No. 200 Maandag 25 Aug* 1924 167e Jaargang BINNENLAND. DE SALARISHERZIENING VAN IIET RIJKSPERSONEEL. Het Comité van neutraal overheids personeel (C.N.O.P.) en het Comité ter behartiging van de algemeene belangen van overheidspersoneel (A.C.O.P.) heeft een manifest aan de Nederlandsche bur gerij gericht, waarin zij schrijven: Terwijl sinds September 1922 'l duur- tepeil zich met groote hardnekkigheid handhaaft, heeft het overheidspersoneel aderlating op aderlating moeten onder gaan. Zij werden de slachtoffers eener stelselmatige sluitpostpolitiek. Zóóver heeft men durven gaau, dat minister Colijn in de Kamer en in zijn bekende Bilthovensche rede moest erkennen, dat de salarissen reeds beneden het behoef- tepeil waren neergedrukt en eerder voor verhooging dan voor verlaging in aan merking moesten komen. Zijn de ambtenaren dan paria"s onzer samenleving, dat een dergelijke politiek mag en kan worden gevoerd? Wil men dan met alle geweld den goeden naam, welken het Overheidspersoneel .geniet, doen plaatsmaken voor de slechte re putatie van sommige Omitenlandsche ambtenarencorpsen? De boog kan ook te strak gespannen worden. De regeeriug schijnt door te willen zetten. Zij heeft den minister van marine belast met nieuwe salarisverlagingen voor te berei den, tengevolge waarvan na alle mo gelijke andere verslechteringen als een aanmerkelijke werktijd-verlenging etc. voor gehuwden en kostwinners het loon peil 231/2 pet. lager zal moeten worden, dan (in [Maart 1919, bij: vergelijkbare duurte werd vastgesteld, terwijl voor de ongehuwden geen enkel limiet in acht genomen schijnt te zullen worden. Zoodanige kortzichtige politiek van de Nederlandsche regeering moet van 011- berekenbaren invloed op de dienstpre- statie der ambtenaren zijn 3,en het is daarom, dat ondergeteekenden optre dende namens de twee grootste alge meene comité's t.w. het comité van Neu traal Overheidspersoneel en het comité ter behartiging van alg. belangen van Overheidspersoneel een beroep doen op de Nederlandsche burgerij, om met de ambtenaren samen te werken, ter voorkoming van het onheil, dat den ambtenaarsstand en dus ook den dienst staal te worden toegebracht. BE RENTEMARK. Wolff seint uit Berlijn d.d. 22 dezer De Duitsche Rentenbank deelt, naar aanleiding van geruchten over een moge lijke depreciatie van de rentemark c.a. het volgende mede: De waarde van de rentemark is vol komen zekergesteld. De aanneming van het rapport der deskundigen lean dan ook voor de rentemark geenerlei ver mindering van waarde tengevolge heb ben; zij zal pas geleidelijk door de nieu we .munteenheid worden vervangen, waarbij één rentemark gelijk zal staan met één nieuwe rijksmark. Oenkt ean de Fa. H. L. Hendrikse, Gravenstr (Ingez. Med.) Uit Stad en Provincis. Uit Middelburg. Als de natuur haar medewerking wil verleenen en de oorzaken, die tot het slechte weder der laatste dagen aan leiding gaven, hebben uitgewerkt, be looft het a.s. Donderdag voor Middel burg een bijzonder drukke dag te wor den. Daarvoor zijn twee aanleidingen en bij het vermelden daarvan stuiten wij op de moeilijkheid welke van deze beide het eerst dient te worden genoemd, om dat zij beide zeker aan een druk bezoek ieder op haar wijze zullen medewerken Waar aan een daarvan Woensdag avond een voorspel is verbonden zullen wij die maar eerst noemen en dan be doelen wij den reclamemarkldag, geor ganiseerd door den Marklkoopïiedenbond Eendracht maak Macht", welke nu reeds tweemaal daar mede een groot succes had. Evenals vorige jaren zal ■Woensdagavond eene vergadering