Bezorgt Assurantiën op eik gebied. BEZOEKT de Belgische Kust üBmumci! iiiiiiiiiitsriiLii AdLverteiitiëïi. Bankvereeniging voor den Middenstand BASALT-MAATSCHAPPIJ van dit stadsdeel een ongunstigen indruk hebben gevormd Conan Doyle's verha len van Sherlock Holmes verplaatsen ons vaak naar beruchte straten en buurten van het „East End". Proffessor Moriarty, die monsterachtige geleerde en organi sator van .misdaden, had zijn hoofdkwar tier in ondergrondsche gangen van Step ney. En de arme Sherlock Holmes zelf ontkwam alleen door zijn buitengewone tegenwoordigheid van geest én zijn zelf- beheersching in de liachelijkste omstan digheden aan een ellendigen dood in de gaskamers van dien professor in dat zelfde Stepney Het „East End" is ook nauw verbonden aan de activiteit van anarchisten. De zeelieden, die er uit het Verre Oosten in de havens aankomen, zijn lang piet altijd brave kerels en plach ten de politie veel last te bezorgen mei hun verboden handel in opium ên andere opwekkende vergiften. Een desperaat slag wettelooze mcnschen stond met die meestal Chineesche zeelui in relatie; en de misdadigheid was in die duistere oorden der samenleving een snel woeke rende besmetting. Al deze dingen zijn ons op een of andere wijze, soms overdreven, ter oore gekomen. En het beeld, dat wij ons dus van dit deel van Londen hebben ge vormd, is verre van aantrekkelijk. .Maar wanneer men de stoute schoenen einde lijk eens aantrekt en zich persoonlijk van het leven in het Oost-einde een voorstelling gaat vormen, dan wordt men aangenaam verrast en beseft men, dat het beeld der gedachten tot een voor bijen tijd behoort. De armoede en de lichtloosheid van vele levens vindt men er weliswaar bevestigd; doch er is toch veel meer hoopvols en bemoedigends in de stralen dan men zou hebben gedacht Oostelijk Londen is even groot als Wes telijk Londen, zoo niet grooter. Maar hoe verder men naar het Oosten gaat, hoe meer het stadsbeeld zijn eigen, on vriendelijk karakter verliest; en de Oos telijke voorsteden verschillen zoo goed als niets van de Westelijke, al is in de eerstgenoemde de industrie ruimer ver tegenwoordigd. Het centrum van het „East End", dat deel, dat berucht is of was, wordt gevormd door de buurten en gemeenten Whitechapel, St. George- in-the East, Stepney, Poplar, Mile End Old Town, Bethnal Green en gedeelten van Shoreditch, Hackney en Stratford. De straatbeelden der laatstgenoemde buur ten beschreef ik u in het kort in een vorigen brief; ze zijn verbijsterend en ontzettend. In het gebied, met de boven genoemde namen aangeduid, worden tal van bedrijven uitgeoefend en is de han del zeer levendig. Een groot deel van de bevolking houdt zich bezig met den handel in nieuwe en oude kleeren, vooral in Whitechapel. In Stratford zijn fabrie ken van chemische producten. In Beth nal Green 2ijn een groot aantal meubel makerijen, terwijl het bekende Poplar een van de belangrijkste centra is voor scheepsbouw en machinefabricage. Waar gewerkt wordt, kan het kwaad moeilijk gedijen. En het zal u dus reeds duidelijk zijn, dat een groot deel van de bevol king van Oost-Londen uit nederige maar fatsoenlijke handwerkslieden bestaat. In- tusscheu verhuizen deze menschen steeds meer naar de Oostelijke voorsteden, van waar zij door middel van de menigvul dige treindiensten gemakkelijk hun werk in het centrum kunnen bereiken. Het bezinksel van de bevolking blijft echter in de oude krotten der sloppen en zij straten