I Naai I "Woonf I Beroep MI55BLANCHE BEURSOVERZICHT VAN GISTEREN. AMSTERDAM, 22 Aug. (Slotkoers.) 6 pöt. Nederland 1923 99 vijftien zes tiende; 6 pöt. Nederland 1922 lOOi; 5 pOt. Nederland 1918 89s/4; 4*/* pOt. Nederland 1917 84 vijftien zestiende; 2'/i» pöt. Nederl. iW>. Schuld 533/i; 3 pOt. do Oblig. 663/t; 8 pOt. do. Certif. 66Vs. Cert. Ned. Hand. Mij. 1823/4Aand. Ned. Ind. ïïandelsb. 136—137, Aaud. Koloniale Bank 1771/*—178; Kon. Petrol. Aand. 335 —338; Gecons. Hollandsche 155- 158; Cult. Mij. Vorstenlanden 168; Handelsv. Am. sterdam 514—517; Javasclie Cultuur 366 867; Aand. Deli Maaisch. 3673/4Am- sterd. Rubber 151—152. Ned. Amerik. Vaart 83; Ned. Scheep vaartunie 126V3; Koninkl. Holl. Lloyd 85/8; Kon. Ned. Stoomb. Mij. 79. Gouda A. 18—19; Philips A. 32U/*; Jur- gens A. 60—61. Anaconda 831/3; Steels 113y», Erie 30% Union Pacific 148; Commor Marine 113/b; Prefered do 41i/,, Maxwell Gr. v. A. 43/i; Maxwell Land Cert. v. Inc. Bonds 123If Prolongatie 2%. Russen Obl. 1880 51/3; Consols 6 negen zestiende. Markt sluit goed prijshoudend. Wisselkoersen Londen chèque 11.591/2'; Berlijn 0.61; ■Weenen 0 0036; Parijs 13.92; Brussel 12.971/2; Dollar Cable 2.57s/8. TELEGRAFISCH WEERBERICHT, Medegedeeld door het Koninkl. Ned. Met. Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 23 Aug. Hoogste barometerstand: 764,7 te Vestmanocr. Laagste barometerstand 749.3 te Lerwick. .Verwachting van den avond van 23 tot den avond van 24 dezer: Meest matige Zuid-Westelijke tot Wes telijke wind, zwaar bewolkt of betrokken, later opklarend, aanvankelijk nog regen buien met kans op onweer, overdag iets warmer. Temperatuur alhier 's morgens 9 uur 60 gr., >12 uur '66 gr., De politierechtspraak. Bij beschikking van den Minister van Justitie zijn met ingang van 1 September a.s. aangewezen voor den tijd van twee jaren in de enkelvoudige Kamer(s) voor de vereenvoudigde behandeling van straf zaken van de arr.-rechtbank: te Middelburg: a. tot lid: mr. J. H. van Bel, vice-president; b. lot plaats vervangend lid 1, mr. G. F. baron thoe Schwartzenberg en Ilohenlansberg, rech ter; 2. mr. ,T. W. Zijlslra, rechter; 3. mr. P. J. van Bortel, rechter; 4. mr. !W. M. G. Jolles, rechter. HOOG WATER, TiT i T1 VUwIngen. Zomertijd Zondag 24 Aug. v.m 9.17 Maandag 25 10 33 DinBdag 26 11.45 Woensdag 27 n.m, 12.36 Donderdag 28 1.20 Vrijdag 29 1.55 Zaterdag 80 2.27 (Het tijdstip van hoog water te Domburg valt 9 minuten na dat te Vlissingen.) den samengesmolten met het pas op gerichte, eerdaags te verschijnen actua- iistische weekblad „de Vaderlander". gev< en I niet ONDERWIJS. Bij het voorbereidend examen ter aanwijzing van candidaten voor het ambt van surnumerair der directe belastingen, invoerrechten en aecijuzen, is o.a. ge slaagd E. E. Melker te V 1 i s s i n g e n, oud-leerling der Hoogere Handelsschool te Middelburg. Geslaagd te Rotterdam voor het examen hoofdacte, de lieeren O. Dron- kers le H a n s w c e r t, en P. A. Egger- mont, te Lamswaarde. De afdeeling „Volksonderwijs" te Krabbendijke ontving Donderdag de Koninklijke beslissing omtrent haar be roep tegen 't besluit van den gemeente raad d d. 29 Nov 1923, waarbij gelden toegestaan werden voor de stichting eener Hervormd Christ. School. Natuur lijk is het beroep ongegrond verklaard en wel speciaal, omdat hel bestuur dier school een verklaring heeft overgelegd, waaruil blijkt, dat de school door ten minste 40 leerlingen zal worden bezocht Nu weet iedereen hier. aldus schrijft de aid aan de Goesche Crl., met welke middelen deze kinderen bij elkaar