wor den gehouden in het Militair Tehuis, ter wijl Donderdag weder een wedstrijd wordt gehouden in versierde en keurig geétaleerde kramen. Reeds zijn toege zegd 3 eereprïjzen, 3 eerste^ 3 tweede en •3 derde prijzen. Een bijzonderheid zal zijn een tent, waar bloempjes worden verkocht ten bate der bestrijding van de t. b. c. onder de Marktkooplieden en hunne gezinnen. De verkoop van deze bloempjes voor het symphalieke doel hoopt men nog te be vorderen door aan eiken 50slen koopcr of koopster van zulkeen bloempje een aardig geschenk aan te bieden. In verband met dezen marktfeestdag willen wij even wijzen op een 0 i. zeer gelukkig verschijnsel. liet is nog niet zoo heel veel jaren geleden, dat de win keliers het opkomen van de Markt als een Strop .voor den winkelstand be schouwden en de marktkooplieden als' ernstige concurrenten. Wij hebben steeds gemeend dat een bloeiende markt de menschen lokte en dus ook drukte ver oorzaakte, in het voordeel daarvan ook de winkeliers en andere neringdoenden zouden deelen. Dat wij' daarin goed heb ben gezien, blijkt ons uit de biljetten van het Marktfeest, die wij bij verschillende winkeliers, die met de Markt zelf niets hebben uit te staan, zien opgehangen Dit beWijs van instemming ipel hel Marktfeest doet ons ook met vertrouwen het verzoek tot het uitsteken van de vlag overbrengen aan de bewoners van de Markt en omgeving. Vooral ook voor de Burgbewoners is i daartoe alle reden, omdat die straal de verbinding vormt met de tweede aanlei ding, die Donderdag tol een bijzondere dag zal maken, namelijk de Jaarlijksche Ringrijderij, die door de Vcreeniging lot bevordering van het Vreemdelingenver keer wordt gehouden in de Abdij', en die vooral voor de vreemdelingen zulk een bijzondere attractie blijft. Dal het ook een attractie blijft voor de Walchersche ringrijücrs om in de „stad"' mede te kampen om de mooie prijzen, blijkt wel uit de groote opgave tot deelname, niet minder dan 81 per sonen gaven zich op en zal er dan ook op 3 banen moeten worden gereden. Wederom zal moeten worden verde digd of veroverd de Zilveren Wisselbe ker van II. M. de Koningin, terwijl een tweede beker, zooals verleden jaar ge meld, aangeboden door den bekenden schrijver dr,., van Loon, voor hel eerst een door alle deelnemers begeerd bezit zal vormen. Wij meenen met het bovenstaande de overtuiging te hebben gevestigd, dal wij terecht schreven van een buitengewoncn die ons wacht. - Er wordt deze week weer op ver schillende wijze een beroep gedaan op den liefdadigheidszin der Middelburgers. Morgen zal worden begonnen met de jaarlijksche collecte van de Vcreeniging tot Werkverschaffing aan Hulpbehoeven de Blinden te Amsterdam. Wij twijfelen niet of vele zullen het nuttig werk dezer vcreeniging, in wier inrichting een groot aantal blinden, hun brood verdienen, ook nu weer willen steunen. Woensdag en Donderdag zullen op straat bloempes en speldjes worden ver kocht door de afdeeling Middelburg van „Draagt Elkanders Lasten", onderaf- deeling van het Chr. Nat. Vakverbond. Waar deze afdeeling ook hier reeds heel wal heeft gedaan in het belang van de lijders aan t. b. c. vertrouwen wij, dat, ook al wordt er tegenwoordig nog al eens dikwijls een beroep op onze beur- gedaan, ook dezen verkoop zal be wijzen, dat velen in hel steunen van de lijdende menschheid, steeds een vol doening voor zichzelf gevoelen en zich daarom daar niet aan willen onttrekken. Zaterdagmiddag om kwart over twaalf kwam de motorrijder, B. uil de Langeviele de Markt alhier op rijden, hij moest een groote