BEURSNOTEERING VAN HEDEN. V 'AMSTERDAM, 25 Augs. (Slotkoers). 6 pCt. Nederland 1923 99%; 6 pCt. Nederland 1922 99 vijftien zestiende 5 pCt. Nederland 1918 89%; 4% pCt. Ne derland 1917 84%; 2% pCt. Nederland W. Schuld 53; 3 pCt do. Oblig. 67%; 3 pCt. do Certif 67. Cert. Ned Hand. Mij. 133%; Aand. Ned. Ind. Handelsb. 136%, Aand. Kolo niale Bank 177%; Kon. Petrol. Aand. 3343351/2- Gecons. IIoll 156—161, Cult Mij. Vorstenlanden 169, Handelsv. Am sterdam 513 -514, Javasche Cultuur 369 '.—372; Aand. Deli Maatsch. 365"/»; Am- sterd. Rubber 149%. Ned. Amerik. Vaart 81%; Ned. Scheep vaartunie 126; Kon. Holl. Lloyd 6%— '8i/3; Kon. Ned. Stoomb. Mij. 78%; Gouda A. 171/j; Jurgens A. 61 62, Anaconda 82, Steels 112; Erie 30-, Union Parifie 148, Common Marine 10- Prefered do. 42%, Maxwell Gr. C. v. A 4 vijftien zestiende; Maxwell Land CerL v. Inc. Bonds 12 vijf zestiende; Prolongatie 2% Russen: Obl. 1880 6; Markt sluit nauwelijks prijshoudend .Wisselkoersen Londen 11 59s/tBerlijn 0.60; Weenen 0.0036; Parijs 1105; Brussel 13 025; Dollar Cable 2.57% telegrafisch weerbericht. Medegedeeld door het Koninkl. Ned. Met. Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 25 Aug. Hoogste barometerstand 771.3 te Toulouse. Laagste barometerstand 756.8 te Memel. Verwachting van den avond van 25 tot den avond van 26 dezer Zwakke tot matige Westelijke tot Zuid- Westelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen. Warmer. Temperatuur alhier 's morgens 9 uur ,60 gr., 12 uur 63 gr., 3 uur 65 gr. 'Mvsyen Ho/hu meenemen.. (Ingez. Med.) rechtzaken. - De rechtbank te Zwolle heeft be handeld de zaak tegen J. R., te Hattem, beklaagd van een misdrijf tegen de ze den. Twee getuigen, vrienden van be klaagde, legden onder ecde een verkla ring af, geheel afwijkend van de ver klaring die zij bij de politie hadden ge daan. De zaak werd eenige tijd ge schorst en daarna kwam één der getui gen op zijn verklaring terug, de ander, de 24-jarige H. v. H. te Hattem, bleef er echter bij. Hij werd, verdacht van meineed, onmiddellijk gevangen genomen Tegen J. R werd één jaar gev. straf geëischt. HOOG WATER. VllMingen. Zomertijd. Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag (Het tijdstip van hoog Domburg valt 9 minuten Vlissingen.) 26 Aug. v.m 11.45 27 n.m. 12.36 28 1.20 29 1.55 20 2.27 31 3.— 1 Sept. 3.38 water te na dat te Dansavond. Gisterenavond was de groote zaal ge heel gevuld met bezoekers, die ten deele kwamen om zelf een dansje te doen; waarvoor het weer zeker nu zeer ge schikt was; maar de attractie voor de meeslen was toch de aankondiging, dat miss Mary Evans haar Rythmische den- sen zou doen zien. Wij hebben er ook een kijkje geno men en kunnen getuigen, dat wat deze Engelsche danseres brengt, zeker lot het goede op dit gebied mag worden gere kend. In verschillende der vertolkte me- lodiên gaf miss Evans blijk van zeer goede studie, die haar ook in de toe komst zeker te pas zal komen. Bij de beoordeeling van haar optre den, dient echter rekening te worden gehouden met verschillende minder gun stige factoren, het opkomen door de zelfde deur als het publiek, en dikwijls door hel publiek heen, en het niet dan sen op een looneel, maar vlak tusschen de menschen en heen en weer loopende kellners, de minder goed belichting, dit alles werkte niet mede. Dat het Irio Höfelein-Bekker, spelende van een pianopartituur, na slechts één korte repclitie nog op zulk een wijze kon