Middelburgsebe M f EUILLË1 ON. De Kluizenaar van Far-End DERDE BLAD KAN DE .VAN Zaterdag 27 Sept. 1924, No. 229. MIDDENSTANDSCONGRES EN BE ARBEIDSWET. Het in Amersfoort gehouden 21ste con gres van den Middenstandsbond heeft o. a. behandeld de Arbeidswet, waarover een inleiding werd uitgesproken door mr. A. C, Josephus Jilta, secr. van den Hoo-* gen Raad van Arbeid, aan de hand van iugekomen rapporten over de werking van de Arbeidswet in verschillende be drijven. De spreker kwam in hoofdzaak lol de slotsom dat, binnen de betrekke lijk ruim getrokken wettelijke grenzen de nadere regeling van den arbeid zooveel mogelijk zal moeten worden overgelaten aan het collectief overleg van werkge vers en werknemers. Bij de besprekingen kwam echler zeer sterk de regeling voor het bakkers bedrijf naar voren. Het was de afdee- ling Schiedam die de aandacht vestigde op liet alleen voor het bakkersbedrijf gel dend verbod, dat de bakkerspalroou in de geslolen uren geen arbeid mag ver richten in de eigen werkplaats, terwijl er een uitzondering van vóór-arbeid wordt toegelaten voor de grootc bedrij ven. Vooral de bedrijven op het platte land gaan onder knellende bepalingen gebukt. Eu zeer bitier sprak deze spre ker over de drie dagen hechtenis, die hij wegens overtreding van de Arbeids wet inde gevangenis heeft doorgebracht Aan hel slot van deze beschouwingen diende Schiedam (Algemeene Midden- standsvereeniging Schiedam) een molie in, waaraan het bestuur werd opgedra gen terstond den minister van arbeid te wijzen op de ernstige moeilijkheden, waarin de Arbeidswet 1919 hel bakkers bedrijf heeft gebracht en wel in het bij zonder hel midden- en kleinbedrijf; en er op te wijzen dat deze toestand onhoudbaar is geworden ten aanzien van het handhaven van het patroonsverbod en dc liechtenisstraf; en terstond den minister te verzoeken, om een persoonlijk onderhoud voor een deputatie uil den Middenstandsbond over deze aangelegenheid. Op voorstel van het hesluur werd ali nea 2 aldus gewijzigd: „er op aan te dringen, dat zoo spoedig mogelijk het imperatief voorschrift betreffende het op leggen van liechtenisstraf en de bepaling .betreffende liet zelf-werken door een pa troon uit dc wet verdwijne". Van uit de vergadering gingen stem men op, om dc gelieele liechtenisstraf uit de wet te doen sclirappen, doch daar tegen werd van de bestuurstafel met klem gewaarschuwd. Een sociale wet zonder strafbepaling van hechtenis is on denkbaar. De rechter kan die hechtenis voorwaardelijk opleggen. Men kan ech ler bij den minister den aard -tier liech tenisstraf ter sprake "brengen. Een der aanwezigen noemde het een schandaal ,dat iemand in Nederland ge vangen kan worden gezet omöat hij ge werkt heeft, gewerkt nog wol voor het brood ten behoeve van vrouw en kinderen. Een dergelijk werken moet voor hech tenis gevrijwaard blijven; arbeid moei onstrafbaar zijn in ons land. De aard van hechtenis laat dien werker koud; of men hem in een cel gevangen zet dan wel in een villa, dal doel er niet toe, straf is straf en daarom kan „de aard door MARGARET PEDLER. Geautoriseerde vertaling van W. E. PONT 26) Hel was veel kouder geworden. De zon slond laag aan den hemel en de bedriegelijkc warmte van den middag had plaats gemaakt voor een killen damp, Ilalf onbewust cn voelend dat dc tijd sneller was voorbijgegaan dan zij vermoed had, verhaastte Sara haai- st;\p en Garth liep zwijgend met groole passen naast liaar. Nu kwam de kleine houten aanlegplaats weer in het zicht. Hel zag er daar kaal en verlalen uit, de golven sloegen aan beide zijden tegen de zwar te geteerde planken aan. Sara staarde er naar met ongeloovige oogen, toen uit te zij een kreet van verslagenheid. ,.De booll Zie eens! De boot js weg!" „Wegl" Gartli's oogen zochten de lan dingsplaats en