No. 188 Maandag 11 Aug. 1824 167° Jaargang MIDDELBURGSCHE COURANT. Abonnementsprijs per kwar taal i op de buitenwegen om Middelburg, en voor de andere gemeenten p. post 2.50; voor Middelburg en agentschap Vlis- slngen f 2.30; weekabonnementen in Middelburg 18 uent per week. Advertentiën worden berekend per regel plaatsruimte, met inbegrip van omranding. Gewone advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden Mededeelin- j e n 50 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels f 2.10, elke regel meer 30 cent. Kleine advertentiën niet grooter dan vijf regels druks en waarbij U aangegeven dat zij in deze rubriek moeten geplaatst worden, 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder brieven of bevra gen bureau dezer courant 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent per stuk. Advertentiën moeten, willen ze nog in ons blad van dienzelfden dag worden opgenomen, uiterlijk 12 UUR en des ZATERDAGS uiterlijk HALF ELF aan ons Bureau bezorgd zijn. dienstbaar zou worden gemaakt aan een dagochtenduitvoering door het Middel- verlaging van de al te drukkende be- burgsch Muziekkorps in de Abdij gege- lastingen. Zij vroegen welke thans de ven. welke ook nu weer druk bezocht voornemens der regeering dienaangaande was door personen zoowel van hier als [zijn en waarom een niet» daartoe strek- van elders. BINNENLAND. DE TARIEF WET. Onder de vele dingen, die we de vo rige week moesten achterwege laten door de ruimte die het verslag van het Ko- pinginnebezoek vergde, behoorde ook hei voorloopig verslag der Tweede Kamer 'pver de nieuwe tariefwet. .We laten hier nog de voornaamste beschouwingen volgen. -Verscheidene leden betreurden het zeer, dat besloten is dit onrijpe wetsont werp in de afdeelingen te doen onder zoeken, op een tijdstip, waarop het on mogelijk is zich op de hoogte te stellen van al de bezwaren. Deze leden hielden zich de bevoegdheid voor bij de open bare behandeling beschouwingen te ge ven ook al wordt daarvan toch niets in het voort, verslag vermeld. Verscheidene leden spraken hun in genomenheid uit met deze herziening, daar aan het bestaande tarief groote gebreken kleven. i Verscheidene andere leden kwamen op tegen het betoog in de M. van Toel., dat de voorgestelde regeling vooral be staat in een technische herziening. Deze leden verklaarden dat, zoolang dit wets ontwerp een protectionistisch karakter (vertoont, zij hun stem daaraan niet zul len kunnen geven. Andere leden ontkenden dat de voor gestelde tariefsherziening een protectio nistische strekking heeft. Eenige loden wenschten de verhoo ging van het tarief van 5 op 8 pet. te beperken tot vijf jaar, met aftoppende schaal. Andere leden hadden daartegen groot bezwaar. Sommige leden verklaarden, dat dit wetsontwerp hen zeer had teleurgesteld, omdat het met de belangen van de in dustrie geen rekening houdt en maar al te zeer is hetgeen de minister noemt een technische en fiscale herziening. Zeer vele leden stelden de vraag, of het vervallen van bestaande rechten in de tegenwoordige omstandigheden voor onze nijverheid niet een te gevaarlijke proef zal zijn. Zij vreesden dat daardoor zeer ougewenschte storingen in het be drijfsleven zouden ontstaan en dal de reeds heerschende werkloosheid nog zou worden vermeerderd. De leden die voorstanders waren van 'n matige en verstandige bescherming van de industrie, waren niet eenstemmig over de te nemen maatregelen. Terwijl sommigen hunner van vele producten een hooger invoerrecht wilden zien geheven, waren anderen van oordeel, dat met eenige maatregelen van bijzonderen aard zou kunnen worden volstaan. Verscheidene leden verklaarden over wegend bezwaar te hebben tegen het ver- leenen aan de regeering van de bevoegd heid tot het toepassen van retorsie-maat regelen. Verscheidene leden hadden bezwaar tegen de grondslagen van de nieuwe re geling, Zij achtten de vervanging van de onderscheiding in grondstoffen, half-fa- brikaten en fabrikaten door een onder scheiding in toonbank-artikelen en niet- toonbankartikelen niet gelukkig en zeer gebrekkig toegelicht. Andere leden ver