Vrijdag 22 Aug. 1924 167° Jaargang BfNMENLAMD. De Klüizenaar m Far-End MET IDEALE KINDERVOEDSEL QSP No. 198 LBURG OURANT. SALARISVERLAGING RIJKSPER SONEEL- Het Haagscli Oorr. Bur. meldt. Woensdag kwam het Comité van Zes, gevormd uit liet O. N. O I5. fin hel A. O. O. B., te Utrecht bijeen, ^ede- gedeeld werd, dat alle voorbereidende maatregelen voor de 37 in het land te houden openbare vergaderingen waren genomen. Aan den Minister van Finan ciën zal een particuliere audiëntie wor den aangevraagd, ten einde met dezen bewindsman te bespreken lo. de voor genomen salarisverlaging en de wijzigin gen in de artikelen van het Bezoldigings- Ibesluit 1920; 2o. de verlenging van den arbeidstijd; 3o. de voorgenomen wijzigin gen in de Pensioenwet-1922. Aan de dele gatie uit den Bond van Ned. Onderwij zers, welke een audiëntie heeft aange vraagd bij den minister van Onderwijs, zal in verband met de samenwerking van het A. 0. O. P. en 0. N. O. P., dje heer Van der Jagt worden toegevoegd. Aan den Ned. Fed. Bond van Perso neel in Openbaren Dienst zal worden me degedeeld, in antwoord op het verzoek om die organisatie in de samenwerking op te nemen, dat de samenwerkende comité's deze samenwerking niet kunnen aanvaarden. UIT DE PERS. Vakbondbestuurders en arbeidsinspectie In het jongste nummer van het „Wkbld, v. h. R." treffen wij een ingezonden stuk aan van den heer dr. Dullemen, ambte naar bij het Openbaar Ministerie, in ver band met de mogelijkheid dat de arbeids inspectie zal worden uitgeoefend door vakbondbestuurders, waarop thans bij den minister van Arbeid wordt aange drongen. In verband met dit plan, waarvan nrtj de onwenschelijkheid herhaaldelijk heb ben doen uitkomen, vestigt de lieer v. D. de aandacht „op de vèr-gaande bemoei ingen, welke reeds thans de Arbeidsin spectie zich bij de n.b. rechterlijke be handeling dier overtredingen meent te mogen aanmatigen". Dezer dagen ontving ik na de (gewone ïnaandelijksche) opgave, dat in één ge val ex art. 253, sub. 9o, S.V., géén straf was opgelegd (op zéér goede gronden tusschen haakjes) een schrijven van het betrokken Districtshoofd der Arbeidsin spectie verzoekende- „In verband met een aanschrijving van hoogerhand om van dergelijke gevallen steeds kennis te geven, verzoek ik U be leefd mij, zoo het U bekend is, de re denen mede te deelen, waarom genoem de Kantonrechter in dit geval gemeend heeft géén straf te moeten opleggen". M.a.w. opgave van de motieven voor de straf, welke motieven in het vonpis zelfs niet eens behoeven te worden ver meld De circulaire van 3 Febr. 1923 van het Departement van Justitie werkt helaas deze aanmatiging niet weinig in de hand door aan de Griffiers der Kan tongerechten op te dragen aan de ar beidsinspectie „inlichtingen" te verstrek ken (hoe is dat trouwens te rijmen met art. 838 B. R.) van den afloop van die [processen-verbaal, waarvan dat vooraf door de inspectie is gevraagd „opdat omtrent het eventueel in te stelleu hoo- ger beroep en, voor zoover mogelijk, om trent het eventueel aanhangig maken van S3S door MARGARET PEDLER. Geautoriseerde vertaling van W. E. PONT In de weken die volgden, scheen Pa brik zijn vroegere krachten grootendeels teruggekregen te hebben. Hij was buiten gewoon opgewekt en levendig zóó le vendig, dat Sara begon te hopen, dat dr. Mc. Pherson, zich had vergist en dat zij misschien nog wel eenige jaren zou kunnen genieten van die heerlijke ka ïneraadschap ,die bestond tusschen haar en haar beschermer. Zoo'n veerkrachtige opgewektheid scheen niet te vereenigen met een spoe- digen dood en op een dag, gedreven door de menschelijke zucht haar optimis me bevestigd te zien, maakte zij, voor zichtig tastend, een toespeling op de uitspraak van den dokter. Patrick schudde het hoofd „Neen, beste, hij heeft