Aspirin-Tabletten r BIJVOEGSEL BINNENLAND. FEIIIUET88, Db slntaajf van Far-End SAN DE Woensdag 24 Sept. 1924, No. 226. MINISTER AALBERSE OVER DE ARBEIDSWET. De minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft dd. 19 September als ant woord op een brief van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Delft en omstreken dd. 11 Juni 1924, welke toen in de pers is gepubliceerd, een schrijven tot die Kamer gericht, waarvan de aan vang als volgt luidt-. Uw nevenvermeld schrijven vangt aan met de klacht, dat de uitvoering der Ar beidswet 1919 een schadepost is o.a. voor de groote fabrieken in uw ressort, welke in continu-bedrijf chemische producten vervaardigen. In die fabrieken moet thans in drie ploegen gewerkt worden, terwijl voorheen met twee ploegen werd vol staan. Naar aanleiding van deze klacht, moge ik reeds aanstonds opmerken, dat het mij getroffen heeft, dat uw brief den invloed van de Arbeidswet 1919 uitsluitend be oordeelt van uit een materieel oogpunt. Dat met name het werken in twee ploe gen voor de arbeiders een geenszins be- geerenswaardige werktijdregeling in houdt, daar zij aldus goeddeels de gele genheid missen, om zich met hun gezin bezig te houden of zich te wijden aan maatschappelijke belangen, moet u toch bekend zijn. Niettemin wordt van dit standpunt het tweeploegenstelsel en in het algemeen een langer werktijd der arbeiders door u in het geheel niet be zien; uw schrijven rept er althans met geen woord over. Toch was het juist de zorg voor de zedelijke en maatschappelijke belangen der arbeiders, die den wetgever er toe bracht de Arbeidswet 1919 in te voeren. En niet alleen de belangen van de ar beiders stonden den wetgever daarbij voor oogen: in de Memorie van Toelich ting op het ontwerp der Arbeidswet 1919 wordt gesproken van „de groote geeste lijke en stoffelijke voordeelen, die een wettelijke regeling van den arbeidsduur, beoogende een inkorting ervan binneh redelijke grenzen, voor den arbeider, voor diens gezin en voor de maatschappij biedt," Dat de belangen der werkgevers door de Arbeidswet niet verwaarloosd moch ten worden, spreekt vanzelf; de gevol gen daarvan zouden zich trouwens op de geheele maatschappij wreken. Tal van bepalingen in die wet wijzen er dan ook op, dat er naar gestreefd is de be langen der arbeiders te behartigen zon der die der werkgevers uit het oog te verliezen; de lezing van de betrekkelijke Memorie van Toelichting, maakt zulks wellicht nog duidelijker. En dat bij de uitvoering der wet nog steeds hetzelfde standpunt wordt ingenomen, kan o. i. blij ken uit de talrijke overwerkvergunnin- gen die verleend worden. DE BIESBOSCH. Naar aan de Telegr. wordt gemeldt, zijn er plannen in voorbereiding om te geraken tot spoedige indijking van een gedeelte van den Biesbosch ter grootte van 900 H.A. Men is voornemens, het werk, geheel uit grondwerk bestaande, als werkverschaffing uit te voeren. Met de regeering hebben reeds besprekingen over toekenning van subsidie plaats gehad. door MARGARET PEDLER. ^autoriseerde vertaling van W. E. PONT Toen hij weer in vrijheid was, bracht zij na veel praten en overreden den eige naar van het Cliff Hotel het eenige hotel van eenig belang waarop Monll haven aanspraak kon maken ertoe, dat hij Brady in dienst nam Ms ^duvels toejager". Hyoe ze het gedaan kreeg, was onbegrijpelijk ,maar het was een feit dal zij het klaarspeelde en misschien was Jane Crab wel liet dichtst bij de waar heid toe zij kort en bondig verklaarde ..juffrouw Tennant heeft iets over zich waardoor de steenen sphinxen door de woestijnen