BEURSOVERZICHT VAN HEDEN. AMSTERDAM, 9 Sept. (Slotkoers). B pCt. Nederland 1923 ïlOOy»6 pCt Nederland 1922 'lOOp/i1; 5 pCt. Neder land 1918 90 elf zestiende; 4ifz pCt. Ne derland 1917 85,6/82i/i pCt. Nederl. W. Schuld 531/1,- 3 pCt do. Oblig. 661/a; 3 pCt. do. Certif. GG één zestiende. Cert. Ned. Hand. Mij. 131%'—132; 'Aand. Ned. Ind. Ilandelsb 136%; Aand Koloniale Bank 1S3'18H/^, Koninkl. Pe trol. Aand. 333—335; Gecons. HoUand- sche 172—1733/i'; Cult. Mij. Vorstenlan den 175—177; Handelsv. Amsterd. 451 —456; Javasclie Cultuur 397—399; Aand. Deli Maatsch 384—385; Amsterd. Rub ber 149i/a-'150; Ned. Amerik. .Vaart 91—93; Nederl. Scheepvaart unie 1280/^; Iton. Holl. Lloyd 7; Kon. Ned. Stoomb. Mij. 82—83; Aand. Paketvaart 137; Bank-Associatie 32%, Gouda A. '16—17; Jurgens A.' 67- <68%; Anaconda 80 zeven zestiende; Steels lllli/a'; Erie 30%; Southern Railway 69%; Union Pacific 148%; Common Marine 1'1%; Prefered do. 10%; Maxwell Gr. C. v. A. 4i/i; Maxwell Land Cert. v. Ine Bonds 11%. Prolongatie 2%'. Russen: Obl. *1880 "4iConsols 5 vijf zestiende. Wisselkoersen: Londen 1160%; Berlijn 0.62%; Wee- nen 0.0036 Parijs 13.70; Brussel 12.95; Dollar Cable 2:62. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Koninkl. Ned. Met. Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 9 Sept. Hoogste barometerstand: 763.6 Ie Alcureyri. Laagste barometerstand 740.0 te Kinn. Verwachting van den avond van 9 tot den avond van 10 dezer.- Matige lot krachtige Zuid-Westelijke tot Noord-Westelijke wind, afwisselend be wolkt, regenbuien, met kans op onweer, later opklarend en koeler. Temperatuur alhier 's morgens 9 uur 65 gr., 12 uur 70 gr., 3 uur 70 gr. "Morgen ffo/lta meenemen I Hebt ge er geen. f /mm (Ingez. Med.) HOOG WATER. VUwlngen, Zomer ty dL Woensdag 10 Sept. v.m. 11.52 Donderdag 11 n.m. 12.51 Vrijdag 12 1.38 Zaterdag 13 2.23 Zondag 14 '3 05 Maandag 15 3.40 Dinsdag 16 4.16 (Het tijdstip van boog •water te Domburg valt 9 minuten na dat te Vlissingen.) LEGER EN VLOOT. Bij beschikking van den Minister van Marine is de. officier van den Ma rine-stoomvaartdienst der le klasse, G. A. W, Wagenaar, den 23sten Sept. a.s. geplaatst bij de onderzeedienslkazerne te Willemsoord. RECHTZAKEN. Door den Hoogen Baad is 8 dezer algewezen liet cassatieberoep, ingesteld door A. W., 45 jaar, slager te Osse- nisse, tegen het vonnis der Rechtbank te Middelburg van 9 Mei 1924, waarbij werd bevestigd het vonnis van den kan tonrechter te Hulst van 17 Maart 1924 en waarbij hij werd veroordeeld tot een hechtenisstraf van 3 dagen met ontzeg ging van het recht een motor te besturen gedurende een tijd van een half jaar, we gens het als bestuurder van een vier wielig motorrijtuig 'daarmede op zooda nige snelheid Tijden, dat daardoor de vrijheid en de veiligheid van het verkeer op den openbaren weg wordt belemmerd en in gevaar gebracht. De moord te Schimmert. Maandag heeft voor het gerechtshof te 's-Hertogenbosch terecht gestaan H. J. P. de W„ kantoorbediende te 's-Graven- hage, door de Maastrichtsche rechtbank veroordeeld tot 8 jaar gevangenisstraf, terzake dat hij op 25 November 1923 te Schimmert met voorbedachten rade zijn vrouw, E. C. Bosschaart, gedood heeft door haar verschillende messteken in den hals toe te brengen en haar de keel dicht te knijpen. Bekl. ontkende de daad met voorbe dachten rade en uit jaloezie gepleegd te hebben. Na heropening van de zitting eischte de advocaat-generaal twintig jaar ge vangenisstraf. BERICHTEN UIT DE OPLAAG