'AMSTERDAM, 1 Augs. (Slotkoers). 6 pCt. Nederland 1923 100%; 6 pCt. "Nederland 1922 100%; 5 pCt Nederland 1918 899/(14i/o pCt Nedertl. 1917 85%; 2% pCt. N'ederl. W Schuld 53%; 3 pCt. do. Oblig. 66>/j; 3 pCt. do. Oblig. 66%. Cert. Ned. Hand. Mij. 123%'; Aand, iNed. Ind. Handelsb. 127; Aand. Koloniale Bank 161; Kon. Petr. Aand. 328—331 Gecons, Holl. 148—153; Cult. Mij. Vor stenlanden 162: Handelsv Amsterdam 503- 505; Javasche Cultuur 349; Aand. Deli Maatsch. 363; Amsterd. Rubber 135 136. Ned. Amerik. Vaart 75; Ned. Scheep vaartunie 118%; Kon. Holl. Lloyd 8%';t Kon. Ned. Sloomb. Mij. 70%. Gouda A. 12%; Jurgens A. 4849; Anaconda 771/2.. Steels 112; Erie 36 vijftien zestiende. Southern Railway 69s/s Union Pacific 148%Common Marine 10%; Prefered do. 39%'. Prolongatie 2. Russen Consols 6®/sHope 5. Markt sluit op de laagste prijzen. Wisselkoersen London 11528/iBerlijn 0.623/j; Wee- nen 0.0036%; Parijs 13.975; Brussek 12.15; Dollar Cable 2.61%. WBWBWOTffiBWt FAN CH5TEBEN. zien de boomen er over het algemeen niet mooi uit en, tenzij de ingetreden ver- TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Koninkl. Ned. Met. Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 2 Augs. Hoogste barometerstand 762.6 te St. Mathieu en Zurich. Laagste barometerstand: 752.1 te Lerwick. Verwachting van den avond van 2 'Augs. tot den avond van 3 dezer: Zwakke tot matige Zuid-Westelijke tot Noord-Westelijke wind, gedeeltelijk bewolkt weinig of geen neerslag, iets koeler. Temperatuur alhier 's morgens 9 uur 65 gr., 12 uur 73 gr., 3 uur 74 gr. Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag 8 Zaterdag 9 (Het tijdstip van Domburg valt 9 Vlissingen.) HOOG WATER. Vlinlngen. Zomer t ij d. 3 Aug. n.m 4 5 7 v.m. 4.01 441 5.19 6 02 v.m. 6.31 7.25 8 23 boog water te minuten na dat te OPENLUCHTSPEL. Bijeenkomsten, repetities, en* Zaterdag 7.30 uur. Markt. Alle spe lers en alle ruiters met de paar den. Zaterdag 2 Augustus in het Schutters hof tusschen 10 en 1 uur en tus schen 3 fen. 6 uur costumes passen voor hen die niet werden, opge roepen tegen Donderdag en Vrij dag. Zaterdag 2 Augs. 1924. Markt het ge- heele koor met strijkorkest 7% u. Maandag 4 Augs. 1924. Markt het ge- heele koor met strijkorkest, 7%. u. Dinsdag 5 Augs. 1924 Markt het ge- heele koor met strijkorkest en de volledige verdere bezetting uit Arnhem, 2% uur. D i n s da g 5 Augs. 1924. Markt alles gelijk des middags, 6 uur. Kleeden van de medespelers voor de repetitie Maandag 4 Augs. 6 uu r. Schuttershof Prins met gevolg en Prin senvendel; de twee bodes met bij- behooren; de jongens van den eersten bode; Spaansche soldaten musketiers; Geuzen; Vlissingers, Veerenaars en Zierikzeeënaars. ïn de te plaatsen tenten op de Markt: Burgers en Burgeressen, Vroed- schap, Burgemeester en Schout met bijbehoorenden, de Mondra- gon met gevolg, de geestelijkheid en de overige jongens. betering met kracht doorwerkt, zullen vele vruchten klein van stuk blijven. Dit geldt in het bijzonder voor de goud- reine tten en de vroege peren. Schurft treedt in vrij sterke mate op. De oogst van de eerste qualiteit fruit zal door een en ander waarschijnlijk niet groot zijn. Betreffende Zeeland werd de vol gende stand opgegeven: appels, matig; peren, vrij goed; pruimen, vrij goed. A. J. Ps lagez. DAed.) VERKEERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE. Naar men uit goeden bron ver-* neemt zal het Post- en Telegraafkantoor te Aardenburg met ingang van Aug. of 1 Sept. e.k, omgezet worden in een Hulppost- en Telegraafkantoor x— De „Lapland weer in Antwerpen. De Autwerpsche red. der „Msb." meldt d.d. 1 Aug. Hedenmiddag is het s.s. „Lapland" van de Red Star Line, een der twee schepen, die tengevolge van de verzandingen sinds April niet meer (naar Antwerpen kwamen, hier weer teruggekeerd. 