zijn gescharreld. Ook is bekend, dat Ged. Stalen tusschen de regels door hebben te kennen gegeven, dat zij gaarne dit kwaad fcouden keer en. doch slat ze helaas het belang der gemeente en van het onder wijs buiten beschouwing moesten iaten. Dal alles doel niets ter zake en zoo zal ons deze school opgedrongen worden, dank zij hel drijven van enkelen. Het peil van hel onderwijs gaat daarmede weer een (rap naar beneden en de lasten der gemeente zullen weer idem zooveel groo- ter worden. Het Christebjk-Historisch- Oud-Gcrcformeerd verbond is nog slechts één jaar aan het roer, maar de finan- cieele gevolgen van dit beheer nu reeds zullen tot in lengte van dagen worden gevoeld. Nu komt Oostdijk aan het bod en we vreezen, dat het daarmede nog niet afgeloopen zal zijn. Naai Het Daltonstelsel. ledert miss Helen Parkhurst ternau- nood tien jaar geleden haar denk- Beroep(ien over een onderwijsstelsel ont wikkelde waarin naast de klassikale me thode ook meer gelegenheid gegeven werd voor een individueel onderwijs, heeft het met verrassende snelheid na volging gevonden. In ons land bepaalde de praktijk zich tot enkele bescheiden proeven. Er zijn reeds eenige werken over verschenen. Ten eerste het rapport van de Nuts- commissie die het stelsel in Engeland be studeerde. Maar met die Nutscommissie ging tevens naar Engeland dr. S. C. Bok horst, leeraar aan een Lyceum te Am sterdam, en deze lieeft twee boekjes daarover in het licht gegeven. Het eeue „Individueel onderwijs en 3iet Daltonplan", verscheen bij Nijgh en van Ditmar's U. Mijl en geeft een beschrijving van dit onderwijsstelsel, zonder dat daar bij in technische bijzonderheden wordt afgedaald. Dat gebeurt wel in een ander „Het Daltonstelsel voor het middelbaar en m. u. 1. onderwijs", verschenen bij J. Wol- Iers' U. Mij. RECHTZAKEN. - De Arr. Rechtbank te Assen heeft Vrijdag P. arbeider te Barger-Ooster- eld (Emmen) wegens ernstige mishan deling vau den rijksveldwachter Helm bout en den marechaussée Pijl te Bar- ger-Gosterveen, veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf. De eisclx van het O. M. was 2ys jaar. rr. Rechtbank te Middelburg. In de zitting van 22 Augustus waren de volgende beklaagden gedagvaard: P. D., 22 j„ voermansknecht te Bres- kens, gedetineerd te Middelburg, wegens verduistering van een rijwiel dat toebe hoorde aan J. A. v. d. Werf, gepleegd te Hoofdplaat op 23 Juni j.l. Eischt6 lm. gev. J. J. J. V., 20 j., holelknecht jte Eecloo (B.), gedetineerd te Middelburg wegens diefstal van een rijwiel, toebehoorende aan H. J. Smits te Vlissingen op 24 Juli j.l. Eisch 9 in. gev. J. M., 35 j., landbouwer te N. eu St. Joosland, wegens diefstal van 2 schapen en 2 lammeren, toebehoorende aan P. van Dijke te N. en St. Joosland in de maand Juni. Eisch 3 m. gev. L. 0. v. L„ 38 j., arbeider Je Colijns- plaat, gedetineerd te Middelburg, wegens diefstal van een broek, waarin geborgen waren een koperen tabaksdoos, een knip mes, een houten tabakspijp en een porte- monnaie, inhoudende eenig geld, alles toebehoorende aan P. J. Huibregtse, ge pleegd te Colijusplaat op 18 Juli 1924. Eisch 6 m. gev. J. 0. V., 19 j„ bakker te Axel, wegens hel veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel van O. Fermont, door dezen met zijn rijwiel met groofe snelheid aan te rijden, waardoor P. viel en gewond en tjewusleloos is geworden, te Axel op 12 Mei j.l. Eisch 1 w. gev., voorw. proeft. 