lederlandsche munt Transvalia Batterijen Advertentiën. ALGEHEEN ADVERTENTIEBLAD zij si duurzaam. Ilutsspaarbank Bogardstraat 0 51 AlEIIKAAlSeiE VEBSTE1KI8G8PILLEI zijn schouders genomen heelt, en hoe pijnlijk de beslissing, dat het Ruhrgebied nu nog een heel jaar bezet blijven zal of tenminste bezet blijven kan. alle Duit- schers aandoet. Ook diegenen, die met alle kracht voor het aannemen van de wetten gewerkt hebben, voelen geen on vermengde vreugde Daarvan kan geen sprake zijn We zullen iederen dag blijven voelen, dat wij Duitschers de oversvonne- nen zijn en dat wij de gevolgen van de 'verschrikkelijke nederlaag, die nu reeds zes jaren achter ons ligt, te dragen heb ben. En ioch voelen we ons verlicht. Want hoe grootcr do toekomst van ons groote en geliefde vaderland ook moge zijn we zien na de Londensche confe rentie toch weer een lichtpunt. Er is geen twijfel mogelijk de democratische ommekeer in Engeland en Frankrijk heeft hel begin van een nieuw tijdperk ingeluid Eindelijk wordt er door onze vroegere vijanden een toon aangestageu, waarin ook Duitschland kan meepraten, zonder voortdurend het gevoel te hebben onwaardig behandeld le worden. Einde lijk heeft men opgehouden van ons te spreken, als waren we melaatschen en misdadigers Dat is nog niet veel, maar het is i n ieder geval iels en na de jaren- volk toch prettig aan. Voor de eerste maal wordt de deur geopend naar een toekomst, waarin de volkeren misschien meer als broeders tegen elkaar spreken. Wij Duit sellers zouden een onvergeef lijke fout begaan hebben, als wij deze deur weer toegeslagen hadden. Wij zijn zoo zwak en machteloos, dat wij daarmee ons zelf en de belangen van do volke rengemeenschap zwaar letsel hadden toe gebracht Om deze reden zijn allen, die in Duitschland een klaren en nuchleren blik behouden hebben, voor het aanne men van de Londensche overeenkomst opgekomen. Wc willen loonen, dat we niet in den weg zullen staan, als de we reld zich werkelijk van de hysterie van den oorlog bevrijden wil. Het verstand heeft gezegevierd. Met zulk een kracht, dal daaronder de poli tiek van de fantasten en ijdele praters in eengestort is als een vervallen gebouw. Het was erbarmelijk om te zien hoe bij de beslissende stemming de Duitsch- nationale partij iu den Rijksdag uiteen viel. Indien ze zich hadden laten leiden door overwegingen van partijpolitieken aard. dan zouden de aanhangers van de Duitsche regeering wellicht liever gezien hebben .dat de Duitsch-ualionalen bij hun ..Neen' waren gebleven, waarmee ze te Voren zulk een agitatie in hel land verwekt* hadden. Dan zou het tot ont binding van den Rijksdag gekomen zijn, en het lijdt geen twijfel, of de nieuwe verkiezingen zouden de tegenstanders van de regeering een vernietigende ne derlaag hebben toegebracht. Maar we voelen' voor den indruk in de wereld, voor een spoedige verbetering van de omstandigheden is het toch beter ge weest. dat de Dawes-wetten onmiddellijk in werking zijn getreden. Wat we in Duitschland het meest noo- dig hebben, is rust en de gelegenheid om te arbeiden om den organischen en constanten wederopbouw. In Berlijn heb ben in de weken van spanning voor de Rijksdagbeslissing de zaken bijna geheel stilgelegen In handelskringen verklaar de men, dat (alles op de uitspraak van het parlement wachtte en dal men niet be sluiten kon