MissBlanchë BEURSOVERZICHT VAN HEDEN. AMSTERDAM, 22 Sept. (Slotkoers). 6 pOt. Nederland 1923 100; 6 pOt. Ne derland 1922 100 vijf zestiende, 5 pOt. Nederland 1918 89 vijftien zestiende; 4% pCt Nederland 1917 85 drie zestiende; 2i/2 pOt. Nederl. W. Schuld 53; 3 pOt. do, Oblig. 67; 3 pOt. do. Oertif. 66 vijftien zes tiende. Cert. Ned. Hand. Mij. 130; Aand. Ned. Ind. Handelsbank 132"/,», Aand. Koloniale iBank 176—177, Koninkl. Petrol. Aand. 815318; Qeeons. HoIIandsche 158—162%; Oult. Mij. Vorstenlanden 167%; Handelsv. Amsterdam 434—438; Javasche Oultuur 381—389; Aand. Deli Maatsch. 360. Am- sterd. Rubber 151-152%. Ned. Amerik. Vaart 881/2—891/2Nederl. Scheepvaartunie 126%; Koninkl. Boll. Lloyd 6 Kon. Ned. Stoomb. Mij. 79. Bank-Associatie 32%. Philips A. 349%; Jurgens A. 70—71%. Anaconda 80 zeven zestiende; Sleels 114%Erie 29: Union Pacific 148%; Com mon Marine 11; Prefered do. 42, Max well Gr. O. v. A[. 4 (Vijf zestiende; Maxwell Land Cert. v. Ine. Bonds 12. Prolongatie 4 Russen Consols 61/4. Wisselkoersen Londen cheque 11.58; Berlijn 0.61; Pa rijs 13.75; Brussel 12.85; Dollar Oable Cable 2.591/0. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Koninkl. Ned. Met. Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 22 Sepi Hoogste barometerstand 761.1 te Toulon. Laagste barometerstand 735.6 te Yaldersund. Verwachting van den avond van 122 tot den avond van 23 dezer Zwakke lol matige Zuidelijke tol Wes telijke wind, lxdrokken tot zwaarbewolkt, aanvankelijk opklarend, later weer toe nemende bewolking, waarschijnlijk repen- buien. Aanvankelijk koeler. Temperatuur alhier 's mprgens 9 uur 56 gr.. 12 uur 58 gr., 3 uur 60 gr. De Barometer zegt het U: 'Morgen Mo/La meenemen.. (Ingez. Med.J HOOG WATER Vlieringen. Z 0 m e r t ij d. Oinsdag 23 Sept. v.m. 9.39 Woensdag 24 11.08 donderdag 25 n.m. 12.06 tfrijda? 26 12.51 terdag 27 1.27 Zondag 28 2 36 üaandag 29 3.10 (Het tijdstip van hoog water te Domburg vall 9 minuten na dat te Vlissingen.) nieuwe pensioeuregeling van het spoor wegpersoneel. De aanvaring van de „Augusti- n u s". Omlrcnl de Zaterdag reeds kort door ons vermelde aanvaring op de Schelde, deelt „Hel Laatste Nieuws" het volgende mede De Zweedsche stoomboot „Amsterdam" en de Fransche stoomboot „Alaska" ver trokken 's namiddags uit de haven van Antwerpen. Toen nabij de plaats „Pijp Tabakgenaamd.de „Alaska" de „Amster dam" wilde voorbijvaren, raakte eerstge noemd schip de „Amsterdam" met den achterboeg aan den voorsteven. De „Alas ka" raakle den koers kwijt en kwam te recht legen het binnenschip „Augusti- nus", dat aan bakboord getroffen werd en in weinige stonden zonk. De beman ning, beslaande uit den schipper Kerck- hof, zijn echtgenoole en kinderen, alsook een schippersknecht, kon gelukkig gered worden. De „Augustinus" werd gesleept door de A venture" van Rotterdam, en de ka bel, die beide schepen verbond, brak bij het zinken van de „Augustinus" door, zoodal de sleepboot gelukkig voor onheil bewaard bleef. Het gezonken schip kwam van Rotter dam, en was geladen met 1200 ton kolen. Het hoort toe aan de bevrachters Kegels en Dhont. De stoomschepen Alaska" en Am sterdam" hebben hun reis voortgezet, zoodat men niet weet of zij insgelijks averij opliepen. NAGEKOMEN BERICHTEN. MARKTBERICHT. HULST, 22 Sept. Aanvoer gewoon. Tar we f 14, rogge f 12.50, gerst f 14.