BEURSOVERZICHT VAN HEDEN. AMSTERDAM, 27 Aug. (Slolkoers.) 6 pet. Nederland 1923 99 vijftien zes tiende; 6 pet. Nederland 1922 100 een zestiende; 5 pet. Nederland 1918 89; 4% pet. Nederland 1917 84%; 2% pet. Ne- derf. W. Schuld 53%; 3 pet. do. Oblig. 671/gj 3 pet. do. Cerif. 67. Cert. Ned. Hand. Mij. 132%; Aand Ned. Ind. Handelsb. 135%; Aand. Kolo niale Bank 176—177; Koninkl. Petrol. Aand. 334—336%; Gecons. Hollandsche 158—163; Cult. Mij. Vorstenlanden 166— 167; Handelsv. Amsterdam 507—509; Javasche Cultuur 371 -377; Aand. Deli Maatsch. 361—367; Amsterd Rubber 149 -150. Ned. Amerik. Vaart 77—79; Nederl. Scheepvaart unie 125%; Koninkl. Holl. IJoyd 5 drie zestiendeKon. Ned. Stoom boot Mij. 76; Aand. Paketvaart 133 Gouda A. 13%; Philips A 316; Jurgens A. 573/i— 59i/i; Anaconda 81%; Steels 112i/i; Erie 30%. Union Pacific 149%; Common Marine 10 vijftien zestiende; Prefered do. 42%; Maxwell Gr C. v. A. 4%; Maxwell Land Cert. v. Inc. 123/8; - Prolongatie 23// pet. Russen Obl.*1880 4%; Consols 5Vs; Markt sluit goed prijshoudend- Wisselkoersen Londen chèque 11.59i/a; Berlijn 0.61i/3; Weenen 0.0036; Parijs 14.01%; Brussel 12.97%; Dollar Cable 2.58. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Koninkl. Ned. Met. Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 27 Augs. Hoogste barometerstand: 765.3 te Scilly. Laagste barometerstand: 756.8 te Lerwick. Verwachting van den avond van 27 tot den avond van 28 Augs. Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen, zwaarbewolkt met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk enkele regen buien met kans op onweer, dezelfde tem peratuur. Temperatuur alhier 's morgens 9 uur 59 gr., 12 uur 61 gr, 3 uur 63 gr. (Ingez. Med.) HOOG WATER. 'i f' Vllsilngen, Zomertij d. Donderdag 28 Ang. n.m 1.20 Vrijdag; 29 1.55 Zaterdag 30 2.27 Zondag 31 3 Maandag 1 Sept. 3 38 Dinsdag 2 4.16 Woensdag 3 4.58 (Het tijdstip van hoog water te Domburg valt 9 minuten na dat te Wlissingen.) dering slechts van die vakken, waarvoor zij in 1923 ten minste het cijfer 6 be haalden. RECHTZAKEN. Alhier is den officier van justitie voorgeleid W. H. R. 37 jaar, barbier te Ierseke, verdacht van brandstichting ge pleegd te Ierseke op 24 Augs. j 1. Ver dachte is na verhoor door den Rech tercommissaris overgebracht naar het Huis van Bewaring. Door D. II. de W., 40 jaar, koop man te H o n t e n i s s e is hooger beroep aangetcekend tegen het vonnis van den politierechter te Middelburg van 15 Augs. j.l. waarbij hij wegens mishandeling is veroordeeld lot 14 d. gevangenisstraf. Voor de Haagsche rechtbank heeft J. W., 10 jaar, wonende te Alfen a. d. Rijn, boekhouder San de gemeentebedrij ven aldaar, tereciit gestaan wegens het zich onrechtmatig tocêigenen van gelden der gemeente. In de jaren 1920, 21 en '23 heeft hij verscheidene malen geld uit de kas genomen. Hij bekende dit. Totaal bedroeg de verduisterde som f,8000. Eisch 6 maanden. Bekl. had indertijd een erfenis gekre gen en was met dat geld op advies van zijn bankier gaan speculeeren. De pa pieren waren gedaald en om de tekorten aan te zuiveren had hij uit de gemeen tekas geld genomen, met de bedoeling dit later weer aan te zuiveren. Uit den verkiezingstijd. P. J S., 30 jaar, werkman te Echteld, moest bij de verkiezingen van leden voor den gemeenteraad aldaar op 4 Juli 1923 den ouden J. W. behulpzaam zijn, die door gebreken van den ouderdom niet in staat was zelf zijn