Dinsdag 5 Aug. 1924 van 6RAAFEILAND No 183 167° Jaargang IIDDELBURGSCHE COURANT. WE HOPEN WOENSDAG A.S., DiEN 6DEN AUGUSTUS, MET IIET OOG OP DE FEESTELIJKHEDEN VAN DIEN DAG, DE MIDDELIJURGSCHE COU RANT REEDS IN DEN OCHTEND TER PERSE TE LEGGEN. MEN WORDT DAAROM VERZOCHT, ADVERTENTIES VOOR DAT NUMMER UITERLIJK DINSDAGAVOND OP TE GEVEN. BE DIRECTIE DER M. CRT. 8 I NNENL AN 0. FORENSENBELASTING. Naar de Msb. uit de beste bron ver neemt zal het wetsontwerp tot wijziging van de Forensenbelasting een dezer da gen bij de Staten-Generaal worden in gediend. HUMANE VERHOUDINGEN IN DE INDUSTRIE. Hedenochtend had op het kasteel D'Angeronne (Fr. een conferentie plaats van personen, die belang hebben bij de bestudeering en bevordering van bevre digende humane verhoudingen in de in dustrie. Het doel dezer conferentie was een internationaal congres voor industri- leele welvaart voor te bereiden, dat in 1925 in Nederland zal worden ge houden. Gehoopt wordt, dat vertegen woordigers van de vele industrieele lan den aan dit congres zullen deelnemen, die zoowel de belangen van de werkge vers als de werknemers zullen behar tigen. Het ligt verder in het voornemen op dit congres een internationale organisatie te stichten. denken dat we nu al weer den pik op hen hebben, maar werkelijk, hun onop houdelijk getingel was gisteren bij de repetitie vaak hoogst hinderlijk. En we gelooven dat op de uren van de opvoering ook verder van de markt af nog wel een vruchtbaar afzetgebied te vinden zal zijn. Het gisterenavond in de Nieuwe- Kerk alhier door het Zuid-Beve landsch 5 Capella-ICoor gegeven concert van gewijde muziek, ten bate van de slachtoffers van de visschersramp, heeft aan de concertgevers de voldoening be zorgd van den aanblik van een zeer goed bezet kerkgebouw. Nadat ds. N M, de Ligt als oudst aanwezig predikant de bij eenkomst geopend had met een toe lichting van het/liefdadig doel van deze uilvoering, heeft het koor op de zoo wel bekende wijze een keur van liederen ifït zijn repertoire (en gehoore gebracht Zooals steeds onze gewoonte is bij lief dadigheidsconcerten is, zullen we in dit verslag niet in bijzonderheden afdalen. Vermeld zij nog dat de koorliederen wer den afgewisseld door eenige altsolo's van mevr. van Ballegooijen de Jong uit Goes GARAGE Tel. 483. is het b e s t e adres. (Ingez. Med.) ster te benoemen, werd daarop aange nomen met 6 stemmen; de lieer H. de Kam stemde tegen. Daarop had de be noeming plaats. Op de voordracht waren geplaatst de dames D. W<. den Hollan der en W. Simonse. Benoemd werd mej. D. W. den Hollander mei 5 stemmen; 2 blanco. De benoeming gaat in met 1 Sept. a.s. Uit Z u i d-B e v e 1 a cl. De N. R. Crt meldt dal in den nieuw bedijkten polder bezuiden den Scheldedam onder R i 11 a n d-B, a t h de staatsgronden over een oppevlakte van 172 H.A. voor den lijd van zes jaren in hel openbaar verpacht zullen worden, Voor zoover noodig herinneren wij er aan, dat het Middelburgsch Muziek korps Zondag a.s. weder een Zondag ochtendconcert in de Abdij geeft. Het vierde concert, dat aanvankelijk op 24 Augustus zou plaats hebben is na der bepaald op 31 vAugustus. Uit Stad en Provincie. Bij de directe belastingen is be noemd mat 1 Sept. tot Rijksklerk te Am sterdam J. T. jF. Vercauteren, thans part. klerk te Sas van Gent. Bevorderd tot adjunct commies te Vlissingen, kantoor directe belastingen en accijnzen J. Lou- man, thans Rijksklerk te Rotterdam. Ver plaatst met 1 Aug. de kommies le klasse A. Brouwer van "Schiedam