A filEÖWS ZOUTEYISCB BEUILSNOTEERING VAN IIEDEN. AMSTERDAM, 13 Augs. Slotkoers). 6 pet. Nederl. 1923 99 vijftien zestien-i de; 6 pet. Nederl 1922 99 vijftien zes tiende; 5 pet. Nederl 1918 89s/,; iy» pet. Nederl. 1917 84 vijftien zestiende; 2P/s> pet. Nederl W. Schuld 53 dertien zestien de; 3 pet. do. Oblig. 66%; 3 pet do* Certif. 66% Cert. Ned. Hand. Mij. 128i V-129; Aand. Ned. Jnd. JIandelsb. 131»/?—135'Aand. Kol. Bank 175%; Kon Petrol. Aand. 333 —337; Gencons. Holl. 119—153; Cult. Mij. Vorstenlanden 165Vi 166; Ilandelsv. Am. *509—515; Javasche Cultuur 348350; Aand. Deli Maatsch 362—364; Amsterd. Rubber 1461/3—1481/3. Ned. Amerik vaart 80—81; Nederl Scheepvaartunie 125%; Kon. Holl Lloyd 8, Kon. Ned Sloomb. Mij 75V2—76% Gouda A. 14%,- Philips A. 306, Jurgens A. 54I/2. Anaconda 77%; Steels 109 één zes- jiendeErie 3014 I'nion Pacific 148; Common Marine 10 zeven zestiende 'IPrefered do. 38%, Maxw, Gr. C. v. A 4 drie zestiendeMaxwell Land Cert v. Inc. Bonds 12. Prol 2%. Obi 1880 7 vijftien zestiende; Consols 5 één zestiende. Markt sluit nauwelijks prijshoudend. Wisselkoersen Londen 11.59%; Berlijn 0 60; Weeaea 0.0036, Parijs 14.075, Brussel 13.075; Dollar Cable 2.56. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Koniukl. Ned. Met. Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 13 Augs. Hoogste barometerstand 762.6 te Memel Laagste barometerstand: 752.3 te Vestmanoer Verwachting van den avond van 13 tot den avond van 11 dezer Zwakke tot matige Zuidelijke tot Wes telijke wind, half lot zwaarbewolkt of be trokken, aanvankelijk nog regenbuien, iets koeler. Temperatuur alhier 's morgens 9 uur '64 gr.. 12 uur 69 gr., 3 uur 73 gr. M> Barometer zegt het U- 'Morgen Me/ka meenemen.. (Ingez. Med.). HOOG WATER. VUitlngen. Zomertijd. Donderdag 14 Aug, n.ra 1.4^ Vrijdag 15 2.27 Zaterdag 16 3 10 Zondag 17 3 59 Maandag 18 4 43 Dinsdag 19 5 21 Woensdag 20 6 02 (Het tijdstip van hoog water te Domburg valt 9 minuten na dat te Vlissingen.4 heeft verkregen, dat ze voor den handel geschikt is en dat ook onderling in later levensperiode onder deze schaaldieren vaak een strijd is, dan kan men begrij pen, dat een betrekkelijk gering procent slaagt voor ze volwassen zijn en daarom is het noodig dat de kreeftenvisschers zich offers getroosten en niet op tijdelijk voordeel uit zijn; krachtige hulp aan bet bestuur door streng de beperkende bepa lingen in acht te nemen, kan niet anders zijn dan ten bate van toekomstige belan gen. De concurrentie tusschen de W e s t-E u r o p e e s c h e havens Aan het Hbld. wordt uit Berlijn ge- tneld Men weet, dat de Franschen in dertijd als vriendelijkheid tegenover de Belgen de surtax-enlrepot voor naar Antwerpen te verladen exportgoederen uit Elzas-Lotharingen hebhen opgehe ven een maatregel, waardoor vooral de haven van Rotterdam ernstig werd benadeeld. Thans meldt de correspondent van de „Vossische Zeitung" in Lotharingen, dat de Franschen alle mogelijke moeite doen, om de concurrentie van Antwerpen zoo veel mogelijk teil bate van de haven van Duinkerken uit te schakelen. Ze willen Duinkerken tot uitvoerhaven van Elzas- Lotharingen maken en hebben daartoe de laatste jaren niet alleen de haven werken van Duinkerken en het op deze haven convergeerende net van kanalen uitgebreid en verbeterd, maar zijn er thans ook toe overgegaan, de Franschc spoorwegtarieven voor goederen uit El- feas-Lotharingen, die naar Duinkerken worden verladen, aanzienlijk te verlagen. Reeds zouden de verschepingskosten via Duinkerken