stembiljet in te vullen. Bekl. pleegde in het stemhokje de be drieglijke handeling van niet het puntje rood tc maken, achter den naam van den candidaat, welke door W. luide was aan gegeven. Alhoewel de schuld van bekl, vaststond, kon toch niet met juistheid worden aangegeven, op welke wijze bekl. de bedrieglijke handelwijze had gepleegd. Mitsdien werd bekl. door de rechtbank te Tiel vrijgesproken. Het O. M. kwam van die uitspraak in hooger beroep en de zaak diende dus na der voor het gerechtshof te Arnhem, dat bekl. veroordeelde tot 14 dagen gevange nisstraf. Bekl. ging van het vonnis in cassatie. De Hooge Raad concludeerde dat het vonnis van het gerechtshof te Arn hem niet voldoende met redenen was omkleed en verwees de zaak opnieuw ter behandeling naar het gerechtshof te Den Den Bosch, voor welk hof de zaak Maan dag werd behandeld. Als getuige werd gehoord de burge meester van Echteld. De advocaat-generaal stelde zich op het standpunt van de Tielsche rechtbank, Bekl. heeft geknoeid, doch op welke wijze hij het deed is nief duidelijk ge bleken. Wegens gebrek aan het noodige bewijs luidde de eisch vrijspraak. De verdediging werd gevoerd door mevr. mr. Stolz van den Kieboom, die zich re fereerde aan het oordeel van het O. M. LANDBOUW. Hoenderpest. Naar dr. Baudet in het [Tijdschrift voor Diergeneeskunde mededeelt, heerscht in de omgeving van Woudenberg en Scher- penzeel een kippenziekte, waarvan de voornaamste verschijnselen bestonden in groote somnolentie, sterke blauwe ver kleuring van de kam en groote sterfte. Na den dood werdeu puntvormige bloedingen gevonden in tal van organen. Het bacteriologisch onderzoek was steeds negatief. Proefdieren, besmet met emul sie van organen en inet bloed en ook met filtraat van dit moleulde door den Cham- berlandkaars (L 25, model Martin) stier ven na 1 tot 3 dagen onder dezelfde ver schijnselen en met dezelfde bevindingen bij de lijkopening, öp deze wijze was de besmetting steeds van dier op dier over te brengen. Dr. Baudet komt tot de gevolgtrekking, dat we hier te doen hebben met hoen derpest. HANDEL, NIJVERHEID EN VISSCHERU. Het stoomschip „Tapanoeli" van den Rotterdamschen Lloyd, dat Vrijdag met goed gevolg heeft geproefstoomd, bekwam na afloop van dep. proeftocht machineschade. Het stoomschip keert nu naar V1 i s s i n g e n terug, teneinde deze schade aan de werf der Kon. Maatschap pij „de Schelde" te herstellen. Hel stoomschip „Patria" van den Rotterdamschen Lloyd, dat aan de werf der Kon. Maatschappij „de Schelde te Vlissingcn van nieuwe tandwielen is voorzien zal Vrijdag naar Rotterdam ver trekken. Esschen als uitvoerplaats. Sinds verleden week is door de Bel gische regeering toegestaan dat de uit voer van goederen uit alle plaatsen van België voortaan ook langs het grenskan- toor te Esschen kan geschieden, meldt „De Grondwet". Dit beteekent voor verschillende Bel gische exporteurs een groot gemak en voordeel, door tot nu toe de uitvoer per as of vrachtauto vanuit Antwerpen en verder, in hoofdzaak over Wulstwezel— Zundert moest geschieden, waardoor tien tallen kilometers omgereden werd. Doordat Esschen thans onder de al- gemeene uilvoerkauloren is opgenomen en niet meer als kantoor alleen besterad voor de agglomeratie, behoeft voortaan geen omweg meer gemaakt te worden en kan men rechtstreeks via Esschen Roosendaal uit België exporteeren. VERKEERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE. Depersoneelraadbij