BEURSOVEIïZICHT VAM HEDEN. AMSTERDAM, 11 Sept. Slotkoers). 6 pCt. Nederland 1923 J003/8; 6 pCt Nederland 1922 100%, 5 pCt N'ederl 1918 908/g, 4i/2 pCt. Nederland 1917 85 dertien zestiende; 2i/« pCt. Neder]. IW. Schuld 53; 3 pCt. do Oblig 67, 3 pCt. do Certif. 66 vijftien zestiende Cert. Ned. Hand Mij. 130%; Aand. Ned. Ind. Handelsb 116%, Aand. Kolo niale Bank 182y2 184%; Kon. Petrol. Aand 335—339%, Gecons. Hollandsche 167—170, Cult Mij Vorstenlanden 173 -175; Handelsv. Amsterdam 447—451; Javasche Cultuur 392—393; Aand. Deli Maatsch 377—380, Amsterdam Rubber ber 1498/*. Ned. Amerik Vaart 87%— 88, Ned. Scheepvaartunie 127%, Koninkl HolL (Lloyd 61/2, Kon. Ned. Stoomb Mij. 81%; Jurgens A. 651/3—66, Anaconda 80*/»i Steels 114; Erie 29i/8, Southern Railway 688/4Union Pacific 1483/4, Prcfered do. 41»/3Maxwell Gr C. v. A 4 vijf zestiende, .Maxwell Land Cert. v. Ine Bonds 12y8. Prolongatie 21/4. Russen Obl 1880 41/2Hope 5i/4; Markt sluit flauw. Wisselkoersen Londen 11.62%. Berlijn 0.62; "Weenen 113.925; Brussel 13.025; Dollar Cable 2 603/1. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Koninkl. Ned. Met. Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 11 Sept. Hoogste barometerstand 765 1 te Biarritz. Laagste barometerstand: 730.8 te Hernösand. Verwachting van den avond van 11 tot den avond van 12 dezer: Meest krachtige, later afnemende Zui delijke tot Westelijke wind, zwaar be wolkt tot betrokken met tijdelijke op klaring, regenbuien, aanvankelijk war mer Temperatuur alhier 's morgens 9 uur 55 gr., 12 uur 63 gr, 3 uur 64 gr. L3k f -tSSt-ie. Vrgdag Zaterdag Zondag- Maandag 15 Dinsdag 16 Woensdag 17 Donderdag 18 HOOG WATER, Vlfotingen. Zo mor tij d. 12 Sept. n.m. *3 *4 1.38 2.23 3 05 3 40 4 16 4.52 5.27 (Het tijdstip van hoog water te Domburg valt 9 minuten na dat te fflissingen.; broeder van den gestorven leeraar. cn wel naar aanleiding van Hand. 20 1G v.v. Naar „De Ned." verneemt, zullen op Maandag 3 November, den verjaardag van dr. H. T. Oberman, herdenkings diensten worden gehouden, die z,ullen worden geleid door dr. P. Stegenga van Amsterdam, en prof. J. A. Cramer van Utrecht. Voorts is een ds. Oberman-Fonds ge vormd. ONDERWIJS. De lett.-econ. afdeeling aan de R. H. B. S. te Goes. Naar notaris Pilaar aan de G. Crl. mededeelde, heeft de minister in 't alge meen de splitsing van de le klasse der R H. B. S. te Goes in een afd. A. en B. toegestaan, zoodat deze voor den cur sus 19241925 reeds kan worden in gevoerd en tevens het leerplan voor de lilt. economische afdeeling goedgekeurd. De animo voor de nieuwe afdeeling is zoo groot, dat de bestaande klasse in twee gelijke deelen zal uiteenvallen en elke afd. 12 leerlingen zal tellen. De G. Crt. voegt er aan toe Financieelen steun van het gestichte Fonds blijft natuurlijk hard noodig, daar dit aansprakelijk is voor de kosteu. Bo vendien is steun noodig, wil de splitsing over de volgende jaren kunnen worden doorgevoerd; deze zal dan voor twee klassen (4e en 5e kl.) moeten plaats heb ben. volgens zonder stoppen ruim 480.000 000 K.G. bieten verwerken. Na de termijn- leveringen kon niet meer in dezelfde ma te worden doorgewerkt wegens te gerin- gen aanvoer. Door de leden werden gele verd 103.026 147 K.G 101.359 467) bie ten .gemiddeld gehalte 15.80 (17 54) pet. Aan de fabriek werden ontvangen 102.036 111 K.G. (100 432.005), gem ge