zouden galoppeeren, wanneer ze dat wou". Maar de sphinx van Far End was blijk baar v an nog harder substantie dan zijn vrouwelijk prototype ,want hij wilde met hardnekkige koppigheid geen centimeter vooruit bewegen laat staan galoppee ren in de richting, die Sara als wensche- hjk had aangegeven. De twee kibbelden hevig over de zaak en een ijzige atmosfeer van vijandelijk heid heerschte tusschen hen gedurende Met bekende pijnstillende middel bij hoofdpijn, neuralgie - en pheumatiek. -■ Van erkende wenking bij ver>koüdheid en gpiep. Om zich tegen vervalschingen te be hoeden. lel men op de oranje band (Ingez. Med DE BlEGROOTlNG MIDDELBURG 1925. In druk is verschenen de gemeente - begrooting 1925 van Middelburg. Het eindcijefr van den gewonen dienst is f 1.473.499.69; w. o. een post on voorzien geraamd op f 39369.56i/2 tegen f 32.085.27 voor 1924. De begrooling van den kapitaaldienst wijst aan f380.889.06 in ontvangsten en £387.845.40 in uit gaven, alzoo een nadeelig slot van f6956.34. De H. O. is uitgetrokken op f 455.000,' tegen f 490.000 voor 1924 Volgens de begrooting, bestaan geen plannen tot salarisverlaging. De begrooting van de gasfabriek wijst een eindcijfer aan van f 286.409.34 met een geraamd voordeelig saldo vani f 13279.181/,. De ontvangsten en uitgaven van de duinwaterleiding worden geraamd op f 116.736.76, met een nadeelig saldo van f 15820.70. Voor het electriscli bedrijf is het eind cijfer f 189.205.37 met een batig saldo van f30.910.57. De reinigings- en ontsmettingsdienst geeft een eindcijfer van f 65.668.14, met een nadeelig saldo van f55.583.14, tegen een geraamd nadeelig saldo van f 55,181.50. Ter toelichting van de begrooting mer ken B. en W. in een begeleidend schrij ven het volgende op: Naast de toelichting op dc verschil lende posten, zooals die bij de begrooting zelve is gevoegd, wensclien wij hieron der nog enkele mededeelingen van alge- meenen en anderen aard aan Uw College te doen. In de le kolom der begroeting zijn, voor zoover mogelijk, steeds de corres- pondeerende cijfers uil de rekening 1923 overgenomen. Wij vestigen er intusschen de aandacht op, dat zij. als gevolg van de sindsdien voikomen gewijzigde inrichting der be grootiug, een niet geheel zuiver verge lijkingsmateriaal opleveren. De onverziene uitgaven zijn met een bedrag van f 39369.56tya (tegenover f 320S5,27 in 1924) kennelijk en met voordacht door ons aan den zeer hoogen kant geraamd. Wij zouden namelijk gaarne zien, dat wij U t z. t. konden -voorstellen om den multiplicator der plaatselijke inkomsten belasting voor het belastingjaar 1925— 1926 (1 Mei 1925 tot 1 Mei 1926) op 1 te bepalen, waardoor dus uitsluitend het tarief in toepassing zou worden gebracht, en daarvoor zal o. i. eene grootere ver laging van het totaal in het kalenderjaar op te brengen belastingbedrag dan f 35000 (f 490.000 f 455.000) noodig zijn- Theoretisch zou er dus geenerlci be zwaar zijn om die grootere verlaging nu reeds in de begrooling tol uitdrukking te brengen, ware het niet, dat door de Regeering een wetsontwerp inzake de forensen-belasting is ingediend en dus zeer waarschijnlijk voor het nieuwe be lastingjaar op dit punt een gewijzigde wettelijke regeling zal zijn tol stand ge komen, wier invloed op het in totaal le ontvangen belastingbedrag thans natuur lijk nog niet kan worden beoordeeld. Tijdig voor 1 yMei 1925 zal U dus door ons een nader voorsLel worden gedaan tot verlaging van dc posten voor onvoor ziene uitgaven en voor plaatselijke direc te belasting naar het inkomen Ilel is voorts onze bedoeling om, wan neer, na