bocht maken, om dat enkele daar slaande persoueu, on danks herhaald toeteren niet uil den weg gingen, on kwam daardoor op een viertal meters van het trottoir, dal juist verlaten was door de 35-jarige mejuf frouw D. geboren W., wonende aan de Winterslraat. Deze schrok van den motor en ging dan links dan rechts, de motor rijder kon hierdoor ook geen uitweg vin den en reed de juffrouw aan, die zoo ernstig kwam te vallen, dat zij een ernstige rechterbeenbreuk bekwam en op medisch advies per rijwielbrancard naar het Gasthuis was vervoerd. Gedu rende ongeveer een kwartier had de on gelukkige op de sleenen gelegen, en had den omwonenden door het brengen van kussens en van een glas water getracht het leed zoo veel mogelijk te verzachten. Uit het voorloopig politie onderzoek, blijkt, dal de motorrijder geen schuld had, l erWijl een deskundig onderzoek van aen aanvankelijk' in beslag genomen mo tor uitwees, dat deze geheel in orde was. Op het Woensdagavond iu den Schutterslioftuin te geven derde abonne mentsconcert van het Middelburgscli mu ziekkorps zal het volgende programma ten gehoore worden gebracht; 1. Mit jStandarten, Marsch van F, van Alon; 2 Ouverture de l'Opérctle, Le Mariage aux Lanternes" van J. Offenbach; 3. La Bar carolle, Valse de Concert van O. Fétras; 4. Au Camp des Tziganes, Fanfaisie Hon- groise van F. Blumentrilt; 5. Hochzeits- zug uit „Feramors" van A. Rubinstein; 6 Polonaise A dur van F. Chopin; 7 a En chanting Bells, Cavotlc van Th. Tobiani en b. Humoreske (op verzoek) van A. Dvorak; 8. Scène el air, Caprice (Solo voor Es clarinet) C. v. d. Linden; 9. Fan- taisie over Oud Ilollandsche Liederen der 16e eeuw (op verzoek van Valerius- Coenen. Tegen Woensdagavond is door de afd. Middelburg van den Alg. Ned. 'Bond van Handels- en Kantoorbedienden en van den Nat.Bond van Handels- en Kantoorbedienden „Mercurius" 'n open bare vergadering uitgeschreven, te hou den in de Soc. „St. Joris", waar de hee- ren J. M. Snel en H. J. Meijer, resp. se cretaris der afd. Amsterdam van „Mercu rius" en „Algemeene", het woord zullen voeren over de beteekenis der arbeids wet voor de handels- cn kantoorbedien den, zulks in verband met de op 7 Sep tember te Amsterdam te houden de monstratie. Uit Vlissingen- - De burgemeester van Vlissin gen ontving van de I-'iusche journalisten uit dankbaarheid voor de aangename da gen le Vlissingen doorgebracht, f 160 voor de slachtoffers van de visschers- ramp. - Dal de natuurgeneeskundige B. uit Botterdam, die 11a het overlijden van een uw le V1 issin gen, die hij behan deld had, gearresteerd en thans als verdacht van oplichting in het huis van bewaring te Middelburg gedetineerd is, zich in vei-schillende deelen van het land •rienden heeft verworven onder de door hem behandelde en naar Hunne overtui ging door zijn raadgevingen herstelde personen, blijkt wel daaruit, dat de com missaris van politie dagelijks verschillen de brieven ontvangt met verzoek den aangehoudene in vrijheid te stellen. De ze brieven, waarin gezegd wordt dat B. hulp wist te bieden, waar de medici alle hoop hadden laten varen, zijn door den commissaris te Vlissingen doorgezonden aan den officier van justitie -te Middel burg, daar B. aan dezen is overgegeven De politie le Vlissingen heeft een man aangehouden, die bezig was het soldeersel van het belaslingplaalje van een rijwiel los te maken. De man is ter beschikking der justitie gesteld. Uit Zuid-Beveland. - Zaterdagavond j.l vergaderde de raad der gemeente N i s s e, aanwezig alle leden. De begrooling van het burgerlijk arm