begeleiden, toont op welk een hoog mu zikaal peil dit trio staat. Het monument-van Dale. Bij de onthulling van het monument van J. II. van Dale op 3 September te Sluis zal H. M. de Koningin vertegen woordigd worden door Haren Kamer heer in buitengewonen dienst, jhr. W. Z. van Teijlingen te Oostkapelle. Onderwijs. Door burg. en wclh. van Vlissin gen wordt aan den raad voorgesteld aan de Hoogere Handelsschool opnieuw te benoemen voor het tijdvak 1 Septem ber 1924 tot 31 Augustus 1925 tot tijdelijk leeraar in de Geschiedenis en Staatswe tenschappen, den heer A. Potjewijd; tot tijdelijk leerares in Engelsche Handels correspondentie, mej. P. M. Taal, en tot tijdelijk leeraar in Fransche taal en han delscorrespondentie, den heer A. J. M Bracke. Voor heizelfde tijdvak stellen B.en W voor opnieuw te benoemen aan de Handelsherhalingsschool de heeren O. v. Alten voor Duitsch, J. Q. Brand voor Handelskennis en Handelsrekenen, J. Butler voor Nederlandsch, E. Hoek voor gewone vakken, J. J. Laernoes voor Fransch en gewone vakken, D. van Maris voor Aardrijkskunde en gewone vakken, A. Mels voor Duilsch, Z. O. Ie Clercq voor Machineschrijven en I. Sinke voor boekhouden, machineschrijven en steno grafie. Al de voorgedragenen wonen te Vlis- singe.n Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 Sept. a.s. benoemd tot directeur van en leeraar aan de R. H. Bu S. te Z i e - ritzee, de heer H. de Noo Bzn, te 's Gravenhage; is wederom tijdelijk be noemd tot leeraar aan de R. II. B. S. te Vlissingen, de heer A. Potjewijd. Geslaagd te 's Gravenhage voor het 2e gedeelte notarieel examen de heer W. J. 0. Koole, geboren te Ellewouts- dijk. Geslaagd te Rotterdam voor het examen hoofdacte, de heeren J. Louwer- se, Koudekerkc; M. A. de Looff, Kamperland; L. G. J. Lockefeer, St. J a n s t e e n. Geslaagd te Rotterdam voor het examen nuttige handwerken de dames N. A. vau Daalen, Aardenburg, en II. S. van Male, S c h o o u d ij k e. aanduiding van plaats en uur van inla ding, te verzenden hoeveelheid. Voor Frankrijk: naam en adres van den geadresseerde. Voor Duitschland: plaats van bestem ming; soort en hoeveelheid der te ver zenden aardappelen. De kosten van inspectie bedragen f 3.50 per wagon of per 10.000 K.G. en f 2.50 per halve wagon, te voldoen bij de afgifte van het certificaat, waarvoor nog 10 cents wordt berekend. Het inzenden van onvolledige opga ven en het niet tijdig aanvragen van inspectie, kan tot vertraging in de af gifte van certificaten aanleiding geven. landbouw, Te N i s s e zijn eenige varkens lij-' dende aan vlekziekte; een groot varken is aan die ziekte gestorven. Onder het vee van den landbouwer A. C. Wisse te Schore is mond- en klauwzeer geconstateerd. Te Ka p e 11 e zal een cursus gehou den worden in het sorteeren en ver pakken van fruit. De heer W. Glas, voorzitter van de vereeniging van oud-leerlingen van de tuiubouwcursussen zal onderwijs geven. Invoer van vee. in België. De redacteur der „Maasb." te Brussel meldt Met ingang van 1 September zal bij ministerieel besluit langs het tolkantoor Sant vliet de invoer in België weer toe gelaten zijn van Nederlandsche herkau wers, (met uitzondering evenwel van melkkoeien en hoogdrachtige koeien en vaarzen. Inspectie aardappelen van Frankrijk en Duitschland. Dc inspecteur, hoofd van den Planten- ziektenkundigen Dienst, N. van Poete ren, brengt in het „Z. Landb. blad" ter kennis van hen, die voor hun