BEURSOVERZICHT VAN HEDEN. AMSTERDAM, 26 Aug. (Slotkoers.) 6 pet. Nederland 1922 9i9r%|; 6 pel. Ne derland 1922 100, 5 pjet- Nederland 1918 87 één zestiende, 4% pet. Nederland 1917 84%; 2% pet. Nedcrl. W. Schuld 52%3 pet. do. Oblig. 67'/g; 3 pet. do. Certif. 07. Cert. Ned. Hand Mij 132s/,, -135%; Aand. Ned. Ind. Handelsb. 135%; Aand. Koloniale Bank 175% 1 7(7%Koninkl. Petrol. Aand. 330-332i/2; Gecons. Hol- iandsclie 157—159; Cult Mij. Vorstenlan den 166- 167%; Handelsv. Amsterdam 507—510; Javasche Cultuur 366368; Aand. Deli Maatsch. 361- 367; Amsterd. Rubber 117-118. Ned. Amerik. Vaart 77—80; Nederl. Scheepvaart unie 125%; Koninkl. Hell. Lloyd 51/2-6; Kon Ned. Stoomb. Mij. 75%; Aand. Paketvaart 135. Gouda A. I61/2; Philips A. 315, Jurgens A 58 60; Anaconda 80%; Steels 112'.»; Erie 31%; Southern Railway 70%Union Pacific 1111/», (iommon Marine 10 vijf tien zestiende; Prefered do. 11%; Max well Gr. C. v. AL 1 elf zestiende; Maxwell Land Cert. v. Inc. Bonds 12%;. Prol. 2%. - Russen Obi. 1880 4%; Consols 5%; Markt sluit loom. Wisselkoersen Londen cheque 11.59; Berlijn 0.61%; Wecnen 0.0036; Parijs 1100; Brussel 12.92% Dollar Cable 2.58. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Koninkl. Ned. Met. Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 26 Aug. Hoogste barometerstand: 769.0 te Hcdaix. Laagste barometerstand 753.8 te Thorshavn. Verwachting van den avond van 26 tot den avond van 27 dezer Zwakke tot matige Zuid-Westelijke lot Westelijke wind, zwaar bewolkt met lij delijke opklaring, wellicht enkele regen buien, zelfde temperatuur. Temperatuur alhier 's morgens 9 uur 61 gr., 12 uur 65 gr., 3 uur 64 gr. M®ryen /fc!kd ni&nmefr,. HOOG WATER. VUsalngen. Zomertijd, Woensdag 27 Aug. n.ra 12.36 Donderdag 28 1.20 Vrijdag 29 1.55 Saterdag 80 2.27 Zondag 31 3 Maandag 1 Sept. 3 38 Dinsdag 2 416 (Het tijdstip van hoog water te Domburg valt 9 minuten na dat te Wlissingen.) "D e relletjes te Leerdam. Voor het gerechtshof te Arnhem is tegen een der deelnemers aan te relletje op 1 Mei te Leerdam 9 maanden en tegen de beide anderen 8 maanden ge vorderd. Door de rechtbank tc Tiel waren alle tol S maanden veroordeeld. VERSCHILLENDE BERICHTEN. In den voorlaatsten nacht is Eindhoven door de stoomtram een auto bus aangereden De autobus werd een eind meegeslingerd en kantelde. Eenige inzittenden werden licht gewond. Het voertuig is beschadigd. Den machinist van de stoomtram treft geen schuld. Men meldt aan de Maasbode uit Dordrecht Naar wij vernemen, is door de poli- litie alhier gearresteerd en aan den rech- ter-commissaris overgeleverd de postbe ambte M. v N., werkzaam aan de af- deeling Rijkspostspaarbank. De betrok kene is in voorarrest gesteld als verdacht van valschheid in geschrifte en het ple gen van verduisteringen tot een bedrag van ongeveer duizend gulden Bij infor matie bleek, dat de verduistering niet loopt over een tijdvak, doch in eenmaal is gepleegd, terwijl terzelfder tijd dat de fraude ontdekt werd, v. N. zichzelf bij de politie van het feit beschuldigde en hij op eigen aangifte is gearresteerd. De 36-jarige J. M. uit Rotterdam, te laat komende voor den trein, zette op het station te Schoonhoven zijn 10-jarig zoontje in den trein, die reeds het per ron verlaten had; hij sprong toen zelf mis en kwam onder de wielen van het volgende rijtuig. De rechtervoet