halte 15.50 (17.21) pet. en volgens het Laboratorium verwerkt 103.697.035 K.G. (101 912.166 mei gem. gehalte in de snijdsels van 15.45 17.2) pet. Door ons was bij de uilruiling met andere fabrie ken 61.358 K.G. bieten meer geleverd dan door deze laatste, zoodat 't ver lies in deze campagne tussclien betaalde en ontvangen bieten ongeveer 0.90 pet. beloopt. Er werd verkregen 14 465 i65 K.G 166.210 zak) ruw suiker, 2.272.812 K.G. 1 538.782 melasse en 60.837.225 57.302.190) K.G pulp Deze resultaten zijn gunstig te noemen. Met vertrouwen kunnen wij de toekomst tegemoet zien. Op de exploitatie-rekening per ^1 Juli 1924 paraisseeren o a debet onderhoud en andere onkosten f 161.150 ,(271.905), rente obligatieleningen etc. I 190 627 385.1.17 cxploitatieloonen enz. f 209.918 248.758); hulpgrondstoffen f 196 474 (211 099); kosten van bietenontvangsten f161.358; betaald aan aandeelhouders 1 2.331 922 1.817.858); afschrijvingen f 351.165 (355 410). Credit Suiker 'f 3.365 938 3.422.762); melasse 111.108 55 080 pulp f141.146 357.463). De officier vau denlmarinesloom- vaarldienst 2e kl J. D. Banier dienen de a. b. van Hs. Ms. Heemkerck, wordt den 16den dezer ter beschiking gesteld. NAGEKOMEN BERICITEN. BEÜRSOVERZICHT. AMSTERDAM, 10 Sept. 3 uy. De beurs was heden ongdnimeerd. Koninklijke lager geopend, ,-n brok kelde tijdens hel beursverloop erder af. Geconsolideerden eveneens zwakkeren op lager koers aangeboden. H V A. beneden 150 pet. Rubbers tamelijk prijshoudeiu Scheepvaart lager over nagepeg de geheele linie. O. B orneo-waardeu levendig. Insulinde olie open hoek met vraag van speculatieve zij. Tabakken iets fraaier. Prol. 2% pet. RECHTZAKEN. Bij Kon. besluit is aan L. Th. van Hasselt, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van kanton- rechter-plaatsvervanger in het kanton Terneuzen, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. HANDEL, NIJVERHEID EN VTSSCHERIJ. Faillissementen. Het faillissement van P. de Meijer, bakker en winkelier wonende le Bie vliet. (Curator mr. F. J. Schluter te Roosendaal) is geëindigd wegens het ver bindend worden der eenige uitdeelings- lijst. Op hel terrein der steenfabriek te Sluis, directeur de heer F. Parmentier is een door motorkracht gedreven scha- vateur in werking gesteld; zijnde een soort baggermolen die de te verwerken klei als 'l ware afschaaft naar boven voert en in de gereedstaande kipkarren stort. Deze machine maakt de fabriek met haar nieuwen ringoven, dien ongeveer 100.000 steenen kan bevatten, haar 45 M. hoogen schoorsteen en electrische in stallaties tot de meest moderne inrich ting op dat gebied in Zeeuwsch Vlaan deren. VERKEERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE. Verplaatst met ingang van 1 Oct. q.s. de kantoorbediende le kl. W. A. Blansaart van Rotterdam naar V1 i s- s i n g e n. LANDBOUW. Er wordt medegedeeld, dat de sui- kerfcietenfabriek te Oud-Gastel, bekend als St. Anfonius, welke de twee laat ste campagnes niet heeft gewerkt, dit najaar weer zal draaien. Coöp. Beetwortelsuikerfa- briek te Zevenbergen. 