FEUILLETOS. i Kluizenaar zac Far-End BIJVOEGSEL KAN DE VAN Vrijdag 26 Sept. 1924, No. 228 BINNENLAND BEZUINIGINGSCOMMISSIE-RINK. Aan het vierde verslag van de Be zuinigingscommissie ontleenen we nog de volgende bijzonderheden: Het Rijksinkoop- kantoor. Met betrekking tot het algemeen be leid bij het doen van aankoop en, er kende de commissie allereerst de onbe twistbaar groote voordeelen, door het instellen van het Rijksinkoopkantoor reeds voor de Schatkist verkregen. Des niettemin werd de vraag gesteld of het niet wenschelijk zou zijn het buitenge woon gioot aantal kleine bestellingen te beperken, voornamelijk wat betreft schrijf- en bureelbehoeften, huishoude lijke benoodigdheden en drukwerken. Een onderzoek in de stukken toonde aan, dat de levering tot onbelangrijke bedragen een overwegende plaats in namen. De administratieve omslag, welken de tusschenkomst van het Rijksinkoopkan toor bij zoovele kleine leverantièn mede bracht, bleek het gevolg te zijn van min der oordeelkundige bestellingen door de Rijksdiensten en van het streven van het Rijksinkoopkantoor om aan de ge dane aanvragen zooveel mogelijk te vol doen, ook al gold het behoeften van vrij geringen omvang. Aanbevolen werd, het eerste bezwaar te ondervangen door aan de diensten voor te schrijven de aanvragen om afle vering van gelijksoortige, niet aan spoe dig bederf onderhavige goederen perio diek en bij voorkeur eenmaal per jaar in te zenden. Het Rijksinkoopkantoor had het bezwaar van tusschentijdsche aanvragen reeds ondervonden en tracht te het aantal bestellingen te beperken. Verder viel te wijzen op den omslag, verbonden aan 't stelsel, dat de diensten niet sieeds rechtstreeks goederen kun nen bestellen bij de aannemers, maar in vele gevallen ook nadat de contracten zijn afgesloten, hunne aanvragen tot dit kantoor moeten richten. Ter ondervanging van de bezwaren erd voorgesteld: a. de gestie van het bureau te be perken tot die objecten, waarop het meest valt te bezuinigen, en dus de be- ioeienis van het Rijksinkoopkantoor iet verder uit te strekken dan tot de artikelen, waarop in verband met aard, ehoefte en leveringswijze naar verhou ding belangrijke besparingen mogelijk is. Al werd niet de mogelijkheid ontkend belangrijk te bezuinigen op den prijs van aanschaffing van artikelen, zooals schrijf behoeften en drukwerk, waarvoor tot groote hoeveelheden in eens kon wor den gecontracteerd, zoo werd toch op gemerkt, dat, als die hoeveelheden over ele kleine afnemers moeten worden ver deeld, de administratie- en verzendings kosten een groot deel der besparing in beslag zouden nemen, een bezwaar, dat men niet althans in veel mindere mate ontmoet bij de aanschaffing en ver zending van groote partijen goederen, estemd voor enkele afnemers; b. de administratie-kosten van bet bureau tot een minimum terug te bren gen. Hierbij werd opgemerkt, dat het aanbeveling verdiende, ter verkrijging van bezuiniging op de administratiekos ten, aan de betaalbaarstelling en beta ling door het Rijksinkoopkantoor een einde te maken. door MARGARET PEDLER. "autoriseerde vertaling van W. E. PONT Zij dacht er aan boe een van haar erstc indrukken van hem die was ge- 'eest van groote mannelijke kracht enige, buigzame kracht als de hardheid an staal en zij vroeg zich af of deze ndriik alleen was toe te schrijven aan >jn prachtig physiek of dat .pok gedeelte- hjk een geestelijke eigenschap er de orzaak van was. I-laar oogen dwaalden nadenkend naar het magere, hoekige ge- aat met den gevoeligen mond, waarom die biltere trek lag en de mooi-gevorm- ,e wenkbrauwen en slapen, alsof zij daar hel antwoord op haar vragen zocht en zij voelde plotseling als bij instincl, dat achter al dat cynisme en die opper vlakkige hardheid, een kalme, zekere lelesterkte verborgen lag, die dengene, ie erop vertrouwde, niét zou teleur stellen. T®ctl. sPr&k hij altijd pp een manier alsof zijn leven in zeker opzicht een mis using was geweest alsof hij door een -en slag van .het noodlot neergeveld was.