Dinsdag 30 Sept. 1924 No, 231. 107' Jaarganv. 8$ dit nummer behoort een Bijvoegsel. Abonnementsprijs per kwar taal: op de buitenwegen om Middelburg, en ïjoor de andere gemeenten p. post f 2,50; voor Middelburg en agentschap Vlis- slngen £2.30; weekabonnementen in Middelburg 18 cent per week. Advertentiën worden berekend por regel plaatsruimte, met inbegrip van omranding. Gewone advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden Mededeelln- 4 n 50 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels £2,10, elke regel meer 30 cent. Kleine advertentiën niet |rooter dan vijl regels druks en waarbij 3a aangegeven dat zij in deze rubriek aioeten geplaatst worden, 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder brieven of bevra gen bureau dezer courant 10 cent extra, Bewijsnummer 5 cent per stuk. Advertentiën moeten, willen ze nog in ans blad van dienzelfden dag worden opgenomen, uiterlijk 12 UUR en des ZATERDAGS uiterlijk HALF ELF aan on» Bureau bezorgd zijn. HERHALINGSOEFENINGEN. De opgeroepenen zijn weer thuis. Door velschillende commandanten is openlijk hun tevredenheid betuigd over de hou ding der soldaten. En voor die betuiging is ook reden. Van de relletjes bij de op komst is geen herhaling gekomen. De klachten over de ligging bij de geweldige regens van de eerste weel;, zijn verstomd toen de troepen ingekwartierd werden, en liet weer verbeterde. En in de ver slagen van de dagblad-correspondenten kon men lezen van een gewilligen geest onder de manschappen. De verbittering te Ede over het optreden van de mili taire politie heeft na één avond van moeilijkheid niet meer tol botsingen ge leid. Maai' overgebleven zijn de klachten over d)e voorbereiding dezer manoeu vres, waardoor voedsel is gegeven aan de toch al aanwezige anti-militaire stem ming onder den invloed -van de anti- militaire propaganda en ook van (tie (voor bereiding in Genève van een beperking der bewapening. Die klachten over de voorbereiding komen tot uiting in de verslagen van de militaire correspondenten der groote dag bladen ,en betreffen in hoofdzaak het volgende de fout, dat men een legering in ten tenkampen gelastte, in weerwil van het natte weer der voorafgaande weken en hoewel er overal ruimte over was in Iee- ge militaire gebouwen zooals ook bleek toen de zware regens tot het verlaten van de tentenkampen noopten; de bezuinigingsmaatregelen, die aller lei ongerief bezorgden aan de (meeren- deels vrijwillige) reserve-officieren ,wat •hun stemming niet verbeterde; en dan vooral: de onvoldoende tijd van voorbereiding van het kader voor het rich op de hoogte stellen van de ge heel nieuwe gevechtsvoorschriften, (ver anderd op grond van de ervaringen in den grooten oorlog) tegenover welke voorschriften ook de troepen geheel vreemd stonden, met het onvermijdelijk gevolg dat het herhaaldelijk een warboel was. Nu kan men ten opzichte van dit laat Pu.n* opmerken, dat de manoeuvers juist dienden om de toepassing der nieu we voorschriften in de praktijk te leeren, maar algemeen was de klacht dat er geen tijd van voorbereiding was geweest. 'Al die dingen hebben ertoe meege werkt om den geest te verzwakken onder de opgeroepen lichtingen, die boven dien stamden uit dc laatste oorlogsjaren en dus toch al den invloed hadden on dergaan van de met-militaire stemming dier dagen. Maar als wij een slotsom uit het ge beurde trekken, is het een andere dan bijv, Het Volk er uil trok. Dit blad haal de er de les uit .