gelijk", zei hij beslist, „maar ik zal er niet over jam- pieren. Alles wel beschouwd heb ik in het leven wel iets goeds gevonden, hoewel ik" op peinzenden toon een cassatie-beroep, door de arbeidsin spectie nog overleg gepleegd zoude kun nen worden met bet betrokken parket." M.a.w. wordt hier aan den verbalisant eenigen invloed toegekend op liet aau- teekenen van appèl, want dat men wijs doet soms aan der heeren „verzoek" om te appelleeren gevolg te geven lieefl de ondervinding reeds geleerd. Stel U voor dat voortaan ook aan andere cate gorieën van verbalisanten zulk een „overIeg'"(bevoegdheid wordt toegekend waar blijft dan de onafhankelijkheid én* vooral de onpartijdigheid van het D. M.?. Dat deze ongewenschte toestand hij toekenning ,van 'inspectie-bevoegdheid aan vakbondbestuurders, waaronder z.g. „vrijgestelden" leiders van slakingen, klassenstrijd-fanatici, etc. er niet beter op zal worden is duidelijk cn dat hier door de „politiek" in de rechtzaal zal worden gehaald eveneens. Er is wel geen Kantonrechter of Ambtenaar v. li. O. M. met eenige ervaring, idie niet de verbalen van ter bescherming van particuliere of bijzondere /belangen aangestelde per sonen als jachtopzieners, boschwachters controleurs der dierenbescherming etc., eens wat scherper dan andere bekijkt en onderzoekt op hun betrouwbaarheid. Met „ambtseedige" 'verklaringen van vak bond-bestuurders zal dat wel dubbel en dwars noodig blijken, wat tot tal van on verkwikkelijkheden kan leiden tot na deel van het hooge en in ons land, goddank, nog ongeschokte aanzien en vertrouwen in de onpartijdigheid der Rechtspraak. Reeds thans brengeu deze vervolgingen vaak merkwaardige dingen aan 'l licht zooals: verstoppen van ar beiders in den kelder, optrekken van een schutting tegen spionnage, aanschaf-' fen van een waakhond, ontslag van per soneel verdacht van „verklikkerij", welke ook nog al eens voortkomt. Aan den „an deren" kant zie men de verkwikkelijke, onlangs bekend geraakte aanschrijving van vakbond-leiders (a.s. verbalisanten tol bedrijfs-spionnage. Uit Stad en Provincie. U i t Z u i d-B e v e 1 a n d. In de Donderdag gehouden verga dering van de >'Raad der gemeente Sehore was jo. a. ingekomen een schrijven van het gemeentebestuur van Huijbergen waarbij wordt medegedeeld dal de gemeente Sehore over 1923 aan dat gemeentebestuur verschuldigd is een bedrag van f 5.05 ingevolge art. 88 -le lid der L. O. wet 1920. Aangenomen voor kennisgeving. Aangeboden wordt de gemeente-be grooting, dienst 1925 niet een ontvang en plaatselijke inkomstenbelastingen f 11000 en voor onvoorz. uitg. van f 598.091/2'. Na rapport van de commissie tot ua- zien der gemeente-rekening wordt deze laatste voorloopig vastgesteld met een ontvang van f 25033.64 een uitgaaf van f 26554.691/*. De rekening 1923 en de begrooting 1925 van hel Burg. Armbestuur worden niet goedgekeurd in verband met het feil dat hierin enkele onjuistheden voorko men. De begrooting (1924 der gemeente wordt gewijzigd in verband met het feit dat dc kosten ingevolge art. 36 quater, 4e lid der M. O. wet voor de R. II. F,v S. te Goes moeten worden voldaan. De in komsten worden vermeerderd met f 4 en de uitgaven met f 1401 en verminderd met f 1400. Bij de rondvraag zegt het lid Zoeteweij het beste gemist heb, dat het een man kan aanbieden. En waarschijnlijk zal ik den aood ook wel iets goeds vinden, wanneer hij komt." Zoo ging Patrick Lovell met onge broken geest den dood tegen met den- zelfden opgewekten, half-hunioristischen moed, die hij bij alle gebeurtenissen van het leven aan den dag had gelegd. Een paar dagen later op den dag voor Kerstmis kwam Sara met een vroolijken uitroep op tie lippen en een grooten bos mistletoe in den arm zijn eigen studeerkamer binnen, toen z?j plotseling getroffen werd door het kille stilzwijgen in de kleine kamer. De rolstoel was als gewoonlijk bij het raam getrokken en zij zag het achter hoofd van Patrick met het dikke, grijze haar, maar hij wendde zich niet om en sprak niet, toen zij binnenkwam. „Oom, hoorde u mij niet binnenko men? Slaapt u?