werd geheel afgereden, de linkervoet werd zwaar gekneusd. Na verbonden te zijn is hij naar het ziekenhuis te Gouda vervoerd, waar hij kort na aankomst overleed. Zondagavond heeft er een aanrijding met doodelijken afloop plaats gehad op het Spui in Den Haag. Een tot nu toe oubekend gebleven vrouw van ongeveer jaar wilde de straat oversteken en werd toen door een passeerende taxi gegrepen. Een dokter kon slechts den dood eonstateeren. Tf Gorinchem, meldt de „Voorw.". deden zich de vorige week twee geval len voor van niet-aangiftc bij geboorte. Het eene góld iemand, die dit voor de tweede maal weigerde. Bij een vorige maal is de vrouw gestraft met hechtenis. Het geldt hier dan ook een z.g. princi- pieele weigering. Man en vrouw willen in het geheel niet met de Nedérlandschie ,,wettenrommel" te doen hebben. In het andere geval bemerkten de be trokken autoriteiten aan een geplaatste advertentie, dat bij een familie een kindje geboren was, hetwelk niet was aangegeven. Door den ambtenaar van den Burgerlijken Stand is hiervan te be- •oegder plaatse kennis gegeven. Betreffende de malversaties bij de Boaz-Bauk te Zeist, wordt o. a. nog gemeld, dat de schoonvader van den gearresteerden bediende Z. uit IJssel- muiden van de verduisterde gelden in zijn woonplaats een drukkerij oprichtte. Ook is gebleken, dat de bediende zelf ruim f 40.000 heeft verduisterd en wel door stortingen deels ten eigen bate aan te wenden. Gebleken is, dat hij zqn jonge vrouw wilde ontvangen in een nieuw gebouwd huis, dat hij huurde tegen f 800 's jaars, welke huursom ongeveer overeen kwam met zijn salaris, zoodat hij vermoedelijk gedroomd heeft het weeldeleventje on gestoord te kunnen voortzetten. In de timmermansschuur van den schoonvader werd een prachtige nieu we inboedel in beslag genomen en in een viertal autovrachten naar het po litiebureau overgebracht. Een nog niet betaald orgel moet door den handelaar zijn weggehaald. Onder de clientèle van de Boazbank behoort ook het Chr. Lyceum te Zeist en het moeten vooral de lyceumgel- den zijn, die door den bediende ten eigen bate werden aangewend. Het bankbedrijf wordt met '4 Utrecht- sche personeel voortgezet. Zaterdag vervoegde zich een deur waarder in de Buiten Brouwersstraat te Amsterdam om den bewoner van drie hoog achter, zekeren H., wegens huur schuld, uit zijn woning te zetten. Deze uitzetting liep al ongeveer een jaar. Nu de steun van de gemeente was op gehouden, was H. wederom gedagvaard. Toen de deurwaarder kwam, was de bewoner afwezig. Toen het hijschtouw al uithing, kwam hij thuis en begon hij den deurwaarder en diens helpers te dreigen met ijzeren schoenmakersleesten. Hij ging vervolgens naar den zolder, sneed het hijschtouw van den deurwaar der aau stukken en bond aan den hijsch- haak een rooden doek. De deurwaarder riep toen assistentie van de politie in. Toen deze kwam, smeet de bewoner uit het dakraam met stukken pan en alles, wat voor de hand lag. H. werd gesom meerd op te houden met het plegen van verzet, maar H. zeide zich tot het uiterste te zullen verzetten. De politie trok toen de revolver en begon het zolderraam met scherp te beschieten. H. week achteruit, maar gooide ijzeren lees ten en het hijschblok van den deurwaar der naar beneden. Inmiddels waren ook agenlen naar boven gegaan met de revolver in de hand; toen zij op de