dforseó RIJKSBETBEKKiNQ. AANBESTEDING, denking.... en meneer de commissaris moet 't nu maar uitzoeken, h De commissaris twijfelt of er wei van diefstal sprake is. Ja, hij moet zelfs eraan twijfelefi of er ooit een collier van vijf millioen fr«, aan Mrs. Savell heeft toe> behoord. Een collier van die waarde kan slechts aan een milliardait' toebehooren, maar in het adresboek van de «ïïüüar- djiirs noch in een of andere „Bottin Moil- dairifi komt de naam van de schoone New-Yorksche voor. Ten tweede zou bij alle juweliers het bestaan van zoo'n kostbaar sieraad bekend zijn. Men weet precies waar zich de zeldzame steenen en paarlen bevinden. Maar geen had er ooit van dit collier gehoord. Ten derde beweerde Mrs. Savell nog voor enkele millioenen aan andere bijoux te bezit ten, terwijl de heelc collectie, welke de „dieven hebben achtergelaten hoogstens op enkele tienduizenden francs wordt geschat. En waarom, zoo vraagt men zich af, hebben deze hoogst handige die ven alleen het parelsnoer gestolen en niet de overige sieraden? Indien er ooit in een zaak van over drijving sprake is, dan zeker wel in deze. Een Amerikaansch journalist heeft zelfs aan zijn blad geseind, dat het collier een waarde van vijf millioen.. dollars heeft. Het peisoneel van het pension verklaart simmer Mrs. Savell met een collier ge tooid te hebben gezien. De Amerikaan- sche vrienden van het slachtoffer legden een dergelijke verklaring af. Mrs. Margarethe Savell is de dochter van een gevluchten Hongaarschen offi cier: Alexander von Braun en Edowan Moskovict uit Syrakuse. Ze trouwde met den Amerikaan Savell, omtrent wiens persoon of hoedanigheid niets bekend is. Ze verklaarde naar Europa te zijn ge komen om, na een verblijf van zes maan den hier, te kunnen scheiden van haar echtgenootmaar de Amerikaansche legatie maakt in een communiqué aan de is. Allemaal tegenstrijdige berichten. En pers bekend, dat dat maar een praatje het vreemdste is nog, dat Mrs Savell, die eerst beweerde dat ze er zeker van was het sieraad onder haar hoofdkussen te hebben verborgen, thans de mogelijk heid openlaat het te hebben verloren in re taxi die haar den vorigen avond naar huis had gebracht. Heel een leger journalisten zoowel van de Fransche als de buitenlandsche pers, is er op uitgetrokken om meer-te weten te komen over deze geheimzinnige ge schiedenis. Overal krijgt ge echter ten antwoord, dat men niets weet of. niets mag zeggen. De dame heeft zoo hoog^ opgegeven van haar connecties en relaties met allerlei vooraanstaande per sonen in allerlei kringen, dat men liever geen ruchtbaarheid aan de zaak wil ge ven. Weer eigenaardig is het, dat de Amerikaansche, in strijd met de politie verordeningvergeten had zich als vreemdeling aan te melden. De inspec teurs, met de opsporing van het collier belast, hebben zich dan ook onder de bedrijven door ermede belast om haar voor deze nalatigheid een klein proces- verbaaltje op te maken. Misschien zullen de milliarden en de invloedrijke kennis sen haar over deze moeilijkheid heen helpen. De Amerikaansche zelf bli'ft natuurlijk onzichtbaar. Ze is zelfs uit het pension getrokken en heeft elders haar intrek genomen om door geen nieuws gierige kranten-menschen te worden lastig gevallen. Wel heeft ze aan commissaris toestemming gegeven om ruchtbaarheid aan de zaak te geven, dochdat versterkt slechts in de meening, dat er nooit een collier van vijf millioen in haar bezit is geweest. Het zich een parel-collier laten ont stelen is een rage geworden in Parijs. Geen actrice van naam, geen beroeps schoonheid of dame „sur le retour", die zich niet eens een paarlen-halssnoer liet ontfutselen. Een paar dagen hoort men dan over niets anders spreken, verschij nen portretten van het slachtoffer in alle ochtend- en avond-edities, en daarop gaat het heele zaakje den doofpot in, verneemt men niet meer of het sieraad teruggevonden is, ofwel dat de recherche er achter gekomen is