Zaterdag 30 Aug. 1924 FEUILLETON De Kluizenaar van Far-End Ne. 203 167" Jaargang MIDDELBURGSCHE Dit nummer bestaat alt TWEE bladen. EERSTE BLAD. Abonnementsprijs per kwar taal: op de buitenwegen om Middelburg, en roor de andere gemeenten p. post f 2.50; voor Middelburg en agentschap Vlis- tingen f 2.30; weekabonnementen in Middelburg 18 cent per week. Advertentiën worden berekend per regel plaatsruimte, met inbegrip van omranding. Gewone adveitentiên; 30 cent per regel. Ingezonden Mededeelin- (en: 50 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen: ran 17 regels f 2.10, elke regel meer 30 cent. Kleine advertentiën niet (rooter dan vijf regels druks en waarbij ft aangegeven dat zij in deze rubriek moeten geplaatst worden, 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder brieven of bevra gen bureau dezer courant 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent per stuk, Advertentiën moeten, willen ze nog in ons blad van dienzelfden dag worden opgenomen, uiterlijk 12 UUR en des ZATERDAGS uiterlijk HALF ELF aan obi Bureau bezorgd zijn. BINNENLAND. DE RIJWIELBELASTINGWET. Het antwoord van den Minister van Financiën op de vragen van den heer De Jonge betreffende de uitvoering der Rijwielbelastingwet, luidt: Aan de met het toezicht op de uit voering der Rijwielbelastingwet belaste ambtenaren der accijnzen is opdracht ^gegeven, gedurende de eerste vier weken na het in werking treden der wet zich te onthouden van het instellen van be keuringen en zich in dien tijd te bepa len tot het geven van waarschuwingen. Het ligt voor de hand, dat hieraan is gevolg gegeven, terwijl ook de ambtena ren der Rijks- en gemeentepolitie zich dienovereenkomstig zullen hebben te ge dragen, aangezien de instructie, waarin die opdracht voorkomt, in het „Algem. Politieblad" is afgedrukt. Het is aannemelijk, dat een aantal der gewaarschuwde personen reeds in het bezit was van een rijwielmerk en der halve de belasting had betaald, wat dan echter niet te zien was, doordat zij na lieten, het merk aan het door hen be reden rijwiel aan te brengen. De aangegeven oorzaken zullen waar schijnlijk menigeen er toe gebracht heb ben, het rijwielmerk nog niet aan het rijwiel te bevestigen of dit laatste van het merk te ontdoen. Dat de prompte betalers geschaad en de nalatigen bevoordeeld werden, zou slechts waar zijn, indien ook verder met waarschuwen werd voortgegaan, zonder die waarschuwing kracht bij te zetten, wat intusschen allerminst in de bedoeling ligt. Dat met een krachtige toepassing van de wet enkele weken is gewacht, vond niet alleen zijn oorzaak in den wensch, het publiek gelegenheid te geven, zich met de wet vertrouwd te maken, maar ook hierin, dat omtrent de aantallen rij door MARGARET PEDLER. Geautoriseerde vertaling van W.E. PONT „>Wat een energieke jonge tdamet" lach te Geoffrey. „Maar ik zie, dat je vast besloten bent. .Wat zijn dan nu je plan nen? Laat eens hooren." dacht kamers te nemen voor een tijdje bij geschikte menschen men- schen van onzen stand, die een betalende logée willen nemen „Arm, maar fatsoenlijk dus", vulde Geoffrey aan. Sara knikte. „Ja. Zie je" zij glimlachte even Jullie hebt mij bedorven voor alleen leven, en ik sta toch vrijwel alleen op de wereld, dus moet ik ergens een thuis voor mezelf maken." Zij vouwde een brief open. dien zij in de hand had. „Ik zou altijd graag aan zee wonen ergens op een klein plaatsje achter af. En ik geloof, dat