verlaging van den multiplicator lot i, verder nog belastingverlagi.il; gelijk zal zijn, allereerst de 100 opcenten geheeld? Och, dat kan men alleen uiL- jkeerd spreken, en daardoor en door zijn op de vermogensbelasting daarvoor in maken, wanneer men kon weten wal gevoelig spel de aandacht steeds vasthou op aanmerking te doen komen ivoor uitwerking die conflicten der wer- In onze vergadering van 19 September kelijkheid hebben in de huiskamers. Daar 1924 hebben wij besloten om, onder voor-merkt men naar buiten gewoonlijk slechts behoud der daarop te verleenen goedkeu- enkele uilerlijkheden van. ring door Gedeputeerde Staten van Zee- land .de alhier gevesligde Huurcommissie op te heffen met ingang vim 1 Januari 1925. Door is nader besloten om de jaarwedde van den tijdelijkeu opzichter- teekenaar bij de gemeentewerken A. C Izeboud met ingang van 1 Januari 1925 van f 1950 te brengen op f 2100. Genoemde ambtenaar heeft het diploma van bouw kundig opzichter behaald eri verricht zjjn Mevr. Simons-Mecs laat ons in haar zeer ernstig stuk echter juist die gevol gen in de huiskamer zien. Ze heeft sterke contrasten genomen, maar niet sterker dan ze ook om ons heen wel aan te wij zen zijn. Aan de eene zijde een vader, die als zakenman geen tijd heeft gehad om zich met filosofie en godsdienst in te laten, een goedhartige materialist, dief in zijn werken voor vrouw en kinderen werkzaamheden met grooteu ijver eai.zijn geloof vindt; en een moeder die in nauwgezetheid. Er is dus geen reden om aanleg godsdienstig is, maar in hel ge- hem zoover le doen achterstaan bij dcn,lukkig huwelijksleven naast haar man opzichter Visser, die ongeveer hetzelfdezich aan het rustige materialisme heeft werk verricht' en in 1925 f 2200 zal gaan 1 genieten, als zonder verhooging het geval zou zijn De belooning van f 150 voor schoon houden van hel gymnasium behoort o i. 1 200 te worden ^verhoogd, vooral nu door de verbouwing het aantal loka len niet onbelangrijk vermeerderd is. De in hel ontwerp opgenomen cijfers ter zake van de meentelijke sportterrei nen zijn dezelfde als voor 1924. Na hel opmaken van het ontwerp is echter de begrooting 1925 voor die terreinen ont- angen. I)e daarin opgenomen cijfers zul len door ons nader worden verwerkt in de nota van wijzigingen. Op dit oogenblik kunnen wij u nog geen prae-advies aanbieden over het voorstei-Vertregt c. s. om de Arbeids beurs met ingang van 1 Januari 1925 op te heffen. Om die reden is in hel ont werp nog rekening gehouden met een onveranderd voortbestaan der Arbeids beurs ook in 1925. Nu in liet afgeloopen jaar de beide Commissiën van overleg vereenigd zijn, kan o. i. de belooning van den secretaris gevoegelijk tot op de helft van 1' 150 ver minderd worden met ingang van 1 Jan. 1925. Wij doen u bij dezen een daartoe slrekkeud voorstel. Met de wijzigingen van hel ontwerp die voortvloeien uit het bovenstaande, zal door ons rekening worden gehouden bij hel opmaken der nota van wijzigin gen." KUNST EN WETENSCHAPPEN. „L e v e n s s l r o o m i n ge n" Schouwburg. Welke gedachten bij het jongere ge slacht worden opgewekt door liet zien an het toneelstuk van mevr. Simons- Mees zidlen we niet proheeren uit te isschen. Maar voor het niel-jonge ge slacht kunnen we het wel raden. We ver moeden dal de meesten van hen bij zich zelf opgemerkt zullen hebben juist, zoo is het tegenwoordig; bij diè familie, en bij diè, en bij diè, heb je ook voorbeelden van kinderen zoo om en by de twintig, die beweren dat hun ouders hen niet meer begrijpen, en die dan hun eigen weg opgaan. Het verschijnsel