-50, erwten f21, bruine boonen f27. L. VAN DEYSSEL'. Heden is benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, de letterkundige L. van Deyssel (Alberdingk Thijm), ter gelegenheid van zijn 60sten verjaardag. LAATSTE BERICHTEN. MARKTBERICHT. Rotterdam. 22 Sep I. Binnenland- sche granen. Tarwe ruimer aanbod, voor al in afwijkende soorten belangrijk lager verkocht, terwijl een gedeelte onverkocht bleef. Puike f 17—18.50, tamelijk goe de f 12.50 -13.50, afwijkende f9—11.50. Rogge f 12—13.50. Gerst Chevalier f 14.75—15.40, winter en zomer f 14.50—15. Haver lager, niet geruimd, f9—13.75. Erwten, kleine groene, 11623, kroon- erwten f 16—20.50, schokkers f16—20. -VAN DE HERHALINGSOEFENINGEN. Uit Breda wordt gemeld, dat de tenten van de voor herhalings oefeningen opgeroepen troepen zijn afgekeurd, zoodat de soldaten zullen worden ondergebracht in de cavalerie- kazerne, de rijloodsen der infafiterie en de Kon. Militaire Academie. De anderen word-ïii bij de burgerij ingekwartierd. STAATSLOTERIJ. (Onder voorbehoud). Op onderstaande nummers vielen de onderstaande prijzen; f 50.000: 11810 f 1000: 667 9031 12161 13715 20065 f 400 11221 13387 f 200; 806 17075 f 100: 1235 2103 2212 3130 7553 10656 19102 19977 20021 20422 BEURSOVERZICHT. AMSTERDAM, 22 Sept. 3 uur. Het zakenverkeer op de effecten beurs was lieden van beperkte afmetin gen. Aanvankelijk vonden op de petroleum- afdeeling cn Koninklijken flinke omzetten plaats. De koers stelde zich wederom lager, doch vervolgens had toch een kleine verbe lering plaats. Geconsolideer- den werden omstreeks de laagste koer sen ingezet, doch geleidelijk aan liepen ook deze naar boven. Suikerwaarden lager, wat zwakker in de markt, en meerdere soorten kwamen dan ook op een ©enigszins verlaagd koerspeil terecht. Op de afdeeling Ned. Industrieelen hadden de aankoopen van Jurgens waar den opgehouden. Voor tliecaaodeelen was de animo sterk bekoeld. Tabakswaarden prijshoudend, doch deze bewogen zich overigens tusschen enge grenzen. Rubberfondseu hadden een beperkte markt doch waren aan den vasten kant. In enkele gevallen kwamen hoogcre noteeringen tot stand. Scheepvaartpapieren ging weinig om en waren niet noemenswaard veranderd. Amerikanen verlaten. Prol. 4 pet. WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 22 Sept. 3 uur. De cijfers tusschen haakjes zijn de koersen van Vrijdag. Londen 11.58 (11.60%). Berlijn 0.61%-(0.62). Parijs 13.75 (13.80). Brussel 12.85 (12.90). Zwitserland 49.01% (49.15). Weencn 0.0036% (0.0036%). Kopenhagen 44.65 (44.10) Stockholm 69.10^69.10). Christiania 35.60* (35.80). New-York 2.59'/.' (2 60%). DE STRIJD IN CHINA. LONDEN, 21 Sept. V.D. l it Shanghai wordt gemeld, dat de vredesaanbiedingen gedaan aan generaal Lu mislukten. Een telegram uit Peking meldt dat Woe Pei Foe in een mededeeling si an de buiten- landschc pers het voornemen heeft be vestigd 20 000 man te zenden om Tsjang Tso Lim le onderwerpen. Hij verwacht een campagne van twee maanden. Er zal zoo weinig mogelijk schade worden loe- gebraeht, en de buitenlandsche belangen zullen worden beschermd. BERLIJN, 21 Sept. V.D, Uil Shanghai wordt gemeld, dat de Kiang Soe troepen gelukt is tusschen Ivalidiug en Hanchiang het vijandelijke front tedoorbreken, waarbij aan beide zijden ruim 500 dooden