'Aan hel verslag over het op 31 Juli jl geëindigde boekjaar ontleent de ,,N. C hel volgende Het invoeren van de verplichte ter mijnleveringen bleek een zeer goede maatregel te zijn. Grootendeels werd ook door de leden aan de gestelde termijnle- veringen voldaan Door dezen maatregel was de aanvoer van bieten dan ook zeer (geordend en kon de fabriek achtereen De Belgische oevers van het kanaal van Terneuzen. Naar we in het Laatste Nieuws lezen zal binnenkort de provincieraad van Oosl-Vlaanderen worden bijeengeroepen om zich bezig te houden met het vraag stuk der naasting door de stad Gent van de beide oevers van hel kanaal naar Terneuzen, van Gent tot Selzate. Deze naasting zou noodig gebleken zijn, doordat de haveninrichtingen van Gent zich voortdurend uitbreiden. De tramve'rbinding Antwerpen—Bergen op Zoom. De Antwerpsche redacteur der Msb. meldt d.d. 10 dezer Dezer dagen hebben op iniliatief van de Belgische Buurtspoorwegen te Ant werpen besprekingen plaats gehad tus- schen gedelegeerden van de tramlijn *\nt- werpen—Sanlvliet en van de Nederland- sche tramweg maatschapppij Bergen op Zoom—Santvliet tot instelling van een bijzonderen sneldienst tussclien Bergen op Zoom en Antwerpen. De gedelegeerden zijn in beginsel ac- coord geraakt; van Nederlandsche zijde moet echter nog de goedkeuring van het bestuur der maatschappij volgeu. Is de ze verkregen dan zal zoo spoedig moge lijk lot inrichting van den sneldienst Ber gen op Zoom-Antwerpen worden overge gaan.. LEGER EN VLOOT. Bij Kon. besluit is, met ingang van 6 Oct. a s. de kapitein ter zee B. Schreu- ders eervol ontheven van de betrekking van chef der afdeeling Personeel bij het Departement van Marine en deze betrek king opgedragen aan den kapitein-luit. ter zee K. A. Telders. De officier van admin. 2e kl. .1. AL Tinga, die van 1919 tot en met t923 secretaris was van den marine-comman dant in Zeeland, zal op 27 September a.s. zijne bestemming naar Oost-Indië opvolgen. een spoedige toelating van Duitschland tot den Volkenbond. De Tel. verneemt, dat hiermede waar schijnlijk bedoeld is een voorstel om Duitschland uil te noodigen tot deelne ming aan de besprekingen der derde commisise over de ontwapening, zooals Duitschland ook reeds aan den arbeid van verschillende andere Volkenbonds commissies heeft medegewerkt. LOEB EN LEOPOLD. CHICAGO, 11 Sept. (Tel.) Bij fle uit spraak van liet vonnis tegen Loeb en Leopold (levenslange gevangenisstraf) heeft de president nog gezegd, dat de rechtbank beide beklaagden ontoereken baar heeft geoordeeld, „anders hadden zij zulk een afschuwelijken moord niet bedreven." BURGERLIJKEN STAND. VERGADERINGEN, CONCERTEN, nz. Zondag 14 Sept. Zondagavondoonert 8 uur. Dinsdag 23 Sept. Schouwtooneel „la- vensstroomingen" van merr. J -v. SimonsMees. Schouwburg. Donderdag, 25 Sept. Voordracht ove Anthroposophie, door dr. F. \V Zeylman v v Emmichoven St Joris 8 u. Dinsdag 30 Sept. Lezing Ned. Prot. Bond. Spr. Prof. dr. O. A. v. d. Bergh v. Eysinga, uit Santpoort 815 uur. Donderdag 2 Oct., Voordracht over Anthroposophie, door dr. F. W. Zeylman v. Emmichoven St. Joris 8 11. Maandag 6 Oct. Voordr. Natuurk. Gezelsch. Spr. J. v. Breemen, Am sterdam. Onderw. „De invloed v. h. licht op den mensch." Woensdag 8 October. Kerkconcert mevrouw Noordewier. Donderdag 9 Oct. Voordracht over Anthroposophie door dr. F. W. Zeylman v. v Emmichoven St. Joris 8 u. Woensdag 15 October Carl Friedberg Concert Vereen. Middelburg. Concertzaal Dinsdag 21 Oct. Liederavond van Em. Hullebroeck Concertzaal. Donderdag, 23 Oct. Ver. Rotterd. Hofstad Tooneel „School voor Vrouwen" blijspel in 5 bedr. van Molière. Schouwburg. Maandag 27 