No. 201 Dinsdag 26 Aug» 167° Jaargang BINNENLAND. y'erpachtingsvoörwa armen. Het Tweede Kamerlid de heer Weit- kamp heeft tot den Minister van Finan ciën de volgende vragen gericht: 1. Is de klacht in de vakbladen (zie Zeeuwsch Landbouwblad, als ook de Veldbode van Zaterdag 16 Aug. j.l., tikel, getiteld- „Een fossiele ambtenaar") juist, dal hij de verpachting van lïijks- gronden onder de gemeente Rilland-Batil (Prov. Zeeland) van Rijkswege geheel met de landbouwwetenschap en de prac- tijk strijdige verpachtingsvoorwaarden zijn gesteld? 2. Zoo ja„ is dan de Minister bei'eid, bedoelde verpachtingscondities te wijzi gen en, om herhaling te voorkomen, bij verdere eventueele gelegenheden de in de betrokken Provincies bestaande land bouworganisaties of de door die organi saties ingestelde pachtbureaux te raad plegen? Mr. BOON. Naar de N. Arak. Crt. verneemt, is het Tweede Kamerlid mr. Boon, die reeds eenigen tijd ernstig ongesteld te Spa had gelegen, vervoerd naar het ziekenhuis te Velp. Zijn toestand is voor uitgaand. ih: rijwielbelasting. Naar „De Standaard" verneemt, over treft het aantal rijwielen het oorspronke lijk geschatte aantal van één millioen aanmerkelijk en heeft de Rijksmunt op dracht gekregen voor den aanmaak van een tweede millioen rijwielplaatjes. (ambtenaren raden v. arbeid. De besluiten van de Raden van Arbeid te Breda en Zutphen om geen vermin dering toe le passen op de salarissen Aran de ambtenaren van die raden, als mede het besluit van den Raad van Ar beid le Leiden om de eerste 1000 gulden van elk salaris van verlaging vrij te stel len, zijn door de Kroon vernietigd. Uit Stad en Provincie. Directe belastingen, Verplaatst inel 1 Sept. a s. J. J. Stobbe, kommies 2e kl., van Hansweert naar Vlissingen; met 15 Sept. a.s.: A. van Alten, kommies 2e kl. van Nieuwdorpi naai- iBoekela en P. JM. van Baren id., van Boekelo naar Nieuw- dorpj; ingetrokken de verplaatsing van A. van Eek, kommies le kl. van Ilulst naar Vlissingen; benoemd met 1 Sept. lol Rijksklerk te Tilburg I. van Dam, thans part. klerk te Middelburg; verplaatst met 21 Aug. j.l.: Kv Mierop, kommies 2c kl. van Philippine naar IJmuiden; met 1 Sept. J. v. Dalen, kommies 2e kl. van Philippine naar Sas van Gent; A. Jonk heer kommies 2e kl. van Achtmaal naar Amsterdam, eervol ontslagen F. Zoet hout, adj.-commies le Middelburg. de audere bezoekers aan de hand mede te nemen, wat zeer lastig moet worden genoemd. o Uit Vliss De rekening over 1923 der gemeen te Vlissingen, welke Ier voorloopige vaststelling door Burg en Weth. aan den raad is aangeboden, wijst in ontvang aa f 2.308 026.341/? en in uilgaaf f2.122 391.099, alzoo een batig slot vai f 185.632.251/2, De buitengewone uitgaven bedroegen:. jloen stellen van de verschillende rich- U i t Middelburg. Gisteren kwam in ons "blad een advertentie voor over den verkoop van speldjes voor steun aan de beide jubi- leereude Maatschappijen tot Redding van Drenkelingen op a.s. Donderdag. Men verzoekt ons te melden, dat me de rnet het oog op de andere collectes op dien dag, deze verkoop is uitgesteld tot Donderdag 4 September. De vereeniging „Uit het Volk- .Voor het Volk" alhier heeft besloten den verjaardag van de Koningin te vie ren met een concert en een