'De „Lapland", die een diepgang heeft van 31 voet, passeerde de geulen van Valkenisse en Bath zonder eenige moei lijkheid, hetgeen een nieuw bewijs is, dat dc normale toestand op het Neder-» landsch gedeelte der Schelde is terug gekeerd. De aankomst van het zee-kasteel werd door een vrij talrijk publiek bijgewoond. x Indische Sto om vaartlijnen. Koningin der Nederlanden, 30 .Tuli v. Algiers, Batavia n. Amsterdam. Merauke, 31 Juli te Rotterdam v. Ba tavia. Van Rensselaer, 30 Juli v. Barbados Plymouth en Amsterdam. Calypso, 30 Juli te Madeira, Amster dam n. West-Indië. Deli, 31 Juli v. Port Said, Rotterdam n. Batavia. Slamat, p-, 31 Juli n.m. 1. u. Finisterre, Rott. n. Batavia. Fali, 31 Juli te Amsterdam v. Java. Boeroe, 30 Juli te Pord-Said, Rotter dam n. Java. Rembrandt, 30 Juli v. 'Genua, 'Amster dam n. Batavia. Grotius, 30 Juli v. Batavia n. Amster dam. Stoomvaartlijnen op N.-A m e r i k a. Rotterdam, 30 Juli n.m. '11 u. "30 m Southampton, Rotterdam n. New York. Edam, 30 Juli v.m. te Tampico v. Rotterdam. LEGER EN VLOOT. Officier van gezondheid 2e kl. J. W. Jacobze is overgeplaatst van Utrecht naar M i d d e 1 b ur g. Officier van den marinestoomvaart dienst 2e klasse H, L. J. de Jong, wordt 7 dezer geplaatst aan boord van Hr. Ms. Gelderland. De Argentijnsche vlieger Zanni is te Bagdad aangekomen en heeft zijn reis naar Barra voortgezet. VERSCHILLENDE BERICHTEN. wen en Duiveland enz. midden in den graanoogst. Het graan maaien zal op sommige kavels niet meevalen. Onder het vee van den landbouwer J. Rottier Az. te Schor e is mond- en klauwzeer geconstateerd. Invoer van vee in België. Door de Belgische regeering is de im port van herkauwende "dieren uit Neder land verboden langs de tolkantoren Mid delburg en Santvliet. Stand van het Fruit. In het in de St. Crt. opgenomen over zicht van den stand van het fruit op 28 Juli, wordt gemeld, dat na de verschij ning van het oogstbericht van 20 Juni het fruit zich niet voldoende heeft ontwik keld, zoodat de stand van de appelen thans minder goed is dan- op den genoem den datum. Hoewel de regen der laatste dagen zichtbaar verbetering teweegbracht Te Bergen op Zoom is de 14-jarige dienstbode G. aan bekomen brandwon den o verleden Vrijdagnacht hebben inbrekers 'een bezoek gebracht aan het kantoor van de reedersfirma Z. J. te Maassluis. De brandkast werd geforceerd en de inhoud is verdwenen. Dit is in betrekkelijk kor ten tijd de vierde maal dat er bij dezio firma is ingebroken. De 13-jarige weesjongen L. L. uit Maastricht, die te Born (L.) bij! pleeg ouders was, werd toen hij in het veld bezig was mat het oprapen van koven door een kar overreden en gedood. Te I-Ieseper Twist bij Schoonebeek is de landbouwer G. op zijn land door den bliksem getroffen en gedood. De familie van den op 18 Juli op de Zuiderzee omgekomen visscher D. uit Lemmer meldt, dat het huishouden van D. bestaat uit man, vrouw en Skin deren. 