VAN ONS VORIG NUMMER. MARKTBERICHT. HULST, 8 Sept. Aanvoer redelijk. Tar we f 18, Rogge 12, Gerst 14, Erwten 21, Lijnzaad 21. LAATSTE BERICHTEN. MARKTBERICHT. Goes, 9 Sept. Graanmarkt. Weinig aangevoerd, met vrij goeden handel. Tarwe f14—21, rogge 12.50—13, gerst 14—15, haver 11—14, kookerwten 19— 21.50, kïfojonerwten 16—20, karwij 45, maanzaad 51—58. BEURSOVBRZIGHT. AMSTERDAM, 9 Sept. 3 uur. De beurs had heden een zeer kalm aanzien. Koersveranderingen van betee- kenis kwamen niet voor. Suikerwaarden waren nagenoeg allen op het niveau van gisteren. Scheepvaartpapieren ging nogal wat om. Oude vaarten noteerden 92. Hollandsche booten iets onder gis teren. .Vrachtmaatschappijen zooals Nieveld, Goudriaan bleken gevraagd. Jurgens steeds gunstig gedisponeerd. .Oliewaarden zonder veel belangstel ling. Geconsolideerden iets beter dan Kon. Tabakken en rubber iets luier dan gisteren. Prol. 2%' pet. WISSELKOERSEN. AMSTERDAM}, 9 Sept. 3 uur. De cijfers tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. Londen 11.60% (11.61%). Berlijn 0.623/ (0.62%).' Parijs 13.70 (13.80). Brussel 12.95 (13.02%"). Zwitserland 49.10 (49.10). Weenen 0.0036%' (0.0036%). Kopenhagen 44.40 (43.70). Christiania 35.85 (35.85). Stockholm 69.60 (69.40). New-York 2.62) (2.61%). DE INTERN. LAW- ASSOCIATION STOCKHOLM, 9 Sept. .V. D. Het 33ste Congres van de International Law Asso ciation werd gisteren geopend, in de prachtige zaal van het huis van de Pair schap te Stockholm in tegenwoordigheid van den Koning, den Kroonprins, de Kroonprinses e. a. Koninklijke personen, leden van het kabinet, oud-ministers. De eerste minister hield een rede. BURGERLIJKEN STAND. Zierikzee. Van 25 Augs.—8 Sept. Getrouwd: P, A'. v. Bezooijen, jm. 26 j. en M. C. J. Plaum, jd. 28 j., P. M. Merle, jm^ 26 j. en M. C. v. Strien, jd. 24 j., !M. J. ITongmans, jm. 24 j. en G. Huiszoon, jd. 22 j. Bevallen: J. C. Hart, geb. v. d. Wek ken, d., J. Duson, geb. v. Vossen, d., Overleden: J. M. den Boer, ongeh. 53 j. VERSCHILLENDE BERICHTEN. In de Breedestraat te Rotterdam is Maandag een 3-jarig kind van C. door een auto overreden. Het werd met een ernstige hoofdwonde en een schedel breuk opgenomen en naar het ziekenhuis overgebracht. Bij aankomst aldaar bleek het reeds te zijn overledeu. Maandagochtend viel in de Vin- kensteynstraat te 's-Gravenhage een on geveer 1%-jarig landje in een tobbe met kokend zeepsop, waardoor het zeer ern stige brandwonden bekwam. Naar het gemeente-ziekenhuis ver voerd, is het aan de bekomen verwon dingen overleden. Op den Oosterlioutschen steenweg bij Breda is een motorrijder, door het springen van een voorband, tegen een Boom terecht gekomen. De berijder, zieke re C. R. te Beek bij Breda, werd ern stig gekwetst. Een hem begeleidende da- i, kwam er met eenige schrammen al Men meldt aan de N. R. Crt. uit Haarlem .- Naar het politierapport meldt, zijn ten nadeele van de firma De Gruijlcr en Zn., die te Haarlem filialen heeft, den laat- stcn tijd een hoeveelheid kruidenierswa ren en geld ontvreemd. Bij een door de politie ingesteld onderzoek is gebleken dat zich hieraan schuldig hebben ge maakt 'twee Winkeljuffrouwen, een dienst bode en een metaalslijper. Er zijn eenige gehuwde vrouwen opgespoord, die ver dacht worden -van heling. De dienstbode heeft in vereeniging met den metaalslij per en de twee winkeljuffrouwen van Juni 1923 af fraude gepleegd met recla mebons, waardoor zij zich ongeveer T99 aan kruidenierswaren hebben toegeëi gend. Bovendien