i Donderdag 4 Sept. 1924 No. 20» 167* Jaargang Mill BINNENLAND. RIJWIELBELASTING. t. 1, 4e lid der Rijwielbe- laslingwet wordt een belastingmerk kosteloos uitgereikt voor rijwielen uit sluitend te berijden door hoofden van gezinnen, die voor hun beroep oT drijf een rijwiel noodig hebben en niet in de rijksinkomstenbelasting voor het loopende belastingjaar zijn of worden aangeslagen. Indertijd heeft het Hdld voorspeld, dat de quaestie gezinshoofd meermalen zou worden opgeworpen om een koste loos merk te verkrijgen, terwijl men feitelijk geen gezinshoofd was. Naar het blad Ihans verneemt, is dit ook inder daad het geval en hoeft de belastingad ministratie reeds verschillende gevallen aangewezen, waarbij iemand niet als ge zinshoofd kan worden beschouwd. 2oo zal de gebruiker van een woning hoofd van het gezin zijn, ook al wordt de huishouding bekostigd door een in wonend kind. Wanneer iemand alleen woont, kan er van een gezin en dus van een gezinshoofd geen sprake zijn. Wan neer een gehuwd persoon of een we duwnaar met zijn kinderen inwoont bij anderen, dan vormt hg met dezen één gezin en is niet zelf als gezinshoofd te beschouwen. Ook een ongehuwd kost winner, die bij zijn ouders inwoont, is niet als hoofd van een gezin aan te mer ken. Omtrent het noodig hebben van een rijwiel voor een beroep of bedrijf is o.a. beslist, dat een arbeider geacht kan wor den een rywiel noodig te hebben, indien hij doorgaans om zich naar zijn werk te begeven een afstand van meer dan een half uur heeft af te leggen. Voor personen, die gebrekkig loopen, behoeft het criterium van een half uur gaans niet gesteld te worden. ZEEHONDEN. Op vragen van het Tweede Kamer lid Braat betreffende het nemen van maatregelen tegen toeneming van het aantal zeehonden na de afschaffing van de premies op het vangen van dio dieren heeft de minister van binnenlandshe za ken en landbouw geantwoord: Bij een ingesteld onderzoek is niet ge bleken, dat de zeehondenjagers als re gel de jonge dieren die voor de traan- kokerij nog niet geschikt zijn, weder zou den vrijlaten. Nu de premiën voor het dooden van zeehonden bij wijze van proef voorloopig niet meer wordeu toe gekend, schijnt over het algemeen aan vankelijk minder jacht op die dieren te worden gemaakt. Voor zoover nog de jacht met het geweer wordt uitgeoefend wordt echter elke zeehond, die onder schot komt, geschoten hetzij het een volwassen of een jong dier is. Voor het overige zij nog opgemerkt, dat, waar eerst sedert 1 Januari 1924 geen premiën meer worden toegekend moeilijk nu reeds van een sterke vergrooting van het aantal dieren als gevolg daarvan sprake zou kunnen zijn. Mocht na eenigen tijd inderdaad blij ken ,dat het aantal zeehonden sterk toe neemt, dan is ondergeteekende bereid, om in het belang onzer visschers maatre- regelen tot beperking van dat aantal in overweging te nemen. Uit Stad en Provincie. Uit Vlissingen. Daar de heer J. G. van Niftrik ook bedankt heeft als lid van den gemeente raad te Vlissingen, wordt op de vrij zinnig-democratische lijst voor deze va cature aangewezen mej. J. H. Gasille. De wethouders vau Vlissingen, de hceren Laernoes en Huson, hebben aan Burg. en Weth. bericht, dat zij in het financieel belang der gemeente hun mededeeling, dat zij hun mandaat als wethouder neerleggen, tot na 14 Sep tember zullen opschorten. Daar de wet voorschrijft, dat binnen 14 dagen na het ontslag nemen in de vacatures moet worden voorzien, zou een buitengewone vergadering moeten wor den belegd. Nu kan gewacht worden tot de gewone vergadering op Vrijdag 26 'September. Uit Thoiea. Men schrijft ons