bestuur 1925 werd goed gekeurd iu ont vangst en uitgaaf op f S077.85y2 De gemeente-rekening werd voorloo pig vastgesteld in ontvangst op f29634.91 en uitgaaf f29267.13 met een batig slot van f 367.78. —o Uit Tholeii. I11 de vergadering van den dijk- raad te Scherpenisse op 22 dezer, welke voor de eerste maal in de direc tiekamer te Gorishoek werd gehouden en waar alle leden aanwezig waren, werd de rekening over 1923—'24 overgelegd en bleek dat de ontv. hadden bedragen f 31881.60 en de uitgaven f 31758,271/2, zoo dat het goed slot'slechts fl23.32Va be draagt. Er werd besloten lol verkoop van een nominaal bedrag aan Nederl. Werkelijke Schuld van f 82.300, noodig tot bestrijding der kosten van de in uitvoering zijnde zink- en bestorlingswerken aan de wa- fei'keering. STUKKEN VOOR DEN GEMEENTE RAAD VAN VLISSINGEN. Door het bestuur van het St. Joseph Ziekenhuis is een bezwaarschrift inge diend tegen den aanslag in de zakelijke belasting op het bedrijf over 1924, groot f444. Burg. cn Weth. deelen mede, dal bij de instelling van deze belasting het be doelde bestuur aanvankelijk niet werd aangeslagen, omdat B. en W. meenden, dat het bestuur geen bedrijf exploiteerde in den zin der gemeentewei, doch dat ,het hier betrof een instelling van liefda digheid, welke krachtens het Algemeen Reglement van den Bisschop van Haar lem zorgt voor de ondersteuning van armen en hulpbehoevenden, welke zorg zich in den loop der jaren had uitge breid. Nadat gebleken was, dat de raad van beroep voor de directe belastingen te Zwolle het St. Elizabethsgasthuis te De venter, waarin ook slechts liefdewerk, het verplegen van zieken en gebrekkigen, werd uitgeoefend, als een bedrijf had aangemerkt, meenden B. en W'. het St. Uosephziekenhuis te moeten aauslaan. Nu heeft echter de Hooge Raad in cassatie de bedoelde beslissing van den raad van beroep te Zwolle vernietigd en teruggezonden naar dien raad om na te gaan of de exploitatie van het gasthuis te Deventer winst beoogt en of zulk een inrichting onder de bedrij ven is te rekenen. In verband met dit arrest kwam het bezwaarschrift in en voerde het bestuur van hel St. Josephziekenhuis aan, dat het exploiteeren vim dit ziekenhuis geen winst beoogt en het verplegen van zie ken niet als een bedrijf kan worden beschouwd. Bij een nader door B. en W. inge steld onderzoek is hen gebleken, dat de inkomsten van het gesticht worden aan gewend voor rente en aflossing van ten behoeve van de inrichting opgenomen kapitaal en ten bate van de verzorging 'van armen en weezen, daar het geslicht geenerlei subsidies uit de openbare fond sen geniet. Van het beoogen van winst is ten aanzien van de ziekenverpleging geen sprake, waar getracht wordt door de verpleging van meergegocden de kosten, aan de ziekenverpleging der armen ver bonden, te dekken. Bij de ontkennende beantwoording van de door den Hoogen Raad gestelde vraag, kan het St. Joseph ziekenhuis niet als een bedrijf in den zin der gemeentewet worden beschouwd. Op grond van vorenstaande beschou wing zien B. en W. zich dan ook ge noodzaakt den raad voor te stellen, hel bezwaar van reclamant te deelen en den aanslag in de zakelijke belasting op het bedrijf te vernietigen. Een tweede bezwaarschrift tegen een aanslag in dezelfde belasting is ingeko men van de directie der Nederlandsche Spoorwegen, die is aangeslagen voor f 348, daar de directie van meening is, dat hare werkplaats te Vlissingen niet inag worden aangeslagen. Zij meent niet alleen, dat haar personeel in die werk plaats komt te vallen onder de uitzon- deringsDepaling