strooperij E. K., Oostkapelle, ter be schikking der regeeri'ng 'gesteld zondèr straftoepassing; ovè^tf. Drankwet- J. la 8„ Amcmuidèn, tbf'f 5 1>'. s. 6 d. h., mét bevel tot teruggave vaif de inbeslagge- hömen drank-, straatschenderij ^beldeur tje spelen)L. J. R., Middelburg, tot f5 b. s. 5 d. h.; rijden met een wagen zonder licht J. S.. Vlissingen, tot f3 J>. s 3d. h.; fietsen zonder licht J. A. M., Goes, J. S., Souburg, jeder tot f 3 b. (5. 3 d. li.; overtr. Motor- en Rijwielwct H. J. K., Vlissingen, tot f 5 b. s. 6 d. h. wateren buiten de baaken: M. D., Mid delburg tot 1'3 b. s 3 d. h.; op ver boden tijd kleedcu kloppen: 0. J. M., huisvr. van P. J. v. d. V., Vlissingen),/ tot f 2 b. s. 2 d. li.overtr. Trekhonden wet. M. de It., Vlissingen, tot 10.50 en f2 b. s. 1 en 2 d. h.; openbare dronken schap bij 4de herhaling gepleegd: A. Z., Middelburg, tot 3 d. h. en plaatsing in een Bijkswerkinrichting voor den tijd van •één jaar. Garoet 2 Sept. te Rotterdam van Java. tosari p; 1 Sept.' Suez. Rotterdam n. Java. Borneo 1 Sept. van Barcelona, Java n. Amsterdam. Batoc p. 1 Sept Gibraltar, Amsterdam naar Java. Tambora 2 Sept. vm. 11 u. v. Tanger, Java naar Rotterdam. Prins der Nederlanden 2 Sept. van Port Said Batavia naar Amsterdam. Antenor, 31 Augs. te Sabang, Amster dam naar Java. ONDERWIJS. Aan de Rijkskweekschool voor On derwijzers te Middelburg zijn be noemd tot kweekeliugen, de heeren: P. A. van der Pluijm, 0. M- Rijkaard, J. Heg- berg en J. Brevet, allen alhier-, 0. G. Maes, P. Dekker, A. J. F. de Bolde, 0. M. van Oorschot en P. F. W, de Haas, allen Vlissingen; J. A. Rijnberg en J. D. Franke, beiden St. Maartensdijk; H. Pronkers, Schore-, J. Glerum g-n A. P. Sandee, beiden Ierseke; L. A. van Dam me, Kortgene; 0. van der Linde, Bieze- linge; J. A. Mol, Geersdijk; 0. A. A. Kouman, Rjlland-Bath, en A. Kunst, St. Philipsland. Bij Kon. besluit is tijdelijk benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Z i e- rikzee, de heer B. D. H. von Arnim, .te Zierikzee. Geslaagd te Eindhoven voor het examen nuttige handwerken, mej. M. C. !A. v. d. iWalIe te Hulst. De voordracht voor onderwijzer aan de o.l. school te Zuidzande be staal uit de heeren: P. A. Ocké te Bres- kens, H. v. Kruiningen te Retranche- ment en J. Risseeuw te Schiedam. De Handelsschool met 5-j a r i- ren cursus te Middelburg. Het onderwijs aan deze inrichting wordt met ingang van den nieuwen cur sus weer eenigszins uitgebreid, aangezien voortaan aan deze school ook les in li chamelijke oefening zal worden gegeven. Tevens vonden wij ook ols nieuwe vak ken in het programma: organisatie en techniek van den handel als ook bedrijfs- huishoudkunde. Het laatste vak is een vak van den laatsten tijd en heeft ten doel de organisatie en financeering der onderneming. Terwijl wij ook als iels nieuws aantroffen .dat er conversatieles in Fransch, Duitsch en Engelsch met de de leerlingen zal worden gehouden. Deze les loopt volgens het programma dan over een van te voren opgegeven onder werp, handeling of pas voorgevallen ge vallen gebeurtenis. Het bleek ons uit het programma, dal de school wel met zijn zijn tijd wenscht mede te gaan. LANDBOUW. In 0 ad zand breidt het mond en klauwzeer zich voortdurend uit. Maan dag werd aangifte gedaan van. het twin tigste geval. Stoomvaartlijnen op N.