dwaalde vandaar over de grijze zee voor hen. „Verduiveld!" riep hij met groole kracht. „Dc boot is weggedreven1" Een bruin vlekje, dal als bezeten op en neer danste in de verte cn al verdei4 en verder de zee indreef mei het gelij, van de liechtenisstraf" ons totaal onver schillig blijven. De heele hejïhlenisstraf moet de wel uit. Die straf is onteerend. Zij die werken voor hun brood ,zijn de de beste in onze samenleving. (Luid ap plaus). liet bestuur antwoordde dat men deze ernstige bedenking met den minister zal bespreken. Geroep: „Wat gaal men iutusschen doen met de tientallen van bakkers, die eerlang opgepakt zullen worden om hun hechtenis uit te zitten?" Antwoord van het bestuur Dit jiunt zal het bestuur in zijn eerstvolgende ver gadering onder de oogen zien. Dc gewijzigde molie-Schiedam werd met op 5 na algemeene stemmen door hel congres aangenomen. IN EN OM DE HOOFDSTAD. XCVII. Lastige vraagstukken. 't Is gegaan, zooals ik wel gedacht had, dat hel gaan moest. De trouwe lezers van mijn beschouwingen uit deze stad herinneren zich, dat ik in het einde der vorige maand melding maakte van het rapport der winkeliersvereenigingen luer ter stede, die daarin ernstige bezwaren opperden tegen de sinds 1 Januari j.l. geldende toegestane dispensatie op de verordening op de winkelsluiting, de voorspelling waagde, dat de gemeente raad daarover spoedig nog een en ander zou hebben te zeggen. Welnu, zoo is 't uitgekomen. De win keliersvereenigingen hadden er zich te gen gekant dat die nieuwe regeling, vol gens dewelke de burgemeester de vrij heid had verkregen aan neringdoenden, die het, met name voor het van de hand zetten van eet- en drinkwaren, allereerst van den avond-verkoop moesten hebben, toestemming te geven na het officieele sluitingsuur „open te zijn", aanleiding gaf tot onbillijkheden. En natuurlijk, toen dat adres in den Raad kwam, was zulks voor de dames en heeren een pracht-onder- werp om eenige uren lustig te rede kavelen. Ik zal al die verkondigde wijs heid van voor- en tegenstemmers der dispensatie hier niet herhalen, maar al dadelijk zeggen, dat de Commissie voor de Strafverordeningen ten slotte werd uitgenoodigd hel gewraakte artikel 11 der verordening ook toevallig dat het dit nummer droeg! -in den vroege- ren vorm te herstellen en die Com missie heeft bereids aan die uitnoodi- ging van de meerderheid van den Raad voldaan en voorgesteld de dispensatie- verleening met ingang van 1 Januari e.k, weder ongedaan te maken; een groote teleurstelling voor dengenen, die door de nieuwe bepaling begunstigd wa ren, maar door het gebeurde is voor de zooveelste maal bewezen, dat het nog zoo eenvoudig niet is wetten en veror deningen te maken, die de vrijheid van het individu aan banden leggen. Zóó prachtig kan men het niet bedenken of; ze doen toch den een of ander schade. De geheele verordening op de win kelsluiting komt ongetwijfeld ten goede aan het winkelpersoneel, maar schaadt diè winkeliers, welke het juist van avondverkoop moeten hebben. De dis pensatie, die voor hên was „uilgevon den", was echter onbillijk tegenover hun concurrenten, die 's avonds na acht uur niet meer mochten verkoopen en het slot is geworden het bovengenoem de besluit terugkeer tot de bepalin gen, v/elke vóór 1 Januari 1924 hadden gegolden, zulks ook al omdat de begun stigden althans velen hunner hun nieuw verkregen recht misbruikten en het begrip eet- en drinkwaren buiten gewoon ruim opvatten, waarmede zij hun eigen zaak en die van anderen reeds binnen enkele maanden hopeloos bedorven hebben. Het wil mij toeschij nen, dat de burgemeester het bij slot van rekening niet anders dan aangenaam zal vinden, dat de Raad hen dit dispensa tie-recht weder ontnomen heeft en hij zich daardoor heelemaal niet veronge lijkt zal voelen. Het