Öoml" Haar stem verhief zich luider en hooger en brak toen plotseling af. Geen beweging in den stoel. Het stil zwijgen werd alleen verbroken door liet tikken van een klok en het luide kloppen van haar eigen hart. Die twee schenen samen le tikken in één geweldig ge bons overweldigend allesover- stemmend als het dreunen van een ont zaglijke, onverzoenlijke zee. dal destijds de wed. H. in de ziekenzaal is gelaten Voorloopig. Nu is er een woning open gekomen bij van Benden Had ze daar niet in gekund9 De voorz. zegt dat de woning van van Benden reeds is verhuurd. Toch meent de lieer Zoeteweij dat er dus een oplossing kon worden gevonden. De lieer Rijn vraagt naar de macadam. De voorz. zegt dat er weer is gecor respondeerd en dat er nu bericht is in gekomen dat van de groeve is afgevaren. De heer Karelse dringt met hel oog op de macadam op ernstige maatregelen, aan De voorz. zegt dat het nu vast staat dat de macadam vlug komt. Gisterenavond werd door een on handige wielrijdsler de vrouw van A, van Stee te Ierseke zoodanig aange reden, dat zij bij een der bewoners der Viershoot werd binnengedragen en zich onder behandeling van een geneesheer moest stellen, die lichte hersenschud ding constateerde en algeheele rust voorschreef. Te Rilland Bath sloeg Don derdagmiddag de bliksem in den schoor steen bij J. D. (2en weg), welke totaal werd vernield. Een voor de schoorsteen staande naaimachine werd de kamer in gesmeten. Persoonlijke ongelukken had den niet plaats. o Uit Zeeuwseh-Vlaanderen W. D. Een eigenaardig geval van bliksem inslag deed zich Woensdag te Sluis voor nabij de ruine „De Steeneu Beer' De landbouwersknecht V. schuilde tij dens een onweersbui voor den regen onder een met een zeil afgedekte be laden wagen en duwde het dekkleed met staaldraad wat op zijde om het wa ter te doen afloopcn. Op hetzelfde mo ment sloeg de bliksem er op en werd zijn hand getroffen. Hoewel dit lichaams deel enkele uren als 't ware verlamd was, heeft hij er echter geen blijvend nadeel van ondervonden Op enkeje me ters van hem vlogen een paar koren schoven in brand. Te Sluis worden pogingen aange wend tol heroprichting eener burger wacht of schietvereeniging. (Ing. Med.) VOOR DE SLACHTOFFERS VAN DE STORMRAMP. Door de redactie dor Middelb. Crt. werd nog ontvangen van G. A. v. B., op brengst busje in den winkel Utrecht f3.11. Te samen met de vorige giften f 1132.14. Bij den penningmeester van het plaat selijk comité alhier word nog ontvangen van- N. N. f2.25; Nagift Vereen. Dr. L. Wagenaar f 1, samen f 3.25 Totaal mot de vorige giften f 2562.23. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te St. Philipslaud, cand. A. W. M. Odé, te Leiden Geref. Gem. Op het tweetal le Enkhuizen komt voor ds. J. Vreugdenhil, le Borsselen. KUNST EN WETENSCHAPPEN. Het Vaderland. Naar „Het Volk" verneemt, zal in ver band met den verkoop der „Vader land'-aandeden van den heer Kruller Zij wankelde even, steun zoekend le gen de deurpost. Toen hield het bonzen op en was zij zich alleen bewust van een eenzaamheid, zóó groot, dat die op haar scheen te drukken als ecu lastbaar Snel liep zij in hevigen angst de ka mer door en zag daar de roerlooze ge daante van haar oom. Zijn gelaat was naar de zon gewend en droeg een uit drukking van volkomen geluk en tevre denheid alsof hij zoo even iets had gevonden, dat hij lang had gezocht. Zóó bad hij er dikwijls uit gezien wanneer hij op zoek naai- haar was geweesjt en haar ten laatste vond verborgen in een schaduwrijk hoekje