Maandag 8 Sept. 1824 BINNENLAND. No. 212 167° Jaargang MIDDELBURGSCHE COURANT, RECLAME IN DE POSTSTEMPELS. Er is kritiek uitgelokt door liet feit dal de Posterijen aan een margarinefa- briek het recht hebben verkocht om den naam van haar product tesamen met den poststempel te doen afdrukken op de brieven en drukwerken. Het is ook' een zonderlinge methode bm het eigendom van een ander te ge bruiken voor reclame-verhuring. Want /zoo'n brief is geen eigendom van den post. Zij krijgt hem slechts ter verzen ding. .Voor een reclame op een schutting or •een muurvlakle moet men zich wenden tot den eigenaar daarvan; want •die alleen heeft er over te beschikken. En zoo heeft het postbestuur volle recht om plaats voor reclames op zijn postwa gens te verhuren. Maar een poslzending blijft het eigen dom van den afzender, zoolang zij nog niet op de plaats van bestemming is afge leverd. De afzender alleen heeft de be schikking over de reclames die hij daar op wil aanbrengen. Hoe eigenmachtig de Posterijen met 'haar reclamestempel handelen, blijkt wel het duidelijkst hieruit dat zij nu zelfs de brieven van de concurrenten van dien margarinefabrikant gebruikt om geld te verdienen door een reclame van dien an deren fabrikant daarop af te drukken. iWe hopen, en vermoeden ook wel, dat hier zoo spoedig mogelijk een eind aan wordt gemaakt. DE HUURWETTEN. Naar Het Volk verneemt heeft de re geering zich dezer dagen met een schrij ven gericht o. a. tot den Gezondheidsraad mei het verzoek te willen adviseeren in zake het bij haar in overweging zijnde denkbeeld om eerlang over te gaan tot opheffing van de verschillende huurwet ten ,die in den krisistijd zijn tot stand gekomen. Dit regeeringsschrijven is nu in han den gesteld van de uit den raad samen gestelde commissie voor de volkshuis- ting in welke het allereerst een onder werp van bespreking zal uitmaken. De Huurwetten zijn, naar men weet, de Huurcommissiewet, de Huuropzeg- gingswet en de Huuraanzeggingswet. BEZOEK VAN BURGEMEESTER VAN CAUWELAERT. In intiemen kring heeft het gemeente bestuur van Amsterdam Vrijdagavond een maaltijda angeboden aan den burgemees ter van Antwerpen, dr. Frans van Cau- Welaert ,den schepen E. kebon en de 'Antwerpsche hoofdambtenaren Bollen- gier en ICinart, Het voltallige college van burgemeester en wethouders bene vens eenige hoofdambtenaren der ge meente waren aanwezig. Dr. Van Cauwelaert heeft op hartelijke wijze den dank der gasten vertolkt voor de ontvangst vanwege het Amsterdam- sche gemeentebestuur en met nadruk er op gewezen ,dat het bezoek, naar hij hoopte ,er toe zou bijdragen ,de banden tusscheu Antwerpen en Amsterdam te versterken niet alleen, doch elk spoor van misverstand weg te nemen, hetwelk na den oorlog, door toedoen van een handjevol Belgen, die daarmede stellig hun vaderland niet dienden, tusschen Nederland en België mocht zijn ont staan. Ten slotte betoogde spreker, hoe zeer een wederbezoek van een deputa tie uit het Arasterdamsche gemeentestuur aan Antwerpen zoude gewaardeerd wor den. Burgemeester Dg Vlugt drukte zijn ge noegen uit over het bezoek der Antwerp sche gasten en niet minder over de woor den, die dr. Van Cauwelaert had gespro ken. Spreker wees er met klem op, dat dergelijke bezoeken en dusdanige Woorden niet zouden nalaten ,den min der juisten indruk, door het drijven van een aantal Belgen destijds bij 'het Ne- derlandsche volk gewekt, uit te wisschen. Uit Stad en Provincie. Bij de directe belastingen enz. zijn verplaatst dato 16 Sept. de komraiezen le klasse J. de Vuijst vau