„Dat alle zorg aan het Nederlandschc militairisme verspild is, en voorts dat bij onzen volksgeest ontwapening nog meer dan waar elders ook als verstandig beleid voorgeschre ven is." Dat de Nederlanders het land heb ben aan militair gedoe, weten we. Maar we weten ook uit de getuigenis van beroeps- en verlofsofficieren, dat er bij goede leiding nog heel wat met onze mannetjes te doen is. En óók: dat de berichten uit Genève er ons op voorbereiden, dat er nog heel wat tijd voorbij zal gaan, voor er ge confereerd kan worden over een be perking van de bewapening, om nu maar (heelemaal niet te spreken van een ónt- wapèning. Zoodat we nog geruimen tijd een leger zullen móeten hebben Als we dan de geschiedenis van ons volk nagaan, zien we dat na ièderen grooten of kleinen oorlóg een zelfde geest van moeheid ten opzichte van de bewapening over ons volk is gekomen, totdat de noodzakelijkheid tot meerdere activiteit aanspoorde. Het zijn echter waarlijk niet de meest verkwikkende perioden uit onze geschie denis geweest, waarin die geest van slap heid onze weermacht deed vermolmen. Er is toen ook herhaaldelijk weg met den oorlog! geroepen. Er is toen óók meermalen tusschen de regeeringen ge confereerd over de mogelijkheid om oor logen te voorkomen,met plechtige af spraken en beloften als papier resultaat. Dat maakt ons een beetje ongeloovig over het blijvend resultaat van de stroo- miug die nu merkbaar is in Europa, gezien ook het feit, dat nu ia (andere werelddeelen, in groote gebieden van Azië, in Noord Afrika en in Zuid-Ame- rika de kogels nog door de lucht fluiten als hagelbuien. En die herinnering doet ons tevens vragen, of niet ook nu 't gebrek aan fut in het leger, getuige juist die manoeu vers, grootendeels een gevolg is van de ontwrichting in ons leger, die op haar beurt weer voortvloeide uit de voortdurende besnoeiing van alle leger- uitgaven door de anti-militairisten in de Kamer. Er is hier een gebrek iu de leiding gebléken. Maar de leiders zelf hadden te kaïnpen met zeer belemmerenden be- zuinigingsdwang, en met een kader, waar van ook de goede krachten in de laatste jaren tot een stemming van doffe onver schilligheid waren gekomen door de machteloosheid om hun werk goed te doen, tegenover de onophoudelijke reeks van inkrimpingen en besnoeiingen, onder het motief van bezuiniging. Het is gemakkelijk om nu te gaan schimpen op de leiders. ï$aar het is 'toch ook de moeite waard om eens na te gaan, waardoor die leiders in hun Werk bemoeilijkt werden. 1925 zij het volgende gemeld- De regee ring heeft een verzoek bereikt van de centrale commissie om de totale verla ging niet meer te doen bedragen dan 10 pet. van het in 1924 genoten salaris. Ook dit verzoek schijnt de volledige aandacht van den ministerraad te hebben." „Ten opzichte- van een hernieuwde herziening der regeling voor 1925 deelt men mede, dat - overwogen wordt, om in de eerste helft van 1925 een geringe salarisverhooging van toepassing te doen zijn .indien de rijksmiddelen voort blij ven gaan zich in stijgende lijn te ontwik kelen. Men is dienaangaande echter niet optimistisch gestemd DE BLUE BAND POSTSTEMPEL. De firma 'van de Bergh's Margarinefa- brieken die de Blue Band-margarine vervaardigt heeft, daartoe officieel aangezocht, zich bereid verklaard om, onafhankelijk van den uilslag van het kort geding of van latere proceduren, afstand te doen vaü hare rechten inzake de Blue Band-reclame in de poststem pels. Met waarüeering zal van. deze houding der firma worden kennis genomen, te meer. waar het contract destijds op ini tiatief der Posterijen werd afgesloten en annuleering geschiedt zonder dat de N.V. van den Bergh's fabrieken op eenigerlei schadevergoeding aanspraak maakt. Van deze bereidverklaring werd kennis gegeven vóór de beslissing van den presi dent der Rechtbank in kort geding BINNENLAND. HET O.NTWERP-BEZOLDIGINGS- Het Ilaagsche Correspondentiebureau meldt Naar aanleiding van de publicaties be treffende hel nieuwe bezoldigingsbesluit voor burgerlijke rijksambtenaren welke dezer dagen in de dagbladen zijn ver scheneu (gedoeld wordt blijkbaar op de gister door ons kort vermelde mededee- ling in de Courant of Telegr.. Red.) deelt men ons van zeer bevoegde zijde mede, dal deze publicaties zeer voorba rig zijn. Immers is omtrent deze aangelegen heid door den Raad van State tot dusver nog geen advies