vielen. VERSCHILLENDE BERICHTEN. De politie te Doetinchem heeft pro ces-verbaal opgemaakt tegen den voer man De R., uit Hoog-Keppel, wegens het op noodeloos pijnlijke wijze vervoeren van vee. R. had op een kleine kar 14 varkens gestapeld. Een der dieren bleek bij het afladen geslikt. Te Sliedrecht is Vrijdagmiddag een roeiboot omgeslagen. Een der drie in zittenden. de 20-jarige G. uit Werkendam, is verdronken Te Waalwijk is Zaterdagmorgen de heer M.. candidaal-nolaris te Kaatsheu vel, met zjjn motor tegen een kar gere den, met het gevolg dat hij zeer ernstige wonden opliep. Men vreest voor het be houd van zijn leven. Het stoomschip „Berengaria" is Woensdagmorgen op een school walvis- schen gevaren en ramde er één van meer dan 30 voet lang. Deze aanvaring deed het groote 52.000 tonsschip geweldig schudden, zoodat de zeelieden, die zich benedendek bevon den, naar boven kwamen om te zien, wat er gaande was. De walvisch bleek door den kiel van het schip precies doormidden gevaren te Een angstig avontuur heeft Fransch automobilist beleefd, die met zijn wagen van Aix-les-bains naar Nizza op weg was. De man reed de Braissie- brug over nabij Digne en geraakte daar bij zoodanig uit de richting, dat hij met zijn auto in het houten zijgedeelte der brug bleef steken. Zijn wagen hing nu gedeeltelijk boven een afgrond van 2000 voet diepte. Noch de automobilist, noch zijn chauf feur durfden een vin verroeren, uit vrees in den afgrond te storten. Zoo zaten zij twee uren lang hulpeloos en bewegingloos, tot voorbijgangers hen bevrijdden. Te Brooklyn werd een 22-jarig jongmensch aangehouden, die bekend staat onder de benaming „de dief met het engelen gelaat." De jongen, die zich verheugt in het bezit van licht verguld haar en zachte, toch zoo zachte oogeh, beantwoordt aan den naam van Reimond Beek. Hij liet zijn eenig-mooie stem hooren in de ker ken en bracht het overige van zijn tijd door met in te breken. In 1911 reeds werd hij deswege tot 10 jaar gevangenis straf veroordeeld. De onverbeterlijke dief bevond zich in de woning van den heer Buckmann, toen deze, binnenkomende met den heer Kerschberg, hem verraste met juweelen en prachtvoorwerpen te robberen. Wat richt ge daar uit? vroeg de heer Buckmann. Ik ben detektief en doe hier een huiszoeking, was het antwoord. Toen men hem naar zijn papieren vroeg, haalde de man met het engelen gezicht onverwachts een dolkmes te voorschijn. Een verwoed gevecht ont stond en het duurde niet lang of de in breker werd door de toegesnelde politie gekneveld en opgebracht Het onderzoek heeft uitgewezen, dat Beek zich in drie jaren tijds, aan meer dan 500 inbraken heeft bezondigd. Hoofd zakelijk ging hij juweelen stelen. Het stieltje maakte hem echter niet rijk, daar hij zijn buit slechts tegen spotprijzen van de hand kon doen. —0 INBRAAK. Zaterdagnacht hebben dieven zich toe gang verschaft tot hel kantoor van den Algemeenen Ned. Melaalbewerkcrsbond district Rotterdam aan de Mauritsslraat. Ze forceerden de brandkast cn stalen er f 8000 aan bankpapier uit. Er lag nog een bedrag van f 1000 aan specie in Dit lieten ze liggen, vermoedelijk omdat het te zwaar was om mede le nemen. Het geld was liet eigendom van den dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoou en bestemd voor de uitkceringen aan de werkloozen. De bond