HIEUÏÏE ZOÜTEYISGB i RIBS, RolMan - iltanr Ü.I.D.A.Ü.MELACTA PASTILLES. temde ii vier Katholieken, een Platte-i lander, vijl' Anti-Revolutionnairen en tweo Chr. Historischen. Tegen stemden 2 V. D., 3 V.-B. en 7 S.D.A.P. Afwezig waren 1 Plattel, en 2 C.-H. RECHTZAKEN. Voor den Hoogen Raad heeft de adv. generaal in de zaak tegen Bals, veroor deeld tol 15 jaren wegens zijn aandeel in de Ettensche moordzaak, tot verwer ping van het cassatieberoep geconclu deerd. Onder hel vee'van de landbouwers Dossche en Risseeuw te G roede is mond- en klauwzeer uilgebroken. HANDEL, NIJVERHEID EN ONDERWIJS. De o v e r werk ver g u nn i*n g e n. De Mini,sier van Arbeid heeft bij den Hoogen Raad van Arbeid een voor-ont werp van wet tot wijziging van art. 26 van de Arbeidswet aanhangig gemaakt. Genoemd artikel geeft aan den Minis ter gedurende vier jaar de bevoegdheid overwerk loe le staan. Deze termijn loopt met 23 October a.s. af. De tegenwoordige toestand in de verschillende lakken van industrie, b.v. in de aardewerk-industrie en in de katoen-, jute- en vlasspinnerij is echter van dien aard, dat de bevoegd heid om zoo noodig ook door 14- en 15- jarigen langer dan gemiddeld 48 uur per week te doen werken, niet kan worden gemist. De minister acht het daarom ge- wenschl, de aan den minister van Arbeid tot den 24sten October verleende be voegdheid te verlengen voor twee jaar. VERKEERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE. De Britscbe wereld vliegers hebben van verdere voortzetting van hun we reldvlucht afgezien. Dc postdienst alhier op de fees tdagen. In de gisteren door ons ontvangen mededeeling over de openstelling van het postkantoor alhier is een onjuistheid ge slopen. We laten daarom hier nog eens de regeling volgen zooals deze is: Op 6 Augustus is het postkantoor ge opend van 8 v.m.—2 n.m, en worden slechts de le en 2e postbestelling en de le pakketpostbestelling uitgevoerd. Voor de busrechthouders bestaat van 8 v.m. —9 n.m. gelegenheid hunne correspon dentie af te halen. Op 7 Augustus \\£Drdt alleen de 3e briefpostbestelling opgehe ven. LEGER EN VLOOT. De brand op de „Java". Naar wij vernemen van bevoegde zijde, behoeft het artikel betreffende den brand op den kruiser „Java" hetwelk voorkwam in „Onze Vloot", een kleine rectificatie. De zinsnede: „het gedrag van de be- ipanning, inzonderheid van het militair gedeelte daarvan, is boven allen lof ver- lieven", zou aanleiding kunnen geven tot de veronderstelling dal er verschil 2ou geweest zijn tusschen de houding van het militaire en liet burger gedeelte aan boord. Uit dit oogpunt beschouwd, mag hieraan worden toegevoegd, .dat voor die veronderstelling geen enkele grond aan wezig is. Dit moge blijken uit het feit, dat twee dagen na don brand de commandant „alle hens voor den boeg" heeft laten komen en zoowel het militaire als het burger gedeelte der bemanning zijn tevredenheid lieeft betuigd voor hun aller houding tijdens den brand. Waar in liet artikel van „Onze Vloot' enkele namen zijn genoemd voor bij zondere feiten, mag zeker niet verzuimd worden dc naam van den burgerchef van het machinékamerpersoneel, den inge- Men meldt aan de Msb. uit Gouda Toen de heer S. uit 's-Gravenhage die feen troepje feestvierenden Zaterdagnacht na afloop van de kermis zich naar fami lie begaf, werd liij door een hem onbe kende van achteren aangevallen en met die tijdelijk hier ter stede vertoefde, mét een mes