fakkelop tocht. Op Maandag 1 Sept. zal er des avonds om half negen op het Molenwater 'een uilvoering worden gegeven door het Middelb. Muziekkorps. Daarna pl m. ■half 10 zal een muzikale wandeling met fakkels door de straten onzer stad plaats hebben, met een viertal rustpunten, tij dens welke de muziek zich ook zal laten hooren. De te nemeh route is de volgende- Molenwater, Koepoortstraat, Lange en Korte Singelslraat, Brakstraat, Dam Z.Z. (rustpunt), Korte en Lange Delft, Lange en Korte Burg, Abdij (rustpunt), Wage- naarstraat. Hofplein, Lange Noordstraat, Markt (rustpunt) waar de stoet wordt oat- bonden. Yoor zoover noodig, herinneren wij er aan, dat het Middelburgsch Muziek korps Zondag a.s. weder een uilvoering in de Abdij alhier geeft, des morgens te 8 uur. Wij maken van deze gelegenheid ge bruik hen, die per rijwiel komen, nog eens op te wekken hun stalen ros in be waring te geven, waartoe alle gelegen heid bestaat, of althans hun rijwief tegen den muur te plaatsen en niet onder verbouw openbare scholen f 1 088.30, aanleg begraafplaats f 25.747.99; aan koop garage Badhuisstraat f 1.298.371/2, idem voormalig Beursgebouw f 10 611.18 idem van huizen f 993.60; idem perceel Droogdok nr. 8 f 15.538.50 en aanleg trottoirs f 1.090.98; samen f 59.371.992^. ''Dit is te vermeerderen met het nadeelig verschil tusschen de buitengewone in komsten en uilgaven over 1921 hetwelk nog door leeningSgeld gedekt moet wor den, dat is 16.183.95 of samen f 75.555.87y*. De buitengewone inkomsten bedroe gen in 1923 voor uitkcering van het grondbedrijf ter vermindering van de tegenover de waarde van den grond staande gemeentelijke schuld in verband met de eerste 5 jaarlijksche schatting dei- gronden f 76.466.89 en idem wegens voordeelig saldo der rekening van bui tengewone inkomsten en uitgaven van dat bedrijf over 1923 f 31.760.78, lotaal dus f 108.227.67, een voordeelig verschil dus tusschen inkomsten en uitgaven van f 32.671.791/*, welk bedrag in mindering komt op een te sluiten geldleening. Het batig slot van den gewonen dienst bedraagt dus f 185.632.25J/*-f 32.671.79i/, f 152.960.46. In globale cijfers werd meer ontvangen dan geraamd voor opcenten personeele belasting f4000; plaatselijke inkomsLen-; belasting f 106.000, verhaal pensioensbij dragen rf 2000; vergoeding andere ge meenten ingevolge art. 25 der Nijver- heidsonderwijswel f 4000; rente uitge zet kasgeld f 9500; teruggaaf kosten her stelling straten enz. f 20.000; voordeelig saldo ^woningbedrijf f2000; verkoop roerende goederen f 3500; bijdrage van het rijk in de kosten van werkverschaf fing f 9000; verschillende ontvangsten f 29.000 samen f 189.000. Minder ontvangen dan geraamd werd voor schoolgelden handelsherhalings-ou- derwijs f 2000; opcenten dividend- en tantième belasting f 3000; aanvulling der bijdrage van het Rijk in de kosten van L. O. i' 1000; teruggaaf door hel grond bedrijf van de rente en aflossing van diverse leeniugen f 19000; bijdrage van het Rijk ingevolge de woningwet f 2000, samen f 30.000. De ontvangsten waren dus f 189.000 min f 30.000 of f 159.000 meer dan ge raamd. Meer uitgegeven dan geraamd werd voor onderhoud enz. van het ge meentehuis f 5500; straatverlichting f 3000, jaarwedden opzichters F 2000; on