zal er altijd wel zijn weest. Maar het heeft er toch veel van of in onzen tijd met z'n diepe beroe- 'ingen in ons samenleven, de onmisken bare grootere meeningszelfslandigheid van de kinderen tegenover de ouders meer van dergelijke conflicten uitlokt Misschien niet zoo tragisch als de con flicten door mevrouw Simons-Mees uil- den lijd dat Brady in de gevangenis zat. Garth, ontegenzeglijk de overwinnaar, vas dc- eerste om vredesonderhandelin gen le openen en een paar dagen nadat Bradv ontslagen was uit de gevangenis, ontmoette hij Sara in de stad. Zij was bezig met 'tallooze onnoodige loodschapjes, die mevrouw Selwyn in ■en half dozijn verschillende winkels had opgegeven en zij zou hem zijn voorbijge- loopen met 'u koele, kleine buiging wan neer hij niet vlak voor haar was blijven slaan en vastberaden zijn hand had uil gestoken. „Goeden morgen!" zfti hij, vroolijk de koele ontvangst ïiegeerend. „Ben ik nog in ongenade? Brady is nu al minstens vijf dagen in zijn familie terug, weet u: Boven hun hoofden straalde de zon aan den blauwen hemel waarin witte wolkjes als vlokjes wol dreven Ier wijl de Aprilwind ,dic geuren van ontluikende bladeren en bloesems met zich mee voerde dartelde door de straat Het scheen bijna alsof de vrije lente-atmos feer zelfs doorgedrongen was tol in de kluis van den kluizenaar en ook hem te pakken had genomen, want hij had iets echt jongensachtigs en jeugdigs over zich dezen morgen. Zijn vroolijke glim lach was aanstekelijk. „Kan ik ook niet weer hersteld wor den?" vroeg hij. „Hersteld tot wat?)" vroeg Sara die trachtte zijn vroolijkheid te weerstaan. gewend. En daartegenover een zoon die voor schilder zou worden opgeleid, maar in zijn ajfkeer tygeu het grove leven in de groote stad streng geloovig katholiek wordt, en in een klooster wil gaan; en een dochter die zich aansluit bij een godsdienstige broederschap, en zoo'n verheerlijking voor den (veel ouderen) leider voelt, dat ze met hem wil samen wonen, getrouwd ter wille van haar ouders, maar in een geestelijk huwelijk naar ze zich voorstelt. Iedere neiging tol bespotting is in dit stuk vermeden. I)ie beide kinderen zijn hoogst ernstig en eerlijk. Ze waardeeren hel hartelijke goede in hun vader, maar hebben geen contact meer met hem, om dat hij hen „niet begrijpt". Neen. dat doel hij, ook niet. Maar smartelijk doet hem toch die vervreemding van zijn kin deren aan De machtelooze driftbuien, die in hem uitbarsten als hij de volle waarheid over hun plannen hoovl zijn. minder erg dan liet bittere verdriet over die altijd weer terugkeerende bewering dat hij zijn kinderen toch niet begrijpen kan. Het is geen zegen op die manier be gaafde kinderen te hebben, is zijn ver zuchting. Heel mooi is daartegen de moeder ge- teekend, die makkelijker met de kinderen praat, ze beter in hun gedachten kan volgen maar toch hun houding afkeurt, en hen tracht tc overreden. En wat die kinderen betreft, heeft de dochter het aanmatigende dat jonge meuschen in liun •igenwaan kunnen hebben, en is de zoon meer dc sterke, overtuigde, die althans nog volkomen erkent het verdriet dal hij veroorzaakt, doch zonder dat dit hem ran zijn plannen afbrengt Hel is een stuk dal veel te denken jeefl; dat in de houding van het meisje een beetje te sterk dc lijn aandikte, door de. invoeging vau hel huwelijk met dien ouderen man. Met een minder ongewoon middel was dezelfde situatie ook bereikt. De dialogen waarin de schrijfster die personen hun meeningen tegenover el kaar doel zetten, zijn boeiend. We den keu in het bijzonder aan de gesprekken die de dochter