de Nedcr- landsche spoorwegen. In een Maandagavond gehouden bij eenkomst van vertegenwoordigers uit de hoofdbesturen van den Bond van amb tenaren, in dienst bij de Nederlandsche Spoorwegen en den Neutralen Bond van Spoorwegpersoneel is, nadat aan de be zwaren van de B. A. N. S„ was tege moet gekomen, overeenstemming bereikt inzake do totstandkoming van deu per- soneelraad voor spoorwegpersoneel. Een nieuw ontwerp zal in de hoofdbesturen der beide organisaties worden behandeld, waarna t een gecombineerde hoofdb- stuursvergadering het ontwerp zal vast stellen en het aan de directie van de Nederlandsche spoorwegen zal worden gezonden. Naar de N. R. Crt. thans verneemt, heeft het hoofdbestuur van den R. K. bond van spoor- en tramwegpersoneel St. Raphael nog geen beslissing genomen of het met de Nederlandsche Vereeniging zal samenwerken inzake het zenden ran een ontwerp-personeelraad aan de direc tie van de Nederlandsche spoorwegen, dan wel of het hoofdbestuur zelfstandig zijn standpunt aan de directie zal ken baar maken. In een binnenkort te hou den vergadering zal het hoofdbestuur een definitieve beslissing nemen, Hollandsche vliegers naar Engeland. De watervliegtuigen der marine W. 65, W. 67 en W. 68 zijn Dinsdagmorgen van het vliegkamp de Mok voor een be leefdheidsbezoek naar Felixtown (Enge- geland) vertrokken, alwaar zij om halt- twee Dinsdagmiddag arriveerden. De tocht werd gemaakt via het vlieg kamp Veere. Zaterdag worden de vliegers weder op het vliegkamp de Mok terug verwacht. De bemanning der vliegtuigen bestaat uit W. 67. Offi.-vlieger Van Lenning, waarnemer luit. t z. 2e ld. Woldringh; \V. 65. Offi-vlieger De Jong, waarnemer luit. t. z. 2e kl. Bouman; W. 68. Offi- vlieger Mulder, waarnemer korp -vlieg- tuigmaker Jamoel. (Tel.) NAGEKOMEN BERICHTEN. HET MOTORBUS-ONGEVAL BIJ HEIN 00. ZWOLLE, 27 Atig. V.D. De beide an deren bij het Motorbus-ongeval te Heinoo omgekomen personen zijn Neussink en Wissink. Alle slachtoffers zijn tusschen 16 en 22 jaar. In het Sof ia-ziekenhuis worden nog verpleegd de twee zwaar gewonden mej. A Hageman en W. Ban- sink, beiden uit Raalte. Hun toestand is niet levensgevaarlijk. VERKOOPINGEN - VERPACHTINGEN IN ZEELAND. Augs. 28 Middelburg, Huis en Land, Ittmana 29 Middelb., Landb.werkt., Notarishuis. 29 Grijpskerke, Inspan, Blaupot t. Cate. Sept. 2/3 Middelburg, Inboedels, Notarishuis. 3 St. Laurens, Paarden en en Inspan, Struve. 4 Middelburg, Huis, Blaupot t. Cate. 4 Middelburg, Heerenhuis met tuin, Blaupot ten Cate. 10 Middelburg, Inspan, de Neeling. 11 Middelburg, Huis en land, Struve. LAATSTE BE55SKHTEN. BEURSOVERZIGHT. AMSTERDAM, 27 Aug. 3 uur. De handel had heden een zichtbare uitbreiding ondergaan, en daarbij was de tendenz veel verbeterd. Het ware thans de Deli aandeelen, die op den Voorgrond traden, en die zich onder vrij levendgie omzetten meeren- deeis op een verhoogd koerspeil wisten te stellen. Oliewaarden waren veel beter gedispo neerd; speciaal Koninklijken die eenige procenten naar boven kwamen. Ook Geoonsolideerden waren weer aan den vasten kant. Suikerfondsen waren niet veel veran; derd, doch waren overigens toch goed prijshoudend, waaraan de thans gestegen suiKerprijzen wellicht niet vreemd waren. Rubbers hadden een kalme markt, doch waren evenmin slecht gestemd, hoe wel geen groote koersverschillen voor- fkjwamen. De scheepvaartmarkt was stil, en de jioersen weken niet veel af bij die van gisteren. Van de Ned. lndustrieelen konden de Jurgens' waarden zich vrij .goed hand haven. Prolongatie 2%' pet. WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 27 Augs. 3 uur. De cijfers tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. Londen 11.59V8 (1159). Berlijn 0.61 a/s (0.61%). Parijs 14 011/s (14.