van den tuin, of schommelend in haar hangmat. Zij verwachtte bijna den vroolijken kreet „O, ben je daar, kleintje!", waarmee hij dan haar ontdekking gewoonlijk uitriep. Zij nam de hand, die op zijn knie rustte. Koud en roerloos lag die in de hare en deze vrecselijke stijfheid deed met een schok de waarheid tot haar doordringen. Patrick was dood. En, oor deelend naar de uitdrukking op zijn gelaat, liad hij den dood „iets heel goeds" gevonden, zooals hij ook verwacht had. Een korten ^jd bleef Sara onbewe gelijk staan naast die stille gedaante in den stoel. Zij zouden nooit meer beiden te zamen zijn - niet zooals nu, Patrick zittend op zijn gewone plaats, met zijn aan den lieer Nijgh, de algemeen hoofd redacteur van „Hel Yaderlaud", de heer A. A. Humme, binnenkort als zoodanig aftreden. De politiek hoofdredacteur, d< heer A. Roodhuyzen, blijft aan genoemd orgaan medewerken. Aangekocht is per ceel Parkstraat 27 te 's Gravenhage, welk perceel gelegen is naast de bureaux van „Hel Vaderland". In het nieuw aange kochte perceel zal worden gevestigd de redactie van de eveneens aan den lieer Nijgh behoorende, thans aan den Luther- scheburgwal te 's Gravenhage gevestigd zijnde „Nieuwe Courant", welk orgaan voortaan zal worden gezet en gedruki bij „Hel Vaderland". Natuurhistorische V e r- e e n i g i n g. De Nederlandsche Natuurhistorische vereeniging zal dit jaar te Bergen op Zoom van 2529 Augustus een congres met excursies houden. Maandagavond 25 Augs. zal in de a!- gemeene vergadering in Thalia dr. van Burkom lezen over Planten van droo- gen Bodem". Dinsdag 26 Augs. wordt ochlends een wandeling langs de Schelde gemaakt; 's middags keert men door de bosschen terug. Woensdag 27 Augs. per tram naar „de Vijver", daarna door dc bosschen en langs Vennen naar de Wouwsche Plan tage; 's-middags langs het riviertje de Zoom of langs de Balsche Baan naar B. o. Z 's-avonfls wordt in Luxor theater I.icvevrouweslraat) drie filmen ver toond- Met den treiler ter vischvangst (expl. Vermeulen); Vogelparadijs Mellum (expl. van Burkom); Bergsche visschcrs op de Ooster-Schetde (expl. dr Ilavinga) Donderdag 28 Augs. per tram naar Vo gelenzang daarna wandeling langs de Melancn naar Fort de Roover-, 's middags langs Potter's bosch of Heerlesche heide naar B. o Z. Avonds voordracht van dr T Folp- mers over de oestercultuur in de O - Schelde, daarna lezing van dr. W G van der Sleen over „De bewoners van Zee land in algemeen en die van Reimers- waal meer in 'l bijzonder". Toegang voor ieder vrij Vrijdag 129 Augs. "Boottocht over het [Verdronken Land; indien de tijd het toelaat wordt naar Zierikzee gevaren. Onderweg wordt gekord en de vangst be sproken. Tijdens de congresdagen wordt een tentoonstelling gehouden door de afd. Bergen op Zoom der vereen, en van FIo- ralia te Bergen op Zoom in het feestge bouw Thalia Men zal daarin o. a. vinden een plan- tenverzameling van den heer Schreine- machers; een collectie asperges in fles- schen, ingezonden door den bekenden proeftuin van paler van Mansfeld; een collectie insecten van den voorzitter der afdeeling den heer J. A Snijder; een groep, betrekking hebbende op de Schel de met haar visscherij, haar planten en dieren; hiertoe hebben de heeren gebrs geliefd olid tweedpakje aan. een onbe rispelijke das, en zijn monocle, waarmee zij hem zoo dikwijls schertsend geplaagd had, die op zijn borst hing aan het breede, zwarte koord. Haar mond trilde. „Zie hel moedig onder oogen'"Die stem Pa trick's stem scheen haar in de ooren te klinken„Houd je moedig, ldeintje I" Zij slikte een snik weg, die haar naar de keel welde, cn stond zwijgend tegen over den vijand. Dit was dus het einde, nu, van één hoofdstuk van haar leven het hoofd stuk van haar veilig, gelukkig bestaan bestaan op Barrow Court; en