derde verdieping kwamen stond de vrouw van II. achter een kachel gereed die naar beneden te werpen. De inspecteur waarschuwde, dat bet gooien onmiddellijk zou gevolgd wor den door een revolverschot. De vrouw week toen achteruit. H. zelf had een groot stuk hout in de hand, met de bedoeling, dat van de trap te werpen Ook hij volvoerde de bedreiging niet en gaf zich na nog eenig verzet over. Zaterdagmorgen had ten huize van den heer H. Ie Terwispel een betreurens waardig ongeluk plaats Hier vertoef den twee anti-militaristische sprekers, die te Wijnjeterp het woord zouden voe ren Eén van hen bezat een browning en verklaarde de werking aan den ander. Toen deze laatste, de heer B., onderwij zer te Schoten, het geladen wapen over zou nemen, ging het schot ai'. De kogel trof hem in het onderlijf. Eenige uren later is hij overleden. Te Bellingwolde is de vrouw van H. K. bij ongeluk door een geweerschot getroffen. Zij is aan de verwonding over leden Te Emmerik is het 9-jarig zoontje van den Ncderlandschen schipper De G. van zijn schip in den Rijn gevallen en verdronken. Zijn vader, die hem ter red ding in het water nasprong, verdween mede in de diepte. Het vorig jaar was reeds een 15-jarige zoon van denzelfden schripper in den Rijn verdronken. Zondagmiddag is bij een onweersbui le Venray. de jonge landbouwer J., die onder eenige boomen school, door den bliksem getroffen en gedood. Een jong, pas getrouwd paar uit Boedapest, brachtén de wittebroodswe ken door in de Tyroolsche Alpen. Met een touw aan elkaar gebonden, daalden zij een bergtop af, toen de man plotse ling struikelde en in den afgrond viel, zijn hoofd stootend tegcu een rolsblok. Hoewel hel touw niet was gebroken, had de jonge vrouw geene kracht genoeg, om haar man naar boven te trekken. Eeni- gen tijd sprak zij met hem en hij ant woordde, maar tegen den avond kwam geen antwoord meer van hemterug. Den volgenden morgen vonden toeristen hel echtpaar, de man was dood en de vrouw lag bewusteloos. Donderdagmiddag tijdens een hevig onweer is de gebrekkige koopman S. met paard en wagen van den Strijen- schen Dijk te Strijen gevallen, bij welk ongeluk de man het leven verloor. Ook het paard is hierbij omgekomen. - Te Herzogenrath overleed het 1- jarig eenigsl zoontje van de familie IC dal onder de electrische tram was ge raakt en wien beide beenen waren afge reden. Te Blarta in Spanje is tijdens een stierengevecht een tribune in elkaar ge stort, waarbij vijf toeschouwers werden gedood, vijftien zwaar werden gewond en een groot aantal er met lichte kwets uren afkwamen. WAARSCHUWING TEGEN DE INTERN. SNEEUWBALTRUST. In verband met het exploiteeren van een zgn. „Sneeuwbal" door de „Inter nationale Sneeuwbal-Trust", waarvan het kantoor is gevestigd Raamstraat 59 te 's-Gravenhage, vestigt de commissaris v. politie der afdeeling D. er de aandacht op, dat de stamboomkaarten van dezen (sneeuwbal de onderleekening dragen van P. A. C. Steunebrink als directeur, zijnde dezelfde persoon, "tegen wien door den commissaris van politie alhier is ge waarschuwd in verband met het „Del tasyndicaat", terwijl als inspecteur fun geert J. F. v. d. Boomen, tegen wien werd gewaarschuwd met betrekking tot de maatschappij „Aurora". gewpne Jurgens iets aangeboden. Prolongatie 2%. AUTOONGEVAL. UTRECHT, 26 Aug. V.D. Maandag avond pl.m. half 12 is le Utrecht door een defect aan de stuurinrichting een auto te water gereden op den Catharyne- singel. De bestuurder heeft zich zwem mende gered. Een inzittend 20-jarig meis je M. V. verdronk. Hedenmorgen half 6 is haar lijk opgehaald. VERKOOPINGEN - VERPACHTINGEN IN ZEELAND. Augs. 27 Middelburg, Tapijten, Rosier en Vervaat 28 Middelburg, Huis en Land, Ittmann. 