Adverteiitiën. veroordeeling van de wijze, waarop Ame rika zich langen tijd van alle Europee- sche aangelegenheden, heeft verre) ge houden. Donderdagmiddag hield minister van Kamebeek in de volkenboxidsvergadering een zeer toegejuichte rede, waarin hij de groote heteekenis van artikel 12 van liet volkenbondsverdrag, als vredeswaar- borg, uiteenzette. De staten hebben zich door dit arti kel verplicht, in geen geval oorlog !te voeren zonder het geschil eerst aan bO' middeling of internationale rechtspraak te hebben onderworpen, terwijl zij bo vendien ook dan nog drie maanden na de internationale uitspraak !zuilen moeten wachten, alvorens naar de wapenen te mogen grijpen. Indien dit artikel eerlijk wordt nage leefd, is kans op nieuwe oorlogen zeer gering. Onze minister drong daarom aan op een propaganda onder alle -volkeren over de groote heteekenis van dit artikel. Laten wij ons plechtig tegenover el kaar verbinden, eerlijk de voorschriften van het volkenbonds verdrag na te leven en als dan de .groote staten de verplichte internationale rechtspraak .aanvaarden en de volkenbond alle staten omvatten zal, dan is geen bijzonder waarborgverdrag noodig, om tot bewapeningsvermindering te kunnen overgaan. Van Karnebeeks pleidooi, om de hetee kenis van de bepalingen van. het volken bondsverdrag hoog te houden, maakte een uitstekenden indruk. blad zegt ten slotte, dat Ramsay jMac entegen bezorgde aan de vloot groote Donald als eerste minister van Engeland, moeilijkheden, ten gevolge van de stren- op de eerste plaats den plicht heeft aan ge koude, veel drijfijs en zware stor- de veiligheid van zijn eigen land te den-men. De resultaten zijn dan ook aan kon. [merkelijk minder geweest en wel 277 000 De „Daily Chronicle", die niets lievervaten of een achteruitgang van 70.000 wenscht, dan dat de bond Duitschland vaten. zal smecken het lidmaatschap te willen! Gedurende het seizoen 1923/1921 heeft aanvaarden, vraagt zich af, in hoeverre1 men ook getracht in de Ross-zee de Herriot de politiek van Ramsay Mac Do-walvischvangst te exploiteeren", hier be- nald zal 'aanvaarden, welke zoozeer af- vonden zich talrijke walvisschen, maar wijkt van die, welke het volkenbonds- de temperatuur was zoo laag, dat het 'erdrag voorschrijft. J uiterst bezwaarlijk bleek de gevangen Het blad hoopt, dat de Britsche ,pre-1 dieren open te snijden een groot deel mier zijn Fransclien collega de voor- J van de vangst ging dan ook verloren, naamste punten van zijn rede te voren j en de vaartuigen, 5 in getal. Hepen had voorgelegd en dat Herriot ze had herhaaldelijk groot gevaar door het ijs DE WERKLOOSHEID IN ENGELAND. |<i goedgekeurd. tc worden verpletterd. Bovendien is dit gebied zeer ver van Noorwegen ver- j wijderd Nieuw Zeeland immers, het j dichtstbij gelegen land, waar sommige Hoewel in de laatste maanden deder walvischvaarders gedimende den werkloosheid groofer is geworden en het winter werden opgelegd, is Noorwegen's aantal werkloozen thans 1.119 000 be- antipode. Toch heeft deze expeditie zoo- draagt, leggen de Times en andere Brit- veel traan opgeleverd, dat de kosten sche bladen er den nadruk op, dat eeu dergelijke toeneming hoofdzakelijk toe te schrijven is aan scizoenoorzaken en dat de vooruitzichten voor den handel in de werden gedekt. Men heeft dan ook al len "piocd voor de komende onderne ming. Alle schepen zijn uitgerust met draadlooze installatie, om doorlóópend verschillende branches niet ontmoedi- in verbinding te blijven met het moccler- gend zijn. De Daily News meldt, dat eenschip, de „Sir James