in den rug gesloken. Het slacht offer is naar het van Iterson-ziekenhuis vervoerd. Op den Zeeboulevard te Zandvoort stond een wagen van den koopman H. des nacht onbeheera en onverlicht. Een motorrijders reed het paard tusschen de voorpoolen en wel zoo^ dal de nummer plaat op het voorspatbord den buik van het arme dier geheel openreet. Het paard was bijna terstond dood De motorrijder bekwam geen letsel en de motor werd slechts licht beschadigd. (Tel.) Te Enschedé zagen twee recher cheurs den wegens verschillende inbra ken gezocliten v. V., die toen hij zich ont dekt zag, in zijn woning vluchtte, wel ke met de omgeving werd afgezet. Van V. trachtte achter üit zijn woning op (1% daar gelegen landerijen le ontsnappen, waarna een wilde jacht ontstond. Op de spoorlijn EnscliedéBoekelo sprong hij op een in beweging zijnde lo comotief, waarna de machinist haar tot stilstand bracht en de poliLie gelegenheid kreeg v. V. le arrésteëreh. Hij werd ter beschikking van de justitie te Almelo ge steld. (Vad.) Bij een vechtpartij te Rodcrve.ld kreeg de 17-jarige stucadoor 0. II. T. een schop in den buik, met het nood lottig gevolg, dat hij na een paar we ken is overleden. Er wordt een onderzoek naar den dader ingesteld. Zaterdagavond is een ongeveer 10- jarig jongetje van een familie uit Dor drecht, die le Balkbrug (gem. Avcreest) in hotel De Boer in pension was, van de veranda gevallen. Hel kind kwam met het hoofd op den trottoirband terecht cn werd deerlijk verminkt opgenomen. Hot knaapje overleed eenige uren later. Tijdens een hevig onweer dat in den nacht van Zaterdag op Zondag boven de IJhorst nabij Staphorst woedde, is de bliksem ingeslagen in de boerderij van den lieer G. P. De boerderij brandde ge heel af. De 20-jarige knecht II. H. kwam in de vlammen om. Ook 3 koeien ,en een paard zijn verbrand. Te Elburg.is aangespoeld hel lijk van de vrouw van schipper Tulemains van het schip, dat bij den storm van 18 Juli op de Zuiderzee vergaan is. By beschikking van den Belgischen minister van landbouw is de invoer van herkauwers verboden langs de tolkanto ren van Middelburg (Oost-Vlaanderen) en Poortvliet. —Te Brugge—St. Pieters op den groo- ten weg naai- Blankenberghe (België) sloeg een auto om doordat de voorband sprong, waarin twee heeren en twee da mes gezeten waren. De twee inzittende heeren kwamen onder den wagen te recht en werden dood en afgrijselijk ver- minlct er onder uit gehaald. De twee da mes werden uit de auto geslingerd en niet levensgevaarlijk gewond. Tengevolge van het springen van een band is op den weg van Leuven naar Brussel een auto tegen een boom gere den. Twee der inzittenden waren op slag dood, een derde werd zwaar gewond. Maandagmorgen heeft te Varese (Ita lie) een ernstig tramongeluk plaats ge had. Door hel breken van de remmen reed een trein van drie tramwagens mei igroote vaart een helling af en boste be neden gekomen tegen een muur. De wa gens kantelden om. Erwerden vijf per ,sonen gedood en ongeveer veertig ge wond van wie sommigen ernstig. In 'n station gelegen tusschen Va lence en Mort Pélinard (Frankrijk) is een goederentrein op een personentrein gé- loopen. Tien reizigers zijn ernstig ge wond. nieur Malzinger te noemen, wiens1 advie zen voor den commandant van veel waar de zjjn geweest. SPORT. Postduiven. Zondag 3 Augustus hield de Postdui- venvcrecniging „Zeelandia" de .eerste wedvlucht van dit jaar met jonge duiven