fEUILUm De Kluizenaar yan Far-End BIJVOEGSEL Vrijdag 15 Aug. 1924, Ho. 192. BINNENLAND. EEN RARE HOLLANDER. In hel Weekblad „Vlaanderen" lezen we, dal in het Belgische blad „Action Nationale", een orgaan van de annexio- Uisten, een pseudo-Hollander, die zich „Van Amslel" noemt, correspondenties uit Amsterdam schrijft, waarin hij o. a. een pleidooi houdt voor de internatio- naliseering van de Schelde en van Hol- landsch Limburg. „Vlaanderen" haalt uit die correspon dentie een stuk in het Fransch aan, dat vertaald als volgt luidt: „Holland kan deze oplossing (de infernationaliseering, n.I.) welke zij ne souvereine rechten op Limburg en de Schelde zou verminderen, niet toelaten. Accoord. Maar wat te doen zoo de groote mogendhe den op een goeden dag overtuigd waren, dal de vrede van Europa voor een groot deel afhangt van de regeling dezer problemen? Wat zou Holland zeggen en wat zou het doen, zoo de ontruiming van de Rijnstreek zou moeten geschieden op grond van een schikking tus- schen Duitschland, België, Frank rijk en Engeland, waarvan Limburg en Zeeland de kosten zouden be talen? Men heeft nog wel andere dingen gezien! Vandaar dat Neder- landsche patriotten zich met angst afvragen, wat eenmaal de hooghar tigheid, de stijfkoppigheid en de ata vistische verblinding van hun re geerders, die de nog steeds zoo in discrediet zijnde politiek van den eersten koning van Holland voort zetten, aan het land zullen kosten." We kunnen begrijpen, dat „Vlaande ren" een man, die zulke dingen schrijft, een „rare Hollander" noemt Is het wel een Hollander? Wij moeten tenminste nog de Nederlandsche patri otten ontmoeten, die zoo angstig zijn voor de houding onzer regeerders ten op zichte van Limburg en de Schelde. De Residentie-bode, het Katholieke orgaan in Den Haag, schreef naar aan leiding daarvan dat wie in de richting der Msb. gaat „onherroepelijk aanstuurt op een mislukking van het thans inge diend wetsontwerp." Het blad licht dit als volgt toe „Het is toch een publiek geheim, dat iu christelijk-historische kringen de debatten bij het Schoenenwetje hebben hel duidelijk bewezen de geestdrift voor een «eenigszias protectionistische politiek niet bijster groot is en men van die zijde der Kamer zeker geen mede werking lieefl te wachten als de Re geering aan de wcnscheu van de Maas bode zou tegemoet komen. En ook in onze eigen kringen, n.I. in die der katholieke arbei ders, (wij spatieeren Red. M. Crt.) heeft de „Maasbode" kunnen ontwaren, dat de medewerking om de thans voorgestelde Tariefwei in het Staatsblad te brengen niet zeer groot is. De artikelen van het Kamerlid Kuiper, de laalste weken in de „Volkskrant" ver- SQhenën, laten hier aan duidelijkheid niet veel te wenschen over. En we vreezen, dat minister Colijn op enkele punten nog wel eenige concessies moet doen in de richting van een tariefsverlaging, om zich den steun van de geheele katholieke fractie te verzekeren. .Voegen we hier nu nog bij, dat in de Eerste Kamer meermalen gebleken is dat men daar in de kringen van de katholieke industrieelen ook nog voor standers van den vrijhandel vindt, dan zouden we onze Rotterdamsche collega toch in gemoede willen vragen, wat zij van haar actie verwachten kan. De redactie moge dan al meeneu, dat bij de ougewijzigde aanneming van het huidige ontwerp de teleurstelling van de protecliouisten schier ondraaglijk zou worden, het middel dat zij aan de hand doet, kan die teleurstelling niet an ders dan tot een verbittering voeren. We gelooven dan ook niet, dat de „Maasbode" met haar pogen biji de Re geering eenig succes zal hebben.'" Wil men aan de uiterste linkerzijde van de Tariefwet-Colijn een voorwerp van politieleen strijd maken tegen de Regeering, onzerzijds wachte men zich, daarvoor