BEtTRSNOTEERING VAN HEDEN. 'AMSTERDAM, 6 Sept. (Slotkoers). -)6 pet. Nederl. 1923 lOOf/V; 6 pet. Ned. 1922 100 zeven zestiende; 5 pet. Nederl. 198 89 vijftien zestiende; 4j/2 pet. Nederl. 1917 85; »/a pet. Nederl. W. Schuld 53; 3 pet. do. Oblig. 67%; 3 pet. do. Certif. 67 zeven zestiende. Cert. Ned. Hand. Mij. 131-132; Aand •Ned. Jnd, Handelsb. 136%:—137; Aand. Kol. Bank 182—181; Kon. Petrol. Aand. 332—337; Gecons. Holl. 166—170; Cult. Cult. Mij. Vorstenlanden 172—175; Han delsver. Amsterdam 457—460; Javasche Cultuur 391—396; Aand. Deli Maat 385 'Amsterd. Rubber 149. Ned. Amerik. vaart 88—89%; Nederl. Scheepvaartunie 127»/aKon. Holl. Llovd .6yi—7; Kon. Ned. Sloomb. Mij. 79%-82%. 1 Gouda A. 13i/jPhilips A. 339, Jur- gens A. 62i/a—63i/o. Anaconda 791/3—821/0; Union Pacific 119,* Common Marino 10%, Prefered do. '40p/jr-41; Maxwell Gr. C. v A 1 drie zestiende, Maxwell Land Cert. v. Inc. Bonds 12%. Prolongatie 2; Russen Obl. 1880 4%; Consols 5%. Markt sluit goed prijshoudend. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Koninkl. Ned. Met. Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 6 Sept. Hoogste barometerstand: 7C3.2 te Memel. Laagste barometerstand 748.5 te Valentia. Verwachting van den avond van 6 tot den avond van 7 dezer. Zwakke tol matige Oostelijke tot Zui delijke of Zuid-Westelijke wind, nevelig tot betrokken of zwaarbewolkt, waar schijnlijk eenige regen, iets warmer. Temperatuur alhier 's morgens 9 uur 65 gr., 12 uur 70 gr. HOOG WATER. Vlluingen. Zomertijd, -li J?' Saterdag 6 Sept. v.m. 6.50 Zondag 7 7.51 'Haandag 8 9.12 Dinsdag 9 10.43 Woensdag 10 11.52 Donderdag 11 =n.m. 12.51 Vrijdag 12 1.38 (Het tijdstip van hoog water te Domburg valt 9 minuten na dat te ff!jssingeq.) LANDBOUW. 0 Bij de te Rotterdam gehouden Na- jaarsbengstenkcuring is o.a. goedge keurd, Espoir van gebr. Daelman, te .W estdorpc. 0 Een goede legkip. In de Daily Chronicle" lezen wij dat een Rhode Jsland red-kjp op een legwed- strijd, welke 308 dagen duurde, 312 eie ren legde, dus iederen dag één ei en vier dagen dubbele leg. De eigenaar, mr. Guy Adams, te Purton, verzekert, dat het dier zoowel vóór als na den legwedstrijd ge durende twee weken iederen dag legde. Het dier ziet er volgens het blad zeer onoogclijk uit. VERKEERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE. Naar het „Centrum" verneemt zal met ingang van 5 October het locomotief- depot te Zeist worden opgeheven en het personeel naar elders worden verplaatst. Het ligt ook in de bedoeling, het daar gestationneerde treinpersoneel naar el ders te verplaatsen. Hel autobus-gevaar. De Kamer van Koophandel van Noord- Limburg heeft een schrijven tot de ge meentebesturen in haar district gericht, waarin zij verzoekt om reglementeering en bevordering van de veiligheid van het autobusverkeer. Indische stoomvaartlijnen. Buitenzorg, 1 Sept. van Colombo, Rot terdam naar Java. Jacatra, p. 5 Sept. Ouessant, Rotter dam naar Java. Tambora, p. 5 Sept. v.m. 11 u. 20 m. Ouessant, Batavia n. Rotterdam, wordt 7 Sept. v.m. 6 uur te R'dam verwacht. .Van Rensselaer, 4 Sept. van A'dam naar West Indiê. Prinses Juliana 4 Sept. van Colombo, Batavia naar Amsterdam. Johan de Witt, 2 Sept. van Singa pore, Amsterdam naar Batavia. Borneo, p. 3 Sept. Gibraltar, Batavia n. Amsterdam. Rondo p. 4 Sept. Perim, Batavia n. Amsterdam. Sembilan 4 Sept. van Sabang naar Amsterdam. Modjokerto, 5 Sept. v. Padang naar Rotterdam. Rindjani, p. 5 Sej)jt. Perim, Batavia naar Rotterdam. Stoomvaartlijnen op N.