naar Vlissin gen en de kommiezen 2e klasse J. A. D'Hont van Sas van Gent en A. I. de Bert van Breslcens, beiden naar Amster dam. Ingetrokken is de verplaatsing van den kommies 2e kl. L. Westdijk van Sas van Gent naar Hansweert. Uit Middelburg. Gisterenavond is voor het eerst m [kostuum gerepeteerd voor het Open luchtspel. We zullen er natuurlijk niet veel van zeggen, behalve dan dat de kleurige aanblik bijzonder mooi was, en dat de andere kleeren bij de meeste spe lers en speelsters een verrassende vrij moedigheid tot levendig spel gaf. De belangstelling van het publiek was groot, maar de nieuwsgierigen werden niet binnen de afgesloten ruimte toege laten. Dicht opeengepakt stonden ze voor de ingangen. En verder waren aan weerszijden alle ramen dicht bezet, en waren er zelfs velen op de daken ge klommen om het interessante schouw spel te zien. Het was een repetitie met koor. Toen de koorleider, de heer Caro, aan zijn les senaar kwam vo'nd hiji daar een krans, en mevr. Nonhebei ;vond op de piano bloemen, beiden van het koor. Na af loop werd aan mevr. Nonhebcl, bij mon de van den heer W. Ilioolen namens het Hoofdcomité een aandenken geschonken als bewijs van erkentelijkheid voor de wijze waarop zij bij de repetities de be geleiding op zich heeft genomen. Er was gisterenavond in onze stad al een typische feeststemming. Want be halve dat de repetitie van het Open luchtspel velen naar de Markt lokte, was er ook veel belangstelling voor de ver siering en verlichting die in sommge Stralen werd aangebracht. En er werd jook gedwaald langs de winkels, waarvan de meeste etalages verlicht bleven. Toch nog niet allen: 'in de Lange Delft, waar '-'t natuurlijk zeer druk was, bleef menige winkelruit een zwarte vlek. Wij hopen, dat dit de komende feestavonden anders zal Zijn. Over de straat versiering zal het eind- bordeel nog moeten wachten tol zij ge heel gereed is. Maar dit kan wel gezegd worden, dat sommige straten er bedenke lijk door versmald zijn. Wanneer morgen en overmorgen de Opvoeringen van het openluchtspel plaats hebben, djfu mag er wel voor ge zorgd worden dal de ijscomannetjes ver re van de Markt blijven. Ze zullen wel Uit Walcheren. Met ingang van 1 October a.s. zijn tot huisvader en -moeder in het Diaco niehuis der Ned. Ilerv. gem. te Strijen benoemd de heer en mej. J. A. de Visser- Polderman te O. en W. S o u b u r g. Vrijdagavond hield de raad te Weslkapelle een voltallige vergade ring. Aangeboden werd de begrooling van den vleeschkeuringsdiensl, keurings kring Oostkapelle, welke iu ontvang en uitgaaf geraamd is op f6500. Een verzoek van Jb. Brasser of de ge meente den waterloop langs zijn woning wil verleggen, werd m. a. s. afgewezen, tenzij Brasser tot overeenstemming kan komen met B. en Wt. Op verzoek van Ged. Staten werd een kleine verandering gebracht in de wijzi- ging van de- politieverordening, welke vastgesteld is in de vorige vergadering. Op de voordracht van zetters werden geplaatst de heide aftredenden, n.l. de heeren L. Gijsouw Sr. en Anclr. Dekker, en de heeren Hubr. Gijsouw en Hondr. de Kam. Aangeboden werd de gemeentereke ning dienst 1923, de inkomsten bedroegen f 50470.291/2- en de uilgaven f 43675.26; al- zoo een batig slot van f 6795.03i/2. Opge merkt dient, dat van dit goed Slot f2700 is beschikbaar gesteld voor dienst 1924. De rekening werd naar een commissie verwezen, bestaande uit de heeren K. Minderhoud, Hendr. Gijsouw en Hendr. de Kam. Aan de orde kwam daarop het benoemen van helpsters b'ij