ammunitie aan te dragen. Vooral omdat hier een nederlaag voor de Regeering zeer onaangename politieke gevolgen zou hebben, die veel verder zouden gaan dan het verlies van de en kele millioenen voor de schatkist, welke minister Colijn's ontwerp thans fioopt op te brengen. DE KATHOLIEKEN EN DE INVOER RECHTEN. In Roomsche Kath. fabrikantskringen is een agitatie merkbaar bm1 te komen tot verhooging van het thans door Minister Colijn voorgestelde tarief van invoerrech ten. Met dat streven heeft de Maasbode in een hoofdartikel instemming betuigd. Dadelijk heeft toen het Handelsblad gewezen op de waarschuwing die daar door wordt gegeven aan de voorstanders van den vrijhandel. Het protectionisme, waaraan de minister eenige vingers toe stak, hapt naar hand en arm, zoo schreef het blad. De politieke berekening die aan de zijde der tegenstanders van verhoogde invoerrechten zich het zwij gen liet opleggen door besef van mede aansprakelijkheid, komt in het opstel van het R.-K. orgaan openlijk aan den dag. Men wil een protectionistisch tarief, maar men wil er geen last van hebben bij de verldezingen, die zoo kort na de invoering zouden vallen, 3at de booze gevolgen dier verhooging zich nog niet duidelijk voelbaar kunnen hebben ge maakt. Maar ook in Katholieke bladen wordt die aansporing in de Msb. afgekeurd. ARBEIDSVOORWAARDEN GEMEENTE- PERSONEEL ROTTERDAM. De Centrale Commissie van overleg voor werkliedenzaken te Rotterdam heeft in haar vergaderingen van 29 April, f7 Mei, 28 Mei, 18 Juni, 2 Juli en 5 Augs. j.l. de behandeling voortgezet Y<in den brief van burgemeester en wethouders, waarin de beide centrale commission van overleg werden uitgenoodigd, de mo gelijkheid te overwegen van bezuiniging op het gebied der arbeidsvoorwaarden van het gemeentepersoneel. Aan den in houd van dezen brief waren reeds eer der twee gecombineerde vergaderingen van beide commissiën tezamen gewijd geweest, waarvan vroeger Die vergaderingen hebben niet overeenstemming geleid. KAMERVACATURE-HUGENHOLTZ. De lieer B. J. Weijkamp (S.D.A.P.) te Baarn aanvaardt zijne benoeming tot Tweede Kamerlid. DE ZUIDERZEE-WERKEN. We hebben dezer dagen gemeld dat de afsluiting van het Amsteldiep door de verbinding van Wieringen met het vaste land voltooid is. Wat er aan zulk een werk verhonden door MARGARET PEDLER. Geautoriseerde vertaling van W. E. PONT 3). Hij begreep, dat na die episode, de atmosfeer van zijn geboorteplaats wel eens minder heilzaam voor hem kon blij ken en hij was toen naar Fallowdene ge trokken, waar hij nu in een hutje even huilen het dorp woonde en in zijn on derhoud voorzag grootendeels door óp sluwe wijze hel wild van de voornaam ste landeigenaars uit de omgeving te stroopen. Dezen morgen was hij heel tevreden met het werk van den nacht. Hij Iiad een strooptocht gedaan op het terrein van Patrick Lovell, den eigenaar van Barrow Court, die, hoewel hij zelf vol komen invalide was en verstoken moest blijven van alle sport, er toch twee of drie bewakers met ware valkoogen op na hield om zijn wildparken te beveili gen ter wille van zijn erfgenamen en rechthebbenden. Geen wildparken waren beter voorzien dan die van Barrow Court, maar Brady waagde het toch niet dikwijls zijn pro visiekamer daaruit aan te vullen, omdat tot is, blijkt uit het dezer dagen gepubli ceerd kwarlaalrapport over de Zuider- zee-werken, dat loopt tot 1 Juli, toen de dam dus nog niet voltooid was. We lezen daarin het volgende. Met hel maken van den afsluitdijk tusschen de Noordhollandsche kust en 't eiland Wieringen werd krachtig voort-, gegaan. De aanleg van den dijk op het wad (Balgzand) werd zoowel van de zijde van het nieuwe afwateringskanaal langs den Balgdijk als van uit het Amsteldiep geregeld voortgezet. In de eerste