groote contracten af te slui ten- totdat de beslissing was gevallen. Een kunsthandelaar vertelde mij, dat een bekende verzamelaar aanzienlijke iniwo- pen bij hem gedaan had maar onder voorwaarden, dat de koop eerst als ge sloten moest beschouwd worden als het pact van Londen door den Rijksdag goed gekeurd was! Dit voorbeeld werpt een helder en doordringend licht op den economischen toestand Reeds in het be gin van de eerste week na hel beslis sende Rijksdag-uur begonnen zich de ge volgen voor het zakenleven te openbaren. De zaken lagen verlaten. Ieder wachtte, door een onbestemd gevoel gedreven. Hel publiek dacht. „We zullen eerst eens zien, hoe de zaken loopen." Nu begint men weer le koopen. Zonder dat de enkeling zich het verband steeds bewust maakt, glinsterden een paar groenachtig grijze oogen, helder als glas. Er was ook geen twijfel aan of de rijlce kastanje bruine kleur van het haar, dat onder het kleine hoedje uitkwam, was afkomstig uit een flesch van den kapper en was niet te verwonderen, dat het kleine een voudige Monkshaven stom van verbazing was geweest over zulk een ingrijpen in de bedoelingen van de voorzienigheid. Maar niettegenstaande haar modern, kunstmatig uiterlijk, had Andrev Maynard iets buitengewoon aantrekke lijks. Achter al het kunstmatige voelde Sara de echte vrouw knap, taktvol en met een nobel, warm hart Alles wel beschouwd is de vrouw in al haar neigingen primitief en het ver- Sangen om te behagen - - met al zijn dwaze uitingen is in werkelijkheid' slechts het gevolg van haar aangeboren verlangen naar een tehuis en een man. Dit ligt ten grondslag aan de meeste van haar kleine ijdelheden en zwak heden en aan alle groote opofferin gen, waartoe zij evengoed in staat is. Dus mag men haar de eerste wel ver geren en vertrouwen, dat zij slechts hoogst zelden te kort zal schieten in de laatste, wanneer de proef moet worden (foor staan. „Miles en ik hebben zooals gewoon- herig gekibbeld", kondigde mevrouw tMhvaarrf aan. „Suiker alsjeblieft -- een wordl, verbreidt zich de overtuiging het vordt nu beter, we zullen ons, al is het dan ook binnen enge grenzen, langzamer hand vrijer kunnen bewegen. En o won der, ook de geldkoers begint te stijgen. Hel beste bewijs, dat de hooge lucht druk wat minder wordt. De toestand gedurende de laatste maand wus ook bijna onverdragelijk, Nooit sinds den oorlog, is het economi sche en sociale leven zoo ziek geweest als dezen zomer. Het buitenland vormt zich dikwijls een valschc voorstelling van onzen toestand. Men ziet in de groote stad de verkwisting en de luxe van en kelen die enkelen onder millioenen. die zich steeds geldmiddelen weten te verschaffen en men trekt daaruit ver keerde consequenties voor het gelieele 'olk, Iloe onjuisl oen dergelijke generali satie is werd onlangs bewezen De ..Ber liner Arzte-Korrespondenz" n.l. publi ceert een schrijven, dat het Pruisische Statistische Landesaml aan het bestuur van de Arzte-Kammer voor de provin cie Brandenburg gericht heeft en dat ontstellende dingen openbaart. „In den (joop van de laatste maanden", heet het, „is hel aantal gevallen toegenomen, waarin, in het bijzonder hij oudere personen, op de uitgereikte doodacteu als doodsoorzaak „uitputting, verval van krachten, uittering, zwakte, enz." aan gegeven werd. Er is grond aan te ne men. dat tenminste een deel