am NIEUWE ZOUTEYISGB aand' - BEL'RSNOTEERING VAN HEDEN. AMSTERDAM, 20 Aug. (Slolkoers.) 6 pOt. Nederland 1923 100 één zestien dei; 6 fpOt. Nederland 1922 99%M 5 ipOt. Ne derland 1918 89 negen zestiende; 41/3 pOt. Nederland 1917 85; 2% pOt. Nederl. W. Schuld 53; 3 pOt. do. Oblig. 67; 3 pöt. do. Certif. ,66%. Cert. Ned. Hand. Mij I3OV2—131; Aand. Ned. Ind. Handelsb 136- 137; Aand. Kol. Bank 175—177%; Kon. Petrol. Aand. 333 335; Gecons. Hollandsche 151—154; Oult. Mij. Vorstenlanden 165 -166; Handelsv Amsterdam 511—5141/2; Javasche Oultuur 365; Aand. Deli Maatsch. 365—367; Am- sterd. Rubber 149—151. Ned. Scheepvaart unie 1261/2; Kon. Holl. Llovd 8%; Kon Ned. Stoomb Mij. 78 Philips A. 3191/0—320; Jurgens A. 57% —581/2. Anaconda 85—86; Steels 112$; Union Pacific 149%; Common Marine 11%; Pre- fercd do. 43%; Maxwell Gr. 0. v. A. 41/3. Prolongatie 2*/e Russen: Obl. 1880 41/2; Consols *1%. Markt sluit op de laagste prijzen. Wisselkoersen Londen cheque 11.58%; Berlijn 0.60; Weenen 0.0036; Parijs 13.92; Brussel 12.87%; Dollar Cable 2.58. 2500 is verminderd, zoodat het in totaal bij de heropening ongeveer 4000 minder zal bedragen dan bij de tijdelijke sluiting. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Koninkl. Ned. Met. Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 20 Aug. Hoogste barometerstand 758.3 te Biarritz. Laagste barometerstand 740.3 te Stornoway. Verwachting van den avond van 20 tot den avond van 21 dezer; t Meest matige Zuidelijke tot Westelijke wind, zwaarbewolkt tot betrokken, later wellicht opklarend, aanvankelijk nog re gen- of onweersbuien. 'Zelfde tempera tuur. Temperatuur alhier 's morgens 9 uur 57 gr., 12 uur 63 gr., 3 uur 64 gr. STAKING fS IJMUIDEN. - Hedenmorgen hebben de vakorganisa ties in het visscherijbedrijf in verband mei het verwachte conflict in dit bedrijf Vergaderd. Het advies der besturen luidde om voorloopig te blijven varenonder voor waarde, dat direct onderhandelingen ge opend zullen worden. Dit advies werd met 144 tegen 112 stemmen verworpen, en is daardoor de staking bij de drie groote reederijen in IJmuiden een feit Ongeveer s/4 van de vloot is stilgelegd. FAILLISSEMENT VERNIETIGD. De rechtbank te Zutfen heeft heden morgen het faillissement van den bankier Brinkman te Deventer vernietigd. VERVOLG BEURSQVVERZICHT. Een flinke hoek vormde zich in Cam pania's die eenige procenten opliepen. In Pctroleumwaarden vonden eenige omzetten plaats waarbij Koninklijken en Geconsolideerden na lager inzet zich ver volgens herstelden. Suikerfondsen stil; weinig veranderd. Rubber tamelijk prijshoudend, zonder meer. Scheepvaartzaken verlaten. Tabakken openden eerder iets lager* doch bleven stationair. Jurgens' waarden animo bekoeld en rij zing op de gewone aandeelen niet verder voortgezet. Prol. 2-2%. r~ HOOG WATER, VHuingen, Zomert ij dL Donderdag 21 Aug. v,m 6.30 Vrijdag 22 7.14 Zaterdag 23 8.07 Zondag 24 9.17 Maandag 25 10 33 Dinsdag 26 11.45 Woensdag 27 n.m. 12.36 (Het tijdstip van hoog water te Domburg vait 9 minuten na dat te JVlissingen.) VERGADERINGEN, CONCERTEN, enz. Gedurende Augustus Eeretentoonstelling door W. J. Schütz. Inde Steen rots©. Bovenvoorlokaal. V r ij d a g 22 Augs. Aig. Vergadering aandeelhouders N.V. Garage en Handelmij. „Luxor" kantoor N. V. 5 u. njn. Zaterdag 23 Augs. Demonstratie Red dingsbrigade Terrein bij zwemlo- kaal 3 uur. de nauwe geul aldaar, zou een ramp ten gevolge hebben. Dc pas van Rilland moet dan ook worden verbreed en de vaart streng gereglementeerd. Wordt de invaart van den