van het eiland Tholen: De drie burgemeestersvacatures van de aangrenzende gemeenten Tholen, Poortvliet en Schcrpenisse zijn vervuld. Tholen en Schcrpenisse krijgen een vreemdeling, Poortvliet een ingezetene als burgemeester. Nu is het wel opmer kelijk dat in de Gemeente Tholen een anti-rev. burgemeester is benoemd, ter wijl die fractie slechts één lid in den raad heeft, en te Scherpenisse eveneens een A. R. burgemeester terwijl die ge meente overwegend links is cn daar nimmer een A. R. raadslid zilting heeft gehad. Te Poortvliet heeft men de oude Zeeuwsche gewoonte gevolgd en den nieuwbenoemden burgemeester feeste lijk ingehaald met de traditioneele ©ere wacht te paard. Te Tholen en Scherpenisse schijnt men ditmaal van geen feestelijke in haling te willen weten, wel geheel in stryd met de goede Zeeuwsch gewoonte, de oorzaak zal men wel kunnen begrij- i t Z u i d-B e v e 1 a n d. Met ingang van 1 October a.s. is van Heinkenszand naar Amsterdam overgeplaatst de heer P. G. Pieterse, ambtenaar der Dir. Bel., Invoerr. Uit Schouwen-Duive 1 and. Bij Kon. besluit is aan den heer IW. F. G. J. van Zalin te Haamste- d e, den oudsten vrijwilligen landstor- mer, de zilveren medaille met de ge kruist© zwaarden der Oranje-Nas sa u- orde verleend. De nieuwe burgemeester van T h o- len zal morgen te 10ya uur in een openbare vergadering van den gemeen teraad worden geïnstalleerd. Te lD/a uur zal gelegenheid gegeven worden tot kennismaking. De op Vrijdag j.l. gehouden verga dering van den gemeenteraad te Poort vliet werd gepresideerd door den wet houder E. van der Slikke. Afwezig de heer 0. v. d. Male. Eén vacature. Naar aanleiding van een schrijven, van Ged. Stalen wordt besloten uit de ver ordening tot heffing van legesgelden op de jachtakten de terugwerkend© kracht te lichten. De commissie, belast met het nazien der rekening over 1923, brengt bij monde van den heer Oarels, verslag uit. Zij is van oordeel, dat er op weinig zuinige wijze is huisgehouden en wenscht Op verschillende punten inlichtingen. In de eerste plaats vraagt zij, waarom slechts gedeelte van het batig slot over 1921 in de rekening is gebracht en wat met de rest is gebeurd. De secretaris geeft opheldering. Bij den post huren wordt de aandacht gevestigd op „Scbuddebocht", dat al sinds tal van jaren geen dienst meer doet. De voorz. en weth. Krijger wenschen de huur te bestendigen, ter wijl de heer Garels meent, dat het best aan Breure verkocht of in erfpacht ge geven kon worden. Op het aanschaften der beide kachels wenscht de commissie het ware licht te doen vallen. Zij zjjn werkelijk geleverd door de ïirma Assel- bergs-Simons, precies zooals door den heer Oarels vroeger i s beweerd. De voor zitter verdedigt zwakjes den vroegeren burgemeester. Wethouder Krijger zegt, dat de heer Van Bees in dezen zedr eigenmachtig is opgetreden en de lieer Elenbaas, dat aan een inwoner der ge meente een rechtmatige provisie is ont houden. De heer Garels voegt daaraan toe, dat nu blijkt onder welk leugen regiem wij geleefd hebben. De commissie wenscht ingelicht te worden omtrent het gebruik van 60 en nog eens 66 rood- schriflpennen, het aanschaffen van een Proudiitband en meent, dat een abonne ment op het geïllustreerd gemeenteblad een doellooze uitgave is. Wethouder Krij ger zegl, dat hij het laatste nooit in kijkt. De voorzitter verdedigt hel abon nement. Bij twee mandalen voor de fir ma Samsoin ontbreken de oorspronke lijke nota's. De begeleidende zijn geschre ven door den secretaris. Den post Teis- en verblijfkosten vindt de commissie verbazend hoog. Afgezien van andere auto- en