hebben de winkeljuf frouwen en de dienstbode gezamenlijk pl.m. f 2.50 per weck uit de kassa ver duisterd. Om dit bedrag te dekken bedro gen zij het publiek met de prijzen der waren. De metaalslijper heeft zich in den tijd van .anderhalf jaar een f125 aan kruidenierswaren toegeëigend. Een bus met 20 pond tliee is bij hem in beslag genomen. Van de zijde der firma deelt men aan genoemd blad nog mede, dat reeds voor het aan het licht komen van deze zaak fraudes en oplichterijen aan hel licht zijn gekomen, die vroeger bij de andere filialen in Haarlem gepleegd zijn. Van den winkel aan den Zijlweg zijn vier winkeljuffrouwen debet aan deze zaak, evenals de moeders van deze meisjes. De metaalslijper was vroeger magazijuknecht aan een ander filiaal in Haarlem. Te Rhee (gem. Vries) is Maandag de vrouw van den landbouwer M., die iu het land bezig was te melken, door den bliksem gedood. Nabij het station Mur-de-Soiogne- Letch viel een 16 maanden oud kind op den spoorweg tusschen de rails, juist toen er een trein naderde. Een •14-jarig meisje, dat toeijlde om de kleine te redden, werd door de lo comotief gegrepen en zwaar gewond. De kleine echter was tusschen de rails blijven liggen en bleef volkomen onge deerd. Tijdens een lievigen storm, die over de stad New-York en omgeving gewoed heeft, heeft men voor het eerst sinds tmensclienheugenis een waterhoos over de haven en over het Zuidelijk deel van het Gouverneurseiland zien heengaan. Kleine schepen, die in de North River voeren, zijn gezonken. Een voor anker liggend vaartuig werd van het grootste zijner lading beroofd, welke uit timmer hout bestond. DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD. Men meldt uit Veendam: Bij een kort maar hevig onweer, dat Maandagmiddag 2 uur losbrak, werd de arbeider K. die aardappelen rooide op het land van G., te Wildervank, door den bliksem getroffen en direct gedood. Ook bet 3-jarig zoontje van K. werd getroffen en is eveneens direct overleden De moeder en een 5% jarig meisje kre- schroeiwonden. HANDEL, NIJVERHEID EN VISSCHERU. Faillissementen. - Het faillissement van Paulus Ver geer werkman te Kloosterzande (Curator Mr. P. C. Adriaanse te Middel burg) is opgeheven wegens gebrek aan baten. Heremiet-krabben. Men schrijft uit Zeeland aan de „N. R. Crt.": Hebben krabben eenige waarde, be hoeft aan visschers niet gevraagd te wor den, want bekend is, dat vooral onze Zuiderburen gaarne gebruik maken van aanbiedingen van dit schaaldier; de kie sche smaak der meeste Zeeuwen moge in het algemeen Weinig er voor voelen, ge kookte krabben vinden in België wel hun weg. Minder bekend is de Heremiet-krab of Snijder, elders ten onrechte ook wel Bernardus-kreeft genoemd, maar wie bij het oester- of mosselbedrljf betrokken is. vindt ze bijna eiken dag. Bij het sor- teeren van de oesters in de loodsen worden ze vaak aangetroffen, maar han delswaarde vertegenwoordigen ze niet. Toch zijn ze zoo merkwaardig, dat me nigeen, die niet gewoon is in de nabij heid van pester- of mosselbedrijf te ko men, met "de grootste verbazing dit zon» derlinge dier aanschouwt. Het achterlijf bestaat uit een naald stuk vleesch, ongeveer ter grootte van een vingerlid en daaraan zijn bevestigd eenige aanhangsers, Waaraan de eieren bevestigd zijn. Dit deel is altijd geborgen niet in eigen schelp, maar in den hoorn van het ,een of andere weekdier, gemeen lijk van de gewone wulk (Buccinum un- datum), maar buiten de schelp daarvan steekt het kopgedeelte met een