moet voor hem en degenen, die hem voor de toepassing was alles wat cr van de „Betsy Anna" te zien was. Sara lachte onwillekeurig. „Achtergebleven op een verlaten eiland!" riep zij uit. „Hoe grappig!" „Grappig!" Trent keek haar ongerust aan. „Dat zou liet zijn wanneer liet elf uur in den morgen was. Maar het is laat. op den dag. Het zal al gauw donker wor den." Hij zweeg even, en vroeg toen snel: „Weel een van allen op Synnyside, waarf je vanmiddag bent?" „Neen. De dokter en Molly waren bei den uil met de lunch en je weet, dal vanmorgen pas dit uitstapje afgesproken hebben Ik heb hen niet meer gezien na dien lijd. Waarom vraag je dat?" „Omdat wanneer ze het wisten, ze 'op zoek naar ons zouden gaan, wanneer we niet over een uur of zoo terugwareu. Maar wanneer ze niet weten ,waar je bent hebben wc veel kans hier den nacht te moeten doorbrengen." De ernst van hel geval, dat haar eerst niet meer dan ecu grappige tegenspoed had toegeschenen ,wcrd Sara nu plotse ling duidelijk. ,,0! Zwaar haalde zij adem. „Wat ter wereld zullen we doen?" „Doen?" Garth sprak op grimmigen toon. „Wel, jij moet op 'Ie een of andere manier van 'liet eiland afgebracht wor den. Wanneer we dat niet doen, dan ga je bij de heele stad over de tong." van liet artikel hadden voor te lichten, steeds een groote moeilijkheid zijn ge weest met juistheid te beoordeelen of hel toewijzen eener dispensatie wel bil lijk was jegens den aanvrager en meer nog: jegens de concurrenten in diens buurt, en de beslissing, in welken geest dan ook, zal wel steeds ontevredenheid tegen den burgemeester hebben ver wekt van één kant, wat de burgemees ter en vooral die eener groote ge meente als Amsterdam die het door eene beslissing, van welken aard dan ook, iedereen naar den zin kan maken, zal zeker nooit gevonden kunnen wor den. Van de week nog, toen ik langs „loop graven" en hooge zandhoopen; door modderpoelen te danken aan onze verkwikkende September-buien over glibberige planken, den voetgan ger ten gerieve, over de opgegraven straat gelegd, mijn weg over den Dam zocfitf hoorde ik een paar mopperaars beweren, „dat zoo'n toestand toch een schandaal was en dat de burgemeester zoo iets niet mocht permitteeren, 't Was al te bar!" De goede burgervader had dus blijkbaar dien chaos om het Paleis ook al op z'n rekening! Een aangename „wandeling" in die buurt is het thans zeker niet, nu cr al les over hoop ligt, maar 't kan blijkbaar niet anders, wil men de verkeerswegen in het hart der stad eindelijk krijgen in een toestand, die hoogst gewenscht is. Het ongelukkige is echter, dat er nog zoovelen zijn, die onder dergelijke om standigheden niet mede werken om het elkander zoo gemakkelijk mogelijk te maken. De Amsterdammer op den open baren weg de goede uitzonderingen natuurlijk buiten beschouwing gelaten is geen aangenaam mensch; meent al te veel, dat hij récht op de straat heeft en de anderen maar voor hem moeten wijken, en gezien het feit, dat duizen den „hij's" en ook dikwerf „zij's" hetzelfde denken, geeft vanzelf aanlei ding tot allerlei onaangenaamheden. Er is heel wat toe noodig geweest om de Amsterdammers te leeren beseffen, dat het voor een geregeld verkeer in onze nauwe hoofdstraten der oude stad, in een ieders belang was rechts te houden; dat 'besef is er langzamerhand, dank ook aan de vingerwijzingen der politie, in geko men, maar daarmede zijn wij er nog lang niet. Nog steeds zijn er lal van liefhebben de moeders, die het noodzakelijk vinden hun telgen in kinderwagens mede le ne men als zij de respectieve mama's dc winkels gaan bekijken en daar, tot ge not van andere voetgangers, met die wa gens op de smalle trottoirs rijden of stil staan. Waag liet niet, er iets van te zeg gen, 't zou u in den regel door woord of blik van de beleedigde mama