rijtuighuren, is voor de reis- en verblijfkosten inzake de vacature van hoofd der school betaald de som van £381.71. De voorzitter verdedigt die uit gave met een beroep op den inspecteur, welk beroep naar het oordeel van den, heer Oarels niet opgaat. Autohuur bij ge legenheid van een fuifje, n.l. de opening van de waterleiding, wordt vergoelijkt door den voorzitter en wethouder Krij ger. Een nota voor briefporten van den heer van Rees bedraagt f 75.031/?. De com missie vindt ook dat bedrag te hoog en niet voor controle vatbaar. In een der gelijke nota van den secretaris slaat: 2 briefkaarten a 2 cent is 8 cent. De heer Carels meent dat in het vervolg een re gister van uitgaande stukken zal moe ten overgelegd worden. De commissie wijst nog op hooge tele foonkosten en op een uitgave van f 38.65 voor wijn en sigaren bij het afscheid van den vorigen veldwachter. Zij meent, dat de heer Tan Dijke dat zelf had moeten betalen, wat volmondig wordt beaamd door wethouder Krijger. De com missie vraagt of de post medailles gedekt is door een raadsbesluit. Antwoord- ja. De heer Yan Wiesten wijst op de ondoel matigheid van die voorwerpen. Bij vraag naar een geleverd handteekening- stempel, weet memand te zoggen waar het gebleven is, hetgeen den hoer Ca rels aanleiding geeft om tc zeggen, dat het wel een gelijksoortigen weg zal zijn opgegaan als de bêruchto chronometer. Het bevreemdt de commissie dat er geen nota aanwezig is voor brood en kaas, ge leverd aan jongelui uit Scherpenisse bij verblijf op het dorpshuis na de vecht partij bij gelegenheid van het September feest. Betaling is geschied; opheldering kan niet gegeven worden. Ten slotte ■merkt de heer Elenbaas nog op, dat het niet wenschelijk is voort te gaan met het gebruik om waren te laten leveren door winkeliers, dio ze niet in voorraad heb ben. Overdracht van rekeningen, heeft daarbij plaats. Vele opmerkingen lokken een, heftig en verward debat uit. De voorzitter roept den heer Oarels toe: Denk je dan, dat ik net zoo hard Heg als Van Bees? Ant woord. Die gevolgtrekking ligt voor uw rekening. Als de secretaris zegt: Bah, klinkt de echo uit den inond van den voorzitter: Bahl Aan het slot van de historie vraagt de voorzitter, of de commissie kan advi- seeren de rekening voorloopig vast te stellen. De heer Oarels zegt, dat daar omtrent geen besluit genomen is; de le den zijn vrij. De commissie heeft preven tief werk verricht. Hij ziet a£ van zijn voornemen om de gemaakte opmerkingen ter kennis van Ged. Staten te brengen en omdat gedane zaken geen keer nemen, geeft hij zijn stem aan de voorloopige vaststelling. De heeren Elenbaas en Van Westen sluiten zich daarbij aan. De eind cijfers zijn. f 92.832.44Va ontvangst en f 84014.7IV» uilgaal. De voorzitter zegt, dat de op proef aangekomen brandspuit uitstekend heeft voldaan. Hij vraagt machtiging tot aan koop. Ze wordt verleend. Verder stelt hij voor een oude brand spuit te Strijenham te deponeeren. Na eenige opmerkingen van de heeren Krij ger, Van Westen en Elenbaas wordt be sloten ze aldaar in het ziekenhuisje of in de polderloods te plaatsen. De gemeente-begrooting voor 1925 en die van het Algemeen Armbestuur wor den aangeboden. De eerste sluit in ont vangst en uilgaaf met f 48,892.71i/2, de laatste met f 16432.70. Bij de rondvraag informeert de heer Van Westen, of het geen gewoonte is, dat de secretaris bij bet nazien der re kening tegenwoordig is. Vroeger is dat steeds geschied, wordt geantwoord. De secretaris schuift de schuld op de com missie; deze werpt ze op den secretaris. De heer Carels noemt de houding van dien ambtenaar