voor hel gebouw „Obadja" halt gehou den, waar ideharmonievereeniging „Obad ja" een gedeelte heeft gespeeld uit de Cantate van dr. H. T. Oberman, door hem vervaardigd bij het 60-jarig bestaan van „Obadja". Op de begraafplaats zelve was de be langstelling zeer groot. Van den ingang op de begraafplaats af tot aan het graf werd-de lijkbaar ge dragen door vier leden van het jeugd- zangkoor „Licht in Lijden", vier van „Obadja" en vier van de jeugdvereeni- ging collectanten. Nadat de kist in het graf was neergela ten nam ds. Oberman, predikant te Leeuwarden en broeder van den over ledene, het woord om dank te zeggen voor de groote deelneming en belangstel ling vandaag en aan de familie bewe zen. Daarna heeft ds. II. W. Greulzberg, predikant van de Duinoordkerk in Den Haag op de begraafplaats een liturgi- schen dienst gehouden, vrijwel overeen komende met de begrafenisliturgie van de Engelsche kerk en zongen vervolgens op zijn verzoek de omstaanden het laat ste vers van psalm 118, welk zingen spoe dig door allen werd overgenomen. Ds. Oreutzberg eindigde met dankzeg ging en aanbidding van God, waarbij hij in bet bijzonder den nadruk legde op de omstandigheden, waarin de diep bedroef de weduwe met haar zes kl^ue kinderen achterblijft. ONDERWIJS. Geslaagd te 's Gravenhage voor het machinistenexamen, diploma A, de heer J. de Waard, te Vlissingen. Geslaagd te Weltevreden voor het examen als tweeden stuurman, de heer J. Raamsdonk Jr. van Vlissingen. Geslaagd te Rotterdam voor het examen nuttige handwerken, mej. M. J. Vink, te Brouwershaven, te Eind hoven slaagde voor genoemd examen mej. M. N. L. Hermans, te O s s e n i s s e. Woensdag was het 55 jaar ge leden, dat de Zierikzeesche H. B. S. werd geopend. In 1907 ging deze in richting van onderwijs, die tot dat jaar aan de gemeente behoorde, bij het Rijk over. Geslaagd te Rotterdam voor het examen hoofdacle, mej. M. S. gchiffer, te St. Jans teen. Bij het gehouden herexamen zijn tot de eerste klasse der R. H. B. S. •te Terneuzen toegelaten W. E. Cam- bier van Nooten en H. G. de Feijter, beiden te Terneuzen. Afgewezen 1 can- didaat. Bevorderd tot de 5e klasse zijn P. E. van Cadsand te Sluiskil en P. Dieleman te Axel. LANDBOUW. Goesche Pluimvee-, Konijnen- en Sier duiven vereeniging. Voor de a.s. te houden Pluim veeten toonstelling van bovengenoemde vereeni ging zijn ,naar wij vernemen, reeds vele medailles en luxe prijzen by het bestuur, ingekomen. Nu de beoefening van de pluimvee-, kanarie- en konijnenteelt in onze pro vincie zich meer en meer uitbreidt, en ook reeds vele beoefenaars telt, mag wel worden verwacht ,dat deze tentoonstel ling de lot nu toe gehouden tentoonstel gen in d e provincie zal overtreffen. Kon. Ned. Landbou w-c om i t Het Koninklijk Nederlandsch Landb.- comité vergaderde gisteren en vergadert heden in de vergaderzaal der Eerste Ka mer ter herdenking van zijn 40-jarig be staan. Gisteren had allereerst te 12 uur een huishoudelijke algemeene vergade ring plaats, onder voorzitterschap van den heer V. R. Y. Croesen. Daarin werd het verslag der handelingen over 1923 goedgekeurd, evenals de rekening en verantwoording over het dienstjaar '23. Eveneens werd vastgesteld de begrooting voor 1925, waarbij als maatstaf der con tributie f 15 werd bepaald. Aan den heer Tydeman, die jaren achtereen lid der financieele commissie is geweest en nu aftrad, bracht.de voorzitter den dank van het comité over. Als lid der finan cieele commissie