dat de geschiedenis op een mystificatie berustte. Waar dergelijke mystificaties ongestraft Olijven en een even kostelooze als kos telijke reclame opleveren voor de vrouw, die handig gebruik" ervan te maken weet, zou men zich kunnen afvragen of de schoone Amerikaansche, toen ze van deze „mode hoorde, niet de handjes in elkaar „eslagen heeft, „how nice" gemompeld en besloten heeft om ook op haar beurt het drama eens te ensceneeren. Wannei men een flinke boete zou eischen van teder die zonder grond de politie mobi- liseert zooals iemand die noodeloos de brandweer alarmeert beboet wordt dan zouden er zeker heel wat minder parel-colliers verdwijnen, Mrs Savell, gesteld dat ze werkelijk milhardairsche is heeft geen behoefte aan reclame. Milhardairs-vrouwen affi cheeren zich over het algemeen genoeg door het simpele feit dat ze aan het hoofd van zulk een fortuin staan. Doch wat een magnifieke reclame voor het pension (ad ,per da£)' waar Mrs- Savell „be stolen is. Heeft de mailre-d'hotel niet, met een schamper glimlachje, tegen de verzamelde journalisten verklaard: „Ach, mijne heeren, wij zien hier zooveel col liers, dat we geen acht hebben ge °P het kettinkje van Mrs. Savell.' Ik mag niet insinueeren, maar, als het blijkt en alles wijst er op dat die heele geschiedenis fantasie tot moeder en reclame-zucht tot vader had, dan zou 't aanbeveling verdienen dat pension mede aansprakelijk te stellen voor de noode- Middelburg. Van 17—19 Sept. Getrouwd G. D. Sang- sler, 81 j. en P. A. Arents, 29 j. Overleden M. Minderhoud, 79 j. wed A. R. Roth. J. M. N. E. Janssens, 76 j., wed. D. J. Mes. V1 i s s i n g e n. Van 11—17 Sept. Ondertrouwd H. Oh. Toussaint, 26 j. en J. B. Hemmekaiu, 20 j. H. Wever, 25 j. en J. van Biemen, 27 j. J. Schrier, 25 j. en T. N. dc Visser, 23 j. W. Kblfer, 31 j. en D. Kole, 31 j. Getrouwd: P. A. Besuijen, 24 j. en K. Holzner, 20 j. P. A. Dieleman, 34 j. en M. E. van Dranen, 31 j. A. Land man, 38 j. en A. Kopmels, 29 j. Bevallen: II. 0. Aspeslagh, geb. Potters, M. M. Brugman, geb. Geeve, d. M. I. Ratelband, geb. de Vos, z. P. C. Labruyère, geb. v. d. Buuse, z. van Haveren, geb. Dulnc, <3. 'Éi. EL H. v. d. Berge, gob. Hardenberg, d. M. Grolhe, geb. Doude van Troost wijk, d. M. Weerpas, geb. Krul, z. Overleden 0. Kamminga, li j., d., ong. 0. Kluijfhout, vrouw van 0. A. Lute, 1 j- O. e n W. Souburg. Van 11—18 Sept. Bevallen: M. v. d. Broeke, geb. de Rijcke, z. M. v. Eenen- naam, geb. Hollestelle, d. E. Mali ie, geb. Bostelaar, d. (levenl.) looze emotie. Een huis waar een collier van vijf millioen onopgemerkt blijft, dat is niet een adres waar fatsoenlijke men- schgn hun intrek kunnen nemen. Zoo'n huis mogst de politie maar liever slui ten LEO FAUST. SURGEKUJKEN STAND. BEKENDMAKING. DIENSTPLICHT. Vr ij stelling wegens kost winnerschap en wegens persoonlijkeonmisbaarheid. De Burgemeester van Middelburg brengt onder de aandacht van belang hebbenden, dat vrijstelling wegens een der hierboven genoemde redenen voor degenen, die voor de lichting van het volgend jaar zijn bestemd tot gewoon dienstplichtige, in het algemeen moet worden aangevraagd in de maand Octo ber van het loopende jaar. Omtrent elk dezer redenen van vrij stelling geldt voorts hetgeen hieronder vermeld is. Kostwinners, Vrijstelling wegens kostwinnerschap wordt verleend aan hem, door wiens ver blijf in werkelijken dienst voor eerste oefening voldoende middelen tot levens onderhoud aan andere personen ontbre ken of zouden komen te ontbreken. On der deze personen worden uitsluitend be grepen: de echtgenoote van den ingeschre vene; b. zijn bloed- en aanverwanten in de rechte linie; c. zijn andere bloed- en aanverwan ten in den tweeden graad; d. zijn pleegouders; e. degenen, in wier onderhoud de in geschrevene ingevolge rechterlijk vonnis moet voorzien. Geldt het iemand, die reeds is ingelijfd, dan wordt de vrijstelling niet verleend, zoo de belangen van den dienst het wen- schelijk