Clark Ross", nauwkeurig onderzoek in bevoegde krin-De expeditie voor de walvischvangst gen uitgemaakt heeft, dat de handels- in de Ross-zee is een goed voorbeeld van vooruitzichten zeer gunstig te noemen1 initiatief en durf. Het groote. voor Z|jn- I traankokerij ingerichte schip „Sir James Een bulletin, gepubliceerd door de fe- Clark Ross", 12.500 ton groot, is dit deratic van Britsche industrieën, geeft jaar duchtig verbouwd, o. a. in dier een gedetailleerd overzicht van de voor- voege, dat de bemanning beschermd is naamste industrieën die in menig op- J tijdens het opensnijden van den walvisch zicht met het gunstige vooruitzicht over-in open en bij hooge zee, iets wat tot een komt. Verbeterde toestanden kun- Een Exchangetelegram meldt, dat eeu onderzoek in Wall^trcet duidelijk aan getoond zou hebben, dat er een alge- meene oppositie bestaat tegen het accep teeren van Duitsche industrieele aan biedingen, voordat de Dawesleening vol- teekend is. De bankiers zijn de laatste vweken overstroomd geworden met ver zoeken uit Duitschland om geld. Naar verluidt, zouden de Engelsche m Fransche delegaties een gemeen schappelijke vergadering houden om een algemeen program in groote lijnen uit te werken. Het is niet onmogelijk, dat zoowel Mac Donald als Herriot bij die gelegenheid een nieuwe rede zullen houden. Ofschoon de pers zich vrij algemeen verheugt over het succes, dat Mac Do nald Donderdag te Genève geoogst heeft, I geeft men van verschillende zijden en om verschillende redenen blijken van teleur stelling. Bij nadere studie komen som mige bladen tot de conclusie, dat de rede meer frases dan inhoud bevatte en eigen- [lijk een vrij negatief karakter droeg. De liberale „Westminster Gazette" wel ker denkbeelden óp het gebied der bui I tenlandsche politiek niet veel van die van Iden premier verschillen, geeft een korte, [doch scherpe critiek op de rede en laat [vooral uitkomen, dat Ramsay Mac Donald Idaarin eigenlijk biets gelegd heeft, voor- lal ten aanzien van het belangrijkste on- Iderwerp, n.l. dat der ontwapening. Zoo de premier een ontwapeningsplan jheeft, schrijft het blad, dan moeten wij erkennen, dat hij hel op bewonderens waardige wijze heeft weten geheim te [houden. verder zegt de „Westminster Gazette" Terecht merkte de eerste minister op, Jdat de bepalingen van het Volkenbonds- I verdrag een werkelijke vredescharfcer ■vormen, indien zij slechts worden geëx- ïploreerd en toegepast. Doch wanneer wij [zoeken naar teen bewijs, dat hij zelf ge moogd heeft, ze te exploreeren, dan vin- Ideu wij niets anders dan zijn bloote ver- ■werping van een verdrag van wederzijd- Ischen bijstand en wel in bewoordingen, I welke de bevoegdheid van den bond ont- I kennen en daardoor de toepassing van de [■bepalingen van het volkenbondsverdrag I tot een ongerijmdheid maken, r De „Morning-Post", die ten aanzien van de buitenlandsche politiek scherp te- Igenover de regeering slaat, betoogt, dat 1de premier Ie Genève slechts twee con- I ere te voorstellen had te doen. Op de eer- Istc plaats wilde hij den bond uitbreiden met Duitschland, Rusland en de Ver. ■Staten en eerstgenoemd land wilde hij blijkbaar direct uitnoodigen. 