ik juist gevonden heb, wat ik zoek. Ik zag een adver tentie voor een betalende logée; daar heb ik op geschreven en hier is het antwoord. Het is van een dokter wielen, die in de verschillende plaatsen worden gehouden, geen betrouwbare ge gevens ten dienste stonden. Dit was oor zaak, dat ernstig rekening gehouden moest worden met de mogelijkheid van stagnatie, als gevolg van het tijdelijk uit geput raken van den voorraad rijwiel- merken in bepaalde plaatsen, hetgeen er toe zou hebben geleid, dat bekeurden zich niet zonder recht op overmacht hadden kunnen beroepen. Aan hen, die aanspraak hadden op een kosteloos rijwielmerk, moest tijd ge laten worden om dit aan te vragen en de beslissing op die aanvragen, waafc« mede enkele dagen gemoeid zijn, af te wachten. Den handel wilde men eenige gelegen heid laten, houders te bedenken en aan te maken, waarmede de merken op een gemakkelijke en veilige manier aan de rijwielen konden woiden bevestigd. Aan de ambtenaren is bij circulaire van 8 Aug. j.l. opgedragen, van 29 Aug. af, dus nadat de wet vier weken zal hebben gewerkt', over het geheele land met de controle daadwerkelijk te be ginnen en overtreders te bekeuren. BELGIË EN NEDERLAND. De „Nation Beige" bespreekt in haar nummer van Donderdag, in een hoofd artikel, den indruk die de uitlatingen van den voorzitter van onzen minister raad in zijn Maastrichtsche rede over Limburg, en de verklaring, die de „Re sidentiebode" daarvan gegeven heeli, in de Nederlandsche en de Belgische pers teweeggebracht hebben. Het Belgische blad vraagt zich af, welke de eischen zijn, die Theunis te Londen gesteld kan hebben en waar de „Residentiebode" op zinspeelt. Theunis wil zich daarover niet uitlaten, doch, zegt de „Nation Beige", iedere Belg, die eenige kennis van ge schiedenis en aardrijkskunde heeft, kent ze wel! „In 1914 is Duitscliland, om Prank- rijk aan te vallen, door België gelrokken Morgen zal het om het Pransch-Belgi sche blok aan te vallen, door Limburg trekken. In 1914 had Holland een leger. Men mag aannemen, dat, indien Duitsch- land het Nederlandsche grondgebied ge schonden had, het Nederlandsche leger zich aan de zijde der Geallieerde legers geschaard zou hebben. In een toekomstig conflict zal dit echter niet zoo zijn, om de eenvoudige reden, dat Holland geen leger meer heeft, of, zoo men wil, slechts een schijn van een leger, dat ons in geen geval ook maar den minsten steun zal kunnen verleenen." Er bestaat volgens het blad, nog wel een kans, dat de partij, die het de „Oran gisten" noemt er in slaagt, om de plan nen tot reorganisatie van het leger door te drijven, maar dan... zal dit leger tegen België gericht zijn. Als eenmaal de Belgische troepen uil het Rijnland verdwenen zijn, zal Limburg het eerst aan een Duitschen aanval bloot staan. De „Nation Beige" prijst den heer Theunis zeer, daaraan gedacht te heb ben: „Baar Limburg het eerst gevaar loopt, heeft Nederland tot plicht om het te ver sterken. Hoe? Het moet militair worden ingericht als een bruggehoofd van de Maaslinie. Dit willen de Hollanders eeh- ter tot geen prijs. Zij willen het niet, omdat dit hun zoo belieft, omdat zij geen geld hebben en omdat zij, willen zij lo gisch zijn, in geval van oorlog, gedwon gen zouden zijn onmiddellijk met de Bel gische troepen samen te werken, of de een dr. Selwyn in Monkshaven die een zieke vrouw heeft en één dochter. Hij schrijft zoo'n origineel soort van brief, dat ik