BEURSOVERZICHT VAN HEDEN. AMSTERDAM, 21 Aug. (Slotkaers). 6 pOt. Neder laud 1923 99%; 6 pCt. Nederland 1922 99 vijftien zestiende; 5 pCt. Nederland 1918 89 negen zestiende; 4% pOt. Nederland 1917 84 vijftien zes tiende; 2% pCt. Nederl. W. Schuld 53Ve; 3 pCt. da. Oblig. 66%; 3 pCt. do. Certif. 66%. Cert. Ned Hand. Mij. 131%—lS2ft; Aand. Ned. Ind. Qandelsb 136%—137Va; Aand. Koloniale Bank 175—178; Kouinkl. Petrol. Aand 333—337; Geeons. Hol- landsche 155Va- -157; Cult. Mij. Vorsten landen 166—168, Handelsv. Amsterdam 611—517; Javasche Cultuur 365Va; Aand. Deli Maatsch. 365—367J/a; Amsterd. Rub ber 151-153. Ned. Amerik. Vaart 85—86, Nederl. Scheepvaartunie 126%, Koninkt. Holl. Lloyd 8%; Kon Ned. Stoomb. Mij. 79; Aaiul Paketvaart 1381/2- Philips A. 3201/2- 321%; Jurgens A. 69% Anaconda 85%, Steels 114; Erie 30%,; Southern Railway 40%; Common Marine 11V?; Prefered do 43%; Maxwell Gr. O. v. A. 4J4,Maxwell Land Cert. v. Inc. Bonds 12%. Prolongatie 2%' pet. Russen Obl. 1880 5; Consols 6%. Markt sluit prijshoudend. Wisselkoersen Londen chèquc 11.58%; Berlijn 0.65; Weenen 0.0036; Parijs 13.93%; Brussel 12.85; Dollar Cable 2.577/8. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Koninki. Ned. Met. Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van '21 Augs. Hoogste barometerstand: 761,5 te Toulouse. 742.4 te Abedeen Verwachting van den avond van 21 tot den avond van "22 dezer Meest matige Zuidelijke tot Westelijke wind, zwaarbewolkt of Betrokken mef tij delijke opklaring, regen of onweersbuien, dezelfde temperatuur. Temperatuur alhier 's morgens9 uur 58 gr., 12 uur 63 gr., 3 uur 62 gr. "Morgen He/ka «n», SS? ffÊËËföar gtelkliiiê Qa&rfëmr nafcrckWi^ (lngez. Med.) Vrijdag Saterdag Zondag 24 Maandag 25 Dinsdag 26 Woensdag 27 Donderdag 28 HOOG WATER. Vllwingen. Z o m e r t ij cL 22 Aug. v.m 7.14 8 07 9.17 10 33 11.45 12.36 1.20 (Het tjjdstip van hoog water te Domburg valt 9 minuten na dat te Vlissingen.) deelvisschers, d. w. z. de opbrengst van de vangst wordt in evenveel gelijke dee- len gesplitst, als er mannen aan boord zijn, plus bovendien nog een deel voor het schip. De schipper-eigenaar ontvangt dus 2 deelen, een deel voor hemzelf als contraprestatie voor van zijn arbeids krachten en het andere deel voor af lossing, onderhoud enz. van hef schip en tuigage. Hoewel de verdiensten van deze vis- schers de laatste jaren door verschillen de omstandigheden zeer laag waren (van f 300 tot f 600) en dus economisch geheel gelijk aan arbeiders, voldoen ze toch niet aan de voorwaarden in, art. I. W. gesteld jo. art 1637 B. W. Dientengevol ge zijn ze niet verzekeringsplichtig in gevolge de I. W'. en wordt aan de 'na bestaanden geen weduwe- en weezen- rente uitgekeerd. Aangezien hier sprake is van maat schap, vallen de visschers dus ook niet onder de O. W. 1921, terwijl zij ook niet onder de Zeeongevallenwet vallen. Een deel der visschers is, toen de ver diensten beter waren, verzekerd geweest bij Zeerisico. Later zijn ze evenwel door de ongunstige tijdsomstandigheden ge noodzaakt geworden deze verzekeringen te annuleeren. Geen enkele wettelijke uit- keering ontvangen zij, zoodat voor de nagelaten betrokkingen (8 weduwen en 17 weezen) veel en veel moet gedaan worden. Bovendien waren de scheepjes en de netten niet" verzekerd en zeer zwaar belast daarenboven. Wordt ook niet een groot deel der materieele schade ver goed, dan wordt het crediet, dat de visschers nog hadden ernstig schokt, en bestaat het gevaar, dat de