deel van het borststuk en daarbij zitten sprieten, scharen en pooten. Wanneer de woning van de heremietkrab te klein wordt, dan is spoedig de verhuizing tot stand geko men, want Ze verplaatst zich eenvoudig in een andere; wanneer de bewoonster van deze nog aanwezig is, beeft dit niet het minste bezwaar, want met de scharen wordt de wulk in haar eigen huis aan gevallen en vervolgens verorberd, om dan na dezen arbeid de hoorn als wo ning te betrekken. Zoo vernielt (le here mietkrab de wulken, maar ook onder de dieren, die meer handelswaarde hebben dan deze, zoekt de heremietkrab haar voedsel, zoodat o.m. ook mossels en oes ters de dupe worden van de vraatzucht van dit zonderlinge dier. Uit de eieren der heremietkrab (komen, zonderlinge lar ven te voorschijn, die stekels op rug en kop hebben, om na herhaalde vervel lingen ten slotte de gedaante t© krijgen van de volwassen dieren. VERKEERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE, Nieuwe postzegels. De directeur-generaal der Posterijen en Telegrafie maakt bekend dat, nu de voorraad jubïleumzegels welhaast is uit geput, tot blijvende vervanging van het bestaande type zegel, met de beeltenis van het hoofd van den Staat (uitgifte 1898 en 1899), zal worden overgegaan. De nieuwe zegels zijn ontworpen door prof. dr. Jan ,Veth; zij zullen aanvanke lijk worden uitgegeven in de waarden van 5, 7%, 10, 12%, 15, 20, 25, 30, 35, 40, 50 en 60 cent. De verkrijgbaarstelling dezer zegels zal geleidelijk-plaats hebben. Alle zegels van de thans in omloop zijnde typen blijven nasal die van het nieuwe type geldig voor de frankeering. Op de Int. Postzegeltentoonsfólling, welke van 617 Seypt. in Pulchri Studio wordt gehouden, zijn in de waarden van 10, 15 en 35 cent frankeerzegels van het hieuwe type (ontwerp prof. dr. Jan Veth) doch van afwijkende kleuren verkrijg baar gesteld. Deze zegels zijn uitsluitend op de genoemde tentoonstelling verkrijg baar op de door het tentoonstellingsco mité gestelde voorwaarden. Nieuw chèqueformulier Giro dienst. De directeur Van den postcheque- en girodienst maakt bekend, dat een nieuw model chèqueformulier wordt ingevoerd. Aan dit formulier bevindt zich, behalve het gewone ehèque-advies, een tweede strook, welke dient als bericht van af schrijving van de cheque. Deze strook ontvangt de rekeninghouder bij de eerst volgende opgaaf yan den stand van zijn postrekening terug. Rekeninghouders, die nog in het bezit zijn van oud model chèqueformulieren, {kunnen deze opge bruiken, voor zoover zij zijn ingericht voor vermelding van het uit te betalen bedrag in letters in in cijfers. Deze reke ninghouders zullen bij hunne afrekening een ter directie opgemaakt bericht van afschrijving ontvangen, ;waarop de afge geven chèque-adviezen zijn ingeschre ven. De kosten van een nieuw cheque boekje met 100 formulieren bedragen i* 1.10. Voor de boekjes met 100 girobil jetten blijft de prijs bepaald op f 1. Een nieuwe naamlijst van rekening houders is ter perse. De prijs zal be dragen f 1.75 voor rekeninghouders f2 voor piet-rekeninghouders. Rekeninghouders, die chèque- en giro- formulieren. behoeven of een naamlijst wenschen, kunnen deze reeds thans be stellen door middel van het bestelformu lier. dat aan alle post-, bijpost- en hulp postkantoren verkrijgbaar is. De kosten der bestelde boekjes, bene vens van de naamlijst, zullen bij de her opening van den dienst van de rekening worden afgeschreven. 