naar Frankrijk en Duitschland te exporteeren aardappelen een gezondheidscertificaat ran den Plantenzieklenkundigen Dienst wenschen te ontvangen, dat deze certi ficaten slechts afgegeven worden na in spectie der zending. Aanvragen tot inspectie moeten gericht worden minstens twee etmalen voordat deze inspectie moet worden uitgevoerd, tot de volgende kringambtenaren- Voor West-Noord-Brabant tot de lijn Kaatsheuvel, Tilburg, Baarle-Nassau, Tholen en St. Philipsland. K. Onrust, Oudenbosch. Voor Walcheren, Noord- en Zuid-Beve land ,T. Adema le Goes, telefoon No. 101. Voor West Zeeuwsch-Vlaanderen L- van Dijk le Schoondijke, telefoon No. 5. Voor Oost Zeeuwsch Vlaanderen, be halve Axel en Sas van Gent: A. E. Lan- genliorst te Hulst, telefoon No. 59. Voor Axel en Sas van Gent P. Lefeber te Axel. Voor het niet genoemde gedeelte van Zeeland (S.chouwen-Duiveland)- 't hoofd bureau van den Plantcnziektenkundigen Dienst te Wageningen, telefoon No. 118. Bij de aanvrage tot inspectie moet worden opgegevenhet land waarheen zal worden geëxporteerd. Nauwkeurige AFLOOP VERKOOPINGEN. Door Notaris W. Hioolen is Zater dag in het openbaar verkocht in het café van den heer P. Leenhouts te Ar- ncmuiden Perceel 1. Een huis met Schuur en Tuin, aan de Langstraat te A r n e m den A 153, groot 3 aren 60 centiaren. Ivoopcrs voor f 2700 Joh. de Klerk en A. Flipse beiden Middelburg. Perceel 2. Een Huis met Schuur en Tuin, aau de Langstraat te Amemuidcn, A 152, groot 1 are 62 centiaren. Kooper voor f 1500 Corn. v. Waarde. Arnemuiden. Perceel 3. Een Huis en Erf, met Tuin, aan de Nieuwslraat te Arnemuiden, groot 1 are 9 centiaren. Opgehouden. LAATSTE BERICHTEN. MARKTBERICHT. Rotterdam, 25 Augustus. Binnenlandsche granen. Tarwe, jari ge, met minder aanbod, hooger verkocht, puike f 1717.40. Nieuwe beperkt aan bod, naar kwaliteit 14—16.50, rogge 11— 12, gerst, Chevalier, winter en zomer, alle 13—13.50, haver 11.40—11.90. Erwten, kleine groene, in de beslist puike kwaliteiten, hooger betaald, 16— 16.20. Schokkers, vrijwel onveranderd, 16—19. DE PERSONEELRAAD BIJ DE NED. SPOORWEGEN. Naar de Courant verneemt, heeft het hoofdbestuur van den Prot. Christ. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel be sloten, nu er geen overeenstemming ver kregen is lusschen de hoofdbesturen der vijf personeelbonden inzake den perso- neelraad, geheel zelfstandig zijn meening dienaangaande aan de directie der Ne derlandsche Spoorwegen kenbaar te ma ken. "Van dit besluit heeft het hoofd bestuur Zaterdag schriftelijk aan de an dere bonden kennis gegeven. Overeenkomstig de eerste mededee- lingen van dit blad zullen dus de hoofd besturen van de Nederlandsche Veree niging en den R. K. Bond St. Paphaèl samenwerken inzake het ontwerp per- soneelraad, daarnaast zal ook samen werking plaats hebben tusschen da hoofdbesturen van den B. A. N. S. en den Neutralen Bond, terwijl de Prot 'Christ. Bond een afzonderlijk standpunt inneemt. DOOR EEN TREIN GEDOOD. Hedenmorgen omstreeks 10 uur is de olieventer M. v. S. uit Helmond, op den overweg nabij Roosein bij Helmond door een uit de richting Deurne komen den trein verpletterd. Hij was op slag dood. Ook de oliekar en de hond die (den wagen trok werden vermorzeld. De slagboomen waren niet neergelaten. De politie stelt een onderzoek in. DROEVIG ONGEVAL. BEILEN, 25 Augs. Op den overweg nabij Beilen is hedenmorgen een paard en wagen door een uit Groningen ko