-A merika. Edam 3 (Sept. v.m. 12 u. 50 m. 120 mijl Zuid van Niton, New-Orleans van Rot terdam. Volendam 2 Sept. n.m. te Rotterdam v. New-York. Leerdam 30 Augs. van New-Orleans naar Rotterdam. Maasdam p. 31 Augs. Ouessanl, Rotter dam naar New-Orleans. Gaasterdijk, p. 30 Augs n.m. 3 u Scil- Iy, Rotterdam naar New-Yorlc. Spaarndam 30 Augs. van Havana, Rot terdam naar New Orleans. HANDEL, NIJVERHEID EN if VISSCHERIj. Oesleruitvoer uit geheel Zeeland naar Duitschlancl 34,500; naar Neder land 18.900; naar Engeland 11.300 te samen 61.700. In Augustus 1923 was dit aantrn 53.520 VERKEERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE. Verplaatst van Amsterdam (Postkan toor) naar Goes, de kantoorbediende le klasse E. D. Jumelet. De spoorwegen en de rijwiel- belastingplaatjes. Met goedkeuring van den Minister van •waterstaat is paragraaf 53c van het Ne der]. Reizigerstarief aangevuld als volgt- „Evenmin zijn de Maatschappijen verant woordelijk voor de schade, ontstaan uit bet verlies of de beschadiging van een aan het rijwiel bevestigd belastingmerk. Briefz en dingen naar In dié. Het verbod tot verzending in briefzen- omgen naar Ned, O -Indië van gouden en zilveren voorwerpen, edelgesteenten, ju- weelen en andere kostbaarheden, is op geheven. Indische stoomvaartlijnen. Insulinde 2 Sept. van Marseille, Rot terdam naar Java. Jan Pieterszoon Coen 2 Sept. van Sout hampton, Amsterdam naar Batavia. Koningin der Nederlanden 1 Sept. van buez, Amsterdam naar Batavia. Gorontalo 1 Sept. n.m. 5 u. te Suez, 1 jilatap naar Rotterdam, j LEGER EN VLOOT. Dc uit Oost-Indië teruggekeerde of ficier van administratie 2e kl. B. Krijger is geplaatst a. b. van Hr. Ms. wachtschip le Vlissingen. Bij Kon. besluit is te rekenen van 1 Augustus 1924 op zijn aanvrage, een eer vol ontslag uit den militairen dienst ver leend aan den reserve luit.-kol K. G. A. Muller, van het 3e regiment j nfanterie ter zake van meer dan 5 jaren dienst voor een reserve-hoofdofficier, die reeds in het genot is van militair pensioen, en alzoo met toepassing van de artikelen 36 lo. en 3o., en 37 der wet voor het re serve-personeel der landmacht 1905. Bij Kon. besluit zijn benoemd bij het wapen der infanterie met ingang van 16 Sept. a.s., tot generaal-majoor de adjudant i. b. d. van H. M. de Koningin, de kolonel H. C. J. ter Beek, commandant van de 1ste infanterie-brigade (brigade grenadiers en jagers) en is hem op zijn aanvrage gelijktijdig een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend; de kolonels H. 0. Fortanier en R. B. A. N. de Quaij, resp. commandant van de IVde en van de inde divisie bij den staf van het wapen, de kolonels G. W,. Fris en W. S. A. A. H. M. van Rijswijk de Jong/ resp. inspecteur van den Vrijw. Land storm en inspecteur der infanterie; bij het wapen der artillerie, met ingang van 1 Oct., tot generaal-majoor, de kolonel G. F. baron van Till, commandant van de tweede artilleriebrigade, is op zijn aanvrage, een gelijktijdig eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. Is met ingang van 30 Sept. a.s. aan iden luitenant-kolonel-titulair M. F. Golden- berg, van het 11de reg. infanterie, op zijn aanvrage, een eervol ontslag hit den militairen dienst verleend. SPORT. - Gisterenavond is alhier een Dam club opgericht genaamd Middelburgsche Damclub (M.D.C.) De Walchersche ICanarievereeni- ging „Onze Zangers" heeft besloten we derom eene Tentoonstelling met zang- wedstrijd te organiseeren op 13 en 14 December a.s., op de groote bovenzaal van de sociëteit St. Joris, Balans alhier Dat er metd eze tak van sport wordt me degeleefd moge blijken uit de reeds toe gezegde eereprijzen, waaronder zelfs een wisselbeker. Behoudens Kon. goed keuring wordt aan deze tentoonstelling eene verloting verbonden ten bate der vereeniging „Kinderzorg"' te dezer stede. VERSCHILLENDE BERICHTEN. Eenige Rotterdamsche belasting ambtenaren hebben Zaterdagmorgen een wagen in beslag genomen, beladen