benoemde de vergade ring den heer G. W,Stroink, zulks dn de plaats van de aan de beurt van aftre ding zijnde mr. P. H. A. Tydeman van Lede en Oudewaard. Als leden van de commissie voor het tentoonstellingswezen werden herkozen jhr. van Vredenburgh te Oapellen in België en Ir. H. Wihbens te 's Graven hage. Ten slotte vereenigde de vergadering zich met een voorstel van het bestuur om de vergoeding voor reis- en verblijf kosten van f9.50 op f 11.10 per etmaal te brengen. Hierop werd de vergadering gesloten. lingen met betrekking tot postrekeningen t. m. 9999 geschieden. Aanvragen om voorwaardelijke terug betaling betrekking hebbende op postre keningen boven 9999 kunnen tot nader bericht worden ingediend. De rekeninghouders worden verzocht met het oog op de spoedige heropening van den dienst slechts in zeer dringende gevallen hunne aanvragen om voorwaar-i delijke terugbetaling in te dienen. Hel Engelsche stoomschip „Come dian" dat hier n lading hout heeft ge lost, is hedenmorgen naar Glasgow ver trokken. Studenten op de T. H. Gedurende de twee eerste insehrij- vingsdagen hebben zich 155 nieuwe stu denten aan de Technische Hoogeschool te Delft laten inschrijven, tegen 131 het vorige jaar. RECHTZAKEN. De rechtbank te Zutphen heeft J. Brinkman, kassier te Deventer, overeen komstig den eisch van het O. M., vrijge sproken van de hem ten laste gelegde oplichting, daar in dezen het wettig en overtuigend bewijs niet is geleverd. Het gerechtshof te Arnhem heeft Woensdag W. J. te Groesbeek tot -1 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens mishandeling met doodelijk gevolg van -den zanger Jos. Thijssen. De rechtbank had bekl. eveneens tot 4 jaar veroor- •deeld. De rechtbank te Winschoten heeft Woensdag D. B. 43 jaar, arbeider (e ocneomda, wegens diefstal met braak veroordeeld totanderhalf jaar oevan gemsstraf. De eisch was twee jaar. J. B., 35 jaar, arbeider te Winschoten, werd wegens diefstal met braak tot oen zelfde straf veroordeeld, echter met af trek van de voorloopige hechtenis. Ook tegen hem was twee jaar geëischt. ArrRechtbank Ic Middelburg in de Zilting van Woensdag 3 Senl werden de volgende vonissen uilgespro- wèl,?nn"Cht;. J C' P" 19 Jaar, smMs- '.?de2ell°g,<'' 4 Bbv.Jvoor- SSnVr0e'M iaaf' iaftrek voorarest. 'Diefstal J. J. J. V., 20 j„ hotelknecht Eecloo (B.) gedet., 9 m. gev. met aftrek )van het voorarest; J. M., 34 j., land bouwer N. en St. Joosland, vrijspraak- L- C. v. L., 38 j., arbeider Colijnsplaat thans gedet. 6 maanden gev. met aftrek van het voorarest. Veroorzaken van zwaar lich. letsel door schuld J. C. V., 19 j., bakker, Axel 11 w. h., voorwaardelijk proeftijd 1 j Verduistering: P. Ph. W., 58 j., mu zikant gedet. Rotterdam, vrijspraak. Overtreding motor- en rijwielwet: M k' k°°pnian (e Middelburg ver nietiging van het verstek-vonnis en vrij spraak. - De Jaarbeurs te Praag. De belangrijkste der Tsjecho-SIowaki- sche jaarbeurzen, IX Internat. Jaarbeurs te Praag zal van 2128 September '21 worden gehouden. De volgende indus trieën zijn hier o. a vertegenwoordigd bouwwezen metaalwaren, electrotech- nick, houtindustrie, textiel- en beklee-. dingsindustrie, leder, glas, porselein, aardewerk, chemische-medische en chi rurgische artikelen, pharmaccutische praeparaten, levensmiddelen, muziekin strumenten, galanterieën, speelgoed, gra- pbischc industrie, goud- en zilverwaren, juweelen etc. De bezoekers dezer jaarbeurs genieten 33 pet. korting op de Tsjechosl. staats