geheele visscherij te Vlissingen te niet VOOR DE SLACHTOFFERS VAN DE STORMRAMP. Bij de redactie der Middelburgsche Courant werd nog ontvangen Mevr. N. f0.50; D de V, f2.50, totaal f 8. Tesamen met de vorige giften f 1129.03. NAGEKOMEN BERICK1EN. REGEN IN NOORWEGEN. ÖHRIS'JTIANTA, 21 Aug. Overstroomin gen, tengevolge van den velen regen der laatste weken, hebben in het O. gebied van Noorwegen groote schade aange richt. Op sommige plaatsen moeten de bewoners hunne huizen verlaten. AGITATIE IN AFGHANISTAN. LONDEN, 21 Aug. V. D. Men gelooft dat de revolutionaire beweging iu Afgha nistan, in Juni onderdrukt, opnieuw is uitgebroken. Officieel wordt gemeld, dat de kroonpretendent Abdel Karim uit In- diê is teruggekeerd, en zijn agitatie in Afghanistan heeft hervat. VERKOOPINGEN - VERPACHTINGEN IN ZEELAND. Augs. 22 Biggekerke, "Bouwland en vruchten te velde, Loeff. 23 Koudekerke, Inboedel enz. Loeff. 23 Arnemuiden, Huizen, Hioolen. 27 Middelburg, Tapijten, Rosier en Vervaat 28 Middelburg, Huizen, De Neeling. 28 Middelburg, Huis en Land, Ittmanu. 29 Grijpskerke, Inspan, Blaupot t. Cate. Sept. 2 Middelburg, Inboedels, Norashuis. 3 St. Laurens, Paarden en en Inspan, Struve. 4 Middelburg, Huis, Blaupot t. Cate. 4 Middelburg, Heerenhuis met tuin, Blaupot ten Cate. 11 Middelburg, Huis en land, Struve» teekening op de leening officieel willen bevorderen. PRINSES MARY. LONDEN, 21 Augs. Prinses Mary is hedenmorgen bevallen van een zoon. DE ITALIAAN SCILE DELEGATIE OVER LONDEN. ROME, 21 Aug. V. D. De Stefani .en Nava, die van de Londensche conferen tie zijn teruggekeerd, verklaarden aan de journalisten, dat de beide belangrijk ste resultaten van de conferentie te Lon den zijn: de overwinning van het begin sel van arbitrage en de moreele verplich tingen die Duitschland op zich genomen heeft. Zij spraken de hoop uit, dat bij de bespreking der intergeallieerde schulden rekening zou worden gehouden met de offers, die Frankrijk en Italië hebben ge bracht. Zij wezen op de versterking van de autoriteit van den Volkenbond gedu rende de conferentie en prezen de alge- meenc verzoeningsgezinde verhouding der conferentie, vooral van de Fransclie delegatie. Zij deelde mede, dat de onder handelingen over het Italiaansch-Duitsch handelsverdrag in October of November zullen aanvangen. LAATSTE BERICHTEN. MARKTBERICHT. OOSTBURG, 20 Augs. Veiling Avicul- cutura'. Aangevoerd 373*/? K.G. boter* prijs f 1.06f 2.37 per K.G. CONFLICT TE IJMUIDEN BIJGELEGD. De besprekingen met de bestuurders der organisaties in het visschersbedrijfi te Dmuiden hebben tot "resultaat gehad dat de directie der drie groote reederijen zich bereid verklaarden de gevraagde pet. der opbrengt weer op de gage te leg-» gen. Het conflict is dus bijgelegd, en de staking zal worden opgeheven. Op de basis van het contract van 1921 zullen besprekingen gehouden worden voor een nieuw collectief contract. DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN. Nabij Sneek is hedennacht het doch tertje van den heer A. Kuip, dat op de boerderij van haar grootvader aldaar lo geerde, door den inslaandea bliksem ge troffen en gedood. De boerderij brandde geheel af. Verzekering dekt de schade. STAATSLOTERIJ. (Onder voorbehoud.) Op onderstaande nummers vielen de volgende prijzen: tf 25.000 9988 f 400. 