achter. En daar ontwikkelen zich ook thans nog wel toestanden, welke de politie last bezorgen. Whitechapel wordt bijna uitsluitend bewoond door Joden; en het Joodsche element verspreidt zich meer en meer over het centrum, tot Stepney, Mile End en Bow. Midden in het centrum van het „East End", in Whitechapel High Street (een deel van den grooten, breeden verkeers weg, welke Oost-Londen van West naar Oost doorkruist), ligt een stichting, wel ke het schoonste lichtpunt vormt van dit zoo slecht bevoorrechte deel van de wereldstad. Deze stichting heet „The People's Palace." En de qualificatie „pa leis" voor dit complex van in glas en staal opgetrokken gebouwen, is niet over dreven. Deze stichting werd reeds in 1887 door koningin Victoria geopend; en ze heeft sedert dien talrijke nuttige en schoone aanwinsten gekregen. De be doeling der stichters was de oppassen de jeugd van het toen nog zeer jam merlijke stadsdeel gelegenheid te ver schaffen in verheffende omgeving ont spanning te ontvangen, in den vorm van muziek, zang, lectuur en huiselijke re creatie. Hel gebouw bevat o. a. een ruime, goed gebouwde concertzaal, waar 2500 personen geriefelijk plaats kunnen vinden. Er is een mooie wintertuin om die concertzaal heen. En er zijn verscheidene andere zalen voor gym nastiek, biljart- en andere spelen, en een welvoorziene, koepelvormige biblio theek van groote afmetingen. De laatste jaren zijn op de ruime terreinen rond het hoofdgebouw tennisbanen, cricket en voetbalvelden aangelegd; en een over dekte zweminrichting i$ er den heelen zomer door vol jongens en mannen, die daar in hot hartje van het sombere „East End" van de heerlijke watersport kun nen genieten, in een bijna ideale omge ving. Aan de stichting is voorts ver bonden een afdeeling van de Universiteit van Londen, waar begaafde jonge men schen de hoogste graden in technische en andere wetenschappen kunnen behalen. Dit prachtige monument van practi- sche philanthropic staat daar in White chapel High Street, aan den kant van de herrie en de drukke negotie en de opzichtige stalletjes van de straatmarkt. Een monumentale klokketoren er voor wijst het reeds van verre aan. Op Za terdagavonden in den zomer is de groote concertzaal veranderd in een danszaal, waar het even gezellig als fatsoenlijk is. Jonge mannen en vrouwen, grootendeels Joodsch, one- of two-steppen er op de klanken van een goed orkest. Zij zijn goed gekleed, de meisjes en vrouwen in aardige avondtoiletten, de mannen in joed geborstelde colbertjes. Het is een levendig en hoopvol en aantrekkelijk ge zicht deze jeugd van het „East End" zich met zijn achthonderden te zien ver- ïnaken op den ruimen dansvloer van ,The People's Palace." En de stemming is er gezelliger en ongekunstelder dan in (menig danspaleis in het „West End". Het hart van het „East End" van Londen is dus gezond. Die conclusie trekt men, wanneer men met eigen oogen het leven daar aanschouwt. En men mag hopen, dat de slechte plekken in het 'gansche lichaam van dit stadsdeel gelei delijk onder de goede werking van het hart beter zullen worden. En daar is China-Town, de buurt waar de Chineesche zeelieden in kleine, duis tere logemenljes bij elkaar hokken en dat niet ten onrechte wordt beschouwd als de bron, waaruit de opwekkende ver giften komen, waarmede de te zwaar ievende, onevenwichtige menschen van het West End hun levenslust en levens kracht opnieuw trachten te prikkelen. Ik ben door China-Town geweest en heb