menden D-trein gegrepen en vermorzeld. De landbouwers Koerts en Koning uit Zwiggelte werden gedood. Het paard van der slachtoffers werd bijna een K M. mcdcgcsleurd. WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 25 Augs. 3 uur. De cijfers tusschen haakjes zijn de koersen van Vrijdag: Londen 13.59% (11.5991/?). Berlijn 0.61% (0.61%). Parijs 14.05 (13.92%). Brussel 13.02% (12.87%) Zwitserland 48.35 (4.835). Weenen 0.0036% (0.0036%). Kopenhagen 41.75 (4180). Stockholm 65.80 (68.50). Christiania 35.70 (35.75). New-York 2.57% (2.57%). BEURSOVERZICHT. AMSTERDAM, 25 Aug. 3 uur. De nieuwe week had weinig verande ring in de situatie op de effectenbeurs gebracht. Wederom waren de omzetten van bescheiden afmetingen, en de koer sen op de meeste afdeelingen verschil den niet veel bij die van den (yorigen beursdag. Vandaag waren het geconsolideerden die voor een afwisseling zorg droegen, die onder vrij levendigen handel tot bo ven 160 stegen. Koninklijken lagen vrijwel onbewogen in de markt, en bewogen zich dan ook binnen enge grenzen. Op de scheepvaartafdeeïing waren Kon. Holl. Lloyd aan aanbod onderhevig, en leden dientengevolge een verlies. Ook de andere scheepvaartpapieren, hoewel niet veel veranderd, waren eer der geneigd terug te loopen. In tabakken ging weinig om en wer den die op ongeveer het vorig koersni- veau verhandeld. Van de suikerafdeeling zakten H". V. A.'s een weinig in, terwijl geringe koers verschillen vielen waar te nemen. Van de Ned. Industrieelen waren de Jurgenswaarden ook thans weer aan den vasten kant. Prolongatie 2%. DE ECONOMISCHE°ONTRUIMING VAN HET ROERGEBIED. BERLIJN, 25 Augs. V. D. Te Dussel- dorf vinden binnenkort Fransch-Belgi- sche besprekingen plaats over de maat regelen tot doorvoering van de te Londen besloten economische ontruiming van hel Roergebied. EEN VROUWELIJKE LANDRU? BERLIJN, 25 Augs. V. D. De 53-jarige weduwe Kruegcr, uit het Brandenburg- sche dorp Hamme, werd gearresteerd onder ernstige verdenking, drie mannen, waarmede zij gehuwd was, vermoord te hebben. HET DAWES-PLAN. BERLIJN, 25 Augs. V. D. De econo mische en fiuancieele commissie van den Rijkseconomischen raad heeft zich met 31 tegen 10 stemmen uitgesproken v de aanvaarding van het Dawes-plan. In de commissie van den Beierschen Land dag sprak de Minister-president even eens ten gunste van de aanneming. Een stemming heeft nog niet plaats gehad. BERLIJN, 25 Augs. V. D. De com missie voor buitenlandsche aangelegen heden van den Rijksdag heeft Zondag de voor de uitvoering van het Dawesplan noodigc spoorwegwet en de wet inzake de industrieele obligaties, aangenomen. DE LEÈNING VAN DUITSGHLAND. LONDEN, 25 Augs. V. D. De „City Editor" van de „Daily Mail' zegt, dat onder de Amerikaansche finan ciers eenige ongerustheid heerscht inzake de leening van 40 millioen jpond voor Duitschland. De financiers in Wallstreet zouden meer veiligheid wenschen in den vorm van internationale waarborgen, waarvan Groot-Brittanniê een deel der lasten zou moeten dragen. B ANK-KRACH. LONDEN, 25 Augs. V. D. Uit Brussel wordt gemeld, dat de politie nasporingeu verricht naar Ernest de Schutter, een Vooraanstaand bankier. Men gelooft, dat hij met de Noorderzon is vertrokken en 1 millioen francs van de De Schutterbank heeft meegenomen. verschillende berichten. Naar het „U. D." verneemt, is het lijkje van het 10-jarig dochtertje der Ulrechtsche familie G., dat dezer dagen uit een