geloof, dat ik wel met hem op zou schieten." Geoffrey hield zijn hand uitgestoken voor den brief, en liet zijn blik ovei} den inhoud-gaan, terwijl zijn vrouw na een „mag ik?" tot Sara, die toestem mend knikte, over zijn schouder mee las. Tim alleen scheen geen belangstel ling in de zaak te toonen, maar stond op een afstand uil het raam te staren met den rug naar het trio bij den haard gekeerd. „Gezinikzelf, mijn vrouw, één dochter", mompelde Geoffrey. „Hm, lun,een kwart mijl van de zee af hm.hier begon hij hardop te lezen „wij zijn niet al te ruird bedeeld met aardsche goederen. Ons huis is ruim en comfortabel, maar afschuwe lijk gemeubeld. Maar voor het klimaat kan ik instaan, en er zijn heel wat menschen, die aardiger zijn dan wijzelf in de Duurt. Het zou mij niet passen loftrompet van ons eigen huishouden te blazen, en om de waarheid te zeggen, zou die ook niet altijd een me- lodieuzen klank geven maar wanneer de overige beschouwingen, die ik geven heb, u eenigszins aanlokken, stel ik voor, dat u hierheen komt en e door ben aangelegde versterkingen door Belgische troepen te laten bezetten. En, daar deze Hollandsche koppigheid ons grondgebied aan een Duitschen inval bloot stelt, wordt het voor ons en voor Frankrijk de vraag, of wij, bij ontstente nis van onze buren, niet moeten beslui ten om zelf Limburg te versterken." Wel bedankt, Nation beige! EEN SCHELDE—RIJNKANAAL De heer Gevaert, directeur van Brug gen en Wegen te Brussel, heeft aan La Dernière Heure eenige inlichtingen ge geven over de noodtge werkzaamheden van zijn Departement. Bij' gebrek aan credieten zullen in af- zienbaren tijd, zoo zeide hij, geen groote waterwerken worden uitgevoerd. Van de ontworpen kanalen in de Kempen zal vooralsnog weinig komen. Thans wordt de vaart van Charleroi tusschen Brussel en Clabecq bevaarbaar gemaakt voor schepen van 600 tons. Dit werk zal ongeveer 250 millioen kosten. Om het steenkoolvervoer van het nieuwe bekken te verbeteren, wordt het gedeelte Antwerpen-Beeringen van het Kanaal Antwerpen-Luik verbreed. Van het eerste ontwerp voor het Ka naal van Antwerpen naar den Rijn over Roermond naar Ruhrort is bepaald af gezien, wegens de hooge kosten. Veeleer zal de Schelde aan den Rijn verbonden worden door een Kanaal van Antwer pen naar Moerdij'k. (Tel.) IN EN OM DE HOOFDSTAD. XCIII. Winkelsluiting en Straatverkoop. In het voorjaar van het volgend jaar zal het een kwarteeuw geleden zijn, dat te Amsterdam de „Algemeene Winke- liersvereeniging" werd opgericht. Het zal tijds genoeg zijn op dit zilveren ge beuren meer aandacht te vestigen, wan neer wij het dichter dan op het oogen- blik het geval is genaderd zullen zijn. Niettemin wijs ik er toch nu reeds op in verband met een rapport dat dezer dagen is uitgebracht door een commis sie, gevormd door afgevaardigden der verschillende winkeliers- en midden- standsvereenigingen, in deze stad geves tigd, welk rapport betreft de verordening op de winkelsluiting. De „Algemeene Winkelie'rsvereeniging" werd indertijd opgericht onder den drang der sociale denkbeelden, die in die dagen hoe langer hoe sterker op den voor grond kwamen. Het was in den tijd toen het radicalisme zich in den Raad van Amsterdam steeds meer deed gelden; in de dagen toen het eene particulier groot bedrijf na het andere door de gemeente genaast werd; toen gas-, tram-, telefoon-, electrisch bedrijfmaatschappijen in ex ploitatie der stad zouden komen of reeds