Botterdam naar Koewacht en 0. Kok van Hansweert naar Schiedam. Benoemd met ingang van 1 Sept. tot tijdelijk kommies 2e kJ. J. Keur te Nieuw- Nainen, D. P. Versluijs te Philippine, B. Snelle Hulst, E. Lauret, en J. J. Soetens te Zuiddorpe, G. E. v. d. Meer te Bres- kens en E- Bijl te Sas van Gent. Uit Middelburg. Men zal zich heriuneren, dat de ge meenteraad alhier eenigen tijd gele den o.a. besloot voor het wekken in geval van brand een alarm inrichting aan te brengen. Deze is nu gereed en, het draaien op hel politiebureau aan een toestel, dat bijna gelijk is aan een tele foon, doet ten huize van den wethouder van Fabricage, den secretaris van de brandweer en een 10 tal brandmeesters een alarmschei overgaan. In geval van brand zullen die schellen ongeveer 5 minuten onophoudelijk gaan, maar bo vendien zal iederen Maandag te half een des middags, heden voor het eersty^a- controle worden gehouden met een kor ten, een langen, en weer een korten draai, de aangeslotenen kunnen dan na gaan of hun schellen in orde zijn. Het verzetten van het uur van het Abdijconcert alhier heeft op hel be zoek geen nadecligen invloed gehad. Ze ker, er zullen er geweest zijn, die, om welke reden dan ook, wel des morgens zouden zijn gekomen en nu weg bleven, maar daartegenover zijn er weer velen, voor wie het moeilijk schijnt vroeg op te slaan en die nu om 12 uur wel va» het heerlijk uurtje in de mooie omgeving kwamen genieten. Ook zijn er nog eenige geweest, die het verzetten van de uit. voering niet meer gelezen hadden, en nu des morgens een vergeefsche reis maakten. Het bestuur zal dan ook zeker wel trachten in het vervolg eerder eene beslissing te nemen, al kunnen wij volle dig begrijpen dat het nu niet best eer der kon, daar voornamelijk de mist van Zaterdagmorgen er de oorzaak van was. Maar hoe het zij, honderden en nog eens honderden vulden weer de Abdij, geen zilplaatsje was onbezet en vooral aan de zijde van het hotel was er geen doorkomen aan. Het programma was weer met zorg ge kozen en werd met zorg uitgevoerd ook. Het eindigde ditmaal met het Wilhelmus, waarbij het ons op viel, dat toch zoo weinigen voor het Volkslied hel hoofd ontblootten, in dit opzicht kan men bij andere volken, bijv. bij onze Zuidelijke naburen, heel wat leeren. Zeker, wij we ten, dat een deel der aanwezigen het uit principe niet doen, waarvoor men respect kan hebben, maar ook velen la ten het uit een soort van misplaatste onverschilligheid of verlegenheid en dit is zeker niet goed te praten. Het bovenstaande was reeds geschre ven, toen ons werd bericht, dat a.s. Zondag weder een uitvoering in de Abdij zal plaats hebben en ook dan weer van 12 tot 1 uur. Gisterenavond gaven de Zangver- eeniging „de Volkstem" en het muziekge zelschap „Exelsior" in den tuiu van het Schuttershof een uitvoering, die matig bezocht was. De aanwezigen gaven blijk den ten gehooren gebrachten zang en muziek zeer op prijs te stellen. U i t Z u i d-B e v e 1 a n d. De motorboot YE 188, eigenaar R. Vlaming te lerseke, geladen met pe troleum en benzine, is dicht bij Golijns- plaat met mistig weer op een steen ge- loopen en gezonken. De visschersvloot YE 65 heeft de lading overgenomen. La ter is de YE 188 na voorloopigc repa ratie, de haven van Ierseke binnen ge komen. —Zondagmorgen kwam nabij den onbe- dienden of wel geopenden wachtpost 20a aan den 3den weg te Rilland een auto mobiel, afkomstig uit Zevenaar, met volle vaart den 3den weg doorgereden, zonder een aankomenden trein op te merken. Vlak bij den overweg aangekomen, wist de chauffeur nog