-A m e r i k a. Maasdam, '4 Sept. te Corunna, Rot terdam naar New-Orleans. Noorderdijk, 5 Sept. v. Rotterdam n New-York. Rotterdam, 4 Sept. n.m. 1 u. 50 m. van Southampton, R'dam n. New-York. Spaarndam, 2 Sept. te Vera Cruz v. Rotterdam. Leerdam, 2 Sept. v. Eera Cruz naar Rotterdam. LEGER EN VLOOT. De sergeant-machinedrijvers J. Nus- teleijn en C. Blok, zijn overgeplaatst van den kruiser „Java" naar het wachtschip te Vlissingen. De plaatsing van den konstabel-majoor H. B. Reuvers te Vlissingen is gewij zigd in een tijdelijke plaatsing. Het rijks motorvaartuig „Voor waarts", tijdens den oorlog in dienst van den stellingcommandant in Zeeland welk vaartuig ligplaats had aan de Los- kade alhier, is voor diensten in vre destijd als recherchevaartuig door het departement van financiën overgenomen. Uit Genève wordt aan de Fransche bladen gemeld, dat Zwitserland aan het congres van Praag in 1925 zal verzoeken om de Olympische spelen in 1936 te mogen hebben. Zooals men weet, komen zij in 1932 te Los Angelos. Reeds nu heeft Zwitserland een indeeling gemaakt, n.I.: athletiek te Lausanne, boksen te Genève. roeien in Zürich, voetbal te Bern, schieten te Neuchatel: VERGADERINGEN, CONCERTEN, enz. Zondag 7 Sept. Abdij-uitvoering, v.m. 8 uur. Woensdag 10 Sept. Abouuements- concert-Schuttershof. Zondag 14 Sept. Zondagavondconcert 8 uur. «h Dinsdag 23 Sept. Schouwtooneel „Le- vensslroomingen" van mevr. J. A. Simons—Mees. Schouwburg. Donder dag, 25 Sept. Voordracht over Aulhroposophie, door dr. F. W. Zeyshnans v. Emmichoven St. Joris 8 u. Dinsdag 80 Sept. Lezing Ned. Prot. Bond. Spr. Prof. dr. G. A. v. d. Bergh v. Eysinga, uit Santpoort 8.15 uur. Donderdag 2 Oct., Voordracht over Anthroposophie, door dr. E. Wt Zeylman v. Emmichove SI. Joris 8 a. m1 S 9 Maandag 6 Oct. Voordr. Natuürk. Gezelsch Spr. J. r. Breemen, Am sterdam. Onderw. „De invloed v. h. licht op den mensch." Woensdag 8 October. Kerkconcert mevrouw Noordewier. Donderdag 9 Oct. Voordracht over Anthroposophie door dr. F. W. Zeylmans v. Emmichoven St. Joris 8 u. Woensdag 15 October Carl Friedberg Conoert Vereen. Middelburg. Concertzaal. Donderdag, 23 Oct. Ver Rotterd. Hofstad Tooneel School voor Vrouwen" blijspel in 5 bedr. van Molière. Schouwburg. Maandag 27 Oct. Voordr. Natuurt, v. Haersolte, deu Haag, Onder werp: „Hoe vinden wij den weg op zee? V r ij d a g 31 October. Het Ghailleykwin- tet, Concert Vereen. Middelburg. Concertzaal. Maandag 10 Noy. Voordr. Natuurk. Gez. Spr. prof. dr. G. r. Iter- son Jr., Delft. Onderw.: „Physi- sche processen in de levende plant. LAATSTE BERICHTEN, BEURSOVERZICHT VAN HEDEN. AMSTERDAM, 6 Sept. 12 uur. Suikerwaarden vast. II. V. A.'s hooger. Koninklijken iets [luier geopend, Repen in den loop van den beursdag terug. Scheepvaart goed prijshoudend. Tabakken vast, alle boven, gisteren. Rubbers en thee goed prijshoudend. HBRRIOT'S REDE. PARIJS, 6 Sept. V. D. De „Matin" zegt, «Jat Herriot woorden heeft uitge sproken, die heel Frankrijk op het hart lagen. Zelfs de oppositiebladen erken nen het (indrukwekkende van Herriot'? rede. DB DORTMUND ZONE. BERLIJN, 6 Sept. V. D. Volgens een Fransche mededeeling, ia1 de Dortmund zone vóór 20 Oct. ontruimd zijn. VERSCHILLENDE BERICHTEN. In verband met de artikelen in „De Arbeid", „Het Volk" en andere bladen over den