6 kinderen waren aan boord, zoodat in totaal bij het zinken van het schip 8 personen om het leven kwa men. Tot nu toe zijn 6 lijken gevonden. De lijken van de vrouw en een 5-jarigen jongen worden nog vermist. Op den weg tusschen Aschaffenburg en Wiirzburg heeft een ernstig auto-onge luk plaats gehad. Bij een scherpe bocht sloeg een if*ï Aschaffenburg afkomstige auto tweemaal over den kop en vloog tegen een boom aan. De inzittendbn werden uit den wagen geslingerd. Een hunner werd onmiddellijk gedood, een andere bekwam een dubbele schedel breuk. Te Griesheim (Duitschland) is een familie van zeven personen, na liet eten van corned beef, onder ernstige vergifti gingsverschijnselen ziek geworden. Vier1 kinderen zijn tot nu toe aan de gevolgen der vergiftiging overleden. Een vijfde kind verkeert in levensge vaar. Zes personen, die deelnamen aan een bergbeklimming in het Mont Blanc- gebied, worden vermist. Van het gezel schap, bestaande uit 20 personen, werd plotseling de eene groep door een sneeuwjacht overvallen, die zóó hevig was, dat ieder zich onverwijld, zonder op zijne metgezellen te kunnen letten, in veiligheid moest s tellen. Bij hun terug keer bemerkten de Alpeubeklimmers, dat zij slechts met hun veertienen waren. Terstond zijn hulpexpedities uitgezonden om de vermiste personen op te sporen. De vermisten zijn alle bekende Alpi nisten, waaronder twee dames. Tc Heerenveen is Woensdag de be jaarde cehtgenoote van den heer M. O uit het raam van de tweede verdieping op straat gevallen. Zij is aan de gevolgen overleden. De 22-jarige Engelsche korporaal Goldenberg, die, zooals indertijd gemeld, te Biordon een filiaal van de Lloyds Bank binnendrong en den beheerder van dat filiaal, William Hall, doodschoot, waar na hij zich van een som gelds meester maakte, is Donderdag in de gevangenis te Winchester geëxecuteerd. LAATSTE BERICHTEN. NACHTELIJKE LUCHTDIENST. STOüKilOLM, 2 Aug. De Zweedsche regeering heeft toestemming verleend voor een nachtelijken luchtpostdienst tus schen Stockholm en Berlijn. VERGADERINGEN, CONCERTEN, enz. Zaterdag 19—31 Juli. Eeretentoon- steil, door W. J. Schötz. In de Steenrotse. Bovenvoorlokaal. Donderdag 31 Juli—Dondeder dag 14 Augs. Tentoonstelling van Zeeuwsche kleederdrachten enz. Abdij (Groendracht) Donder dags 10—5 uur. andere dagen 1 —5 uur. Zondag 10 Augs. Abdij-uitvoering, v.m. 8 uur. Zondag 10—Zat er d. 16 Augs. Hof- stadtooneel, o.a. „Boefje". Schouwburg. Zondag 17 Augs., Zondagavond-Concert Schuttershof, 8 uur Zondag 24 Augs. Abdij-uitvoering, v.m. 8 uur. Woensdag 27 Augs. Abonn.-Ooncert Schuttershof, 8 uur. Z o n d a g 31 Augs. Zondagavond-Concert Schuttershof, 8 uur. BURGERLIJKEN STAND. Goes. GetrouwdS. Dekker, 24 j. en A. de Witte, 24 j. Bevallen J. M. Oostdijk, geb. de Pan, d. LIEFDADIGHEID. Het bestuur van de vereeniging „Kin- derzorg" le Middelburg werd de zer dagen verblijd door een gift uit A„ groot f1000. eyiTENLANO. DE LONDENSCIIE CONFERENTIE. Het wachten schijnt op de derde com missie. Deze heeft zeer bevredigende vorde ringen gemaakt, en stelt thans haar ver slag op, dat zal worden ingediend bij de algemeene vergadering, die heden on der voorzitterschap van Mac Donald bij een zou komen. Naar men zegt, zijn de leden der commissie tot volledige over eenstemming gekomen, behalve op één punt, n.l. het waagstuk van de over dracht der vergoedingsbetalingen. Maar men hoopt dal, als de commissie niet tot overeenstemming mocht komen, het vraagstuk Vrijdag naar de algemeene vergadering te kunnen verwijzen. De conferentie zal dan in het bezit zjjn van de verslagen der eerste en derde commissie omtrent het Eransche voor stel, terwijl in ieder geval ook een deel van het rapport der rechtsgelöerde com missie zal kunnen worden overgelegd. Het is zeer waarschijnlijk, dat heden in den loop van den dag de officieele uil- noodiging aan de Duitsche regeering zal worden verzonden. Het is echter ook mogelijk, dat ce zaak naar de voltallige zitting wordt verwe