—) Brussel 12.97% a2.92%). Zwitserland 48.40 (48.35). Weenen 0.0036s/? (0 0036%). Kopenhagen 41.80 (41.75). Christiania 35 50 (35.75). Stockholm 68.60 (6.860). New-York 2 58 (2.58). o DE KLEINE ENTENTE. BERLIJN, 27 Augs. V. I). Volgens een telegram uil Praag vindt heden en morgen te Laibach (Joego Slavic) een Conferentie plaats tusschen de ministers van buitenlandsche zaken der kleine En tente, om tot dezelfde houding te ko men inzake de ontwapeningskwestie, de betrekkingen tot Sovjet Rusland en den invloed van de uilvoering van het Dawes- plan en de overeenkomst van Londen op de kleine Entente. GRATIE AAN CAILLAUX. PARIJS, 27 Aug. V.D. De Fransche Se naatscommissie verleende gratie aan Jo sef Caillaux, die tijdens den oorlog werd beschuldigd van het trachten tot stand te brengen van een vroegtijdigen vrede. BELGIË EN HET ROERGEBIED. BERLIJN, 27 Augustus V. D. Volgens de Daily Express zal België de z.g. offensieve troepen, de tanks, vlie gers en zware artillerie uit het Roerge bied terugtrekken. Slechts politietroepen zxullen achterblijven. AMNESTIE. BERLIJN, 27 Augustus V. D. Volgens een bericht in de bladen zou ter bevoegder plaatse een algemeene amnestie voor politieke gevangen tege lijkertijd met de amnestie voor de aan den Roerstrijd deelgenomen hebende per sonen overwegen worden. MEXICO EN DUITSCHLANDD. BERLIJN, 27 Aug. V. D. De Mexi- caansche president verklaarde in een persgesprek ten volle te vertrouwen in de economische kracht van Duitschland Hij wil een uilwisseling van artsen tus schen Duitschland en Mexico en tusschen beide lande goede economische betrek kingen tot stand brengen. Colles verklaar de dat de toestand in Mexico bevredi gend is. DE ZEPPELIN NAAR AMERIKA. BERLIJN, 27 Augustus V. D. De proeftocht met de Zeppelin voor "Amerika, die heden zou plaats vinden is uitgesteld. DE LUCHTPOSTDIENST ZWEDEN- FINLAND. STOCKHOLM, 27 Aug. V.D. De ge regelde luchtvaartdienst tusschen Stock holm en Helsingfors, zal 1 September worden gestaakt daar de Finsche postad ministratie, niet in staat .s de kosten te betalen. WERELDPOSTCONGRES. STOCKHOLM, 27 Augustus. V. D. Het Wereldpost-Congres dat sinds 4 Juli in Stockholm bijeen is zal morgen worden gesloten. HET AMERICANISTEN-CONGRES. STOCKHOLM, 27 Augustus. V. D. Het Americanisten-Congres te Gothen burg, is gisteren gesloten. Het gemeente bestuur bood een banket aan waaraan de Kroonprins en de Kroonprinses aanzaten Het volgende Congres zal in 1926 in Italië worden gehouden. LEGER EN VLOOT. De officier van administratie 3e kl. bij de zeemacht J. J. van Houten is be stemd voor den dienst in Oost Indië, waarheen hij 4 October per s.s. Tam bora zal vertrekken. De officier van den marine stoom vaartdienst W. van Leeuwen Hdz. is ge plaatst in de rol van Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord met bestemming voor de torpedoboot G 16. Bij beschikking van den minister van Marine zijn luit. t. z. 3e kl. jhr. N. J. C. Versluys em G. Mante den 4en Sept. a.s. geplaatst resp. bjjf het Kon. In stituut voor de Marine en