Dinsdag 19 Aug. 1924 No. 19S 167" Jaargang Abonnementsprijs per kwar taal: op de buitenwegen om Middelburg, en roor de andere gemeenten p. post f 2.50; voor Middelburg en agentschap Vlis- ilngen f 2.30; weekabonnementen in Middelburg 18 cent per week. Advertentiên worden berekend per regel plaatsruimte, met inbegrip van omranding. Gewone advertentiên: 30 cent per regel. Ingezonden Mededeelin- e n 50 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen: ran 1—7 regels f2.10, elke regel meer 30 cent. Kleine advertentiên niet jrooter dan vijf regels druks en waarbij is aangegeven dat zij in deze rubriek moeten geplaatst worden, 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiên onder brieven of bevra gen bureau dezer courant 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent per stuk. Advertentiên moeten, willen ze nog in ons blad van dienzelfden dag worden opgenomen, uiterlijk 12 UUR en des ZATERDAGS uiterlijk HALF ELF aan ons Bureau bezorgd zijn. BINNENLAND. DE RIJKSMIDDELEN IN JULI 1024. De opbrengst der Rijksmiddelen '(hoofdsom en opcenten) over de maand Juli 1924 bedroeg 37.362 815, tegen f 34.656.686 over de maand Juli 1923. Het een twaalfde gedeelte der raming over 't geheele jaar bedraagt f 33,078 083. We laten hieronder volgen de op brengst over de eerste zeven maanden van 1924, vergeleken met die over de eerste zeven maanden van 1923. Grondbel. f 12.694.784 f 11.077.548 Pers. bel. f 11.332.692 f 9.564.814 Ink. bel. f 62.962.236 f 71.164.664 Div. en T. f 5.672.608 f 5.813.963 f 21.151.430 f 1.240 503 f 27.377.227 f 893.064 f 3.501 668 f 5.381.982 f 9.473120 f 61.419 1' 10 980.875 f 13.441.969 f 26.658.423 f 20.628.971 f 502.764 f 629 f 2.348.132 f 1.335.451 418.919 107.769 1.952.229 364.140 Verm. bel. Suiker Wijn Gedist. Zout Bier Geslacht Tabak Speelk. Zegelr. Reg.-Recht Successier. Invoerr. Goud, zilv. Essaailoon Stat/recht Domeinen Staatsloterij Jacht, visch. Loodsgeld Mijnrecht f f 8.282.873 f 6.020.865 f 23.102.123 f 1.04S.195 28.618.830 f 821 541 f 2.806.571 f 5.924.586 f 9.822.031 f 53.479 f 10.223.525 l 10.906.697 f 27.714.393 f 19.810.071 f 540.171 f 603 f 1.930.162 f 1.317.053 f 419818 f 172.617 f 1.601.162 f 334 914 TWEEDE HYPOTHEEK VOOR ARBEIDERSWONINGEN. De „St. Orl." bevat een Kon. besluit van 1 Augustus, waarbij bepaald wordt dat, voor zoover de benoodigde gelden bij ?le wet beschikbaar zijn gesteld, de ministers van arbeid^ handel en nijver heid en van financiën, in samenwerking met de gemeenten, ten behoeve van den bouw van arbeiderswoningen, op nader door 'hen vast te stellen voorwaarden voorschot kunnen verleenen onder ver* baud van tweede hypotheek. De voor- scholten zullen in geen geval een bedrag van f 600 per woning mogen overschrij den. Alleen voor de gemeente Amsterdam kan hierop een uitzondering worden ge maakt. De voorschotten worden slechts ver strekt voor woningen, waarvan de in houd uiet meer bedraagt dan a. voor eengezinshuizen 260 M.s; b. voor percee- len, waarin niet meer dan t'wee wo ningen boven elkander zijn gelegen, ge middeld 225 M.3 per woning; c. voor perceelen, waarin meer dan twee wo ningen boven elkander zijn gelegen, ge middeld 200 M.s per woning. Voor winkelwoningen wordt in het al gemeen alleen dan voorschot verleend, wanneer zij deel uitmaken van een wo ningcomplex. Een voorschot kan worden toegezegd voor den bouw van landarbeiderswonin gen met kleine bedrijfsruimte, mits daar voor geen steun krachtens de Landar- beiderswet is verleend. In dit verband zij o.m. verwezen naar de verzameling van landarbeiderswoningtypen, uitgege ven door het Staatstoezicht op de Volks gezondheid (Volkshuisvesting). De gevels der woningen moeten vol doen aan redelijke eischen van welstand De woningen moeten voorts aan verschil lende minimum eischen voldoen. Het bedrag der hypothecaire leening zal niet meer bedragen dan 20 pet. van