Oct. Voordr. Natuurk. v. Haersolte, den Haag, Onder werp „Hoe vinden wy den weg op zeeP V r ij d a g 31 October. Het Chailleykwin- tet, Concert Vereen. Middelburg. Concertzaal. Maandag ,10 Nov. Voordr. Natuurk, Gez. Spr. prof. dr. G. v. Iter- son Jr., Delft. Onderw.: „Physl- sche processen in de levende plant. O. en W. Souburg. Van 4—11 Sept. Getrouwd; J. W. Becks, jm. 28 jaar, en M. B. Goedhart, jd. 20 jaar. Goes. Ondertrouwd: A van Poppel, wedn. 50 j. met P. M. van Rie!, d. 36 j. Bevallen C. J de Dreu, geb. v. Sab- ben, d.; M. van Hese geb. Bruel, d. Overleden M. den Hollander, 66 i.: J. M. v. Hese, ongeh. d. 13 j. VERSCHILLENDE BERICHTEN. LAATSTE BERICHTEN. UIT WEMELDINGE. Gisteren kwam in het kanaal de sleepboot „Democraat" kapitein Muller van Dordrecht in aanraking met de glooi ing met het gevolg dat daardoor ernstige lekkage ontstond. Met pompers aan boord werd het schip boven water ge houden en is 'met noodreparalie naar zijn bestemming, Vlaardingen, vertrokken. Het rijkspolitie-vaartuig „R. P. X'" kwam in aanvaring met het aakschip „de Hoop'" schipper v. d. Grjend van Slic- drecht, waardoor veel averij aan boven genoemd vaartuig werd teweeggebracht. RIJWIEL GEVONDEN Bij gelegenheid van de kermis heeft de gemeente-veldwachter te Sluis- Heille een heerenrijwiel in een droge sloot gevonden vermoedelijk van diefstal afkomstig. De fiets is geheel nieuw, geel gelakt z. g. cours-model en gemerkt „Po- la". ONGEVAL BIJ AUTORACES. BERLIJN, 11 Sept. V. D. Bij de wed strijden van de Alg. Duitsche Automo bielclub in de omgeving van Saalfeld is een motorrijwiel in botsing gekomen met een automobiel. De motorrijder en ziju vrouw werden gedood. De drie inzit tenden van de auto werden ernstig ge wond. DE ONTRUIMING VAN HEX BE ZETTE GEBIED, f BERLIJN, 11 Sept V. D. Sinds Woensdag is het transport van de leger- benoodigdheden voor de Fransche troe pen uit Oberhausen begonnen. De af mar scli der troepen zal vóór 16 Sept beëindigd zijn. Uit Dortmund wordt ge meld, dat de eerste politieke gevange nen in het Roergebied uit de Fransche gevangenissen, in het geheel 9 perso nen, ontslagen zijn. De overige politieke gevangenen zullen de volgende dagen ontslagen worden. EEN ENG. VOORSTEL TOT TOE TREDING VAN DUITSCHLAND. GENEVE, 11 Sept. (Tel.) In de mid dagvergadering van gisteren van de com missie heeft lord Parmoor een verklaring voorgelezen over de mogelijkheid van Men meldl aan de Maasb. uit Hol- lum (Ameland), d.d. 10 Sept.: Op de Wadden werd hedenmorgen loor een boot de noodvlag geheschen, vaarop de Hollumer reddingboot zee loos. Na een moeilijken toch mocht men M genoegen smaken, de bemanning, be- stiande uit vader, zoon, cri dochter, van hd vaartuig te halen. Het bleek te zijn de tjalk „Dorothea", van Terneuzen schpper F. Meijer, van Windeweer mei vla! naar Axel. Bij het wachten op een goede gelegen heid werden zij door den geweldigen storp overvallen en op drift geslagen. De lading is beschadigd; het schip is vol water. 