de handwer ken op de openb. lagere school. B. en W. stelden voor, om inplaats van 2, maar één helpster te benoemen, waarop een heele discussie ontspon. De heer H. de Kam was in de voor gaande vergadering van meening, dat de gemeente verplicht was om helpsters aan te stellen bij de handwerken. Nu hem evenwel gebleken is^ dat dit niet het geval is, zou hij, uit een oogpunt van be zuiniging, gaarne zien, dat de raad geen helpsters benoemde. De heer Hendr. Gijsouw dacht even eens, dat benoeming van twee helpsters verplichtend was, met het oog op het onderwijs zou hij evenwel niet accoord gaan tot afschaffing van beide helpsters; met het voorstel, van B. en W. kon hij genoegen nemen. De heeren B. Louwerse on P. Peene pleitten, in het belang van het» onderwijs, in de handwerken, voor het aanstellen van twee. helpsters. De heer W. Hui- bregtse zei met het hoofd van de school over hel onderwijs in de Landwerken gesproken te hebben en dat deze hem had medegedeeld, dat hij in het belang van het onderwijs liever 2 helpsters had, doéh desnoods met één genoegen kon nemen. De heer Huibregtse zou het jammer vinden voor zulk een luttel bedrag tot afschaffing der helpsters over te gaan. Hij zou gaarne zien, dat er ook nu weer 2 werden benoemd. De voorzitter deelde daarop nog mede, dat Bet dag. bestuur met hef oog op bezuiniging, het voorstel :deden één te benoemen inplaats van twee. Daarop werd 'het voorstel van den heer. W. Huibregtse, om twee .help sters te benoemen, in plaats van één, verworpen mat 4 legen! 3 stemmen. Vóór de heeren P. Peene, W. Huibregtse en B. Louwerse, tegen de heeren K. Minder houd, Hubr. Gijsouw, Hendr. Gijsouw en Hendr. de Kam. Het voorstel van B. en W., één help- Uil Schouwe n-D u i v e 1 a n d. Te Zierikzee is Maandagavond de rij der feestelijkheden ter èe'ré van het bezoek der Koninklijke Familie ge opend met een muzikale wandeling door het stedelijk muziekgezelschap „Kunst en Eer" door de gemeente. Van alle huizen wapperde reeds de driekleur, terwijl de geheele vissehersvloot en de andere sche pen in de "buitenhaven rijlc gepavoiseerd zijn, en vele winkels smaakvolle etalages hebben daar gesteld. Geen eerepoorlen of straatversieringen zijn aangebracht omdat de Oranjevereeniging aan den wensch van if. M. üe Koningin heeft willen voldoen om deze niet aan te bren gen, daar H. M. de gemeente met hare oude gevels en poorten wilde zien zooals onze oude veste is. Toch heeft de com missie gemeend iets te moeten doen, en zoo is op het Kraanplein namens de burgerij hel beslaande plantsoentje uit gebreid en smaakvol aangelegd, terwijl in hel midden is; opgericht de reeds in dit blad vermeldde fraaie gedenkzuil, geflan keerd door twee kwartcirlcelvormige ban ken, vervaardigd van teakhout, terwijl boven de zuil een eleclrische klok prijkt. Dit monument is Maandagavond na af loop der rondgang Tri tegenwoordigheid van raadsleden en commissies door Mevr. M. F. Fokker van Orayenstcyn van Ren- gerslcerke-Lyons op plechtige wijze ont huld, waarna de voorzitter der Oranjever. de heer J. A. Biermasz, hel overdroeg aan hel gemeentebestuur. De burgemees ter aanvaardde onder dankzegging na mens den raad. monument en banken, waarna het muziekgezelschap eenige mu zieknummers deed hooren. Door een klein dochtertje van wethou der L. Koopman werd aan Mevrouw Fokker een fraai bloemstuk aangeboden namens de Oranjecommissie. De gedenkzuil draagt lot opschrift „Ter herinnering aan het bezoek van Hare Majesteit Koningin Wilhelniina, Zij