vanuit Chnnay België; afstand 145 K.M. De uitslag hiervan was als volgt: le, 5e en Cc pr„ A. Francois 2e, 3e en 4e pr. P. Neve; 7e. 9o 10e pr. C. Iloziassc; 3e pr. A. Gast; lie nr J Snoep; 12e pr. J. Petiel. De eerste prijswinnende druif arrR •veerde om 1 uur 53 min., de laatste* prijswinnaar om 2 uur 54 min. VERSCHILLENDE BERICHTEN. Toen de familie P. aan de Burge meester Meineszlaan le Rotterdam Maan dagavond in de veranda zal, stortte plot seling de vloer in elkaar, waardoor zes personen naar beneden vielen. Mevr. P. werd aan de borst verwond. GEEN BROOD TE KRIJGEN. Men meldt uit Alkmaar aan het Hbld. Dat was Maandagmorgen oen. heele consternatie in verschillende pensions van liet naburige Bergen, dat stampvol met gasten zit, zoodat de broodbakkers geen brood genoeg kunnen bakken. Nu hel geoorloofd op Maandagmorgen vóór tien uur oud brood te verkoopen, geen versch brood, doch er was geen oud brood meer voorhanden. Daarom ver kochten de bakkers versch brood met het gevolg dat velen hunner een bekeuilng opliepen. In eenige pensions echter was geen versch brood to verkrijgen, het oude brood was op. Do hoofdinspecteur van den Arbeid le Haarlem heeft aan de Bcrgensche brood bakkers doen weten, dat hij geen termen vindt aan hun verzoek om vroeger dan in art. 35, zesde lid der Arbeidswet 1919 geoorloofd, brood dat op denzelfden dag is gebakken of opgewarmd le mogen ver- koopen of af te leveren,'te voldoen, on der opmerking, dat tegen deze afwijzeinde beschikking binnen 14 dagen bij den Mi nister van Arbeid in beroep kan wor den gegaan. Natuurlijk zullen de bakkers in hooger beroep gaan en is het voor de badgasten le hopen, dat de Minister de beschikking van den hoofdinspecteur te niet doet. Er is... honger! FIXSCIIE JOURNALISTEN OP WALCHEREN. Een gezelschap Pinsche journalisten, bestaande uit 2 dames en 16 heerejn, die dezer dagen een bezoek aan ons land brengt, is gisterenmiddag met den mail- trein uit Duitschland te Vlissingen aangekomen, waar de heer Graadl van Roggen, uit Utrecht, voorzitter der Ne- derlandsche-Finsche vereeniging hen aan hot station verwelkomde. Tevens wa ren aan heit station ter begroeting aan wezig de lieer van Deventer, directeur der Vereeniging voor Vreemdelingenver-! keer en de heer Wi. Berdenis van Ber- lekom, directeur der N. V. Houthandel v.h. G. Alberts Lz. en Co. te Middelburg. Hel gezelschap begaf zich eerst naar het hotel „Britannia" en daarna naar het stadhuis, waar de officicele ont vangst vanwege liet dagelijksch bestuur der gemeente plaats vond. Toen de dames en heeren in de raads zaal bijeen waren gekomen, heette de burgemeester, de heer van Woelderen, hen hartelijk welkom, in de eerste plaats wijzend op de goede pers en de .alge- mee,ue sympathie, die Finland steeds heeft. Spr. wijst op de bevochte vrijheid der Finnen, en acht daarom het oogenblik van het bezoek juist gekozen, nu de 350- jarige herdenking van den vrijheidstrijd in Nederland te Middelburg wordt her dacht. Het zal de dames en heeren dan ook zeker een genoegen zijn de huldiging der Koningin door de Zeeuwen op het Molenwater aldaar bij te kunnen wonen. Het gezelschap zal thans door een autotocht ons eilandl eeren kennen, maar morgen de bevolking van alle Zeeuwsche eilanden zien defileeren. Zij zullen kennis maken met de maatschappij „Zeeland", op een der booten den lunch gebruiken, en met de Ned. Marine door een bezoek aan een onderzeeër. Hel