ChiefWhip BEURSNOTEERING VAN HEDEN. AMSTERDAM, 27 Sept. (Slotkoers). 6 pOt. Nederland 1923 100 één zestien de; 6 pCt. Nederland 1922 100'/8; 5 pOt. Nederland 1918 90; 4y2' pOt. Nederland 1917 85V»; 2# pCt. Nederl. Wl Schuld 53V*; 3 pOt. "do. Oblig. 66#'; 3 pOt. do. Cert. 663/j. Cert. Ned. Hand. Mij 1297sAand. Ned. Ind. Handelsb. 138#—184ys; Aand. Kol. Bank 180y>181; Kon. Petrol. Aand. 321 3231/1'Gecons. Hollandsche 160162; Cult. Mij. Vorstenlanden 169—170; Han- delsv. Amsterdam 442—4441/2; Aand. Deli Maatsch. 385—388; Amsterd. Rubber 154 —156I/2. Ned. Amerik. Vaart 86—88#; Nederl. Scheepvaartunie 126#'; Kon. Ned. Stoom boot Mij 771/j—78; Aand. Paketvaart 138i/2. Gouda A. 16; Philips A. 347; Jurgens A. 701/3-711/2. Anaconda 781/2; Steels 113#'; Erie '28# Union Pacific 1473//; Common Ma rine 101 drie zestiende; Prefered do. -lU/j Maxwell Land Cert. v. Inc. Bonds 11#,. Prol. I pet. Russen: Obi. 1880 4s/8; Consols 6 vijf zestiende; Hope 5 zeven zestiende. Markt sluit vast. Wisselkoersen; Londen 11.57; Parijs 13.60, Brussel 12.59; Dollar Cable 2.58#V TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Koninkl. Ned. Met. Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 27 Sept. Hoogste barometerstand: 768.6 te Valentia. Laagste barometerstand 748.2 te Seydisfjord Verwachting van den avond van 27 lot den avond van 28 dezer: Zwakke tot matige Noord-Oostelijke tot Noord-Westelijke wind, nevelig tot half bewolkt, weinig of geen regen, aanvan kelijk zelfde temperatuur, later iets koe ler. Thermometersland alliier 's morgeus 9 uur 55 gr., 12 uur 60 gr. HOOG WATER. VRaiingee, Zomer ty d. Zondag 28 Sept. n.m. 2.01 Maandag 29 2.36 Dinsdag 30 3.10 Woensdag 1 Oct. 3.51 Donderdag 2 4.33 Vrijdag 3 5.20 Zaterdag 4 6.06 (Het tijdstip van hoog water te Diomburg valt 9 minuten na dat te Slissingen.) nu en dan een wagon geladen. Het is wel jammer, dat de verzending naar Frankrijk niet vanuit Zeeland gaat, maar dat Ant werpen daar de baas blijft. Belangheb benden wijten dit speciaal aan de hoooge spoor tarieven van Nederland. Zou hierin geen verandering kunnen gebracht wor den. LEGER EN VLOOT. Luitenant ter zee 2e kl. Ph. A. Gal las van Ilr. Ms. pantserschip Tromp, is overgeplaatst aan boord van het wacht schip te Willemsoord. De 'Seiner-majoor W. Koster wordt overgeplaatst van het wachtschip te Vlissingen naar de „Tromp" en de sergeant-schrijvSr P. H. Vaessen van Lei den naar het wachtschip te Vlissin gen. De adelborst le kL van de marine reserve G. J. Bruin wordt 1 October ge plaatst aan boord van Hr. Ms. 'Gruno. VERKEERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE. De trambaan Breskens—Groede— Nieuwvliet—Cadzand is voltooid. Donder dag is de eerste personenwagen te Öad-i zand geweest. De werkzaamheden aan de baan Cad zand Re franchemen L— SI uis vorderen goed. Van af Cadzand is men begonnen met het leggen van beals en rails, zoodat het zich laat aanzien dat de baan Gad- zandRe tranche ment ook dit jaar zal klaar komen. 