a. b. van Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord; is luit. t. z. 2e ld. W. T. C. Zimmer man den 4en September a.s. geplaatst a. b. van Hr. Ms. Heemskerck en is luit. t. z. 2e kl. H. D. Lindner den 2en Sept. t. v. werkzaam gesteld op 's rijkswerf te Willemsoord; is luit. t. z. Ie ld. H. G. Bruyne den 2en Sept. a.s. geplaatst bij het departe ment van Marine is luit. t. z. 3e kl. M. M. Merens, -dienende aan boord van Hr. Ms. wacht schip te Willemsoord den ten Sept. a.s. ter beschikking gesteld. VERSCHILLENDE BERICHTEN. De voerman V. te Rotterdam had, zoo lezen wij in „de Rotterdammer", een zware vracht te verplaatsen, waarbij zijn paard stapvoets moest loopen. V. wilde nu zijn boterhammen verorberen. Hij had een paar happen genomen, toen de man plotseling een brandende pijn in den mond voelde. Verschrikt spuwde hij zijn brood uit en bemerkte tot zijn niet geringe vernazing, dat met hfet brood een doorgebeten wesp zijn mond uitkwam. Het beest had nog leans ge zien een flinke prik in V.'s tong te geven. "De geheele mond is door den steek opgezwollen, zoodat V. zicli onder behandeling van een dokter moest stel len. Omtrent de aanrijding met doode- lijken afloop Zondagavond op het Spui te Den Haag gebeurd, wordt nog mede gedeeld dal het ongelukkige slachtoffer gebleken is te zijn de 75-jarige mej. S-, wonende Waleringsche straat 43. Zij was bij een kennis op bezoek ge weest en wilde nu naar het huis van haar dochter, bij wie zij inwoonde, te-1 rugkeeren. Toen zij van de richting Turfmarkt komende, het Spui wilde oversteken, vond het noodlottige ongeval plaats. Haar kinderen dachten, dat zij bij haar keu nis overnachten zou, omdat het zulk slecht weer was. Ook den volgenden morgen vonden zij niets vreemds inliet feit, dal hun moeder niet terugkwam. Eerst op het bericht in de bladen heb ben zij zich bij de politie aangemeld. Op den hoek van de Parkstraat en de Mauritskade in den Haag, is 'n auto die met een vaart reed van ongeveer 60 K.M tegen een anderen auto, die een matigen gang had, opgereden. Persoon lijke ongelukken zijn er niet gebeurd. Het is gebleken dat de bestuurder van eerstbedoelden auto onder den invloed was van sterken dranktegen hem is proces-verbaal opgemaakt. Te Velseroord zijn twee autobus sen tegen elkaar gebotst. Een bus sloeg den kop; daar zaten geen passagiers in en de chauffeur had zich tijdig in vei ligheid weten te brengen. In de andere bus werd een passagier door glasscher ven gewond. Do politie heeft de gehaven de bussen in beslag genomen. In het soc.-dem. weekblad De Ar beid worden beschuldigingen geuit tegen den commissaris van politie te Oulem- borg, den heer Blok, in verband met den dubbelen moord aldaar, omstreeks Kerst mis van het vorige jaar. De commissaris van politie zou opzettelijk het onderzoek in deze moordzaak hebben belemmerd icn met opzet het dwaalspoor gevolgd, dat de moordenaar hem had gewezen. De schrijver van het artikel in De Arbeid is, naar het Volk meldt, Otto de Beus te Oulemborg. Een vliegtuig van den Aero-Lloyd is tengevolge van een onweersbui on derweg van Berlijn naar Hoff bij Witten berg naar beneden gestort. De bestuurder werd zwaar, de pas sagier licht gewond. Een militair vliegtuig is neergestort bij Chichester. De bestuurder en de me canicien zijn gedood. De „Daily Mail" verneemt uit Tokio: Te Zent&oeji en Kotohira, twee dor pen op het Shifcokoe-eiland lijden mo menteel 700 