gekomen waren; toen het corps der ge meentewerklieden steeds aangroeide en de gemeente-bemoeiing voor den „klei nen man" geleidelijk toenam. Gevolg daarvan was, dat de gemeente lijke belastingen toenamen en men steeds meer gegoede burgers, die zich aan de stijgende inkomsten-belastingen wilden onttrekken de hoofdstad metterwoon zag verlaten. De middenstanders, met name de Am- sterdamsche winkeliers, zagen zich in hun belangen bedreigd. Zij meenden, dat zij de dupe zouden worden van dit ra dicale gedoe; dat zij hoe langer hoe meer lasten zouden moeten dragen, terwijl vele hunner gegoede klanten de stad ver- de proef met ons neemt." „Vindt je niet, dat die brief leuk origineel is?" vroeg Sara. Geoffrey, als man, schudde afkeurend het hoofd. „Neen, dat vind ik heelemaal niet", zei "hij beslist. „Ik heb nog nooit zoo'n weinig zakelijken brief gelezen." „Ik vind dien brief uitstekend", was Elisabeth's even besliste meening. „Die man schrijft net wat hij denkt volko men oprecht en natuurlijk. Als ik jou was, zou ik gaan en het eens met hen probeeren, zooals hij voorstelt, Sara". '„Dat had ik óók geacht", antwoord de Sara. „Ik vond het een allerprettig- sten brief." Geoffrey haalde gelaten de schouders op. „Ja, natuurlijk, wanneer jullie twee vrouwen uitgemaakt hebt, dat de man een heilige is, dan kan ik mijn matjes wel oprollen. Hoe is de vent z'n adres? Ik zal hem eens naslaan in het medisch jaarboek. Richar d Selwy, Sunnyside, Monkshaven, is het niet?" Hij ging naar de bibliotheek om dr. Selwyn's geloofsbrieven te onderzoeken en kwam even later terug met een ko- tmisch-lreurigen grijns op het gelaat. „Hij schijnt best te zijn nogal een knap man, te oordeelen naar zijn graad en de benoemingen, die bij heeft gehad" erkende hij knorrig. Likdoorns, Eelt, Hoornvlies, Wretten, enz., verdwijnen door „BO DO" ZAI^F. prijs per doos 25 cent- Bij Apothekers en Drogisten. (Ing. Med.) lieten; dat de gemeente op velerlei ge bied hun concurrent ging worden en zij de belastingen moesten opbrengen, die voor een goed deel zouden moeten die nen tot het betalen der loonen der ge meente-werklieden, van loonen zóó hoog, dat gevolg daarvan moest wezen het stijgen der loonen der werklieden, die bij hèn in dienst waren. Vandaar het opkomen der middenstand- en winke- liersvereenigingn, die aanvankelijk een beslist conservatieve houding aannamen tegenover het streven der Amsterdam- sche radicalen. Uit die dagen dagteekent ook de op komst der beweging voor een gemeen telijke verordening op de winkelsluiting. Er waren er onder de winkeliers, vooral onder de kleineren, die niet over veel dienstpersoneel beschikten, ook toen reeds, die voorstanders waren van de vervroegde winkelsluiting. Niet alleen omdat zij daarmede in de eerste plaats het oog hadden op de belangen van hun personeel, dat door een gereglementeerd sluitingsuur vroeger in den avond vrij zou zijn, doch allereerst omdat zij door vroeger sluiting niet belangrijk zouden kunnen besparen aan kunstlicht. Maar de groote meerderheid der Amsterdam- sche winkeliers was van het denkbeeld eener verplichte winkelsluiting op een verordend avond-uur niet gediend. De meesten wilden vrijheid in hun zaken; zagen niet in waarom zij niet zouden mo gen verkoopen zoo vroeg en zoo laat en zoo lang als zij wilden; beweerden, dat zij door zoo'n nieuwen radicalen maat regel ten gronde zouden worden gericht en nóg meer moeite zouden hebben de hooge