jmet kippenrennen, waaronder men 300 Liter spiritus vond. In den loop van den dag werden niet minder dan 8 personen gearresteerd, aangezien men vermoedde dat de spi ritus afkomstig was van diefstal en wel uit de opslagplaats van de firma Gebr. de Groot te Schiedam. Men verwacht meerdere arrestaties. Dinsdagnacht werd 'te ongeveer half drie brand ontdekt in de genieloods, staande op het terrein van fort „Spaarn dam Noord" te Spaarndam. De loods, welke bij een vorigen brand op dit fort met moeite behouden werd de inhoud bestond uit hout, kipkarren, watervaten en eenig materieel brandde af. Politie was dadelijk aanwezig. Vermoedelijk js brandstichting de oorzaak. Zondagnacht ongeveer 5 uur woed de een hevig onweer over Harlingen en sloeg de bliksem in de woning van dert brugwachter De Vries, waardoor het dak en de schoorsteen werden vernield, ook ook zijn vele ruiten van de woning ge sprongen. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. Te Tiel is gevankelijk binnenge bracht de boerenknecht 0. B., Terdacht de vorige week brand gesticht te. hebben in den hooiberg van den landbouwer P., van wien toen 35.000 K.G. hooi is ver brand. De sectie op hel lijk van den dood geschoten militair te Amersfoort heeft uitgewezen, dat het geval enkel aan een ongeluk te wijten is. In het hart van den verongelukte zijn namelijk houlsplin- ters gevonden. Dinsdagnacht is op den Haag weg onder Wassenaar een auto, uil Den Haag gekomen en bestuurd door den heer de G. te Leiden, in volle vaart tegen -0011 woonwagen gereden. Een der beide in zittenden van de auto, de heer L. 0. van D. van Leiden, kreeg tengevolge van den schok een hersenschudding en is naar hel Elisabeths-gasthuis te Leiden over gebracht. De auto en de woonwagen werden ernstig beschadigd. Op den provincialen weg tusschen Vessem en Wintelre is Dinsdag een auto bus van den dienst Eindhoven-Vessem 11 brand geraakt en geheel verbrand. Er zaten slechts twee personen in de bus, die geen letsel hebben gekregen; zij wis ten zich spoedig in veiligheid te stellen Maandag is de heer B. te Delft procuratiehouder van de Incassobank, in de Haagvaart verdronken door hel om slaan van een wherry. Maandagnacht is ingebroken in het voormalig gemeentehuis te Woensel.waar thans de gemeentelijke keuringsdienst van waren gevestigd is. De dieven heb ben zich er toegang kunnen verschaffen door langs een privaatraampje te klim men. Zij hebben alles onderstboven ge haald. Alle laden en deuren van de kas ten werden opengemaakt of verbroken, zoowel op de boven- als benedenverdie ping. Uit een ijzeren geldtrommeltje wordt een bedrag van circa duizend gul den vermist. Dc recherche heeft ,een on derzoek ingesteld. Zondagmorgen werden te Woensel nog drie rijwielen gestolen. Vermoedelijk tengevolge van een defect aan den schoorsteen ontstond brand in een boerenwoning, bewoond door de gezinnen A. en J. Oosten te Huerst. Tot den grond brandde de wo ning af. Huis en inboedel waren verze kerd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. r Door de vele regens is de Maas sterk gewassen. In )de laatste 24 uur bijna 1 M. België seint nog was. Maandagnacht pl.m. 12 uur brandde de boerderij van den landbouwer Nie- boer t e Schoonoord (Sleen) tot den grond af. )Drie geiten en ruim 100 kippen kwa men in de vlammen ofn. De koeien kon den worden gered. De bewoners, waaron der een familie met kinderen uit Rotter dam moesten door een verbrijzeld raam gered worden. Men vermoedt dat de brand in den schoorsteen is ontstaan. Huis en inboedel zijn verzekerd. Zondagavond is te Lillo liet 16-jarig dochtertje van schipper v. D. van het