personen aan slaapziekte, terwijl er aldaar reeds 300 aan deze ziekte zijn overleden. Japan wordt met een epidemie be dreigd. Gedurende de laatste 14 dagen deden zich 2500 gevallen van slaapziekte voor, waarvan 900 met doodelijken af loop. Aneta meldt: Eenige dames en heeren zijn Zaterdag avond uit Bandoeng vertrokken en lo geerden 's nachts aan den top van. den Malabar. Zij lieten een briefje achter, dat zij Zondagavond zes uur naar Mala- 'bar-radio waren vertrokken, doch zijn daar niet gearriveerd. Een bevolkingspa trouille zoekt de bosschen op den Mala bar af. De gearresteerde 55-jarige vrouw uit Hammer (Brandenburg), die ervan beschuldigd werd, haar drie echtgenoo- ten om het leven te hebben gebracht, heeft bekend, haar derden man te heb ben vermoord. Na een twist heeft 2ij den 75-jarigen man met een scheermes den hals doorgesneden. HET ONGELUK BIJ HELMOND. Omtrent het ongeval aan den overweg op Rooseinde bij Helmond, waarbij de 58-jarige pclroleum-koopman M. v. S. op jammerlijke wijze om het leven is ^ge komen, wordt nog aan de Telg. meege deeld Tegen het naderen van den trein uit Venlo, welke om 10.02 ure te Helmond aankomt, verzuimde de overweg-wachter de afsluitboomen neer te laten, zoodat van S. zich van geen onheil bewust, met zijn petroleum-wagentje, getrokken door een hond, kalm den overweg wilde pas- seeren. Daar v. S. eenigszins doof was, hoorde hij den trein niet naderen, ter wijl hij dezen door de wachterswoning welke 't uitzicht belemmert, evenmin kon zien aankomen. Hij werd dan ook door den trein gegrepen, terwijl de petro- leumwagen meters-ver werd weggeslin gerd. De machinist remde uit alle macht, doch kon onmogelijk de aanrijding voor komen. Nadat de trein tot stilstand was gebracht, werd het onherkenbaar ver minkte lijk van den ongelukkige onder de wielen vandaan gehaald, waarbij bleek dat ook de hond het leven had gelaten. De nalatige overweg-wachter is direct in zijn functie geschorst. VIJF PERSONEN LEVEND VERBRAND IN EEN AUTOBUS. In den afgeloopen nacht heeft zooals wij hedenmorgen reeds bullelineerde na bij" Heino een ernstig ongeval plaats ge had, waarbij 5 of 6 personen het leven hebben verloren. Een nieuwe autobus van den heer Stoevelaar uit Heinoo keerde met 16 of 17 landboiuwers uit de omgeving van deze plaats van de kermis te Raalte naar Heinoo terug. Omstreeks half twee toen de autobus te Heinoo was genaderd, vloog het voertuig na een explosie in brand. Naar gemeld zijn 5 of 6 personen ver brand, terwijl 3 of 4 anderen ernstige brandwonden opliepen. De gewonden zijn naar de ziekenhuizen te Zwolle vervoerd. De autobus was voor den eersten keer in gebruik. Naar ons wordt mede gedeeld h aperde er te Raalte reeds iets aan den motor, doch de chauffeur meen de de reis naar Heinoo wel te kunnen doen. Zooals gezegd had even voor Heino een ontploffing plaats, waardoor hef ge heele voertuig in brand vloog. De inzit tenden konden niet gemakkelijk uit het voertuig komen, en daaraan is het ver moedelijk te wijten, dat er zooveel slachtoffers zijn. Uit Heinoo seint men ons nader. De autobus van den heer Stoevelaar uit Heinoo, in welke hedennacht de ont ploffing heeft plaats gehad was van ach teren gesloten. Dientengevolge konden de inzittenden niet gauw genoeg uit 't voer tuig komen, toen de ontploffing had plaats gehad. De autobus is van binnen geheel uit-

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 2