juist de auto tot stil stand te brengen, terwijl de trein den overweg reeds doorreed. Het remmen van de auto, hetwelk op een afstand van een paar m^prs moest geschieden, was zoo lievig, dat een der assen brak, zoodat de auto de reis niet kon voort zetten. Dit .ongeluk liep wonderlijk goed Deze wachtpost aan den 3den weg wordt door zeer veel voertuigen gepas seerd, daar deze 3de weg aansluit aan den verbindingsweg tusschen Zeeland en N. Brabant. .Uitkijken is dus ter voor koming van ongelukken daar eerste ver- eischte. Uit Noord-Be vel and. Men schrijft ons uit Wisse n- kerke: Hel Harmoniegezelschap Apollo alhier heeft een drukken tijd van studio en een kostbaren tijd van reizen en trekken ach ter zich met het gevolg ,dat de gezel- schapskas den bodem liet zien of erger nog. Inplaats van te mopperen en te kla gen heeft het echter den verslaudigen weg van eigenhulp ingeslagen en daar bij medewerking verkregen van mevr. de wed. Vader van 's-Gravenpolder— Kolf, beschermvrouwe, en een oud-lid van Apollo, den heer Ed. Flipse uit Rot terdam en diens echtgenoote, sopraan solo. De beschermvrouw stelde het be kende Bosch van haar buitengoed „Sorg- wijck" voor een uitvoering ter beschik king en de Rotterdamsche musicus com poneerde een „Hymmo aan do Muziek" groote fantasie voor gemengd koor, soli, orekest en piano of orgel. De groep dilettanten, die met zooveel entrain de feestcantate bij do jongste komst der Koningin ten gelioore bracht, heeft onder leiding van Apollo's directeur den heer C. Flipse, ook de Hymmo onder de knie gekregen en Zaterdag j.l. heeft Apollo onder de meest gewenschte weers omstandigheden in 't Bosch ztjn veel omvattende uitvoering gegeven van 7 or kestnummers ,een aantal kinderliedjes, de Koninginnecantate en de Hyinme voornoemd. Hel entree was op 50 ct. gesteld, het program met tekst van den zang op 15 cent. Als attractie waren aanwezig een hengelbak, een grabbelton, schiet tent, trekbiljard en rad van avontuur, waarvan ten bate van Apollo's kas een druk gebruik gemaakt werd. Meer dan 400 betalende bezoekers, uit alle gemeen ten van het eiland waren opgekomen en hebben echt genoten. De prestaties van Apollo's leden, van 't koor, de sopraan en de bariton (compo nist en echtgenoote) alsmede van de kin deren verdienen allen lof en hebben schillerend bewezen, wat samenwerking goeds vermag. Met voldoening mag geconstateerd wor den, dat het publiek alle respect toonde voor 't heerlijk plantsoen. O it Tholen. - Woensdag heeft de installatie plaats gehad van den nieuwen burgemeester van P oo r l v 1 i et, den heer Dronkers, aan de ingezetenen reeds welbekend als gemeentesecretaris. Met zijn vrouw werd hij 's ochtends aan het Thoolsche veer verwelkomd. Hij reed daarop naar de gemeente Poortvliet, aan do grens daar- ran begroet door den heer J. J. do Maagd voorzitter der feestcommissie, en door •den oud-burgemeester J. v. Gorsel. Na een welkomstgroet van de zangvereeni- ging, vormde zich een stoet met eere- wacht, die den ourgemeester naar het raadhuis begeleidde. De heer Dronkers werd daar hartelijk toegesproken door den wethouder E. v, d. Slikke. Den geheelen dag bleef het dorp in feeststemming. Uit Zeeuwseh-Vlaanderen W. D. - Wederom zijn bij het afgraven der voormalige vestingwerken te Retran- chement menschelijke geraamten voor den dag gekomen. Aangezien deze onder het lichaam der wallen worden aange troffen, moeten de destijds gestorvenen aldaar zijn begraven vóór den aanleg der versterkingen ,en hcrust het vermoe den dat liet overblijfselen zijn van ge