uitgebracht. Dc bedoelde publicaties worden dan ook beschouwd als het gevolg van een onbescheidenheid hetzij van een ambte naar of wel van de zijde van een der personeelsorganisaties aan wie het con cept vertrouwelijk Ier kennisneming was toegezonden. DE AMBTENAARSSALARISSEN. Naar aanleiding van de gisteren ver melde mededeeling in het „Centrum" over een herziening in het Bezoldigings besluit, meldt de Haagsclie verslaggever van „Hel Volk" Ons is gebleken, dat men zich omtrent het bovenstaande geen al te groote illu sies moet maken. De zaak is volgens hem thans deze De cenlrple commissie voor georgani seerd overleg heeft der regecring ver zocht om per 1 October voor gehuwden en ongehuwde kostwinners niet 5, doch slechts 2iJa pet. van liet salaris af te trek ken, zoodat de totale vermindering 7i/2 pel. en niet 10 pet. zal bedragen. Van zeer goed ingelichte zijde wordt ons me degedeeld, aldus het bericht, dat inder daad deze tegemoetkoming ernstig door de regeering wordt overwogen. Er zijn echter technische moeilijkheden aan ver bonden. De salariskorting geldt n.l. ook voor die groepen van ambtenaren, wier salarissen bij de wet geregeld zijn. (De algemecne regeling is vastgesteld bij Kon. Besluit). Het ongedaan maken hiervan zou slechts mogelijk zijn door een nieuw wetsvoorstel, tenzij bedoelde categorieën, waartoe o.a. de rechterlijke macht be hoort, een gelijkwaardige gratificatie zou den ontvangen. Dit schijnt echter aan le gale bezwaren onderhevig te zijn. Zijn wij wel ingelicht, dan zal de ministerraad thanszoeken naar een weg, om uit deze technische moeilijkheden te geraken. Een definitief besluit echter is nog niet ge nomen." „Ten aanzien van de salarisherziening J. F.WOLSKYv;„KJ.QU!ST. Lange Delft 1 18, Middelburg. W4j brengen U Nouveauté's WOLLEN RUITEN. W OLLEN CRÊPE MAROCAIN, nieuwste dessins. KOORDFLUWEEL, in alle modekleuren. Alléén „PRIMA" KWALITEITEN WOLLEN KOUSEN. Vraagt thans onze volledige stalen STOFFEN. (Ing. Med.) Uit Stad en Provincie. Uit Middelburg. De prijs van den melk is alhier ingaande 1 October 2 cent per liter ver hoogd en gebracht op 14 cent Uit Walcheren. Van rijwielen, toebehoorende aan personeel van de vliegtuigenfabrieken tc Vee re worden den laatste n tijd tijdens het werk telkeus rijwielplaatjes, bellen enz. ontvreemd. Een onderzoek wordt ingesteld Maandagmiddag 2 uur vergaderde de raad der gemeente Arnemuiden. Alle leden aanwezig. Ingekomen was een schrijven van den heer Peek uit Middelburg, zijn spijl be tuigende over het gezegde van ecu der raadsleden in de vorige vergadering om trent het schoonmaken der spuit te Kle- verskerke. Hij stond dan ook versteld van het verslag in de courant, daar dc spuit op tijd is schoongemaakt. De heer Puijpe zeide dat hij een on derzoek heeft ingesteld te Kleverskerke, en dat alles in orde was; dc brandspuit zag er goed uit, zoodat de .heer I'etek onschuldig is. De heel- Janssen vroeg waarom de lieer Peek na het schoonmaken B. en W. hiervan geen kennis gegeven had, dan was dit alles niet voorgevallen. Verder deelde de voorzitter mede, dat dc inspecteur van het L. 0. genoegen neemt met de lijdelijke benoeming van den heer J. Crucq als onderwijzer te Kleverskerke. Verder was ingekomen een schrijven van de kerkvoogdij te Kleverskerke dat de toren is aanbesteed voor eeir bedrag van f970. Met algemeene stemmen besloot de raad f 200 van het grootboek om te zet ten in een staatsleening van 1100, rente 6 pCt. Verder deelde do voorzitter mede, dat aan dc Bijzondere school aldaar nog een bedrag van f 120 zal moeten worden uit gekeerd krachlens art. 101 der L. O. wet, Afwijzend werd beschikt op een ver zoek van de Centrale Nederland van Lan delijke Welvaart om toe te treden als lid en een verzoek van de ouder-commissie om verhooging van subsidie. Naar aanleiding van een verzoek van het personeel der openbare school en de ouder-coramissie om gelegenheid open te