- RIVIERPOLITIE. In verband met eventueel te nemen maatregelen in het belang van een veilig verkeer op den Rijn en de groote Zeeuwse he en Zuid-Hollandsclie stroomen, heeft er den 23slen en 24slen dezer een voorloopige wisseling van ge dachten plaats gehad tusschen Duitsche en Nederlandsche belanghebbenden en de Duitsche en. Nederlandsche rivierpo litie. Aan de gehouden besprekingen, waar aan tevens een excursie was verbonden, heefd o.a. deelgenomen \Y. F. van Meerendonk, inspecteur van de rijksveld- wachl t e Middelburg. Den 23sten dezer is het bureau der Rolterdamsche rivierpolitie en de ge- heele inrichting van dezen dienst be zichtigd en is een tocht door de havens gemaakt. Daarna is men per bool naar Sliedrecht gevaren, waar zeven motor- booten van den rijkspolitiediensl op de groote stroomen waren samengetrokken en waar het gezelschap officieel door den burgemeester op het raadhuis is ont vangen. Woensdag is van uil Dordrecht een tocht over de Zujd-I-Iollandsche en Zeeuwsche slroomen gemaakt met als eindpunt Hans weert. Hoofddoel van de gehouden gedach- tenwisseling is om te trachten tot een goede internationale samenwerking op de rivieren te komen in het belang van de veiligheid. Voor de Duitschers heeft bet tevens ten doel gehad zich op de hoogte te stellen van de werking en inrichting van den bewakingsdienst op de groote rivie ren in ons land. DE RADEN VAN ARBEID. De Haagsche redacteur der Maasb. schrijft De proefneming met 't mechaniseeren van de administratie der Raden van Ar beid, waarvan wij voor eenige weken melding maakten, is thans geëindigd. Naar wij vernemen moeten de re sultaten dezer proefneming zeer gunstig zijn. Uit deze proeven is gebleken, dat de gemechaniseerde administratie het groot ste nuttige rendement afwerpt bij een aantal van ongeveer 100.000 verzekerden per Raad. Wanneer men nu bedenkt, dal er in ons land ongeveer 2 millioen verzeker den zijn, zou men dus met een 20-tal Raden van Arbeid kunnen volstaan en zouden 16 i\ 17 Raden kunnen worden opgeheven. De daardoor te verkrijgen bezuiniging, wordt op een half millioen gulden per jaar geschat. Het persoonlijk contact met de ver zekerden behoeft door een vergrooting van de districten der Raden, welke een beperking van het aantal Raden met zich zou brengen, geenszins te vervallen. Dit zou kunnen geschieden op de wijze zooals in de Zuidelijke provincies thans reeds hier en daar het geval is, en bo vendien door het houden van zitdagen in verschillende gemeenten door de voor zitters der Raden van Arbeid. Op die wijze zal, verzekerde men ons, het con tact, voor zoover dit noodig is, op een weinig kostbare manier kunnen worden bereikt en behouden, zoodat de kwestie van het contact geen overwegend be zwaar tegen de vermindering van het aantal Raden bij invoering van de geme chaniseerde administratie behoeft uit Ie maken. DE ONEENIGIIEID IN DEN PLATTE- LANDERSBDNR. Naar aanleiding van een bericht over een in Utrecht gehouden vergadering van plattelanders, deelt het hoofdbestuur vau den Plattelandersbond mede, «lat deze vergadering niet is uitgegaan van het centrale bestuur van den bond en ook niet volgens de regelen der statuten was belegd. Om deze reden was het hoofd bestuur niet op die vergadering ver schenen. Sara vond het moeilijk de woorden, nederlaag en mislukking te vereenigen met wat zij wist van zijn overheerschen- de persoonlijkheid en wilskracht, en de natuurlijke nieuwsgierigheid, die in haar geest was opgewekt door zijn vreemde levenswijze, zijn vaslberadep isolement, en door het waas van geheimzinnigheid, dat hem scheen te omgeven, werd er des Ie grooter om. Haar wenkbrauwen fronsten zich ter wijl Zij inwendig zocht naar een ver klaring