de geschatte verkoopwaarde van het vol tooide gebouw (de waarde van den grond zoo deze eigendom is, inbegrepen) met dien verstande, dat deze hypothecaire leening gezamenlijk met de op andere wijze verkregen eerste hypotheek niet meer zal bedragen dan 85 pet. van de bovenbedoelde waarde. Totaal f 246.325 978 f 253.284.353 De opbrengst der oorlogswinstbelas- ling over de maand Juli 1924 was- minus f 108.138 tegen f 567.297 in Juli '23. De opcenten ten bate van het Lee- ningsfonds 1914 gaven over Juli '24 een opbrengst van f8.019.267 tegen een be drag van f 10.569 825 in Juni 1923 Voor hel eerst sedert geruimen tijd is dus de lotaalopbrengst per maand hooger dan die van een jaar geleden 37.3 millioen in Juli '24 tegen 34jGi millioen in Juli '23, een verschil van 2.7 millioen. En dat niettegenstaande de Inkom stenbelasting nog beneden de opbrengst van Juli '23 bleef (7 millioen legen 8 millioen), evenals de Successiebelasting (3.1 tegen 3.8 millioen). De meerdere opbrengst van Juli van dit jaar, vergeleken bij Juli '23, wordt voornamelijk veroorzaakt door de meer dere opbrengst van Grondbelasting met 0.6 Personeel 1. Div. en Tant. 0.6 Gedistilleerd 0.7 Dier 0.4 Invoerrecht. 0.3 Voor grondbelasting, en personeel is deze vermeerdering wellicht slechts een toevallige verplaatsing der betaling naar vroeger datum. De div. en tant. belasting profileert blijkbaar van de hervatte uit- keering van Indische fondsen. En tot de meerdere opbrengst van den bier accijns kan de warmere zomer hebben meegewerkt. Misschien ook die van het gedistilleerd. Tot optimisme geven de cijfers nog geen aanleiding. De achterstand in de eerste 7 maanden, blijkend uit de cijfers van bovenstaanden tabel, doet dit trou wens ook niet, in 't bijzonder wat de Inkomstenbelasting betreft. ONZE GEZANT TE LONDEN. Onze gezant te Londen, jlir. rar, R. de Marees van S winder en, heeft naar Reuter seint, op een autotocht Iyj Deal een on geval gehad; zijn auto is omgeslagen. Eerst leek het dat hij er met een lich te verwonding aan een der schouders was afgekomen. Maar bij een onderzoek met x-stralen in het ziekenhuis te Dover is gebleken dal hij zijn sleutelbeen gebro ken heeft. NEDERLAND EN TURKIJE. De Nederlandsche gezant te Konstan- tinopel, mr. W. B. R. van Weideren ba ron Rengers bevindt zich op het oogen- blik te Angora in verband met het slui ten van een vriendschapsverdrag tus- schen Nederland en Turkije. Dit verdrag strekt tot het vestigen, na de veranderingen, die in Turkije heb ben plaats gevonden, van normale diplo matieke betrekkingen tusschen de re geeringen der beide landen en zal wor den gevolgd door nadere verdragen tot regeling der handels- en andere betrek kingen. dezer machines omzichtig en eenigszins conservatief te werk gaan. De ervaring leert, doordat de nieuwe gang van zaken noodwendig moet worden begonnen met ongeschoolde krachten, dat het heel wat tijd en inspanning kost alvorens de ad ministratie loopt overeenkomstig den theoretischen opzet. Het kost maanden en maanden, ja in sommige opzichten jaren aan tijd. Maar wanneer eenmaal het personeel de machines beheerscht, .dan- gaal alles weer den ouden regel- matigen gang, doch veel beter en veel doeltreffender. De administratie is dan op hooger peil gebracht en het personeel ervaart, dat hel werken met machines van hoo ger gehalte is dan de vroegere mono tone, eenvoudige en eenvormige handen arbeid. De machines, en vooral de pons-, print- en sorleermachincs zijn onmis baar geworden, en dal geldt in hooge mate bij geldkantoren, bij de girokan toren in hel bijzonder. Dat men, in het bezit zijnde van dit soort machines, van de verdere toepas sing afziet, omdat men aanvankelijk een mislukking heeft le boeken en daarna op een verkeerde wijze heeft geproef- stoomd, is wel wat al te gemakkelijk om de nieuwere werkmethodes op zij te zetten. Er zijn bij de invoering