1 jaar. M. P., 26 jaar, koopman Middelburg, was door den kantonrechter te Middel burg wegens het n'iet geven van signa len, toen hij met een auto reed over de Markt te Middelburg op 13 Maart j.l", veroordeeld tot f 50 of 50 d. h. Dit vonnis was in hooger beroep bij verstek beves- ligd. Beklaagde had daartegen verzet ge daan. De eisch luidde thans bekrachti ging van het verstelc-vonnis, P. Th. W-, 59 j., muzikant te Amster dam, wegens oplichting en verduistering van een rijwiel, toebehoorende aan 0. de Jong te Middelburg op 2 Juni j.l. Eisch 9 m. gev. Tegen J. 0. P., 19 j., smidsknecht te Biczelinge, thans gedetineerd te Middel burg, wegens ontucht met een minder jarig meisje. Eisch' 9 tm. gev. VERKEERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE. De besteller Eilius van het post kantoor te Middelburg heeft met in gang 'van 1 October eervol ontsiag aan gevraagd. Bij Kon. besluit is aan den jdirecteur van het 'telegraafkantoor te Hilversum, den heer N. II Degens, vroeger alhier, op zijn verzoek eervol ontslag verleend. Tusschen Terneuzen en Gent is een Internationale /Telefoondienst in werking gesteld. Het voorJiomen vanafluisleren van telefoongesprekken. Er worden sinds eenigen tijd, naar „de Grondwet" meldt, tusschen Roosen daal en Bergen op Zoom proeven ge nomen met een uitvinding van den Ir. der telegrafie, den heer A. II. de Voogd uit den Haag. Deze uitvinding bestaat hierin, dat door een bijzonder kruisingssysteem der draden, welke zich in de telefoonkabel bevinden, het afluisteren van telefoonge sprekken het overspreken van de eene ader op de andere, zooals de vakterm luidt 'zooveel mogelijk voorkomen wordt. Wanneer dit systeem goede resultaten heeft, zal niet enkel het telefoongeheim beter gewaarborgd zijn, doch zal het doordat het plaatsen van condensatoren vermeden kan worden een aanmerke lijke bezuiniging beteekenen. Alleen op het traject Roosendaal—Ber gen op Zoom zou deze bezuiniging pl.m. 5000 gulden zijn. LAATSTE BERICHTEN. FRANKRIJK EN DE ROERBEZETTING. Bij het debat in de Fransche Kamer heeft Herriot eraan herinnerd, dat de bezetting van het Roergebied voor Frank rijk noch een militaire noch een politieke operatie was geweest. Het had eenvou dig ambtenaren en ingenieurs naar het Roergebied gezonden, wier missie was vastgesteld onder bescherming van soldaten. Nu de missie moest terugkee- ren, kon hij niet anders handelen dan hij deed, want hij moest Frankrijk's recht eerbiedigen. VERSCHILLENDE BERICHTEN. - De „Daily Cronicle" bevat het vol gende lugubere verhaal, dat de corres pondent uit Chicago haar seinde Op den stoep van het buis van een rijken buurtgenoot van de familie Loeb is een brief gevonden, waarin wordt aange spoord, Leopold en Loeb, die, zoóals men weet, terecht staan wegens moord op hun schoolkameraad Robert Franks, op te hangen. Op den brief was, blijkbaar als presse-papier, een deel van een men- schelijk been tusschen twee gekruiste armbeenderen geplaatst met een men- schelijken schedel er boven op. De been deren waren afkomstig van een vrouw. Vermoed wordt dat zij kwamen uit een medische faculteit. De brief luidde woor delijk- „Wanneer de rechtbank ben niet ophangt, zullen wij het doen"', en was geteekend K. K. K. een afkorting van Ku Klux Klan. De ambtenaar van het O. M. heeft in het proces te Chicago tegen de beide moordenaars van Robert Franks ver klaard, dat twee van de drie misdaden, "waarop volgens de wetten van den staat de doodstraf is gesteld, door de bte- lclaagden zijn begaan en dat zij daarom dan ook moeten worden ge hangen. Het gedrag der beide jongens blijft nog steeds allerzonderlingst. Het scheen wel alsof zij niet hoorden, dat door