sneuvelde krijgslieden uit den tijd dal het Zwin het looneel was van zeege. vechten en aldaar lage duinen de na tuurlijke zeewering vormden. Dit ver klaart ook de ongelijke hoogte van be graven. Ook werden bijna geheel vergane dolken gevonden, die wijzen op een ge vecht. Veel piëteit wordt overigens ten op zichte van het overschot van deze, mo gelijk voor het Vaderland gesneuvelden, niet in acht genomen. De heenderen wor den niet, zooals men zou verwachten, naar een .begraafplaats overgebracht, doch hier en daar wat in 't zand gesto ken, waar straks de stoomtram zal rij den, terwijl liet ook voorgekomen moet zijn, dat een doodshoofd een paar dagen op een paaltje heeft gestaan. EEN PROTESTYERGADERING. Uitgaande vau het centraal comité uit het C. N. O. P. en het A. C. O. P. werd Zaterdagavond in de groote zaal van de Oude Vriendschap een niet over druk bezochte protestvergadering gehou den tegen de plannen der regeering ten opzichte van de ambtenaren. De voorzitter der vergadering, de heer J. A. Berger zeide, dat het gaat legen het verbreken van het fieorganiseerd overleg, de ambtenaar heeft als staats burger wel een woordje mede le spre ken, als het over salarisvermindering .at. Gelukkig is minister Ooliju, al is het wel wat laat, tot de overtuiging gekomen, dat er ook op de militaire uitgaven wat te bezuiningen valt. De eerste spreker, de heer D. Stof fels hoofdbestuurslid van den C.B.P.T. T., zeide, dat men meent zich tegenover de ambtenaren alles te kunnen veroorlo ven. Spr. wijst o. a. op uitlatingen van Braat en van Ferviers, de man van het actualisme ten opzichte van de ambtena ren. Dit is echter niet iets speciaal Ne- derlandsch, zie o. a het rapport-Dawes ten opzichte van de spoorwegen, die hij in particuliere handen wil brengen, om met het personeel to kunnen doen wat men wil, om hun loon te toetseu aan den plaatselijken loonstandaard. Wijzende op de plannen van de minis ters Coliju en Westerveld, komt spr. tot het georganiseerd overleg, waarbij do mi nisters Westerveld en Heemskerk ver schillenden uitleg gaven aan de pl; nen. Spr. meent dat men moet opkomen met alle kracht tegen plaatselijken loon standaard als basis voor ambtenaarsloo- nen, want die loonstandaard is in vele gevallen zeer verschillend in onderlinge verhoudingen tusschen de verschillende plaatsen. Bovendien men treft het eerst dc laagste ambtenaren, en trouwens men blijft bijvoorbeeld ten opzichte van sta kingsrecht, de ambtenaren anders be schouwen dan de personen in het vrije beonjt. Op deze wijzen zal de slaat een goed korps ambtenaren niet meer heb ben ,zij zullen naar het particuliere be drijf overloopen. Spr. komt er tegen op, dat bladen als de N. R. Crt. wel vergelijken de rijks- ontvangsten met die van vorige jaren, maar niet met de ramingen. Bij een niet zoo soepele toepassing der belastingwetten sedert 1915 was geen 500 millioen verloren gegaan en was dit goed geweest om de salarisverlaging te voor komen, Men spaart de groote inkomens ten koste der ambtenaren. Het stelen van gelden door belasting ambtenaren te Amsterdam is een gevolg van slechte salarieering. Het inkrimpen van het ambtenarenaanlal is een aan slag op het goed loopen der bedrijven. Ook voor het onderwijspersoneel wor den. wederom hongerloonljes voorbereid. Men doet een aauslag op het goede on derwijs. Spr. wijst nu op de arbeidstijdverlen ging, die ook beleekent salarisverlaging, en voor vele ambtenaren beteekent het heele dagen, soms weken achtereen ver bonden zijn. Zelfs de a.s. korting van 5 pet. met 1 October kan er