0 Ind, Stoomvaar tl ij nen. Insulinde, 24 Sept. te Belawan v. Rot terdam. Bengkalis p. 23 Sept. Ouessant, Am sterdam n. Batavia. Sitoebondo, 25 Sept. v.m. 7 u. te Mar seille .Batavia n. Rotterdam. Radja 24 Sept. v. Colombo n. Batavia. Saleier 24 Sept. v. Suez, Amsterdam naar Java. Billiton 31 Sept. v. Batavia naar Am sterdam. Johan de Witt, 24 Sept. v. Batavia n. Amsterddam. Kangean, 25 Sept. van Amsterdam n. Java. Soekaboemi p. 24 Sept. Finisterre, Rot terdam n. Java. Modjokerto 24 Sept. v. Port Said Bata via naar Rotterdam. .Tjilatjap, 23 Sept. te Batavia. Slamat 25 Sept. 25 Sept. van. v. Co lombo, Batavia naar Rotterdam. Djember, 25 Sept. te en van Sabang Batavia naar Rotterdam. Garoet wordt 27 Sept van. 2 u. v. Mid- dlesbro te Rotterdam verwacht. Rembrandt p. 25 Sept. Perim, Batavia naar 'Amsterdam. Prinses J uliana p» 24 Sept. Sagres, Ba tavia naar Amsterdam. Kawi, p. 25 Sept. Perim Rotterdam n. Batavia. Stoomvaartlijnen op Noord- Am e r i k a. .Vecndam, p. 25 Sept. v.m. Sable Is land, Rotterdam naar New-York. YGrootendijk 25 Sept. n.m. te New- York van Rotterdam van Rotterdam. Maasdam 23 Sept. v. Havanna, Rot terdam, n. New-Orleans. IJseldijk '24 Sept. n.m. 10 u. 56 m. 700V mijl ZZW. v. .Valentia, Rotterdam naar New-York. Rotterdam wordt 28 Sept. v.m. 11 u. te Plymouth verwacht, New-York naar Rot terdam. Edam ,26 v.m. te Corruna, Rotter dam naar New Orleans. SPORT. Biljarten. Van den gisteren in café „Novum" alhier gehouden biljartwedstrijd tus- schen de clubs „De Amateur" te Vlissin gen en „Middelburg" te Middelburg, was de uitslag als volgt: Middelburg won 5 partijen en behaalde 585 punten; „De Amateur" won 1 partij en behaalde 453 punten. Hoogste serie was 37, het hoogst gemiddelde 4.35, bei den behaald door J. Leijnse, lid van „Middelburg". 21 October a.s. zal een wedstrijd ge speeld worden tusschen de clubs „Vlis singen" en „MMWelburg"'. KUNST EN WETENSCHAPPEN. Het Chailley-kwartet, dat voor de Concertvereeniging alhier een concert zou geven op 31 October a.s., is verhin derd daaraan gevolg te geven. Het be stuur der vereeniging is er echter in ge slaagd voor dienzelfden datum een con cert te doen geven door het Pouletkwar- tet, wat zeker geen kwade ruil is. .We brengen nog in herinnering dat men zich als lid der vereeniging voor het a.s. seizoen nog kan aanmelden bij de secretaresse mevrouw Wap, Noordstraat. Het eerste concert der vereeniging heeft plaats Woensdag 15 Oct. met Carl Friedberg. De kerkbrand te Burgh. Omtrent de gevolgen van den kerk brand te Burgh vernemen we nog dat van het grafmonument van Johan de Huibert en diens vrouw de fraaie vrou wenbuste geheel vernield is, evenals de sokkel. De wapenkwarlieren zijn moest allen gespaard. De muurtafel van Anna Maria Velters is eveneens totaal stuk. Daarentegen is het monument van Pieter de Huijbort er tamelijk goed afgekomen. Als merkwaardigheid zij nog vermeld, dat door hel inzakken van den vloer qnder den preekstoel een grafkelder is ontdekt van de familie van Hoorn. Er bleken zich daarin te bevinden eenige kisten en doodsbeenderen en vier kope ren grafplaatjes uit de 18de eeuw. Naar de oorzaak van den brand wordt thans een onderzoek ingesteld door de justitie. Naar wij vernamen staat het vast, dat de loodgieters met een benzine lamp op het dak zijn geweest. Wc zullen maar niet gaan schelden op de loodgieters. Zelfs brave menschen, die vóór een vloekverbod zijn. voelen de kernachtige woorden van jhr. de Stuers achter hun tanden, wanneer ze een be richt lezen als dat van dezen brand. Vóór we Sthelden, zullen we qerst hebben af te wachten wat het onderzoek te Burgh over de oorzaak uitwijst. Maar hoe het zij, we vinden in het gebeurde te