derhoud van wegen f 11.000; idem riolen f 2000; werken voor derden f 15.000; na deelig saldo groentenveiling 3000; bij dragen aan audere gemeenten in de kosten van gymnasia f 3000; toelage aan klasse onderwijzeressen voor handwerk- onderwijs buiten de gewone schooluren f 7000; subsidie aan het burgerlijk arm bestuur f 19.000; rente kasgeld f 2500; aanschaffen schoolmeubelen bijzonder bijzonder onderwijs f 2500; pensioensbij dragen f 3000; werkverschaffing f 18.000, samen f 96.500. Minder uitgegeven dan geraamd werd voor verkiezingen f 2000; jaarwedden po litie 4000; gemeentereiniging f3000, onderhoud oeververdediging i' 6000; id. gebouwen M. O. f 3000; idem gebouwen L. O. f 3000; verlichting scholen L. O. f 3000; vergoeding bijzonder onderwijs (art. 101) f 4000; verpleging krankzin nigen f 2000; kosten werkloosheidsver zekering f 4000; bijdragen ingevolge de woningwei f 2500; onvoorziene uitgaven f 49.000; samen f 89.500. Er blijft dus meer uitgegeven dan feeraamd f 7000. Hel voordeelig saldo wordt dus ook hier f 159.000 min f 7000 is f 152.000. De hoogere inkomsten betreffende den post „hoofdelijke omslag" vloeien voort uit de omstandigheden, dat de nadere voorloopige uitkeering, alsmede de slot- uitkeeriug over het belastingjaar 1922 1923 aanzienlijk meer bedroegen dan waarop was gerekend. Bij het sluiten van den dienst 1922 moesten nog ver schillende bedragen worden ontv van „Gemeenschappelijk Belang", „Goed Wonen" en het Rijk (sportterrein). Deze sommen kwamen in 1923 binnen en 7-ijn verantwoord op den post „verschillende ontvangsten", waardoor dit artikel meer opbracht dan geraamd was. Ter goedkeuring wordt aangeboden de rekening van de Gezondheidscommissie, met een goed slot van f 561.22 en een post onder ontvangsten als bijdrage van de gemeente groot f 1300. r e 11 s is gekomen, zal op het stuk bouw land tusschen het dorp en den Noord- weg, dat kort geleden door de gemeente is aangekocht, een groot aantal palen. z,g. piketten gezien hebben, welke bij cenige nauwkeurige beschouwing een ze kere regelmatigheid in plaats vertoonen. Ten einde te weten met welk doel Üie daar geplaatst zijn, hebben wij ons ge wend lot den wethouder van 't Hoff, die op dal land, aan de hand van een door hem ontworpen plan, bezig svas met het tingen. Hij deelde ons mede, dat hel in .de be doeling ligt een straat aan te leggen van den Noordweg recht op de kerk, aanslui ting gevende op de thans bestaande dorpsstraat. Onze gemeente, zeide hij, ondergaat in den iaatsteu lijd grootc veranderingen. Wat echter hetzelfde ge bleven is, is dat het eigenlijke dorp, waar de Ned. Herv. Kerk staal, geen doortrek heeft. Men moet sleeds den zelfden weg terugkeeren waarlangs men op het dorp is gekomen. Dit, gevoegd bij de omstandigheid, dat het dorp niet aan den verkeersweg Middelburg-Domburg is gebouwd, mag wel een der oorzaken genoemd worden, dat het dorp, waar zich hel gemeentehuis bevindt, niet in aanzijn toeneemt. Het gemeentebestuur hoopt dal de uilwerking van het ontwor pen plan, St. Laurens ten goede zal ko men. Aan de Noordzijde van de nieuwe straat zal gelegenheid worden gegeven bouwperceelen te koopen, in de ver wachting, dat op die wijze binnen en kele jaren een aan ééne zijde