1 Afgezien daarvan, dat volgens de vol- I kenbondsstatuten een land niet moet I worden uitgenoodigd, jdoch zelf het lid- I maatschap moet aanvragen, meent de I „Morning Post", dat Duitschland nog I niet m aanmerking komt, om deel uit te I maken van den bond. Rarnsav Mac Do- Inald heeft immers zelf verklaard, dat I Duitschland in gebreke is gebleven, zijn I ontwapeningsverplichtingen uit [te voeren I en bovendien bleek, uit hetgeien Dr. Marx onlangs betreffende do schuld voor het uitbreken van den oorlog zeide, hoe diep I «e afgrond is tusschen de Duitsche men- I tahteit en den geest, die den Volkenbond moet beheerschen. pp de tweede plaats 1 wil de premier een algemeene ontwape- I mngsconferentie bijeenroepen, t I He „Morning Post" meent, dat deze I evenzeer zal mislukken als de maritieme 1 conferentie te Rome indertijd mislukt is. I Zoolang Frankrijk, België en de nieuwe I Janden van midden-Europa zich niet vei lig voelen voor een Duitschen aanval, 1 oï een Duitsch-Boljewistischc samenzwe- nng, zal er geen ware vrede in Europa I ^itschland ïs verdeeld tusschen 1 nationalisten en 'socialisten en indien I «erstgenoemden denken, dat zij kunnen rekenen op isolatie van Frankrijk, dan i Jiren 2'i nimmer ophouden met te in- I li!®e.eren v°or teen revanche-oorlog. Dit weet men in Frankrijk zeer goed. Het nen volgens dit bulletin geconstateerd worden in de katoen-, wol-, textiel- en kantbranches. Een hoopgevend vooruit zicht bestaat eveneens voor den Ierschen linnenhandel en dc jutefabrieken melden een toenemende activiteit. De vooruit zichten. voor dc katoenindustrie worden beter genoemd dan op eenig ander tijd stip sinds 1920 en dc grootere vraag naar katoen en de verbeterde vooruitzichten in den exporthandel hebben over het al gemeen een optimistische stemming ge wekt in Lancashire. Het bulletin meldt nog verder, dat de jalgehieenc toestand in den wol en tex tielhandel beter schijnt. De ratificatie van de Londendsche overeenkomst, zegt het bulletin, zal breedere vooruitzich ten openen voor de spinners, daar de garcnbranchc van deze industrie ernstig te lijden had van de jongste inkrimping van den handel mei Duitschland. De fa brikanten van stukgoederen echter be- studeeren de gevolgen van de bestaan de en toekomstige vooruitzichten met be trekking tot de buitenlandsche concur rentie zeer aandachtig. In den zijdehan del wordt een goede vraag gemeld. De vooruitzichten zijn meer onzeker in ko lenmijnendistricten en de ijzer- en staal- handel lijdt nog steeds onder een depres sie. De scheepseigenaars lijden natuurlijk onder de inkrimping van den geheelen wereldhandel waardoor liet nog steeds onmogelijk is alle beschikbare tonnen- maal in gebruik te nemen. Bemoedigende berichten zijn ontvangen van de schoe nenfabrikanten en uit de pottenbakkerij- districten. DE WALVISCHVANGST VAN NOORWEGEN. In den loop oer eeuwen hebbenach- tereenvolgcns verschillende naties de voornaamste rol gespeeld als walvisch vaarders, schrijft de Tel. Oorspronke lijk waren het de Spanjaarden, de Bas- ken, die tot de wateren van Spitsber gen voeren ter uitoefening van hun be drijf. Zij moesten plaats maken voor 41e Hollanders, die nederzettingen had den op Spitsbergen, waar zij de stad Smeerenburg stichtten. Zij behielden langen tijd deze machtige positie de naam van het Deensche eiland „Am sterdam" dateert uit deze periode. Toen evenwel de walvisch uit deze streken verdween, ruimden de Hollan ders het veld, of liever de zee, voor de Noren, welke op het oogenblik onge twijfeld nog de leiding hebben. Er is dan ook nu een groote bedrij vigheid in havens als Larvik, Saude- fjord en Tönsberg, waar alle walvisch vaarders uitgerust en bemand zijn en uit varen naar de wateren van het Zuide lijk halfrond. Het zal ongeveer 20 jaar geleden zijn, dat de Noren de walvischvangst zijn begonnen bij Zuid-Georgiê en Zuid-Shet- land in de Zuidelijke Poolzee. Met name kapitein C. A. Larsen heeft den