spoorwegen vrij stelling van visum, 55 pet. korting op de vracht van monsters op de Tsj. cl staatsspoorwegen, vrijstel ling van invoerrechten, terwijl voor pas» send logies wordt zorg .gedragen. Inlich tingen verkrijgbaar bij de vertegenwoor diging der jaarbeurs, bureau voor Han delsinlichtingen, Amsterdam, Oude brug steeg 16. LEGER £N VLOOT. Bij Kon. besluit is, te rekenen van 1 Aug. 1924, aan den reserve-majoor O. J. E, de Graaf, van het 14de reg. infan terie, een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst. - Bij Kou. besluit zijn, met ingang van 1 Sept. j.l., de werkzaamheden van fis caal bij den krijgsraad in de directie der marine te Willemsoord opgedragen aan den officier van administratie der le kl. "*lfij de zeemacht mr. D. Tollenaar, leeraar aan het Kon. instituut voor de marine, en is aan mr. D. Tollenaar, oornoemd, in verband met de hem ver strekte opdracht dier werkzaamheden, eervol ontslag verleend uit zijn betrek king van fiscaal-plaatsvervanger bij ge noemden krjjgsraad, met ingang van den dag, waarop hij eerstgemeldc functie zal hebben aanvaard. - Twee Zweedsche officieren, gene raal K, O. Till en den chef van den staf, majoor I. G. Ahlstroom, zullen de groote oefeningen van de lichte brigade bijwo nen, welke van 23—26 September worden gehoxiden op de Brabantsche heide, ten Zuiden van Tilburg, onder leiding van den commandant van het veldleger, lui tenant-generaal Muller Massis. De mili taire attaché's in Den Haag zullen ook tegenwoordig zijn. HANDEL. NIJVERHEID EN VISSCHERU. VERKEERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE. Aan den telegrambesteller A. H. Hendrikse te Middelburg telegraaf kantoor) is op zijn verzoek met ingang )van 1 October a. s. eervol ontslag ver leend. Tegen 1 October a.s. is aan A. A. de Ruijsscher, postbode te Rit them, op zijn verzoek eervol ontslag verleend. Ruim 21 jaar is hij te Ritthem werkzaam geweest, waar hij geacht wordt als een nauwgezet en welwillend ambtenaar. - Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 Sept. a.s., benoemd tot opzichter der 'erlichting, eerste gezagvoerder a. b. van 's Rijks lichtschip „Schouwenbank", de opzichter der verlichting, tweede ge zagvoerder aan boord van 's Rijks licht schip „Noord-Hinder", J. van der Steen. - Verplaatst met ingang van 16 Sept. de kantoorbediende 2e kl L. E. Guyot van Middelburg, (inspectiebureel) naar het telegraafkantoor aldaar. De Postchèque- en Girodien... 'Het voornemen bestaat om den eer sten October a.s. den postchèque- en gi rodienst te heropenen voorloopig met de postrekeningen 1 t. m. 9999. In ver band met de overdracht der werkzaam heden van de commissie voor de uitbeta-, ling van gelden op postrekeningen aan den postchèque en girodienst wordt aan houders der rekeningen van 1 t. m. 9999 nog tot uiterlijk 6 Sept. a.s. gelegenheid gegeven door middel der commissie op de gebruikelijke wijze over hun l© goed te beschikken. Aanvragen van genoemd© rekeninghouders, welke later dan 8 Sept. bij de commissie inkomen worden niet meer in behandeling genomen. Na 13 September mogen geen uitbeta- De militaire salarissen Naar „de Avondpost" verneemt, zijn de nieuwe salarissen voor de beroeps- onderofficieren, aanvankelijk voorgesteld voor de sergeanten tot ten hoogste f 1750, voor de sergeanten met de ge schiktheid voor een hoogeren rang tot f 1900, voor de sergeanten-majoor op f 2200 en voor de adjudanten tot f 2600, thans door den Minister van