er de kleine, stille Chineezen zien staan aan hun deuren en op de hoeken van hun nauwe straten. Dat en de Chinee sche letters op de ramen der logemen ten verrieden de bestemming van de buurt. Maar de opiumkitten zullen er wel scliaarsch zijn geworden. En de jolitie zit zoo krachtig achter den sluik- ïandel in opium en morphine en cocaïne dat deze wel haast als vernietigd worden beschouwd. En op de grens van China-Town kan men een enorm, blank gebouw bewonderen, het tehuis voor Oostersche zeelieden. Het is een vrien delijk gebouw, vriendelijk ook vooral voor deze stille mannen uit het Verre Oosten, die meer en meer de bedenke lijke verblijven van China-Town verlaten en een hygiënisch en frisch en licht onderdak vinden in dit gastvrije, groote huis, 'dat mij in zijn prettig aspect een openbaring was. Wat mjj ook een open baring was, dat was de groote toneel van Rotherhithe onder Theems door. In de niet altijd even juiste verbeelding al weer stond die tunnel als een zwart en vunzig hol, wel in overeenstemming met de aspecten van de Theems daar ter plaatse met zijn zwarte fabrieken 'en werven en zijn slordige oevers, krioe lend van duistere werkers. Maar die tunnel is over haar geheele lengte van twee kilometer (de ingang-tunnels aan beide zijden zijn langer dan het stuk onder de rivier) bedekt met witte, ge glazuurde tegels en helder electrisch verlicht. Het is een prachtstuk, dat 25 millioen gulden heeft gekost. De venti latie er van is voortreffelijk, zoodat er geen grondgeuren hangen. Gedurende den oorlog was deze tunnel een even vei lig als zindelijk verblijf voor de kinderen van het „East End", wanneer de sire nen de komst van vijandelijke vlieg tuigen aankondigden. De „public houses" (kortweg „pubs" kroegen) zijn in dit arme „East End" veel te talrijk en veel te welvarend! Hoe armer de buurt hoe meer „pubs". En het stuitendste gezicht in de volte Ivoor de toonbanken van die inrichtingen vormen de vrouwen, die er in grooten getale veel te veel bier drinken dan goed voor haar is en die haar spruiten, die bij de deur staan (kinderen mogen geen „pubs" betreden), zoo nu en dan een slok laten drinken. echt hartelijk tegen haar was geweest, was door gben andere banden aanhaar gebonden, dan die hij zelf met zijn vrien delijke gevoelens gelegd had. Ja, hij was wel Patrick's neef, maar Patrick was, hoewel hij haar geheele wereld had uit gemaakt, geen bloedverwant van Sara geweest. Haar hart vulde zich plotseling meteen gevoel van groote dankbaarheid jegens den man, die zijn taak van beschermer zoo volkomen had vervuld en zij keek met een blik van droef verlangen naar het groote portret van hem, dat op Jen schoorsteenmantel stond. Tegen de lijst stond een vierkante wit te enveloppe, waarop geschreven was: Te geven aan mijn pupil Sara Tennant, na mijn dood. De notaris had haar die den vorigen dag gegeven, na het lezen van het testament, maar haar tijd en aan dacht waren zoo voortdurend in beslag genomen geweest door alle familieleden, die tijdelijk het huis vulden, dat zij den brief ter zijde had gelegd om dien fe lezen, wanneer zij alleen zou zijn. Het gezicht van het bekende hand schrift bracht haar de tranen in de pogen en zij aarzelde even toor ze de gezegelde enveloppe opende. Het was vreemd te denken, dat daar nu een boodschap van Patrick jzelfs voor haar was, maar dat, wat de enveloppe ook mocht bevatten, zij geen antwoord meer er op zou kunnen geven. Biet be sef hiervan schéén