groo- ten stoot gegeven tot de vangst in ge noemde wateren. Hiervoor alleen al zullen dit jaar elf groote, als traankokerij ingerichte, vaar tuigen met een gezamenlijke tonnenmaat van 79.000 ton D. \V. gebruikt worden, derhalve een vrij aanzienlijk percentage van de Noorsche koopvaardijvloót. Bo vendien zijn ter plaatse drie stations aan den wal ingericht de eigenlijke vloot bestaat uit 50 schepen, welke alle pas gebouwd zijn en toegerust met de beste benoodigdheden voor deze jacht. Deze vaartuigen hebben te zamen een inhoud van 6000 ton D>. W., zoodat, met de eerder genoemde schepen er bij ge rekend, do Zuidelijke Walvischvloot in totaal 85.000 ton D. W. meet. De bemanning van de vloot telt 3000 koppen. Het jaar 1922/Ï923 was een der beste die de Noorsche walvischvloot heeft gekend alleen de vangst in de Zuid zee leverde 347.000 vaten traan op, waarvoor 5525 walvisschen waren ge- dusver een zeer moeilijk probleem had gevormd. Onder gunstige omstandighe den kan de traankook-installafie 700 va ten traan per dag produceeren. De pro ductie verleden jaar was slechts 17.300 vaten. Maar dit jaar vertrekt de expe ditie een maand vroeger. Werkend op basis der ervaring, zal de expeditie tot het begin van Januari buiten het ijsge- bied kunnen jagen. Op dat oogenblik zal liet pakijs breken en de walvisch de Ross-zee binnen zwemmen. Daarom ver wacht men, dat de vloot die zee mak kelijker zal kunnen binnenvai'cn dan verleden jaar, toen zij zich een weg moest banen door een ijsveld van 500 zeemijlen. Enkele Noorsche maatschappijen heb ben getracht, in de Behringslraat en de Davisstraat te vïsschen buiten h§t ge wone seizoen. Doch daarbij zijn zij ge stuit op de onverdraagzame houding der Deensche autoriteiten, die Groenland graag wenschen beschouwd te zien als een „heilig" en verboden eiland. Wan neer er geen betere verhouding tot de Denen lot stand komt, kan er van ver der visschen in die wateren geen spra ke zijn Het is natuurlijk onmogelijk om iets te voorspellen omtrent de vangst, van het komend seizoen. Daarvoor zijn te vele en te verschillende omstandighe den in het spel. Niet het geringste ge vaar is b.v., dat er e'en of ander on geluk met de groote traankook-vaartui- gen gebeurt. In een gewoon ijsjaar, met goed weer en een redelijke hoeveelheid walvisch, kan men op goeden grond rekenen op een productie van omstreeks 300.000 vaten traan. Gezien de stijgen- prijzen van walvischtraan, zou dit een vermeerdering in de opbrengst van de zen handel beteekenen van verscheidene millioenen kronen in vergelijking tot het vorige jaar. Tot op dit oogenblik kan men de di recte opbrengst van de walvisclivaart in de Zuidelijke zeeën stellen op meer dan een half milliard kronen. In 1908 was de jaarlijksche opbrengst niet hoogcr dan 5 millioen kronen. In 1913 was zij 36 millioen en in 1920, het record-" jaar, 60 millioen in 1922 en 192{3 beliep de productie een waarde van 48 millioen. een vreeselijke storm gewoed, die met j Volgens de laatste berichten, heeft een alles vernielenden wolkbreuk ge-generaal Lugungsiag, gouverneur van paard ging. Vooral in de Dcbroedsja was Tschekiang den strijd nabij Shangkai te- het noodweer. Tengevolge van hoog wa- gen de regeeringstroepenna een .get ter is dit district van de rest van Roeme-j vecht dat 24 uur duurde, gewonnen. Na nië afgesneden. een korte onderbreking werd het ge- In de buurt van Constanza zijn in een J vecht hervat langs het gehegle front. De dorp meer dan 100 huizen vernield. Er forten van Woosung zijn versterkt in af zijn reeds 12 lijken in de puinhoopen