maken, haar niet te verleenen. Het verdient bijzondere aandacht, dat vergoeding wegens kostwinnerschap voor het verblijf onder de wapenen voor eer ste oefening slechts bij uitzondering wordt toegekend, namelijk alleen in het geval, dat de behoefte daaraan eerst tijdens den duur der eerste oefening ontstaat en als dan de belangen van den dienst niet toe laten 'den ingelijfden kostwinner vrij te stellen. Vrijstelling wegens kostwinnerschap moet worden aangevraagd in October van het jaar, waarin de ingeschrevene heeft geloot. Ter secretarie van deze gemeente moet dan worden aangevraagd een staat van inlichtingen op te maken. Bij uit zondering kan de staat van inlichtingen in een andere gemeente of in het buiten land worden opgemaakt. Ontstaat het recht op vrijstelling na 16 October van dat jaar, dan moet de aanvraag geschie den binnen 14 dagen nadat dit recht is ontstaan. N.B. Vrijstelling wegens kostwinner schap wordt aanvankelijk één of meer malen voor een bepaalden duur verleend. Is de vrijstelling reeds voor een geza- menlijken duur van ten minste vier ja ren verleend en blijkt de grond voor de vrijstelling bijeen daarna te nemen be slising nog aanwezig, dan wordt de vrij stelling voorgoed verleend. Zoolang de vrijstelling nog niet voorgoed ver leend is, kan zij worden ingetrokken, als blijkt, dat de grond voor de vrijstelling niet meer bestaat. Persoonlijke onmisbaarheid Vrijstelling wegens persoonlijke on baarheid wordt verleend aan hem, wiens aanwezigheid noodzakelijk is voor de in standhouding der middelen van bestaan van personen, als hiervóór met betrek king tot kostwinners onder de letters ae zijn vermeld. Omtrent het aanvragen van vrijstelling wegens persoonlijke onmisbaarheid geldt hetgeen ten aanzien van het aanvragen van vrijstelling wegens kostwinnerschap is vermeld. Wat hierboven onder „N.B." staat, GEVONDEN VOORWERPEN. Als zoodanig zijn aangegeven de navol- inde voorwerpen: a. Bureau van politie: Handschoen, Fantaisie zakdoekje; Kin dermuts, Huissleutel, knipmes, Dames handschoen, Portemonnaie, Mantelband, Electrische stop, Portemonnaie met inh., Huissleutel, 2 Riempjes, Sluitmoer, Taschje met inh., Lipssleutel. b. Bij Ingezetenen Fantaisie Horlogeketting, Wi. Moeleker, Volderijlaagte M 75a; Kindermuts, A. Oors, N. Oostersche straat N 88; Zilv. Hoedenspeld, S. van Keulen, Vlasmarkt L 13; Postduif, de Rijke, Smoorsgang S 149; Ceintuur, A. Wichel, K. Geere K 267-268; Grijze pel, A. de Voogd, Heeren gracht M 32; Fantaisie sluitspeld, Mej. Kruze, Dam Z. Z. G 38; Alpacca Beursje, J. Minderhoud, Segeerstraat H 102; Paar glacé handschoenen, Midavenne, Koning straat E 253;' Zangboekje, Camper, Korte Delft A 86-87, Passer, J. Everse, L. Gist- straat F 193; Rood manteltje, L. Wonder- gem, Breeslraat O 162; Portemonnaie met inh., A. Cambier, Teerpakhuizenstraat F 28a; Speld met zilv. knop, M. J. Pluij- mers, St. Janstraat I 52; Regenjas, Se cretarie, N. en St. Joosland. Inlichtingen aan het Bureau van Po litie. Alleen des Zaterdags tusschen 7—8 uur n.m. geldt ook voor deze reden van vrij stelling. Bewijs van gedane, aanvraag. Van elke aanvraag om vrijstelling wordt terstond een bewijs afgegeven aan den persoon, die de aanvraag doet. Beslissing. Op de aanvragen om vrijstelling we gens een der bovengenoemde redenen wordt beslist door den Minister van Oor log of, betreft het iemand, die voor de zeemacht bestemd of bij de zeemacht ingelijfd is, door den Minister van Ma rine. De aanvraag moet niettemin ter ge meentesecretarie geschieden. N.B. In tijden van oorlog, oorlogsge vaar of andere buitengewone omstan digheden treedt de wegens kostwinner schap of persoonlijke onmisbaarheid ver leende vrijstelling buiten werking. Middelburg, 16 September 1924. De Burgemeester voornoemd, P. DUMON TAK. ADVERTEMTkN, Openbare Vrijwillige Verkooping. Notaris O. W. P. VAN TUSSEN BROEK te Dordrecht, zal Vrijdag 26 Sept. '24 des v.m. 11 uur, in het