H No. 208 Woensdag 3 Sept. 1024 167° .Jaargang Abonnementsprijs per kwar- Saal: op de buitenwegen om Middelburg, en yoor de andere gemeenten p. post f 2,50; voor Middelburg en agentschap Vlis- Blngen f 2.30; weekabonnementen in Middelburg 18 cent per week. Advertentiên worden berekend per regel plaatsruimte, met inbegrip van omranding. Gewone advertentiên: 30 ceot per regel. Ingezonden Medeaeelin- g n 50 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen: van 1—7 regels f2.10, elke regel meer 30 cent Kleine advertentiên niet grooter dan vijf regels druks ea waarbij aangegeven dat zij in deze rubriek moeten geplaatst worden, 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiên onder brieven of bevra gen bureau dezer courant 10 cent" extra. Bewijsnummer 5 cent per stuk. Advertentiên moeten, willen ze nog in ons blad van dienzelfden dag worden opgenomen, uiterlijk 12 UUR en des ZATERDAGS uiterlijk HALF ELF aan ons Bureau bezorgd zijn. BINNENLAND, AMBTENAREN RAAD VAN ARBEID. In een te Utrecht belegde spoedver- adering, voor het personeel van en Raad van Arbeid in verband met het esluit van de Kroon, werd besloten met ang van Alaaudag aan het ongehuwd ersoneel een loonsverlaging op te leg en van 10 pet. en aan het gehuwd per- ~neel ingaande eveneens Maandag een erlaging van 5 pet. Vervolgens zal 1 ct. a.s. op het gehuwd personeel weer 'een verlaging van 5 pet. toegepast wor den. MILITAIRE SCHOUWSPELEN. Men meldt aan het Haagsche Corres- ndentie-Bureau Naar aanleiding van zijn verzoek, ge richt tot den Minister van Oorlog, om in overweging te nemen, dat het pu- liek in de gelegenheid gesteld zoude _orden de a.s. manoeuvres van nabij "de te slaan, mocht het bestuur van de on. Ned. Ver. „Ons Leger" van den uister de mededeeling ontvangen, „dat et niet wel mogelijk is reeds thans en ook voor den aanvang der in Sep- _mber te houden grootere oefeningen er lichte brigade mededeelingen te oen, waaraan het publiek de gewensch- te gegevens zou kunnen ontleenen. y „Juist bij een oefening der lichte bri gade moet aan de troepen-commandanten jooveel mogelijk vrijheid van beweging fcorden gelaten en moeten de besluiten lier commandanten niet worden beïn vloed door meer aanduidingen van bui- jen dan reeds nu uit een oogpunt van jeiding en verpleging noodzakelijk is. „Intusschen zal door de zorg van den iommandant van het veldleger steeds zoo vroeg mogelijk aan de .vertegenwoor digers der pers alles worden medege deeld wat in verband met het oefenings- clang toelaatbaar is te achten. Hierbij an dan ook worden gedacht aan het even van aanduidingen voor de toe schouwers." Uit Stad en Provincie. Uit Middelburg. Blijkens een advertentie, voorko mende in dit nummer, wordt de prijs van het brood, met ingang van 4 Sept. met 2 cent verhoogd. Uit Vlissingen. De heer J. G. van Niftrik heeft zijn ontslag ingediend als wethouder cn tevens als lid van den gemeenteraad van ivlissingen. Een meisje van 17 jaar te Vlis singen dat tegen den zin der ouders omgang had met een jongen, heeft ben zine ingenomen, om zich van het leven te berooven. Op het bureau van politie heeft zij een vermaning gekregen. Een landbouwer te Vlissingen vermiste sinds eenigen weken zijn rij wiel; hij zag daarop een man rijden en waarschuwde de politie. De man werd aangehouden en naar het bureau ge bracht. De betrokken persoon zeide het rijwiel vau een hem onbekend man te hebben gekregen. De politie stelt een nader onderzoek in. Uit .Walcheren. -- Tijdens een kort maar hevig onwe- <fcr sloeg Zondagavond de bliksem in op Het bekende pijnstillende middel bij Hoofdpijn, neuralgie - en pheumaflek a Van epkenae werking toij gy verkoudheid en griep. r Om zich tegen vspvalschingen le be- hoeden, let men op de oranje band (Ing. Mtxi. j I den ijzeren vuurtoren te Westkape-1- le, waar hij de vlaggeslok, boven op den toren aan splinters sloeg, welke tot op ongeveer 300 M. ver werden gevonden De eleclrische lamp welke tot