No 202 Woensdag 27 Aug. i@24 107° .|..Hr««ng OURINT. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Abonnementsprijs per kwar taal: op de buitenwegen om Middelburg, en voor de andere gemeenten p. post f 2.50; voor Middelburg en agentschap Vlis- jingen f2.30; weekabonnementen in Middelburg 18 cent per week. Advertentiën worden berekend per regel plaatsruimte, met inbegrip van omranding. Gewone advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden Mededeelin- gen: 50 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels f 2.10, elke regel meer 30 cent. Kleine advertentiën niet grooter dan vijf regels druks en waarbij li aangegeven dat zij in deze rubriek moeten geplaatst worden, 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder brieven of bevra gen bureau dezer courant 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent per stuk. Advertentiën moeten, willen ze nog in ons blad van dienzelfden dag worden opgenomen, uiterlijk 12 UUR en des ZATERDAGS uiterlijk HALF ELF aan ons Bureau bezorgd zijn. BBfJNEHLAfiö. IK: VA ABT 01' BE SCHELDE. De Brusselsche correspondent van 't H. v. Antw. wijst in een interview, dat een hoofdambtenaar van Marine hem heeft toegestaan op het gebrek aan sa menwerking, die er bestaat tusschen de verschillende Belgische diensten, be last met het beheer der Schcldewerkeïi. Vooreerst verklaarde de functionaris onomwonden dat er helaas geen samen werking bestaat tusschen de departemen ten van openbare werken en van marine. Waarom, zoo vragen we, worden de Scheldedieusten niet uitsluitend be heerd door het departement van marine. De reden hiervan is, aldus het ant woord ,dat het in de administraties dik wijls moeilijk is iels te veranderen wat sedert jaren en jaren bestaat. Al de diensten, loodswezen, lichten, vuurtorens enz. hangen af van het ministerie van marine, behalve de baggerwerken welke onder de bevoegdheid vallen van het ministerie van openbare werken. Even als het onderhoud en de reparaties der bruggen, kanalen en steenwegen, door dit laatste departement worden gedaan, zoo werd steeds de Schelde-strooni ook een verkeersweg door de „apen bare werken" hersteld wanneer zulks noodig was. Werden deze baggerwerken altijd uitgevoerd wanneer zulks noodig was? Niet altijd. Wanneer onze loodsen berichtten dat de scheepn den bodem raakten, sloegen de ingenieurs van de „openb. werken" hun waarschuwingen in den wind, alsof ambtenaren van een ander departement voor hen vreemden waren, met wien ze niets gemeens wil den hebben. In Nederland staan al de diensten, die de scheepvaart aangaan on der de bevelen van den „Waterstaat" Wanneer vandaag een loods ervaart dat een plaats min of meer is verzand,, dan waarschuwt hij zijn chefs en 's ander daags is de baggermachine aan 't werk. Hier moet dit alles gaan langs admini stratieven weg van "t ministerie van ma rine naar dit van openbare werken en zoo wordt er vaak veel tijd verloren. Eerst wordt onderzocht of het wel wer kelijk noodig is: de ingenieurs van open bare werken gaan ter plaatse, enz. enz. Wanneer besloten is dat gebaggerd moet worden, dan wordt een lastcohier opge maakt ten einde het werk aan le beste den. Dit lastcohier moet dan nog ver taald wordenen terwijl dit alles ge schiedt, loopt de Schelde voor en stuwt al meer en meer zand,naar de belem merde passen, met het gevolg dat men op zekeren morgen ervaart dat de scheepvaart totaal wordt slopgezel. Is het aldus dat men is te werk ge- gaau bij de laatste belemmering? Er zijn nog erger dingen voorgeval len. Lang te voren hadden we de open bare werken verwittigd, doch men talm de. Zoodra de verzanding een voldongen feit was, wat heeft men toen gedaan? Een ministerraad werd bijeengeroepen en men besloot toen was het natuur lijk noodig Direct beginnen te bag geren, Jiet koste wat het wil. En't heeft veel gekost. Firma's, die bij aanbe steding 1000 fr. zouden gevraagd hebben, vroegen nu 2000 en 3000 fr. Heeft er ook geen Hollandsche bag germachine meegewerkt? Ja, en de guldens die men te be talen had, zijn 'ons stfwaar op den hals ge vallen. "t Zou interessant zijn te ver nemen hoeveel dit alles aan het land heeft gekost, maar de openbare werken schijnen liever die cijfers niet te publi- ceeren. 