ilEBIIÜIUfll fERÏÏEMINGSPILLIl Ilutsspaarbank Bogardstraat 8 81 BEZOEKT de Belgische Kust LIKDOORNS ALGEMEEN ADVERTENTIEBLAD dag, terwijl de tijdsduur van één slin geringperiode c.a. 2 minuten bedraagt. Deze tijd kan echter naar willekeur ver lengd worden, ËtJITEIHAND- BRIEVEN UIT BERLIJN. Hertifn, begin Augustus Tien volle jaren zijn thans voorbij ge gaan sinds den dag, waarop de ernstige beslissingen vielen, en de groote cultuur- volkeren van Europa tegen hun broeders optrokken. Er is geen mensch in Berlijn die niet op dezen lsten Augustus zijn hart tol een stille smartelijke herdenking bereid heeft. In de herinnering zien we weer voor ons de schokkende, onvergetelijke tafe- reelen, die zich toen in onze stad af speelden, We hebben sindsdien weer eens ondervonden, wat een ongeluk,'wal een vreeselijke ellende de oorlog tegen woordig voor een land, voor een volle beteckcnt en het heete, brandende ver langen van alle menschen met 'n gezond verstand klinkt in de vraag, hoe kunnen wij het naast-elkaar-leven van de staten in ons oude werelddeel zoo regalen, dat in de toekomst de ontketening van de helsche machten, waarvan we huiverend getuige waren, onmogelijk wordt? Maar we willen toch ook het merkwaardige, wonderbaarlijke ontwaken van groote en edele gevoelens gedenken dat ons toen tertijd met bewondering vervulde, de geestdrift, overgave en offervaardigheid van millioenen jonge menschen, die voor een idee, voor hun volk in den dood trokken De ouders, die hunne zonen naar het station begeleiden. Het stomme naast elkaar voortschrijden van echlgc- nooten, die den volgenden dag van elkaar scheiden zouden misschien voor eeuwig! Die jonge paren, die nauwelijks ▼ereenigd het scheidingsuur zagen na deren en in wie smartelijk en toch zoet- bedwelmend de hartstocht opvlamde! We zullen hen niet vergeten. Niemand, letterlijk niemand twijfelde toentertijd eraan, dat Duitschland lot de ze bloedige verklaring gedwongen was, dat het er maar om ging, het van alle kanten bedreigde vaderland te verdedi gen. Dit bewustzijn wortelde zoo diep, dat van alle vernederingen van het vredes verdrag van Versailles" de vaststelling van de schuld en verantwoordelijkheid" van Duitschland aan den ontzettenden oorlog thans nog het pijnlijkst gevoeld wordt. Toen zagen we slechts dit ééne slechts de haat Van de anderen tegen ons en het was verklaarbaar en natuurlijk dat we in het oogeublik vau den hoog- sten nood er ons geen rekenschap van aflegden, dat ook door de Duitsche po litiek zware en noodlottige fouten begaan waren, die tot de catastrophe bijgedragen hebben. Adembeklemmend was de dramatische ontwikkeling van de eerste acte van de tragedie. Hel bericht omtrent den inval van de Russen in Oost Pruisenl De bange vraag naar de verwachte en uitblijvende mo bilisatie van Italië tegen de Entente Want Italië behoorde toch tot den drie bond"' met Duitschland en Oostenrijk- Hongarije dachten we. Dan de mede- deeling die we België binnengevallen wa ren wat bij degenen, die een klaren blik behouden hadden, dadelijk de vrees voor e rnstige gevolgen had doen ontwa ken en den somberen 4den Augustus het verpletterende antwoord op dezen militairen stap de oorlogsverklaring van Engeland aan Duitschland! Wie niet met blindheid geslagen was, wist wat dit te beduiden had De nerveuse spanning bereikte haar hoogtepunt. Ze uitte zich op straat te Berlijn allereerst in de schandalige en waanzinnige jacht op spionnen". Het is onbeschrijfelijk, welke wandaden onder deze leus begaan werden. Waar een man of een vrouw met een eenigszins ongewoon voorkomen opdoók, waar een opgeroepen officier in een oudere uniform zich vertoonde, werd er door het pepeupel van de stad, waaron der zich h elaas zoowel ontwikkelden als onoutwikkelden bevonden, een vervolging op touw gezet. De algemeeiie opwinding ontaardde in een groteske heksensab- bath. Iemand h ad de waanzinnige le gende de wereld ingezonden, dat de Eranschen in automobielen