verlichting dient, werd ook stukgeslagen en moest de noodlamp nog worden ingezet, tot dat een andere was ingedraaid. Een beu gel waarmede de kabel aan den toren is bevestigd, werd eveneens verbrijzeld. De wachter De Lange, welke de wacht had, bekwam geen leisel en kwam met den schrik vrij. Bij den wachter werd de sichelinrichling aan zijn wouing bij den toren ook stukgeslagen zonder verdere onheilen. (de Z.). o- Uit Schouwen-I>uiveland. Te Nieuwerkerk sloeg Zondag avond tijdens een kort onweder de blik sem in een schuur van den heer P. D. die geheel afbrandde. Hot belendende woonhuis bleef gespaard. Te B r u in i s s e is door de .ge meentepolitie in beslaggenomen een ver moedelijk valschen gulden dragende de beeltenis der Koningin en het jaartal 1898. üit Tholen. In de voltallige vergadering van den gemeenteraad van St. Ann a land Vrijdagnamiddag j.l. gehouden, werd de gemeenterekening over 1923 m. a. st. voorloopig vastgesteld in ontvang op f 114.016.46 en iu uitgaaf op f 106.880.16Va en alzoo met een goed slot van f 7136.295. Evenzoo werd goedgekeurd de rekening van den Weezeu-Armen over dien dienst in ontvang op f 16868.55 en in uitgaaf op f 16843.04. Goed slot f25.51. Aangeboden werd de gemeentebegroo- ling voor den dienst 1925, bedragende in ontvang en in uitgaaf een gelijke som van f 52.740.401/2- Voor gemeentelijke inkom stenbelasting (hoofdelijken omslag) is ge raamd f 12000. Mede werd aangeboden de begrooting van den Weezen-Armen voor 1925. Deze bedraagt in ontvang en in uitgaaf een gelijke som van f9445.21. Beide begrootingen werden ter onder zoek in handen gesteld van de daarvoor aangewezen commissie. Verder werd m. a. st. de politieveror dening gewijzigd en daarin opgenomen een nieuwe grensregeling van de kom 0er gemeente en bepaald dat de eigenaars van stoepen voor hunne huizen moeten toestaan, dat daarin leidingen voor wa ter, gas of electriciteit worden aange bracht. Vastgesteld werd mede de wijze waar op de lossing van suikerbieten van den wagen in het schip mag plaats hebben, om daardoor te voorkomen dat zooveel bieten als steeds het geval i.s, in de jhaven terecht komen. Verder werd de maxi mum-snelheid, waarmee met motorrijtui gen in de kom der gemeente mag gereden worden, bepaald op 20 Kilometer. 'Ingekomen was nog een verzoek van J. W. van Luijk en 6 anderen om de kermis weder in eere te herstellen. Met 4 tegen 3 stemmen werd daarop echter afwijzend beschikt en blijft dus de ker mis afgeschaft. Uit Zeeuwseh-Vlaanderen W. D. Gisterennamiddag is te Breskens door C. v. A. wonende aldaar, inbraak gepleegd in een in die gemeente staande woning waarvan de bewoners afwezig waren. Door den dader werd bij die ge legenheid een geldsbedrag ontvreemd. De ter plaatse gestationeerde marechaussee stelt een onderzoek Sn. De raad der gemeente S t. Kruis kwam Maandag in voltallige vergadering bijeen. Het dagelijksch bestuur werd ge machtigd tot aanbesteding der straatver lichting en van het benoodigde voor de nuttige handwerken. Besloten wordt tot het intrekken van het raadsbesluit van 7 Juli 1923 waarbij het vervolgonderwijs wordt opgeheveu. Het in aanleg zijnde voetpad van St. Kruis tot de grens Aardenburg zal ver hard worden met macadam, terwijl dal pad op den ligger van wegen en voet paden. zal gebracht worden en het al leen dienstig zal gemaakt worden voor voetgangers en rijwielen (geen motor rijwielen). De rekening 1923, bedragende in ont vang f 23776.48tys en uitgaaf f 16401.285/?, alzoo met een goed slot van f7375 20, wordt voorloopig vastgesteld zonder eeni- ge op- of aanmerking Bij monde van den lieer de Bruijne wordt 't dagelijksch BEVOLKING. In de laatste helft der maand Augs. zijn de volgende personen te O. EN W. SOUBURG. Ingekomen- D. Louwerse, Braamstr B 113 van Rit- themW. v. d. Broek en gezin, N. Vliss. weg C 179b„ Middelburg; P. M. Haartsen, Kanaalslr. A 67, "Loenen a d. Vecht; P. de Ruijler, de Deckerstr. E 34, Helder; J. Aarnoudtse, Nieuwstr B 101, 's-Ilee- renlioek; D. Davidse, Ivanaalstr. B 14, Middelburg Vertrokken: A. F. Arnoldus en gezin, Nieuwstr. B 61 naar (Middelburg; P Kopmels, Schout; straat B 238, Susteren; J. P. Maas, Vliss. straal B 322, Susteren; J. Authonisse, Braamstr. B 322, Susteren; A Roelse, Wissel C 72, Vlissingen; N. Pieterse, Vrij.