in deze rustige oogenblikken, toen zij voor het laatst alleen was met Patrick Lovell, deed Sara haar best uit de herinnering aan zijn opgewekte natuur, kracht en moed te verzamelen om alles tegen te gaan wat haar in de groote wereld, waarin zij zich nu spoedig wagen moest, zou ontmoeten. Herinneringen HOOFDSTUK III. Hel was voorbij. De meester van Bar row Court was naar den grooten gafkel- der gedragen, waar tallooze Lovells hun laatsten slaap sliepen, de blinden waren weer open, en het winter zonlicht viel weer door de ramen naar binnen, d© van Dorl samengewerkt met de heererr dr. Folpmers en dr Havinga, waarbij aansluit een verzameling schaaldieren uit dc Schelde, behoorende lot de verzame ling van den ver buiten onze landgrenzen' bekenden dr. de Man, te Ierseke. Verder een collectie schelpen cn ho rens van de heeren De Graaff en dr. W. van der Sleen le Haarlem, voor het grootste deel voorkomende in de Schelde ONDERWIJS. Tijdelijk benoemd tot leerares aan de R. IL B. S. te V1 i ssin ge n, mej. H. G. Fermin tc 's Gravenhage. Geslaagd te Rotterdam voor het examen nuttige handwerken, mej- S. E. de Molenaar, te Aardenburg. LANDBOUW. Onder het rundvee en de varkens van Wed. J. Rijk te Sehore is mond en klauwzeer geconstateerd. Een achttal varkens is reeds door die zielcle bezwe ken. Onder het vee van de landbouwers J. Buijze, J Verhagc, van 't Westcinde cn W. Iiisseeuw le Groede is mond en klauwzeer uilgebroken. Aldaar zijn op 1 dag een zestal var kens (125 tot 150 K G aan vlekziekte gestorven. JH e l geschil aan de veiling. De secretaris van den Koopmauobond „Eendracht maakt Macht" alhier zond ons de volgende meedeeling „Naar aanleiding van Uw, onder het hoofd „Landbouw", voorkomende mede- deeling in Uw blad van 20 dezer, betref fende een ontstaan geschil met het Rc- stuur der Coöp V V „Walcherendeel ik U namens den Koopmanshond beleefd mede, dat bedoeld geschil heden geheel is opgelost. Het reglement blijft op ons verzoek ge handhaafd en Polderman kan weer op dc veiling koopen zooals voorheen, d. i. tegen contante betaling."' (We ontvingen nog van den Marktzet- ter der veiling een ingezonden stuk ter bestrijding van dc ons door den heer Polderman gedane mecdcelingen over 't contant betalen Nu blijkens het boven staand bericht van den Koopmanshond het geschil is opgelost, voelen wij er niels voor om onze medewerking te ver- leencn lot het in 't openbaar uitpluizen van 'u onderdeel dier kwestie door een der beambten der veiling, wat slechts aanleiding zou kunnen geven tot nieuwe wrijviug, juist nu er een overeenstem ming is bereikt met hel bestuur der veiling Daar de inzender zeer veront waardigd bleek over onze weigering, en het stuk liet terughalen om hol elders te treurenden waren huns weegs gegaan. Alleen de nieuwe eigenaar van Barrow Court was nog gebleven, en ook deze zou nu weldra vertrekken. Sara's tengere bijna jongensachtige ge stalte in haar zwarte japon, waardoor zij nog slanker scheen, liep lusteloos de hall door naar majoor Durward, die bij hel groote open haardvuur stond te roo- ken, in afwachting van de auto, die hem naar het station zou brengen. Hij maakte een beweging als om zijn sigaret weg te werpen bij haar nadering, maar zij beduidde hem haastig dit niet te doen. n „Doet u dat niet," zei ze. ..Ik hou er van. Ilcl lijkt me alsof alles dan meer ge woon is. Oom Pat." met een weemoedig glimlachje, „rookte altijd." Haar sombere oogen waren .dof erf treurig en er Igg een trek van moeheid om haar mond. Majoor Durward keek naar haar met een bezorgde uitdrukking op het vriendelijk gelaat. „Je zult hem erg missen," antwoord de ze eenvoudig. Open keek ze hom aan. „U lijkt veel op hem ,weet u dat?" voegde ze er plotseling bij. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 1