aanzienlijk lager zijn, dan die via Antwerpen en moeten de Elzas- ser kali-exporteurs zich bereid hebben verklaard, hun export in hoofdzaak over Duinkerken te leiden. Het behoeft geen beloog, dat hierdoor niet alleen Ant werpen, maar ook de Nederlandsche ha vens groote schade zullen lijden. VERKEERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE. Raad voor de Scheepvaart. De Raad voor de Scheepvaart deed1 gisteren uitspraak inzake de aanvaring van het ss „Abbekcrk" met de tjalk „Ebcn Haêzer". De Raad is van oordeel, dat de aan varing is veroorzaakt door het niet tij dig naar bakboord uitwijken van de „Ab- bekerk". De Raad heeft geen reden om te twij felen aan de juistheid van de verklaring van den schipper van dc ,,Eben Haêzer" dal deze fjalk zich binnen de zwarte ton nen, buiten het grootscheepsvaarwater bevond. Daar had de „Abbekerk"' deze tjalk in elk geval moeten mijden, zoo dat, naar "s Raads oordeel, de schuld van dit stoomschip vaststaat. De veron derstelling, welke de loods heeft gemaakt n.L, dat door den nog gaanden vloed- stroom het schip niet voldoende met den kop naar bakboord ging, komt den Raad zeer aannemelijk voor. Waar hier echter geen onverwachte omstandigheden in het spel zijn, kan deze omstandigheid de „Abbekerk" niet disculpeeren. De „Abbe kerk" is niet tijdig uitgeweken en de „Eben Haêzer" mocht terecht verwach ten, dat zij, ter plaatse waar zij zich be vond, niet door liet zeeschip zou worden gegrepen. Van eenige schuld aan de zijde der tjalk is niet gebleken. Tot zoover de schuldkwestie van schip tot schip. De door de „Abbekerk"' gevolgde navi gatie geeft den Raad verder aanleiding tot het maken van enkele opmerkingen. De „Abbekerk" had de „Eben Haêzer moeten mijden, zij had daartoe, rekening houdende met alle omstandigheden ook met den vloedstroom tijdig de noodige maatregelen moeten nemen en zij kan zich niet op overmacht beroepen. Hel komt den Raad waarschijnlijk voor, dat door 't gedoofd zijn van gasboei no. 56, de loods de boei wat ruimer heeft willen nemen, dan wanneer zij wel had ge brand, doch gesteld dit verweer ware gevoerd dan zou ook hierdoor de schuld aan de aanvaring niet zijn wegge nomen, nu tijdig kou worden waarge nomen, dat men op de „Eben Haezer" aanvoer, en men dit schip nooit zoo dicht had mogen naderen. Geneeskundige keuring van chauffeurs. Het hoofdbestuur der Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der genees kunst heeft een adres gezonden aan den Minister van Waterstaat in verband met het bepaalde bij art. 17 van de gewijzig de motor- en rijwielwet, waarbij een ver klaring geëisckt wordt, afgegeven door een hier te lande tot de uitoefening der geneeskunde bevoegd persoon en waarbij de minister of de commissaris bevoegd is de verstrekking van een rijbewijs bo vendien afhankelijk te stellen van de overlegging van een verklaring van één of meer door hem aan te wijzen genees kundigen. Het hoofdbestuur acht het onge- wenscht, dat genoegen zal worden ge nomen met een huisdoktersattest of de verklaring van één geneeskundige. (Hier op is bij gelegenheid van de algemeen© vergadering der Maatschappij te 's Gra- venhage bijzonder den nadruk gelegd, oa.. door dh. Tjeenk Willink uit Zeist, die deze zaak aan de orde stelde en da volkomen instemming der vergadering had). Het hoofdbestuur deelt ten slotte den minister mede, dat de Maatschappij een commissie heeft benoemd om rapport uit te brengen over geneeskundige keu ring en psychotechnisch onderzoek van chauffeurs en dat zij voornemens is den minister te gelegener tijd in kennis te stellen met het te verwachten rapport van deze commissie. In deze commissie hebben zitting de heeren dr. H. J. E. W'. Brugman, directeur der Bosslichting te Groningen, prof. F. Roels te Utrecht, dr. J. G. Schnitzler te Arnhem, dr. G. van Wayenburg te Amsterdam, prof. S D. Wiersma te Groningen en dr. P. Th. van Wulfften Palthe te Soesterberg. Van huwelijksreis naar koperen bruiloft. 