pontaak overboord is geslagen. Vrijdagochtend bij Ochten opgehaald. Een winkelierster te Gent, die sinds eenige dagen niet door haar buren ge zien was, werd, gezeten in een stoel en met een gapende wonde boven het rech teroor, dood in haar huis aangetroffen. In haar woning was alles overhoop gehaald. Op de toonbank van haar winkel lag een briefje van den volgende inhoud: Terwijl ilc sliep, heeft zij mij besto len; ik heb haar bedreigd en zij "heeft een mes genomen. Toen heb ik haar met <?en ijzeren staaf geslagen (w.g.) Een schipper, die hier veel aan huis komt." De politie meent, dat het briefje ge schreven is, met het doel, haar op een dwaalspoor te brengen. (Msb.) - Een dronken chauffeur heeft Dins dag in het Noorden van Berlijn groote opschudding verwekt. De man reed eerst met zijn auto het trottoir van een druk ke straat op. Hier werd een 7-jarig jon getje omvergeworpen en ernstig gewond. Vervolgens werd een winkelruit verbrij zeld. De chauffeur reed nu achteruit, reed hierbij een 69-jarige wouw om en kwam vervolgens in botsing met een andere auto, die juist voorbijkwam. Toen liet de chauffeur zijn auto in den steek en ging er vandoor. Hij slaagde er in, te ontkomen, maar zal wel spoedig wor den gevonden, daar men het nummer van zijn auto kent. N. R. Crt. WAARSCHUWING. De Commissaris van Politie afd. D., te ;-Gravenhage waarschuwt tegen bet af leveren van goederen hoofdzakelijk zui velproducten (kaas enz.) aan Dirk Uilten- bogaard, geboren te Bodegraven 2 Dcc. 1883 'zich noemende kaashandelaar wonende te 's-Gravenhage, Rij'swijksche weg 224. Hij reist het platteland af en koopt voornamelijk groote hoeveelheden volvette kaas enz. bij landbouwers. O.a. deed hij zulks bij meerdere landbouwers in den omtrek van Zoeterwoude. Betaling blijft steeds achterwege. handel, nijverheid en visscherij. 't Vrachtstoomschip „Tapanoeli" voor den Rotterdamschen Lloyd, dat aan de werf der Kon. Maatsch. „de Schelde" te Vlissingen van machines en ketels is voorzien, heeft bij den gehouden proef tocht aan de gestelde eischen voldaan. verkeerswezen, post en telegrafie. Op de reede van Vlissingen is aangekomen het Engelsche schip „Fa- reway" met den tweeden telefoonkabel Domburg-Engeland aan boord. Aan den besteller A. v. d. Heijden te Koudekerkc is met ingang vau 1 September a.s. eervol ontslag verleend. Verplaatst met ingang van 1 Sep tember a.s. van Breskens naar Oost burg de besteller I. 0. de Meij. Internationale ipo s 11 ar i e ve n. Een draadloos telegram uit Stockholm meldt, dat het internationale postcon- gres, dat aldaar samengekomen is, beslo ten heeft de internationale posttarieven terug te brengen tot de normale bedra gen, van vóór den oorlog en le stellen op 25 goud-centimes voor brieven en 15 goud-centimes voor briefkaarten. Dit besluit zal op 1 October 1925 in werking treden. LEGER EN VLOOT. Adelborst 1ste kl. der koninklijke' marine-reserve L. Stobbe wordt wegens beëindiging van den voorgeschreven oefeningstijd ontheven van zijne plaat sing aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Vlissingen en in het genot van groot verlof gesteld. Officier van den marine-stoom vaartdienst 1ste kl. D'. M. Bot wordt 1 Sept. a.s. overgeplaatst van Willemsoord naar Amsterdam en toegevoegd aan den directeur van het marine-etablissement aldaar. Officier van adminislralie 1ste kl. A. van Houte is bestemd voor den dienst in Oost-Indië. De officier van