* burgstr. C 97, St Laurens; P. J. de Ruijs-, scher en gezin. Vlissingsche str. B 253, Susteren. bestuur met den secretaris dank ge bracht voor het zuinig beheer, ook tij dens de distributie jaren, dat wel liet best gedemonstreerd wordt in het cijfer der schuld van de gemeente, dat namelijk slechts f 1000 groot is. Welke gemeente kan hiermede gelijk gesteld worden5 Met des te meer nadruk mag hier op gewezen worden, nu door iemand buiten de ge meente tegenover den secr. is geïinsinu- neerd. De voorz. dankt den heer de Bruijne onder mededeeling, dat hij voor zich die Insinuatie naast zich heeft neerge legd als te komen van iemand, die met Kruis niets te makeu heeft. De heer Hubregtse brengt dank aan het dagelijksch bestuur voor zijn mede werking tot behoud van het subkantoor voor de belastingen. 1 ONTHULLING VAN HET MONUMENT VAN DALE TE SLUIS. Heden had le Sluis de aangekondig de onthulling plaats van het monument voor wijlen den onderwijzer, schrijver en archivaris, Johan Hendrik van Dale. Door het comité, dat op initiatief van de Zeeuwsch-Vlaamsche studentenver- eeniging is gevormd voor deze huldiging waren tal van personen uitgeuoodigd en bij de ontvangst te 1 urn- in 't stadhuis in de bekende, fraaie raadzaal, werden o.a. opgemerkt: de vertegenwoordiger van H. M. de Koningin, de kamerheer in buitengewonen dienst ,jhr. W. Z. van, Teijlingen; de Commissaris der Konin gin in Zeeland, jhr. mr J. W. Quarles van Ufford; het lid van Ged. Staten, mr. R. M. Dusseldorp; de heer P. Visser, hoofdcommies van de afd. kunsten en wetenschappen als vertegenwoordiger den den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, de heer J. Bcrnolet, lid van de Bestendige deputatie van den provincialen raad van West Vlaanderen, de heeren Vierin, schepen en D'hoore, raadslid van Brugge, de hierna te ver melden sprekers en vertegenwoordigers uit onderwijs- en landbo uw kringen. De heer H. M. Kerpestein, hoofd der openbare school en voorzitter van het plaatselijk comité heette allen welkom in het aloude schepenhuis met zijn schatkamer van oude oorkonden cn ge schriften, op den historischen bodem, waar de geschied- en laalvorscher Van Dale leefde en werkte. Spr. wees er op, dat men recht vfil doen aan een onzer grooten, we geden ken willen den man, die woekerde met de vele talenten hem geschonken. Het is een ure van weemoed en vreugde te vens, van weemoed, als we denken aan zijn kortstondig, broos bestaan. liet woord van den Psalmdichter over ons broos bestaan, moge neergeschreven zijn voor ieder, in de geringste inate geldt het genie, den kunstenaar bij Gods ge nade, hij leeft, al is hij ook gestorven. Daarom rijst vreugde naast weedom in onze harten. Johan Hendrik van Dale leeft, leeft in zijn werken, zijn geest om zweeft ons in deze ure. Daarom mag hij worden herdacht met jubeltonen, hij de levensblijde. Een juichtoon, een danklied past ons, aldus spr., als we hier vergaderd zien mannen en vrouwen uit alle rangen en standen, van alle richtingen, maar allen een in het verlangen, den bescheiden geleerde ,die nooit zich zei ven zocht, te huldigen naar verdienste. •Vervolgens heette de heer Kerpen stein, welkom den vertegenwoordiger van II. M. de Koningin en wees er op hoe telkens blijkt, hoe onze Ilooge Lands vrouwe deelt in het wel en wee van Haar gansche volk, zich verblijdt met de blijden en treurt met de treurenden Moge Hare regeering gezegend zijn, al dus spr., tot in lengte van dagen. Brcnge de geachte vertegenwoordiger Aan H M onzen diep gevoelden dank over voor den luister, bijgezet aan dit herdenkings feest. Vervolgens uitte spr zijn vreugde over