7 Juli 1912 zond iemand op zijn hu welijksreis een kennis te Wageningen een prentbriefkaart uit Godesberg. In Wage ningen bleek de kaart onbestelbaar. Nu onlangs heeft de afzender haar terug 'gestuurd gekregen als onbestelbaar, aau zijn adres in 's-Gravenhage. De kaart draagt de poststempels: Godesberg, 7 Juni 1912; Wageningen 8 Juni 1912 en Amsterdam 18 Juli 1924. De postzegel was intusschen van de kaart verwijderd en wel, naar duidelijk blijkt, vóór dat hel Amsterdamsche stempel er op is gezet De gelukkige, die de kaart van zijn huwe lijksreis iels voor zijn koperen bruiloft tertig ontving, heeft nog 4 cent strafport (moeten betalen. Z0ÏJ0JR GRAAT. LEIJNSE GRAVENSTRAAT HOEK MARKT. (Infer. Med.) NAGEKOMEN BERICHÏ EN. DE CONFERENTIE TE LONDEN. LONDEN, 13 Augs. Heden zou een bijeenkomst van den Raad van Veertien plaats hebben. De commissie inzake de overdracht der betalingen en de leve ringen in uatura heeft in haar gisteren avond gehouden zitting het onderzoek der technische punten beëindigd, en he denmiddag zullen waarschijnlijk de bij zonderheden aan den Raad van Veertien worden medegedeeld Intusschen hadden gisteren buiten de eigenlijke conferentie om tusschen de delegaties besprekingen plaats inzake de militaire ontruinyng van het Roergebied. Heden zal een Fransch-Belgisch-Duitsche bijeenkomst plaats hebben, die een meer officieel karakter zal dragen, dan tot nu toe het geval is geweest. TE HOUDEN AANBESTEDINGEN. Woensdag 20 Aug. v.m. II uur geb. Prov. bestuur Middelburg hetl-ma- ken en leggen betonplaten, het verbeteren boord voorzieningen kanaal door Walcheren (Raming f 12.600). Maandag 18 Augs. u.m. 2 uur bu reau gemeentewerken Middelburg hel verrichten van verfwerk aan verschillende gem.gebouwen. Zie Midd. Crt 12 Augs. '23. LAATSTE DESICHTEK. BRAND TE ZEVENAAR. Te Zevenaar is hedenmorgen in café Willing nabij het station een feilen brand uitgebroken. Het vuur deelde zich direct mede aan de belemdende pcrceelen, zoo- da teen half uur later reeds drie huizen geheel afgebrand waren. Gebrek aan wa ter maakte het blusschingswerk zeer moeilijk. BEURSOVERZIOHT. AMSTERDAM, 13 Augs. V. D. 3 uur. De effectenbeurs van Amsterdam had heden een onbehagelijk voorkomen. Wederom had de handel weinig te b teekenen, maar toch liepen de koersen' overal regelmatig terug en is er geen twijfel aan, dat de gunstige verwachtin gen, die omtrent de Londendsche con ferentie werden gekoesterd, in de huidige prijzen reeds waren verdisconteerd, en dat winstnemingen thans een reactie ver oorzaken. Van de rubberwaarden gaven Amster dam rubbers wat affaire te zien, waarbij zij op een lager niveau terecht kwamen. Op de petroleumafdeeling verloren Ko ninklijke en geconsolideerden meerdere procenten. Suiberaandeelen lager ongeanimeerd in moesten vrijwel over de geheelo linie van hun prijs inboeten Scheepvaartpapieren hadden een lusteloos verloop. Ouae vaarten golden opnieuw lager. In Tabakken ging weinig om, maar desniettemin werden die vrijwel zonder uitzondering beneden de vorige koersen genoteerd. De belangstelling