stellen voor vervolgonderwijs, stellen B. en W. voor om het te houden zoo- 0N0NTBEERLUKIW DE KEUKEN (Ing. Med.) als het thans is, zijnde f 50 beschikbaar te stellen voor eiken cursus. De heer Franse zag gaarne dat B. en W. overleg pleegden met het schoolper- soneel door het lesgeld vast te stellen en het aantal kinderen voor eiken cur sus te bepalen op een minimum van 10 kinderen om zoodoende toch de gelegen heid open te stellen voor het geven van vervolgonderwijs. Spr. maakt hier een voorstel van, dat wordt verworpen met 4 tegen 3 stemmen, voor stemden de heeren Franse, Joziasse en Van Eeuen- naam. Het voorstel der wethouders in stem ming gebracht werd aangenomen met 5 tegen 2, tegen stemden de heeren Jansse en Van Eenennaam. Aan den heer C. Oreel werd vergun ning verleend tot het plaatsen van een hek in de Molenstraat. Bij de behandeling begrooling '25 zeide de heer Franse dal de begrooting zich gunstiger liet aanzien dan haar voor gangster dit na vaststelling deed. Nu. aldus spr., wij weer voor een nieuwe pe riode staan, zou ik gaarne willen dat de hatelijke woorden welke de heer Puijpe mij heeft toegevoegd, teruggenomen wer den, om zoodoende de verhouding offi cieel te herstellen. De heer Puijpe zegt dat hij nooit die woorden terug zal nemen, daar de heer Franse hem mishandeld heeft De heer Frause vraagl waarin hij den heer Puijpe mishandeld heeft De heer Puijpe zegt dat hij er maar over zwijgen zal. doch het was al voor de verkiezing. Dc vQorzilter merkt op, dat' de heer Franse in deze gelijk heeft. Na nog eenige discussie tusschen de heeren Vau Eenennaam en Schuit, sloot de voorzitter deze discussie en vroeg of een der leden nog punten in de be grooling had welke te bespreken vielen. De heer Van Eenennaam vroeg of de heer Francke, amotenaar ter secretarie schriftelijk in kennis gesteld was met zijn ontslag, waarop de voorzitter zeide dat dit gebeurd was, ingaande 1 Jan 1925. Bij den post onderhoud wegen, kreeg de heer Franse de toezegging, dat wan neer de macadam zal worden aange schaft, dit opnieuw zal worden behan deld. Ten opzichte van nieuw straat werk zullen B. en W. eerst met een voorstel komen. Verder werd de begroo ling voor hel dienstjaar 1925 vastgesteld op een ontvang en uitgaaf van f67.729 02, hiervan bedraagt de post onvoorzien f 2570.31 en de II, O. f 22000, evenals het vorige jaar. Bij de rondvraag wees dc heer Fran se op den Rijksgrindweg bij de Arnebrug, daar hier groote kuilen in Zijn. Hierop zal gewezen worden. De heer Schuit vestigt de aandacht van B. en W. op de Kaai en vroeg bij de plaats waar het zand gelost is, uit te baggeren. De heer Puijpe zeide dat het hun plan is dit in orde te laten brengen De heer Jansse vroeg of er al iels bekend is omtrent de school te Klevers kerke. De voorzitter zeide van neen. Ook wees spr. op liet klinkerpadje in de Noordstraat, hetwelk nog steeds voor rekening van Crucq ligt. ter verbetering. De voorzitter zeide dal den heer Crucq uitstel is verleend met het oog op de vernieuwing van straatwerk, waarbij de Noordstraat aan de beurt ligt. De heer Van Eenennaam vroeg waar om dc kolen welke de gemeente heeft aangekocht, de weegbrug aldaar niet ge passeerd zijn. De heer Puijpe zeide dat de leverancier, de heer Van Gorssen, ze uil Middelburg betrekkon moest en aangezien hij dan eerst met de kolen, welke voor Kleverskerke bestemd wa ren, naar Arnemuiden had moeten ko men, vroeg Van Gorssen of hij ze in Mid delburg mocht laten wegen, hetgeen door den heer Puijpe was toegestaan, mits Van Gorssen de briefjes van de weeg brug overlegde. i t Z u i d-B eveland. Met de Staats Crt. van 29 Sept. zijn verzonden afdrukken van de aklen betreffende de N.V. A. Hollander's Ma- nufacturenliandel te Goes. Schipper Deyaert van hei Belgi sche sleepschip „Patriolisme 2" had Za terdag te Itansweert het ongeluk, bij het vastmeren van zijn schip, met een zijner voeten in een staaldraad beklemd