unfair. Ook vraagt de lieer Van Westen, waar om de heer Van Rees nog steeds ipls raadslid wordt beschouwd. De voorzitter antwoordt, dat hij volgens de gemeente wet 2 maanden tijd heeft om zijn ontslag in te zenden. Op de vraag van den heer Carels, of de voorzitter het desbetreffen de artikel kan noemen, moet hij het antwoord schuldig blijven. Aan de band van art. 19 der gemeentewet, betoogt de heer Carels, dat de vorige burgemeester een der vereischten, in genoemd art. omschreven, heeft verloren. Ten laatste wenscht de heer Oarels nog een opmerking te maken. Bfj benoeming van een secretaris heeft de raad de be voegdheid, den burgemeester, vóórdat hij zijn betrekking heeft aanvaard, 'de func tie van secretaris te ontnemen. Spreker had verwacht, dat in deze vergadering een verzoek zou inkomen van den secre taris, of de Raad aan de gelijktijdige waarneming van die. betrekkingen zijn goedkeuring kan hechten. Hij ziet daar in een geringschatting van den Raad. De beide wethouders zeggen,„dat spreker voorbarig is, waarop hij antwoordt, dat, mocht er nog een verzoek gedaan wor den, het dan te laat zal blijken te zijn. Oft Zeeuwseh-Vlaanderen O. D. De Minister van Arbeid heeft goed gevonden, dat een vroeger toegekende bijdrage zal worden uitgekeerd aan de gemeente Terneuzen ten behoeve Van G. F. P. v. d. Peijl f 2100. Bij Kon. besluit is benoemd tot burgemeester der gemeente Graauw en Langendam de heer F. J. van (Campen. met inbegrip fvan eenige by gekomen werkzaamheden, f 2373 had gekost. Voorts dat L T., die onlangs zijn vrouw jnet een hamer op het hoofd heeft geslagen, op grond van krankzinnigheid in het ge slicht „Vrederust" te Bergen op Zoom is geplaatst en dat eene wijziging der begrooting 1924 alsmede eene wijziging der verordening op de heffing van leges zijn goedgekeurd. De gemeenterekening over 1923 werd voorloopig vastgesteld op f 143.413.53V» in ontvang en op f lll.135.69i/» in uitgaaf, mitsdien op een batig slot v;yi f32.277.84. Hierbij dient rekening gehouden te wor den met de omstandigheid, dat een vrij groot bedrag, ruini f 10.000, wegens ver schillende werken, die in 1923 niet geheel tot uitvoering konden komen, op den dienst 1924 is overgebracht. De begrooling voor 1925 werd aange-' boden met een eindcyfer van f 93333.26® met f20.000 voor gemeentelyke inkom stenbelasting, d i. f 4500 lager dan over het loopende jaar. Goedgekeurd werd het voorstel van B. en W. om do klinkerbeslraling aan den Zuidelijken kant van den Provincialen weg naar Zuidzande te herbestraten en aldaar langs de huizen, waar mogelyk een voetpad van basaltinetegels te leggen. De vereeniging .,Het Wit-Gele-Krujs" werd een subsidie van f150 toegekend per jaar tot wederopzegging, terwijl aan de Landbouwschool te Schoondijke gedu rende 40 jaar een bijdrage van f 150 per jaar toegewezen; het laatste besluit met 6 tegen; 1 stem. Aan Gebr. GaJIc werd het verzoek om de beurs te huren, geweigerd; wel is de liuursom voor gebruik van het ge bouw voor te geven bioscoopvorstellingen bepaald op f10 voor één en op f 17.50 voor 2 avonden. De door B. en W. voorgestelde regeling in zake bet schoonhouden der lokalen der Rijkskweekschool alsmede het aan maken der kachels, werd goedgekeurd. Dit zal f200 per jaar kosten. - Dinsdag j.l. vergaderde de gemeen teraad van IJ z e n d ij k e. Goedgekeurd werd de verordening op de heffing van leges ter secretarie. Goedkeuring vau 't besluit een woonhuis te verhuren aan de Wed. Lievens voor f 181, zal aange vraagd worden. De gemeenterekening over 1923 be droeg in ontvangsten f 78.879.99 en in uil gaaf f64 584.01. Goed