'I Is vroeger gebeurd dat, wan neer we op baggeren aandrongen, nien ons antwoordde dal er geen geld was. Maar nu heeft men zooveel te betalen gehad, dat ze liever over dit kapittel alles in orde, doch de administratieve zwijgen. Voor het oogenblik is op de Schelde veranderingen, waarvan de noodzakelijk heid na de onlangs doorstane beproeving zoo duidelijk in het oog springt, zijn nog niet verwezenlijkt. Om het in een woord te zeggen: er werd in dien zin nog niets NEDERLAND EN BELGIC. Volgens den corresp. van de N. Rott. Crt. te Brussel zal minister Hymans he denmiddag den Ncderlandschen gezant aldaar ontvangen. Voorts wordt beves tigd dat er op gerekend kan worden dat Paul Hymans te Genève met minister van Karnebeek eenige Belgisch-Neder- landsche kwesties zal bespreken. HET KAMERLID MN TER LAIN. De toestand van het Tweed© Kamer lid Jan ter Laan is de laatste dagen gun stig, zoodat op geheel herstel gehoopt mag worden, meldt „De Ned". PETROLEUM-BORINGEN. Nadat de boring te Corle bij Winters-^ wijk op last van den Rijksopsporings dienst van delfstoffen een ontijdig einde gehad heeft, wordt thans, naar de "Tel." verneemt, door Mijnbouwkundige Wer ken een nieuwe proefboring verricht, n.L tusschen Lichtenvoorde en Groenlo. Binnen enkele dagen zal bovendien be gonnen worden met een tweede boring, door dezelfde maatschappij uit te voeren. Deze horingen geschieden in een ter rein waarvoor door genoemde maat schappij concessies tot exploitatie is aan gevraagd. INDEXCIJFERS OVER JULI. Het indecijfexr voor groothandels- zoo wel als voor kleinhandelsprijzen is in Juli onveranderd gebleven. Het algemeen indexcijfer was 151, dat voor voedings middelen 149 evenals voor Juni. Het Centraal-Bureau voor de Statistiek teekent hierbij aan: Bij beschouwing van het prijsverloop der artikelen blijkt, dat niettegenstaande het algemeen indexcijfer in Juli 1921 aan dat van Juni daaraan voorüfgMinde gelijk bleef, onderling een niet onbelang rijke verschuiving plaats had. Zoo werd o.a de sterke daling van het verhou- dingscijfer voor aardappelen (n.l. met 114 punten) opgeheven door de prijsstijging van) een groot aantal andere artikelen. Tegenover een prijsdaling van 10 arti kelen staat een prijsstijging van 20 ar- kelen. Met 10 en meer punten daalden de artikelen- alcohol (10), terpentijn (11), hooi (16), petroleum (19) en aardappelen (114); daarentegen stegen met 10 en meer punten de artikelen, koffie (10), zemelen (11), tarwe (12), kalfsvleesch (12) boter (17) en kaas (21). Het indexcijfer voor kleinhandelsprij- ■zen is één punt gedaald: 151 in Juni 150 in Juli. Uit Stad en Provincie. MONUMENT VAN Sir. GOEMAN RORGESIUS. De onthulling van het monument van mr. H. Goeman Borgesius, op het Prins Hendrikplein in Den Haag, zal naar het Vaderl. meldt, vermoedelijk eind Oclo- ber plaats hebben. Een zangkoor zal daarbij zingen. Bij ongunstig weer zal de plechtigheid in de Oranjesoeieteit plaats vinden. EEN BORSTBEELD VAN DE KONINGIN NAAR SOERAKARTA. Men meldt aan de Telegr. dat Pan- geran Ario Koesoemojoedo, die de ju bileumfeesten 1898—1923 in Nederland liecft bijgewoond ,den beeldhouwer Gris Agterberg te Utrecht heeft opgedragen een borstbeeld in brons van de Koningin op marmeren voetstuk te vervaardigen. Het beeld zal aangeboden worden aan den Soesoehoenan van Soerakarta, die den wensch te kennen heeft gegeven 'n borstbeeld van de Koningin in zijn paleis te plaatsen. Men verzoekt ons te melden, dat de Commissaris der Koningin in Zeeland dit jaar wegens uitstcdighcid op den jaardag van II. M. de Koningin geen re ceptie zal houden. o- Uit Middelburg. De voorbereidselen voor de beide feestelijkheden, die morgen a 1 li i e r jjlaats hebben, zijn heden in vollen gang. In de Abdij waren de leden van flc com missie voor de ringrijderq met personeel bezig de drie banen in orde te