Oorlog her zien en voorgesteld op resp. feindsala- ris) f 1850, f 2050, f 2250 en f 265Q Deze gewijzigde regeling is aan de commissie van georganiseerd overleg ge zonden ter adviseering. SPORT. Hedenmorgen is te Vlissin gen de nationale schietwedstrijd, uitge schreven door de Vlissingsche Scherp- schutlersvereeniging „Vlissingen", ge opend. De Commissaris der Koningin was wegens hel houden van audiëntie en de burgemeester wegens uitstedigheid ver hinderd. Namens het gemeentebestuur werd nu het woord gevoerd door den loco-burgemeester, wethouder M. Laer- noes, zulks nadat de voorzitter der ver eeniging, de heer M. van der Bekq Callenfels, allen welkom had geheeten bij dezen wedstrijd ter eere van het 40-jarig bestaan. Hel oudste lid der vereeniging, de heer Jos. van Raalte, opende den wed strijd. Namens de marine werd het woord gevperd door kolonel Tissót van Pa- tot, uit Middelburg, den oudst aanwe zigen zeeofficier. BUITENLAND. DE VOLKENBONDSVERGADERING. Herriot is thans ook te Genève. Hij deed de reis erheen vanuit Lyon pei automobiel. Groote menigten wachtten zijn automobiel op alle trajecten op met vlaggen en muziekcorpsen, wierpen hem bloemen toe en ontvingen Herriot als overwinnaar, als triomfator. Te Belle garde, waar Herriot het langst bleef stil staan, begroette de maire hem met een rede, waarin hij Herriot realisateur de la paix noemde. Herriot antwoordde ont roerd. dat hij zou trachten zijn plicht te vervullen en Frankrijk de veiligheid en bescherming zou verzekeren, waarop hel recht had. Hy voegde hieraan toe, dat hij den Franschen den vrede zou geven strijd zou voeren tegen misbruiken en den .republikeinen zou vragen, democra tische hervormingen tot stand te bren gen. Deze verklaringen vormen te Parijs het onderwerp van levendige bespre king. Ook Mac Donald is te Genève aange komen. Beide heeren zullen vandaag huu groote rede uitspreken. Mac Donald en Herriot kwamen schier onopgemerkt bin nen maar op het oogenblik, dat zij el kaar de hand drukten, barstte de zaal in een luid applaus los. Herriot heeft Mac Donald de groote lijnen van zijn politiek uiteengezet, met betrekking tot de veiligheid en de ont wapening. Vervolgens had hij een onder houd met Theunis. Herriot verklaarde aan journalisten dat Frankrijk het werk ▼an vertrouwen en geloof, waarmede men te Londen begonnen is, wenscht voort te zetten. Talrijke Amerikanen 'aaronder Mac Adoo zijn te Genève aan gekomen. BEKNOPTE MEDEDEEI.INGEN. Dit Belgic. De hervormingen hij de spoorwegen en de daarmee verband houdende be zuinigingen, hebben tengevolge gehad, gehad, dat de koninklijke trein is af geschaft. Voortaan zullen als de Kon. Familie zich op reis begeeft, een paar wagons aan een gewonen trein gehaakt worden. De overtollige rijtuigen zullen tot andere doeleinden worden ingericht, terwijl de meubels uil den koninklijken trein in openbare verkoopzalen zullen worden geveild. - I)e „Standaard" geeft een overzicht van de bevolking van Brussel met zijn omgeving, l il dit overzichl blijkt, dat de stad Rrussel slechts een klein gedeelte van het totaal aantal inwoners van Groot-Brussel bergt Op 1 Januari 1921 woonden er in de eigenlijke stad Brussel 215,145 menschen, terwijl het totaal aan tal op dat tijdstip, dus inclusief de be woners van Anderlecht, Elsene, Molen beek, Sint Clillis, Schaarbeek, Etterbeek, Cateau, Sl Joost, Vorst, Ivoekelberg, Wa termaal —Boschvoorde., Lambrechts, Weluwe 746,970 bedraagt. In 1800 waren