slot ri4.295.98. De rekening van het eleclrisch bedrijf over 1923 bedroeg in. ontvangsten een som van f 18.232.98 en in uitgaaf f 16.250.81 batig saldo f 1982.17. Toegestaan werd het verzoek dc raads zaal tc mogen gebruiken voor de verlo ting van de prijzen van den bazar ten behoeve der Ned. Herv. Kerk. CABEAUX voor ledige potjes (Ingez. Med.) Dit Zeeuw sch-V laanderen W. D. Door de afdeelingen van den Vrijz. Democratischen Bond in Westelijk Z. Vlaanderen wordt Zondag 14 Septem ber e en landdag gehouden te Oost- burg, waarop het woord zal worden ge voerd door de heeren prof. dr. D. van Embden ,lid der Eerste Kamer; mr. P. J. Oud ,lid der Tweede Kamer, Jac. "Wolie man ,lid van de Prov. Staten en ds. E. v. Ruijtenberg te Oostburg. Het muziek gezelschap van Zuidzande zal zich laten hooren. In den voltalligen raad der gemeen te Oostburg werd medegedeeld, dat het verplaatsen van de houten hulp- school ten behoeve der Rijkskweekschool ONTHULLING VAN IIET MONUMENT VAN DALE TE SLUIS. Het verslag van de ontvangst op het Stadhuis verdient eenige aanvullingen wel len eerste met de mededeeling, ual dc- burgemeester van Sluis, de heer B e r- kers, het eerst sprak en het als hoofd der gemeente zich tot oen groote eer re kende Noorder en Zuiderbroeders in het sehoone raadhuis te mogen ontvangen cn een kort woord van welkom tot hen te mogen richten, die samen zijn gekomen met hetzelfde doel n.l. een zeer verdien stelijk Nederlander, een vriend der Vla mingen te eeren, die in allen eenvoud zijn leven heeft gewijd aan d© belangen zijner taal, aan d e belangen der geschie denis, hoofdzakelijk van deze gewesten. Boven deze algemeen© verdiensten heeft Jan Hendrik van Dale nog alle recht op de dankbaarheid van Sluis. Zijne onver poosde nasporing in ons rijk gedocumen teerd archief immers, zijn oorzaak ge weest, dat de wallen en andere gronden, welke vroeger als domeingronden werden beschouwd, aan Sluis zijn teruggegeven, Sluis rekent het zich daarom dan ook tot een groote eer, dat allen van Noord en Zuid zijn gekomen om een zijner verdien stelijke b urgèrs te eeren. Namens de be volking brengt spr. hen daarvoor welge- mcenden dank. Na de gisteren reeds vermelde reden van den heer Kerpenstoin, welke meer malen door applaus word onderbroken, verkreeg de heer J. J. de Burc-k uit Sluis het woord, die sprak namens de oud-leerlingen van den heer v. Dale. Spr. schetste hoe de gedachten van die oud leerlingen thans teruggaan naar de dagen Van hun jeugd, naar hem, wiens stem men nu weer Idenkt te hooren, en die wij zoo vroeg moesten missen. Met vreugde en dankbaarheid zijn de oud-leerlingen getuige van deze huldiging. Zij weten hun blijdschap niet beter uit te drukken dan door het aanbieden van een buste van hun leermeester, ter plaatsing op het stadhuis. Vervolgens nam de heer mr. P. Die- leman het woord om namens de Zeenwsch-Vlaamsche st*dentenver«eni- ging allen te danken daf zij gekomen zijn en om zich te kwijten van een speciale opdracht, nj. het voorlezen van een uit voerig telegram van den vroegeren bur gemeester van Sluis, den heer Dommis se, waarin deze wees op hetgeen Van Dale was er bij voegende dat God hem groote gaven gaf, waarmede hij heeft ge woekerd. Nogmaals nam de burgeueeste r het woord om te verklaren, dat hij het geschenk der oud-leerlingen van Van Da le, gaarne in ontvangst nam en dat het een eere plaats zal innemen ia het ge meentehuis. Door dit geschenk hebben do oud-lqerlingen hunne dankbaarheid wil len betoonen jegens hun leermeester, dio niet alleen een leermeester maar ook een opvoeder is geweest. Van zijn werk