele samen werking tusschen den aangevallen staat EEN COMMUNISTISCH COMPLOT IN ESTLAND. De „Times" meldt uit Riga De Estlandsche autoriteiten deelden de vorige wee.k mede dal z,ij te Tarlu („Yarrieff") het geheeïe centrale comité van een communistisch revoluti onair genootschap hadden .gearresteerd en groote hoeveelheden vertrouwelijke correspondentie in beslag hadden geno men. Deze mededeeling trok weinig lielang- stelling in de nabuurstalcn. omdat der gelijke arrestaties in hel Estlandsche po litieke leveu een min of meer geregelde maatregel zijn. doch hel onderzoek van het in beslag genomen materiaal bleek belangrijke dingen aan den dag te bren gen. Toen de communisten verrast wer den, trachtten zij gedeelten der docu menten te Vernietigen. Doch de politie

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 1