brengen, op ieder waarvan morgen 28 rijders reeds te 8 uur met den vreedzamen strijd aanvang hopen te maken. Op de Markt worden vanwege de ge meente vlaggenstokken aangebracht, morgen met vlaggen en wimpels een nog vroolijker aanzien te geven aan,het plein, dan de versierde kramen dit reeds zullen doen. Moge dit alles door een zonnetje worden beschenen. Betreffende de ringrijderij kunnen wij nog mededeelen, dat de heer dr. H. IW. van Loon uit Baltimore, die verleden jaar een nu voor het eerst te verrijden beker aanbood, hier weer vertoeft en zelf den beker aan den prijswinner hoopt uit te reiken. Hoe onbetrouwbaar het weer dezer dagen is, blijkt wel uit den regen- en windhoos die gistermiddag ongeveer half zes boven Westkapelle, Domburg en Veere woedden, terwijl het te Middel burg droog was en bladstil. Uit Vlissingen, De heer L. P. van Oorschot, lid van den gemeenteraad le Vlissingen heeft de volgende vragen gericht tot Burg. en Weth. ter beantwoording iu de vergadering van a.s. Vrijdag- 1. Is het juist, dal bij de toepassing der nieuwe tarieven in het gasthuis, voor minvermogenden de specialistische hulp extra wordt berekend? 2. Zoo ja, is het dan niet wenschelijk, teneinde bij de toepassing onbillijkheden, te voorkomen een weistandsgrens vast te stollen waar beneden men van deze exlra betaling wordt vrij gesteld? In deze vergadering wordt ook weer aan de orde gesteld de volgende op 18 Juli reeds ingekomen motie der S. D. A. P. luidende „De raad van Vlissingen, gezien de houding der wethouders de heeren M. Laernoes en W. L. Huson inzake punt 1 der overeenkomst aangegaan voor de* wethoudersbeuoeming, keurt deze hou ding als in strijd met de overeenkomst af, en verzoekt deze beide wethouders hun zetel ter beschikking van den raad te stellen." Eenigen tijd geleden werd door de politic le Vlissingen proces verbaal opgemaakt tegen het rijden in den kom der gemeente met auto's met verblindend licht. De kantonrechter ontsloeg dc ver baliseerden van rechtsvervolging. In verhand met verschillende ingeko men klachten, hebben de politieautoritei ten een onderhoud gehad met de justitie, en als gevolg daarvan hebben Zaterdag avond twee inspecteurs in tegenwoordig heid van den kantonrechter en den amb tenaar van het O. M. meerdere autobus- bestuurders die met verblindend licht re den, verbaliseerd. Ook Zondag en gisteren werd met ver- baliseerend optreden doorgegaan. Al de verbaliseerden ontvingen den op roep om 3 September voor den kanton rechter te verschijnen. Er zal dus dan nader in deze belangrijke kwestie uit spraak worden gedaan. Uit Walcheren. Dinsdagnamiddag hield de raad der gemeente Zontelande een open bare vergadering, waar alle leden te genwoordig waren. De voorzitter doet mededeeling, dat de werkzaamheden der verharding aan den Boudewijnskerkschen weg zijn af- geloopen en in het geheel 3911 Meter zijn bekant, en dat hij den heer Doorn bosch, zijnde leverancier van den steen, over den steen hoopt te spreken. Ook deelt hij mede, dat de reparatie aan de school geheel is uitgevoerd en de School weer op tijd kon beginnen; wel was er een kleine tegenvaller, om dat verschillende nieuwe, pannen op het dak moesten worden aangebracht, waar niet op was gerekend. De heer Adriaanse zegt, dat Hij vermeende, dat van den steen in den Boudewijnskerkschen weg er meer over moesten zijn. De voorzit ter licht spreker tot voldoening toe. Ingekomen was een besluit van Ged. Staten omtrent de pensioenregeling van den burgemeester, wiens grondslag is bepaald op f 900, alsmede een missive van hetzelfde college betreffende de vee markt te Hulst. Voor kennisgeving aan genomen. Yprvolgens kwam aan de orde een wij ziging der bouwverordening. Een nieuw concept betreffende verschillende arti kelen wordt voorgelezen. De heer Stroo vindt wel eenige verscherping iu de ver ordening en is hier erg tegen; door al deze verscherpingen maakt men elkan der hef leven zuur. Ons Nederlandsche volk is toch een vrij volk? De voorzitter licht deze zaak toe en vindt er geen verscherping