den marine-stoom vaartdienst C. van der Linde wordt te Willemsoord overgeplaatst aan boord van Hr. Ms. torpedoboot Z 4. sport. Een demonstratie door de Middelburgse he Reddingsbri gade. Gewapend met regenjassen en para- pluies, waren de meeste bezoekers Za terdagmiddag getrokken naar het terrein naast de Bad- en Zweminrichting, maar gelukkig was dit een begrijpelijke, maar overbodige voorzorgsmaatregel, het bleef droog gedurende de demonstratie, die de leden van de Middelburgsche Reddings brigade, onderafdeeling van de zwem- vereeniging „Luctor et Emergo" daar ga ven. Van af het voor den wal liggende vlot was het de voorzitter van „L. et E.", de heer W. de Graaf, die de aanwezi gen welkom heette en in het bijzonder de vertegenwoordigers van het gemeente bestuur, namelijk de heer J. Onderdijk, wethouder, en de raadsleden de dames de Graaf, Corné eu Weijl en de heeren Boasson en Vertregt. Spr. wees er op, dat de raad een subsidie uittrok voor de Brigade, en nu wilde deze eens laten zien, wat met de nieuwe reddingsmidde len kan worden bereikt. Ook de andere militaire- en burgerautoriteiten en de verdere belangstellenden, onder wie ver schillende leidende personen uit de zwemwereld te Vlissingen, heette spr. welkom. Hierna werd door eenige leden ten eerste een demonstratie gegeven in zwemvaardigheid en achtereenvolgens za gen wij buikzwemmen alleen met de armen, alleen met de beenen, schoolslag, vrijen slag, rugzwemmen met beenen of armen of allebei samen, onder water zwemmen enz., en bij alles gaven de leden blijk van meester te zijn op dit terrein. Dit was echter maar 'n hors d'ocuvre, want het volgende nummer zou ons eerst het toepassen der reddingsmiddelen doen zien, eerst van het meest eenvoudige, den haak. Vervolgens werd gewerkt met de reddingslijn, aan de eene zijde waar van zich een kleine boei bevindt en aan de andere zijde een leeren gordel. Men kan deze lijn daardoor op verschillende manieren toepassen, ten eerste kan men de boei den drenkeling toewerpen en daarbij is het gewenscht het riem zelf rond het lijf le doen, opdat de Jijn niet te ver weg schiet, ook kan een ,te water gaande redder zich het riem omdoen en kan een tweede redder op den wal blijven staan, om de lijn te vieren jen later le helpen trekken bij hef naar den wal brengen van den drenkeling. Deze lijnen zijn op verschillende plaat sen in de stad gedeponeerd,het gebruik van kleine boeien geeft een voordetel boven de groote van vroeger, omdat de kleine beter te hanteeren zijn en ook boven de lijnen inet houten kogels aan het einde, die gevaar opleveren kunnen voor den drenkeling en nog wel gebruikt kunnen worden bij ijsongelukken, dan kan de bal langs het ij's rollen en voor komt een ijzerdraad aan het einde van de lijn het afsnijden op den ijsrand. Ook met de zakreddingslijn, zooals ieder lid der brigade er steeds een bij zich draagt, en die 10 M. lang is. werd gede monstreerd, alles met goed succes. In afwijking van het programma werd eerst getoond hoe een geoefend zwem mer, die door kramp of dergelijk niet zelf meer naar den wal kan zwemmen, op verschillende manieren door een an der zwemmer is te redden, wat natuurlijk nog makkelijker is dan het redden van een werkelijken drenkeling, vooral als die geheel niet zwemmen kan. Er werd daarom vervolgens eerst op den wal en toen in het water getoond welke midde-

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 2