pas verbeterd, dan is de toestand van het vaarwater van Rilland veel gunstiger dan de pas van Bath ooit is geweest. Te Valkenisse is alles in volmaakte orde en het zal voldoende zijn te waken, dat de huidige diepte be houden blijft. De heropening van den Post cheque en Girodienst, 'ïn aansluiting aan vorige berichten, kan het „Hbld." thans nog mededeelen> dat bij de heropening van den Post cheque- en Girodienst (zoo mogelijk in de tweede helft van September met een aanvankelijk beperkt, later telkens uit te breiden aantal rekeningen) alleen stortingen, giro's en chèques Zullen worden toegelaten. Lokale rekeningen zullen vervallen. Automatische overschrij vingen, post-credietbrieven, bijschrijvin gen van bedragen, welke de postadmi nistratie aan rekeninghouders heeft te betalen wegens postwissels, quitantiên enz., gelegenheid tot spoedbehandeling, verrekening in giro van te betalen quitan tiên, postabonnementen, busrecht, enz., worden, althans voorloopig, niet uitge voerd. Wanneer de dienst eenmaal regel matig loopt, zal rustig kunnen worden nagegaan, of deze faciliteiten weer moe ten worden ingevoerd, en zoo ja, welke. Het is n.l. in de praktijk gebleken, dat sommige dezer faciliteiten voor het pu bliek wel erg gemakkelijk zijn, maar voor den dienst een bron van veel moei lijkheden. Daarom meent men de weder invoering dezer faciliteiten in nadere overweging te moeten nemen, althans den dienst bij de heropening niet het gevaar van nieuwe moeilijkheden er door te laten loopen. Van belang is verder, dat de oude af rekeningen weer in eere zullen worden hersteld. Met de afschaffing der machi nes vervallen ook de vieze afrekeningen op carbonpapier. Zooals vroeger, worden op de afrekeningen voortaan weer ver meld het openingsbedrag, de af- en bij schrijvingen en het slotbedrag van den dag. Het blad vernam ten slotte, dat het aantal aangeslotenen bij den dienst door opzegging van de zijde der rekening houders met 1300 en door opzegging van de zijde ran den dienst met ongeveer NAGEKOMEN BERIChïEN. BURGERLIJKEN STAND. M i d d el burg. Van 16—19 Augs. Bevallen: C. Jobse. geb. Klap, z. OverledenA. A. v. d. Eerebeemt*ong. z. 39 j.L. Bongers, wed. v. A. Goedhart, 73 j., C. van der Horst, man van M. P. de Koning, 90 j.; F. W. Arnoldus, man van J. Iiloeg, 52 j. Ko ude kerke. Van 1—16 Aug. Getrouwd: G. A. de Rijke, 24 j. en P. Wielemaker, 24 j. J. de Witte, wednr., 62 j. en J. de Groot, wed., 58 j. Overleden: A. Brasser, 59 j., man van S. Dekker. P. Verhage, 87 j\, wedn. van N. Mauer. Goes. Ondertrouwd: M. D. Ramondt, 29 j. en K. C. J. Bartelse, 23 j. Bevallen M. Kuzee, geb. de Jonge, z. M. A. Eversen, geb. Overbeeke, z. omwaaien van dènige palen van het hoogspanningsnet zijn de Zuidelijke en Z. Westelijke voorsteden van Berlijn van electrischen stroom verstoken. DE PERZISCHE REGEERING. TEHERAN, 19 Augs. De Kamer heeft na de interpellatie over de binnen- en buitenlandsche politiek een motie van Vertrouwen in de regeering aangenomen. zand naar beneden, waaronder Joling werd bedolven. Hoewel direct werd be gonnen met het verwijderen van den grond, duurde het ongeveer 21/2 uur voor dat Joling werd gevonden. Hij was inmid dels reeds gestikt. De ongelukkige was gehuwd. BRIEFWISSELING. W. A. V., M idd e 1 b ur g. Wij heb ben de feiten meegedeeld, en wachten nu af wat het rechterlijk onderzoek vast stelt. En zoolang nemen wij zeker geen stukken op waarin door iemand, die de feiten blijkbaar niet nader kent, getracht wordt zulk een zaak goed te praten. AFLOOP AANBESTEDINGEN. Hedenmorgen werd namens den hoofdingenieur-directeur van den Rijks waterstaat aan het provinciaal gebouw aanbesteedhet maken en leggen van betonplaten met bijkomende werkzaam heden ter verbetering van de boordvoor- zieningen van het kanaal door Wal- cberen. Raming f12.600. Van de 16 inschrijvers werd het laagst ingeschreven door A. A. de Wilde te Middelburg voor f 9977. AFLOOP VERKOOPINGEN. Door notaris J. L. v. d. Harst wer den gisteravond in het Concertgebouw te Vlissingen publiek verkocht -. 