Burgh töcli aanleiding om aan alle besturen en colleges die de zorg hebben over een gebouw, belioorend tot de monumenten van kunst, op het hart le drukken een streng toezicht te houden wanneer er loodgieters bezig zijn. Want de ervaring heeft nu reeds her haaldelijk geleerd, dat de voorschriften en aanbevelingen, gegeven voor loodgie- terswerk, met het doel liet gebruik van vuur op de daken te voorkomen, 'telkens worden overtreden, omdat het werk er door bemoeilijkt wordt. En omdat het zoo v,aak mèt vuur oT steekvlam wèl goed gaal. APLOOP VFJtKOOPINGEN. Te 's H. Abtskerke werd Vrij dag ten overstaan van den notaris H. W. Neervoort voor de erfgenamen van den heer A. de Visser in het openbaar ver kocht een huis met tuin, kippenhok, boomgaard en watergang aldaar, groot 27 A. 7 c.A., Kooper werd de heer Jac. Braam q.q. voor f4690 plus f25 aceessoiren. rjr-, VIRGINIA mm. 9 CIGAHETTES MM Altijd Vooraan 6E0ARANDEERD ZUIVER Ml™ Ardath Tobacco Co. Ltd., Londcglx^MHMBUfSRs (lug. Med.) VERGADERINGEN, CONCERTEN, enz. Zondag 28 Sept.—Zondag 5 Oct. Ten toonstelling A. J. van Dijk Kunstmuseum. Dinsdag 30 Sept. Lezing Ned. Prot. Bond. Spr. Prof. dr. G. A. v. d. Bergh v. Eysinga, uit Santpoort 8.15 uur. Dionderdag 2 Oct., .Voordracht over Anthroposophie, door dr. F. W. Zeylxnan v. Emmichovea St. Joris 8 u. Maandag 6 Oct. Voordr. Natuurk. Gezelsch. Spr. J. v. Breemen, Am sterdam. Onderw. „De invloed v. h. licht op den mensch." Dinsdag 7 Oct. „Voerman Henschel" Louis Bouwmeester. Schouw burg. Woensdag 8 October. Kerkooncert mevrouw Noordewier. Donderdag 9 Oct. Voordracht over Anthroposophie door dr. F. W. Zeylman v. v. Emmichoven St. Joris 8 u. Woensdag 15 October Carl Friedberg Concert Vereen. Middelburg. Gonbertzaal. Dinsdag 21 Oct. Liederavond van Em. Hullebroeck. Concertzaal. Donderdag, '23 Oct. .Ver. Rotterd. Hofstad Tooneel „School voor Vrouwen" blijspel in 5 bedr. van Molière. Schouwburg. Maandag 27 Oct. Voordr. Natuurk. Haersolte, den Haag, Onder werp: „Hoe vinden wij den weg op zee? V r ij d a g 31 October. Het Ohailleykwin- tet, Concert Vereen. Middelburg. Ooncertzaal. V r ij d a g 7 Nov. Concert Mandolinever. „Sempre Avanti" Schuttershof. Maandag 10 Nov. Voordr. Natuurk. Get. Spr. prof. dr. G. r. Iter- son Jr., Delft. Onderw.: „Physi- «che processen in de levende plant. Woensdag 12 Nov. De zangeres Birgit Engell, Concert Vereen. Middel burg. Oonoertzaal. Maandag 1 Dec. Voordr. Nat. Gez. Spr. J. Vijverberg, Noordgouwe. Onderw.: „Vogelleven op Schou wen". (m. lichtbeelden). Woensdag 10 en Don d ei'dag 11 Dec. Concert zangver. O. en U. uitv. van het Requiem en de Christliche Trilogie. LAATSTE BERSCHTEN. POLDER WALCHEREN. In de heden morgen gehouden verga dering van den polder Walcheren waren aanwezig 4 raden en 16 commissarissen. Ei* is een vac. als commissaris en de heer J. Bolting was wegens ziekte afwe zig. Bij de behandeling der in het eerste blad van dit nummer vermelde voorstel len werd de mededeeling inzake de pen sioenregeling voor kennisgeving aangeno men. Hel voorstel tot heffiug van gewoon dijkgeschot werd zonder discussie en zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Ditzelfde geschiedde met het voorstel tot aangaan eener geldleeniug vanlf 45000 met dat tot goedkeuring van den aankoop van plantrecht en de hoornen op een deel van den Noordweg en