bebouwde straat zal ontslaan. Het is inderdaad een mooi plan. Uit de teckfening zagen we, dat de bedoeling de tvoningen flinke voortuintjes te geven, terwijl een dubbele rij boomeu gedacht is om de straat het aanzien 'van een laan te geven. Uit verdere mededeolingen konden wij opmaken, dat verschillende onderdeelen het plan zoo zijn ontworpen, dat wanneer zij kunnen worden uitgevoerd, in samenwerking en onderling overleg, eeh en ander zal kunnen tol stand Lt>- men, zonder de financiën der gemeente 1 bijzonder te belasten. Wij mogen hierover eeliler niet meer mcdedeelen, omdat in deze eerst de Raad een beslissing moet nemen. Uit .Walcheren. Wie de laatste dagen langs het van den Noordweg af gelegen dorp S t. L a u- Gisteren hield de gemeenteraad van Se'rooskerke oen openbare vergade ring; alle leden waren tegenwoordig. Ingekomen is een schrijven vau J. Meijers Bzinhoudende, dat hij zich twenden zal lol Ged. Staten om inlich tingen over zijn haag. De voorzitter deelde mee, dat hij M. heeft medege deeld het besluit van den raad in de vorige vergadering (dat hij zijn haag moet verwijderen). Spr. meent, dat het 't beste, zal zijn een afwachtende houding aan te nemen iu deze. Tevens kan hij den raad mcedeeleu, dal de zand- bedding door hem is gemeten en die in. 'oldoeude dikte is aangebracht De begrooting van den vleeschkeu ringsdienst Ooslkapelle en omstreken werd door den voorzitter gelezen en voor kennisgeving aangenomen. Bij de behandeling der vaststelling van de gemeenlerekening 1923 vraagt de voorzitter de commissie verslag uit brengen. De heer Cornelisse zegt, dat de cijfers iu orde bevonden zijn en vraagt nog een paar inlichtingen, die de voorzitter geeft. Door de commissie wordt aanmer king gemaakt over het werk van den gemeente-ontvanger. Vele getallen zijn met een scherp voorwerp uitgekrabd, zelfs zoo, dat er gaten in het papier zijn. De voorzitter zegt, dal dit voor rekening van den ontvanger is, als Ged. Staten aanmerking maken. Als de cijfers maar in orde zijn. gaat de raad vrij uit. De secretaris zegt, dat hij den ontvauger gezegd heeft, dat hij een betere rekening moest klaar maken voor Ged. Staten. De heer Goedbloed zegt, dat hij er ook niet op gesteld is, dat zulk werk in het archief wordt geborgen; hij wordt er voor betaald, dus is hij verplicht zijn werk goed le doen. Meerdere raads leden spreken in dien geest. De voorzit ter zegt hem er op te zullen wijzen. De rekening bedraagt in ontv. f37035.5iy9, in uitgaaf f 28026.9 iy2, goed slot f 11008.61. De heer A. Melis vraagt in lichtingen, waarom leveranciers van hel dorp zoo weinig mogen leveren, aange zien hij posten in de rekening gezien heeft van leveranciers van elders, die zeer hoog waren. De heer P. de Visser zegt, dat er heel wat noodig is voor de gemeente, dat b.v. door Louwerse niet geleverd kan worden. Schoolbehoeflen b.v. wel. Die worden door het bestuur der Chr. school altijd bij Louwerse gekocht. De voorzitter zegt, dat als er een nieuw hoofd benoemd is voor de open bare school, hij hem een wenk in deze (zal geven. De begrooting voor den straatweg van Rijnburg tot aan den Westdjjk wordt in /ontvang en uitgaaf vastgesteld op f350. QN0NT5EEKLUK !N DE KEUKEN (Ing. Med.) De voorzitter zegt, dat de