zen, indien overeenstemming absoluut onmogelijk blijkt. DE IERSCIIE GRENSKWESTIE. In het Lagerhuis heeft Minister Tho mas thans verklaard, dat het rapport van de Privy Council over de kwestie van de grens van Ulster ernstige gevol- gen kan hebben. Cosgrave en Craig zul len met hem le Londen confereeren, Als zij het niet eens worden, zou de regee ring onverwijld een wetgevende maat regel indienen tot onbetwistbare toe passing van hel tractaat en erop staan, dat de maatregel aangenomen wordt, zonder te letten op de gevolgen voor de regeering, BRIEVEN UIT BERLIJN. Berlijn, midden Juli, De rijkste man van Berlijn. Inkoopen met levensverzekering. De verlotingswoede. Plotseling is in Berlijn een nieuwe naam op aller lippen- „Michael", Gister nog kende het meerendeel der bevolking hem niet vandaag vragen de mcnschen elkaar op straat „Wat zeg je van Mi chael?" Daarmee wordt niet de heilig/e Michael, die den draak doodde bedoeld maar een zeer menschelijke en wereld kundige Michael, nl de firmant, de eeni ge firmant van het handelshuis „Michael en Co.", een jonge man, die juist den derligjarigen leeftijd heeft overschreden en die op het oogenblik als de rijkste man van Berlijn beschouwd wordt! Als de belichaming van de geweldige Verandering, die zicli in de laatste jaren aan het economische Duitscliland vol trokken heeft staat deze jonge Croesus voor ons. Dit zij zonder onvriendelijke bijbedoeling gezegd. Want J. Michael i: niet een „O.W.'er" of een „Tnflatiewin ner" van het soort, zooals we er bij hon derden en duizenden hadden en die thans hun geld voor het grootste deel weer verloren hebben. J. Michael is eer der, dat weet men in Berlijn, de vlijtig ste onder de vlijtigen, een fanatiek wer ker, die van den vroegen morgen tot den laten avond niets anders kent dan voortdurende bezigheid dan beraadsla gingen, conferenties, onderhandelingen, 't afsluiten van contracten en het dicteeren van brieven. Niet als de nu overleden drager van een anderen naam, die als symbool van de opleving van de eéono- mische kracht van Duitschland in de ge- heele wereld bekend geworden is niet als Hugo Stinnes lieeft hier een eigenaar van industrieele ondernemingen zfijn zaak tot een voordien ongekenden bloei ont wikkeld, maar een knap handelsman heeft door gewaagde berekeningen zich binnen een half jaar tot een der mach tigste factoren op de Duitsche geldmarkt gemaakt. De firma, die plotseling op den voor grond van de algemeene belangstelling iö getreden, begon in den tijd, toen in Duitschland bij de dagelijks dalende geldswaarde de reëele waarden zoo hoog in prijs stegen, met den aan- en ver koop van velerlei soorten metalen. Daar uit groeide verleden jaar reeds een reus achtige aak in „metalen, ertsen, chemi caliën, pharmaceutische en teerproduc- ten, technische oliën en vetten". Uitge breide laboratoria werden bij de zaak betrokken, waarin een groot aantal schei kundigen alle mogelijke proeven namen. Maar al werd de jonge Michael op die wijze een welgesteld man met zijn huidige fabelachligen rijkdom heeft dat toch weinig te doen. De aanvang tot zijn laatste imposante kapitaalvermeerdering dateert November van het vorige jaar. Toen kwam hij op de slimme gedachte, een anderen weg in te slaan dan alle anderen. Hadden deze zich aan de ge weldige getallen en aan de nullen van de inflatie bèdwelmd, Michael was de eenige, die vertrouwen in de nieuwe rem- temark had. Het was zijn geluk, zijn groote zet op het schaakbord van het leven. In den tijd van de valuta-omwente ling (Nov. 1923), verkocht Michael alles, wat