andere we gen. De rekening werd, nadat een paar in lichtingen van ondergeschikt belang wa ren gevraagd en verstrekt, goedgekeurd. Nadat een voorstel-Wisse om f 500 te geven aan de commissie voor de verhar ding van den weg van Ritthem naar dent zeedijk was verworpen met 12 tegen 9 stemmen ,werd dat van het Dag. best. om f 250 te geven aangenomen z. h. st. Bij de behandeling van het voorstel tot wijziging van het polderreglement, werden enkele inlichtingen gegeven. Al le wijzigingen werden z. li. st. aangeno men. Het voorstel lot verbetering der wegs- kromming bij St. Laureusl werd na dis cussie aangenomen met 12 tegen 9 stem men. Inzake het adres vun L. Krijger werd besloten voor 1923 cn 1924 de post van f 25 oninbeaar te verklaren. Op de discussies en dc rondvraag komen wij Maandag terug, thans alleen nog de mededeeling dat op zijn verzoek aan den heer J. H. van der Harst ont slag werd verleend als ontvanger van den polder en dit wel op de meest eer volle wijze, terwijl de voorz. onder in stemming van de vergadering dank bracht aan den heer van der Harst voor de groote trouw en onkrenkbare nauw gezetheid en eex-lijkheid, waarmede ,liij gedurende 11 jaar de belangen van den polder heeft behartigd. Hij wenscht hem nog vele jaren van rust toe. BEU RSO VERZICHT. AMSTERD AM, 27 Sept. 12 uur. De Rubberwaarden behaalden den flinken koerswinst. Theeaand. breede markt, reel belang stelling. Zij stelde zich op 'hoogcr koers- peil. Tabakken gunstig Sumatrasoorten meerendcels hovende vorige prijzen. Suikerwaarden goed prijshoudend. Scheepvaarten stil, doch vast. Petroleum, binnen nauwe grenzen. Prol. 4 pet. VERSCHILLENDE BERICHTEN. Donderdag is te Maurik het met grint geladen motorschip „Vertrouwen" van L. Nout te 'Beusichem aangevaren door de vrachtboot Stompwijk, van de Rijnvaartmaatschappij te Amsterdam. Het schip zonk bijna oogenblikkelijk. De op varenden konden zich redden. De vracht boot kreeg zooveel schade, dat ze de reis niet kon voortzetten. Hel vliegtuig D 24 is Donderdag avond tijdens de nachtelijke oefeningen tegen een watermolen nabij het vlieg kamp De Kooy gevlogen. De bestuurder, luitenant ter zee J. A. Gauw kreeg een zeer lichte kwetsuur. Het vliegtuig werd zwaar beschadigd. Vrijdagmorgen werd de mijnwerker W. K. te Vaals door de Duitsche grens beambten doodgeschoten. K. was op weg naar zijn werk en passeerde een troep smokkelaars. In het donker hield een der beambten ook K., die hem op kor ten afstand voorbij reed, voor een smok- keiaar. Hij loste een schol op K. en trof: hem in den hals. De getroffene overleed spoedig. (Teleg.) POSTDUIVEN EN PAPEGAAIEN. Men meldt als historisch aan dc „Tel." Een onzer regimenten infanterie had een dezer dagen een belangrijke oefening, waarbij de postduiven een gewichtige rol speelden. Na afloop van de oefeningen gaf de kapitein een uiteenzetting over hel gebruik van postduiven cn Tiet hut van dit pluimvee voor overbrengen van berichten in oorlogstijd. Aandachtig ge hoor van kader en manschappen. Na afloop vraagt een der minderen met éfc'n onschuldig gezicht- „Kapitein, zouwe ze nou geen kruising kanne krij gen Van postduiven en papegaaien, dan kennen die heeste mondelinge berichten overbrenge". Ingezonden Stukken. EEN VERWEER. M. de Redacteur. Eenige burgers te Middelburg, die on- dergeteekende niet persoonlijk