deze cijfers resp. 162.433 en 400,333. Uit Duitschland. Van 1 Oct. af zal le Berlijn de be lasting op het vreemdelingenverkeer de g beherbergungssteuer niet meer wor den geheven. De Duitsche Petroleum Mij en de Sovjet hebben 'n belangrijke petroleum- overeenkonist geteekend. Uit Frankrijk - De Commissie van Herstel is onder voorzitterschap van Barthou bijeengeko men en heeft den heer Seymour Parker Gilbarl. Amerikaansch jurist en financier tot algemeen agent der schadevergoe dingsbetalingen benoemd. Uit Oostenrijk. De sociaal-democraten hebben in den Nationalen Raad een voorstel in gediend om een onderzoek te doen in stellen naar de manipulaties van de Anglo Austrian Bank, en de Laender- bank door een bankcommissie. Het congres der vakbonden heeft gisteren hel program der arbeidcrspoli- tiek goedgekeurd, dat eenigeu tijd ge leden door het bestuur der federatie is opgemaakt. Dit program bevat o.m. de volgende punten: nationalisatie van den grond, van de mijnen en van de spoorwegen; bestrijding van alle financieele gevol gen der werkeloosheid; pensioenen voor alle personen van meer dan 60 jaar. Uit Roemenië. Roemenië heeft het secretariaat van den Volkenbond doen weten dat zij het verdrag van wederzijdsche assisten tie verwerpt. Uit Spanje. - De generaal, die het commando in de zone van Tettoean voert, is ter be schikking gesteld en vervangen. Uit China. - De gevechten tusschen de elkaar strijdende gouverneurs van Chekiaug en Kiangsu zijn nog niet hevig. Alle voor zorgsmaatregelen zijn genomen om de buitenlandsche nederzettingen te be schermen. Tachtig Fransche mariniers zijn geland; 19 buitenlandsche oorlogs schepen liggen voor Shanghai, waaron der 7 Amerikaansche. mede dat zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben in-te brengen, ge durende drie dagen vóór genoemd tijdstip op de gemeente-secretarie van de ter zake ingekomen schrifturen kennis kun nen nemen, dat ingevolge Circulaire van den Commissaris der Koningin d.d. 2 November 1907 A no. 4688, 3e afd niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of «en of meer zijner leden zijn verschenen ten einde hun bezwaren mondeling toe le lichten. Middelburg, 2 September 1924. Burg. en Weth. voorn., J. ONDERDIJK, Lo. Voorzitter. S. A VAN LEVERIXK, Lo. Secr. MARKTBERICHTEN BEKENDMAKINGEN. INSPECTIE EN EXERCITIE BIJ DE BRANDWEER. Burgemeester en Wethouders van Mid delburg; gelet op aid. 17 der Verorde ning betreffende de Brandweer in deze gemeente ,van den 25 Januari 1893, ma ken bekend dat eene inspectie en exer citie, volgens voordracht van het Bestuur over de Brandweer, zal plaats hebben Woensdag, den 10 September 1924 over en met de motorspuit no. II (Stand plaats Dam) te 11 uur, en roepen de beambten en bedienden, aan die spuit geplaatst op zich op het voorgeschreven uur aan het spuithuisje te bevinden. Middelburg, den 2 September 1924. Burg. en Weth. voornoemd: J. ONDERDIJK, lo. Voorzitter S. A. VAN LEVERINK' lo. Secretaris. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der ge meente Middelburg brengen ter open bare kennis dat van 2 Sept. 1924 af op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd de verzoeken met bijlagen van de Mij. tot Detailverkoop van Petroleum „de Auto maat" te 's Gravenhage om vergunning tol hel oprichten van een ondergrond- sche benzinebewaarplaats met aftapin richting in perceel, kad. bekend, Sectie P no. 2273 wijk I no. 59—60; gelegen aan de St. Janstraat; W. J. Reinders, te Middelburg, om vergunning lol uitbreiding zijner bakkerij, in perceel, kad. bekend, Sectie 0 no. 1400, wijk H no. 49, gelegen aan de Lon- densclie Kaai; W. P. de Jonge, te Middelburg, om vergunning tot uitbreiding zijner bakkerij, in perceel, lead, bekend, Sectie 0 no. 267, wijk I no. 246, gelegen aan de Graven straat; dat op Dinsdag den 16 September a.s. des namiddags te 2 uur ten raadhuize gelegenheid zal zijn tegen het verzoek bezwaren in te brengen en deze monde ling of schriftelijk toe te lichten, als Mi d d e b nrg. 1 Op de graanmarkt van heden was de aanvoer ruim. Nieuwe tarwe 18—20, kroonerwten 19—21, maan zaad 4853. Opgave van den marktmeester Boter f 1.12" 2, Part prijs. 1.22y2. Eieren f 8, Part prijs f 9 Eendeieren f 8, Part. prijs f 9 Opgave van den marktzetter van den Landbouw Boter f 1 12V», Pari, prijs. 1.22'$. Eieren f 8. Part prijs f 9 Eendeieren f 8. Middelburg, 4 Sept. Op de vei ling werden de volgende prijzen he deed: The Queen 3—8, Clapp's Favorite 11, Keswick 3—9, Suikerij 1 N.H Suikerpe ren 3, Scharlakenperen 1—4, Précose de ren 3, scharlaken 1 -4, précose de Tre- trevouv 4—16, tomaten 1—21, meloenen 21—40. Jutten 14, Pruimen 10—2S,'l-ron- sels 7, druiven 6269, Manks Codlin 7, Cox Pomona 2—14, Jacques Lebel 5, Mérod" 1—5, Dirkjes 5. Bergamotten 1 2, Sl. Jan 6—14, muizen 5—6 Princes- sen 14—28, snijboonen 13—43, suiker- boonen 11—18, alles per K.G andijvie 2 42, spinazie 1214, komkommers 9- 27, augurken 19^22, kropsla 10—65 j>os- teleijn 12—10, karoten 7—41, roode kool 3568, savoijekool 62, uien 4619 bloemkool 11. rapen 46—52, wittekool 4G, selderij 1217, zilveruien 1845 pe terselie 2214. Vlissingen, 3 Sept. Op de veiling werden de volgende prijzen besteed Suikerij 1—2, N.H Suikerij 4 5 Pré cose- de Trevoux 12, Keswick 16, blau we druiven 55—58; witte druiven 3940, Bergamotten 46, Swcedenappels 728; Maagdeperen 12, Scharlakenperen 3—7, jutten 6—10, Muskusperen4, Pruimen 20 —27, Be d'Amanlis 4—11, Manks Codlin 5; Be.d e Merode 3—6. Will Duchesse 2—8, Dirkjesperen 4—7, Carbonkel 3, Dikslaart 2, aardappelen 5,56, Poters 29, Spruiten 22, Suikerboonen 12—20 Wagenaars 5—5*5, snijboonen 20-10. Princessen 2231, lomaten 512 alles per K.G roode kool 56, wittekool 4, savoijekool 37, bloemkool 625. per ziken 811, komkommers U/s, me loenen 20—45. alles per stuk; selderie I.52. prei 58.5, prei 5—8,5, uien 57, Peeën 3,5—1, karoten 1—6, alles per bos; andijvie 46—81. kervel 7—10, peterselie II. sla 27—59 alles per mand; augurken 30—45 per 100; frambozen 16—20 per mand. 48G.ste STAATSLOTERIJ. 4de klasse. 2de lijst. Trekking van Woensdag 3 September. Prijzen van f 2000 5050 f 1500 21324 f 1000 14546 16758 f 400 5832 f 200 433 4230 13122 15689 f 100 411 3252 7128 11736 13706 13729 1*8938 PRIJZEN VAN f 65. 1351 12369 13244 13300 13345 12329 12370 13267 13336 21910 ADVERTENTIEN. In plaats van kaarten. Ondertrouwd L. J. MONDEEL en F. MINDERHOUD. Jodengang R 236 B. Gravenstraat I 253. Huwelijksvoltrekking 19 Septem ber a.s. In plaats van kaarten. Ondertrouwd A. MINDERHOUD en L. J. MULLIÉ Gravenstraat I 253. Jasmijnstraat W 141. Huwelijksvoltrekking 19 Septem ber a.s. Heden ov rleed, op het aller onverwachte, na een kortstondig doch hevig lijden, in den leeftijd van 43 jaren, onze eenige gelietde dochter EVA, diep betreurd door haar ge liefde Vader en Moeder. MEIJER MEIJER S. MEIJER—Blok. Middelburg, 4 Sept. 1924.

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 3