1. Een huis, zijnde benedenhuis en bovenhuis, aan de Beursstraat 5 te Vlis singen, groot 2 A. 26 c.A. Opgehouden. 2. Een huis en erf aan de Slijkstraat aldaar no. 35, met achterhuis en werk plaats aan de Koestraat, groot 2 A. 30 c.A. Kooper C. J. Mommaas voor f 3179. De gunning werd aangehouden. Dinsdag werd door notaris Blau- pot ten Cate publiek verkocht in het café „Bloemendaal" te Brigdamme: een dub bel woonhuis, benevens de voormalige openbare school, met erf en tuin te S t Laurens, op het dorp, wijk A nos. 36 en 37. Kooper Jan Koole, Middelburg, voor f 3373. VERSCHILLENDE BERICHTEN. LAATSTE BERICHTEN. ACHTERSTALLIGE BELASTING EN SALARIS. Ged. Staten van N. Holland hebben niet goedgekeurd de door den gemeen teraad van Weesp vastgestelde verorde ning, bepalend dat achterstallige belas tingschuld van het salaris van gemeente ambtenaren kan worden ingehouden. Door Ged. Staten wordt verwezen naar art. 767 van het wetboek van Burgerl. Rechtsvordering. STAATSLOTERIJ. (Onder vooroehoud.) Op onderstaande nummers vielen de volgende prijzen: f 1000 11936 f 100 13364 22715 f 200 7789 19018 Ij 100: 2617 7367 9088 17427 BEURSOVERZIOHT. AMSTERDAM, 20 Aug. 3 uur. De beurs had ook heden hoegenaamd geen teckenen van opleving, en de han del bleef van bescheiden proporties. Met het oog evenwel op de verdere depreci atie van Engelsche ponden en Fransche en Belgische franken op de wisselmarkt, Wel de stemming nog al mee. Over het algemeen verschilden de koersen niet veel met die van gisteren, maar onder beurstijd werd in de meeste gevallen een opwaartsche koersrichting gevolgd. (Wordt vervolgd.) DUITSCHLAND EN* DE LONDENSCHE BESLUITEN. BERLIJN, 20 Augs. V. D. De Rijks dagcommissie voor buitenlandsche zaken komt héden bijeen tot het houden van vertrouwelijke besprekingen over de con ferentie te Londen. ELECTRICITEITSSTOORNIS. BERLIJN, 20 Augs. V. D. Door het Door een onzer lezers is onze aan dacht gevestigd op een onjuistheid in den jongsten brief van „Sini Sana" over „In en om de Hoofdstad", opgenomen in ons nummer van Zaterdag j.l. De schrijver doet het voorkomen of de heer P. W. Steenkamp, de eerste commandant van de Amsterdamsche beroepsbrand weer, tevens hoofdcommissaris van poli tie was. Dit nu is niet waar. De heer Steenkamp was le luitenant der artille rie bij de torpedo-compagnie te Brielle, toen hij in 1872 als no. 1 werd voorgedra gen en op 21 Augustus van dat jaar werd benoemd. Op 1 Juni 1878 werd hij opge volgd door den heer V. 0. Dijckmeester, en ging de heer Steenkamp toen .over naar de politie en werd direct benoemd tot hoofdcommissaris. Van een vereeni- ging van brandweer en politie onder één hoofd, was dus toen geen sprake. Op de machinefabriek en scheeps werf van P. Smit Jr. aan den Kreekweg te Rotterdam, heeft gisterenmiddag tij dens het schaftuur de fabrieksarbeider J. J. v. Z. ruzie gekregen met jlen 40- jarigen fabrieksarbeider A. 0. De man maakte zich zoo driftig dat hij een Stuk hout opnam en daarmee A. O. een slag op het hoofd