helft van April sloten de beide dijfcsvakken bij elkander aan en op 12 'April was hel wad voor de strooming van het water bij gewone getijden afgesloten, waarna geen water ineer over de afsluiting van het wad is gevloeid. Na den genoemden datum, i s van beide zijden geregeld voort gegaan met het verder opwerken van dit dijksvak, dat in achtereenvolgende dagen van beide einden uil op hoogte gebracht wordt. Nabij het westelijk ein de is thans eene hoogte bereikt van ruim 5 m. N. A. P. terwijl het laagste deel pngeveer in het midden, tot ten minste 2 m. N. A. P. reikt. Zoowel de keileem- dam als het zandlichaam worden gere geld omhoog gebracht; het laalste door middel van opspuiting van gebaggerd zand met behulp van een tweetal pers- werklulgen. Hierbij treden de in verband met de uilkomsten der grondboringen verwachte, en in het vorige bericht reeds vermelde inzakkingen in den ondergrond geregeld op. In het laatst van April werd aange vangen met het opwerken van het zand lichaam achter den keileemdam aan de Wieringsche zijde, waartoe aldaar een persuiger te werk werd gesteld. Bij het begin van Juli was de keileem dam aan de westzijde boven water ge bracht tot aan de bezinking op den over- stortdam en was dus tusschen de beide einden van het'gemaakte werk nog eeu opening van 300 m. aanwezig. De groote en de kleine geul van het Amsteldiep zijn dus thans geheel afgesloten, zoodat alleen nog het gedeelte boven den rug tusschen deze beide geulen open is. Het totale Idoorstroomingsprofiel, dat vóór den aanleg in 1920 van de beteuge- lingsdammen bij den gemiddelden zee- stand ongeveer 8000 M2 bedroeg, is thans teruggebracht tot ongeveer 750 M2 be neden dien stand. De kop van den keileemdam aan de Wieringsche zijde werd, nadat hef ver der uitbouwen van den dam aldaar tij delijk gestaakt was, niet van een beklee ding met kraagstukken voorzien; niet tegenstaande deze kop dus gedurende ongeveer anderhalve maand aan de volle werking der door de opening trekkende sterke getijstroomen die herhaaldelijk 'n snelheid bereiken van 3 a 3.50 m. per seconde, is blootgesteld geweest, heeft fcgeen beteekeneude afneming van het gemaakte werk plaats gevonden. Tengevolge van de zeer sterke stroo men ontstonden echter wel wederzijds van den overstortdam verdiepingen van den zeebodem, waarbij' nu en dan de kanten der zinkslukken naar boven kwa men en afscheurden; door zwaardere na- bestorting werd de bezinking dan ver der verzekerd. Ook verdiepte op eenige plaatsen de aangebrachte grondbezinking door het nazakken der zinkslukken ten gevolge van de terzijde daarvan optre dende uitkolkingen van den zeebodem. Tengevolge van dezelfde oorzaak ont stonden verder tusschen de bezinking en den kop van den westelijken keileem dam ten slotte vrij belangrijke ver diepingen ter plaatse van den onbeklee- den overstortdam. Het gelukte al deze verdiepingen door het bijstorten van lcei- leem weer op te vullen en daarna den keileemdam tot over de westzijde der grondbezinking heen op te storten. dacht, en die ook in haar Middelburgsch filiaal is toegepast. Wij bedoelen den groolen ballonwcdstrijd, waarvan gister het voornaamste bedrijf werd afgespeeld. Gedurende de laatste 14 dagen, werd aan ieder, die voor f 2.50 of minder kocht een kaart verstrekt, én gisteren middag werd aan ieder, die zulk een kaart inleverde een ballon afgegeven, waarop de naam der zaak staat' Op de kaarten werd vermeld wie de ballon heeft op gelaten en diens adres. De kaart werd aan den ballon bevestigd, en ten slotte werden de kaarten van een stempel voorzien. Toen dit gebeurd was, konden vele jeugdige ballonbezitters niet meel achten, en daar gingen hun ballons het luchtruim in, later door andere gevolgd. Verschillende ballons