958 f 100: 18953 BEURSOVERZIGHT. AMSTERDAM, 21 Aug. 3 uur. Het pu bliek zoowel als de handelaren bepalen er zich tot nu toe ten opzichte van de effectenbeurs een gereserveerde houding aan te nemen, en de handel blijft mits dien van geringe afmetihgen. Compania's gaven heden weer flinke affaire te zien, waarbij zij zich in hoofd zaak omstreeks 25 pet. bewogen. Van de industrieelen waren de Jurgens' waarden bij kalmen handel vast gestemd. Gunstig gedisponeerd waren Rubber waarden. Amsterdam Rubbers golden iels hooger. Tabakken waren prijshoudend, doch bleven overigens vrijwel onbewogen. Cultuurwaarden op een zoo goed als ongewijzigd koersniveau afgedaan. Scheepvaarten hadden een verlateq aanzien. In oliefondsen vonden slechts beschei den omzetten plaats, waarbij die zich ge makkelijk wisten te handhaven. Prolongatie 21/4 pet. WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 21 Aug. 3 uur. De cijfers tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. Londen 11.58% (11.58%). Berlijn 0.61% (0.61%). Parijs 13.93 (13.92%). Brussel 12.85 (12.87%). Zwitserland <18.47% (48.47%). Weenen 0.0036% (0.0036%). Kopenhagen 41.80 (41.60). Stockholm 68.60 (68.50). Christiania 35.75 (35.70). New-York 2.57% (2.58). DE DUITSÖHE LEENING. BERLIJN, 21 Augs. V. Dl Volgens een telegram uit New-York heffen dc banken aldaar voorbereidingen voor de plaat sing der Duitsche leening. Naar ver luidt, heeft een door verscheidene bank instellingen ingesteld onderzoek uitgewe zen, dat de plaatsing der leening zoo goed als verzekerd is. Volgens de Inter national News Service zou de Ameri- kaansche regeering zoo noodig een in- Ingezonden Stukken. Mijnheer de Redacteur I Vergun mij voor het volgende een plaatsje in uw blad, bij voorbaat mijn dank. Sedert jaren worden door de directie Electr. Tram werkmanskaarten beschik baar gesteld, waarvan hoofdzakelijk door arbeiders van de Mij. „De Schelde" ge bruik wordt gemaakt. Ondergeteekende maakt reeds gedu rende 8 jaar lang ais arbeider op de Mij „De Schelde" gebruik van een werk- manskaart. In den beginne was de prijs voor arbeiders die des middags naar buis te Middelburg gingen schaften, f 1.10 per week, later verhoogd tot f 1.45 en nadat de zoogenaamde werkmanswagens op nieuw waren gerestaureerd, verhoogd op f 1.75. Zooals elders het moderne ver voermiddel „de autobus" in gebruik kwam, zoo ook vestigde zich hier ter stede een autobusonderneming Middel burg—Vlissingen, rijdende aan aanmer kelijk lager tarief dan de electr. tram. De electrische tram, die daarvan scha de ondervond, werd genoodzaakt om zijn tarief te verminderen en stelde o.m. tien- rittenkaarten verkrijgbaar a fl. Nu dachten wij arbeiders dat met die tariefsverlaging ook de prijs van de werkmanskaarten zou verminderen; even wel niets van dat al, erger nog. Op het kantoor van de electr. tram werd j.l. Woensdag bij aanplakking bekend ge maakt, dat ingaande 1 September a.s. geen werkmanskaarten meer worden verstrekt, d.i. voor ons arbeiders we derom een prijsverhooging van f 0.45 per week en dat in een tijd waarin ook wij arbeiders der Koninklijke Maatschappij „De Schelde" aan loonsverlaging moeten meedoen. Aangezien wij aangewezen zijn op het vervoermiddel electr. tram (de autobus sen rijden niet op een tijd dat wij op ons werk kunnen zijn) kan de directie E. T. tram ons zoo behandelen. Het doel van het invoeren der tien- rittenboekjes is om de autobus er uit te werken. De directie der E. T. laat duidelijk uitkomen, dat indien men de autobussen voorbijgaat en deze verdwijnen, zij het publiek zal laten betalen. Achtend, A. M. WITTE. met prof. Stomps te Amsterdam gespro ken over de ziekte, welke onze boomen zou