van deze gevallen op direct verhongeren uit ge brek aan voedsel, als gevolg van den economischen nood, berusten. Er is vast gesteld, dat gevallen van hongerdood uit consideratie door de artsen met de fa milieleden van de daaraan gestorvenen als ..dood door uilputting enz." op de doodaeten werden ingevuld. Nauwkeu riger navorschingen brachten dan dewer kelijke doodsoorzaak n.l den hongerdood aan het licht." Aldus luidt dc onverbiddelijke stastiliek Ze bewijst nogmaals, dat wij Duitschers geen anderen plicht hebben dan ieder middel, dal zich voordoet, aan te grij pen om door het herstel van de normale verhoudingen den economischen toestand langzaam te verbeteren. Een reden te meer om de aanneming van het Lon densche accoord met ingenomenheid te begroeten. Maar er blijft nog een zeer moeilijke taak over, n.l deze de verstokte tegen standers van verstandige politiek duide lijk te maken .dat er geen andere weg oor Duitschland open blijft. Vergeefs vraagt men zich af Hoe stellen deze aanhangers van rechtsradicale grondbe» selen deze vijanden van de jonge repu bliek, zich de toekomst van Duitschland voor'/ Zij moeten toch inzien, zou men denken, dal een herstel van de toestan den van vóór den oorlog, n.l. ook eerj herstel van de monarchie, om honderd redenen nog langen lijd onmogelijk zal blijken. Zij moeten toch begrijpen, dat thans een verandering van dètt republi- keinschen staatsvorm den bloedigsten burgeroorlog en het verval van de een heid van het rijk beteekenen zou, die wij als het eenige goede uit de ruïne gered hebben. Zij moeten toch voelen, dat wjj er op aangewezen zijn met de overwin naars kalm te onderhandelen. Hun va derlandsliefde die ongetwijfeld aanwe zig is, moest hun toch zeggen, dat men in zulke tijden eigen wenschen ter zijde moet stellen en dat de versterking van staatsgezag, zooals dat zich uit histori sche gebeurtenissen, die haar gelijke niet hebben, ontwikkeld heeft, plicht van iederen patriot is. Maar daarvan zijn ze nog ver verwijderd. Onafgebroken rich ten deze kringen hun aanvallen op de toannen die de rijkszaken leiden en nu juist tijdens de Londensche conferentie aan ieder, die zien wil, bewezen hebben, dat zij daarbij resultaten bereiken. Na tuurlijk komen zij slechts langzaam voor uit. Maar een ander tempo is voor ons nu eenmaal onmogelijk. Toen het Duitsche volk zich zelf een nieuwe grondwet gaf en met enorme moeite zijn zaken regelde omdat het oude r egime door het overmachtige noodlot neergeworpen was ontstond een nieuw symbool de zwarl-rood-gou- den vlag. Het was eigenlijk een oud symbool. Want zwart-rood-goud is im mers de banier van het vroegere Duit sche rijk geweest en het teeken van de idealisten, die ,iu de 19e eeuw toen Duitschland nog slechts een geogra- phisch begi'ip was, voor de grondvesting •an een onverdeelden staat streden De Fransche revolutie in het einde an de 18e eeuw. die de leliebauier van de Bourbons door de driekleur ver ving, gaf, in overeenstemming met haar geheele karakter, een ,veel radicaler voor beeld. Hier, bij het zwart-rood-goud, was alleen sprake van een teruggrijpen naar een halfvergeten overlevering. Men zou deuken, ieder, die zijn vaderland lief heeft, heeft den plicht, nu ook deze vlag, dit teeken van de geredde rijkseenhcid le eeren en hoog le hfouden. Maar in de plaats daarvan zien we, zooals