door D uitsch- land groote goudvoorraden naar Rusland wilden zenden en op de straatwegen werd in het wilde op iedere auto gescho ten, die daar langs kwam, zelfs op auto's an het Duitsche legert Men schaamt, zich thans als men daaraan terugdenkt. Dan kwamen de eerste verlicslijsten en op straat verschenen de menschen in rouw, omdat daarginds op het slagveld een familielid gevallen was. Steeds lan ger werden die lijsten, die in de Doro- theeénstraat, aan het gebouw van de „Kriegsakademie", voor het publiek aan geplakt werden en waarvoor zich de angstig zoekenden verdrongen. Steeds grooter werd hel aantal menschen in rouwkleederen. We vermoedden toen nog niet, dat de jobstijdingen nog in geen vier jaar ophouden zouden We ver moedden niet, dat alles tevergeel'sch, al les ijdel was! Een zonderling toeval wil het, dat juist nu dit droevige „jubileum" onzen geest en onze gedachten bezig houdt, in Lon den een conferentie gehouden wordt, die de eerste lichtstraal in het donker van tien lange jaren werpen... kon. Als men ziet, hoe de Berlijners op de wis selende berichten over dit punt reagee- ren, dan zegt men de Duitschers zijn fa talisten geworden; ze hebben tien jaren lang zooveel verschrikkelijks beleefd, dat ze feitelijk noch voor hoop, noch voor 'vrees vatbaar zijn. Men ziet de menschen in de. trams, in de restaurants en café's de kranten lezen ze nemen-kennis van de laatste telegrammen en leggen het blad weer ter zijde mei kalmeonbewo gen gezichten. Hoe merkwaardig het ook klinken moge de verwarring in de bin- nenlandsche politiek wordt eigenlijk met grooter belangstelling en levendiger span ning gevolgd dan de onderhandelingen te Londen, waarvan ons geheele lot, onze geheele toekomst afbangen kan. Want als twee geweldige worstelaars staan de beide deelen van het volk, die om de macht in het land strijden, 'tegenover elkaar. Zij zijn, wat hun aan tal betreft, lang niet even sterk. Nog hebben de aanhangers van de republi- keinsche en democralische grondwet van Weimar van 1919 de overweldigende meerderheid. Maar men moet niet ver geten, dat aan de zijde van de tegen standers van de republiek, van de natio nalisten en monarchisten, die weliswaar elk positief, duidelijk programma missen, een agitatorische kracht, een propagan distische intensiteit ontplooid wordt, die de numerieke minderheid dreigt op te heffen. Nu eindelijk hebben de demo- pratisch-republikeinsch gezinden een machtige organisatie gevormd. Zij hebben tegenover de tallooze openbare en ge heime „Verbande" en „Orden" van de anderen een bond met den naam „Reichs- banner Schwarz-Rot-Gold" gesteld, die in korten tijd reeds 900.000 leden gewor ven heeft. Op den lOen Augustus, den dag van de herdenking der grondwet, heeft een opmarsch van deze massa's plaats gehad om de valsche geruchten te logenstraffen, die in het buitenland over de gezindheid van het Duitsche volk de ronde doen. De nieuwe bond zal tegelijkertijd in Duitschland zelf die genen oemoedigen en in hun meening stijven, die overtuigd zijn, dat alleen handhaving van de republiek en der vrijzinnige grondbeginselen in dezen tijd Duitschland's belangen dienen kan hoe men in den grond der zaak ook tegenover deze vragen ten aanzien van den staatsvorm en lot het Duitschland vóór den oorlog staan moge! Een van de weinigen, behoorende tot een vijandige natie, die door de daad, door hun persoonlijk gedrag bewezen hebben, dat zij het vrije verkeer tus- schen de volkeren, zooals het eens be staan heett, herstellen wilden, is dezer dagen van ons gegaan; Ferrucio Busoni, de groote musicus. De Italiaan Busoni Was voor den oorlog reeds leeraar aan de Berlijnsche „Musikhochschule", als meester door zijn scholieren en een wij den vriendenkring hoog vereerd. Hij he- hoorde tot de eersten, die na het laatste .kanonschot onmiddellijk de oude betrek kingen lot onze stad weer aanknoopte cn sindsdien heeft hij jarenlang in Ber lijn gewerkt. Meer nog dan ooit tevoren heeft Busoni