dedigden het stelsel van het wetsontwerp. Verscheidene leden herinnerden er aan, dat de regeering bij de memorie van antwoord betreffende hoofdstuk I der Staatsbegrooting voor het loopende jaar heeft medegedeeld, dat de bate, die uit een verhooging van het tarief van invoerrechten zou worden verkregen, kend wetsontwerp tegelijk met dit wets ontwerp is ingediend. DE SALARISSEN VAN REGEERINS- COMMISSAIUS&EN. Naar wij vernemen, zullen in verband met de salarisvermindering, de regee- ringscommissarissen, met het oog op hun positie tegenover de regeering en ten op zichte van de instellingen waarbij zij hun opdracht vervullen, niet als in ambtelijk dienstverband worden beschouwd. Ech ter zal de minister, hoofd van liet depar tement, waaronder zij resorteeren, op hun medewerking een beroep doen om in een vérmindering van hun belooning met 10 pet. toe te stemmen. (Res. bode). DE SALARISSEN VAN DE IlIJKS- IVERKLIEDEN. Volgens de Res. bode beteekent de aanvaarding door de regeering van de sa larisvoorstellen der commissie-De Wil de voor de rijkswerklieden en hen die daarmede gelijk gesteld worden, een jaar- lijksche uitgave van 3 millioen guldeu méér dan de oorspronkelijke regeerings- tvoorstelleu zouden hebben gekost. DE ARBEIDERSWONINGBOUW. Naar Het Volk meldt, zal binnen en kele dagen in de Staatscourant verschij nen een ministerieels beschikking inzake liet verleenen van tweede hypotheken voor arbeiderswoningbouw. Verstrekt zal kunnen worden een tweede hypotheek tot 20 pet. van de verkoopwaarde van de woning met dien verstande dat eerste en t weede hypotheek tezamen niet meer dan 85 pet. van die waarde zullep mogen bedragen. De hypotheek zal voor Amsterdam ver strekt worden tot een maximum van f 550 per woning op erfpachtsterrein; voor woningen op eigen terrein is dit be drag f 600. De tweede hypotheek zal verstrekt worden gedurende den looptijd van de eerste hypotheek maar ten langste voor 10 jaar. De aflossing voor de eerste en tweede Jiypotheek moet totaal 2 pet, per jaar zijn van de verkoopwaarde der percee- len. De rente zal 6 pet. bedragen, terwijl de gemeente die met het rijk het ri sico draagt hier 1 pet. op mag leggen. De inhoud der woningen wag bedra gen vóór Amsterdam 200 M|voor buiten 260 ND. voor alleen staande woningen en 225 Ms. voor verdiepingwoningen. Oranjefeest 1574-1924. Auto's voor de verschillende doeleinden werden tot volle tevredenheid geleverd door VAN GRAAFEILAND. (Ing. Med.) Uit Stad en Provincie. Uit Middelburg. De t entoonstelliug v an kleeder drachten enz. in de Abdij werd, op uit- noodiging van haar bestuur, heden be zocht door de weezen uit. het Weeshui! aan het Molenwater en door ongeveer de helft der kinderen uil Kinderzorg. Morgen krijgt de andere helft een beurt. Naar wij vernemen, wordt de tentoon stelling ook nog Vrijdag en .Zaterdag a.s. opengehouden. - Zaterdagmiddag 3 uur heeft de waarnemende 'commissaris van politie alhier appél gehouden en daarvan ge bruik gemaakt om de agenten alle har telijk dank te brengen voor de flinke wijze, waarop zij gedurende de drukke dagen der vorige week hun opgelegde diensten hebben verricht, terwijl hij een schrijven kon voorlezen van den burge meester, waarin deze zijn dank brengt aan den waarnemenden commissaris en de manschappen voor de bewezen dien sten, terwijl een zelfde dankbetuiging in gekomen was van het algemeen comité 1574—1924. Nog kwam een schrijven in van de directie der Tram Vlissingen -Middel burg met dankbetuiging voor de door de politie bewezen diensten na afloop van het vuurwerk toen nog tusschen de 3500 en 4000 personen naar Vlissingen Nver- deu vervoerd en een run on de tram plaats vond. Gisterenmorgen werd do derde Zon De verschillende nummers werden met aandacht gevolgd en voldeden als altijd uitstekend. Zaterdagavond draaiden in de Flo- rabioscope de film betrekking hebbende op de achter ons liggende feestweek en speciaal op het openluchtspel. De film betreffende de betooging en de historische optocht waren goed, en dat was ook het geval met de beelden van het gebarenspel. Alleen had men het on geluk gehad