in. De heer Stroo is hiermede niet tevre den, hij vindt het le erg om zoo aan banden te worden gelegd. De heer Kop- pejan zegt, dat de woningwet een rijks wet is, waaruit de bouwverordening is uitgetrokken; hij vindt/ dat men er niet al te erg tegen in moet gaan. De voorzitter zegt de bezwaren van Stroo niet te kunnen deelen. De heer De Visser vindt een 6de van de vloeroppervlakte voor lichtruimte te groot, vooral als men geen hoekramen aanbrengt, want dan worden de ramen onfatsoenlijk. De heer Stroo zegt Van hetzelfde gevoelen te zijn. Ook de heer Koppejan zou hierin mede kunnen gaan. De lieer de Visser stelt voor te bepalen een 7de van de vloeroppervlakte te ne men voor lichtruimte. Na afhandeling der verordening wor den alle artikelen onder den hamer door aangenomen. Artikel 13 wordt in stem ming gebracht en aangenomen met 1 tegen 3 stemmen. Ook het voorstel vau den lieer De Visser wordt m. a. st. aan genomen. De voorzitter stelt voor om de eind stemming aan te houden tot een vol gende vergadering, om nog nader over eenkomst te treffen met de gezondheids commissie. Dit wordt goedgevonden. Daarna komt in behandeling de ver ordening van den vleesch- en veekeu- ringsdiensl, district Vlissingen, meer be paaldelijk wal betreft artikel 8. Nadat een schrijven van de gemeente Vlissingen, van Ged. Staten en van den inspecteur der volksgezondheid zijn voor gelezen en de verordening voldoende is besproken, is de voorzitter van mee ning, om, niet over te gaan om «Vlissin gen haar zin le geven, en stelt voor om hun vroeger voorstel te blijven hand haven en nader bij Ged. Staten toe te lichten. De heer De Visser zegt het volkomen ns te zijn met datgene, wat de voor zitter heeft medegedeeld. Het kan niet 'anders dan bezwaren voor deze gemeen te en ook bezwarend voor den handel zijn. Het voorstel van B. en "W. om de verordening nog niet goed te keuren en de gemeentebelangen persoonlijk aan Ged. Staten mede le deelen, wordt z. h. algemeen goedgevonden. Aangeboden wordt de hegrooting van het Burg. Armbest, aanwijzende aan ink en uitg. f 6846.511/2, die worSt goed gekeurd. Ook wordt den raad aangeboden de gemeenlebegrooting 1925 met een be drag aan inkomsten cu uitgaven van 1' 10.654.59, waarvan de behandeling wordt aangehouden lol een volgende ergadering. Bij de rondvraag merkt de heer Stroo op, dat het houtgewas aan den Duin weg een groot ongerief is, als men daar met geladen wagens door moet. Is het niet mogelijk om daar verandering in te brengen? De heer Koppejan zegt, dat hierover al meer kwestie is geweest met den heer Bergsma. De voorzitter belooft hiernaar onder zoek te zullen doen en zal zoo noodig trachten hierin verbeteringte brengen. Ui t Zu id-Beveland. Bij het heiwerk, dat te Waard e verricht wordt voor de beschoeiing aan de haven (in beton) raakte de heibaas met zijn boenen tusschen twee palen bekneld. Het been was boven den en kel gebroken. Geneeskundige liulp werd ingeroepen. Mel dc auto van het Groene Kruis is de patiënt naar Middelburg vervoerd. Uit Tholen. In de vergadering van den raad te Oud-Yossemeer Dinsdag jl. wer den behandeld een aantal reclames tegen den aanslag in de hondenbelasting, die, alle gegrond zijnde, werden toegewezen. Vervolgens werd de gemeenterekening behandeld over het jaar 1923, welke voorloopig werd goedgekeurd overeen komstig de daarin vermelde bedragen, voor ontvangst f 70483.211/2., voor uit gaaf f 58213.08i/? en alzoo een saldo van f 12270.13. De rekeningen van het weezen- en van het algem. armbestuur werden goedge keurd zooals aeze waren aangeboden. De gemeentebegrooling voor 1925, me de overgelegd, heeft in ontvang en uit gaaf een raming van f60084.58, waaron der oen post voor hoofdelijken omslag ten hoogste f 10.000. Dc periodiek aftredende leden van liet college van zetters, de heeren M. C. Sonkc en C. J. de Wilde werden herbe noemd. Mededeeling van een tarief van Ged. Staten, houdende opmerkingen op de Bouwverordeningen, had tot gevolg dat een en ander lot wijziging en opnieuw vaststelling dier verordeningen