kennen, hebben zich niet ontzien, zijn naam in verband te brengen met de procedure te Leeuwarden, door zijn schoonvader ge voerd tegen een bekend oplichter, waarbij het toeval wilde, dat de be schuldigde een naam heeft die ook met een W begint, en dat hij zich voor kunst schilder uitgaf. Daar de dagbladen meestal alleen voorletters van personen bij processen aangeven, heeft dit bepaald de fantasie aan 't werk gezet. Deze oplichter heeft zich indertijd in gezelschap van een confrater ook te Middelburg bij eenige notabelen ver voegd, maar dank zij het handig optre den der Middelburgsche politie, heeft deze persoon hier ter stede geen kans gekregen. Wellicht heeft deze oplichter door be kendheid met mijn familie in Friesland, misbruik van mijn naam gemaakt, daar door dit individu ook de naam van eenige mijner familieleden misbruikt is. 't Behoeft zeker geen betoog, dat on- dergeteekende met voornoemde proce dure absoluut niets uit te staan heeft of ooit uit te staan heeft gehad. In overleg met den Commissaris van Politie te Middelburg, heb ik besloten, na deze bekendmaking een ieder, die mijn naam en eer aantast, door mij met bovengenoemde procedure in verband te brengen, wegens laster te doen vervol gen. M. WILLEMSZ, Kunstschilder-Glasbrander. BEKENDMAKINGEN. HINDERWET. Burgemeester eu Wethouders van Mid delburg maken bekend daL bij hun be sluit van heden aan: Wl. J. Rcinders te 'Middelburg en zijne rechtverkrijgenden voorwaardelijk vergunning is verleend tot uitbreiding zijner bakkerijl in perceel kad. bekend gem. Middelburg Sectie C. no. 1100 wijk II no. 49 gelegen aan de Londonsche kade. Middelburg, 26 September 1921. Burgemeester en Wethouders voornoemd P. DUMON TAK. Voorzitter. M. VAN DER VEUR, Secretaris. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Mid delburg maken bekend: dat 'bij hun be sluit van heden aan: dc Mij. tot Detail verkoop van Petroleum „de Automaat" te 's-Gravenhage en hare rechtverkrijgen den voorwaardelijk vergunning is ver leend tot: het oprichten van een onder- grondsche benzinebewaarplaats met af tapinrichting in perceel kad. gem. Mid delburg sectie G no. 2273 I "no. 59 -60 gelegen aan de St. Janstraat te Middel burg. Middelburg, 26 September 1924. Burg. en Weth. voornoemd, De Burgemeester P. DUMON TAK. De Secretaris M. VAN DER VEUR. SüiTESiLAND. DE VIJFDE VOLKENBON DS VERG AD ERING. In het prolocol-Bcnesj is een zeer juist geziene aanvulling gekomen 1 Toen alle artikelen waren aangeaio- men bleef nog slechts ter behandeling over het Deensch amendement .,dat de regeeringen slechts verplicht zouden zijn tot nakoming der in art. 16 van het Vo Ikenbondsverdrag omschreven ver plichtingen, waaronder naai- de Deen- sche opvatting slechts economische sanc ties begrepen zijn. Dit Deensche amende ment werd echter ingetrokken op grond van een verkregen overeenstemming tus schen Benesj en Munch lol aanvulling van de sanctiebepalingen met een bij voeging dat de staten bij den plicht tot loyale en doeltreffende toepassing van alle sanctie-middelen van iederen aard re kening mogen houden met hun geografi sche ligging en met de 'bijzondere om standigheden, waaronder hun nationale, strijdkrachten verkeeren. Hierdoor is uit drukkelijk in het protokol Paul Boncour's concessie jegens de voor militaire sanc ties huiverige stalen vastgelegd dat iede re