van de nieu were werkmethodes, welke geheel afwij ken van de reeds jaren gevolgde ge woonte, heel wat moeilijkheden te over winnen. Men had mogen verwachten, dat de hoofdleiding die moeilijkheden het hoofd had welen te bieden, zich reken schap gevende van het feit, dat de moei te, welke men zich daarbij heeft te getroosten, ten slotte ruimschoots wordt beloond. Door terug te keeren tot de oude* werkmethodes, spant men, met ^trek king tot den ontwikkelingsgang der kan toororganisatie, 'het paard achter den wagen." Uit Stad en Provincie. UIT DE PERS. Machinevrees. Over hel besluit van den Minister van Waterstaat om bij de weder-open- stelling van het Rijksgiro de mechani seering der administratie op te heffen, schrijft ,,Gemeentc-Financicn", het or gaan der „Vereeniging van ambtenaren der Gemeente-financiön, onder redactie van den heer H. Kecgslra, direcleui* van den Gemeentelijken Girodienst te Amsterdam ,De besparing aan menschelijken ar beid, welke de moderne kantoor-maclii- nes geven, is voor giro werk zoo evident, dal de mededeeling, in den brief van den Minister vermeld, alsof de pons en printmachines voor een bedrijf als de giro in beginsel niet geëindigd zijn, den indruk maakt alsof men door de te ge forceerde proef bij de invoering thans door machinevrees is bevangen. Verder klinkt het ongelooflijk, dat men door deze snelwerkende machines niet (in staat zou zijn een werkverdeeling te maken zonder nachtwerk. Het tel-, reken- en sorteerwerk geschiedt door middel van de pons-, print- en sorteer- machines met een groote snelheid, zoo dat zij bij een giroadministratie, waarbij zeer cijfermatigen arbeid moet worden verricht en zeer veel stukken moeten worden gesorteerd, mits op de juiste wijze ingeschakeld, buitengewone diens ten bewijzen. Men moet echter bij liet inschakelen Uit Middelburg. De heer I. van Dam, part. klerk ter inspectie der directe belastingen al hier is met ingang van 1 September 1924 benoemd lot rijksklerk ter inspectie Tilburg le afd. Door den Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden en den Nationalen Bond v. Handels- en Kantoor bedienden ,,Mercurius" wordt op 7 Sept. a.s. le Amsterdam een landelijke de-t monslratie gehouden voor opname der handels- en kantoorbedienden in de Ar beidswet. De besturen der afd. M i ri de 1 b u r g van beide bonden hebben uil hun midden een commissie benoemd, welke voor deze demonstratie de plaat selijke propaganda zal voeren. Uit Vlissingen, Betreffende liet overlijden van een vrouw le Vlissingen na behandeling door den natuurgeneeskundige B. uit Rotterdam, die, zooals destijds reeds be kend is geworden, geregeld "zitting hield te Middelburg, meldt men ons nog nader Hetgeen met deze vrouw is voorge vallen, grenst aan hel ongelooflijke, en doet zien, hoe er nog steeds menschen zijn, die ondanks de talrijke waarschu wingen, zich aan deze personen, die nota bene 20 lot f 40 per bezoek rekenen, overgeven en hun dolste raadgevingen volgen. De overledene was reeds enkele maan den onder behandeling van B. en deze had haar nu kort geleden gezegd, dat er nog maar een redding was, namelijk, dat een jongen hond direct na de geboorte de hals" werd omgedraaid, liet dier dan werd opengesneden en dan het ca daver onmiddellijk op de wond van de vrouw werd gelegd. Al is het onbe grijpelijk, de raad werd opgevolgd. Hel cadaver moest 24 uur op de wonde blijven liggeu. De vrouw is, zonder dat verdere medische hulp was ingeroepen, onder hevige pijnen bezweken. De politie heeft beslag gelegd op het lijk, waarop sectie zal worden verricht. Zooals ge meld, is B. gearresteerd. ONONTBEERLIJK IN DE KEUKEN - Op het terrein van de Nedcrl. Pe troleum- en Asphaltfabriek (Nedpam) te Vlissingen, waar in den nacht 24 op 25 Juli zulk een hevige brand uilbrak, lagen nog steeds een paar lioo pen steenkolen te smeulen. Maandag morgen heeft nu de