slecht ver gaan. Daarnevens zijn de tallooze wielrijders in deze stad danig bezig een overlast te worden. Daar, waar de wegen thans voor straatverbetering open liggen, po gen zij zich met hun voertuig aan de hand herhaaldelijk langs de voetgangers te dringen, zich niet storende aan het ongerief dat zij hun medemensch daar mede bezorgen, en daar, waar de nieuwe breede asphaltwegen reeds gereed zijn, meenen velen hunner, dat die gladde ver keerswegen allereerst voor hén dienen om te jakkeren de voetganger, die de straat over wil, moet maar zien hoe hij cr zonder kleerscheuren komt. Alle eer bied voor het meest populaire voertuig van het Nederland onzer dagen, doch ik voorzie tóch, dat den burgemeester, als hoofd der politie, binnen niet onafzien- baren tijd in den Raad gevraagd zal wor den wat hij denkt te doen om het steeds toenemend rijwielen-gevaar te beteuge len; óók wanneer een algemeen verbod zal noodig worden geacht, dat wielrij ders, liefst met groote manden of anders zins, thans nog door nauwe stegen mogen rijden, welke nog niet voor derge lijk verkeer gesloten zijn. Dat dit rijwiel- gevaar te Amsterdam lieusch niet denk beeldig is, kan men leeren uit de stati stiek van verkeers-ongevallen op den „Zou iemand ons van af de kust hoo- ren, als wij schreeuwden9" opperde zij. Hij schudde liet hoofd. „Neeu. Het geluid zou bij dezen wind juist dc andere richting uitgaan." „Wal kunnen we dan doen". Gaandeweg vertoonde de angst van Trent's gelaat zich ook op het hare. De mogelijkheid dat zij gedwongen zouden kunnen zijn den nacht op het Duivels- kapeiland door te brengen was nu niet juist een vooruitzicht, dal men onver schillig onder de oogen kon zien. Sara maakte zich geen illusies van de barm hartigheid vau hel oordeel, dat men in de stad zou vellen over een dergelijk voorval, hoe ongewild hel ook was. On gelukkig is volkomen onschuld, maar een pover wapen oip een schandaal mee te bestrijden. „Er is maar één ding te doen", zei Garth eindelijk ,na vruchteloos hel wa ter te hebben afgetuurd of er niet een visschersbool le zien was. „Ik moei naar de kust zwemmen, cn dan terugroeieu en je komen halen." „Naar dc kust zwemmen?" Sara mat met ontzetting den afstand lusschen het eiland en de kust. „Dat kun je met geen mogelijkheid. Hel is veel te ver." „Nog geen mijl." „Maai- je liebt liet getij legen," drong aan. De stroom was gevaarlijk snel lusschen openbaren weg te Amsterdam over het tweede kwartaal van het loopende jaar. Het is een statisliekje ik heb het, terwijl ik deze schrijf, naast mij liggen dat te denken geeft en waaruit ik enkele aanhalingen wil doen. Ik lees o.a.: dat in genoemd kwartaal bij ongevallen betrok ken waren 793 fietsen, d.i. 37.2 pet. van het totaal aantal ongelukken, tegen 556 of 34 pet. van het totaal in liet tweede kwartaal 1923. Voor personen-auto's wa ren die cijfers respectievelijk 390 ol 18,2 pet. en 295 of 17,7 pet voor vrachtauto's 249 of 11,7 pet. en 160 of 9,6 pet.; voor tram 136 of 6,4 pet. en 122 of 7,3 pel; voor handwagens 155 of 5,4 pet. en 95 of 5,7 pet. men ziet, een stijging langs elke „lijn", doch hel grootst met befrek- king lot de fietsen. In totaal kreeg de politie kennis van 1122 verkeersongeval len, tegen 922 in het tweede kwartaal 1923, en van die 1122 waren er 155 van meer ernstigen aard, waaronder 12 den dood en 80 ernstig letsel tengevolge hadden. Genoeg cijfers, maar de opmerkingen, die daarbij gegeven worden, zijn niet minder belangrijk: „Een belangrijke stij ging, zoowel absoluut als relatief, ver toont het aantal fietsen, welker bestuur ders steeds het grootste aandeel van de veroorzakers en (ol) slachtoffers der ver keersongevallen uitmaken. Elders lees ik: „Wel is het aantal ver-; keersongevallen in de zomermaanden (er zijn dan meer fietsen en