aangetast hebben. De hoogleeraar maakte zich daarover niet bijster onge rust; hij geloofde er zelfs niet aan, ont kende, dat zich eeu reeks van boom- ziekten tezelfder tijd zou vertoonen. Hij zeide o.a.: Het is bekend, dat in de natuur een groote specificiteit heerscht: elke plan tensoort haast heeft weer haar eigen schimmelsoort, waarvan zij te vreezen heeft voor haar beslaan. Zoodat slechts een enkele bepaalde boomsoort kwaad kan doen! „Welnu, als ongeveer op den zelfden tijd verschillende boomsoorten symptomen gaan vertoonen, die ziekte verschijnselen lijken, dan zou daaruit voortvloeien, dat iallooze boomen te zelf- dertijd zouden zijn aangetast door de ééne schimmelsoort, die uit de vele be staande voor hen gevaarlijk zou zijn. Dit nu lijkt me niet zeer aannemelijk!' Sinds de oorlogsjaren schijnt, zooals algemeen bekend is, de natuur wat in de war. De winter verglijdt veelal zonder noemenswaardigen overgang in den zo mer de tusschenperiode, de lente, schijnt te ontbreken. En daardoor komt het voor, dat de grond bijwijlen vier, soms zelfs zes maanden bevroren is. Het gevolg is, dat het voor eiken groei zoo noodige vocht ongeregeld en onvoldoende tot de wortels doordringt. En daar dit verschijnsel zich nu reeds eenige ja ren achtereen geopenbaard heeft, is liet zeer wel mogelijkdat, juist nu, dus na enkele jaren herhaling, de nadeelige ge volgen van dien zich doen gevoelen. Naar aanleiding van een klacht uit de Betuwe, waar een boomgaard er oogen- schijnlijk héél triestig uitzag, merkte jprof. Stomps op: ,Och, ik zou eerst moeten weten of werkelijk 'n vakman de boomen in quaes- tie ziek verklaart. Het maakt zoo licht op den leek den indruk, dat een boom dood schijnt terwijl toch in werkelijkheid slechts een tijdperk van verslapping is ingetreden, dat veelal gevolgd wordt door hernieuwden groei en bloei. Iets derge lijks vertoonen de Italiaansche populie ren." „Resumeerende voor een bijzonderen angst 'lijkt mij vooralsnog geen reden. Wat oud en oudgeleefd is zal gedoemd zijn te verdwijnen. En voor het jongere en sterke zal de natuur zorgen, ook al schijnt zij de laatste jaren wel wat uit haar evenwicht." VERSCHILLENDE BERICHTEN. «Dc koopman H. F., uit Kerkradc wordt verdacht Zaterdagochtend brand geslicht te hebben in zijn woning. Een massa beddegoed, dat droop van de ben zine, is in beslag genomen. De woning is grootendeels uitgebrand. F. is aange houden en te Maastricht in bewaring gesteld. In de gemeenteraad van De Bilt heeft de anti-revolutionaire fractie, ge steund door de vrijzinnig-democratische, voor de eerstvolgende raadsvergadering een voorstel ingediend om te verbieden dal personen van beiderlei kunne, uit gezonderd zij, die in den eersten of tweeden graad aan elkander verwant zijn, zich langs den openbaren weg of in het bosch te zamen nederzetten. Te Heemskerk is een hit van I. S. door het hemelvuur gedood. Tijdens het onweer van Woens dagochtend zijn te Caslricum twee men- schen, die uitgingen om te melken, door den bliksem gedood. Gisterenmorgen is de boerderij van den heer J. Kuik te Hemrik door den bliksem getroffen en geheel afgebrand. Bij dezen brand is een kind doodgesla gen. Te Helder heeft gisternacht een voor die streek ongewoon langdurig en hevig onweer gewoed, dat gepaard ging met geweldigen regen. Gisterochtend stonden er verschillende straten blank. Te Oude-Pckela is een kindje van het echtpaar Schreuder verdronken. DE SCHIJNBARE EPIDEMIE IN ONZE BOOMEN. Een medewerker van „Het Buitenver blijf", de heer A. J. G. Strengholt, heeft Z. uit IJselmuiden in een villa te Bosch en Duin van het bed te lichten. V. R. bekende, doch eeu verder onderzoek in zake het totaal der verduisterde gelden moet nog worden afgewacht. Mr. D, die voorloopig te Zeist in arrest blijft, is zeer onder den indruk Van zijn aanhouding De directeur kon ook, nadat hij zijn fout had goedgemaakt, natuurlijk niet optreden tegen zijn be diende, die met zijn vroegere handelin gen bekend was. - Zaterdag a.s. zal in „Brittannia" te* Vlissingen een concert gegeven wor den waarop de bijzondere aandacht mag worden gevestigd. De voornaamste con certgever is Fritz Dietrich, een violist,, die door zijn vele kunstreizen zich een uitstekende reputatie heeft verworven in verschillende landen. Eertijds was hij professor (aan het conservatorium te Keulen; thans is hij muziekdirigent te Aken. Met hem treedt op Aenne Klauke, sopraan, eveneens uit Aken. Eu voorts als pianist de heer Jan Kuiler uit Mid delburg. Men zie de advertentie in dit nummer. De Onschuldige door Julia Frank. Uitg. Leidsche Uitgevers Maatschappij, Leiden. Van deze korte, goede roman ver scheen de tweede druk. Een bewijs hoe het werk dezer schrijfster <jie het recht heeft zich een autrice van be teekenis te noemen, wordt gewaardeerd. VIEZE MELK. De Keuringsdienst van Waren te Am sterdam is, nu hij daartoe voldoende geoutilleerd is, den strijd begonnen te gen de aflevering van melk van uier- zieke koeien. De dienst doet dit op de volgende monsters genomen en die monsters wor den onderzocht op de aanwezigheid van mastitisstreptococcen (bacterieén die de uierziekte veroorzaken). Worden die bacteriën gevonden, dan worden bij den veehouder melkmonsters genomen van elke koe afzonderlijk. Hem wordt dan bericht, welke koeien uierziek zijn, en hun wordt verzocht den veearts te raadplegen. Doet hij dit en de dienst vraagt dit den betrokken veearts dan zijn de koeien in den regel na 10 dagen hersteld; door een herhaald onderzoek wordt nagegaan of dit het geval is. Weigert de veehouder den veearts te raadplegen wat toch ook in zijn eigen belang wenschelijk is en blijkt uit een volgend onderzoek dat hij1 nog steeds melk van uierzieke dieren verkoopt, dan wordt tegen hem proces-verbaal op gemaakt. Hoe noodig deze krasse maatregelen zijn, moge blijken uit de omstandigheid, dat de dienst onlangs een melkmonster in handen kreeg, dat voor p.m. 20 pCt. uit etter bestond. In twee gevallen i s de vorige week vonnis gewezen; één veehouder werd wegens den verkoop van zulke vieze melk veroordeeld tot een boete van 1' 200 subsidiair cén maand hechtenis. Een ander, die door getuigen kon be wijzen, dat hij die uierzieke koeien voor de slachtbank had verkocht, kreeg een boete van f 10. MALVERSATIES AAN EEN BANK TE ZEIST. In den nacht van Maandag op Dins dag zijn te 'Zeist gearresteerd de direc teur van het bijkantoor van de Boaz- Bank, de heer Mr. D., zijn kantoorbe diende K. en diens schoonvader Z., ver dacht van malversaties gepleegd te heb ben tot een gezamenlijk bedrag van f 50.000. De drie verdachten zijn naar het po litiebureau overgebracht. Gebleken is, dat de vroeger door mr. D. ten eigen bate aangewende gelden van de bank weer ten volle zijn aange zuiverd. Dat de handelingen van den directeur niettemin aan het licht kwa men, is het gevolg van de arrestatie van den 21 -jarigen bediende V. K. van genoemde bank. Deze blijkt reeds een jaar lang zich aan verduistering van gelden