gaf. tengevolge waarvan deze bijna oogenblikkelijk overleed. Het lijk is voor de gerechtelijke schouwing naar het ziekenhuis overgebracht en dq dader is op het politiebureau aan de Nassaukade in bewaring gesteld. De familie van schipper A. de Graaff te Dirksland ontving bericht, dat het hoofd des gezins met één 'kind le Emmerik over boord gevallen is, waarbij beiden zijn verdronken. De sneltrein Amsterdam—Parijs, die van Roosendaal te ongeveer 11 uur naar Antwerpen vertrekt en dit traject zonder stoppen aflegt, bleef tusschen Esschen en Antwerpen, naar „De Grondwet" meldt, dezer dagen plotseling met een geweldigen ruk stilstaan, zoodat de rei zigers door elkaar geschud werden. De machinist had plotseling op de lijn, nog slechts op korten afstand van zijn ma chine een klein kindje bemerkt, dat mid den tusschen de rails stond. Met bui tengewone tegenwoordigheid van geest haalde hij dadelijk de remmen over en deed den trein slechts op enkele stappen afstands van het kindje staan. Dit, een klein peuterke, met blond kimllekopje, stond met oen paar groote kijkers naar dat groote gevaarte voor hem te staren. De machinist sprong van zijn machine en pakte het kindje, dat eerst nog wat bleef staan, op. Na een klein tijdje kwam ten slotte de vader van het kindje bp- dagen, die zijn kleintje gezocht had. De moeder was afwezig. LEVEND BEDOLVEN. Te Exloo (Dr.) was gisteren de 35- jarige arbeider S. Joling, wonende te N. Barge, bezig met het graven van een put. Toen hij op circa 51/2 M. bezig was, stortte plotseling een groote hoeveelheid HET WEER VAN DE LAATSTE DAGEN. Als men de berichten uit andere plaatsen in ons land leest, dan komt men tot de conclusie, dat wij er hier bijzonder :;oed zijn afgekomen. In Holland en in iet Oosten van het land heeft het ont zettend geregend, zoodat straten en hui zen onderliepen. Dat duurde eenige da gen achtereen, telkens met zware buien. Ook in Engeland en in België heeft men dergelijke ervaringen opgedaan. Men ■sprak daar van noodweer. En in heel Duitschland niet minder. Zoo was het hier niet. De lichtende kring, die Zaterdagochtend om de zon zichtbaar was, is ook wel hier een be trouwbare onheilsbode geweest van weersverslechtering, maar het was hier niet zoo buitengewoon slecht. Onder oen indruk van de aanhouden de regenvlagen in Utrecht, heeft een verslaggever van het Utr. Dagbl. zijn licht opgestoken bij dr. Cannegieter van het Meteorologisch Instituut van De Bildt. Deze zette eerst uiteen, dat zulk weer in Augustus niets abnormaals is. Over het weer van de laatste dagen deelde dr. Cannegieter het volgende mee Den I5en Augustus bevond zich het centrum van een depressie boven IJs land, de secundaire vormingen er om heen bezorgden het vasteland van Euro pa regen, t augzamerhand verplaatst zich dit centrum nqar het Zuid-Oosten, en den 17en is het Ierland en Oost-Engeland reeds genaderd. Den 18en lag het op de Noordzee, endaar ligt het nu nog. En zoolang hel er ligt, hebben xvij regen. Het mag eens voor enkele uur tjes opklaren, tusschen het overtrekken van twee isobaren in, het weer zal con stant slecht blijven, zoolang het centrum van die depressie boven de Noordzee gelegen is. „Kan daf nog lang duren?" „Op het oogenblik is er nog geener lei indicatie, die op verplaatsing wijst! Het is natuurlijk mogelijk, dat die spoe dig komen, het is evenmin onmogelijk, dat die nog geruimen tijd uitblijven. Maar zoolang die uitblijven, is het overal re gen! 