auto's op den weg) steeds grooter dan in den winter, maar ditmaal is het bijzonder groot." En nog een citaat: „Een aanwijzing omtrent den invloed van de nieuwe wegbedek- king der lange verkeerswegen op de toe neming der ongelukken geeft vergelijking van het aantal ongevallen op wegen, welke in het afgeloopen kwartaal van die wegbedcklring voorzien waren, maar in de overeenkomstige periode van ver leden jaar, nog niet, of slechts gedeel telijk; voor de Nassaukade (welke zich uitstrekt van de Haarlemmerpoort tot bij het Leidsche Plein), die volgens het overzicht slechts voor vergelijking in aanmerking komt, toonen de gegevens aan, dat de nieuwe bestrating géén gunsligen invloed op het aantal ongeval len hoeft, daargelaten of daartoe ook an dere omstandigheden hebben medege werkt. Men ziet uit dit alles duidelijk genoeg, dat in het stedelijk verkeer vooral met betrekking tot de veiligheid van den voetganger en van den fietsrijder zelf het fietsen-gebruik allengs een factor zal worden, waarover nog genoeg ie zeggen zal komen. Op onze grooten- deels nog veel te smalle en sleclit-gcpla- veide landelijke verkeerswegen, moge de auto in zijn verschillende vormen en dc motorfiets een gevaar geworden zijn voor voetganger en wielrijder, in Üe groote stad is ook het rijwiel een gevaar geworden en ziet men dat het glad en geruischloos maken der straten en plei nen, hoe verdienstelijk op zich zelf, ook zijn schaduwzijde heeft, allereerst voor den voetganger, die ze heeft over te ste ken naar de trottoirs, die in de oude straten véél te nauw zijn geworden. Het trottoir-vraagstuk is feitelijk een nog moeilijker op te lossen probleem dan de verbetering der rij-verkeerswegen. Dit laatste moge reeds schatten gelds kos ten, onteigening van huizen voor straat- verbreeding zou in de millioenen loopen en gesteld zelfs, dat die voor het grijpen lagen wat nog niet het geval is, al thans niet te Amsterdam dikwerf on mogelijk blijken. De Raad van Amsterdam zal in de toekomst misschien in een toekomst, die zoo ver af niet ligt nog wel voor andere „puzzles" komen te staan, dan die eener winkelsluiting, welke alle win keliers bevredigen kan. SINI SANA. KERKNIEUWS. Zooals zij dit elk jaar gewoon-is organiseert de afdeeling Middelburg van den Nederlaudscheu Protestanten hel vasteland en hel eiland en meer dan een krachtig zwemmer dat wist Sara, had hel leven verloren in den strijd ertegen. Zij keek uog eens uaar de kust en nu scheen hel 'haar totaal onmogelijk Garth die poging le laten doen. „Neen, neen! Je kunt niet gaan!" riep zij uit. „Zou 't jc niet zenuwachtig maken hier alleen tc zijn?" vroeg hij weifelend. Zij stampte met haar voel op den grond. „Neen! Natuurlijk niet' Dat is hel niet. Maar zie je dan niet, dal het on2in is le deuken, dal jc tegen den stroom op naar de kust kunt zwemmen. Je zoudl bet nooit kunnen. Je zoudl kramp kun nen krijgen O! Er kan van allerlei ge beuren! Je zult niet gaan!" Zij greep hem onstuimig bij den arm, haar oogen wijd open van angst. Maar hij was koppig. „Kijk eens'", zei hij, wijzend op een Hauwen nevel, die de atmosfeer begon te vertroebelen. „Zie. je, dat de mist aan 'l opkomen is? Over een poos zullen we er midden in zitten en dan zou er hee lemaal geen kans zijn over te zwemmen. Ik moet dadelijk gaan." „Maar dal maakt liet gevaar juist nog grooter", redeneerde zij in wanhoop. „De mist kan gauwer opkomen dan je denkt en dan zou je heelemaal dc rich ting kwijt kunnen raken." Bond wederom ecne serie lezingen voor de aanstaande wintermaanden. Voor deze periode heeft het bestuur zich de medewerking verzekerd van voor aanstaande personeu. Door een samenloop van omstandighe den kou liet bestuur aan zijn aanvanke lijk \oorgenomeii plan om de eerste le- 7.ing op 31 October te doeu plaats heb