de stukken niet in goede volgorde aaneen te hechten waardoor hel spel voor hen, die de opvoering niet zagen, niet te volgen was, en voor hen, die dit genoegen wel smaakten, was er alle reden voor hilariteit. Namens den lieer Laban werd voor deze vergissing excuus aangeboden ei) er is gezorgd, dat gisterenavond de film geheel in orde was, en wij twijfelen dan ook niet of velen zullen van de ge legenheid haar te gaan bewonderen in deze dagen, die [och voor uitgaan be stemd zijn, gaarne gebruik maken. Verschillende personen, die in de feestdagen een rol van beteekenis ver- Vulden worden afzonderlijk „op de film vertoond. In de Electro Bioscope wordt thans vertoond de film Janus en Kees naar Pa rijs waarbij mevr. Solser, een der actri ces uit die film op zeer lofwaardige wijze toelichtingen geeft en verschillende bij het stuk behoorende liedjes doet hooren. Het zal voor vele personen gedurende de kermisdagen, daar zeker een groote at tractie zijn. Heden is de leermis geopend, be halve de vermakelijkheden op de Markt staan er alleen liet kraam van Gebr. Smits op de Pottenmarkt en een schouw- burgtent op de' Nieuwe Haven. Wij komen morgen terug op den aard der kermisvermakelijkheden. Alleen willen wij thans melden, dat evenals verleden jaar iecteren avond de kermisvermakelijkheden te 12 uur moe ten sluiten en ook in de eafé's de muziek moet ophouden, terwijl het gewone slui tingsuur van half één voor de cafó's gehandhaafd blijft Alleen voor Donder dag wordt een uitzondering gemaakt, dan zijn de uren resp. één uur en half twee. Toen we het aankondigingsbericht over de opvoering van ,,Hitlepetit" schre ven gingen we nog af op de ons gedane meedeeling ,dat de schouwburgtent op is echter dat gewijzigd. VoIIedigheids- sioppiumi ■jsjcctdoS uapao.w noz ureQ uap halve deelep we nog mee dat de tent is vervezen aan de Nieuwe Haven. In de Lange Delft is Zaterdag ge opend hel magazijn „Amatie" van den heer H. P. Brusket. De heer Brusket heeft reeds jarenlang een goeden naam op het gebied van al le soort muziekinstrumenten, maar thans staan zijn piano's, orgels, gramapliones, pathéphones enz. in een keurige om geving en komen daardoor veel beter tol hun recht dan in het vroegere ma gazijn. In den nacht van Zaterdag op Zon dag is alhier een rijwiel ontvreemd. Door de politie is aan de justitie voorgeleid de 19-jarige wisselllooper M., die ten uadeele van een kassiersfirma a 1- li i e r een vrij belangrijk bedrag zou heb ben verduisterd, dat hij zou hebben ach ter gehouden van door hem geïncasseer de wissels. De aangehoudene geelt voor geld te hebben verloren, maar er is geen aangifte van het vinden van geld ge daan. Uit Walcheren. V e e r e wilde Donderdagavond de feesten ter cere van hel Koninklijk be> zoek binnen haar veste besluiten met de brandende teertonnen. Maar toen re gende het dat het goot, en bleef iedereen liever binnenshuis. Nu hebben wij Za terdag dezen oudsten vorm van vuur werk kunnen zien een vlanmientoren aan den overkant van de haven in «en stillen zomeravond, zacht spiegelend in het water, de oude huizen aan de kaai rose beschijnend. Wie het bijwoonde als vreemdeling, kwam onder de hekoriug van dat oude fcestvertoon, dat in deze droomende stad nog steeds ir. ecre wordt gehouden. Uit Z u i d-B eveland. De landbouwer v. d G. te Schore kreeg bij het maaien van graan zoo'n geweldigen slag van de machine tegen zijn borst, dat hij half bewusteloos in de sloot terecht kwam. Geneeskundige hulp ingeroepen, werden inwendige zware kneuzingen geconstateerd. Uit Noord-Be vel and. Het verslag van het Koninklijk be zoek dient in zooverre verbeterd te wor den, dat de burgemeester van Wdssen- kerke, niet te Kamperland H. M. welkom heette, maar dat deze verwel koming plaats had te Wisse n k e r lc e. Uit Zee u w sch-Vlaanderen W. D. „Zelandia" weet mee te deelen dat er Donderdag j.I. niet minder dan 182 auto's te Brekens aankwamen met toe risten van de Belgische kust, die naar Middelburg gingen voor den marktdag en de tweede opvoering van hel Open luchtspel. Er zijn dien dag 1350 pas sagiers met de Prov. boot vervoerd