begrooling 1924 nog niet klaar is, anders zou hij die den raad hebben voorgelegd Bij de rondvraag vraagt de heer P. de Visser wat er hapert, dat de f 50 nog niet is uitbetaald aan slager Brouwer. De voorzitter antwoordt, dat Ged. Staten dit nog niet hebben goedgekeurd. Er is juist weer een brief over weggestuurd met nadere inlichtingen. De heer Iz. de Buck vraagt hdfe lang het gedeelte is dat nog bestraat moet worden in den Langen weg. De voorzitter zegt pi.m. 10 Meter. De heer Cornelisse vestigt de aandacht van B. en W. op den zijkant van den j bij het kerkplein der Herv. Kerk. Daar is de weg zoo weggespoeld, dat de steeueu er uit vallen. De voorzitter zegt onderzoek toe. De heer J. van Rooijeu, lichlwach- tcr bij 's Rijks kustverlichting te West- k a p e 11 e heeft, wegens het bereiken den 55-jarigen leeftijd en 11a een ruim 33 jarigen diensttijd, eervol ontslag aangevraagd tegen 1 November a.s U i t Z u i d-B e v e 1 a n d. - „De Zoom" deelt mede, dat Vrijdag het parket uit Breda een onderzoek in stelde ter plaatse, waai* op 26 Juii het auto-ongeluk bij Woensdrechl gebeurde, waarbij wijlen de heer J J. de Jonge te Goes ernstig werd verwond. Alle getuigen waren hiervoor opgeroepen. De heer P. A. Liefbroer uil Bergen op Zoom werd als deskundige gehoord. - Zondagavond werd een deel der gemeente Ierseke opgeschrikt door brandgeroep. Er bleek binnenbrand le zijn bij den barbier R. Bereidwillige han den hielpen de zaak spoedig bVusschen, zoodat de spuit niet uit behoefde te rukken. De bewoner was afwezig, alleen de kinderen waren Ihuis. De politie heeft de zaak in handen. Nader meldt men ons Reeds Zondagavond is de barbier R. in arrest gehouden, verdacht van brand stichting in zijn woning. Na het afleggen van een gedeeltelijke, bekentenis is hij naar Middelburg overgebracht. voogd, de heer W. A. De Blaey, een toe spraak om den algemeen geachten pre dikant te danken voor alles wat hij ge durende zijn verblijf te Hansweert had gedaan en werd gezongen Gcz. 251 vers 3 Ned Ilerv kerk. Aangenomen de toezegging van be roep naar Hansweert, door ds. A. G. B. ten Kale, hulpprediker te Heemstede. ONDERWIJS. Ter benoeming van personeel aan de Avondschool voor Nijverheidsonder wijs te Vlissingen bieden Burg. en Weth. de volgende voordrachten aan den raad aan voor tijdelijke benoemingen van 1 September 1924 lot en met 31 Augustus 1925: voor tijdelijk leeraar in de wiskunde (10 lesuren) de heeren. Ph. P. J Stryers, te Vlissingen; A. Blok, te Ylissingeu; W. Sclierpbier, Amsterdam; id. in wiskun de (9 lesuren) de heeren J. de Bruyn, O. en W. Souburg; W. Gil. Goris, Eche- veningett; B. D. de Roos, Middelburg; idem in Nederlandsche taal (9 lesuren) de heeren Tj. Hesselius, M. M. Franke, Tj. Bakker, allen Vlissingen; idem in handtêekenen (15 lesuren) de heeren M. Schipper. Den Haag. J. 0. v.' d. Reyden, Leiden, en J. H. Graven- kamp, Iïhedcn, idem in machineteekcuen (13 lesuren) de heer M. Vader, Vlissingen (herbenoe ming). Voor een definitieve benoeming met ingang van 1 September worden voorge dragen de heeren J. Spuyman (3 les uren) voor natuurkunde, en I). Wage- maker voor handteekenen (15 lesuren). Deze heide hoereu zijn thans als zoo danig tijdelijk aan de inrichting ver bonden. Uit