dubbelen moord te Culemborg, heeft, naar de Telg. verneemt, de sub stituut-officier van justitie bij de Tiel- sche rechtbank, mr. P. Oosting, den in specteur van politie D. K. J. W. Over een te Tiel opgedragen, te Culemborg een onderzoek in te stellen, waarbij o.m. den schrijver van de artikelen in „De Arbeid", het Culemborgsche gemeente raadslid De Beus, onbeperkte vrijheid en gelegenheid zal worden gegeven, zijn bezwaren tegen den persoon en het be leid van den heer Blok, commissaris van politie te Culemborg, toe te lichten. De justitie wil volkomen onpartijdig heid en strenge nauwgezetheid bij dit onderzoek betracht zien. De voorzittershamer van den presi dent van hef Permanente Hof van Inter nationale Justitie, die blijkens een op gaaf in het „Alg. Politieblad" sedert eenige dagen uit het Vredespaleis wordt vermist, is indertijd door den senaat van de Leidsche universiteit aangeboden. Vrijdagnacht is te Tiel ingebroken in de sucadefabriek van de firma G. LTdo. De brandkast werd aan de achterzijde opengescheurd; het daarin geborgen be drag van ongeveer f 300 en een groot aantal post-, plak- en rentezegels werden gestolen. De politie vermoedt dat hier beroepsinbrekers aan het werk zijn ge weest. De arbeider J., te Nijmegen, <lie Maandag bij het in aanleg zijnde Maas- Waalkanaal bij het storten van grond een kiepkar tegen de borst kreeg, waardoor deze werd ingedrukt, is overleden. Naar men aan de N, R. Ct. meldt, is de toestand van mej. Hageman, slacht offer van het ongeluk te Heinoo, niet zorgwekkend, zooals dezer dagen gemeld is, maar integendeel vooruitgaande. Woensdag heeft de politie te Maars- sen aangehouden den gehuwden P. W. S. uit Tiel, die eenige weken geleden in gezelschap van dc minderjarige O. van D. per fiets naai* België en van daar naar Duitschland is vertrokken, van waar beiden thans te Utrecht zijn terugge keerd. S. is Donderdagmiddag voor den officier van justitie te Tiel geleid. Hij wordt ook verdacht van bedriegelijke bankbreuk. - Vrijdagmiddag is te Utrecht aange houden G. v. d. H., een der voornaamste verdachten inzake de inbraak in het cor respondentschap van de Nederl. Bank. - Een 40-tal arbeiders, werkzaam aan de Nederlandsche Oocosfabriek te Apel doorn, zijn evenals een aantal hunner collega's, die aan de cocosfabriek aan het Kanaal arbeiden, voor den tijd van acht dagen geschorst, omdat zij na een weigerend antwoord op hun verzoek, om op den middag van den Koninginnedag vrijaf te hebben, eigendunkelijk niet aan de fabriek zijn verschenen. In het laatst van de vorige week kreeg een 15-jarige zoon van den schil der R. S. te Voorthuizen, doordat hij een puistje aan het hoofd had openge krabd, bloedvergiftiging, waaraan hij thans overleden is. De justitie te Assen heeft Donder dag in arrest gesteld G. J. van L., aan nemer te Meppel, verdacht van verduis tering van gelden. Uit Markelo meldt men aan de N. R. Ct.: De rechterkade van de Bolksbeek is doorgebroken. De noodbrug aldaar is weggeslagen en het verkeer is gestremd. Het Stokkumerbroek en vele landerijen staan onder wafer". De administrateur van de afdee- lingsbank te Bodjonegoro, J. Groenen dijk, die blijkens een telegram van 27 Augustus, sedert Maandag 25 Augustus verdwenen was en in wiens brandkast slechts f 12,000 was gevonden, terwijl hij f 100,000 had te verantwoorden, is in het Bangische gearresteerd. Bij een trambotsing op den hoek