1 Indische stoomvaartlijnen. Stentor, 7 Sept. te Londen v. Java, 1. van Amsterdam. Jan Pietersz. Coen, 7 Sept. v. Algiers, Amsterdam naar Batavia. Goentoer, 8 Sept. van Sabang, Bata via naar Rotterdam. Kawi, 7 Sept. te Southampton, Rotter dam naar Java. Kedoe, m.b., 7 Sept. te en van Mar seille, Batavia naar Rotterdam. Insulinde, 7 Sept. v. Port Said, Rot terdam naar Java. Stuijvesant, 5 Sept. te Barbados van Amsterdam. Tabanan, 8 Sept. te Belawan v. Rot terdam. Tantalus, 6 Sept. van Batavia naar Amsterdam. Prins der Nederl., 8 Sept. n.m .4 u. van Algiers, Batavia n. Amsterdam. Gorontalo, p. 8 Sept. Suez, Batavia n. Rotterdam. Insulinde, p. 8 Sept. Suez, Rotterd naar Batavia. Madoera, 8 Sept. 9.30 u. 60 mijl v. N. .Voorl., Bat. n. Londen en Amsterd. Stoomvaartlijnen op N.-A merika. Rijndam, 6 Sept. n.m. te New-York v. Rotterdam. Spaarndam, 5 Sept. te Tampico, Rot terdam n. New-Orleans. Maasdam, 6 Sept. van J/igo, Rot terdam n. New-Orleans. Nieuw Amsterdam, 6 Sept. v.m. van New-York naar Rotterdam. Noorderdijk, p, 6 Sept. Lizard, Rotterd. naar New-York. Leerdam, 6 Sept. van Havanna, N.- lOrleans naar Rotterdam. BUITENLAND. NA DE FRAXSCII-ENGELSCIIE RESOLUTIE. Na de Fransch-Engelsche resolutie, door den Volkenbond aangenomen, die eindelijk eenig perspectief geeft naar be tere tijden, hebben de heeren Herriot en Max Donald bun arbeid als gedaan be schouwd. Ze zijn gezamenlijk naar Parijs vertrokken, waar Herriot zijn collega naar het Noorderstation heeft gebracht. Herriot is daarop naar Meaux vertrokken om deel te nemen aan een feestmaal ter herdenking aan den slag aan de Marne; Mac Donald vertrok naar Lon den. Herriot heeft ia een verklaring aan de journalisten nog gezegd, dat de .open baarmaking door Duitschland van de ver- klaring, waarbij 't Zijn verantwoordelijk heid van den oorlog ontkent, den toe stand ernstig zou verwikkelen. Bovendien wordt uit Berlijn gemeld, dat de Fransche gezant den onderstaats secretaris van buitenlandsche zaken mee gedeeld heeft dat het verzenden eener Duitsche nota, waarin de verantwoorde lijkheid van den oorlog ontkend werd, een slechten indruk zou maken. Het zou dan ook in het belang van Duitschland zijn van de verzending der nota af te zien. Wat, zal de Duitsche regeering hu doen! In die heele notakwestie zit natuurlijk een oude belofte voor het voorstemmen der wetten voor het inwerkingtreden van het plan-Dawcs van enkele Duitsch- Nationalen. Doch de tijd, juist nu, nu nu zoowel Engeland en Frankrijk zich voor een lidmaatschap van Duitschland bij den Volkenbond hadden verklaard, is weer ongelulckig gekozen. Het gewone euvel bij de Duitsche diplomatie. In een officieele mededeeling in Ber lijn wordt er thans aan herinnerd, dat de Duitsche regeering in haar proclama tie van 29 Augs. had aangekondigd, dat zij van plan is haar meening inzake de schuldkwestie ter kennis van de Entente- regeeringen te brengen. De officieele me dedeeling voegt daar n.b. nog wel bij, dat 't om redenen van technischen en diplomatieken aard niet mogelijk is* ge-, geweest de betreffende nota te verzen den. Dit oogenblik is thans ook niet geko men, gezien de te verwachte houding der Ententeregeeringen, te Parijs vooral. Het was misschien beter geweest, als een en ander geschied ware. vóór Genève* Trouwens uit die officieele mededeeling blijkt dit al, waar gewezen wordt op het vertrek van Marx en Stresemann uit Ber lijn. Het eigenaardige is nu wel, dat thans bijna in het openbaar onderhandeld wordt met de verschillende te Berlijn ge accrediteerde