van art. 242e der ge meentewet, doch ook, dat zij ten on rechte is aangeslagen, gezien hel arrest van den Hoogen Raad van 2 Mei 1923. Burg. en Weth. geven toe, dat de stations buiten de belasting vallen, maar niet de werkplaats, die zooals te Vlis singen het geval is, op een geheel ande re plaats in de stad is gevestigd. De werkplaatsen mogen deel uitmaken van de exploitatie der Nederlandsche Spoor wegen, in haren geheelen omvang, lot het station en hel vervoerbedrijf be- jiooren zij, naar B. en W. gebleken is, niet. Wat betreft het aangehaalde arrest zeggen B. en W„ dat naar hunne mee ning een verwijzing naar die beslissing het standpunt van de directie niet kan versterken. Volgens genoemde uitspraak worden voor de berekening der belasting uitge schakeld de arbeiders, die werkzaam zijn in de stations en die werkzaam zijn bij do uitoefeniug van hel bedrijf als zoodanig, „dat is zegt de Hooge Raad een zijner overwegingen van het eigenlijke vervoerbedrijf, in tegenstelling met andere bedrijven van de onder neming, die iu andere vaste eigendom men, als daar zijn centrale werkplaat sen en reparatie-inrichtingen worden uit geoefend.'' Het door de directie aangevoerde ar gument, dat de werkplaats te Vlissiugen in karakter hemelsbreed verschilt van hare groote werkplaatsen te Haarlem enz., kan als niet ter zake dienende^ builen beschouwing worden gelalen. De Kverkplaals en reparatieinrichting te Vlis singen moge in omvang en karakter ver schillen met die te Haarlem enz., als vaststaande toch mag worden aange nomen, dat deze in een geheel afzon derlijk gebouw is gevestigd en niet tot den dienst van het vervoer behoort, doch tot die van tractie en materieeL De aauslag van genoemde inrichting strookt dan ook geheel met de uitge sproken bedoeling van den wetgever, die de spoorwegondernemingen van deze belasting slechts wilde vrijstellen in die gemeenten, waar zij niet een werkplaats, doch enkel een station hebben. Op grond van het bovenstaande stellen B. en W. dan ook voor het bezwaar schrift van de directie der spoorwegen ongegrond te verklaren en den aanslag te handhaven. Waar de commissie vau toezicht op het Nijverheidsonderwijs, in wier handen was gesteld het verzoek van den heer M. Teerling, om een onderzoek in te stellen naar het tusscheu hem en de Vereenigiug Zeevaartschool gerezen ge schil, noch van den heer Teerling, noch van liet bestuur der school voldoende in lichtingen heeft kunnen verkrijgen om van advies te kunnen dienen, stellen Burg. en Weth. voor de stukken voor kennisgeving aan te nemen. Daar de firma A. M. Kyijpers en Co. te Middelburg hééft afgezien van de huur van een deel van de Wijnbergsche Kade voor aen bouw van een walliuisje en de firma B. Stofkoper en Co. le Vlissingen deze huur wil overnemen, stellen B. en W, voor daartoe te besluiten. Voorgesteld wordt 0.1681 ILA. zijkant en zijkantweg over te nemen van de Domeinen tegen f 0.25 per vierk. M. Waar gebouwd zal worden in het villapark tusschen den Vrijdomsweg en den "Koudekerkschen straatweg en be doelde laan loopt over bet terrein, waar op destijds het oude „Bakkersdorp" lag, stellen B. en W. voor deze laan den naam te geven van Bakkersdorplaan. In verband met de op 30 Mei door den heer Van Oorschot gestelde vraag en de daarop gegeven toezegging om een onderzoek in te stellen naar de plaats waar een trap, locgang gevende tot het strand aan den Boulevard de Ruijter en den Boulevard Bankert, zou moeten wor den gemaakt, hebben B. en W. met toestemming van Ged. Staten een plan ontworpen en