van Holborn en Graysinnroad te Lon den, werden 9 passagiers ernstig en ver scheidene licht gewond, Nathan Leopold Jr., de Chicagosche millionnairszoon, die te zamen met zijn kameraad, Richard Loeb, den jongen Robert Franks, eveneens een kind van een millionnair, vermoordde en onlangs heeft terecht gestaan, heeft thans in af wachting van het rechterlijk vonnis, dat over zijn leven of dood beslist, zijn tes tament gemaakt. Hij vermaakt zijn prachtige verzame ling vogels aan het Museum-Field, Aan de ornithologische studie had hij veel tijd en veel geld besteed. De beide moordenaars ontvangen dagelijks journalisten in de gevangenis en Leopold heeft aan een van hen ver klaard, dat, mocht hij ter dood gebracht worden, hij na zijn dood alle mogelijke moeite zal doen om met zijn vrienden op aarde in contact te komen. Men herinnert zich, dat omstreeks Paschen in de omstreken van Londen een afgesneden been werd gevonden, dat na onderzoek bleek aan een vrouw te hebben toebehoord. Hoe het op de plaats, waar men het vond, was geko men, en waar het vandaan kwam, heeft men tot dusver niet kunnen ontdekken, laat staan dan aan wie het heeft toe behoord. De onthullingen over den moord te Eastbourne, waar miss Kaye na gedood te zijn in stukken is gezaagd en ten deele gekookt en op die wijze „opge ruimd" is, maakt dat de vondst van dat been bij Wembledon geheel op den ach tergrond raakte. Nu is evenwel plotseling op zeer lu gubere wijze de aandacht weer op deze moordgeschiedenis gevestigd. Kinderen, die Zondagavond bij Ditton bezig waren met spelen en boschbessen zoeken, wer den potseling door een regenbui over vallen en zochten beschutting onder een spoorwegviaduct. Daar viel de aandacht van een der jongens op een zak, waaruit een stuk been stak. Toen hij den zak, die geheel vergaan was, aanraakte, viel deze uiteen, waardoor verscheidene groote beenderen voor den dag kwamen. Thuis gekomen vertelde hij van zijn ont dekking, doch zijn ouders sloegen er weinig acht op. Eerst toen de vader den volgenden middag met den jongen langs de plek kwam en de beenderen zag, be greep hij dat het menschenbeenderen wa ren en waarschuwde onmiddellijk de po litie. Nader onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat ook deze beenderen aan een vrouw moeten hebben toebehoord. Het zijn een rechterdijbeen op de knie doorgezaagd en een geheel linkerb< dat ook even boven de knie in tweeën was gezaagd. Hierbij valt op te merken, dat het omstreeks Paschen gevonden been de onderhelft van een op dè knie doorge zaagd linkerbeen was, zoodat het ver moeden voor de hand ligt, dat beide vondsten van één en betzelfde lijk' af komstig zijn. Daar men het eerstgevon- den been bewaard heeft, zal spoedig kunnen worden vastgesteld, of dit ver moeden juist is. Door de politie is onmiddellijk de ge heels omgeving afgezocht, maar men heeft verder niets gevonden. Menschen, die daar in de buurt wonen, weten ech ter te vertellen, dat zij omstreeks Pa schen vlak bij de plaats waar thans de beenderen gevonden zijn, een stel vrou- wenkleeren hebben zien liggen, een paar schoenen, een dikken blauwen mantel, een jumper en een gedeelte van een hoed. Volgens de beschrijving die zij er van geven, hadden deze kleeren wel veel door het weer geleden, doch waren zij nog te goed om als oud te worden weggegooid. Men heeft er evenwel toen geen verdere aandacht aan gewij'd en vermoedelijk