het aanwezig zijn van een vertegenwoor diger van den Min. van Onderw., Kunsten en Wetenschappen om vervolgens met vreugde te begroeten den Commissaris der Koningin, die steeds hechter weet te maken de bauden, welke bestaan tus- schen hem en het Zeeuwsche Volle Van harte reikte spr. de broederhand aan den heer Bernoulef, lid van de be stendige afvaardiging van de provincie West Vlaanderen en gaf de verzekering dat zijn vriendelijke attentie lang in aan gename herinnering zal blijven Tot de nakomelingen en verwanten van don heer van Dale zegt spr. dat zij deelen in de symphatie, die men voelt voor hun edelen voorvader Bijzonder brengt spr. hulde aan de wakkere Zeeuwsch-Vlaamsche studen- tenvereeniging en haar eminenten eei-e- voorzitter. den heer mr P Dielemnn. den svmphatieken Zeeuwsch-Vlaming met zijn groote gaven van boofd en hart, omdat zij het initiatief lot deze grootsche bctooging hebben genomen. De Vlamingen, die voor de rechten van hun taal strijden, heette spr welkom in den persoon van professor Vercoullie Ook verzekerde spr. de tegenwoordig heid van den taalkunstenaar professor de Vooijs. mr. van Meerkamp van Bm- den, cn de overige aanwezigen op Imo gen prijs te stelen, om ten slotte de weuseh uil te spreken, dat de uren, doorgebracht in Sluis te midden van hel gulle Zeeuwsch-Vlaamsche Volk met zijn edele karakter eigenschappen, die cul mineerden in den heer van Dale, nog lang bij allen in aangename, herinnering moge blijven. Hierna werd het woord gevoerd door den afgevaardigde der oud-leerlingen, wij komen daarop nader terug. Na ontvangst U"h ktadhuize werd met de muziek voorop naar de plaats op de wallen gemarcheerd, waar de onthulling van hel daargeplaatste monument zou plaats hebben. De eerste spreker op de plaats eter eigenlijke plechtigheid was prof. dr. C P. N d e V o o ij s, uil Utrecht, die zeide gaarne te willen spreken over de betee- kenis van Johan Hendrik van Dale voor de Nederlandsche taalkunde, te meer nu hij op zich heeft genomen de „Maat schappij vau Nederlandsche Letterkun de" le vertegenwoordigen. Twee wannen, die van Dale door veel- jgrigen omgang intiem gekend hebben, de predikant Janssen cn de onderwijzer Manhave schetsten ons het beeld van hun vereerden vriend, begaafd met een uitnemend verstand, gepaard aan een krachRgen wil, maar lichamelijk zwak. In zijn studie vond hij zijn troost. Geen zucht naar roem of stoffelijk voordeel dreef hem. maar echt wetenschappelijke belangstelling. Onvermoeid opklimmend, langs een reeks van examens, met den hoogsten lof afgelegd, bereikte hij in 1854 zijn einddoel, toen hij in zijn vaderstad hoofdonderwijzer en liet volgend jaar archivaris werd. Zijn archiefstudie, zijn historische ge schriften kunnen meer bevoegden beter waardecren, aldus spr. Maar de archief studie opende voor hem de haan tot ver diepte taalkennis. Juist in deze periode wekte Malthijs de Vries te Leiden geest drift voor de Nederlandsche taalstudie, in het bijzonder voor het Aliddelneder- landsch. Talentrijke volgelingen als Ver wijs en Cosijn verleenden hun steun. Aan dezen opbloei namen ook een drietal mannen uit onderwijskringen deel, die zich door eigen kracht een weg hadden gebaand: A. de Jager, L. A. tc Winkel en J. H. van Dale. De beide eersten kwamen hel meest oj> -den voorgrond; hun verdiensten werden met een eeve- doctoraat beloond, Van Dale, niet de mindere in aanleg, bleef het lager on derwijs in zijn geliefde geboortestad ge trouw. Tn 1867 en in 1870, na te Win- kel's dood, uitgenoodigd om deel te ne men aan de redactie van het „Neder- landsch Woordenboek", bedankte hij na lange a,a>"ze'in6 Van Dale's hoofdwerk is alom gewaardeerd, maar minder be leend is, dat hij een verdienstelijk ken ner was van hel Mnldelnederlandsch. In zijn opstellen over de oude stadsreke ningen van Sluis en het Reglement voor de Scheepvaart van 1252 heeft hij, juist door rijn grondige kennis van het Mid- deleeuwsche leven, de moeilijke