ne Koninklijke Hoogheid Prins Hendrik en Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana 5 Augustus 1924." De zijkanten vcrloonen een eenvoudige geometrische versiering, terwijl de letters van het opsclirift, alsmede de versiering op de zijkanten worden gevormd door in hol hout geslagen koperen houtjes met bolvormige koppen, die door het grootste deel der burgerij van Zierikzee en omge- •ing er in zijn geslagen volgens aangege ven teekening. De namen van hen die spijkers hebben geslagen, zijn in een prachtig uitgevoerde oorkonde door den heer N. J Visser, leeraar aan de 11. H. B. S., ingeschreven, waarop vermeld staat: ,,Tcr herinnering aan het bezoek van de Koninklijke Familie op 5 Augus tus 1924, heeft de burgerij gesticht op het Kraanplein een Monument met ban ken, waarvan is opgemaakt deze oorkon de, bevattende de namen van hen die tlaartoe geldelijk of daadwerkelijk hebben bijgedragen." Met een openluchl-bioscoop-voorslel- ling werd deze avond besloten De feestvreugde zat er al goed in. Het geheele Kraanplein was voor deze gele genheid prachtig geïllumineerd met vet- potjes, geplaatst langs de graskanten en lussehen de bloemen. Het was een fan tastisch gezicht. o Uit Tholen. Te Stavenisse had de vorige week de 17-jarige smidszoon J. L het ongeluk tijdens den arbeid iels iu liet rechteroog te krijgen. Hij stelde zich on der behandeling van een oog-specialiteit en moest te Middelburg in het Gasthuis worden opgenomen. Naar hot schijnt is er zeer veel kans dat het oog verloren zal zijn. Olhene de heer'C. Ysebaert le S t. J a 11 s steen. De Koninklijke Familie in Zeeland. Git Zeeuwse fa-V laanderen O. D. D,oor Gedeputeerde S'aten is be noemd als deskundige tot schatting der pachtwaarde van de gronden in de calam.-polders Ser Lippens en Nieuw Nadat de Koninklijke 'Familie en ge volg hedennacht in den Koninklijken trein te Wouw heeft overnacht, is heden ochtend de reis door Zeeland aange vangen. Allereerst zij gemeld dal de Koningin, de Prins èn de Prinses worden verge zeld door een gevolg beslaande uit: Gra- vinó van Lynden van Sandenburg, ge boren Baronesse van Nagel, groot- meesteresse; Baronesse Sloet van Marx- veld, eerste Hofdame, belast met dc op voeding van If. K. 11. Prinses Juliana; vice-ridiniraal b. d Bauduin, dief van het Militaire Huis van de Koningin; Graaf du Monceau, grootmeester; Baron Bentinck eerste stalmeester; Baron van Geen, ka merheer en particulier secretaris der Koningin; Kapitein ter zee, jhr. von Mühler, adjudant van Z. flv. H. den Prins; Ritmeester jhr de Jonge van Ellemecl, adjudant van II. M. de Koningin; eerste luitenant jhr. Verlieijen, ordonnans-offi cier der Koningin, terwijl ook de direc teur van het Kabinet der Koningin, jhr. nir. van Tets de reis mede maakt. T e '1' hole n. Met hofauto's werd van Wouw door de buitenwijken van Bergen op Zoom ge reden naar den Thoolschen straatweg en verder naar het Veer over de Een dracht. De lucht was betrokken en nu en dan viel er een molregen. Voor het eiland Tholen is dit vor stelijk bezoek iets heel bijzonders. Wel is de Koningin op het eiland geweest na de loverstrooming van 1906. Maar een cerenomieel gala-bezoek heeft Tholen niet meer gekend sedert 1862, toén Koning Willem III een rondrit over het eiland maakte. De inwoners van het stille stadje aan het veer" hebben dan ook geloond dit bezoek le waardeeren. 