niet af. Men moet niet denken, het is altijd zoo geweest ,het zal wel altijd zoo blijven. Vooral de jongere ambtenaren wekf spr. op tot organisatie en actie tegen de plannen der regeering .gezien de hou ding tegenover de ongehuwde ambtena ren. Ook zij moeten begrijpen, dat als een deel van het korps lijdt, alle lijden. Iu georganiseerd overleg zal gezien hel rijper vloeien der raiddeleu, ge vraagd-worden de 5 pet. af te trekken met 1 October. Spr. keurt de han delingen van de Chr. organisaties af en noemt het bedelen. Dat de regecrings- persouen niet zelf een onderzoek instel len naar de noodtoestanden, keurt spr ook af, en wijst er o.a. op hoe voor een onderzoek naar de verkeersmiddelen door de Ministers Ruijs en Koning in Zeeland extra vervoermiddelen werden ingelegd. Spr. vertrouwt niet op hel woord van deze regeeving, die art. 40 met een streek wegstreepte. Wat het militarisme betreit meent spr., dat een goed politieleger voldoende Het indexcijfer is sedert de sala rieering van nu werd aangenomen, eerst veel gestegen, en ioch ziju de salarissen gedaald en wil men nog verder gaan. Ook met de handeling mei de pensi- oenswetten, blijkt, dat alles is te doen om de toestanden te verslechteren. Een der organisaties van de personeelen mag niet leiden lot verslechtering van een deel der betrokkenen. Thans is de richting geen vraag, wel of men te samen wil strijden, tegen de verslechteringen, die nog te wachten staan. Spr. hoopt, dat de burgerlijke pers niet alleen zal opnemen wat tegen de amteuaren gaat, maai* ook wat voor hen geldt. De ongeorganiseerden noemt spr. de parasieten voor den strijd. Met een herhaalde opwekking tot organisatie eindigt spreker ouder ap plaus der vergadering. De tweede spreker, de heer B. J. v. S t a p e 1 e, hoofdbestuurslid van den C. N. A. B., stelde de vraag of men er wel eens overgedacht heeft wat een ambte naar eigenlijk is. Het is een veelzijdig iets, een onmis baar meubel van de meubileering van onzen s taal. liet is de categorie der tekortkomen den, wie 't kwalijk genomen wordt, dat zij nu zoo wat lot de rondkomeuden zijn opgeklommen. Ambtenaar is slechts een andere naam voor arbeiders alle zijn aangewe zen op den verkoop van hun arbeids kracht. Zij hebben dezelfde verhouding tegenover die maatschappelijke vraag stukken en toestanden. In lijden van hoog conjucteur moet men hoogere aanvangssalarissen geven. De grondslag der positie van de arbei ders is dezelfde als die van de positie der arbeiders. Dit is men alom onder de ambtenaren gaan begrijpen. Reeds algemeene organisatie zonder meer van de ambtenaren zal kracht ge ven iu den strijd tegen de verslechtering die dc regeering als vertegenwoordiging der bezittende klasse moet voorstellen, maai* dit kan ook alleen doordat vele uit de vakvereenigingen wegtrekken. Men wil de arbeiders, dus ook de ambtenaren weer naar beneden halen, omdat zij dan het hoofd niet meer op durven ste ken. Het gaat niet alleen om de 5 pet. korting ol' de verslechtering van de pen sioenen, maar pm alle weer te onder werpen, dienaar van de bezittende- klas se te maken. De ambtenaren en arbei ders hebben hetzelf in hun macht de regeerende klasse terug te dringen- Spr. zegt, dat de regeering zich van leugens bedient tegenover de ambtenaren en ar beiders. Officieel wordt door de Nederlaud- sche Bank bekend gemaakt, dal de Mi nister van financiën, Coiiju, mededeelt dat de positie der schatkist steeds verbe terde. Spr. kon het haast uiet geiooven, toen hij het las. -j Aan dc baud van cijfers over de Rijks inkomsten