en de zoon achtereen- ■olgens hebben met de moeder. Wel is liet stuk lang. We zeggen niet dal het bekort zou kunnen worden. Maar zoo lang aandachtig luisteren naar woor den die diep gaan, is vermoeiend. Boven dien is het een stuk waarvan de uitvoe ring vanzelf in een langzaam tempo komt. Het had soms zeker wat vlugger gekund. Maar overigens: veel lof voor de uit voering; vooral voor ICo van Dijk als de vader, uitmuntend in zijn rijk gescha- ,0, weleven gleed een schaduw over dc schittering in zijn oogen „op de oude plaats, die ik had vóór wij kib belden over Bradv de plaals van vriend, Sara." Een oogenblik aarzelde zij. Mij had zijn wil tegenover den haren gesteld en had gewonnen zonder eenige moeite, en zij was werkelijk geraakt erover Maar zij was zich bewust, dat hun twist haar meer pijn had gedaan, dan ze had kun nen denken of verklaren. Zij had liet vreeselijk gevonden, dat hij zoo koel en op een afstand was, en nu onder invloed van een soort emotie, die zij zich nog maar vaag bewust was, gaf zij zich ge-1 wonnen. „Dat is goed", zei hij vergenoegd. „En je kunt ooi; even goed nu toegeven als later,'" voegde hij er glimlachend bij ,.In elk geval," protesteerde zij, „je henl een bullebak!" ,.Dat weet ik ik ben er trotsch op! Maar om me le bewijzen, dat je werke lijk weer goede vrienden wilt zijn, wil je me nu toestaan je vanmiddag naar het Duivelskap-eiland le roeien-? Je hebt me eens verteld dat je dat graag eens zien wou". Sara overwoog het voorstel een oogen blik en knikte toen toestemmend. ,.Ja, ik zal komen," zei ze, .,ik wil het heel graag." Duivelskap-eiland was een stuk land, dat van het vasteland was afgebroken eu boven water was blijven uitsteken, terwijl de zee de kust nog wel een mijl verder had weggeslagen Zandige duinen, hier cu daar met stoppelige helmplanten begroeid wisselden af met de rotsen, die steil uil zee opstegen en eindigden in een groote klip een eigenaardige vorming van de natuur, waarnaar liet eiland zijn naam had gekregen. Die klip had deu vorm van een groote, overhangende kap, waaruit men duidelijk een duiveïsgezichl zag gluren in de gril lige vormen van de rotsen, die door in vloed van hel weer hier en daar glad waren afgeslepen als gepolijst marmer April deed nog zijn best en zorgde voor een blauwen hemel en een zachtei bries, toen Garth dc „Belsy-Anna" een laatsten duw gaf en 'zich over de riemen boog, terwijl zij door de golven sneed in de richting van Duivelskap-eiland Sara, die aan den achterstoven ge makkelijk tegen kussens geleund zat, wees op een vierkanten mand van ta melijk groote afmeting, die onder een van de banken was neergezet. „Wal is dat?' vroeg zij nieuwsgierig. Trent's oogen volgden de richting van haar blik. „Dat? O. dat is onze thee. Je dacht tocii niet, dat ik je zou laten verhongeren wel? Ik denk dat juffrouw Judson alles heeft ingepakt wat wij noodig hebben Sara lachte hem toe. „Wat een attente gastheer ben je dend. Die rijke afwisseling in het spre ken is niet in die mate te vinden bij Pine Beider 'de moeder die echter ook zeer goede oogenblikken had ,in 't bij zonder bij haar poging van haar zoon te overreden. De rollen van die beide kinderen werden zeer aannemelijk, ver- ufd door Carel Rijke en Enny de Lecuwe, Een bij-rolletje werd goed getypeerd door Van Warmelo. De zaal we vermelden het met vol doening was zeer goed bezet. En het publiek toonde zich zeer erkentelijk. In het slot van het tweede bedrijf, juist bij de spannende tooneelen, drong op hi nderlijke wijze in de zaal door het geluid vau pralende stemmen .blijkbaar uit de voorvertrekken van het gebouw. o Het tuinhuisje van Wolff en Deken. De Telegraaf verneemt uit Beverwijk: In een vorig bericht werd medege deeld, cat liet historische tuinhuisje van Wolff en Deken in 'n ontredderden toe stand verkeerde en werd de hoop uit gesproken, dat het nog gered zou kun nen worden. De kans daarop is er niet grooter op geworden. Thans, nu de voormalige r.