is cr echter voor verantwoordelijk, zoodat de dienst geen schade lijdt. Een zekere Z. werd gearresteerd. Te gen hem beslaan ernstige vermoedens. Ilij is varensgezel van beroep en juist uil de gevangenis ontslagen, waar hij een slraf van vier jaren Jieefi uitgezeten, -x DE MASSA-MOORDENAAR IIAAR- MANN. Gebleken is thans, dat de Hannover- aanschc moordernaar Haarmaun twee en en twintig moorden heeft bedreven. Hij bevindt zich thans in de universiteitskli niek te Goettingen in observatie. afloop vf.rkoopingen. Ten overslaan van deurwaarder G. Heijhoer te Korlgene werd Vrijdagavond in Café „Dorpszicht" te C o 1 ij n s p 1 a a t publiek verkocht een woonhuis en erf aldaar, aan den Molenweg, groot 1 A. 50 c.A. Kooper werd de heer A. de Waard Gz. aldaar voor f 2020. SPORT. Voetbal. Voor de tweede klasse van den N. V. B. had gisteren Vlissingen! I haar eersten wedstrijd le spelen en wpl legen N.O.A.D, II Hel was voor Vlissingen een goed be gin. Zij won met 4-1. Middelburg I had le Dongen den eer sten wedstrijd te speten. Dongen I won met 4—2. Voor de derde klasse A had alhier de ontmoeting Middelburg H*-Walcheren plaals mei 1—2 tol uitslag Lawntemiis. Uitslag van den wedstrijd Goes—Mid delburg, gehouden te Goes Zondag j 1. Dames enkelspel. Mevrouw Hesselink (M.) slaat raej. de Bruijne (G.) 6—1, 6—1. Dames dubbelspel Mej. G. Ruit en mej. I. Zaaijer (M.) slaan mej. de Bruijne en mej. Beekman (G.) 6—2, 6—2. Heeren enkelspel Wartena (GA slaat dr. Koch (M.) 6-2. 6-3. Heeren dubbelspel Wartena en Fran- n van de Putte (G.) slaan dr. Koch en dr. Verheijden (m.) 2—6, 6—3, 6—4. Gemengd dubbelspel, de heer en me vrouw Hesselink (M.) slaan mej. Beek man en Wartena (G.) 4—6, 7—5, 6—4. Middelburg wint dus den wedstrijd met 3—2. Spelers(sters) met M. achter hun naam komen voor Middelburg, met G. voor Goes. bevolking. In dc eerste helft van de maand Sep tember zijn in de gemeente koudekerke. Ingekomen l. Wouters Dn 179 van Aagtekerke; H. Wever B no. 18. Vlissingen; M. J. Verplanke, E no. 7, TJzendijke. .Vertrokken: A. E N. Ducarmont E no. 150 naar Sas van Gent; E. W. Nengebauer E Oio 189, 's-GravenhageH. Bick C no. 26, Duitschland; J. J. van den Berge met gezin D no. 103, Middelburg; M. Janse met gezin E no. 30, Middelburg; L. Keur D no. 21. Middelburg; l. Kodde met gezin E no. 76, N. en St. Jooslandl. BURGERLIJKEN STAND. Middelburg. Van 17—19 Sept. Getrouwd: L. J. Mon- deel 32 j. met F. Minderhoud. 30 j., A. Minderhoud 23 j ,met L. J. Mullié 23 j. Koudekerk e. Van 1—15 September. Getrouwd; P. A. Verhage, jm. 26 j. met C. Kluijfhout, jd. 25 i Bevallen- T. de Witte, geb. Bommelje, z.; A. Vercijs, geb. Westrate, z.; C. M. de Ruijsscher, geb. Meijer, z.M. de Buck geb. Aarnoutse, d.; W. Verhage, geb. Wielemaker, d. Overleden: C. Marinissen. wouw van M. van Soelen, 40 jA. Louws man van N. Meijers, 84 j.; M. Louwerse, wedL van P. Duijvekot, 92 j. bekendmakingen. VERGADERING van den Raad der gemeente Middelburg, op Woensdag den 24 September 1924 des voormiddags te 10 uur, ter behande ling van de onderstaande zaken. 1. Notulen vorige vergadering. 2. Ingekomen stukken. 3. Benoeming tijdelijke leeraren aan de Avondschool voor Nijverheidsonder wijs. 4. Definitieve benoeming onderwijzer es school A. 5. Benoeming amanuensis Avondschool voor Nijverheidsonderwijs. 