brandweer met (motorspuit en door het uiteen balen van de steenkolen daaraan ook een einde gemaakt. van grenswijziging met de gemeenten Ooslkapelle cn Aagtekerke. De voorzit ter meent dat, waar de gemeente Dom burg zoo uitvoerig de wenscheliijuioid van deze wijziging heeft betoogd en la ter nog in den breede de bezwaren lieeft weerlegd tegen dit plan inge bracht, hel den Raad wel zal verwon deren dat zonder cenige verdere rede- op te geven, thans door Ged. Sta len een eind aan deze kwestie wordt gemaakt. Als zetters zullen worden voorgedra gen de "heeren H. Minderhoud, J. P. Almekinders, A. van der Hage en P. van Sluijs. De gemeenterekening over 1923 wordt vastgesteld in ontvang op f 47557.84 en in uitgaaf op i'42.954.83, dus met een goed slot van f4603.01. De gemeentebegrooling voor 1925 wordt overgelegd in ontvang en uitgaaf op een bedrag van f 46.736.97V2- Thans komt aan de orde een voorstel van de A.Z.E.M. om de voorziening van electrische stroom van uit Middelburg le doen geschieden. De voorzitter geeft een uitvoerige toelichting op dit voorstel legt eveneens over een door B. en W. gemaakte berekening over de finaiici- eele uitkomsten van een dergelijke voor ziening. Oppervlakkig gezien is er naar zijn oordeel veel voor deze stroomvoor ziening te zeggen boven de thans gevolg de wijze. Een groot bezwaar daartegen is echter dat vooruitgeloopen zou worden op de voorstellen die zullen worden ge daan door de commissie die is ingesteld om Ged. Staten te adviseereu omtrent electriciteitsvoorziening van de midden groep in Zeeland. Deze voorstellen zullen waarschijnlijk binnenkort inkomen en de gemeente zal dan in slaat zijn vergelij kingen te maken. De heer Almekinders heeft evenals de heer van Sluijs bezwaar tegen het dooi de A.Z.E.M. gevraagde garandeeren van een minimum-verbruik. De heer Elout dringt aan op aanne ming van het aanbod. Uit de overgelegde berekeningen blijkt dat in het ongunstig ste geval het verlies minder zal bedra gen dan bij de thans gevolgde voor ziening, lerwijl het zeer groote voordeel wordt verkregen dat dag en nacht stroom wordt geleverd en tevens hel risico voor maximale belasting door de A.Z.E.M. ge dragen wordt. De heer "Westenburger zet aan de hand van een groot aantal cijfers het voordeel voor de gemeente uiteen van de thans voorgestelde wijze van stroom voorziening, deze zal in allen gevalle goedkooper zijn dan de provincie dit kan doen en dc voorziening zal veel sneller gesciiieden. Zelfs in hel geval dat de provincie besluit tol electriciteits voorziening van Walcheren en Zuid- en Noord-Beveland, zal het nog geruimen lijd duren voor de stroom in Domburg geleverd wordt. Hij dringt daarom sterk aan ojï aanneming van liet voorstel van de A.Z.E.M. De heer de Visser kan het geheeld voorstel nog niet overzien, hij zou daar om willen voorstellen om nog geen be slissing te nemen doch deze. aan te hou den tot een volgende vergadering. B. en W. hebben dan tevens gelegenheid om nog een onderzoek in te stellen naar eenige onderdeden van liel voorstel die ter sprake zijn gebracht. De heer Eloul kan wel medegaan met dit voorstel, ech ter onder uitdrukkelijk beding dat daar door de zaak niet op de lange baan ge schoven wordt. Het voorstel tot aanhou den wordt daarna met algemeene stem men aangenomen. De heer van Sluijs wijst op dc nood zakelijkheid van verbetering van de om heining op het schoolplein. Op voorstel van den heer WcsLenburger wordt be sloten paleu, met gasbuizen verbonden, te plaatsen. Verder zijn klachten inge komen over liet ophalen van huisvuil De voorzit ter zal deze klachten onder zoeken. De heer de Visser klaagt over hel gedrag van jongens op hel strand die hinderlijk voor de bezoekers zijn. De voorzitter zal de polilie opdragen streng loc te zien. (Ing. Med.) De voordracht voor zetters luidt no. 1 J. Bruinooge, plaatsvervanger M. de Regl; no. 