-k. kerk gesloopt is en op die plek het Rustoord St. Joseph bezig is te verrijzen, ligt het terrein rondom het tuinhuisje open voor iedereen. De toestand is nu zoo, dat geen sprake meer kan zijn van eenige restauratie, tenzij onmiddellijk wordt ingegrepen. Het rie ten dak is bijna geheel verdwenen, zoo dat wind en regen vrij toegang hebben. Ook de raampjes naast de deur zijn na genoeg vergaan terwijl geen ruit meer heel is. In vroeger dagen zijn reeds plan ken geslagen om den steenen grondslag en deze zijn geschilderd en van strepen voorzien, alsof het steenen waren. Doch ook dit houten omhulsel is zoo, dat het onderste gedeelte geheel is vergaan. Ook van binnen is niets meer aanwezig van wandbekleeding of iets dergelijks. Blijft het dezen winter zoo staan, dan zal een volgend jaar een kind het ge heele tuinhuis in elkaar kunnen duwen, —o De critiek geweigerd. De Nederlandsche Kunstkring houdt dezer dagen een tentoonstelling in de Gothische Zaal. Op deze tentoonstelling wordt de critiek geweigerd. Het genoot schap heeft deze daad lang en breed overwogen en is tenslotte tot de con clusie gekomen, dat critiek den kunste naars meer schaadt dan baat en dat daarom verboden wordt over deze ten toonstelling critiek te leveren. De Ned- Kunstkring zegt, dat in deze dagen van groote malaise, ongunstige critiek den verkoop zóó belemmert, dat het voordeeliger is, 't zónder te stellen. Hij staaft het besluit met een aantal mededeelingen over fouten in critiek. —o H. C. Z e u t g r a a f f. In de Indische pers wordt ceu zeer bijzondere plaats ingenomen door den heer II. C Zentgraaff, den man van de .groot-reportage" in Indië. Daar de heer Zentgraaff een Zeeuw is - hij werd vijftig jaar geleden geboren e Ho n t e n i s se willen we hier ook vermelden hoezeer hij algemeen in de Indische pers geprezen werd, toen hij in Augustus j I na een 30-jarig verblijf in Indië, met verlof naar Neder land ging. Hij is als mililair naar Indië gekomen, maar begon al heel gauw voor de pers te toch'" zei ze vroolijk. „Stel je voor een een kluizenaar, die er aan denkt, dat een vrouw haast met buiten thee kan.' „Dicht me nu maar niet al te veel zelverloocliening loe!" lachte hij. „Ik vond het genoeglijk toen je laatsl mijn gast was, dus nu herhaal ik het voor schrift!" „Nu, zelfs afgezien van de zelfzuchtige beweegreden, maak je toch vooruit- gapgen", antwoordde zij. .Ik denk, dat je je nog zult ontwikkelen tot een sieraad van de uitgaande wereld.j) „De hemel beware mij ervoor" riep hij uit op tragisehen loon. Sara vond het onderwerp belangwek kend. „Je streven schijnt niet in die richting te liggen schertste zij „Geen nood dal zoo n catastrophe ooit zal plaats vinden. Ik heb je gezegd, dat de maatschappij - als zoodanig en ik met elkaar afgedaan hebben Zijn gelaal was bewolkt en een poos roeide bij zwijgend roet sterke, lange slagen de „Betsy-Anna" door het blauwe water. Het viel Sara op, hoe het bewegen van de spieren onder de witte huid van zijn armen, die tot den elboog bloot wa ren en het buigen van zijn lichaam bij de vaste, rythmische slagen, den indruk gaf van lenige sterkte. Wordt vervolgd]-

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 5