6. Aangaan eener definitieve geldlee- ning. 7. Aanschaffing huistelefoon-installa tie in het Stadhuis. 8. Verhuring van het perceel genaamd „Overwater". 9. Overneming slraat c.a. van Klein Vlaanderen naar Seisbo2werk. 10. Aanbrengen straatverlichting Ha- vendijk. 11. Tegemoetkoming aan A. van Dijk wegens breuk in Duinwaterleiding. 12. Verweer inzake proces met het Bestuur der Godshuizen. 13. Erfpachlsuitgifte gemeente-grond aan Vlissingschen Singel. 14. Voorloopige vaststelling gemeente rekening 1923. 15. Suppletoir kohier 1924 slraatbe- lasting Middelburg, den 19 September 1924. De Burgemeester voornoemd, P. DUMON TAK. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der ge meente Middelburg, brengen ter open bare kennis, dat van 19 September 1924 af op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd een verzoek met bijlagen van GEBROEDERS DANIELSE, te Middel burg om vergunning tot uitbreiding der slagerij in perceel, kad. bekend, Sectie D, no. 2395, wijk K no. 206; gelegen aan de Langeviele; dat op Vrijdag den 3 October a.s, des namiddags te 2 uur ten raadhuize ge legenheid zal zijn tegen het verzoek be zwaren in te brengen en deze mondeling of schriftelijk toe te lichten, alsmede dat zoowel de verzoeker als zij, die bezwa ren hebben in te brengen, gedurende drie dagen vóór genoemd tijdstip op de ge meente-secretarie van de ter zake in gekomen schrifturen kennis kunnen ne men, dat ingevolge Circulaire van den Commissaris der Koningin d.d. 2 Novem ber 1907 A no.. 4688, 3e afd. niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet over eenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een of meer zij ner leden zijn verschenen ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Middelburg, 19 September 1924. Burgemeester en Wethouder voornoemd, P DUMON TAK, Voorzitter. M. VAN DER VEUR, Secretaris. De gaande en komende man bij den sigarenwinkelier zegt altijd: Geef MIJ maar ftngez. Med.l BUITENLAND. DurrsciiE toetreding tot oen volkenbond. De toetreding van Duitschland tot den Volkenbond is plots een acute kwestie geworden Prof. Nansen is n.l. Donderdag on verwacht per nachttrein uit Genève ver trokken, en heeft te Heiligenberg aan het Meer van Constantz, met den rijks kanselier Dr. Marx en met nog eenige leden der Duitsche regeering bespre kingen gehouden over de toetreding van Duitschland tot den Volkenhond. Prof. Nansen nu moet den rijkskanselier de verzekering overgebracht hebben, dat de voornaamste delegaties erin toeslaan, dal Duitschland, als 't lot ten Volken bond toetreedt, een permanenten zetel zal verkrijgen in den Volkenbondsraad. Bovendien heeft Nansen den Rijks kanselier verklaard, dat als Duitschland tol den Volkenbond toetreedt de ont ruimingstermijn van het Roergebied zal worden verkort. I11 dal geval zal het Roergebied reeds 1 Jan. 1925 ontruimd zijn, zooals Duitschland dat aanvankelijk te Londen geeischl heeft Er zal desnoods een buitengewone ver gadering van den Volkenbond worden gehouden, aan l^pt eind van dit, of het begin van het volgend jaar. Daar in November in de Ver. Staten de presidentsverkiezingen plaats zullen hebben, heeft men dan tevens zekerheid welke houding de regeering te Washing ton tegenover den'Volkenbond zal aan nemen. m Waarlijk: de Volkenbond doet een stap in de goede