29 Middelb., Landb.werkt., Notarishuis. 29 Grijpskerke, Inspan, Blaupot t. Cate. Sept. 2 Middelburg, Inboedels, Notarishuis. 3 St. Lam-ens, Paarden en en Inspan, Struve. ERNSTIG ONGELUK OP DEN RIJN. Zaterdagavond is op den Rijn bij Duisburg het scheepje „Nordster" toen liet van een sleep was losgemaakt, door den sterken stroom tegen een ander schip terechtgekomen en door midtlen gebroken. De Nederlandschë schipper W. ICuyper, zijn vrouw en drie kinderen, die in de kajuit waren, zijn verdronken. Twee knechts, die op iiet dek stonden, vielen overboord, doch konden gered worden. LAATSTE BERICHTEN. MARKTBERICHT. Goes, 26 Aug. Op de graanmarkt was er heden een vrij goede aanvoer, de handel was kalm. Nieuwe tarwe f15, rogge 11—11.50, zo mergerst 13—13.25, kookerwten 18—20 kroonerwfen 16—19.50, karwijzaad 40 41. haver 11—12. koolzaad' 20—22, schok kers 17—18. MOND- EN KLAUWZEER. Onder het vee van de landbouwers J. Versprille, E. Bentschap-Kwaak en R. J. A. van de Waeter tc Gr o ede is mond- en klauwzeer uilgebroken. HEVIGE BRAND. Men meldt ons uit Zutfen: Hedenmorgen heeft een brand gewoed in het perceel Barlheze 36, bewoond doo de familie Carssen. De bewoner Carssen kreeg zoodanige brandwonden, dat hij is overleden. Het huis is geheel uilge- brand, DE KON. FAMILIE. APELDOORN, 26 Aug. V. D. De-Koln. familie vertrekt half September van Het Loo naar den Ruygen Hoek, waar zij tot het begin van October zal vertoeven. WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 26 Aug. 3 uur. De cijfers tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. Londen 11.59 (11.59%). Berlijn 0.6ls/8 (0.613/a). Parijs 14.- (14.05). Brussel 12.92% (13.02%). Zwitserland 48.35 (48.35). Wcenen 0.0036% (0.0036%). Kopenhagen 41.75 (41.75). Christiania 35.75 (35.70). Stockholm 68.60 (68.50). New-York 2.58 (2.57%). BEURSO VERZICHT. AMSTERDAM, 26 Aug 3 uur. De effectenbeurs had heden weer e» stil verloop, en de koersen legden mecren- deels een neiging lot terugloopen den dag, hoewel de stemming daarom nog niet bepaald flauw was. Op de Olieafdeeling was de belangstel ling voor geconsolideerden wat afgeno men, maar legden die toch ook thans weer een vaste houding aan den dag. Koninklijken daarentegen waren aan den zwakken kant. Suikerwaarden golden over 't alge meen iels lager, in verband met de eenigszins gedaalde suikerprijzen in Amerika. Rubberfondsen in meerdere gevallen iels beneden de vorige koersen, waar schijnlijk als gevolg van de momentcel zwakkere lendenz op de Rubbermarkt. De Scheepvaartafdeeling was stil en ongeanimeerd. Holl. Lloyd's zakten opnieuw in. Tabakken volgden meerendeels een algemeene koersrichting. Van de Ned. Industrieelen waren de NAGEKOMEN BERICÏliÊN. AFLOOP VERKOOPINGEN. Vrijdag had ten overstaan van de no tarissen J. J. M. Mertens te Roosendaal en W. Hioolen te Middelburg in hotel de Fouw te Steenbergen de finale ver koop plaats van een hofstede met landerijen, gelegen in den Prins Hendrik Polder onder deze