van de vele tegenstrijdigheden, die zij had ontmoet zelfs in den korten lijd, dat zij hem kende. Zfjn prachtige overgangen van terug houdendheid naar openhartigheidzijn er kende afkeer van vrouwen en het ge not, dat hij blijkbaar in haar gezelschap scheen te vinden; zijn liefde voor mu ziek en e.eu mooie omgeving even eens teekenen van een waardeering voor en ondervinding van het goede dezer aarde cn daartegenover het eenzame kluizenaarsbestaan, dat hij verkoos te leven, al deze tegenstrijdige uitingen van temperament en gewoonte vormden te zamen een raadsel, dat zij met geen mo gelijkheid kon oplossen. „We zijn erl" Garth's stjem riep haar plotseling uit .haar overpeinzingen wakker en zij zag, dat de Betsy-Anna langzaam aan .een Jt]<}ine houten aanlegplaats landde. DE SCHOUWENSCHE WATER LEIDING. De Raad van Beheer van de Water leiding Mij. Schouwen en Duiveland heeft zich tot de gemeenteraden gewend met een schrijven waarin wordt medegedeeld dat op grond van een nieuwe berekening van de aanlegkosten en een nieuwe ex ploitatierekening, opgemaakt door het rijksbureau voor drinkwatervoorziening de Raad van Beheer tot de conclusie is gekomen, dat aanleg en exploitatie der waterleiding mogelijk is, maar be houdens eene voorwaarde. En deze voorwaarde is: verplichte aan sluiting. Daardoor zal het niet acht tot tien jaren behoeven te duren voor en aleer door voldoende aansluiting een behoorlijk rendabel bedrijf zal zijn ver kregen. De ondervinding elders leert, dat men overal geleidelijk aan zijn benoo- digd water betrekt van de waterleiding, maar deze jaren van geleidelijken voor uitgang en té* weinig afneming van wa ter, veroorzaakt een renteverlies, dat fnuikend werkt op het geheele bedrijf. Met andere woorden maakt dit rente verlies de geheele zaak onmogelijk. Als daarentegen verplichte aansluiting wordt ingevoerd, dan verkrijgt het wa terleidingbedrijf zoodanige ontvangsten, dat het eerste moeilijke tijdperk te boven gekomen kan worden. En dus de zaak mogelijk wordt tot heil en vooruitgang van ons geheele eiland. Uit hel bijgevoegde rapport blijkt, dat het benoodigde kapitaal van f2,250.000 is teruggebracht kunnen wor den tot f 1.500.000. Onder dit kapitaal is evenwel nog be grepen eene aanzienlijke som voor uit breidingen in de eerste jareö na den aanleg, waardoor de totale aanlegsom is berekend op f 1.350,000. Tenslotte wordt verder nog een som van f 150.000 bijgevoegd, die moet die nen om mogelijke tegenvallers enz, te kunnen bekostigen, terwijl dit laatste kapitaal bovendien onmiddellijk als re serve wordt afgezonderd gehouden voor het genoemde doel. "Wanneer de berekeningen en de re serve zoodanig gesteld zijn, dat, mensche lijker wijze gesproken, de gemeenten niet voor eenig tekort kunnen worden aangesproken, wil de Raad van Beheer een stap verder gaan en aan de Rijks- regeering nog een risico-garantie vragen voor buitengewone voorvallen. Zal de regeering deze verleenen, dan valt er geen oogenblik aan te twijfelen of de regeering vraagt: Hebt gij verplichte aan sluiting? ïs het antwoord'. Neen, dan zal ook eene weigering volgen. Is het ant woord: Ja, dan bestaat er alle kans, dat de regeering deze risico-garantie zal ver leenen. KUNST EN WETENSCHAPPEN. De heer A. J. van Dijk, kunstschil der te Veere, zal van Zondag 28 Sept. tot en met Zondag 5 October in het Kunstmuseum alhier een tentoonstel ling houden van de werken tijdens een studiereis in Italië vervaardigd. Naar wij vernemen hééft de Bond van Muziekvereeuigingen in Zeeuwsch- Vlaanderen W. D. het voornemen dezen winter een onderlingen solistenwedstrijd te houden, waarop we later terugkomen. Iu een verslag van een tentoonstel ling van grafische kunst in „De Distel" te Rotterdam o. a, het volgende over houlsneeleekeningen van Karei van Veen uil Veere Met enkele tvpeerende, groote lijnen en vlakken werden