ben .geen gevolg geven. De datum moest worden vervroegd en werd gesteld op Dinsdag 30 September a.s. Dan zal io het kerkgebouw van de Vercenigiug van 'Vrijzinnig Hervormden in dc Lange St. Pieterstraat optreden prof. dr. Van den Berg van Eijsinga. Voor de tweede lezing in December a.s. Ic houden, is de medewerking verze kerd van Just Havelaar. Als derde iu de rij der sprekers is eeu plaats ingeruimd voor cene spreek ster die in deze omgeving geenc onbe kende is, n.l. mevrouw Van LoonVan den Berge. Deze lezing zal in de maaud Februari van het volgend jaar plaats hebben. In Maart d. a. v. zal nog een vierde spreekbeurt worden vervuld; hiervoor heeft zicli bereid verklaard ds. de Jong uit Bussum. De geringe contributie welke van de leden wordt geïnd minimum fl 'sjaars) behoeft voor niemaud eeu beletsel le zijn. In hel kerkgebouw der Evang. Lutherschc Gem, te Vlissingen zal een rein pneumatisch kerkorgel worden geplaatst, hetwelk met de nieuwste tech nische uitvindengen zal worden toege rust eu van cleclrische windaandrijving worden voorzien. KUNST EN WETENSCHAPPEN. Staatsblad no. 442 beval het "Kon. Besluit van den lOden September 1924. tot Schorsing vau liet besluit van den gemeenteraad van Breda van 29 Augustus 1924, waarbij het Begijnhof te Breda is afgevoerd van de lijst, bedoeld in art. 1 der verordening lot instandhouding van monumenten in de gemeente Breda, vast gesteld hij raadsbesluit van 9 October 1923. RECHTZAKEN. De bende van St. Jansleen. De redacteur der „Maasble Ant werpen meldt d.d. 25 dezer: Woensdag heeft op het justitie-paleis le Antwerpen andermaal een conferentie plaats gehad van de verdachten inzake den diefstal ten huize van den Pastoor van St. Jausteeu, waar hel vorig jaar voor ongeveer 125.000 francs aan effecten geslolen werd. Er werd o.m. voorgeleid een zekere De B„ die te Parijs werd aangehouden cn in bezit werd gevonden van een groot deel der gestolen effecten. Na eeu verhoor van 3 uren werd de B. voorloopig in vrijheid gesteld. VERKEERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE. Men schrijft ons uit Z. Vlaanderen W. D. Velen, die dikwijls langs den Rijksweg door Zeeuwscli-Vlaauderen W. D. reden, hebben dikwijls liun hart lucht gegeven door tegen een ieder en overal te kla gen over de betonnen paaltjes, die langs dien weg waren geplaatst om het rijwiel pad tc beschermen- In ieder geval heb ben die talrijke paaltjes sommen gelds gekost aan materiaal, vervoer- en ar beidsloon. Misschien is hel twee jaar geleden dat de paaltjes geplaatst zijn, doch zeker is hel nog pas een jaar ge leden dal ze allo werden opgeschilderd. En (hans zijn dc paaltjes, die op ver scheidene plaatsen waren afgereden, „Dal moet ik wagen", antwoordde hij grimmig. „Begrijp je niet, dat het onmo gelijk is - onmogelijk voor ons om hier tc blijven?" „Neen, dat zie Tic niet in", hield fcij hardnekkig vol. „Het is zoo'n afschuwe lijk waagstuk niet waard. De een of ander zal wel eens uaar ons komen zoe ken." „Wel eens, zou kunnen bcleekenen morgenochtend" zei hij droog „en dal zou juist twaalf uur te laat zijn. Hel is de kans vijftig maal waard. „Dat is hel niet!" riep zij hartstochte lijk uit. „Deuk je dat ik eeu haar ge/ef om kletspraatjes vau een paar hatelijke oude juffrouwen?" „Niet op het oogeublik misschien, maar later zou je dat toch wel. .Wat de men- scheu vau iemand denken, wal ze van iemand zeggen, kan het verschil uitma ken lusschen hemel en hel." Hij sprak met moeite, alsol' een vreeselijke herinne ring zijn woorden tegenhield. „En zou je deuken dat ik het gevoel zou kuunen verdragen dal ik ik den menschen een gelegenheid had gegeven om over jou le kletsen? Ik zou hun longen liever eersl afsnijden!" voegde hij er woest aan toe. Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 9