onlangs weer te Berlijn, toen men toet goed recht del ienjarige herdenking van den slag bij Bannenberg vierde, die in den oorlog de bevrijding van Oost-Pruisen van de Rus sen beteekende, bij talrijke huizen niet zwart-rood-gouden, maar zwarl-wit roe de vlaggen uit de ramen en van de bal kons wapperen! Men kon als hel ware van de stralen, van de gevels der huizen aflezen, hoeveel personen, juist uit de beschaafde leringen, juist in de betere stadswijken, de gelegenheid niet voorbij wilden laten gaan om tegen den slaat in zijn huidige gedaante tegen de repu bliek, te demonstreereu. Wat willen deze menschen daarmee zeggen? Willen ze er den nadruk op leggen, dal ze treuren om het gelukkige Duitschland van vóór den oorlog? Nu, dat doet ieder, dat doea wij allen. Be doelen ze, dat ze den staatsvorm van den lijd vóór 1914 terugeischen Dat is een onmogelijkheid. Het verleden blijfl verleden In den vorm, waarin het eens was, is het niet weer terug te brengen. Voor ons Duitschers geldt de leuze niet op het verleden staren, maar, staande in het lieden, den blik kalm, ernstig en plichtgetrouw op de nieuwe toekomst te richten Het is treurig, dat zoo vele onge twijfeld krachtige elementen uit het volk in him smart om het ongeluk van het land dit nog steeds niet willen in zien. Maar diegenen, die aan de nieuwe toe komst van Duitschland gelooven, zullen niet ophouden, met inspanning van alle krachten daarvoor te zorgen, dat het ver- slanciigc inzicht, dgt nu in den Rijksdag gezegevierd heeft, ook dieper in de natie doordriugt. Een moeilijk stuk arbeid. Toch moei het met moed aangepakt wor den. Slechts als het nieuwe Duitschland met de uitwendige vijanden ook zijn in wendige tegenstanders zal verzoenen, kan hel waarachtig bloeien. Dr. MAX OSBORN BURGERLIJKEN STAND. Middelburg. Ondertrouwd J. P. Andriesse 25 j. en N. van Hemerl, 25 j. Getrouwd. J. de Kuijper 21 j. en M. Labruyère 25 j.; F. II. J. Meeuwissen 28 j. en B Aalten 22 j. Bevallen: C. A. Dronlcers geb. van Zweeden z.; W, de Boks geb Cevaal z.; J. Wondergem geb. Hoogesteger z. Overleden: J Gabriëlse 60 j. gehuwd met I. Verhulst. Vlissingen. Van 4—10 Sepl. Ondertrouwd A. Land man. 38 j. en A. Kop mei s) 29 j. K iL. O. Louwerse, 22 j. en M. J. Sijnesael, 18 j. O 'A. van Diruten, 23 j. en .T. Wever. 120 ,j. - .T. Hofman, 24 j. en H. "Wj. Marte- felder. Getrouwd >7. Izeboud, 31 j en H. O. S. Hubrechsen, 27 j. L. Ét. Pol. 24 j. en I. H. E. Debrae, 23 j. F. A. Kraat, j. en P. Brasens. 22 j. J. Slroo, 20 j. en M. Castel, 18 j. Bevallen L. Vinke, geb. Mafhijsen, z. J. W. Kollc, geb. Schout, d. A. v. d. Vliet, geb. Gölzen, z. E. M. J. Plai- zier, geb. v. d Elshout, d. E. van Dijk. geb. Corré, d. G. M. Timmerman, geb. v d. Gunst, d. (Ievenl.) A. J Pluij,- mers, geb. Feij, z. (Ievenl.) O. B. Plasse, geb. Flipse, d. (Ievenl.) Overleden' J. Midavaine, z., 6 j. heeleboel", voegde zij er bij, toen Der rick haar thee overreikte. „Het was over dien man, die op Far End woont", antwoordde zij in antwoord op den vra- genden glimlach van de Lavendeltante. „Miles was meer dan onuitstaanbaar en probeerde al maar mijn theorieën stuk te slaan. Hij houdt vol, dat de kluizenaar een heel gewone jonge man is, waai" niets geen kwaad in steekt „Hij moet minstens veertig zijn", viel Herrick vriendelijk in de rede. Andrey fronste de wenkbrauwen, zoo