in drie van deze houtsneden een paar indrukken van Al giers, waar de schilder een degelijke studio van volkstijpen maakte, vastgelegd, ïn twee andere gaT hij indrukken uit Veere ,zjjn woonplaats; en hier te mid den van deze karakteristieke Zeeuwen in h un fraaie en strenge dracht, die fïch bewegen door dit mooie oude -tadje, vond hij wel bij uitstek stof om zijn aan geboren gave voor het weergeven van het karakter der dingen te uiten en „Maar wal een beschaving hier!" riep zij «lil. „Je zoudt niet verwachten een pier te vinden op een verlaten eiland Trent lachte met een grijns. Duivelskap is verre van een verlaten eiland in den zomer wanneer de loeris ten dezen leant uitkomen. Dan is het hier vol menschen." Terwijl hij sprak had hij het touw vastgemaakt en hij stapte nu uit de boot op de aanlegplaats. Sara wilde hem vol gen Eeu oogenblik stond zij met ééu voet op den rand van de boot in even wicht toen we,rd de kleine skiH plotse ling door een golf tegen de houten palen van de pier aangeslagen. Zij wankelde, verloor haar evenwicht en viel hulpe loos achterover. Maar terwijl zij viel, sloten Garth's armen zich als stalen staven om haar heen, zij voelde rich van de schommelen de boot afgetild naar de pier toe. Een oogenbilk wist ze, dat ze als een blok tegen zijn borst rustte; toen zette hij haar voorzichtig neer. „Alles in orde?" vroeg hij, haar met de hand onder haar arm steunend. „Dat scheelde een haart"' Zyn bruine oogen hadden ëeu bui tengewoon helderen glans, en toen Sara hun blik ontmoette, voelde zij baar ge zicht gloeiend rood worden. „Ja, best, dank je", zei ze ,even buiten adem en voegde er toen nog bij: „Je wordt hem, behalve de gedwongen syn these van vorm en expressie, tevens de noodzakelijkheid opgelegd de compositie te overwegen. Bij deze groepen van vele menschen, die op Zondag langs de haven slenteren of ter kerke gaan, hij typeeresyle aandui dingen van het stadje met zijn haven en- oude gebouwen, is de compositie van veel meer overwegend belang dan bij de portretten en de studiekoppen waarbij alle aandacht zich concentreerde om zoo goed mogelijk le schilderen. Anlliroposophie. Welke beteekenis heeft Anlhroposo- phie voor het geestelijk leven van onzen tijd?" zoo luidde het onderwerp van de eerste lezing, gisterenavond in „St. Jo ris" alhier gegeven door Dr. F. W. Zeijlmans v. Emmichoven uit Den Haag. Deze voordracht, de eerste van een drietal voordrachten over anlliroposo phie, is te beschouwen als een algemeeue inleiding. Eerst door den inhoud van de drie voordrachten samen, kan de hier boven als titel gestelde vraag zijn meer volledige beantwoording vinden. Het is voor alles noodig te wijzen op het feit, dat authroposophie een ont wikkelingsweg voor de menschheid en den enkelen mensch is. Door anthroposophic is het mogelijk het ware wezen van den mensch te vinden en te ontwikkelen. An- thoposophie wijst ons op de goddelijk- geestelijke krachten die in de mensche- lijke ziel leven en werken. Die krachten bij vol bewustzijn in ons op le roepen en ze dienstbaar le maken voor de meest verschillende levensgebieden, is 'l doel van authroposophie. Anlliroposophie is dus geen levens beschouwing- Het is voor alles een daad. Het is levensverwerkelijkingI In onzen tijd heerscht angst voor de geestelijke werkelijkheden. Men is bang daarmee in een gebied te komen waar fantasie en nevelachtige mystiek vrij spel hebben. In oude tijden kende men die angst niet. De oude Aziant leefde in <lc geestelijke wereld even reëel als de tegenwoordige menschheid in de zin- tuigelijk-waarueembare wereld. Die zin- tuigclïjk-waameembare wereld, die voor ons de werkelijkheid is, beleefde de oude Indiër b.v. als schijn, als maya. Met zijn geestelijk leven leefde hij echter reëel in een wereld van hoogere, gees telijke wezen, van hoogere en lagere Goden. Hij zelf was de laagste