doel spr. genoegen te kunnen me- dedeelen, dat zoowel de boot van de Maatschappij „Zeeland" als de onder zeeër gebouwd zijn op „de Schelde" Laat Finland bij1 zijn plannen voor een vioolbouw dan ook eens aan de Mij. de Schelde denken! Met genoegen releveert spr. de re laties, die er tusschen beide landen al bestaan. De houthandel v.h. Alberts te Middelburg b.v. betrekt haar hout uil Finland. Spr. wijst er op dal na den vrijheids oorlog voor Nederland de gouden eeuw aanbrak. Hij hoopt dat de geschiedenis zich zal herhalen, en ook voor Finland een groo- ten lijd van bloei zal zijn weggelegd. De burgemeester eindigde met liet uit spreken zijner beste wenschen voor het doel der excursie: n.l. om de beslaande vriendschappelijke verhoudingen le be vestigen. De heer Georg Theslöf directeur van het persbureau van het ministerie van buitenlandschc zaken le I-Ielsingfors dankte hierop voor de hartelijke ont vangst, dc beste wenschen uitsprekend voor ons land. Hierna bleef men nog eenige oogen- blilcken gezellig bijeen, waarna per auto een tocht door Walcheren werd gemaakt. ZONDER GRAAT. LEIJMSË GRAVENSTRAAT HOEK MARKT; (Ingez. Med.) BUITENLAND. DE CONFERENTIE VAN LONDEN. De Duilschc delegatie is thans le Lon den aangekomen. In een onderhoud met een Vertegenwoordiger van Reuter heeft Marx, de Duitsehe rijkskanselier gezegd „Wij komen hier met den oprechten wensch om de beste methode te vinden ten einde hel rapport-Dawes onveranderd tot uijvoering te brengen. Het is ons doel Duitschland aan een loyale ten uitvoer legging van heeler 'harte te doen mee werken. Indien waaraan ik niet twij fel te Londen dezelfde geest heerscht, zullen wij weldra lot overeenstemming geraken." Er is zelfs al een algemeene vergade ring met dc Duitsehe afgevaardigden ge houden. De bijeenkomst was niet van langen duur, en een nieuwe algemeene vergadering zou heden worden gehouden, en de hoop, dat de Duilschc gedelegeer den gelegenheid zullen hebben gevonden om ton minste voorloopig, zooal niet in bijzonderheden, de door de geallieerden verstrekte documenten te onderzoeken. De bijeenkomst van gisteren werd ge opend met een korte rede van den eer sten minister, waarin hij de Dutigche vertegenwoordigers verwelkomde. Iïij legde er den nadruk op, dat dc verant woordelijkheden die het rapport der des kundigen opleg! dient te worden aan vaard, nicl omdat dit andtTrs kan, maar (veeleer tengevolge van het algemeen verlangen naar ernstige en eerlijke po ging om de verplichtingen, waaronder men zijn handleekening heeft geplaatst, na te komen na het houden van be raadslagingen, waarbij iedere partij eer- (lijk zal worden gehoord. De Geallieerden wenschen aan yau eenige overeenkomsten, waartoe zij zijn gekomen en voor zoover deze de goedkeuring van de Duitsehe regeering noodig héoben, wenscheu zij met de ver tegenwoordigers van Duitschland daar over van gedachten te wisselen. De premier legde er den nadruk op dat dc werkzaamheid van de conferentie zich bepaalt lot de toepassing van het rapport-Dawes en hij uitte dc hoop dat een geest van samenwerking hel berei ken van een spoedige overeenstemming met de daaruit volgende voordeelen van vriendschappelijke betrekkingen tusschen de Iïuropcesche mogendheden mogelijk zou maken Dr. Marx, de Duitsehe rijkskanselier, dankte kort uit naam van de Duitsehe delegatie voor de vriendelijke woorden waarmee zij waren begroet en merkte op dat de laak die