het O. M. het woord „doodstraf" werd uitgesproken. Eenige dagen te voren had Leopold zich evenwel reeds in dien geest er over uitgelaten, dat hij ver klaarde „bereid te zijn zich te laten ophangen", terwijl Loeb te kennen gaf, dat de dood slechts is als een slaap. En wie is bang om te gaan slapen? voegde hij er aan toe. Het O. M. ridiculariseerde de pogin gen der verdediging en der psychiaters om het voor te stellen alsof de misdaad der beide jongens een abnormale moord zou zijn en dat zij niet als normale in dividuen behandeld mochten worden. Hij vond, dat er tusschen deze beklaag den en andere personen die veroordeeld worden voor een moord geen verschil beslaat. Bij de deur van Loeb's woning is, zooals gemeld, een dreigbrief gevonden De politie heeft thans de woningen van de twee jongens onder haar bescher ming genomen tegen eventueele aanval len. INBRAAK TE BERGEN OP ZOOM. Donderdagnacht hebben ongenoode gasten pogingen in het werk gesteld, om de brandkast, die zich bevindt op het kantoor vau den R. K. Boerenbond te Bergen op Zoom, te forceeren. Nadat zij door middel van loopers de gebouwen waren binnengekomen, hebben zij alle ramen zorgvuldig afgesloten met ldee- den en kantoorjassen, zoodat men van buiten den vuurgloed niet zou bemer ken, die de autogenische laschappara- len veroorzaakten. Als voorzorgsmaatre gel tegen brand wierpen zij een hoeveel heid Maaszand onder de Lipsbrandkast Het gelukte hen de bovenste lagen door te branden. Hierdoor liep het gloeiende staal tusschen het slot. Ziende, dat de brandkast langs dezen weg niet te ope nen was, hebben zij getracht de brand kast naar voren te duikelen. Ook dit mocht niet gelukken, daar de brandkast in deii muur fs gebouwd. Slechts een klein bedrag aan geld dat in een imissie- busje was, werd meegenomen. De inbre kers moeten met den financiëelen toe stand goed op de hoogte zijn geweest, daar Donderdagsavonds hel meeste geld in kas is, om Vrijdags uitbetalingen te kunnen doen. Naar men verneemt was in de brandkast circa 10.000 gld. aanwe zig. Verschillende vingerafdrukken zijn door de politie genomen. Dit is reeds de derde poging lot inbraak in den lijd van één maand. (Msb.) DE INBRAAK TE KAMPEN. Na de vrijspraak van de verdachten inzake de inbraak bij de Nederlandsche Bank te Kampen, waarbij een bedrag van ongeveer f60.000 werd ontvreemd, heeft de politie niet stilgezeten; zoowel te Kampen als te Amsterdam bleef zij ac tief, en de recherches van deze "beide éctn (2*iwim£ja&£etten, êeite dismten. (Ing. Med.) plaatsen bleven voortdurend met elkan- j der in nauw contact. Eenigen tijd geleden mocht liet gelukken een nieuw spoor tc ontdekken, dat geleid heeft ten eerste tot meer bewijsaanvoeriug der reeds be rechte verdachten en bovendien tot nieuwe arrestaties. Gedurende de afge loopen veertien dagen werden te Kam pen en te Amsterdam samen zes perso nen gearresteerd, van wie er gisteren morgen drie voor den officier van justi tie te Zwolle zijn geleid. De overigen 2ijn, na verhoor, weder ontslagen. En kelen hunner hebben bekentenissen af gelegd, welke de hoop koesteren, dat men thans achter de gchcele waarheid zal komen. Grootere geldbedragen zijn echter niet meer gevonden, wat ook niet te verwonderen is, aangezien de meesten hunner er al dien tijd maar op los hebben geleefd. SNEEUW IN AUGUSTUS. Deze week is ook in Frankrijk de tem peratuur abnormaal laag geweest. Behal ve in midden-Frankrijk heeft het ook te Cherbourg, te La Hague en te Havre ge sneeuwd. In laatstgenoemde plaats wis selden sneeuwbuien