der Go den, levende op de aarde, de onderste der hemelen. Door de geschiedenis der menschheid heen is te vervolgen hoe langzamerhand het menschelijk bewustzijn veranderde, hoe meer en meer die realiteit van de geestelijke godenwereld verloren ging en (laarvoor in de plaats hel zintuigelijk- waarneembare wereldbeeld het bewust zijn ging vullen. De Grieksch-Bomeinsche cultuurperi ode laat den karakteristieken overgang zien van een menschelijk denken, dat nog een leven was in de geestelijke we reld ,tot een denken dat als zelfstandige functie in de menschelijkc ziel ontwaakt. Daarmee eens wordt een philosophic mo gelijk zooals wij die in den nieuwen tijd nog kennén. Daarvóór is hel mysterie wijsheid die in kosmische beelden ge geven wordl. Nu worden de weiten van het denken zelf onderzocht. AristoteQes schrijft een logica die als grondslag dien de voor de heele middeleeuwsche phi losophic. In de scholastiek leeft de hier bedoel de tegenstelling nog eens zeer sterk op in den strijd tusschen de z.g. realistische school (Thomas v. Aquino) en de nomi nalisten. Voor de eersten was de gedach te nog een geestelijke werkelijkheid, voor de laatsteu een verzamelbegrip uit de menschclijke ziel ontsproten. Dan wordt de tijd rijp voor de ontwikkeling der natuurwetenschappen. De volle aan dacht van den menschelijken geest richt zjcli op het pliysische wereldbeeld en tracht hierin door te «iringen. De schit terende natuurwetenschappen van den modernen lijd ontstaan. We zien iu deze ontwikkelingsgang der menschheid een bevrijdingsproces. De menschheid koml moei wel heel sterk zijn". Zij maakte een beweging met haar arm als om dien uit ziju greep te bevrij den en hij liet onmiddellijk los. Maar zijn gezicht was vrij bleek toen hij op den grond neerknielde om de theemand uit de boot te lichten en zijn adem ging ook snel. Min of meer zwijgzaam gingen zij de zandige helling op, die zich voor hen uitstrekte en toen zij den laatsten klim achter den rug hadden, stond plotse ling het kwaadaardige verwrongen ge zicht beneden de duivelskap voor hen, het grijze graniet stak dreigend af tegen den helder blauwen Aprilhemel. „"Wat een meer dan afschuwelijk ge zicht!" riep Sara uit, met ontzetting er naar starend. „Het is als eeq soort nachtmerrie." „Ja, het is niet bepaald vriendelijk," stemde Garth toe. „De mond heeft een gemeenen lcwaadaardigen trek, niet?" „Ja, dat vind ik ook, Je kunt bijna niet gelooven, dat zoo iets een vorming van de natuur kan zijn."' „Hel is altijd een veelbetwist punt ge weest of de duivel eu zijn kap zuiver het werk van de natuur zijn of niet. Mijn eigen indruk is, dat ze het lot op zekere hoogte zijn, maar dat de een of ander eeuwen geleden die getroffen werd door de gelijkenis van die rots met men schelijk gezicht, een paar trekken beeft* tol bewustzijn van zijn Ik en tracht dat te bevrijden uil den droomachtig-beleef- den, half bewusten samenhang met de geestelijke wereld. In den modernen lijd schreed echter die bevrijding steeds verder en werd tot isolatie. Alle banden met de geestelijke leiding der menschheid zijn verbroken. In de wetenschap is de vëëele geest ver loren gegaan. Alle wetenschap is nog in liooge male materialistisch al gebruikt men dal woord niet meer gaarne en komt men veelal zeggen dat het nxateri- lisme overwonnen is. Ook de kunst, zelfs de religie veelal, is geest-loos geworden. De tijd is aangebroken, dat de weg naar de levende geest, waarvan de pliy sische wereld de uiterlijke openbaring is, weer wordt teruggevonden Men meent dat dit niet mogelijk is, spreekt dan van de grenzen die aan ons kenvermogen zijn gesteld Hoe die gren zen echter overschreden kunnen worden toonde Dr. Rudolf Steiner in lallooze werken aan. (Men leze b.v. ,.Hoe ver krijgt men bewustzijn op hoogere ge bieden?", „De wetenschap van de ge heimen der ziel".) In zijn Philosophic