de# afsfand tnssekon BEKENDMAKING. INSCHRIJVING LEERLINGEN VER- VOLG-ONDERWIJS. Burgmeeester en Wethouders van Mid delburg brengen ter openbare kennis- a. dat alsnog een nadere inschrijving van leerlingen voor het vervolgonder wijs zal plaats hebben op M a a n d a 25 Augustus 1924, des avonds van 7 tot 9 uur, in een der lokalen van school B aan de Nieuwe Haven ("ingang zijde Bad huis); dat leerlingen der Industrie- en Huishoudschool, .Ambachtsschool Avondschool voor Nijverheidsonderwijs niet tot het vervolgonderwijs zullen kun nen worden toegelaten. Middelburg, den 21 Augustus 1921. Burg. en Weth. voornoemd, J. ONDERDIJK, lo„ Voorzitter. M. VAN DER VEUR, Secretaris. hem en haar zoo heel groot te maken, en een tijdlang schreide ze zacht, ze voelde zich diep ongelukkig en eenzaam. Toen veegde ze vastberaden de tranen af en sneed de enveloppe open. Die- bevatte een half velletje papier, gevou wen om een kleinen, ouderwetschen sleutel en buitenop stond: Sleutel van het Chippendale bureau. Dat was alles. Een oogenblik begreep zij het niet. Toen herinnerde zij zich, dat tot de din gen, die Patrick haar persoonlijk had nagelaten, ook behoorde het kleine ma honiehouten bureau, dat bij het raam in zijn slaapkamer stond. Zij was toen op de gedachte gekomen, dat de inhoud voor haar van belang kon zijn; eigenlijk had zij verondersteld, dat hef leeg was. Maar nu begreep zij, dat er blijkbaar iets in was, dat voor Patrick veel waar de had, aangezien hij den sleutel zoo zorgvuldig had bewaard en haar dien op de meest 'betrouwbare wijze door zijn notaris had laten ter hand stellen. Bijna blij over iets^ dat haar kon hel pen haar gedachten te vervullen, besloot zij dadelijk den inhoud van het bureau Je gaan onderzoeken en dus ging ze naar Patricks slaapkamer. Op den drempel bleef ze staan. Haar hart kromp pijnlijk ineen toen het ge zicht van die keurig geordende kamer, waar geen spoor van gebrnikt-zijn meer te vipden was, haar plotseling weer te binnen bracht, dat de vroegere eigenaar éië nu verder niet meer zon nooóig kefc- AANGIFTE LEERLINGEN AVOND SCHOOL VOOR NIJVERHEIDSONDER WIJS. Burgemeester en Wethouders van Middelburg brengen ter openbare ken 's: 1. dat aangifte van leerlingen voor de Avondschool voor Nijverheidsonderwijs zal kunnen geschieden op Woensdag 27 en Donderdag 28 Augustus 1924, telkens van 7 tot 9 urn- des avonds, in het ge bouw der Ambachtschool aan het Molen water alhier; dat het toelatingsexamen voor de school zal worden afgenomen op Maan dag 8 September 1924 en daarop vol gende dagen, telkens te 7 uur des avonds 3. dat -de lessen der school zullen be ginnen op Maandag 15 September 1924 te 6i/3 uur des avonds, en worden ge geven Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag; 4. dat er gelegenheid bestaat tot het bijwonen van lessen in sommige vakken waarbij ook vak- en handteekenen; 5. dat zij, die voor het eerst toelating verzoeken, eene geneeskundige ver klaring moeten overleggen, uit welke blijkt of de leerling voor het gekozen ambacht, vak of beroep lichamelijk al dan niet geschikt is; 6. dat plaatsing op de school niet zal worden geweigerd uitsluitend op grond van de overweging, dat de onder 5 ver melde verklaring niet gunstig luidt. Middelburg, den 5 Augustus 1924. Burgemeester en Wethouders voorn., P. DUMON TAK, Voorzitter. M. VAN DER VEUR, Secretaris. ben. Alles in huis scheen haar verdriet weer op te wekken, leder hoekje, dat nu anders was en dat zij