de conferentie wacht van groot en geschiedkundig belang is. S,pr. verklaarde zich overtuigd dat het lot van Duitschland en Europa afhangt 'van de oplossing van die taak, welke alleen kan orden volbracht in ejpi geest van vre delievende overeenstemming en besliste eerlijkheid. Met dien geest bezield zijn de Duitsehe gedelegeerden van plan de on derhandelingen te voeren. Gisterenavond heeft de Engelsche Pre mier in hel Lagerhuis een verklaring afgelegd in antwoord op verschillende kwesties, welke door den leider der Li beralen, Lloyd George, en door het Con servatieve lid Mac. Neil ter sprake wer den gebracht, met beschikking tot het herslelsproblcem. Ten opzichte van de economische ont ruiming van de Roer verklaarde de pre mier, dat hel rapport met zeer veel zorg was opgesteld door experts die den toestand van de Roeicn van Duitschland kenden. De gansche Gealli eerde conferentie heeft hieraan haar goedkeuring gehecht. Met betrekking tot de militaire bezet ting is de positie als volgt: De experts zeiden da! zij zich inzake deze kwestie niet konden Uitspreken, daar zij niet binnen de grenzen van hun bevoegdheid hield. Doch zij wenschlen de regeering, die dat rapport in werking stelt, te waar schuwen, dat in het bewaren van tie economische en fiscale eenheid, zij er aan moeten denken, dal een militaire bezetting cr invloed op kan hebben. De Frauschc regeering heeft het absoluut duidelijk gemaakt, dat zij niet liet Roer gebied introk voor eenig doel van mili tair of politiek karakter, maar omdat Duitschland in gebreke was gebleven. Frankrijk zeide dat zij tegen dat in ge breke blijven sanctie nam en een econo misch mechanisme oprichtte om voor Frankrijk inkomsten af te werpen, indien de noodige militaire voorzorgen genomen waren. Spr. gelooft niet dat de Fransche pu blieke opinie blind is voor de verplich tingen die thans Frankrijk zijn opgelegd, door de^erklaring van haar eigen re geering inzake Iiaar aanvaarding van het Dawes-rapport. Met betrekking tot dc Engelsche bezet ting van Keulen geloofde Mac Donald niet dal het voor de regeering verstandig zal zijn deze kwestie te betrekken bij de kwestie voor de bezetting van de Roer door dc Franschen. Hel zal niet raadzaam zijn om tertvijl deze kwestie ter conferentie besproken wordt, gelofte te doen in de een of an dere richting 0 DE ENGELSCH-RUSSLSCHE CONFERENTIE. Na een algemeene vergadering is ten slotte de Eugelsch-Russischc conferentie met een mislukking geëindigd. De Sovjetdelegalie is niet in staat ge bleken de in verband met art. 14 van het ontwerp-verdrag ingediende amen- "dementen en concessies te aanvaarden, en daardoor mislukten de onderhande lingen, cn kon geen verdrag worden on- derleekend. Dit artikel handelt over regelingen, die Engeland van de Sovjets verlangde 'in verband met de aanspraken van Brit- sche obligaliehouders, en verder over (vergoedingen van Britsche vorderingen. De Engelsche gedelegeerden moeten aanmerkelijke concessies hebben gedaan, waarboven zij uiet konden gaan. ■riendjes mogelijk in de Vlaamsche kus- sussen binnen te smokkelen. Uit Duitschland. De Fransche Belgische spoorweg- regie heelt met ingang van Zondag de spoorwegtarieven in het bezette gebied met GO pet. verhoogd. Uit Tsjecho-EIongarije. IIcl 27e internationaal mijnwer kerscongres, dat hier bijeenkomt, is ge opend met een toespraak van Srba, den sociaal-democratischen minister van ar beid, die er op