in dezen tijd als componist, als pianist, als muziekaestheticus, als schrijver, bewondering opgewekt en een schaar aanhangers om zich vereenigd, die hem met grenzelooze hartstochtelijke liefde toegedaan waren, hem zelfs veraf goodden. Dat nam soms wel zonderlinge vormen aan. Het herinnerde bijna aan de over drijving der Richard Wagner-enthousias- ten. enkele tientallen jaren geleden. Maar Busoni zelf zag daardoor de hoogachting, die men zijn geniale en voorname persoonlijkheid toedroeg, niet verminderd. Zijn groote gestalte, die den buitengewoon fraaie kop zoo trotsch droeg, behoorde in „Berlin-West" tot de weinige algemeen bekende verschijnin gen. Den laatsten tijd echter zag men hem zelden, en toen hij twee jaren geleden nog eens in het openbaar optrad om in den omvangrijken „Busoni-cyclus" die men hem Ier eere op touw gezet had, persoonlijk mee bewerken, schrok men van de verandering. Het donker blonde haar was wit geworden, het edele gelaat ingezonken, de blik van de eens stralende oogen verdoft. Er begon een lange lijdensstrijd voor den meester, die nu de oogen gesloten beeft. Berlijn zal met gevoelens van de diepste aanhanke lijkheid aan hem denken. Het leven en (het werken van dezen Italiaanschen kun stenaar onder ons zal ons een voortee ken van komende, betere lijden zija. Dr. MAX OSBORN. deeltelijk te verklaren uit het feit, dat zij geen werkelijke bloedverwanten wa ren. Dat Sara Patrick's aangenomen nichtje was, was de eenige verklaring voor haar hanwezigheid op Barrow Court, die hij zich ooit verwaardigd had aan de buitenwereld te geven en eigenlijk was dit ook alles wat Sara zelf van de heele zaak wist. In haar heele leven had zij maar tot weinigen in betrekking gestaan. Zij had geen herinnering aan iemand, die haar vader zou zijn geweest, en boewei zij begreep, dat het bestaan van die per soon aangenomen moest worden, was er nooit nieuwsgierig naar geweest. Aan den horizon van haar vroegste kindsheid stond maar één enkele figuur, die van haar moeder, die zij aanbad, en „thuis" beteekende voor haar een paar simpele kamers hoog in een plaats, die Wallater's Buildings heette en voor namelijk bewoond werd door gezinnen uit de arbeidersklasse. Door de omstandigheden was Sara dus verstoken geweest van het gezelschap van andere kinderen en bad al baar liefde zich geconcentreerd op haar moe der. Nooit had zij den plotselingen, wan- hopigen angst vergeten van dat oogen- bjik, toen het vreeselijke stilzwijgen van de. witte gestalte op 't bed in de kleine slaapkamer die zij samen deelden, haar de beleekenls van den dood bad leeren kennen. BEKEND MAKING. AANGIFTE LEERLINGEN AVOND- SCHOOL VOOR NIJVERHEIDSONDER WIJS. Burgemeester en Wethouders van Middelburg brengen ter openbare ken- nis: 1. dat aangifte, van leerlingen voor de Avondschool voar Nijverheidsonderwijs zal kunnen geschieden op Woensdag 27 en Donderdag 28 Augustus 1924, telkens van 7 tot 9 uur des avonds, in het ge bouw der Ambachtschool aan het Molen water alhier; 2. dat het toelatingsexamen voor de school zal worden afgenomen op Maan dag 8 September 1924 en daarop vol gende dagen, telkens te 7 uur des avonds 3. dat de 1 essen der school zullen be ginnen op Maandag 15 September 1924 te 6% uur des avoijds, en worden geven Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag; 4. dat er gelegenheid bestaat tot het bijwonen van lessen in sommige vakken waarbij ook vak- en handteekenen; 5. dat zij, die voor het eerst toelating verzoeken, eene geneeskundige ver klaring moeten overleggen, uit welke blijkt of de leerling voor het gekozen ambacht, vak of beroep lichamelijk al dan niet geschikt is; 6. dat plaatsing op de school niet zal worden geweigerd uitsluitend op grond van de overweging, dat de onder 5 ver melde verklaring niet gunstig luidt. Middelburg, den 5 Augustus 1924. Burgemeester en Wethouders voorn., P. DUMON TAK, Voorzitter. M. VAN DER VEUR, Secretaris. ADVERTENTIËN. Mlridelburysche tofsohapc' van