brachten het niet ver, en enkele bleven zelfs om de tele graafdraden liangeu, maar meerdere gingen een groote hoogte in cn zetten, voortgedreven door den Westen wind, un tocht in Oostelijke richting voort. Op de kaarten, die van het adres van de Bazaar draagt, wordt verzocht aan den vinder, plaats van vinden in te vul len en de kaart te posten. Van de kaar ten, die uiterlijk 24 Augustus inkomen. zal worden nagegaan welke de versie komen en voor de kinderen, wier bal lonnen de langste reis maakten, zijn fraaie prijzen beschikbaar. Het Schuttershof was ook gisteren avond weer heel goed bezet. Hoe de meesten bezoekers denken over het pro gramma blijkt uit de volgende woorden van een hunner„Zie zoo, nu hebben wij de tijden van Prils van Haarlem weer terug". Wij herinneren er aan, dat mor genmiddag het tweede matinée plaats heeft. Het programma voor het 3e Zon dagavond-Concert te geven door liet Mid delburgsch Muziekkorps, directeur de heer Jan Morks, 17 Augustus des avonds te 8 uur in het Schuttershof luidt als de opper-jachjopziener zoo geweldig ge wiekst was. Brady had dan ook een ge voel van groote voldoening, loen hij in den vroegen morgen naar huis ging. De strooptocht was vannacht al bijzonder gemakkelijk geweest. Hij trok zelfs even de lippen samen en floot zachtjes. Het leek bijna het geluid van een merel. Maar het is dwaas te fluiten vóórdat je uit het bosch bent en Brady's triomf duurde niet lang. Snel als een schaduw sprong een kleine gestalte tusschen de boomen vandaan en plaatste zich vlak voor hem. Met gelijke snelheid bracht Brady het geweer naar zijn schouder. Toen aarzelde hij met den vinger al aan den haan, want de leeuw op zijn pad was geen geweldige jachtopziener, zooals hij het eerste moment had verondersteld. Het was een vrouw die tegenover hem stond, niet meer dan een meisje van een jaar of twintig, wier slank figuurtje er eenigs- zins jongensachtig uitzag in het gebreide wollen jasje en iets, dat op een werk- mansvoorschoot leek. De indruk van jon gensachtigheid werd nog versterkt door haar houding, zooals zij daar pal voor Brady stond met de handen diep in de zakken, rechtop en haar hoofd even op zij gebogen, zoodat haar oogen het nor- sche gezicht onder de pet konden onder zoeken. Die oogen hielden iemand vast wonderlijk donkere oogen, „net twee Uit Stad sn Provincie. Uit Middelburg. Het is zeker 'n aardige reclame, die de „Grand Bazar Francais" heeft be stukjes van de lucht in een pikdonkeren nacht", beschreef Brady ze langen tijd later aan een kameraad van hem, en ze keken den verbaasden strooper aan van uit een smal, scherp gezichtje, fijn be sneden als een camee. „Laat dat geweer zakkenl" beval een gebiedende jonge stem, en iets onbe schrijfelijk liefs en zangerigs lag in den diepen klank. „Wat kom je doen in deze bosschen Brady, die begon tc bekomen van zijn eerste verbazing, liet langzaam het ge weer zakken, maar antwoordde norsch „Gaat je niet aan, wat ik hier doe. Het meisje wees beteekenisvol op zijn uitpuilende zakken. „Ik hoef het niet eens te vragen. Maak je zakken leeg en maak dan dat je wegkomt. Versta je me?" voegde zij er scherp aan toe, toen de man geen aan stalten maakte om te gehoorzamen. „Ik denk d'r niet over", snaöwde hij. „Ga jij je eigen gooi en laat mij de mijne gaan anders kon het er wel leelijk voor je uitzien." Dreigend hief hij zijn geweer op. Het meisje glimlachte. „Ik ben heelemaal niet bang voor dat geweer", zei ze kalm. „Maar jij bent bang om het te gebruiken", voegde zij er bij. „Ikl Bang?" Met een ruk draaide bij zich om en een knallend schot klonk door de stilte van bet wond. volgt 1. Marche Gala L. Voussure. 2. Ouver ture nach Slavische Melodien EX Titl. 3. Deutscher Tanz L. v. Beethoven, b. Humoreske A. Dvórak. 