gevonden doch tal van personen worden nog vermist. Men raamt liet getal der dooden in de materieele schade minsten 50 millioen ley bedraagt. Uil de Ver. Staten. Dc prins van Wales is zeer ontstemd wegens den overlast, dien hij van de Amerikaansclie journalisten ondervindt. Een lid van 's prinsen gezelschap zeide, dat hij zich voelde als een hond met blik jes aan zijn staart gebonden. Als dit zoo voort gaat, zal de prins ergens anders heen gaan, waar hij een rustige vacantie kan doorbrengen. Ei- is voorgesteld, dat men aan dc pers tweemaal daags berichten zou verstrek ken, mits de verslaggevers dan zouden nalaten den prins le achtervolgen. Dit voorstel is echter nog niet aangenomen. Eens op een avond is de prins ont snapt, dineerde eir bracht een vroolijken avond door bij den heer Devcreux-Mil- burn, den 'captain van de Amerikaansclie polo-team, en kwam pas 's ochtends om 6 uur terug, zonder dat één journalist er iets van had gemerkt. Uit Japan. - Nu de Japansche minister van oor- log, generaal Ngakoe geweigerd heeft, de gedelegeerden van dc 3 politieke par tijen, die de regeering steunen, te ont vangen, hebben deze partijen een ulti matum gesteld, dat de legersterkte met 6 devisics moet worden verminderd, of dat op de begrooting 10 millioen jen moet worden bezuinigd. Hit O h i n a. De troepen van Chekuang hebben al hun posities nabij Shanghai behou den. Bij een tegenaanval namen zij den regimentscommandant van Kiangsu ge vangen. Naar de buitenlandsche opmerkers is opgevallen, is er een onvoldoende ver plegingsdienst voor de gewonde solda ten. De mindergeoefende en minderwaar dige soldaten worden in de .eerste linies geplaatst. Tal van Ohineezen hebben de vlucht genomen naar de Europeesche wijk ten einde niet met geweld te worden ingelijfd De Ohineesche regeering to Peking, ontkent, dat Tsjangtschin aan de regee- riug een ultimatum had gestuurd, waar in werd gedreigd met een aanval, indien de aanval der troepen van Kansoo op die van Tsjekiang niet achterwege bleef. De directeur van 't Ohineesche nieuws agentschap, dat dit onware bericht had verspreid, is in hechtenis genomen. BEKNOPTE MEDEDEELINGEN. Uit Duitschland. Een gewezen Russisch kolonel, die te Berlijn in een pension logeerde, is er met een half millioen goudmark, die hem door een industrieel waren toever trouwd, van door gegaan. Vrouw en kind liet dc man zonder middelen van be staan in den steek. Uit Engeland. - De sluiting van de tentoonstelling te Wembley is uitgesteld tot 8 Nov. a.s. Uit Polen. - Een Orient-telegram uit Warschau meldt Volgens bericht uit Nowogrodek zijn twee leden van de gewapende bende, die een tiental dagèu geleden een aan deed op bet dorp Stolpce, terechtgesteld. Een gevangene, wien gratie werd ver leend, bekendé in den loop der instruc tie dat deze bende gedurende enkele maanden in Minsk speciaal door officie ren van het poode leger wps afgericht en van imachinegeweren, karabijnen en handgranaten voorzien. Na de Poolsche grens te hebben over schreden verdeelde de bende zich in drie afdeelingen, die tegelijkertijd moesten aanvallen, de 4-egeeringsgebouwen ver nielen, het dorp in brand steken en niek onder de bewoners verwekken. wachting van een van Chili. aanval door de vloot MARKTBERICHTEN. Middelburg, 5 Sept. Op de vei ling werden de volgende prijzen be steed - Zeeuwsche Blauwe 3—5, Poters 2, Snij- boonen 3—40, Princessen 11—27, Suikcr- booncn 10—23, Slagzwaard 11—36, Wa genaars 45, Perfect 17—20, Doppers 18, Spinazie 6—11, Spruiten 69, Cl. Favorite 3—12, Scharlakenpeer 1—6, B. de Merode 