vragen zij f 450 voor de uitvoering daarvan. Ten slotte wordt nog ter goedkeuring aangeboden de rekening van de Zee mans- en Visschersbeurs over 1923, slui tende met een goed slot van f 2773.92. KERKNIEUWS. - In het Vlissingsch Predikbeurten blad schrijft ds. W. A. B. ten Kale, dat het hem opgevallen is, dat er in de ge meente zoo betrekkelijk weinig huwelij ken kerkelijk worden ingezegend. Ver leden jaar hadden er 34 huwelijks-inze geningen plaats. Dat is van het geheel locli een klein percentage, en ds. ten Kate noemt dal een zeer treurig feit. Uit het geringe getal vau huwenden, die over hun huwelijk Gods zegen aanroe pen, die hun huwelijk willen doen wij den in de kerk, spreekt groote onver schilligheid tegenover de eeuwige dingen. - De heer A. I.uteijn van Ycrselce zal Zondag 5 October zijn intrede doen bij de Ned. Herv. Gemeente le Goudri- aan-Olloland na bevestigd te zijn door Prof. Dr. J. A. C. van Leeuwen van Utrecht. Prof. dr. S. D. van Veen f Te Zeist is, naar het Vad verneemt, in den ouderdom van 68 jaar overleden Prof. dr. S. D. van Veen, oud-hoog leeraar in de theologie aan de Utrecht- sche Universiteit KUNST EN WETENSCHAPPEN. Hel bericht over de Tweede Zuide lijke 3 jaarlijksche tentoonstelling van Beeldende Kunst, is door verschillende oorzaken Zaterdag onvolledig geweest. Bij de namen der Zeeuwsche exposan ten viel weg die van den heer Gerard Ja cobs. Hel niet vermelden van dien naam zou een groote onbillijkheid zijn waar juist de heer Jacobs zooveel voor deze tentoonstellingen doet en ook te Maastricht aan de organisatie een groot aandeel had. Dat hel niet de heer Kempe, maar onze stadgenoot, de heer R Kim p e, is, die inzond, zullen de welwillende lezers reeds begrepen hebben. E1 i t e-G o n c c r l Hotel Britannia, Vlissingen. Het Elite-concert, dal Zaterdagavond in de groote zaal van hel Grand hotel „Britannia" werd gegeven door de con certzangeres Mej. Aenne Klauke, en den iolisl Prof. Fritz Dietrich, beiden van Aken, had zeer veel en hartelijke belang stelling. En lerecht! Beiden bleken ar- tislen van beteekenis. Wij hebben geno ten, zoowel van den zang, als van de vele vioolvoordrachlen, te meer, waar hel programma nummers bevatte, die de meesleu vau het auditorium welbekend zal zijn geweest. Die dan goed uitgevoerd te hooreu, geeft een zekere vernieuwing. Traumerci van Schumann ontbreekt op geen huiselijk muziekavondje. Scliön Itosmarin van Kreisler hoort tot het repertoire van vele strijkjes. Bij beiden, uitgevoerd door Prof. Dietrich, was dit liet geval. Deze violist beschikt over een uithou dingsvermogen en een technische vaar digheid, ongelooflijk. Zijn zeer uitgebreid program had veel wat daarvan geëischt werd. „Perpetuum mobile van Ries b.v., en „Tambourin Chiuois" van Kreisler! Zijn uitstekende voordracht loonde hij vooral in de Zigeunerweisen van Sara- sate. Mejuffrouw Klauke heeft een heldere, klankvolle sopraan, die ons toch meer voldeed in de liederen dan in de zware Aria uit Oberon van Weber. Hel fijne „Die Forelle" van Schumann, en het guitige „Vergebliches Standchen" van Brahms, waren beiden alleraardigst. „Jemand" van Schumann hadden wij ons beter met hartstochtelijker voordracht gedacht. Het Zonnelied van Oh. van Ren- nes had de frissclie blijheid, die uit dit lied spreekt. De begeleiding was bij den Middel- burgschcn pianist, den heer Jan Kuiler, als altijd in voortreffelijke handen. De uitvoerenden hadden steeds een dankbaar langdurig applaus. De zangeres kreeg bloemen.

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 1