belastingen op te brengen. Er is sedert dien tijd natuurlijk een groote verandering in de begrippen om trent persoonlijke vrijheid gekomen. Steeds meer is men gaan inzien, dat in het belang van het winkel-personeel, en niet alleen in het belang daarvan, doch ook in dat van den winkelhouder en zijn gezin, met name van den kleinen winke lier, die dikwerf zijn zaak drijft met me dehulp van vrouw en kinderen, voor een verordening op het sluiten der winkels veel te zeggen is vermoedelijk zullen er nog maar weinig winkeliers te vinden zijn, die tot de dagen der onbeperkte vrijheid van openen en sluiten hunner winkels zouden willen leruglceeren. Het voorbeeld der Londensche winkeliers, die 's avonds, nog vroeger dan hier in Amsterdam, hun winkels sluiten; hun voorbeeld van Zaterdagmiddag vroeg sluiten althansin de voornaamste win kelstraten der Engelsche hoofdstad heeft hier en in andere groote steden van ons land meer en meer navolging ge vonden. Misschien zelfs nog meer bij de neringdoenden zeiven dan bij het Am- sterdamsche publiek, hetwelk zelfs nu nog steeds van meening is, dat de stad er heel wat ongezelliger op geworden is, nu de winkels niet meer, zooals vroe ger jaren het geval was, laat open blijven De Amsterdammers, althans velen hun ner, kenden in vroeger jaren geen grooter genot dan do.or de winkelstraten te slen teren, „hun Kalverstraatje te pakken", als daar het kunstlicht ontstoken was Dat „genot" is voor hen verdwenen, waartegenover een ander, beter genot, ..lk denk zeker, dat hij een beste man is," zei Sara met overtuiging. „Hoewel ik niet begrijp waarom een kerel, die zoo knap is in zijn vak moet gaan pracliseeren in een klein gat als Monkshaven", bracht Geoffrey er kwaad aardig tegenin. „Waarschijnlijk ging hij daarheen ter wille van de gezondheid van zijn vrouw" veronderstelde Elisabeth. „Hij zegt, dat zij ziek is". „Nu, goed dan," gaf Geoffrey on willig toe „ik neem dus aan, dat je er heen gaat, Sara. Maar wanneer de proef geen succes blijkt moet je dadelijk bij ons terugkomen. Is dat afgesproken?" Sara aarzelde. „Beloof 3iet", commandeerde Geof frey. „Of" met groote beslistheid „ik ben een boon, als we je laten gaan." „Goed", stemde Sara gedwee toe. „Ik beloof hel". „Ik hoop, dat de heele proef deerlijk zal mislukken", merkte Tim later oj), toen hij met Sara alleen was. Hij sprak met een eigenaardig korte, bijna vijan- tige buiging in zijn stem. „Dat is nu niet vriendelijk van je, Tim," protesteerde zij glimlachend. „Ik dacht, dat je kameraadschappelijk ge noeg was om je er niet in te verkneu kelen zooals ik zeker weet, dal Geof frey doen zal wanneer de zaak op mislukking uitliep!" staat: dat van de winkelbedienden en winkeljuffers, die meer avondvrijheid verkregen hebben. Dat alles wil echter niet zeggen, dal het vraagstuk der verordende winkel sluiting reeds geheel van de baan is. On- gereker d degenen wij kunnen aanne men de zeer weinigen die de geheele verordening ingetrokken zouden willen zien en van oordeel zijn, dat volstaan zou kunnen worden met een wetgeving, die voor winkelbedienden niet meer dan achturen arbeid per etmaal toelaat, doch den winkelier daarnevens 't recht geeft zoo laat hij verkiest personeel in dienst te hebben, zijn er velen, die een rijks wetgeving op winkelsluiting eischen, en oppositie tegen de winkelsluitingverorde ning is gedurende de laatste maanden op gekomen met betrekking tot de wijziging die in Januari