4. Méditation sur Je Ier Prélude de Bach Ch. Gounod. 5. La Barcarolle uit „Hoffman's Erzfdilun- gen" J. Offenbach. 6. Marcia Castaguole (Kleppermarsch) J. Morks. 7. Polonaise op 40, No. 1 F. Chopin. 8. La Voix des Cloches, Rêverie A. Luiguini. 9. a. Pro vinciale Rei (Zeeuwsche Boerendans) J. Morks. b. Vlinderdans L. Deodet. 10. Lo. Réveil du Lion, Caprice Héroïque A. de Kontsky. Uit Tholem. Te St. Annaland werd Woens dag een spoedeischende vergadering door den gemeenteraad gehouden, waarbij de heer J. van Houdt afwezig was. Deze vergadering was belegd, om te beslissen over het door het bestuur der Ned. Herv. Kerk, naar aanleiding van een desbetreffend verzoek, gedaan aan bod om aan de gemeente de beschikking tot wederopzeggens te geven, van een lokaal in die kerk tot het geven van onderwijs, mits door de gemeente ge zorgd wordt, dat het catechetisch onder wijs volgens gewoonte en ongestoord kan worden gegeven, door een lokaal gedurende één namiddag en avond per week daarvoor beschikbaar te stellen en aan de kerk voor huur betaald wordt van f4.— per week. M. a. st. werd be sloten dit aanbod, onder dankbetuiging voor de betoonde bereidwilligheid, te aanvaarden en de gestelde voorwaarden aan le nemen, omdat men anders ver plicht zou zijn geweest een lokaal aan de school bij te bouwen, daar aan de bij zondere school een vierde lokaal moest worden afgestaan. Het openbaar onder wijs beschikt nu over 5 en het bijzonder onderwijs over 4 lokalen. Behandeld werd verder een verzoek van J. M. Soeters en A. Boon tot het dempen van een sloot in de Cureelan- den en om over den daarvoor benoo- digdeu grond en rioolbuizen gratis te mogen beschikken. Deze demping is noo- dig om in de gelegenheid te zijn een tiental woningen te bouwen. M. a. st. werd hel verzoek toegestaan en zullen door do gemeente de noodige buizen worden afgestaan, evenals de grond, voor zoover de gemeente die in bezit heeft, onder verplichting verder dat een straat, breed 4 Meter, moet worden aangelegd, die door verzoekers moet worden ver hard. Omdat volgend jaar de huurtermijn van de aan de gemeente behoorendb tuinen eindigt, werd nog goedgevonden deze aan de tegenwoordige huurders te laten en voor ieder een gelijke huur te vragen, waarvan de totale, som de tegenwoordige huur niet zal overschrij den. Uit Zeeuwse h-V laanderen W. D. Men meldt ons uil Sluis: Des Donderdags geeft in het badsei zoen de weg nabij hel douanekantoor te Sluis een levendigen aanblik. Circa 200 auto's komen dan ongeveer gelijk tijdig aan om de douaneformaliteiten te vervullen en vervoeren vreemdelingen die de Middclburgsche markt bezoeken. De marechaussée heeft dan de handen vol om orde in den weg voor doorgaand 'erkeer vrij te houden. In den namiddag ziet men dien stroom auto's naar België terugkeeren. Gisteren scheen echter aan het door laten der auto's naar Nederland iets te haperen. Men deelde ons mede, dat de Belgische ambtenaren den vreemdelingen die Nederland wilden bezoeken, aanzeg den niet zonder wettige papieren naar Nederland te gaan. daar zij 's avonds zonder deze de kans liepen in België ge weigerd te worden. Velen zagen toen te Schapenbrug (België) van een Middel- burgsche reis af. Naar men ons mededeelt zullen bij de onthullingen te Sluis van het monument Van Dale, de Minister van Onderwijs, professoren cn onderwijsaulo- rileiten tegenwoordig zijn. De heer Ker- penstein, hoofd der openbare school al daar, zal bij de plechtigheid een toepas selijke rede uitspreken. (Voor verder Stad en Provincie zie men het Hoofdblad.) ALG. AFD. ZIEKENFONDS WALCHEREN. In café Vermeesch te Vlissingen hield het Algem. Afd. Ziekenfonds Walcheren zijn jaarvergadering. In een uitvoerige rede herinnerde de voorzitter, dr. Staverman, eraan, dat 