werd be sproken, maar de meerderheid kon niet meegaan met de voorgestelde wijzigiugen inzake bedsteden in woningen. Uit Zeeuwseh-Vlaanderen O. D. Naar „Zei. meldt is de Midden- standsteutoonslelling le Hulst in totaal door een 9000 personen, niet mede ge rekend de talrijke doorloopeude kaar ten, bezocht. Ondanks hel slechte weder is liet ook Zondag zeer druk geeesl 's Avonds aldus het blad - begon het aangekondigde concert van het Mid- delburgsch Stedelijk Muziekkorps ook al weer ouder stortbuien. Moeten wij deu moed van directeur en muzikanten bewonderen om onder zulke omstandigheden toch le willen optreden, niet minder groot was de opoffering, die de bezoekers zich hebben getroost, om in zulk een modderpoel le komen luisteren. Hierdoor gaf het Hulstersche publiek, en ook de van buiten gekomenen blijk veel gevoel voor schooue muziek le hebben, want tot het einde toe bleef een groot aantal toehoorders aanwezig. Zijn wij van Morks gewoon, dat hij voor Hulst steeds een bijzonder pro gramma geeft, hel was dan ook dubbel jammer, dat onder zulke weersgesteld heid moest worden uitgevoerd. Nu en dan kwam een stortregen neer- plassen, waarop de meesten zoo goed en zoo kwaad als het ging een schuilplaats zochten, doch niet zoodra was de bui over of ieder nam weer zijn luisterplaalsje in. Wat de uitvoering betreft was het werk „af". Vielen de nummers 10 en 11 van het programma, nl. „Scène et Air, caprice (solo voor kleine clarinellc) enLeRoite- let, (solo voor, kleine fluit) zeer in den smaak van het ovcrgroole deel van het publiek, de echte muziekliefhebbers en de kenners hebben niet minder genoten van dc overige stukken, waarvan wij b.v. willen noemen- no. 5, Polonaise A dur van Fr. Chopin, no. 7, Einzig der Götter Walthall a. d. Musikdrama „Rkeingold* van R. Wagner en no. 8, Le Réveil d;u Lion, Caprice Heroiquc van A. de Konts- ky, alle drie voor harmonie-orkest be werkt door den directeur van het gezel schap, en welk laatstgenoemd stuk wij reeds meer hebben gehoord van dit korps. De bezoekers, die toch nog met hon derden op het terrein aanwezig waren, zijn dan ook ruimschoots beloond ge worden. Hopen wij Morks met zijn gezelschap spoedig, en dan onder betere omstandig heden, weder in onze gemeente le kun nen hooren, een groot publiek is hem verzekerd. Een gymnastiekuitvoering en het vuur werk werden tot Maandag, den laatsten dag der tentoonstelling uitgesteld, en slaagden toen uitstekend. Uit Zeeuwse h-V laanderen W. D. Vrijdagmorgen bevond een 9-jarig jongetje van den winkelier Marlens te Hoofdpla at, zich spelende op den steiger die op 't einde van de haveu in de Schelde uitloopt en geraakte door struikelen le water. Dc twee hem vergezellende jongens begonnen luidkeels te gillen, hetgeen werd opgemerkf door den heer Frans Rijckaert, herbergier aldaar, die zich (der waarts spoedde en zonder aarzelen te water sprong en den reeds zinkenden en met den stroom zeewaarts drijvenden jongen mei veel inspanning wist le red den. De Schelde is hier ter plaatse 25 M. diep en de stroom geweldig, zoodat de redding geschiedde met levensgevaar. Br. Crt. KERKNIEUWS. - Heden herdenkt ds. L. Schutte, L'u- thcrsch predikaut te Amsterdam, zijn 25 jarig ambtsjubileum. 27 Augustus 1899 werd hij te Groe- dc tot zijn ambtswerk ingeleid. Het jaar daarop vertrok hij naar Monnikendam. In 1903 wisselde hij deze gemeente voor Utrecht en sedert 10 November 1907 staal hij te Amsterdam. ONDERWIJS. Examens hoofdakte in 1 9 2 5. De Minister van O., K. en W brengt ter kennis van belanghebbenden, dal, in gevolge het bepaalde bij art. 21, derde lid ,van het Koninklijk besluit van 10 1923 (Staatsbl. no 135), zij, die in 1922, 1923 en (of) 1924 het examen ter ver krijging van de akte van bekwaamheid als hoofdonderwijzer of hoofdonderwij zeres aflegden ,doch niet slaagden, iu 1925 weder in alle vakken, vermeld in het programma, bclioorende bij boven aangehaald Koninklijk besluit, examen moeten afleggen, eventueel met uitzon-

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 1