voor Ned. Industri- eelen was tot een minimum geslonken. Slechts in <le Jurgens waarden vormden zich hoekjes waarbij ze allen in koers terugvielen. Prol. 21/1 WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 13 Aug. 3 uur. De cijfers tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren: onden 11.59% (11.63) Berlijn O.GOy, (0.60%) Parijs U.07I/O (14.37%) Brussel 13.07i/2 (13.20; Zwitserland 48.25 (48.25) Weenen 000.36ys (000.36) Kopenhagen 41.15 (41.00) Christiania 35.60 (35.60) Stockholm 68.20 (68.18) New York 2.56 (2.55y2) EEN FASCISTISCH-KATHOLIEK VER BOND-. BERLIJN, 13 Aug. V.D. Volgens de bladen is te Romen een Fascistisch-Ka- tholiek Verbond tot stand gekomen. HANDELSVERDRAG TURKIJE— BULGARIJE. BERLIJN, 13 Aug. V.Dj Volgens een bericht uit Angora is tusschen Turkije en Bulgarije overeenstemming bereikt over een toekomstig handelsverdrag. VERSCHILLENDE BERICHTEN. Te Delft is Zondagochtend de auto van den heer H. uil Rotterdam aangere den door een zeer snel achterop rij dende auto van den heer Van der S. me de uit Rotterdam. De auto van den heer H. werd van den weg geworpen en kwam in de twee meter lager liggende sloot terecht, middelerwijl twee arge- looze wielrijdslers aanrijdende. De heer H. werd vrij ernstig aan een dijbeen ver wond. De dames, die in de auto zaten, bekwamen vrij ernstige ontvellingen en kneuzingen, een hunner bekwam een bloeduitstorting aan de knie. Ook de wielrijdsters werden verwond en hun fietsen danig gehavend. Nadat allen ▼oorloopig waren verbonden, zijn zij per auto naar Rotterdam vervoerd. Een kind te Voorburg, dat zicli vermaakte met het spelen met het stop contact van een electrischen waterketel, slak de aangesloten stop in zijn mondje en geraakte daarbij bewusteloos. Na eeni ge uren echter kwam de kleine weer tot bewustzijn. Op het sportterrein in Spangen te Rotterdam heeft de 22-jarige L. K. een schop tegen het rechterbeen gekregen, waardoor het scheenbeen is gebroken. Hij is in het ziekenhuis opgenomen. De 9-jarige A. S. te Leiden is Za terdag tegen den avond op het dak van de ouderlijke woning en van daar in den schoorsteen geklommen. Dc schoorsteen brak af, stortte naar be neden en sleepte den knaap mede, die na te zijn opgenomen reeds enkele mi nuten daarna bleek overleden te zijn. Maandagnacht is op den Leidschen straatweg de 29-jarige B. van E. te Lei den in volle vaart met zijn motorfiets tegen een boom gereden. Met een her senschudding is hij naar het ziekenhuis overgebracht. De heer P. uit Leiden, die op de duozitting zat, is er met eenige lichte ontvellingen afgekomen. De dame, die Zondag t e Muideroerg van het perron der Gooische stoomtram werd gedrongen en daardoor tusschen de rijtuigen van de nog rijdende tram viel, waarbij zij werd overreden en haar voet geamputeerd moest worden, is Maandagavond an het O. L. Vrouwe Gasthuis te Amsterdam aan de gevolgen bezweken. Te Silvolde is Dinsdag "de 19-jarige T. bij het i-epareeren van een voetbrug over den Ouden IJssel door de brug ge zakt en verdronken. Boven de dalen van de Sona en de Save, zoo wordt uit Laibach gemeld, heeft een geweldig noodweer gewoed. Verscheidene wolkbreuken deden het water in een half uu$rt 5 5 6 meter Stij gen. Talrijke huizen werden meegesleurd. Alle zaagmolens en fabrieken in de om geving van Bisehoflack en Billichgratz werden vernield. In enkele huizen worden heele ge zinnen vermist. Tot nu toe zijn 13 lijken geborgen. Bij Schierstein aan den Rijn is een automobiel met vier inzittenden in ra