Stoomvaart. Vlissingen, Middelburg en Rotterdam sn tnsschengelegen plaatsen. Zij had niet geschreid, zooals de mees te kinderen van acht jaar zouden gedaan hebben, maar zij leed, als versteend in haar stilzwijgen, niet in staat uiting te geven aan haar smart. „Ongevoelig noem ik dat!" beweerde de vrouw, die op dezelfde etage woonde als de Tennants en die op verzoek van den dokter had geholpen, tegen een buurvrouw, die bezig was water te ko ken op een gastoestel. Je mot toch wel een kouwe kikker van een kind wezen, als je je moeder daar dood kan zien legge zonder ééne traan." Ze snoof. „Heb je die thee nog niet klaar? Ik kan altijd thee drinken als ik een dooje heb Sara had met peinzende oogen naar de twee vrouwen gekeken, zooals ze baar thee zaten te drinken. Haar smalie borst ging heftig op en neer van inwendigen toorn. Zonder dat ze ook maar eenigs zins in staat was zich rekenschap van haar gevoelens te geven, voelde zij dat er iets vreeselijke was in het genietend- thee-slurpen van die beide vrouwen en haar eindeloos gebabbelterwijl al dien tijd die stille gedaante daar op het smal le bed lag, roerloos, zwijgend, gehuld in de groote vreemde, ongenaakbaarheid van de dooden. (Wm Vervoer van Passagiers, 1 en Vee met de snelvarende Salonhoo-' „KONINGIN W-ILHEDMINA.'-' Oren van vertrek in Aug. v. Midd. vm. 8. v. Bots. 9.— v. VlisB. Maandag 18 Dinsdag 19 Woensdag 20 Donderdag 21 Vrijdag 22 Information te bekomen te: Rotterdam: N. V. Transpor!- es Expeditie-Ondernanüs; v/h Erven G. VOS Middelburg: B. EENHOORN. Vlissingen; W. v. OOSTJSRHQEë' Dordrecht: GEBRS. BUEHENHm verdwjnen radicaal door Likdoorn pleister mark „LEBEWOHL" Eelt op de Voetzolen door „L* BE WO HL" EELTSCniJTEN Varacfcttiven der pleister en vast plakken aan de kous oanoge^fc. Verkrijgbaar hij.Apoth. en Drogist», Biscfct «itdrakkeHIk „LQMWBHL". Agent voor MiddelburgC. L. J0NGEPIER. Agent veer Nieuw- en St.-JooslandJ. JG0SSE, De Pandbrieven der Insulaire Hypotheekbank te Zlerlkzee mogen in aanmerking komen voor een alleszins soliede en goed rendeerende belegging. Zij behooren tot de Fondsen, in welke de Rijksverzekeringsbank hare gelden belegt. Aan Pandbrieven in omloop voor ruim 12 mülioen gulden. Verkrijgbaar 5'|2 Pandbrieven a 39 en 6 Pandbrieven a 100 bij den Heer H. C. REIJERS, Koepoortstr. 27. W RPETTEB'S merk „de 4 Vlaggen" f3.per flacon. Zij zijn Zenuwversterkend en tegen verlies van krachten. Alleen echt wanneer voorzien van groen witten band met onze handteekenlng. Chemische Fabriek H. SPETTER Co., v.h. de VOLKSAPOTHEEK. JONKERFRANSSTRAAT 72, ROTTERDAM. KON. VERVERIJ, CHEMISCHE WASSCHERIJ, Aug. Bierens - Dordrecht. ZEER VERLAAGDE PRIJZEN - BEVEILIG UWE GEBOUWEN tegen vocht door kleurlooze be strijking met Bestol, kost zeer weinig. Waterdicht maken van kelders, bepleis tering 1 c.M. vol- doende tegen drang- water. Fabr, A. G. BEEST, Den Haag, Depót voor Neder land GERRETSON Co., Rotterdam, Telefoon No. 2462. Kipstraat 74, Voor Dames en Heeren alle i Gnmmi-Artikelen Breukbanden met en zonder veer. Heeren Lendenbanden. Elast. Kousen in alle maten. Vrouwenspuiten voor alle doeleinden. Patenfgeneesmiddelen enz. Hang 6 PAX Hang 61 2e Huis vanaf de Groote Markt J Telefoon 8760. - Rotterdam. N.B. Alle inlichtingen ook per j brief en prijscourant gratis. Voor RECLAME uwer artikelen In Westelijk ZEEUWSCH-VLAANDEREN fa het DE AANGEWEZEN COURANT. Proefnummers gratia tar beschikking. Oplaag ruim 4100 exemplaren. Uitgave van FIRMA A. J. BRONSWIJK, Oostborg. MIDDELBURG. Eiken dag geopend van 10—1 nur. Donderdags van 1012 nnr en 12 nur. Woensdag- en Zaterdagavond van 78 nnr. Rente 3 pCt. van één tot 10.000 galden, per dag berekend. Inlichtingen omtrent SpaarbuejeB worden gaarne verstrekt. HET BESTUUR. per Stoomtram van Breskens met doorgaande rijtuigen. Vanaf haden dagretourkaarton Broakeno-Knooke 2e Klasse ad t 1.-. KlMtT. Drikkerij G. W. DEN BOM, HiM.ikv(.

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 6