10 jaar geleden, Aug. 1914, het A. A. Z. Wl. werd opgericht. Hij stelde nog eens in 't licht hoe dit juist in de kritieke jdagen van het uitbreken van den we reldbrand was. Is toen met groot aarzelen doorgezet, thans heeft de toekomst bewezen, dat het bestuur van destijds goed heeft ge zien, want vanaf de oprichting is in alle opzichten de groei van het fonds in een stijgende lijn gegaan. Begonnen wij, zegt spreker, met 11.300 zielen, op it Augs. 1924 bedroeg het 14.800, een stij ging dus met 3500, waarvan voor re kening van Vlissingen kwamen 2000, voor Souburg 1000, Arnemuiden 100 en Se- rooskerke 500, terwijl slechts Nieuwland met 100 zielen afviel. Na -al de moeilijkheden te hebben ge schetst die zich gedurende den oorlog opdeden, geeft spreker met één voor beeld aan den omvang van het Zieken- fondswerk. In deze 10 jaar toch werden niet minder dan 7 maal 100.000 gewone recepten voorgeschreven en klaarge maakt. Mede wees spr. er nog eens op hoe getracht wordt de Ziekenfondsleden alles te verschaffen wat de geneeskundige we tenschap brengt, hoe echter gebrek aan de noodige middelen een beletsel is een der voornaamste zaken, n.i. ziekenhuis- verpleging, binnen het bereik der leden te brengen. Het zal dan ook alleen met hulp der overheid mogelijk zijn dat programpunt te verwezenlijken. Dat die hulp spoedig Toen dreef de rook langzaam weg en de man en hef meisje stonden weer tegenover elkaar. Maar, hoewel zij zich niet van haar stuk liet brengen, had toch een donkere schaduw zich plotseling onder haar oogen aSgeleekend en haar borst onder het luchtige sportjasje ging met onge lijke schokken op en neer. Binnen de beschuttende zakken van haar jasje hield zij de handen krampachtig saam- geknepen. „Dat was goede patronen verknoeien", merkte ze rustig op. „Je vuurde maar in de lucht". Zwarte Brady staarde haar aan. „As ik gewild had, had ik je even makkelijk dood kunnen schieten, als dat ik een vogel van een tak af sla", zei hij nosreh. „Dat kon je ook", stemde zij toe. „En dan zou ik dood geweest zijn en jij kon vervrachten dat ze je ophingen. Dan ge loof ik, dat van ons beiden, ik nog de meest aangename positie gehad zou heb ben." Een blik van onwillige bewondering trok langzaam over 's mans gelaat. „Je bent voor geen kleintje vervaard, dat mot ik zeggen", erkende hij. „Ik dacht dat je van angst weg zou rennen, als ik schoot." Het meisje schudde het hoofd. „Wel, nu' ik dat niet gedaan heb, moet je toegeven, dat ik het gewonnen heb en dat het nu aan mij staat voorwaarden te stellen. Als mijn oom je zag „Ik ben niet van plan zoover te gaan als' het huis, wat denk je wel, ge wonnen of niet gewonnen", viel Brady haastig in. Het meisje keek hem critiscli aan. „Ik denk niet, dat we thuis op je bezoek gesteld zijn", merkte zij op. „Wanneer je doen wilt, zooals ik zeg je zakken leeg maken dan mag je tan." Me tblijkbaren tegenzin maakte de man aanstalten om te gehoorzamen, maar terwijl hij nog aarzelde, zag hij, dat het meisje over hem heen over zijn schouders keek en argwanend omziend, voelde hij zich gegrepen door de ijzeren vuisten van den jachtopziener, die op het hooren van een schot, zijn ontbijt in den steek had gelaten, in de richting van het geluid was gesneld en die nu vlak achter hem stond. „Nu ben je er bij, Brady, mannetje", grinnikte de jachtopziener triomfantelijk. „Vandaag ga je de kast in, zoo zeker als ik Olegg heet. Heeft die vent het u lastig gemaakt, juffrouw Sara?" vroeg hij, eerbiedig zijn hoed afnemend, toen hij zich tot het meisje wendde, terwijl zijn andere hand Brady's arm stevig om kneld hield. Zü lachte alsof iets haar plotseling grappig voorkwam. „Niet noemenswaard, deflg", ant-

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 5