Zeeuwse h-V laanderen W. D. De Sluische muziekvereeniging gaf Zondag een concert te Brugge. Wel een bewijs dat dit gezelschap ook bij onze Zuidelijke naburen goed staal aan geschreven. voor de slachtoffers van de stormramp. Door de redactie der Middelb. Crt. werd nog ontvangen van P. f 2.50 en A. K. te M. f 2.50. Te samen met de vori ge giften f 1137 14, KUNST EN WETENSCHAPPEN. yereeuiging „H end riek de Kcyse r". Naar de „Maasb." verneemt, is de Vereeniging „Heudrick de Keyser" te Amsterdam, door aankoop eigenaresse geworden van het perceel aan het Spaar- ne no. 108 te Haarlem. Door de activiteit dezer vereeniging is opnieuw een prach tig specimen van oude architectuur be houden. De gevel met zijn zoo volledig en gaaf bewaarden top en dc fijne profi leering van den ingang is een kostbaar monument. LANDBOUW. Directe uitvoer van oude kip pen en jonge hanen uit Zeeland naar Berlijn. De speciaal-wagon is aangekomen en wordt Donderdag aan het station Mid delburg geladen. Dc gelegenheid tot af levering is opengesteld van half lien v m. tol 3 uur u.m. en wel van half 10 lot 12 uur voor landbouwers en andere pluim veehouders, daarna ook voor pluimvee- handelaren tot de \vagon gevuld is. Eenden kunnen mei dezen wagon niet mee, alleen oude kippen en jonge hanen (tenminste 3 maanden oud', totaal 1500 stuks. De Iiollandsclie vertegenwoordiger der Berlijnsche firma zal aanwezig zijn en zal uitbelalen 75 cents per K.G. le- ■end gewicht, aan den wagon gewogen. Verzocht wordt de dieren bij voorkeur denzelfden morgen vroeg eerst op te vangen en in te pakken en voor verpak king te gebruiken kevies of kratten en die niet dicht te dekken. In gesloten kisten treedt spoedig broeiing op, waar door de kwaliteit der dieren spoedig vermindert en zelfs lieel gauw ziekte ontstaat. De dieren worden los in den wagon ge laden, ieder krijgt dus zijn eigen ver pakking weer mee terug. Domburg. B, VAN ASPEREX VERVENNE. KERKNIEUWS. De bevestiging en intrede van ds. C. van der Waa, beroepen predikant le Waarde, is bepaald op 19 October a.s. De bevestiging zal plaats hebben door ds Kijne, vroeger te Ierseke. Wegens beroep naar Zicrikzee, waar hij a.s. Zondag zijn intrede zal doen, hield de predikant C J. van Waar- RECKT7.AKEN. Iu vrijheid gesteld J. B. 37 jaar, natuurgeneeskundige, verdacht van op lichting gepleegd te Vlissingen in 1923 en 1924. Alhier is den Officier van Justitie voorgeleid A. J. B. 25 jaar werkman te Vlissi ngen verdacht van diefstal ge pleegd te Vlissingen op 22 Augustus j.l. De moord met roof te Etten. denburg van Hansweert voor eenj De Hooge Raad heeft Maandag ver- stampvolle kerk zijn afscheidsrede naar worpen het cassatieberoep vau P. Bals aanleiding van Philip. 1 vers 27. 1 tegen een arrest van het gerechtshof le Door den Consulent Ds. Jonker te Bic- 's Hertogenbosch, waarbij hij is veroor- zelinge werd de scheidende leeraar toe- 'deeld tot 15 jaar gevangenisstraf wegens gesproken namens de Ring-predikanten, diefstal met geweldpleging, den dood ten de gemeente en de Kerkelijke Besturen gevolge hebbende, bij den landbouwer en werd hem toegezongen Ps 121 vers 4. Naalden te Etten. Ten slotte hield de President-Kerk- o

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 1