't Mag eens een enkel oogenblikje opklaren, zooals gisterenavond, maar dat is niet blijvend. De opmerkzame toe schouwer zal dan ook opgemerkt heb ben, dat het om 12 uur prachtig weer was, maar dat het in de verte fel weer lichtte. Die opklaringen zijn zuiver lo caal. De temperatuur en den regenval, over het algemeen genomen, zijn in de landen om de Noordzee vrijwel constant Abnormaal is het dus geenszins te noemen. Met evenveel recht mogen van een paar dagen zonneschijn gezegd worden, dat zij „abnormaal" zijn. Het is een heel gewoon verschijnsel, dat het in Augustus een paar dagen regent, en men doet het beste af te wachten, dat de depressie zoo vriendelijk is, te ver dwijnen van de Noordzee. 10e prijs; Gebr. Daalhuizen 4e, 6e en 11e prijs. De eerste duif bereikte haar hok om 2 uur 39 min. 42 sec., de laatste prijs winnende duif bereikte haar hok om 5 uur 18 min. 45 sec. Twee eereprijzen, uitgeloofd „door .T. Huibrecht en gebr. Daalhuizen werden behaald door D. van Soelen. Volgende week, 24 Augustus, wed vlucht vanuit Noyon (Frankrijk). (VI. Crt ZONDER GRAAT. LEIJWSE GRAVENSTRAAT HOEK MARKT. (Ingez. Med.) LEGER EN VLOOT. - Officier van den marinestoomvaart- dienst 2e kl. G. den Hertog, geplaatst ge weest op Hr. Ms. Java te Vlissingen is ter beschikking gesteld, zijnde be stemd voor den dienst in Oost-Indië. SPORT. Demonstratie der redding brigade. Zaterdag a.s„ des middags te 3 uur, zal in het Kanaal, naast de zwemschool alhier, de Middelburgsche Reddings brigade een demonstratie geven, welke ten doel heeft te toonen, dat de jleden der brigade berekend zijn voor de vrij willig op zich genomen taak. Nu de gemeente blijk heeft gegeven het werk der brigade te waardeeren, willen de leden ook toonen wat zij kun nen, en verschillende autoriteiten zijn dan ook uitgenoodigd de demonstratie hij te wonen. Zooals uit een advertentie in dit num mer blijkt, bestaal de demonstratie uit 6 nummers, namelijk zwemvaardigheid, oefening met materiaal, grepen te water, zwemmend redden, popduiken en red ding. Postduiven. De postduivenvereniging „de Lucht bode" te O. en W. Souburg hield Zon dag een wedvlucht met jonge duiven van uit Chimay(Frankrijk) afstand 164 K.M. De duiven werden om 11 uur 45 min. in vrijheid gesteld. De prijzen werden behaald door: Meijers le en 8e prijs; P. de Ruijser 2e en 7e prijs; D. van Soelen 3e, 5e, 9e en BUITENLAND, NA DF, CONFERENTIE VAN LONDEN.. Zooals wij gisteren zagen, werkt de Duitsche regeeriug thans zoo snel moge lijk af, om harerzijds al haar best te doen vóór eind Augustus geheel klaar le zijn. als ook het parlement zich bereid heeft verklaard het rapport-Dawes uil te voe ren. Twee van de drie wetsontwerpen, die voor de uitvoering van het rapport der deskundigen worden vereischt, zijn giste ren reeds door het rjjkskabinet goedge keurd. Het zijn die betreffende de stich ting van een nieuwe emissiebanlc, eu die betreffende de belasting van de industrie. Teneinde de industrie met 5 milliard goudmark te belasten, zooals het rapport der deskundigen voorziet, zal de industrie niet meer borg behoeven te staan voorde rentemark, die overigens geliqueerd wordt, gedurende den overgangstijd staat de landbouw eveneens borg voor het deel der industrie. De premiers der Duitsche bondstaten zijn gisteren ochtend om 10 uur in de (rijkskanselarij bijeengekomen. Hun ge- dachtenwisseling heeft het grootste ge deelte van den dag in beslag genomen. De rijkskanselier gaf in deze bijeen komst een algemeen overzicht van den loop van dc conferentie. Dr. Strèsemann lichtte de vraagstukken van buitenland sche politiek toe, waarna