Ilel Donderdagavond aan het strand te öadzand aangespoelde lijk werd door de zoons herkend als te zijn van L. de Nooijer, oud 65 jaar. vi's'scher te Vlissingen, op 18 Juli j.I. omgekomen. - De gemeenteraad van G r o e d e kwam 5 Augs. in volle getale bijeen. De voorzitter deelde mee, dat aan Ged. Staten was verzocht een rij lindeboom^n te planten langs de huizenrij aan de Breskensche straat tusschen dat gedeel te van liet pas aangelegde plantsoentje en hel bord dat is geplaatst van den A. N. W. Bond. Voorts dat het gemeentewerk is aan besteed en gegund aan .1. H van Roo, knutselwerk voor f 420; P. C. Mazure, timmerwerk f 305.50; wed L. Tack, schil derwerk voor f 140. De gemeenterekening 1923 totaal in komen f 119702 43, totaal uitg f 109576.35 batig slot f 10126.08, werd voor een ieder ter secretarie ter inzage gelegd, evenals hel beredeneerd verslag van den toe stand der gemeente. B. en W. stellen voor naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten om het besluit op de heffing van leges voor jachtacten in te trekken en tot een nieuw besluit over te gaan dat zonder li. st. werd goedgekeurd. Het aanwijzen van een vaste plaats voor woonwagens werd aangehouden tot een volgende vergadering omdat daar voor een geschikter terrein wordt ge kozen. Voor leidinghuur electrische aanslui ting Kruisdijk, kost f 225 per jaar. De heer J. B. Becu vraagt of de reeds vastgestelde garantie op licht en kracht verbruik blijft. De voorzitter ant- anlwoordt, dat zulks billijk te verande ren is. Hel voorstel om lot electrificalie aau den Kruisdijk over te gaan wordt met a. st, aangenomen INTERNATIONALE VREDESWERK. Zaterdagmiddag werd op liat weiland bij ,,dc Griffioen" aan den Seissingel alhier de openluchlmeeting gehouden, behooreud bij de Internationale Vredes teek voor de Jeugd. De bijeenkomst was tamelijk druk bezocht, onder de vergadering werd liet. aantal bezoekers steeds grooter. De voorzitter van het pl. comité, de heer Verheul, heette de aanwezigen met een enkel woord welkom, en las het manifest voor, dat, vanwege den Vrijz. Chr. Jongorenbond en Vrijz. Chr. Stu- dentenbond, aan alle jonge menschen verspreid is, waarin deze o a. de vraag gesleld wordt. „Zult gij door gedachte loosheid of traagheid het monster (van den oorlog) opnieuw doen losbreken, dat wellicht ook uw land zal verkeeren id een ruine en u en de uwen zal vergif tigen naar den geest en naar het lichaam?" Spr. wees or op, dal het ieders plicht is om te staan in hel besef, dat (de oorlog moet en zal verdwijnen. Het groot s(c gevaar is de heerschende lauwheid en onverschilligheid, waardoor de oor log mogelijk wordt. Die moeten er uit! Spr. deelde mede, dat op de Cen trale Vredeswede te Soesterlierg gehou den, is opgericht een permanent comité van aclie tegen den oorlog en vóór den vrede Een mobilisatie van de jeugd te gen deu oorlog. Het Vrijz. Godsd. Zangkoor zong, on der leiding van Mej. Guyot, Bach's schoone „Kom, vromen, dezen dag." Hierna beklom Ds. J B. Netelenbos van Ileinkenszand deu katheder, die in de eerste plaats wees op het dienst- weigcren Dicnstweigeren is niets anders dan geweld met geweld keeren, is groote nonsens. Vele menschen zeggen doodeenvoudig, schaf den oorlog af. Maar zoo is 'l nog nooit gegaan. En evenmin met schoone leuzen. Spr. vindt den oorlog een ramp, een hemeltergende dwaasheid, een vloek, een hel, maar werd hij voorkomen dooi den Volkenbond, dan zou spr. dien bond steunen, of door ontwapening, dan zou spr. \óór ontwapening zijn. Maar spr. gelooft daarvan niets. De 'Volkenhond is nu al een doodgeboren kind, er zijn overal toebereidselen voor een nieuwen oorlog. Engeland wil niets, weten van een pact van Onderlingcn Bij-» stand, nota bene, door een Engelsch. staatsman, Lord Robert Cecil, voorge steld, maar een algemeenc conferentie tot vermindering der bewapening. Wij zijn dus even ver als vóór 1914. Men zegt nu wel algehecle ontwape ning. Maar wie moet bet voorbeeld ge ven? Nederland'' Dan zouden Engeland en Japan onze koloniën en ons land kapen, die hen zoo goed te pas komen. De oorlog zou daardoor de