schip „4 Gezusters" over boord gevallen en verdronken. Te Blericlc is Maandag een motor rijwiel, waarop twee heeren gezeten wa ren, tegen een vrachtauto gereden. De bestuurder werd levensgevaarlijk ge wond; de zoon van notaris E. te Horst, die achterop zat, werd op slag gedood. In verband met het gister vermeldde bericht uit Aken, wordt aan de N. R. Crt. medegedeeld, dat de moordenaar der beide meisjes is gevat. Hel is Ni- kolaas Künzeler, een arbeider, die den dienst in den toren waarnam voor den afwezigen torenwachter. Künzeler heeft bekend. Iu de mijn Maurifs te Lutlerade had Dinsdag bij het schieten van steenkool een droevig ongeluk plaats, waarbij de arbeider C. uit Ophoven (Sitlard) doode- lijk getroffen werd en een tweetal an deren gewond werden. Verder werd een zeker E. uit Nuth zwaar gewond. In de mijn Emma te Heerlen had de arbeider L. uit Nuth het ongeluk door afvallend gesteente le worden getroffen- ten gevolge waarvan hij spoedig over leed. Toen dezer dagen in het Louis- trichardtdistrict (Afrika) een polilie- )sergeant en een ambtenaar van de posterijen in het schemerdonker in een auto door een bosch reden, sprong' plot seling een leeuwin te voorschijn. De beide mannen moesten de auto lot stilstand brengen en vuurden op het roofdier, dat gewond werd. Vlak daarop werden zij aangevallen door een leeuw, die werd neergeschoten. De moedige mannen zetten hun reis voort, om even later opnieuw door een leeuw 'te worden aangevallen. Vanuit de auto schoten zij op het woedende beest en verwondden het. Den volgenden dag werden de lijken van de drie gevaarlijke viervoeters vonden. ricum. Deze laatste wagen werd totaal vernield. De bestuurder is iu bewvlste- loozen, zeer bedenkelijken toestand ih het R. K ziekenhuis te Laren opgeno men. De auto van den heer B. is ernstig gehavend. De inzittenden kwamen met den schrik vrij. De heer de G. is inmiddels aan de bekomen verwondingen overleden. BERGINGSWERKZAAMHEDEN OP IIET GOUDSCHIP „LUTINE". Men schrijft aan de N. R. Crt. van Terschelling De heeren Van Ilecking Colenbrander en Van der Wallen hebben met Llovds le Londen een contract aangegaan lol het bergen van dc schatten, welke zich nog in liet wrak van de „Luline" moeten bevinden Bij deze berging zal een geheel nieuw sysleem van werken worden ge volgd. De zandlaag van 50 voet dikte, die de wrakde-elen bedekt, achten de bergers niet het geringste bezwaar, Mei behulp van een speciale inrichting, door ge noemde hoeren zelf uitgevonden, is, meenen zij, in zeer korten tijd door deze zandlaag heen te boren en kunnen de wrakdeelen ,die zich onder op de klei laag hebben vastgezet, worden bereikt. Hel toestel, dat er uitziet als een ge wone kolengrijper, die van een spuitin- richting en perswaterleidingen is voor zien, zakt bijna even gemakkelijk door den zandbodem als door het water. Heeft het toestel eenmaal de vereisclile diepte bereikt, dan sluit men den grijper en haalt men hét, nu gevuld met de op die diepte aanwezige specie, weer op, wat ook heel gemakkelijk gaat, aangezien de door het toestel in den bodem ge vormde koker, door de persing van het water naar boven geheel open blijft. Het zeer groote voordeel van deze manier van werken is vooral, dat men geen zandzuigers noodig heeft om het wrak bloot te zuigen en geen duikers om berieden te werken. Duikers toch kunnen alleen arbeid verriehten bij goed weer en weinig zeegang, en de stalen grijper trekt zich van weer en wind en zeegang niets aan; zoolang het bergings vaartuig ter plaatse kan zijn, wordt doorgewerkt. Met de bergingsbool Stortemelk,*van de reederij Doeksen, die voor dit doel speciaal