zende vaart tegen een boom gereden en omgeslagen. Vau de inzittenden heeft een 'jong meisje den neb gebroken. Zij was terstond dood; twee heeren zijn levensgevaarlijk gewond. In Hannover waren een aantal schooljongens „Indiaantje" aan het spe len. Een jongen van 14 en zijn broertje van 10 jaar waren cowboy en „vingen" een aantal speelmakkers, die voor In dianen figureerden, met lasso's. Elke „gevangene" werd aan den boom gebonden om ter dood gebracht te wor den. Daarop begonnen de „cowboys" met revolvers op hun kameraadjes te schieten en doodden zes hunner. Ze dachten, dat de revolyvers met losse patronen geladen waren. (Maasb.) In Berlijnsche cabarets trad sinds 'enkele weken een schutter op, die o. a. een speelkaart, die zijn partner boven het hoofd hield, met een kogel doorboór- de. Zondagavond heeft de schutter zijn medewerker op het tooneel den kogel door bet hoofd gejaagd. De man was on middellijk dood. De schutter werd gear resteerd. Hij beweert, dat zijn partner zich op het oogenblik, waarop hij vuurde, nog heeft bewogen. N. R. Crt. Een man te Walton-on-the-Hill (En geland) had zich dezer dagen voor den rechter te verantwoorden wegens mis handeling van een hond. De man had liet dier 25 slagen met een golf-slok gegeven en hem aan een oog zoo ver woud dat de hond aan dat oog blind is. De rechter veroordeelde hem tot vijf pond boete en 2 pond kosten. Alan Gerbault, de bekende Fran- sche tennisspeler, die hel vorige jaar met een kleine zeilboot den Atlantischen Oceaan overstak, wil nog in den loop van dit jaar met zijn nauwelijks 9 M. lange boot een reis om de wereld ma ken. Hij denkt in October uit New-York le vertrekken. Gerbault denkt drie jaren over zijn reis le doen. Uit 'Milaan wordt gemeld- Op den weg naar Abiategrasso is een auto, waar in zes personen gezeten waren, in een ikanaal gereden. Vijf der inzittenden ver dronken. VLIEGONGELUK. Gisteravond waren de sergeant-vliege nier Lambermont en de mecanicien kor poraal van Uyl, boven Bergen op Zoom op hun tocht van Vlissingen naar Gil- ze-Rijen en Soesferberg, toen ze merk ten dat de motor van hun Speyker- machine terugliep in het aantal toeren (hij moet er minstens 1100 per minuut maken en haalde er maar 900 meer). 'Veiligheidshalve werd direct naar een goede landingsplaats uitgekeken en zagen de heeren het terrein Kijk in de Pot als een geschikte landingsplaats. Dichter bij den grond gekomen i>leek echter, dat het dalen niet zoo gemakkelijk ging wegens de op het land grazende koeien en de, vooral in dezen vacantie- tijd, vele spelende kinderen, Ten slotte vonden de vliegeniers een ptrook grond (eerst waren ze bijna ge-* daald en moesten vanwege de boomen weer stijgen) en kwamen eren nadat ze den grond raakten terecht tegen een ijzeren paal, waarop „Verboden Toe- ng". Door de groote vaart die zoo'n ma chine dan heeft (zoo om en om de 100 K.M. per uur) was een buiteling van de machine niet te voorkomen en sloeg het gevaarte over den kop. Gelukkig kwamen de inzittenen er goed af. Ofschoon ze met hunne valhoeden den grond raakten, konden ze er terstond zonder letsel uitkruipen. De machine werd deerlijk -gehavend.. (Av. St.) DE EGHOPUT. Een bericht heeft de ronde gedaan, dat de bekende Echoput in Hoog Soeren voor het eerst sedert menschenheügenis droog staat en als bijzonderheid er aan toegevoegd, dat er ook na de veelvul dige regens geen water in staat. Volgens de „Zutph. Ct." staat de Echo put echter, evenals zeer vele putten in Hoog Soeren al drie jaar droog. Men