gezanten over het gunsti ge tijdstip een dergelijke nota te verzen den! K Intusschen is te Genève de derde com missie met haar taak begonnen en heeft zij de algemeene beschouwingen over het vraagstuk van arbitrage, veiligheid en ontwapening in zijn geheelen ou derlingen samenhang geopend. De commissie heeft het vraagstuk, dat haar voorgelegd is, verdeeld over drie siub-commissies, van welke de eerste zich bezig zal houden met het toezicht op den- internationalen handel in wapens en mu nitie en den particulieren aanmaak van wapens, de tweede met den chemischen oorlog, dc beperking van de militaire uit gaven en verdere vraagstukken van lager orde, de derde met de beperking van de bewapening ter zee. Nadat aldus beslist was, besloot de commissie met algem. st. tot het houden van algemeene beschou wingen over het onfwerp-wederzijdsch waarborgverdrag en de afzonderlijke overeenkomsten. DE STRIJD IN CIIINA. Diverse beknopte berichten hebben ons al gemeld, dat 't in China weer hee- lemaal hommeles is. Er wordt blijkbaar stevig gevochten. Woc-pei-foe (het China dat door Pe king beheerscht wordt) tegen Tsjangtso- lin, den dictator van Moekden; de Toet- ■sjoen van Kiangsoe tegen dien van Tsje- kiang; Sjanghai met Tsjekiang tegen (Kiangsoe; Peking met Kiangsoe tegen (Tsekiangj; en om het spel te volmaken ook nog dr. Soen-jat-sen tegen de cen trale regeering in het Noorden. Het is een formeel© burgeroorlog ge worden, van Chinees tegen Chinees en 't is een -weinig verkwikkelijke omstandig heid, als men daar thans als Europeaan toeven moet. Sjanghai, de groote haven plaats schijnt het centrum van vluchte lingen en gewonden te zijn. Communique's worden al verstrekt, die sterke herinneringen oproepen aan de dagen van Augs. 1914 tot Nov. 1918 in West Europa. Het ziet er hoogst som ber uit, vooral als men bedgpkt, dat China een der volkrijkste republieken van de wereld is. BEKNOPTE MEDEDEELINGEN. Uit België. Te Antwerpen is de eerste kolo niale Jaarbeurs geopend. Op aanstichting van burgemeester Max van Brussel overweegt het departe ment van spoorwegen thans het plan om van de reeds uitgevoerde werken der Noord-Zuïdverbinding te Brussel ge bruik te maken voor het aanleggen van een lunnelspoor tusschen de drie grootel Brusselsche stations: Noord, Zuid en Leo- 'poldswijk of Luxembourgstatkra. Het centraal station van de Metro zou zich bevinden op de plaats van de afgebro ken Putteriewijk nabij de Sinter Goe- delerkerk. Met het oog op de wereld tentoonstelling in 1930 zou er een ver takking worden aangelegd naar het pla teau van Laken. De kosten worden ge raamd op 80 a 100 millioen frank. Uit Duitschland. - Op het congres van de „Stahlhelm" •in Brunswijk, dat Zondag gehouden is en waai-op ook de „Stahlhelm" uit de 'andere landen vertegenwoordigd was, waren ongeveer 15.000 aangeslotenen verschenen. Het kwam herhaaldelijk tot ernstige botsingen met communisten en andere tegenstanders. Op een vracht auto, waarmee vertegenwoordigers uit andere landen naar het station werden gebracht, is een bom geworpen, waar door verscheidene lieden ernstig gekwetst zijn. Ook bij de vechtpartijen, die op tal van plaatsen ontstonden, vielen gewon den. De politie moest herhaaldelijk de sabel trekken en heeft tal van lieden aangehouden. Een tegenbetooging van de Rijksvlag Zwart rood goud liet men ongemoeid. Uit Frankrijk. Gistermiddag zijn Herriot en Cle- menteL begonnen met een 'nauwkeurig

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 2