7e Halfweg is gearresteerd J. II. v. M. altaar verdacht van het verhande len vanv alsche rijwielplaatjes. Hij is naar lvt Huis van Bewaring te Haarlem overgebracht. Nwen bakkers le Hengelo zijn door den kan onrechter te Enschede veroor deeld to f 40 boete of 40 dagen ge- vangenisstraf wegens het verkoopen van brood vai te licht gewicht. Voor de Arnliemsche Rechtbank stond Dinslag de 50-jarige timmerman J. V. te Hrnssen terecht, beschuldigd van dood door schuld. Hem was opgedragen de toestellen voor gymnastische oefeningen welke toestellen geplaatst waren te UJft over te brengen naar een openlucht-terrein, waar gedurende de zomermaanden de oefeningen zouden worden gehouden. Het toestel voor de ringen werd zoo slordig geplaatst, dat het bij een oefening in elkaar stortte en terecht kwam op het hoofd van een achtjarig jongentje dat werd gedood. Bekl. verklaarde, zich niet bewust te zijn dat hij roekeloos had gehandeld. Een getuigen-deskundige verklaarde dat de schroeven in het dennenhout niet tegen het schommelen van het toestel bestand waren. De bevestiging der ijzeren platen was niet voldoende gewe-est. De Officier van Justitie eischte twee maanden hechtenis. Bij den onbewaakten overweg van den Lageweg, tusschen Enkhuizen cn Hoorn, is Woensdag een autobus van den dienst Venhuizen-Hoorn in botsing gekomen met een tram uit Hoorn. De autobus werd geheel verbrijzeld. De in zittenden liepen verwondingen op. De politie te Soerahaja heeft een zedenschandaal ontdekt, waarbij vele minderjarige jongens betrokken zijn. Ze kere M. is gearresteerd. - Het Belgische stoomschip „Stad Antwerpen"' vau den dienst Ostende- Dover is in het Kanaal eèn mijn gepas seerd op 7 (mijl afstand van Dover. Men kon het gevaarnjke voorwerp nog juist ontwijken. Het passeerde op Imeter van het schip. - Tijdens een hevig onweer in den nacht van Dinsdag op .Woensdag is op de kust van Knocke bij het Kurzaalhotel een treiler uit Ostende gestrand De op varenden: een kapitein, 15 matrozen, en twee vrouwen benevens een 6-jarig kind werden met zeer veel moeite in twee tochten aan wal gebracht. Ingezonden Stukken. Mijnheer de Redacteur. Reeds geruimen tijd is een comité in onze stad bezig om een nieuwe begrafe- nisvereeniging op te richten. Daartoe heeft het volkomen het recht; maar, Mijnheer de Red., niet tot het versprei den van onwaarheden onder het pu bliek. Daarom zij het mij vergund langs dezen weg het publiek beter in te lich ten dan genoemd oomité deed. In een circulaire door dit comité verspreid wordt gezegd, dat men niet vrij is in het regelen van de begrafe nissen. Hieronder versta ik het kiezen der klassen, het kiezen der dragers van de vereenigmg en van de graven op het kerkhof. I11 deze dingen zijn ze volkomen vrij. Ook is men -volkomen vrij in het kiezen van een lijkdienaar die voor de uilvoering der begrafenis zorg draagt. Ook is men volkomen vrij in het kie zen van een timmerman voor het ma ken der kist. Niet vrij is men in het kie zen van een stalhouder Deze hebben indertijd (de heeren Sanders, de Rijke, Roose en W'ielemaker) onderling en met de vereeniging een contract gesloten, om bij beurten te rijden maandelijks). Dit is niet geschied om het publiek onaange naam te wezen, maar om de verdiensten, zooveel mogelijk eerlijk le verdeden on der hen. Niet vrij is men in het kiezen van particuliere dragers. Dat wij hiermede moesten ophouden, vond zijn oorzaak in de vele clubs, die er de laatste jaren zijn ontstaan, waardoor wij ons zoo danig benadeeld zagen dat wij dit moes ten opheffen. Wel is men vrij clubs en personen van- vereenigingen door het sterfhuis uit te noodigen om als z. g. slippendragers te fungeeren, of op het kerkhof de baar naar het graf te dragen. Ziedaar mijnheer