zijn ze door den een of anderen voddenraper meegenomen. De politie zet haar onderzoek voort, doch staat voorloopig voor een raadsel. Onwillekeurig rijst de vraag of men hier te doen heeft met de door Mahon uit het coupéraam geworpen overblijfselen van het lijk van Miss Kaye, Doch inder tijd heeft de politie nadrukkelijk ver- klaard, dat het te Wembledon geVónden been niet tot het lijk van Miss Kaye behoorde. Daaruit zou dus de conclusie te trekken zijn, dat men met een tweede, even ontzettende misdaad te doen heeft. Een advertentie uit de New-York Sun „Ik vervul hiermede den droeven plicht, vrienden en kennissen te verwit tigen, dat mijn geliefde vrouw gestorven is, juist op 't oogenblilc, dat zij mij een zoon schonk, voor wie ik nu een min zoek, in afwachting, dat ik een nieuwe levensgezellin vind, jong, mooi en in 't bezit van 20.000 dollars, 0111 mij te hel pen in het leiden van mijn bekende lingeriezaak, waarin ik een uitverkoop ga houden tegen liquidatieprijzen, al vorens de zaak over de brengen naar het huis, dat ik heb doen bouwen in de 18de Avenue no. 174, en waarin nog en kele prachtige appartementen open zijn, die ik verhuren wil van 500 dollar af." BEKENDMAKING. De Burgemeester en Wethouders van Mddelburig doen te weten dat door den Raad dier gemeente in zijne vergadering van 16 April 1*924 is vastgesteld de vol gende verordening: Verordening tot wijziging van de ver ordening op de Juni-paardenmarkt in de gemeente Middelburg. Artikel 1. In artikel 1 worden de cijfers „7" en „9" vervangen door „8" en „Hf'. Artikel 2. Artikel 3, eerste lid, wordt gelezen: „De paarden mogen uitsluitend langs den Zuidsingel, van de zijde der Bree en Korte Noordstraat, ter markt worden aangevoerd en niet anders dan ouder geleide en niet in grooter aantal dan twee per geleider". Zijnde deze verordening Koninklijk goedgekeurd bij Kabinetschrijven van 11 Augustus 1924, no. 24. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort den 29 Augustus 1924. 1 Burg. en Weth- voornoemd: J. ONDERDIJR, wnd. S. A. VAN LEVERINK, Lo, Secretaris. BERICHTEN UIT DE OPLAAG VAN ONS VORIG NUMMBR. DE STAKING IN DE EORINAGE. BRUSSEL, 5 Sept. V. D. Gemeld wordt, dat de staking in de Borinage ten einde loopt. De stakers zouden geneigd zijn de voorstellen van de mijnencommissie te aanvaarden. Het werk zal Maandég é.s, worden hervat. BUITENLAND. DE VIJFDE VOLiaiMfGMW-VER GADERING. En thans heeft ook Herriot gesproken. Die vóór toetreding van Duitschland tot den Volkenbond is. Maar eerst nako ming van alle verplichtingen, in de eer ste plaats ontwapening. Dit is de quintessence uit zijn rede, die evenals die van Mac Donald een groot succes werd. Eindelijk dus is er tusschen de beide premiers een essentieel punt van aan knooping. Voor toetreding van Duitschland tot den Volkenbond! En niet alleen Duitschland's, maar ook Rusland's medewerking is noodzakelijk. Herriot heeft verder liet beginsel van arbitrage aanvaard. Hij verklaarde die noodzakelijk, maar niet voldoende. De drie termen van het probleem zijn' arbitrage, veiligheid en ontwapening. Deze drie termen zijn solidair en zij zouden abstracties zijn, als zij geen le vende werkelijkheden dekten. Wij staan tegenover onzen grootsten plicht jegens dc menschelijke samenleving. De arbi trage mag geen valstrik zijn voor een natie te goeder trouw, en moet de loya liteit van de kleinste zoowel als van de