staat met eigen bijzondere omstandig heden rekening mag houden. Door deze uitdrukkelijke toevoeging is artikel twaalf van het protokol ook voor de kleinere noordelijke slaten veel aannemelijker ge worden. En hiermede is ook tegemoetgekomen aan het verlangen van jhr. Loudon. In de eerste commissie heeft de Ja- pansche afgevaardigde Adatci zich boos gemaakt over den tegenstand, dal een door hem voorgesteld amendement on dervond. Hij zou voorbehoud maken over de houding met betrekking tol hel heele protocol. Hel had betrekking op een voor Japan zwak punt: Japan wil n.l. niet, dat na een uitspraak van het Haagsche Hof, een staal geheel vrij is ten aanzien van zijn wetgeving op de immigratie en een Ja- pansche klacht geheel van de baan zou zijn. Japan wil, dat de Volkenbondsraad dan nog verzoenend tracht te werken. Japan bleef op zijn stuk staan, toen verschillende compromis-voorstellen kwa men en legde toen bovenbedoelde 'ver klaring af. De derde commissie heeft voorts be sloten aan de regeeringeu van alle sta ten, leden en niet-leden van den Ixmd te vragen of zij geneigd zijn deel te ne men aan de internationale conferentie, die in April of Mei bijeenkomt voor de opstelling eener nieuwe conventie inzake den handel in oorlogsmateriaal. En ten slotte besloot de commissie de kwestie der ontwapening ter zee ook op de algemeene ontwapeningsconferentie ter sprake te brengen. Echter zal die con ferentie alleen doorgaan als op 1 Mei drie groole mogendheden en 10 andere staten het protocol geratificeerd hebben. Intusschen komt uit Duitschland een nadere verklaring wal betreft haar voor waarde van toetreding lot den Volken bond, om niet te worden betrokken bij de toepassing der militaire sancties, „ver mits Duitschland reeds volkomen ontwa pend is". Duitschland wil niel slechts zekerheid hebben geen actieve militairen bijstand aan een aangevallen staat te hoe ven verleenen, maar ook niet in de ver plichting komen vreemde troepen door te laten. Meu stelt zich daarbij naar het schijnt een conflict voor, waarbij Duitschland zijn grenzen in het Westen zou moeten openen voor een leger van den Volken bond, mei het gevolg dat een staat die ten Oosten van Duitschland was gelegen legen welke de sancties zouden zijn ge richt, op Buitsch grondgebied zou kun nen binnenrukken en dat op deze wijze Duitschland tot oorlogsterrein zou kun nen worden. BEKNOPTE MEDEDEELINGEN. Uit F r a n k r ij k. Het noodweer in het Rhonedal houdt aan. De bladen verzekeren, dat de aangerichte schade aanzienlijk is. TJit Rusland. De cersle schattingen van dfit schade die de overstroomingen aan de nijver heid toegebracht hebben overtroffen de 10 millioen roebel. De schade aan het particuliere eigendom is nog niet vast gesteld. De staat van beleg te Leningrad is weer opgeheven, daar de toestand weer normaal is. Uit Zweden. Bij de verkiezingen voor den Zweed- schen rijksdag zijn in het district Stock holm 9 sociaal-democraten, 6 leden der rechtsche partijen en 1 liberaal gekozen. De communisten hebben de eenige zetel dien zij in Stockholm 'bezetten, 'aan de sociaal-democraten af moeten slaan. Uit Portugal. De barbiersbedienden te Lissabon zijn in s taking gegaan voor hooger loon. Zij gebruiken bommen als argumenten. Voorts is er een staking uitgebroken in

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 6