gemeente, groot 117,69,90 H.A. of 281 gemet 152 roeden in totaal ingezet op f 218.729,13, in 27 koopen. De koopen werden toegewezen als volgtde massa van koop 1 tot en met 8 aan K. W. van Dijke, St. Philipsland voor de som van f 93.950. De koopen 9 tot en met 27 aan de fir ma van Loon en Co. te Steenbergen voor de som van f145.550. lombo, Batavia n. Amsterdam. Tosari, p. 21. Aug. Ouessant, Rotter dam n. Java. Tambora, p. 21 Aug. Perim, Batavia n. Rotterdam. Tjerhnai, p. 22 Aug. v.mv 3 u. <30 m. Gibraltar, Java n. Rotterdam. Tapanoeli, 22 Aüg. n.m. le Rotterdam v. Vlissingen. Rindjani, 22 Aug. v. Singapore, Bataria n. Rotterdam. Jolian de Witt, p. 22 Aug. Perim, Am sterdam n. Batavia. Soemba, p. 22 Aug. Perim, Amsterdam' n. Batavia. Buitenzorg, p. 23 Aug. Suez, Rotter dam n. Java. Garoet, 23 Aug. v. Marseille, Java n. Rotterdam. Grolius, 22 Aug. v. Genua, Java n. Amsterdam. Insulinde, 23 Aug. v. Rotterdam n. Batavia. Nickery, p. 22 Aug. Dungeness, Am sterdam n. Suriname. Rembrandt, 23 Aug. te Batavia v. Am-- sterdam. Rondo, 22 Aug. v. Padang, Batavia n. Amsterdam. Slamat, 23 Aug. v.m. te Sabang, Rot terdam n. Batavia. Stoomvaartlijnen op N.-A m e r i k a. Rotterdam, wordt 24 Aug. n.m. te Ply mouth verwacht, New-York n. R'dam. Garoet, 22 Aug. te Marseille, Batavia u. Rotterdam. Nieuw Amsterdam, p. 23 Aug. v.m. 3 u. 30 m. Scilly, Rotterdam n. New-York. Veendam, 22 Aug. n.m. te New-York, v. Rotterdam. HANDEL, NIJVERHEID EN VISSCHERIJ. SPORT. Bij de door de gymnastiekvereni ging „Sparta" te Bergen op Zoom gehou den athletiekwedstrijden ter gelegenheid van haar 30-jarig bestaan, werden o.a. de volgende prijzen behaald: Hordenloop 110 M., no. 2M. Schippers.. Volharding, te Goes, in 22 sec.; speer werpen, no. 3, J. Herman, S. S. S. te Kloet in ge, 28.41 M.; Duitsche Drie sprong, no. 2, J. Herman, 11.76 M. en M. Schipper, Volharding te Goes 10.85* M. Beursvacantie. De Minister van Financiën heeft be paald, dal op Maandag 1 September a.s. de beurzen voor den geld- en fondsen handel zullen zijn gesloten, alsmede dat die dag voor geldleeningen, als bedoeld in afdeeling V der Beursvoorschriften 1914, niet als werkdag zal worden beschouwd. LEGER EN VLOOT. - De officier vau gezondheid le "kl. dr. F. J. H. van Deinse, is van Vlis singen overgeplaatst naar Willems oord a. b. van Hr. Ms. pantserschip! „Tromp". Vergund om naar Nederland terug te keeren aan den off. van gezondheid der 2e kl. S. A. G. Brumsen. De officier van administratie 3e kl. F. C. H. Schlamilch is bestemd voor den dienst in Oost-Indië. Blij' beschikking van den minister van marine rijn den 2en Sept. geplaatst-, a. b. van Hr. Ms. Heemskerck de offi cieren van administratie 3e kl. N. B. Spoor en G. van Beusekom, a. b. van Hr. Ms. Tromp de officieren van admini stratie 3e kl. J. Dekker en R. H. Cooke en a. b. van Ilr. Ms. Gelderland de officier van administratie 3e kl. J. C. Wi. Jobse. o— De officiersopleiding te Kampen. Het hoofdbestuur van de Verecniging van Officieren van de Nederlandsche landmacht heeft zich, in een aan den Minister van Oorlog gericht schrijven, uitgesproken tegen een geheelo of ge deeltelijke verplaatsing van de officiers opleiding naar Kampen. VERKEERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE. - Wij wijzen op de advertentie, voor komende in dit nummer, betreffende een goedkoopen trein, die