koffiehuis van den heer STREEF- LAND, Vlak 4, Dordrecht, wegens beëindiging van het schippersbedrijf PUBLIEK VERKOOPEN: Het in uitstekenden staat van onderhoud verkeerend ZEILKLIPPERAAKSCHIP „DANKBAARHEID" groot volgens meetbrief 175, 674 ton, herbouwd in 1909 bij Wed. VAN DUIJVENDIJK te Papen- drecht, met één mast, staand en loopend want, zoo goed als nieuwe roeiboot, inventaris, voor zoover aan boord aanwezig. Vrij en on belast van verbanden en bevoor rechte schulden, te aanvaarden bij de betaling, uiterlijk 1 Oct. 1924. Te bezichtigen Woensdag 24, Donderdag 25 Sept, van 2-4 uur n.m. en des morgens vóór den ver koop in de haven te SLIEDRECHT, Inlichtingen geeft de eigenaar WILLEM HOKKEN, Prins Hendrik straat 5, Slïedrecht en de Notaris. Sedan. Dc PUftDOR SEDAN Is een elegante gesloten wagen om te winkelen, visites te maken, of voor elk ander doel waar* bsj bet aankomt op comfortabel r!|den onder alle weersomstandigheden Dc uitrusting is roodanlg, dat dcre gewoon lijk ileebts In veel duurdere wagens woedt aangetreden, n 1 electrisch licht afneembare velgen slipping banden, ncerwhulfbare ruiten en een bekleeding van gnis whfp-cotd. Dc auto biedt ruim plaats voor 5 per- Ook v man. dok al'dcgenen. die ten tllrn lilde moeten kunnen beschikken over een gemakke- li|k en snel vervoermiddel u de re auto door lijn eenvoudige behandeling met de voetpedalen, die maken dat men onder nl'c omstandigheden een vol maakte cornicle over den wagen beeft, ctn Ideaal bent. De lage aan-ctoffmgs- pnji, geringe onderhoudskosten ta grootc betrouwbaarheid, gevoegd bi) (volle uitrusting maken het gebruik van deze Sedan tot een doe»- CA BIS TRUCKS - TRACTORS r»ntlo van de «Ud* d»r ford Motor Compsnr op do hatf fcfsbrlclerdeTfsitBl Isslleéh'dkn wol» Kracht, lor'dexe 'dOor OillcUl Ford Dèoloro geleverd WoVdpio, VRAAGT, NOG' HEDEN DEMONSTRATIE BIJ DEN DICHTSTBIJZIJNDBN OFFICIAL DEALER. Opleiding voor Kommies der Belas tingen en voor Agent van Politie. Men schrijve heden nog om gratis inlichtingen aan: INSTITUUT „HOLLAND" Postbus 3. SCHIEDAM. Polder Walcheren. Het Bestuur der Waterkeering van het Calamitcuze Waterschap Bruinisse, zal op 15 October 1924, des voormiddags 10.30 ure in het lokaal van „het Veerhuis" te Zijpe, gem. Bruinisse, volgens 1 A. B. AANBESTEDEN: Het verdedigen van den onderzee- schen oever door zinkwerk en steeabestorting aan de Waterkee ring van bovengenoemd Calamiteus Waterschap. Begrooting f 19650. Het bestek ligt ter lezing in „het Veerhuis" te Zijpe en is met één teekening tegen betaling van f 1.05 per exemplaar verkrijgbaar bij den Secretaris-Ontvanger te Bruinisse, vanaf 26 September 1924. Aanwijzing geeft het Bestuur op Dinsdag 7 en Vrijdag 10 October 1924 van 11 tot 12 uur des voor middags. Samenkomst in het lokaal van „het Veerhuis" te Zijpe. Buitendien geschiedt geen aan wijzing. Bruinisse, 15 Sept. 1924. Het Bestuur voornoemd, S. HAGE, Voorzitter. W. N. ELENBAAS, Secret.-Ontv. Het Dagelijksch Bestuur van den Polder Walcheren brengt ter ken nis van ingelanden: dat zij, die, naar aanleiding van de Voorjaarsschouw op de water gangen, sprinken en slooten, eene lastgeving ontvingen om vóór 1 April 1925 verbetering aan te bren gen aan slooten, dammen, heulen, enz. en tegen het voldoen aan die lastgeving bezwaren hebben, hier van, ieder voor zooveel hun betreft, aan voornoemd Bestuur schrifte lijk kunnen kennis geven vóór 1 Januari 1925. Middelburg, 20 Sept. 1924. Het Dagelijksch Bestuur voornoemd, H. F. LANTSHEER, Voorzitter. H. J. VAN ADRICHEM BOOGAERT, Griffier. Voor Dames en Heeren alle Gummi-Artikelen Breukbanden met en zonder veer. Heeren Lendenbanden. Elast. Kousen in alle maten. I Vrouwenspuiten voor alle doeleinden. Patentgeneesmiddelen enz. Hang 6 PAX Hang 6 j 2e Huis vanaf de Groote Markt Telefoon 8760. - Rotterdam. N.B. Alle inlichtingen ook per j brief en prijscourant gratis.

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 3