vermoedt, dat er drie jaar geleden een> verzakking of verschuiving heeft plaats gehad in de sprengen op de Veluwe, die deze putten voedden. Sinds dien lijd staat de Echoput droog. Voor de bezoe kers wordt er water ingegooid, maar dat loopt spoedig weg, zoodat die bewerking telkens moet herhaald worden. Voor de andere putten wordt het waler per wa gen uit Apeldoorn geregeld aangevoerd. DE MOORD IN DE RIEMERSTjRAAT TE DEN HAAG. Naar de Resb. verneemt, heeft zich eenigen tijd geleden bij de politie een dame gemeld, die verklaarde, dat zij op den morgen van den moord omstreeks half elf een man zag komen uit de wo ning van den vermoorde. De man, die «enigszins zenuwachtig deed, was gekleed in een lichtgrijs costuum, waarop volgens de dame bloedvlekken aanwezig waren. Verder droeg hij een grijzen hoed en had hij een bleek, gladgeschoren uiterlijk. Dit vage signalement is naar alle po- litiebureanx in ons land verzonden, met verzoek tot aanhouding van een der gelijk persoon, Ier confrontatie met ge noemde dame. Tevens vernam het blad, dat de po litie thans in het bezit zou zijn van een stukje papier, zeer waarschijnlijk een gedeelte van een der bladzijden welke bij den moord uit het kasboekje van den verslagene zijn gescheurd. De aanteeke- ningen, daarop vermeld, zouden eenig spoor aanwijzen omtrent den persoon op wien deze aanteekeningen betrekking zonden hebben. Naar dezen persoon wordt gezocht, maar tot nu toe was hij Onvindbaar. AFLOOP AANBESTEDINGEN. Hedenmorgen werd door den hoofd ingenieur-directeur van den Rijkswater staat alhier aanbesteed het herstellen van een gedeelte van de boordvoorzie- ning rondom het eiland, ten Noorden van de vluchthaven te Terneuzen, behoorende tot de werken van het ka naal van Terneuzen, met bijkomende werken. Raming f 4000. Inschrijvers de heeren: R. Verschel ling, Terneuzen, f 3990; J. A. Meertens, Terneuzen, f3960; .T. A. Meertens, Hoek, f3920; G. F. J. Reinberg f3689, firma A. en M. Visser, Eapendrechf, f 3455 en G. A. van der Straaten f 3445. AFLOOP VERKOOPINGEN. Te O u d-V ossemeer werd door de erfgenamen van wijlen mej. Pleune, een woninkje, staande in de kom van het dorp, in het openbaar verkocht voor 1900 aan den heer J. van der Klooster aldaar. LEGER EN VLOOT. Reserve le luitenant J. van der Wal van hel 14e reg. infanterie, worat 18 dezer gedetacheerd in de legerplaats bij Harskamp tot het bijwonen van schietoefeningen met zware mitrailleurs. Bij Kon. besluit zijn, met ingang van 24 Aug. 1924, bevorderd: a. tot luitenant ter zee tweede klasse de luitenants ter zee 3e kl. A. J. Bussemaker, N. Koo reman, J. P. H. Perks, J. A. Rauws, F. J. E. Erips, P. A. de Boer en L. J. Veldman; b. tot officier van den marine stoomvaartdienst 2e kl. de officieren van den marine-stoomvaartdienst 3de kl. D. Brouwer, M. J. Drijver, J. Maats, G. van der Tak en A. A. Looijen; e. tot officier van administratie 2de kl. de officieren van administratie 3de kl. P. Smit, Th. R. Deelder, Th. Strengers, en J. H. Siegers. SPORT. Duivensport. Korte uitslag van de wedvlucht met oude en jonge duiven van den Bond! Van Postduivenliefhebbers in Westelijk 'Zeeuwsch Vlaanderen van Clermont op Zondag 3 Augustus 1924. Aan de vlucht werd deelgenomen door 119 jonge duiven, waarvan de eerste arriveerde te Cadzand op een afstand van 232.18 K.M. te 9.52.44 uur en de laatste prijswinnende duif te Oostburg op een afstand van 229.44 K.M. te 10.7. 31 uur, nadat de duiven te 6.34 uur

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 2