werd gecharterd en waarop het toestel is gemonteerd, wordt nu stelsel matig de bank, waaronder zich de wrak stukken van de „Lutine" bevinden en die goudplaat genoemd wordt, door ploegd. In de drie dagen dat er gewerkt is, zijn nog wel geen goudstaven boven gebracht, maar toch werden reeds en kele stukken roest en stukjes wrakhout gevonden, zoodat men de zekerheid heeft op de goede plaats te zijn. Overtuigd als men is, dat men, op de ze manier doorwerkend ,na verloop van tijd de goudstaven van de Lutine zal moeten vinden, wordt met de meeste volharding aangepakt. Het fregatschip,, La Lutine" bewapend met 32 stukken en aan boord hebbende voor millioenen aan goud en zilver, is tijdens een zwaren NoordAVester storm in den nacht van den 9den October 1799 gestrand, op de buitenbanken, tusschen Terschelling en Vlieland. De uit meer dan 400 koppen bestaande bemanning is verdronken. Slechts één der beman ning wist op een stuk wrakhout het strand te bereiken. Volgens Het Vakblad voor het Assuran tiewezen voor Nederland en België wordt aan drie Delflschc studenten, H. C\V. en L., gedurende een bepaalden tijds duur toegestaan de pogingen in het werk te s tellen om de lading van het wrak van De Luline naar boven te lialen. De werk wijze, welke zij hierbij zullen aanwenden is een eigen vinding. Zij zijn daarin ge slaagd daarvoor een gering kapitaal bij een te brengen. De weersomstandighe den hebben de werkzaamheden echter tot nog toe niet begunstigd. De zee was daarvoor le ontstuiming. ZIJN MEISJE VERDRONKEN Te Huethem, gem. EIten, even over de greus bij 's Hecreuberg, heeft zekere B. zijn meisje in den Rijn verdronken. Het lijk is opgehaald. (Tel.) GEEN RADIOMUZLEK OP DEN EIFFEL- TOREN. Naar „POeuvre"' meedeelt, zal de Eif- feltoren voortaan geen draadlooze con certen meer uitzenden. De toren zal worden gebruikt voor den Franschen propagandadienst. Het regeeringsblad wijdt een geestdrif tig artikeltje aan deze wijzigjing. „In plaats van slechte muziek, zal de formidabele stem waarheden uitzenden en aan de wereld melden, wat men in de lichtstad denkt", aldus het blad. „De toren wordt de officieele sprekende cou rant. Geen café-concerten meer, geen opéra's-comiques. Maar wanneer Frank rijk iets te zeggen heeft, Z£Ü zijn stem feich door middel van den Eiffeltoren doen hooren. De andere landen hebben derge lijke officieele spreekbuizen reeds lang." AUTO-ONGELUK TE CRAILO. Dinsdagmorgen is een auto-ongeluk gebeurd te Crailo bij Laren. D© auto van den heer B. uit Blaricum, komende uit deze richting, kwam in botsing met een auto van den verhuurder De G. te Bla- BUITENLAND. BUITENLAND. commissie,; prof. jhr. mr. Wu J- M van Eysinga en prof. mr. dr J. D. A. Fran cois technische organisaties, jhr. dr. J. Loudon ontwapening, Eysinga budget, Francois sociale humanitaire zaken, Van Lynden politieke zaken; Limburg werd gekozen tot vfce-prcsident der eerste commissie), heeft al dadelijk goed werk gedaan met een wijzigingsvoorstel van arl 27 van het huishoudelijk reglement der vergadering, beoogende aan de com mission toe te staan, haar beslissingen te nemen bij meerderheid van de leden van den Volkenbond, in de zitting aan wezig, en niet meer bij algemeene slem- men. De zes groote commissies kozen giste renmorgen haar presidenten en .daarna haar vice-presidenten. President der voornaamste commissie werd Duca. in zake de ontwapening Hij werd zonder tegencandidaat gekozen. Deze commissie is al gauw aan 't werk getrokken, heeft haar feerste zitting geheel gewijd aan de organisatie van het werk. De commissie besloot aan haar agenda de kwestie der beperking van de militaire begrooting toe te voegen. Urugay heeft den Volkenbond laten weten, dat het het ontwerp-verdrag in zake wederkeerigeii bijstand aanvaardt De agenda der Volkenbondsvergadering bevat punten, waarvan vele de gewone, welke elk jaar terugkeeren. Punt 6 is het jaarrapport, waarbij de algemeene discussies plaats vinden en Herriot en Mac Donald hun groote re devoeringen zullen uitspreken. Ook 7 is een belangrijk punt- de be perking van bewapening. 