dat hij zweeg en vervolgde: „Dat lijkt nu zoo saai, wanneer hall Monkshaven gelooft, dat hij een schurk ïs, die zich voor de justitie verbergt, of misschien een Blauwbaard, een ongeluk kige vrouw ergens in dat griezelige oude huis van hem gevangen houdt." Sara luisterde met ongeveinsde belang stelling. Het was vreemd, zooals zij die raadselachtige persoonlijkheid van den eigenaar van Far End steeds weer op haar weg ontmoette. „En wat denkt u van hem, mevrouw Maynard?" vroeg zij. Audrey's heldere oogen wierpen haar een doordringenden blik toe. „Ik denk, dat hij eensphinx is", zei ze langzaam. „De sphinx was een vrouw", wierp Herrick met groote beslistheid tegen. „Dan is Trent een mannelijke roia carnatie van haar", antwoordde mevrouw Maynard, zonder zich uit het veld te laten slaan. Herrick glimlachte goedig. Hij was een lange, slankgebouwde man met melancholieke bruine oogen en den halfstrengen, half-vriendelijken mond van iemand, die veel lichaamspijn heeft door staan. „Home incompris", veronderstelde hij luchtig, „Geef den kerel wat hem toe komt liij is voor de vrouwelijke helft van Monkshaven tenminste een punt van voortdurende belangstelling." Andrey vatte dadelijk vuur op deze stilzwijgende uitdaging, en de twee scher mutselden genoegelijk samen tot het thee uurtje voorbij was. Toen vroeg zij een tigaret en nog een kussen en. zond ten slotte Miles weg om een paar kieken te balen, die zij samen hadden genomen en die hij sinds hun laatstë ontmoeting had ontwikkeld. Zij behandelde hem vol komen alsof hij niet in al zijn doen en laten belemmerd werd door zijn li chaamsgebrek. en vroeg hem alle kleine diensten, die zij van een ander, die phyir siek volkomen gezond was, zou hebben gevergd. (Woedt v«TTol<pa.) Een Vorstelijke sjVaar KON. VERVERIJ, SHEMISCHE WASSCHERIJ, Aug. Bisrens - Dordrecht. ZEER VERLAAGDE PRIJZEN LIKDOORNS Likdoornpleister merk „LE8EWOHL" Eelt op de Voetzolen door „LEBEWOHL" EELTSCH1JVEN Verschuiven der .pleister en vast plakken aan de kous onmogelijk. Verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. Eiecht uitdrukkelijk „LEBEWOHL". Voor RECLAME uwer artikelen, Westelijk ZEEUWSCH-VLAANDEREN in bet DE AANGEWEZEN COURANT. Proefnummers gratia tor beschikking. Oplaag ruim 4100 exemplaren. Uitgave van FIRMA A. J. BRONSWIJK, Oostburg, De Pandbrieven der Insulaire Hypotheekbank te Zierikzee mogen in aanmerking komen voor een alleszins soliede en goed rendeerende belegging. Zij behooren tot de Fondsen, in welke de Rijksverzekeringsbank hare gelden belegt. Aan Pandbrieven in omloop voor ruim 12 millioen gulden. Verkrijgbaar S'|2 Pandbrieven a 99 en 6 Pandbrieven a 100 V bij den Heer H. C. REIJERS, Koepoortstr. 27. MIDDELBURG. SIken dag geopend van 10—1 uur. Donderdags van 1012 uur en 12 uur. Woensdag- en Zaterdagavond van 7—8 uur. Rente 3 pCfc. van één tot 10.000 gulden, per dag berekend. Inlichtingen omtrent Spaarbnejee orden gaarne verstrekt. HET BESTUUR. «Mi* ca vare* nv i >ca merk „de 4 Vlaggen" 13.per flacon. Zij zijn Zennwveraterkend en tegen verliet van krachten. Alleen «Ski wanneer voorzien van groen witten band met onze handt eefceolng. Chemische Fabriek H. SPETTER A Co„ vJi. de VOLKS APOTHEEK. JONKERFRANSSTRAAT 72, ROTTERDAM. BedHache Drukkerij G. W. DEN BOER, MAdSeffiur*

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 6