wees, dat dit de eerste maal was, dat een vakvereenigingscon- gres door een minister in functie ge opend werd Behalve Tsjecho-Slowak- sche en Duitsehe parlementsleden, ne men afgevaardigden uit Engeland, Frank rijk, Duitschland, de Ver. Staten, Bel gië, Servië, Nederland, Noorwegen, Po len, Oostenrijk en Roemenië aan het con gres deel. Dit is begonnen met de behan deling van het vraagstuk der loonen en collectieve contracten. BURGERLIJKEN STAND. Middelburg. Van 1—4 Augs. Ondertrouwd: D. de Bree, 66 j„ en S. Jobse, 18 jaar Getrouwd: A. C. Izeboud, 30 j„ eu J. Wisse, 25 jaar. Bevallen: R. S Remijn, geb Brakke, d.; N. Deckers, geb Van Ouwerkerk, d. C. ,1. de Visser, geb. Quisl, z.; C. 1. Kie vit, geb. Wesdorp, z. Overleden: G. Vermeulen, wed. van C. Caljouw, 65 j., S. de Bruijne, 89 j„ weel. van J. Roose, II. P. de Priester, d. 7 maanden. Goes. Bevallen C. van As, geb, Tichem, d.; J. Schrijver, geb. Gunst, d. Overleden L. C, Flipse, man van U. Kaaislekcr, 18 j. BEKNOPTE MEDEDEELINGEN. Uit België. Het Laatste Nieuws schrijft over de Universiteit te Gent: Uil ingewonnen inlichtingen blijkt, dat het getal studenten, die de Vlaamsclie (gangen zullen volgen, dit jaar veel aan zienlijker zal zijn dan verleden jaar. Men heeft alle reden om te gelooven dat hek getal Vlaamsche studenten van jaar tot jaar zal groeien, ondanks de extremisti sche boykot. Daartoe is echter noodig, dat de nieu we Vlaamsche professors alle waarbor gen opleveren op wetenschappelijk ge bied. Dan alleen zullen zij het noodige yerlrouweu inboezemen aan dc studen ten en ouders en zullen de gezamenlijke pogingen van franskiljons en extremis tische boykotters, om die Vlaamsche cur sussen te ontvolken volkomen schipbreuk lijden. Zoo wij ons niet vergissen zullen de nieuwe benoemingen nog in Augustus in het Staatsblad verschijnen. Minister £Tolf zegt men, beijvert zich de besten onder de candidaten te kiezen. Vanwege de fakulteiten, integendeel, was het te IDuitsche regeering mededeeling te doen doen zooveel franskiljonsche vriendjes ADVERTENTIËN. Onzen hartelijken dank aan allen die door eene bijdrage geschonken het ringrijden te Veereop 12 Juli daardoor hielpen steunen De gezamenlijke Ringrijdors. N.V. Fabriek van 1e klasse Chocolade-Artikelen Voorhanden bij M. PETERSE. ORDEN NEDERLANDSCHE LEEUW en ORANJE NASSAU. Strikjes, Batons en Rosetten bÜ J h C Q FRANK, LANGE DELFT. J. D. KATER, Med. Doet. Arts, SCHOONDIJKE. Spreekuren v.m. 8 309.30 n.m. 6.007.00. Behandeling met Hoogtezon. Practijk-Examens Boekhouden. Doordat mijn beide candidaten voor alle twee door hen afgelegde examens ZIJN GESLAAGD, name lijk voor dat der Federatie van Handels- en Kantoorbediendenver. en dat der Ver. van Leeraren in de Handelswetenschappen, kunnen wederom een tweetal in opleiding worden aangenomen. Spoedige aanmelding gewenscht. i. MULLER, Leeraar M. O. Boekhouden. Balans A 59, Middelburg. Luxe open en gesloten A U T O 'S te bnnr. Goedkoopst tarief. GRAAFEILAND, Telef. 413. Do Notaris Mr. JAN LOEFF zal Vrijdag 22 Augustus 1924, des nam. om half 2 uur te Blggjekerke bij WILLEMSE veilen ÏO Perceelen Bouwland en Sprink te Biggekerke, aan den Nieuwen Straatweg, den Pastoorsweg en in den Zuidhoek, ter grootte van 3.9960 H A. (10 g., 54 r.) en Vruchten te Velde, Tarwe, Suikerbieten en Aardap pelen op de perc. 17. Omschrijv. te bekomen bij den Notaris.

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 3