af met onweers buien. LEGER EN VLOOT. - De konstabel-majoor G. J. Meule- man wordt overgeplaatst van Hr. Ms. „Tromp" naar het wachtschip te Vlis singen. Bij beschikking van den Minister van Marine worden de tweede luitenants der mariniers J. A. J. de Bruyn en P. J. van Gijn 2 September a.s. geplaatst bij de afdeeling mariniers te Rotterdam. Het departement van Marine zal den bouw aanbesteden van twee torpe- dobootjagers, te bouwen op Nederland sche werven. - Bij Kon. besluit van 1 dezer is be paald dat Kon. besluit van 16 April 1908 no. 79, zooals dat sedert is gewijzigd, onder meer bij Kon. besluit van 30 De cember 1922 no. 62, wordt gewijzigd als volgt: Het gestelde in art. 4, sub f, wordt vervangen door „f. de commandant der marine te Middelburg, die in vredestijd wordt vervangen door den oudst-aanwe- zend zeeofficier te Vlissingen." vaard over dezen wedstrijd en dat een eere-comilé is gevormd, waarin zitting hebben de burgemeester en de drie wet houders van Vlissingen, de heer Jos. van Raalle, oud-luitenant-kolonel, comman dant der schutterijJ. TissoL van Patot, kapitein (er zee, oudsl aanwezend zee officier te Vlissiiigen; G. v. d. Putte, lid der Ged.- Staten van Zeeland en T. E. Brelschneider, commandant Verband Zeeland van den Vrij willigen landstorm. Het mag verbijsterend lijken, maar het is een feit, dat het mee- rendeel der Rookers altijd zegt: Geef iMIJ maar BUITENLAND. De scholen voor verlofsoffi- ci eren. Op de vragen van den heer Ter Hall betreffende het aantal leerlingen het welk met ingang van 1 October a.s. aan de scholen voor verlofsoffieren te Amers foort, Breda en Kampen zal worden op geleid heeft de heer van Dijk, Minister van Oorlog uitvoerig geantwoord. Hij deelt daarin o.a. het volgende mee. Aangezien, sinds de invoering van de nieuwe dislocatie van het leger, verband houdende met de nieuwe vredesorgani satie, de bezwaren len aanzien van de le gering te Amersfoort, bedoeld in sub. 5, zijn ondervonden, is de gunstige gelegen heid ,die zich (.op) 1 Oct. a.s. door de op heffing van het instructie-bataljon voor doet om in die legering verbetering te' brengen, reeds aanstonds aangegrepen. Dal daarbij te Kampen een grooter aantal leerlingen dan te Amersfoort zal worden opgeleid, houdt verband met de capaciteit van het gebouw van de school le Amersfoort, ingericht voor pl.m. 65 leerlingen. Aangezien Kampen gedurende een groot aantal jaren de standplaats is, geweest zoowel van den hoofdcursus als van het instructie-bataljon en voorts uit breiding van de oefeningsgelegenheid is verkregen, kunnen de bezwaren, die te-1 gen deze gemeente als garnizoen voor de hierbedoelde leerlingen mochten worden gevoeld, dezerzijds niet worden onder schreven. SPORT. Nationale schietwedstrijd te Vlissingen. De Koninklijke Scherpschutters Ver- eeniging „Vlissingen" te Vlissingen houdt op 4, 5, 6 en 11, J2 en 13 Septem ber a.s. in de lokalen van de voormalige Willem Hl-kazerne, ter gelegenheid van haar 40-jarig bestaan, een nationalen schietwedstrijd. De wedstrijd zal bestaan Uit buks korpswedslrijd, vrije baan en personeele baan; cylinder korpswedstrijd, vrije baan en personeele baan; verder nog eerebaan buks en jubileum buks, het laatste op een gelukschijf. De wisselbeker van den Zeeuwse-hen Scherpschuttersbond „Pro Patria" zal op den eersten dag worden verschoten. Vlissingen zelve dingt alleen mede naar de Koninklijke Medaille. Uitvoerige programma's zijn aan de zusterverenigingen gezonden met op wekking tot deelname. O.a. blijkt uit dat programma, dat de Commissaris