2. J. Verburg, plaatsvervanger Melis. Het verzoek van de gemeente Driewe gen om een bijdrage in hel te korl op den vleesclikeuringsdienst werd afgewezen. De rekening van het burgerlijk .irmbe- stuur werd als volgt vastgesteld in outv. f1415, in uitgaaf f 1434,60, nadeelig sal do f 19.60. De begrooting burgerl. armbe stuur stelde men vast op een bedrag va» f 1105.39 in ontvang en uilgaaf. De gemeenterekening wees aan in onl- angsten f 49.880 22, in uitg. f 46.185.69, een goed slot dus van f 3694.53. Alzoo vastgesteld. Uit Zeeuwse h-V laanderen W. D. - Maandagmiddag had le Breslcens een droevig ongeval plaals. Toen een der wagens van den lieer A. Cambier door de Zandstraat reed, liep spelender wijs zijn zoontje van pl ra 3 jaar onder een der wielen. Het kindje kwam te val len en kreeg een der wielen over het lichaam. De dood trad terstond in KERKNIEUWS. De aartsbisschop van Utrecht mgr. an de Wetering, heeft zijn 50-jarig priester-jubileum gevierd Tal van hooge geestelijken, vertegen woordigers van kloosterorden, katholie ke hoogleerareu, de Commissaris dert Koningin in Utrecht, leden der Tweede Kamer en van de Prov. Staten, gemeen telijke overheidspersonen enz kwamen den jubilaris gelulcvenschcn. Ook de particuliere receptie was druk bezocht. Gcrcf. Kerk. Bedankt o. a. voor Schooudijke II. M. Ploeger, cand. le Amsterdam, die aannam naar Appelscha (De Protest, landdag le Maria- Hoor ebeeke. We lezen in ,,Het Laatste Nieuws': Veel opzien wekten Vrijdag in Zuid- Vlaanderen een rij van twaalf autobussen en auto's, waarin men de bekende Zeeuwsche kleedordvachl ontwaarde. Ruim honderd vijftig Zeeuwen hadden den protestenlschen landdag te Maria- Hoorcbeke bijgewoond. Deze wordt daar elk jaar op 15 Augustus gehouden. Er waren hervormden opgelcomeu uit Fransch- en Zeeuwsch- cn het eigen Vlaanderen cn allen spraken dezelfde taal en verstonden hetzelfde beschaafd Nederlandsch van sprekers uit België en Nederland De bezoekers kwamen van Maria-Hoorcbeke, Geeraardsbergen, Ron- se, Brussel, Molenbeek, Ukkel, Schaar beek. Geul, Antwerpen, Roeselare, Ivort- rijk, Brugge, maar ook van Duiukerke, Roubaix, van Terneuzen, Axel, Zaam- slag, zelfs van Rotterdam en Arnhem. De zaugvereeuiging „De Vlaamsche Olijf berg" wisselde de spreekbeurten' met liederen af. Het weer begunstigde de ver gadering, al waren de verstkomenden met regen vertrokken. lu een lange rustpoos werd onder leiding van den predikant, den lieeij Goedhart en andere welwillende gidsen aan de vreemdelingen gelegenheid gege ven hel prachtige landschap van Zuid- Vlaanderen le bewonderen. Er werd ge- wandelü naar Sint-Denijs-Boekel, Blasius- Boekel, naar de heuvels, vanwaar men het weelderig panorama ziel. nu zoo bij zonder lieflijk met het goudgele graan in lange rijeu stuiken geplaatst. tHet was 'voor dc gaslen uit Zeeland cn Fransch- Vlaanderen ook in dit opzicht een ge noeglijke dag. De zangvereenigiug vau Maria-Hoore- beke werd uiige nood i gel om begin Sep tember cenige uilvoeringen te geven in Zeeuwsch Vlaanderen. Deze uitnoodiging werd gaarne aanvaard. Uit Walcheren. -- In de Maandagmorgen gehouden vergadering van den Raad der gemeente Di o m b u r g werd overgelegd een schrij ven van Ged. Staten, waarbij zij mede deelden geen aanleiding te vinden tot bet doen van verdere stappen ter zake U i t Z u i d-B e v e 1 a n d. In de Maandag gehouden zitting van den raad der gemeente Borssele werd besloten een half gemet grond te KUNST EN WETENSCHAPPEN. Het m o nu me n t-v. Dale. Op 3 September des namiddags hoopt men de onthulling van het monument voor den grooten Xedcrlandschen taal kundige en Jiistoricus J. II van Dale te Sluis te doen plaats hebben. Het mo- koopen, om de begraafplaats te vergroo- "raiment is een keurige buste van den ten. heer Van Dale, die volgens lieu, die hem

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 1