dr. Luther sprak over de financieele kwestie en de ingewikkelde bijzonderheden van het rap port der deskundigen uiteenzette. Aan het debat, dat daarop volgde, namen de mees te minister-presidenten deel. Van de ge legenheid om wagen te stellen aan de deskundigen, die de delegatie hadden ver gezeld, werd druk gebruik jjemaakt. Voor zoover bekend, keurden alle ministerpre sidenten de houding van de Duitsche de legatie goed en verklaarden zij sich tevreden met het te Lon den bereikte resultaat. Wel be treurden zij, dat in de kwestie van de 'ontruiming niet meer bereikt was. al hielden zij ten volle rekening met den moeilijken toestand, waarin zich de Duit sche delegatie bevond, alsmede met de algemeene politieke constellatie. De bij eenkomst zou geen besluiten nemen. Het is van belang dat dr. Held, de Beiersche minister-pres., verklaard zou hebben, dat al het mogelijke moet wor den gedaan om de besluiten van Londen uit te voeren. Dus van Beiersche zijde, anders nog al- eens de kwajongen in zittingen van de premiers der bondsstaten, zijn blijkbaar geen moeilijkheden te verwachten. Dc heeren hebben hun standpunt ten aanzien der vereischte wetten voorbehou den; zij zullen hun regeeringen eerst ad vies uitbrengen. Vrijdagmiddag zal nu nog de Rijksdag vergaderen, om kennis te nemen van de verklaring die de rijkskanselier in naam dor rijlcsregeering zal afleggen. Deze ver klaring zal dan de inleiding vormen tot het groote politiek debat, dat aan het re sultaat der Londendsche conferentie zal zijn gewijd en tot de gedachtewisseling betreffende de verschillende wetsontwer pen, die voor de uitvoering van het des kundigenrapport vereischt zijn. Dal is dan nu de groote vraag hoe zul len de verschillende partijen zich hou den? Dc Duitsch-nalionalen b.v. de grootste oppositiepartij, waarmee rekening valt te houden! Hun eerst aangenomen afwijzende hou ding was bekend, doch, daaraan ontbra ken de leiders. Zoodat 't waarschijnlijk eenige partij-beunhazen zijn geweest, die dit standpunt direct de wereld hebben ingestuurd. Doch de rechtervleugel schijnt thans al in te zien, dat 't zeer nadeelig voor haar zou zijn als de Duitsch-nationale groep in den Rijksdag tegen de besluiten van Londen en tegen de wetsontwerpen zou stemmen. Het dreigement van den rijkskanselier het parlement te zullen ontbinden, heeft blijkbaar een zeer ster ken indruk gemaakt. Bovendien, de iDuitsch-nationalen voelen dat er niet veel credieten voor den landbouw te wachten zijn, als de partij de regeering steeds zoo blijft dwarsboomen. En de Duitsch-na- lionalc partij is de agrarierspartij bij uit nemendheid! Zoodat er veel kans is, dat de Duitsch-nationalen tenslotte toch vóór zullen stemmen. Evenzoo was de rechterzijde der Duit sche volkspartij eerst weinig ingenomen met wal te Londen door de Duitsche de legatie bereikt is. Thans schijnen zij ech ter al liun bezwaren prijsgegeven te heb ben, en geheel aan de zijde der rijksre- geering te staan, na de leden der Duit sche delegatie te Londen gehoord te heb ben. Ook in het centrum was weinig te vredenheid, doch die stemming veran derde, toen de leiders de ontruiming van Offenburg en Appenweier vernamen. De mocraten en sociaal-democraten zijn over den loop der conferentie tevreden. Zoodat 't pleit schijnt gewonnen. De Deutsch Völkschen en communiste® sir G| ficier beid, F jaar f gezonl verhel Eej het perse kindel LondJ venai is gel vent hef naars"1— Belfa; derhe bezo9 grens hezoJ «net f

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 2