8. Engelsche amendementen op art 16. 9. Samenwerking van gemeentebestu ren (door Cuba op de agenda gebracht). 10. Bescherming van alleen reizende jonge vrouwen (eveneens op Cubaansch initiatief). 11. Een Noorsch voorstel inzake inter nationalen juridischen bijstand aan on- vermogenden. 12. Rapport over de slaverij. 13. Intellectiieele samenwerking (ver schillende voorstellen). 14. Verzoek van Lithauen om eenige quaesties voor advies aan hetHof van Internat. Justitie voor te leggen. 15. Reorganisatie van het V. B. Bu reau voor Zuid-Amerika. 16. Herstel van Oostenrijk en Honga rije 17. Intern Verkeersorganisatie. "*fel 18. Hygiënische organisatie. 19. Opiumbestrijding 20. Handel in vrouwen en kinderen. 21. Kinderbescherming. 22. Ondersteuning van uitgewekenen. 23. Omslag der uitgaven. 24. Budget en Rekening. 25. .Verzoek van China tot contribu tie-vermindering. 26. Bouw van een nieuwe vergader zaal. 27. Beperking der maritieme bewa pening. Deze punten zijn als gewoonlijk ver deeld over de zes commissies of af- deelingen. De Amerikaansche legatie te Bern heeft aan den secretaris-generaal van de volkenbondsvergadering te Genève een schrijven overhandigd waarin gezegd wordt, dat Amerika zijn standpunt over de controle der bewapening in de ver gaderingen van de lijdelijke gemengde commissie en van haar ondercommissie volkomen heeft doen kennen. Amerika is daarom van meening, dat de aanwezig heid van een gedelegeerde in de bijeen- komslen der derde commissie dit land niet veroorlooft zijn zienswijze nog uit voeriger uileen te zetten dan reeds ge daan werd. De Vereenigcle Staten zouden bereid zijn om een uitnoodiging tot deelneming; aan een internationale conferentie der mogendheden, ten einde over het sluiten van een conventie van een aard zooals die werd voorgelegd, te aanvaarden. Het ware woord heeft Ramsay Mac Donald gesproken vóór hij naar Genève vertrok: Het eerste ding, dal noodig is moet zijn oen duidelijke definitie van na tionale veiligheid, en wel een toepasse- lijk op alle naties. Pas nadat men weet, wat onder veiligheid volstaan kan worden is het mogelijk het vraagstuk van propor- tioneele of geheele ontwapening lot een oplossing te brengen. BEKNOPTE MEDEDEELINGEN. Uit Engeland. De „Times"' zegt. dat de onderhan delingen tusschen Zagloel Pasja en Mac Donald over Soedan niet zullen plaats hebben. Zagloel bleef een maand te Pa rijs wachten op een uitnoodiging van den Britschen premier om naar Londen te komen. De uitnoodiging werd echter niet verzonden, terwijl MacDonald's ver bintenissen een uitnoodiging in de naaste toekomst uitsluiten. Uit Ierland. De Valera zal in N. Ierland een reeks spreekbeurten houden. Uit Frankr^k. De geheimzinnige dreigbrief, die Painlevé, president van de Kamer, heeft ontvangen, was vier getypte bladzijden DE VERGADERING VAN DEN VOLKENBOND Zoo zijn de heeren dan te Genève weer bij elkaar voor de vijfde Assemhlée. En daarbij kopstukken als Herriot, Mac Do nald e.a. De Nederlandsche delegatie (die zich als volgt over de zes commissies ver deeld heeft- Mr. Limburg, juridische groot, afkomstig uil Metz en geteekeud

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 3