te raken, waardoor dit lichaamsdeel bij na geheel werd afgeknepen. Na te zijn verbonden is de ongeluk kige per auto naar liet gasthuis te Mid delburg gebracht In de Maandag gehouden voltal lige raadsvergadering van I e r s e k e was van de Zondagschoolver „Eben Haëzer" een verzoek ingekomen om subsidie; in handen gesteld van B en W. K. de Visser, die eerstdaags uit zijn woning zal gezet worden, verzoekt den raad om een noodwoning van gemeente wege te zetten De heer J. Ossewaardo spreekt als zijn raeening uit, dat een gemccntewoniug hoog noodig is. Het verzoek wordt als niet gezegeld, voor kennisgeving aangenomen De begrooting der keuringscommissie, aangeboden door den raad vau Ivrui- ningen, werd m. a. st. aangenomen. De heer Pli. Bom keurde evenwel hel hooge salaris van den leu keurmeester af. B. en W. stellen voor om de politie verordening dusdanig le wijzigen, dat het in hel vervolg verboden is om aan des mcnsclien natuurlijke behoefte le vol doen tegen den dijk 'buitenzijde: van af dijkpaal 73 tot aan pul 3 In de loodsen aan de biunenpulten mag geen petroleum en geen benzine meer worden bewaard, in dc loodsen aan de buileupulten niet meer dan 1 vat petroleum en 20 L. benzine Voorts mag binnen 25 M. van af den dijk der oes terputten geen vuile olie meer worden gelost, mag geen vaartuig meer gecar- bolineerd worden, noch geteerd, noch gebrand worden Dit alles is in overleg met het Yisscherij best uur opgesteld. De heer Pb Bom spi>ekt als zijn moening uit. dat als dr. Folmer zijn zin kreeg, geen oesterboer ineer zijn bedrijf kon uitoefenen; dan is alles scha delijk en wordt alles afgekeurd. De voor* ziller en wethouder Bom verdedigen deze voorstellen als de minimum-eischeu van hel Visschcrijbestuurde oorspron kelijke waren heel wat harder. In rond vraag gebracht, worden de bepalingen m a. st. aangenomen. Een voorstel van B. en W. om de lessen voor het vervolgonderwijs te be- loonen met f 1.— per lesuur, en voor vuur- en licht een maximum uit tc trek ken van f30,—. werd m. a. st. aange nomen Na eenige discussies wordt besloten om vóór de begrooting de ingekomen stukken te behandelen. Het departement van „het Nut" ver zoekt om 2 lokalen van school I in ge bruik te mogen ontvangen voor een be waarschool. Dit voorstel wordt gesteund door de oudercommissic van school T, door een aantal ouders vau belangheb bende kiuderen en door de commissie lot bevordering van openbaar lager on derwijs. Na ee"n korte discussie werd het verzoek toegestaan 7 voor, 1 tegen, n 1. J. Sinkc, Ph Bom. Van Es, P. de Koeijer. Een verzoek van C van Oost uit de Dominicusstrnat om bedekking van een rioolput voor zijn woning, wordt in han den gesteld van B. en W. Een verzoek van inwoners van Polen tot bestrating van hun paadje onder langs den dijk, wordt naar B. en W. verzonden tot nader onderzoek Daarna kwam de groote kluif van de zen avond de begrooting. De eerste spre ker, de heer J. Össewaarde, brak met dc aorpsgewoontc, om geen algemeene beschouwingen te houden. Ach tereenvol- i gens passeeren de revue volkshuisves ting, waterputten, gasgebruik, ambte naarssalarissen, Kcrkhoekstraat, hel voe gen van den toren iu 1923, de verbree ding van de Vierstraat. De voorzitter merkt spr. op, dat we het nu over de begrooting van 1925 hebben, cu liet wenschelijk is, dat we daar bjj blijven. De heer Ossewaardo stemt dit toe, maar beschouwt het verslag, dat B en 1W. aangeboden hebben, als een troon rede, die door den raad moet beant woord worden. Zulks ontkent de voor zitter ten stelligste, waarop de heer J. Össewaarde besluit zijn beschouwingen, maar le houden bij de begrooting. Bij de begrooting van de gasfabriek wordt besloten om met 1 Jan. a s. in- plaats van 25, zooals nu, pl.m. 90 lan taarns te laten branden Dus weer volop licht 's avonds. Dit zal de gemeente f 1700 meer kosten. Uitvoerig is de dis-

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 1