Woensdag 3 Sept. e k. naar Dordrecht en Rotterdam D. P. zal rijden. Uit R i 11 a n d-B a t h wordt aan de „Avondster" gemeld dat binneukort de afbraak van (liet gelichte stoomschip „Siërra Grand" bij inschrijving wordt verkocht. Aan den besteller J. Braakman le Oostburg is met ingang van 1 Oc tober a.s. eervol ontslag verleend. Verplaatst van Oadzand naar Oost burg de vaste hulpbesteller A. de Gar- deijn met ingang van 1 October 1924. Indische stoomvaartlijnen. Stentor, 22 Aug. te Suez, Batavia n. Amsterdam. Orijnssen, p. 21 Aug. Terceira, Barba dos n. Amsterdam. Samarinda,, 21 Aug. v. Sabang, Rot terdam n. Batavia. Sitoebondo, 20 Aug. v. Batavia n. Rot terdam. Nias, 22 Aug. te Amsterdam v. Java. Prins der Nederlanden, 21 Aug. v. Co Afstandsrit O o s t e nd e-S pa. De uitslag van de derde snelheids proef is: 1. Pahud de Mortanges, Ne derland, 14.17 min.; 2. Bonvalet 11.50 min. Luitenant van der Goes 12 met 22 minuten. Eindeitslag: 1. Robin (België); 6. Pa hud de Mortanges (Nederland); 10. Van der Goes (Nederland). Luitenant Pahud de Mortanges ont ving bovendien een zilveren beker eu jonkheer van der Goes eveneens een beker. Bij de prijsuitreiking werden woorden van grooten lof tot de Nederlandsche deelnemers gesproken. BUITENLAND. NA DE CONFERENTIE VAN LONDENo De R ij k s d a gd e b a 11 e n. Maandagmiddag zijn de groote debat ten over het Dawes-rapport in den Rijks dag begonnen. En al dadelijk was "t een Duitsch- Na tionaal, Hergt, leider dier partij nog wel, die het vaur opende, en twee volle uren achter elkaar hevig gesticuleerend heeft gesproken. De kern van zijn beloog was ten slotte, de verklaring, namens de Duitsch-Nati- onale fractie, waarin hij zich tegen de aanvaarding der Londensche overeen komst uitsprak. Hergt sprak mot pathos, gebruikte het Lutheraansche woord „Hier sta ik, ik kim niet anders", maar niemand was daardoor onder den indruk, want niemand nam het heelmaal voor ernst. Het is n.l een publiek geheim, of dat eigenlijk al niet meer, dat de Duitsch- Nationalen zelf, 't lang niet met elkaar eens zijn. In de wandelgangen van den rijksdag werd de situatie zoo geschetst: 70 Duitsch-Nationalen vóór en 35 er tegen. Wanneer het Donderdag op stemmen aankomt zal men geen z.g. partijdwang uitoefenen, maar ieder lid vrijlaten tot het uitbrengen van Zijn stem. Hierdoor zouden de leiders van de Duitsch-Natio nalen op hun stuk kunnen blijven staan, maar zouden anderzijds de regeerings- voorstellen gered worden. Wat Hergt persoonlijk betreft meent men algemeen, dat hij in zijn hart voor aanneming is, maar officieel de plaats als leider wil innemen van de onverzoen lijke groep van 35. Na Hergt kwamen alle andere partijen nog aan het woord, maar natuurlijk had die der Duitsch-Nationalen de meeste belangstelling, want van hen hangt per slot alles af. De zitting verliep alzoo zeer kalm. Het eind was echter, dat dc rijkskan selier uitdrukkelijk verklaarde, dat de ré- geering bereid is Zaterdag te on derteekenen. President Elbert heeft hem daartoe krachtens art. 45 van de grondwet ge machtigd. Zij verwacht blijkbaar alle steun van nieuwe verkiezingen. En dit bewijst dan tevens, dat het Duitsch parlement, in haar huiflige samenstelling, geen juist beeld meer geeft van 'de 'meening van het Duitsche Volk.

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 2