richting! invoerrecht op dlltsciie goe deren in frankrijk. Het Frauschc staatsblad publiceert een besluit, waarbij met ingang van 1 Oct. een invoerrecht van 26 pet op Duitsche goederen ten bate van het herstel wordt ingevoerd. Deze heffing vormt volgens Havas geenszins een extra douane-recht, en legt geen enkele nieuwe last op de Duitsche exporteurs. De maatregel is een praclische handelwijze om aan de Fransche schatkist een deel van de daar aan uit hoofde van het herstel toekomen de betalingen van Duitschland over te dragen, cn zal volstrekt niet de handels betrekkingen tusschen Frankrijk en Duitschland dwarsboomen, noch den han del van Frankrijk met vreemde mogend heden. De invoer uit Duitschland voor re kening van het herstel zal van de hef fing worden vrijgesteld. Frankrijk heeft van het besluit aan de belangstellende landen kennis gegeven. d e spa a nscii-ma r ok k a a nsci ie strijd. Een Reuterberichl seint uit Gibraltar: Uit Tanger wordt gemeld, dat Abd-el- Rrim Zaterdag een bijeenkomst van hoof den heeft bijeengeroepen om de kwestie van nader onderhandelingen met Spanje te bespreken. Het bericht voegt eraan toe, dat de Riffrijnen Spanje voorstellen zouden, de kuststeden te houden, m.iar een plebisciet over 'l'atoean te vragen. de burgeroorlog in ctiina. Woe-pei-foe, de generaal der regee- ringstroepen heeft in een persgesprek de strafactie der regeering tegen Sjekiang en Mockdeu gerechtvaardigd. Woe-pei-Foe zou zijn veldtocht Noordwaarts willen voortzetten, totdat Tsjangtsolin voor goed als hcerscher over Mantsjoerije on schadelijk gemaakt is. Woe-pei-Foe zou 't niet te laat achten voor een expeditie naar Moekden, daar de troepen van Tsjili warm gekleed zijn. De generaal heeft groote plannen en niet minder groote verwachtingen! Mant sjoerije zou in twee maanden overwon nen zijn, waarna daar het gezag der cen trale regeering hersteld zal worden. En de regeeringsaclie tegen Moekden heeft alleen ten doel Tsjang uit zijn ambt te ontzetten. Als deze tevoren aftreedt, kan alle actie achterwege blijven. Wanneer Mantsjoerije weer onder het gezag der centrale regeering terugge bracht is zal het status quo t. a. v. den Z. Mantsjoerijscheu spoorweg als mede de andere buitenlandsche belangen gehaudhaafd blijven. De regeer ing wenscht verder de buiten landsche betrekkingen te handhaven, zoo als die in 1916-1917 bestonden. Woe-pei- Foe organiseert een leger van 200.000 man en vier eskaders vliegtuigen voor de expeditie naar Moekden. Verder zal Kanton, waar Soen Yet Sen heerscht, tol rede worden gebracht. Ook Tsjang Tso Lin heeft van zich laten hooren en in een bijeeukomst ver klaard, in staat 1c zijn alle vreemdelin gen en hun eigendommen te beschermen, zoolang hij zijn tegenwoordige positie in Mantsocrije kon handhaven. Hij deelde daarbij voorts mede, dat het hoofdkwar tier van den vijand op het oogenblik ge vestigd is in Tsjiug Wang Toe, en hij noodigde daarom alle buitenlanders uit die plaats te verlaten, daar hij van plan was haar te bombardceren. Hij wil voorts vijandelijke kanonueerbooten "bombardeer ren, en heeft tenslotte verklaard, dat hij streed voor zijn leven en voor de veilig heid, en dat hij zich dan ook niet tot halve maatregelen zou bepalen. Men ziethet gaat hard tegén hard. De

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 2