der Freiheil" weerlegde hij hel philosophisch fatalisme dat overal begon binnen te sluipen en baande hij een weg voor een levend, reëel denken, dat door zijn eigen activiteit dóórdringt tol de geestelijke werkelijkheid. Een innerlijke scholing is noodig voor wie dien weg wil gaan Een voorberei ding, door oefening in eerbied eu de votie t o. v. hoogere waarheden, een oefening in denken, voelen en willen, zoodat deze zielekracliten lot innerlijke activiteit gebracht, boven de persoonlijke subjectiviteit kunnen uitgaan. Door die innerlijke scholing kan de ware vrijheid in ons geboren worden en kan de geestelijke mensch in ons ontstaan, die „in staat is zich zelf te volgen" die uil de eeuwige wetten van de geestelijke wereld de molieven haalt voor zijn vrije daden. Zoo kan de band tusschen mensch en geestelijke wereld weer gelegd worden. De toestand van de wereld zooals die heden is maakt het dringend noodzake lijk dal deze band weer wordl gelegd. Geestelijk verval is overal zichtbaar voor wie oogen heeft. Op schrikbarende wijze neemt het toe! Alleen een geestelijk ont waken kan hier redding brengen. Dringend noodig is het dal de mensch van onzen tijd zicli van zijn ware wezen bewust wordt en dat hij door ontplooiing van al zijn innerlijke krachten de in hem liggende geestelijke kiemen lot ontwik keling brengt. Anlliroposophie wijsl hem daarloe den weg'. In het middelpunt van de Anthroposo- phische beweging staat de ..Freie Hoch- schule für Geislerwissensehafl, das Goe- theanum" (in Dornach. Zwitserland.) Door honderden, studenten en geleerden op haast elk gebied, paedagogen. kunste naars, tlielogen enz., worden hier gere geld do leergangen gevolgd, die van de verschillende seclies uitgaan Want in de oude mysteriën slechts half bewust, door uiterlijke bewerkingen veelal, aan de leerlingen werd geleerd, daar. aan het Goetheanum wordt het bij vol bewustzijn, voortbouwend op de mo derne natuurwetenschappen, door vrije, innerlijke ontwikkeling, weer terug ver overd. Welke geweldige perspectieven dit opent om gebieden zooals geneeskunde en paedagogie zal in de beide volgende lezingen worden behandeld. VERSCHILLENDE BERICHTEN. -Toen bootwerkers Woensdagmor gen om 8 uur op het stoomschip Amers foort van de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot-Mij., aan de Surinamekade te Amsterdam, de luiken op het achterdek van het schip openlegden, zagen zij op den bodem van het ruim, welks bodem gedeeltelijk met spoorrails bedekt is, een vormlooze massa liggen. Een nader on derzoek werd dadelijk ingesteld Men vond op de bewuste plaats een circa 35- jarigen slijmploegwerker, Simon Stol ge- bijgevoegd om hel beeld te voltooien". „Nu, wie het deed moet een eigen aardig'soort van verbeelding hebben ge had om zoo'n ding voor de eeuwigheid le willen bewaren." „Hel beeldhouwwerk als bet ten minste handwerk is wordt toegeschre ven aan Friar Ansélmo den Spaanschen monnik, die zijn gelofte brak en ont vluchtte naar Monkshaven. wist je dat?" Sara was een en al belangstelling. „Neen .dat wist ik niet," zei ze. Ver tel'me daar eens iets van. Het lijkt een interessante geschiedenis/' „Je wilt toch niet beweren, dat nie mand je heeft ingelicht over het heer schap wiens heldendaad aan de stad den naam van Monkshaven gegeven heeft?" „Neen. Ik vrees, dat mijn opvoeding wat plaatselijke geschiedenis betreft, schandelijk verwaarloosd is. Zie dat ge brek eens wat te verhelpen," zei z© glimlachend. Garth lachte even. ,Goed dal wil ik wel doen. Ik heb altijd een soort broederlijk meegevoel voor Friar Anselmo. Maar ik stel voor, dal we eerst den inhoud van de thee- mand onderzoeken." Zij zetten zich neer onder de beschut ting van een groot rotsblok; Garth spreid de eeTst een plaid uit, die hij uit <W boot had meegenomen voor Sara om op

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 5