1—4, B. d'Amaulis 5—6, B. Hardy 5, B. Lebrun 1—2, Bergamotten I—5, Jutten 4—21, Astrakan 4, Dirk jes 2—4, Dr. J. Guyot 6, Codlin" Kes wick 1—5, Cox Pomona 1, Citroenappel 1, Zure Appel 1—6, Williams 35, BL Druiven 39—50, Witte Druiven 32—53, Pruimen 12—25, Tomaten 1—18, alles per K.G. Kropsla 36—83, Veldsla 67, Zuring 1—3, Andijvie 1—30, Komkom mers 1—32, Bloemkool 1—75, Augur ken 17—125, alles per mand; Roode Kool II—29, Witte Kool 1—32, Sav. Kool 14 —55, Rapen 38—53, Peen 15—40, Kro ten 8—27, Prei 85—122, Uien 6—8, Ra- menas 26, Pieterselie 3—17, Selderie 2 19, alles per 10 bos? Meloenen 1432 per stuk. Vlissingen, 5 Sept. Veiling van Dirkjespeer 2—5; Suikerij 1; N. H. Sui- kerij 5—6; Precose de Trevoun 17; Kes wick '5—9; The Queen 6—13; Clapps 4 15; Druiven (blauwe) 59—63; druiven (wille 41—47;) Bcrgemot 6; Con Pomo- )nu 11—12; Bromers 11 19; Maagde- )peren 9; Bismarck 5—10; Seigneur d'Esperen 5; Jutten 6—11; Re alen Lu cas 16; Ron Chrels Will 6; v. As 3—6; Pruimen 11—39; L. Suffield 10; Be. d' Amanlis 10—13; Be. de Merode 5—12; Be. Hardy 12—13; uien 7—9; Spinazie 3 5; Spruiten 22; Suikerboonen 16; Wage naars 2—10; Snijboonen 20—30, Princes ses 20—30; Tomaten 9—10 alles per K.G. Aardappelen 17—59 per 10 K.G. Kipeieren 68— Sl; eendeieren 76 per 10 stuks;. Roode kool 15; Savoye kool 58; Eloenikool 1—23; Perzikken 7—S; Kom kommers Va3.5; meloenen 11 25 alles per stuk. Selderie 1.5—3; Prei 6.5—11; uien 3.5 —6; Peeen 3.5—4; Kroten 2—5; alles per bos. Andy vie 1—62; Kervel 6—10; Peter- yselie 'l—14; Zuring 12, Sla 23—112 al les per mand. Augurken 35—10 per 100. Frambozen 17—32 per mandje. Voor de vele blijken van belang stelling dezer dagen ontvangen, breng ik daarvoor langs dezen weg mijn hartelijken dank. K. DEKKER, Hoofdopzichter van den polder Walcheren. Westkapelle, 6 Sept, 1924. Nieuw Egyptisch Droomboek, legt U Droomen uit op alle ma nieren. Sluit 30 ets. aan post zegels in an U krijgt het franco thuis. De vele nabestellingen ia het bewijs, dat dit boek aan de verwachting voldoet. Mej. J. Hulsker, Snelliuckstr. 65a Rotterdam. LIKDOORNS verdwijnen radicaal door LJkdoornpIeiater merk „LEBEWOHL" Eelt op de Voetzolen door „LEBEWOHL" EELTSCHIJVËN Verschuiven der pleister en vast plakken aan de kous onmogelijk. Verkrijgbaar bij'Apoth. en Drogisten. Eischt uitdrukkelijk „LEBEWOHL". AKKER'S KL00STEKBALSEM 1 J beroemd wrijfmiddel J bij rheumatiek, spit, spierverrekkingeni en stramheid^ Uitloting van Obligatiën Gedeputeerde Staten van Zee land maken bekend, dat op 25 Sep tember 1924 des namiddags te twee ure in de Abdij te Middelburg in het openbaar zullen woTden uit geloot obligatiën van geldleeningen ten laste van de provincie Zeeland, aflosbaar op 1 Januari 1925. Wegens huw. v. d. tegenw. wordt m. 1 Oct. gevr. Een Net Dienst meisje, v, d, en n. ook kunn. koken. Loon f 25.— per maand. Wasch vrij. Adres: Mevr, REPCO, Valerius straat 276 huis, Amsterdam. ten overstaan van Notaris H. VAN MAZIJK te Sluis van Een goed beklante Molenaarszaak met Steenes "Windmolen, maalde rij- en bijgebouwen en Twee Woonhuizen, aan tram en vaarwater te Sluis op Woensdag 17 September 1924 bij instel en Woensdag 1 Octo ber 1924 bij toeslag telkens om 2 uur n.m. in het café van den heer E, JOORIS te Sluis. Te veilen in 4 perceelen. D Uit Roemenië. vangen. Het laatste jaar, 1923/1924, daar-1 In het Oosten van Roemenië beeft VULPENHOUDERS - VULPOTLOODEN SWAN - WATERMAN - EVERSHARP Steeds de nieuwste modellen. KANTOORBOEKHANDEL FIRMA F. B. DEN BOER

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 7