wereld niet uit zijn Zou Engeland zijn vloot afschaffen, dan zouden anderen hun in vloedssfeer in Azië en elders trachten te vergroolen. Zóó werkt men den oorlog niet weg. Waarom niet? Omdat al die maatregelen niet gedragen worden door den ern- fdigen wil naar vrede Men gelooft niet aan de mogelijkheid den oorlog volstrekt onmogelijk te maken Spr. ziet daartoe één weg voorloopig even lang als de weg der conferenties, n.l. een geweldige propaganda voor deu internationalen vrede. Wij moeten de volken overtuigen, dat hel een wandaad is oorlog te voeren. De oorlog is nog nationaal, althans in Duilscliland en Frankrijk. Diplomaten en industrieeleu hadden niets kunnen be ginnen, als ze niet een groot deel van het volk achter zich wisten. Er is een nationaal egoisme. De volken moeten overtuigd wordeu, dat egoisme zonde is, geldzucht, jalousie. Alleen een internationale politiek en het Evangelie kan aan dien toestand een einde maken En wij moeten dan ook niet den vrede verlaugen om egoislische redenen, maar om aen vrede zelf, om het heilige, rechtvaai-dige karakter van den vrede. Er moet oorlog worden gevoerd te gen den oorlog, tegen de verkeerde hartstochten der volken Vele Christenen zeggen, dat de vrede eerst komt, als de groote Vredeskoning verschijnt. Spr. gelooft, dat de Vredes koning eens zal verschijnen, doch eerst dan, wanneer het Evangelie overal zal zijn gebracht Daarom moet men niet afwachten, maar werken Men moet ko men tot de belijdenis van het Evangelie, en zoo moeten de volken leeren afzien van geweld. Zij moeten hebzucht leeren veroordeelcn. Eerst dan zal eén groote Volkenbondscoulerenlie effect hebben -Voor N'euerland is er misschien een taak weggelegd Hel zou zich kunnen wenden lot de andere kleine volken, die dan de •roote zullen overtuigen. Conferentie en arbitrage hebben al veel gedaan Maar dc overtuiging moet ingang vinden, dat niet alleen de oorlog, maar ook egoisme zonde is. De wil tot ,een internationalen vrede moet wonen in de harten der vólkern Om dit te pro- pageeren, is een schoone taak voor de jeugd. Nadat hel zangkoor nog een nummer ten gchoore had gebracht, betrad de heer Herman Snijders van hier het po dium, daar Ds Koekebakker plotseling verhinderd was te spreken. Spr. acht het een verheuging telkens te constaleercn, hoe de jeugd zich op maakt om voor ernstige beginselen te strijden. Zij hebben organisaties. „O gij, jongelieden, zijt het aldus spr.. die een betere wereld zult kunnen op bouwen." Dc vredeswil wordt gevoed door de ethische, godsdienstige en religieuse ge zindheid van de jeugd zelf. Spr. noemt dit een goed gevolg van den oorlog. Maar houdt dit dan ook vast. Houdt den vredeswil, en versterkt dien Er zijn er die zeggen: ik geloof niet aan een wereldvrede Wij moeten daar tegenover stellen Wij gelooven wèl aan een wereldvrede. De vraag is nu wan neer er internationale geschillen komen, hoe moeten die worden opgelost. Men deed dit door deu oorlog. Maar de oor log is een anachronisme, uit den lijd. De staten en volken zijn achterlijk, verge leken bij de individuen. Het volkenrecht slaat achter bij het staatsrecht. Het vuistrecht, hei recht van den sterk ste. geldt sinds lang niet meer voor het individu, wel voor de staten. Die slaan er eenvoudig op los. D w. z. de staten? Ja. De volken? Neen. De volken haten elkaar over het algemeen niet. 't Zijn de diplomalen, de industricelen, en de militairen, die de oorlogsstemming le vendig houden. De liefde voor hel vaderland is ieder aangeboren, maar dat is de liefde niet, die het onderwijs en de pers indrup- pclen Zóó wordt een oorlogspsychose opgedrongen Er wordt gezegd, dat er oorlog altijd geweest is, en wel altijd zal blijven. Maar de slavernij, en de pijnbank zijn er toch ook geweest, en toch oók afgeschaft, uit een besef van mensche- lijkheid' Er zijn daarbij ook eerst wei nigen, later velen geweest, die tegen die toestanden hebben geageerd. Zoo moet ook tegen de oorlogsgedachte wórden ingegaan Het begrip van de oorlogsuoodwen- digheid moet weg. De verbetering van

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 1