plukken zijn oud-leerlingen op heden do goede vruchten. Namens de gemeente Sluis brengt spr. zijn welgemeenden dank. Dc buste, was geplaatst in de ves tibule van het raadhuis en voor deze ge legenheid keurig met de Sluische vlag (rood-wit-rood) en bloemen omgeven. Zij zal hier steeds de bezoekers herinneren aan dezen grooten Sluizenaar en grooten Nederlander. Het was een heele stoet, dio nu hef gezelschap „Appollo" volgde naar do wal len, naar de plek, waar het monument is opgericht en waar het nu nog door een: vlag aan dc oogen der talrijke personen, die den sloet van genoodigden afwachtten werd onttrokken. Bij het monument was een netto tri bune voor de sprekers opgeslagen. Wij zouden in de eerste plaats terugko men op wat prof. dr. J. Vercouillia had te zeggen. De begaafde spreker zeido dat thans de geheele Dictsche stam dezen philoloog komt huldigen. Er tfijn nog maar weinig philologen die een stand beeld hebben, want hun werk kan do geestdrift der menschen niet gaande ma ken. Spr. kent er slechts tweo en wet Yilliaan te Duffel bij Antwerpen en Du Camp te Amiens. Van Dale zal der dritte im bunde zijn. Van Dale was iemand, dio een roeping had cn van zijn woorden boek zijn zes drukken verschenen. Do Vlamingen mochten niet achter blijven en wilden ook een tuil van hulde bren gen. Spr. wees op de persoonlijke betrek kingen van Van Dale met Vlaanderen. Zijn ouders woonden le Brugge en zijn zuster werd te Eecloo geboren. Van Dala was medewerker aan verschillende Vlaam sche tijdschriften en hij was lid van 5 wetenschappelijke genootschappen in Bel gië. Verder sprekende wees prof. Ver- coullie er o. a. op hoe Van Dale de' trouwde vraagbaak voor velen werd. Ook na de voltooiing van het groot woordenboek zal dat van Dale blijven gelden. Thans rijzen de standbeelden van Jacob v. Maerlant, den schepenklerk van Damme en Hendrik van Dale, den schoolmeester vau Sluis voor onze oogen als sprekende getuigen van de waarheid van het woonl van Gravin da IV idles: Dc moedertaal is de dampkring van de ziel, daarbuiten ademt ze niet meer vr <s zich zelf niet gelijk. Do tweede Belgische spreker, prof Gr. H. E. de Sagher wilde hulde brengen aan van Dale als historicus en getuigenis brengen, dat de beoefenaars van de ge schiedenis met belangstelling kennis ge nomen hebben van zijn werken. Spr. wijst op van Dale's meesterwerken over de locale geschiedenis, welke werken hij kostbare schatten noemde. Niet alleen fan Sluis maar ook'van omliggende ge meenten heeft van Dale de archieven doorzocht en er veel historische kennis in opgedaan. Hij slond alleen destijds op het gebied van historische critiek en van wetenschappelijke historie In de laatste 50 jaar zijn veel andere bronnen naar voren gekomen, doch het werk van Van Dale is niet verdwenen' als zooveel van andere lijdgenooten. Van Dale heeft het laatst hel zouten waler door het zwin zien vloeien. Ilct beeld is geplaatst op den plek, die van Dale er zelf voor zou hebben gekozen, bij den vroegeren sleutel voor de wereldmarkt. Spr. twijfelt niet of de gemeente zal er goed voor zorgen. Nadat de heer Kerpenstein zijd reeds vermelde rede had uitgesproken, verzocht hij mej. Bakker, cchtgenoote van een der onderwijzers, die onder van Dale werkten cn zelve oud leerlinge van Van Dale een bloemstuk aan den voet van het monument neer te leggen. Toen de Commissaris der Koningin zijn rede had beëindigd en het doek van het monument was weggetrokken, zette de muziek het Wilhelmus in, dat door allen werd medegezongen. Men was nu in de gelegenheid het

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 1