der Ko ningin het beschermheerschap heeft aan DE DLTTSCIIE REGEERINGS VERKLARING. De regeeringsverklaring in den Duit-- schen Rijksdag is niet door kunnen gaan. Een succes voor de communisten^ die door het voeren van obstructie de door den kanselier te houden rede heb ben belet. En dan is natuurlijk het on handig optreden van den voorzitter Wall- ref mede oorzaak. Voor een stamvolle zaal vroeg eerst de communist Katz het woord. Hij stelt voor niet, zooals men van plan is, de1 wijze „waarop liet Duitsche volk aan het internationale kapitalisme zal worden uit geleverd" te bespreken, doch de .wijze, waarop de arbeiders het bestaande stel sel zullen wijzigen. Hilariteit. Katz eischt voorts bespreking van de motie van zijn partijgenooten betreffende de socialisatie,- de rechtspraak van het staatsgerechtshof, de houding van de Beiersche politie en het lOiplreden van Noske te Hannover, Voorts verlangt hij de onmiddellijke be spreking van de regeeringsverklaring en de regeeringsverklaring en de onmiddel lijke ontbinding van den Rijksdag. Hij zendt tenslotte een groet aan de Fran sche communisten, die in hun land den •strijd tegen de uitbuiters voeren. De voorstellen van Katz worden verworpen. De rijkskanselier krijgt daarop het woord. Als hij opstaat, breekt er een oor verdoovend lawaaj bij de communisten' los. Minuten lang i'oepen zij: „amnestie, amnestie." De voorzitter, inplaats van kalm te wachten tot de heeren bedaard zijn, zwaait onafgebroken met de bel en roept een paar afgevaardigden tot ae or de. Niemand stoort zich aan hem en ten slotte verliest hij zijn geduld en sluit den afgevaardigde dr. Schwarz van de drie eerstvolgende vergaderingen uit en verzoekt hem de zaal te verlaten. /Schwarz haalt zijn schouders op en wordt daarop tot acht dagen uitsluiting veroordeeld. Als hij desondanks zitten, blijft, wordt de vergadering voor vijf mi nuten geschorst. Bij de heropening ver lengt de presidebt de straf van Schwarz,- die nog rustig op zijn plaats zit, tot 20 dagen en verdaagt de vergadering tot 5 uur, teneinde liet seniorenconvent in staat te stellen het geval te onderzoe- ken. Twee uur lang is liet hierna pauze. Schwarz zit nog op zijn plaats en Wall- ref, dit constateerend wil de vergadering niet verder leiden. Hij stelt voor de zit ting tot heden te verdagen, wat ge schiedt. Mooie indruk voor het buitenland! BEKNOPTE MEDEDEELINGEN. Uit België. Men verzekert in Brusselsche poli tieke kringen, dat de Belgische, Duitsche en Fransche ministers van arbeid de vol gende week le Parijs bijeen zullen komen ter bespreking van dc toepassing van de overeenkomst van Washington inzake den 8-urigen werkdag. Uit Frankrijk. De zeelieden to Le Havre zouden vanmorgen weer het werk hervatten. Uit Engeland. Het geschil in de bouwvakken is bij gelegd. De werklieden hebben de pa- troonsvoorstellen aanvaard. Uit Griekenland. De bladen melden, dat de kapitein ter zee, die liet bevel voert over het pantserschip Awerof van het Grioksche eskader, dat op manoeuvre is, bij den minister-president draadloos verzet heeft aangeteekend tegen het herstel iu rang van de marineofficieren, die ontslagen waren omdat men hen beschouwde als de voornaamste aanstichters van de be weging, welke in Juni onder het vorig ministerie uitgebarsten is. Tevens eischle hij de intrekking van het desbetreffende besluit. De commandant van de Awerof en die van een tweede pantserschip wer den daarop ter beschikking gesteld en hel eskader werd ontbonden.

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 2