natuurlijk ver geleek met het oude de rolstoel, die uu ledig iu een van de portalen stond, de tabaksdoos op den schoorsteenmantel, de pot heliotroop Patrick's geliefkoos de bloem die de bibliotheek met zoeten geur vervulde. En nu weer zijn kamer, leeg, schoon gemaakt en gemeubeld als een van de andere logeerkamers in het huis. 8ara vatte moed en dwong zich binnen te gaan. Zij liep de kamer door naar het raam, trok een stoel naar het jöhip- pendale bureau en sloot het open. Toen trok zij de heide steunlatten uit, en klap te het glimmende mahoniehouten blad neer, dat als schrijftafel diende. Even was zij zich een gevoel van bewondering bewust voor het fijn-generfde hout pn voor het zachte „aanvoelen" van de oude koperen handvaten, die door langdurig gebruik afgesleten waren, toen werd ge heel haar aandacht in beslag genomen door de drie dingen, die den eenigen inhoud van de lessenaar vormden een pak brieven met gele vlekken van ouder dom, samengebonden met een breed, zwart lint, een fluweelen juweliersdoosje met vergulde letters erop en een enve loppe aan haarzelf gericht in Patrick' handschrift. Algemeene Centrale Kantoor MIDDELBURG. Londonsche Kade H 54 Tel. 368 LOOI 60 m BE MMS, den lever, den buik, de darmen Hebt gij geen trek in het eten Hebt gij na de maaltijden een gevoel van zwaarte, zurigheid, draaiingen, opzwellingen, benauwd heden, brakingen, schedelhoofdpijn, maagkrampen, watergal Dit alles komt, doordat Uw maag ziek is, slecht werkt en onvoldoende verteert. Neem de Maagrpoeders van Apotheker K. VAN AKEN, Specialist te Selzaete. Zij kunnen door geen enkel geneesmiddel vervangen worden. Apotheker VAN AKEN'S Maagpoeders zullen U met zekerheid van al Uw maagkwalen genezen. Eischt bij aankoop van een doos Maagpoeders de handteckcning H. VAN AKEN. Verkrijgbaar in doozen van f 1.— bij apothekers en drogisten. Hoofddepöt voor Holland: SCHULTE &THIEME.Postbus 55Middelburg De Pandbrieven der Insulaire Hypotheekbank te Zierlkzee mogen in aanmerking komen voor een alleszins soliede en goed rendeerende belegging. Zij behooren tot de Fondsen, in welke de Rijksverzekeringsbank hare gelden belegt. Aan Pandbrieven in omloop voor ruim 12 millioen gulden. Verkrijgbaar 5'[, Pandbrieven 99 en 6 Pandbrieven a 100 bij den Heer H. C. REIJERS, Koepoortstr. 27. per Stoomtram van Breskens met doorgaande rijtuigen. Vanaf heden dagretourkaarten Broskens-Knoeke 2e Klasse ad f 1.-. GelderaeheHtr.12. ROTTERDAM. Telefoon 5678-5679. Filiaal der BnsalC Adieu Genelschutt te Lhn »/d Rein Productie en levering van Zullen, Zetsteen, Zlnhsteen, Mijlpalen, Krotzen, Packlage etc- Sasaltsteenslag voor aanleg en onderhond van wegen. Basaltkeien, Doïorletkeien, Grauwackekeïen, Diorietkelen. Zweedsche Granietkelen uit de bekende groeven van Karlahalls Granit-Industri (district Karlshamn, Karlskrona, Lysekil). Opslagpaataen tcBntierdiiEi.Sïovrlrceht, Papendrecht Vreeswijk, Doesbnrv, De Steeg, toerenter, Hasselt HarllDgeD, Lemmer. sar ©FETTER'S merk „de 4 Vlaggen" a 13.per flacon. Zij zijn Zenuwversterkend en tegen verlies van krachten. Alleen echt wanneer voorzien van groen witten band met onze handteekenlng. Chemische Fabriek H. SPETTER Co., v.h. de VOLKSAPOTHEEK. JONKERFRANSSTRAAT 72, ROTTERDAM. {W«rdt T«rroJga.J J Agenten voor VeereGEBRS. STURM. Agent voor Vrouwepolder: J. GEERSE. Agent voor Gapinge: P. DE BUE. rtlectr. Drukkerij G. W. DEN BOBE, Ifidielbm».

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 6