woorden voortreffelijk verklaard. Door liet ver band le leggen tusschen tapl en maat schappelijk leven vulde hij aau, wat an deren uil letterlijke bronnen opdiepten. Kritisch talent toonde hij, toen hij bij tekstuitgaven van Verwijs, Fruin en Scho ten in de Taalgids verbeteringen en aan vullende verklaringen gaf. Betreffende 't Nieuw Woordenboek der Nederlandsche Taal. zegt spr dat dit aanvankelijk be doeld was als de herziening van een gelijknamig woordenboek van de hee ren Calisch, maar bij de grondige om werking uitgroeiende tot werk met een eigen stempel Geen moeite heeft hij ontzien om zijn werk zoo goed mogelijk te maken De hulp van Matthijs de Vries, die hij met trots zijn vriend noemde, kwam hem daarbij goed te pas. Zelf achtte hij het werk, dat hem dag en nacht bezig hield, ondankbaar en verdrietig. Inderdaad was het een werk van zelfopoffering, dat zijn krachten sloopte. De voltooiing heeft hij niet mogen beleven, de tweede helft is door zijn medewerker en vriend Man- have ter perse gelegd Te vroeg, op 44 jarigen leeftijd kwam voor hem het noodlottige einde, Met de. rijke ervaring door zijn' woordenstudie opgedaan, met zijn grondige kennis en onvermoeibare vlijt had hij bij langer leven nog veel meer diensten kunnen bewijzen aan onze taalstudie Overdreven lof past niet bij de herdenking van een zoo onge veinsd nederig man als van Dale. Een taalgeleerde van de eerste rang is hij niet geweest; wel een scherpzinnig en verdienstelijk werker, een voorbeeld van vlijt en toewijding aan de wetenschap, een man wiens werk nog vijflig jaren na zijn dood met eere genoemd wordt. Hij heeft hel aan zijn geboortestad en aan zijn vaderland verdiend, dal zijn nage dachtenis heden gehuldigd wordt, aldus eindigt spr De tweede spr. was de heer prof. J. Vercoullie, hoogleeraar aan de Uni versiteit te Gent, op wiens woorden wij nader terug komen. De volgende spreker was weder een Zeeuw. namelijk de heer mr. A. Meerkamp van E m b d e n, rijksar chivaris in Zeeland, die zeide, dat er alle aanleiding bestond op dezen her denkingsdag ook eenige woorden te wij den aan Van Dale als archivaris van Sluis. Onmiddellijk nadat van Dale zich iu het begin van het jaar 1851 te Sluis gevestigd had, werd hij een getrouw be zoeker van het gemeente-archief, zoo als blijkt uit de oudste jaargangen van '1 tijdschrift „de Navorscher", waarin van Dale tal van bijdragen plaatste. Maar om de archiefstukken met vrucht le kun nen raadplegen, was het noodig daarin orde te scheppen. Hij vatte dit werk aan en van lieverlede ontstond ook een be schrijving, die in 1855 voltooid was en nog steeds bij onderzoekingen in het archief van Sluis de beste hulp biedt. Als erkenning van zijne diensten ontving van Dale iu datzelfde jaar ecne aanstel ling tot archivaris en inderdaad had hij, die als leek aau het werk was gegaan, zich ontwikkeld tot een uitnemend vak kundige. En bovendien was hij, in een lijd, toen het elkander naschrijven nog was aan de orde van den dag, gaau in zien, dal een richtigc geschiedschrijving niet mogelijk is zonder keunis van de authentieke bescheiden de in de ar chieven bewaard worden. Hierin ligt de beteekenis van den archivaris van Dale, hij maakte de bronnen voor anderen toe gankelijk en wist die zelf voortreffelijk te gebruiken. Zóó veel wetenswaardigs dolf hij op uit de archieven van de be roemde stad Sluis cn van een andere hoogst merkwaardige administratie, het Vrije vau Sluis, dat liij het slichten van twee tijdschriften weuschelijk achtte om zijn vondsten wereldkundig te maken, het jaarboekje Cadsaudria. waarvan te béginnen met 1S51 zes jaargangen ver schenen, en do „Bijdragen tot de oud heidkunde en geschiedenis, inzonderheid van Zeeuwsch-Vlaanderen, die in 1856 voor het eerst uitkwamen en eveneens zes jaargangen beleefden. Vooral het laatstgenoemde tijdschrift, dat Van Dale te samen met zijn vriend II. Q. Janssen

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 1