de "Redacteur de waarheid medegedeeld. Op schrijven in dit blad zal ik verder niet antwoorden ten zij men de waarheid van het vermelde ontkent. Namens de Algetn. Midd. Begr. Ver. E. REUD1NK, Voorzitter Middelburg, 10 Sept. '24 BUITENLAND. DE VUFDE VOLKENBONDSVER- GARERING. De juridische commissie dor vijfde Volkenbondsvergadering heeft Dinsdag 'n viertal sub-commissies tol voorbereiding barer werkzaamheden benoemd. In drie dezer sub-commissies die be trekking hebben op het Zweedsche voor stel tot methodische ontwikkeling van 't volkenrecht door den Volkenbond, op liet Nederlandsche voorstel tot wijziging van het reglement van orde der "Volkenbonds vergaderingen cn op het Engelsche voor stel tot amendeering van een betrekkelijk onbelangrijke bepaling van art. 16 van hel Volkenbondsverdrag betreffende de oeconomische sancties is telkens onze gedelegeerde mr. Limburg tot lid be noemd. In de groote sub-commissie (eigenlijk de belangrijkste!) die de kwestie der ar bitrage zal behandelen, is, vreemd ge noeg geen Nederlander benoemd, noch een Zwitser, noch iemand uit Scandina vië. En dit zijn toch landen, die op het gebied der internationale rechtsgedaehte hun sporen hebben verdiend' Dezelfde commissie zal ook behan delen de preciseering van de draagkracht van art. 36 van het -statuut van heC Haagsche internationale gerechtshof. Van de veertien staten nu, die het facultatieve protocol van het gerechts hof hebben geratificeerd, is slechls een, n.l. Finland in de sub-commissie verte genwoordigd. Deze staten hebben toch ook eenig belang over eventueele wijzi gingen van dat protocol! Gisteren heelt bij de algemeene be raadslagingen over het rapport van den Raad Jhr. Loudon, namens de Neder landsche afvaardiging voorgesteld het ad vies der commissie van rechtsgeleerden inzake de interpretatie van het bonds- verdrag ter opheldering toe te zenden aan de eerste commissie. Waarschijnlijk zal dit voorstel tot het volgend jaar wor den aangehouden, wegens de overladen DE BURGEROORLOG IN CHINA. Uit Peking seinen Reuter en Havas aan de bladen tegenstrijdige berichten. Havas seint De vreemdelingen betreuren bijna een stemmig het voorstel der mogendheden om tusschenbeide te komen in den oorlog tegen China. Zij zijn van raeening, dal een interventie slechts de hereeniging zal kunnen vertragen. En Reuter. De buitenlanders steunen bijna zonder uitzondering het voorstel van de inmenging der mogendheden in den burgeroorlog, daar zij van oordeel zijndat een dergelijke tusschenkomst in geen enkel opzicht het herstel van de eenheid zal vertragen. Wat is nu juist? Trouwens voor een ernstige interven tie voelt, zooals wij weten, Engeland niets en Amerika evenmin. Die ontsche ping van kleine contingenten marine- troepen te Shanghai dient ten slotte slechts ter bescherming der buitenland- sche kolonies. Maar om verder te -gaan.... Het verre Oosten blijft voor de diverse internatio nale verhoudingen een pijnlijk, wereld deel. Amerika zou bij een eventueele in terventie weer in al te nauw contact komen met Japan En de heeren te Washiügton begrijpen best, dat het land van de opgaande zon dan ongetwijfeld de grootste rol zou spelen, en de baten vóór den neus der andere zou wegsnoepetu Japan heeft er zoo het bandje van, de andere partij zwak is, eens flink de

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 2