'I Was aan dc Brahantsche zijde van 'l Veer, dat de C io m m i s s a r i s d e r Koningin in Zeeland, jhr. nir J. W Quarles van Ufford, met hartelijke woor den H. M. welkom heette en de verze kering gaf, dal hel bezoek op hoogen prijs wordt gesteld. Mede was hier Ier begroeiing aanwe zig de heer jhr. W. Z. van Teijlingen, burgemeester van Oostkapelle en Seroos- kerke, kamerheer iu buitengewonen dienst, die zich bij hel gevolg aansloot. Terwijl de Koninklijke familie zich op de veerpont hegal' en daarmede overstak, klonken de woorden van het Zeeuwsche Volkslied „Geen dierber plek voor ons op aard Geen oord ter wereld meer'ons waard" gezongen door een honderdtal zangeres sen e n zangers die daarvoor plaats had den genoemden op visschersscheepjes, ant do visschersvlool van de stad Tho len had ten deele hier ligplaats genomen. Het was wel een aardig bedachte verwel koming in Zeeland. Na den zang klonk een luid „Lang zal zo leven van de visschersvlool. Dit welkom werd voortgezet aan de andere zijde van het water door het mu ziekgezelschap „Goncordia", dat het Wil helmus deed hooren. Hier stonden ook weer nieuwe auto's gereed-, en (nadat Christina de Rijke en Coosje Laban, de eerste bloemen'hadden aangeboden aan H. M. dc Koningin en aan de Prinses reed de stoed langs de eerewachl, beslaande uit de leden van, den bijzonderen vrijwilligen landstorm van Tholen en SI. Philipsland. Door een fraaie eerepoort, opgericht door de Thoolsche Visschersvereeniging, reed de. stoet door enkele stralen en door rijen opgestelde schoolkindereu naar het ge meentehuis, waar de wethouders 11. Goossen, (waarnemend burgemeester) en Wagemakers, de Koninklijke familie ont vingen en voor gingen naar de raadzaal, waar zij de raadsleden voorstelden. Na mens het gemeentebestuur hadden hij den ingang van het gemeentehuis de jonge dames Laen Goossen en Al add.Hu- vers bloemen aan de Ivouingin en de Prinses aangeboden. Na deze voorstelling sprak de waarne mende burgemeester als volgt Mevrouw! - Hel is mij een voorrecht Uwe Ma jesteit. Haren Doorluchtigen Gemaal, Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden, en Hare Koninklijke Hoog heid Prinses Juliana, namens den Baad en de burgerij eerbiedig welkom te mo gen heetcn in het gemeentehuis, maar ook hij het betreden van den Zeeuw- schen bodem: Welkom iu Zeeland. Ilct lang verheide oogenblik is thans aangebroken, dat wij de eer hebben Uwe Majesteit en Haren Gemaal met Hare be minde Dochter Prinses Juliana, in onze gemeente te mogen ontmoeten en be groeten Het was de wensch van Uwe Majesteit dat in den tijd van economischen druk geen geld zou worden uitgegeven voor kostbare versieringen. Aan dien wensch is zoowel door het gemeentebestuur als door de burgerij voldaan; en al ontbre ken nu eerepoorlen in al haar schittering en pracht, zoo zal toch heel het uiterlijk van het stadje met zijn vlaggentooi, Uwe Majesteit met Haar Gemaal en Prinses Juliana, de korte oogenblikkeu van ver blijf m onze gemeente hebben doen zien de aanhankelijkheid en liefde aan Uwe Majesteit en Ilaar Iluis. Toen Uwe Majesteit, achlien jaar ge leden, onze gemeente bezocht, toen Zee land geteisterd was. door watersnood, waarin bij name onze naburige ge meente Oud-Vossemecr zoo ernstig was betrokken, was het Uwe Majesteit, die persoonlijk kwam om te aanschouwen en deel te nemen in die droeve omstandig heden. waardoor een deel van Uw volk werd getroffen. De deelneming en be langstelling in die dagen heeft de handen van aanhankelijkheid aangehaald tus- schen Oranje en de Zeeuwen, die over tuigd zijn een Vorstin le hebben, die me deleeft in alles, wat het wel en wee van Haai volk raakt. Thans ontvangt Tholen, en geheel Zee land, Uwe Majesteit in blijde feeststem- jining, nu Zij de eer geniet bij ver nieuwing Haar Vorstin in Hare provincie te mogen hebben. De bevolking denkt dankbaar terug aan hel voorrecht, dat Uwe Majesteit reeds een kwart eeuw over 'Haar volk mocht regeeren, alhoc.