betoogt spr. dat steeds meer ontvangen wordt dan geraamd is, en men toch maar steeds spreekt over ach teruitgaan. Het op langer termijn schui ven der verslechtering, doet do kans op invoering verminderen. Dit was ook goed gezien, toen men te Vlissiugen weigerde eene commissie te benoemen voor de salarisregeling. De koppigheid van Coliju en Westerveld om de stukken op tafel te leggen, zal van uit stel lot afstel doen komen. Spr. bespreekt nu verklaringen van den heer Deterding, die wel op dc amb tenaren afgeeft, maar locli verbetering van den algemeenen toestand toegeeft, evenals de Amerikaanscho minister van financiën dit deed. Het laatste verslag van het bureau voor de statistiek, wijst ook op verbetering van den loestand. En waarom gaat dc minister dan toch door met verslechteringenP Omdat hij öolijn heet, christelijk en kapitalist is, al dus spr. Nu Den Haag een kloppende begroo- liug heeft, wil men toch salarisverlaging, om de belastingen te verlagen. Er is alleen een streven om de amb tenaren en ^arbeiders weer op een lager levensniveau le brengen, wat een man als Ford een verkeerde taktick noemt en ook volgens het oude liberale begin sel, kan het in een land niet goed gaan, waar lage loonen en lange arbeidstijden gelden. Spr. waarschuwt nog tegen het streven der regeering om de vakorganisaties le verdeelen en „kapot" te maken, en waar schuwt tegen het te veel kijken naar de salarissen van anderen, Men moet strij den voor minder klassen bij de salari eering. De regeering denkt door te verdeelen te kunnen lieerschen. Als men nu nog van verslechteringen afstapt, is <Jit zeker voor een groot deel te danken aan den s-trijd der vakver eenigingen. Maar men vergete ook niet, dat in 1925 verkiezingen worden gehou den en spr. waarschuwt daarom tegen verkeerde gevolgtrekkingen. Evenals de heer Stoffels, eindigt spr. onder applaus der aanwezigen, onder ie ook meerderen uit Middelburg Met dank aan de sprekers, sluit de heer Berger de vergadering. KERKNIEUWS. De kerkelijke ruzie bij de Staat kundig Gereformeerden te 's-Graveu- polder, die op Zondag 10 Febr. M. tot uitbarsting kwam en later lot zoo lie vige incidenten aanleiding gaf, zoodat de politie er aan te pas moest komen, gaf aanleiding, dat de „malcontenten" zich afscheidden van de aan ds. v, d. Gar de trouw blijvende». Toen deze getrouw en door de rechter iu het gelijk werden gesteld ten opzichte van het bezit vau het kerkgebouw, om welk bezit zoo hef tig gestreden was, hielden de anderen liun oefeningen in een schuur. Sedert is men begonnen aan den bouw eeneF nieuwe kerk. Deze werd Vrijdagavond ingewijd door ds Kersten. Een groote menigte nieuwsgierigen eu belangstellen den woonde den dienst bij 's Gravenpol der verheugt zich nu in het bezit van drie verschillende afgescheiden kerkge bouwen. KUNST EN WETENSCHAPPEN. Zaterdag heeft de chef-telefoniste van den Gemeentelijken Telefoondienst mej. Kaulzmauu, de bekende schrijfster onder het pseudoniem Cora Westlaud afscheid genomen van het personeel van dien dienst te 's Gravenhage. Namens vele telefonisten, ambtenaren, ingenieurs en den directeur sprak ir Snijders de vertrekkende chef toe en bood haar een schrijfmachine aan om te gebruiken bij haar verder litterair werk. Voorts had mej. Kautzmann 'n prach tige bloemenmand ontvangen van een aantal onbekende abouné's, terwijl even eens de de Bell Telephoon Maatschappij een mand bloemen had gezonden. Mej. Kautzmann bedankte daarna de aanwe zigen voor hun attentie. (Msb.)

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 1