van dit jaar in de verorde ning werd gebracht. Men, herinnert zich misschien, dat de gemeenteraad toen een bepaling goed keurde, waarbij den burgemeester vrij heid werd gelaten dispensatie van de erplichting 's avonds om acht uur te sluiten, te geven aan dié winkeliers, die zouden kunnen aantoonen, dat zij vooral des avonds hun klanten hebben te wach ten. Het gold hierbij voornamelijk die neringdoenden, die eerste levensbehoef ten verkoopen en het moeten hebben van de klanten, die eerst laat in den avond gelegenheid hebben hun inkoopen te gaan doen. Bij de behandeling dier kwestie is na drukkelijk verklaard, dat dergelijke dis pensatie op de verordening eerst dan zou worden gegeven, wanneer degelijk onderzoek het billijke en noodzakelijke er voor zou hebben aangetoond. Maar het is nu gebleken, dat van die dispen satie misbruik is gemaakt door velen, die haar gekregen hebben. In vele dier win kels, die geacht werden uitsluitend aan gewezen te zijn op den verkoop van le vensmiddelen, schijnen ook verkocht te worden artikelen, die moeilijk onder de eerste levensbehoeften kunnen worden gerekend het begrip levensmiddelen heeft inen daar blijkbaar een verre strek king gegeven. Gevolg is natuurlijk ge weest, dat de winkeliers, die óf geen dis pensatie van het vroege sluitingsuur ge vraagd hadden, óf op wier verzoek haar te mogen krijgen afwijzend werd be schikt, zich in hun bedrijf benadeeld achtten zij verloren uit den aard der zaak in die volksbuurten, waar één of meer winkels waren die vergunning had den vei kregen 's avonds na acht uur te verkoopen, klanten, en het rapport van het onderzoek, door de commissie uit de winkeliers-vereenigingen ingesteld naar aanleiding van die klachten, vestigt op deze zaak de aandacht. Het stelt in het licht, dat het niet alleen hoogst moeilijk is uit te maken of inderdaad een winkel bedrijf door het verbod van verkoop na acht uur des avonds wordt geschaad, maar het wijst er mede op, dat dispen satie is verleend aan neringdoenden, wier bestaansmogelijkheid niet absoluut af hankelijk is van de geldelijke resultaten hunner winkelnering, of aan personen, die naast hun winkelnering nog andere inkomsten hebben, zoodat ten nadeele van andere winkeliers in de nabijheid .Nu, dat doe ik dan niet", ant woordde hij ruw. De vlegelachtige toon leek zoo weinig op Tim, dat Sara eenigs zins verwonderd naar hem opzag. Hij staarde haar aan met een vreemde, ont waakte uitdrukking in de oogen; zijn ge zicht was heel bleek en zijn mond trok verraderlijk. Met een plotselinge vrees voor wat komen ging, sprong zij op en strekte de hand uit als om het aï te weren. „Nee nee, Tim, Het is niet zeg niet, dat het dót is....." Hij greep haar hand en hield die tus schen de zijnen. „Maar dat is hel", zei hij, heel snel sprekend. Zijn anders zoo vroolijlc gelaat was nu een en al emotie. „Dat is liet. Ik heb je lief. Ik wist het niet, totdat je sprak van weggaan. Sara „O. het spijt me zoo, het spijt me zoo!" Gejaagd viel ze hem in de rede. „Zeg niets meer Tim, alsjeblieft niet. In de stilte, die volgde, keken de twee jonge gezichten elkaar aan het eene vol wanhopige liefde, het andere vol on eindige verontschuldiging. Eindelijk zei Tim dof: „Is er dan niets aan te doen"' Geef je niet om mij „Ik ben bang van niet niet op die manier. Ik dacht, dat we vrienden wa ren alleen maar vrienden, Tim'j drong zij aan.

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 1