te hebben schuldig gemaakt, zon der aan aanzuivering ook maar te den ken. De groote sier van V. K., gaf ten slotte der politie aanleiding een onder zoek in te stellen, waarbij Vrijdag 1.1. de verduisteringen, gepleegd door V. K. ■werden geconstateerd. De politie, die hem in Kampen wilde arresteeren, waar hij onlangs in het huwelijk trad, trof hem aldaar niet meer aan, doch mocht 'er in slagen V. K. en zijn schoonvader KERKNIEUWS. Ned. II erv. Kerk. Aangenomen het beroep naar Oude- lande door ds. W. Wagter te Koekange. KUNST EN WETENSCHAPPEN. ONDERWIJS. Te 's-Gravenhage slaagde voor het 'examen Duitsch L. O. mej. T. G. H. van Elsacker van We stkapelle,thans onderwijzeres te Scheveningen. Dinsdag slaagde te Rotterdam voor de hoofdakte L. O., mej. J. Willemsen te Nieuwdorp, geboren te Middelburg. Minister van O., K. en W. brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het examen ter verkrijging van de akte van bekwaamheid in de vrije en orde-oefe ningen der gymnastiek zal aanvangen - op 23 September. Zij, die zich aan dit examen wen- schen te onderwerpen, moeten zichvóór. 6 September aanmelden bij den voor zitter der commissie, voor welke zij ver langen te verschijnen, met overlegging van hun geboorteakte,' waaruit moet blij ken, dat zij op 1 Augustus 18 jaar wa ft-en geweest. Uit den schoolstrijd. In hot Weekbl. gewijd aan de belan gen van Rotterdam, schrijft „Jan de Oude" een herinnering uit de eerste! jaren van den schoolstrijd. En daarin vertelt hij o. a. het volgende „Op een goeden dag wordt er bij mij, als hoofdredacteur van een liberale cou rant, een Dr. Hubrecht aangediend, de oud-secrelaris-generaal van Binnenland- sche Zaken, waartoe toen ook het on derwijs behoorde. Ik zie den eerbied- waardigen grijsaard met zijn pracht Ba- lavieren-kop nog voor mij. Hij begon me te vertellen, dat hij gehoord had, dat ik werkelijk een liberaal was, doch zonder Idogma's; waarop ik hem antwoordde, dat ik daar zelf moeilijk over kon oordeelen, doch dat ik hoopte, dat ik dat kon be wijzen. Hij ging toen voort: „U zult we ten, dat ik hier voor u .zit, als een boet vaardige. Het is u toch bekend, dat ik de vader van de neutrale schoolwet ben. Nu wil ik u wel eerlijk bekennen, dat als ik in mijn leven, dat vrij lang is, van iets spijt heb, dan is het daarvan. En ik zou niets liever dan vóór mijn dood dit eerlijk willen bekennen en openlijk verklaren, dat ik me vergist heb en mijn fout ridderlijk erkennen. Maar dat wensebt men niet en nu maakt men het mij, overal waar ik kom, onmo gelijk, deze schuldbekentenis te doen drukken. En nu kom ik tenslotte tot u om te vragen: of gij mijn brochure, die mijn schuldbekentenis bevat, zoudt willen drukken." Ik heb den eerbiedwaardigen man zijn gemoed verlicht en aan zijn verzoek vol daan. Maar men heeft hem destijds dood gezwegen, zoodat ik mag aannemen, dat deze mededeeling, voor de geschiednis der schoolwet m. i. van zooveel belang, voor de meeste mijner lezers nieuw zal zijn." RECHTZAKEN. Alhier is gisteren den Officier van Justitie voorgeleid J. B., 31 jaar, natuur geneeskundige, wonende te Rotterdam, verdacht van oplichting, gepleegd te Vlissingen in 1923 en 1924. Verdach te is na verhoor door den Rechtercom missaris overgebracht naar het Huis vaa Bewaring. Tegen den huzaar J. V. is ter zake van berooving en mishandeling van "WL v. Z. te Apeldoorn, voor den krijgsraad in Den Bosch 2 jaar gev. straf met aftreK

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 2