grootste natie veronderstellen. De groo te natie kan desnoods zich zelf bescher men, een kleine kan het niët. Ook Herriot gelooft in de noodzakelijk heid een groote ontwapeningsconferentie voor te bereiden, maar eeü ernstige voorbereiding is noodzakelijk. Die voor bereiding en 'die conferentie moeten, naar wij meenen, aan den Volkenbond worden voorgelegd. Een ontwapenings conferentie zonder den volkenbond zou een conferentie tegen den volkenbond zijn. Het zou merkwaardig zijn het oor logsgevaar te vergrooten, door twee vre desorganisaties tegen elkaar op te zetten. Wij vertrouwen vast, dat de Vereenigde Staten hun medewerking niet zullen wei geren, vooral als zij zien. dal wij het cen trum der [besprekingen in het beginsel der arbitrage gesteld hebben. Ik zal vrijmoedig over Duitschland spreken; Wij hebben in dit land bestre den het vernietigende militairisme en de wreede leer, welke in den boezem van' het Duitsche parlement was geprocla meerd, dat n.I. noodzakelijkheid geen: wetten kende. Wij hebben nooit de el lende van het Duitsche volk gewenscht, Frankrijk kent geen haat, het leeft niet van den haat, maar bemint de goede trouw. En wat dc Duitsche toetreding betreft: Herinnerend aan de handteekeningeu, die met de Duitsche delegatie gewisseld: wareu voegde Herriot eraan toe, dat de artt. 1 en 8 van het pact veronderstel» len, dat voor de toelating van een Staat, zekere voorwaarden zijn vervuld en ze kere internationale verplichtingen zijn ten uitvoer gebracht. De houdiug van Frankrijk wordt geinspireerd door den wil naar pacificatie van het verlangen om Europa te vereenigingen in den eer bied van allen' ten aanzien van internati onale verplichtingen. Wat Rusland betreft, wil ik verklaren vervolgde Herriot, dat geen definitief herstel van vrede zal bestaan, zoolang Rusland zijn medewerking zal weigeren Zeker uit Rusland bereiken ons woorden van geweld, maar juist door ge"bruik te maken van de vrijheid om tot normale betrekkingen terug te keeren, moet men de ergste excessen bestrijden. Wij zijn in den boezem van den volkenbond even. vijandig gezind tegenover een burgeroor log als tegenover een buitenlandschen krijg. Dat zijn de leidende ideeën bij ons werk. Wij willen een levend pact. De vrede, waarvoor wij arbeiden, moet niet iets abstracts zijn, want hij1 eischt meer viriliteit dan oorlog. Hij moet "geen on vruchtbare wensch zijn. Arbitrage, vei ligheid en ontwapening zijn dc drie hoofdkolommen van den tempel welken gij geroepen zijl op te bouwen. Zijn fun damenten moeten solide zijn en hij' moet hoog kunnen stijgen in het licht en de zon. De rede oogstte een hartelijk applaus, ook bij de Eugelschen. De Amerikanen zijn intusschen teleur gesteld. In Amerika had men verwacht, dat de conferentie voor de ontwapening te land^ zou worden beschouwd als een voortzet-* ting der marineconferentie van Washing ton en derhalve ook in de Vereenigde Staten zou plaats hebben. Nu Mac Do nald dit .uitdrukkelijk heeft uitgescha keld en tevens in zekeren zin hot initia tief uit de handen der Amerikaansche regeering heeft genomen, gelooft men, dat Washington zich eenigszins gekrenkt zal gevoelen en wellicht niet zoo bereid zal zijn tot medewerking als in den laat- sten tijd het geval was. Bovendien be schouwen vele Amerikanen de uitlatingen, van den Brifscften premier als een soort

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 6