- wel de jaren van den verschrilckelijken wereldoorlog, zorg en spanning baarden, en zij dankt Hem die Uwe Majesleil daartoe in staal stelde. De malaise, voortvloeiend uil den we- reldkrijg, heeft onze gemeente niet ge spaard; de vroeger eens zoo bloeien de oester- en mosselindustrie, de hoofd tak van beslaan voor velen, is ten ge volge daarvan, alsmede tengevolge van de valuta, sterk achteruit gegaan, en zijn vele vissehers, die daarin hun beslaan vonden, noodgedwongen, lot een ander bedrijf moeten overgaan. De landbouw en veeteelt beginnen weer een beter aanzien le vertoonen en blijven hopen op hetere tijden. De waterleiding, die een ware uit komst is voor deze streek, en mensch ien dier voorziet van zuiver drinkwater, en den weg opent tot stichting van industri eele bedrijven, kwam tot stand. De zeer ernstige plannon tol overbrug ging van de Eendracht, zijn reeds in het bezit van Uwe Majesleits Minister vain Waterstaat. De brug. die Tholen in de toekomst zal verbinden met den vasten wal, deze streek zal verlossen uit haar isolement, doel ons hopen, dal onze land bouwproducten en veestapel, alsook oes- lerindustrie, een goed en vlug afzetge bied zullen vinden, alles tot welvaart en bloei der gemeente, en tot inkrimping der werkloosheid, die zich ook hier iu de Wintermaanden sterk heeft doen gevoe len. Wij zijn overtuigd, dal wij Uwer Ma- jesteits levendige belangstelling zullen blijven behouden, daar Zij zich op de Zeeuwsche eilanden een volk weet te hebben, dat vasthoudt aan de aloude spreuk „Luctor el Emergo". Vergun mij le mogen eindigen met Uwe Majesteit eerbiedig dank le zeggen voor de aan onze gemeente bewezen eer, en onze oprechte bede en wenschen uit te spreken, dat God Uw kroon en troon zegene en Hij Uwe Majesteit en Haar zegene tol in lengte van dagen." H. M. de Koningin beantwoordde deze rede als volgt. Mijnheer de Burgemeester.' Zoowel voor dc woorden door u zoo even tot ons gericht, als voor de harte lijke ontvangst, welke ons van de zijde van Tholen's burgerij is ten deel geval len, betuig ik u mijn oprechten dank. Hel is mij een groote voldoening hel grondgebied uwer gemeente onder meer gelukkige omstandigheden le betreden dan toen mijn bezoek in de eerste plaats het door den stormvloed zoo zwaar be proefde Oud-Yossemcer gold. Nog zijn er van u, die onder zorgen gebukt gaan, maar ook voor hen zal, Klaar hen ik van overtuigd, een beteren tijd aanbreken. De waterleiding, welke zoo lang een' uwer grootste wenschen was, is tol stand gekomen, en van harte hoop ik, dat ook de verbinding van Tholen met den vas ten wal In een afzienbaren lijd zal wor den verwezenlijkt. Moge die twee be langrijke werken dan iu ruime mate bij dragen tol den bloei dezer gemeente en van heel het eiland, waarvoor ik mijn beste wenschen uitspreek. Na deze officicele ontvangst begavejn de Hooge bezoekers zich op hol bordes 'an het gemeentehuis, om de zanghulde ■an de schoolkinderen die om den Lin deboom stonden opgesteld, m ontvangst te nemen. Een afdruk van het te zingen lied werd H. M., Z. K. H. den Prins en K. H de Prinses aangeboden door

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 1