hij aan effecten en aan buitenland- sche waarden bezat en kocht zich daar voor rentemarken. En toen zich nu in het voorjaar van 1921 de algemeene cre- dietnood, het verlammende gebrek aan kapitaal openbaarde, kon Michael talrijke ondernemingen te hulp komen. Bij de fantastische hooge rente, die betaald werd, gelukte het hem, door geldzaken van dien aard zijn vermogen spoedig zoo te vergrooten, dat hel op het oogen blik op de kleinigheid van honderd niil- lioen goudmark en meer geschat wordt! Dat is iets sproolcje/sachtigs. Te meer waar het hier niet om een vermogen gaat, dat voor het grootste deel uit grond fabrieken, goederenvoorraden en derge- lijken bestaat, maar werkelijk en waar achtig om het bezit van baar ,gelcl in zulke massa's. Daarom is Michael tegenwoordig, als men de liquiditeit van zijn middelen in aanmerking neemt, waarschijnlijk niet al leen de rijkste man van Berlijn, maar van Duitschland. Hij is het ook vooral daarom, omdat hij de eenige bezitter van hel kolossale vermogen is en de heerschappij over zijn schatten niet niet compagnons, vennoolen aandeelhouders, zelfs niet mét familiele. den (zooals het ook in Holland bekende Berlijnsche huis Mendelssohn en Co., waarvan het gezamenlijke vermogen in grootte volgt op dal van Michael) te )deelen heeft. De macht van dezen en keling, die zoo jong is, dat hij nu eerst aan een huwelijk denkt hij heeft misschien tot nu toe geen tijd gehad om er over te denken is natuurlijk zeer aanzienlijk. Er zijn reeds graoie banken, geheel onder zijn invloed. Maar men moet zeggen, dat de in blik semsnel tempo aangegroeide rijkdom van Michael weinig afkeurende woorden, wei nig ongunstige kritiek getroffen heeft. Men heeft hoogachting voor hem, juist omdat hij den moed had op de kaart van de Duitsche valuta-hervorming, d. w. z. van de Duitsche gezondmaking te spelen. De „nieuwe rijken" van de laat ste vier jaar speculeerden meestal op den achteruitgang en het verval van on zen staat. Hier was iemand, die een on wankelbaar vertrouwen in het komen de herstel had. Zeker, op het juiste oogenblik, niet te vroeg en niet te laat en met een juiste benutting van de tijds omstandigheden. Dat geeft den derligjarigen croesus zijn eenige plaats. Van. staathuishoudkundig oogpunt be schouwd is ook zulk een verschijning al weer een ongeluk. Is het niet een groteske karikatuur op alle idealen van een rechtmatige goederenverdecling on der bel volk, als zulke fabelachtige som men in handen van een enkeling zich bevinden, terwijl millioenen zich afsloven en zich van dag tot dag afvragen, hoe deze zich zullen voeden? Hier heeft één mensch middelen ter beschikking, waar mee hij zich bijna de maan kan koopen en de zwaar arbeidende middenklasse» bovenal staat, zoodra zich de noodzake lijkheid van een grootere uitgave voor doet, voor onoplosbare problemen. Er is b.v. een flinke jonge man, dia echter nu niet Michael heet, en die eveneens het plan heeft te trouwen. Hij' wil een huishouding oprichten. Wat doet hij? Onoverwinnelijke bezwaren doen zich voor, als hij meerdere duizenden mark betalen moet om een slaapkamer, een woonkamer, een eetkamer te mcubi- leeren. Vindingrijke hoofden hebben ook voor zulke gevallen thans raad verschaft. De levensverzekeringmaatschappijen hebben de merkwaardige regeling getrof fen, dat ze zich met de groote zaken in) verbinding stellen en dat iemand uit het publiek, die zich iets duurs wil aanschaf fen, zich het bedrag voor dezen koop op deze wijze verschaft, dat hij zich bij de verzekering inkoopt en zijn jaarlijksche of lialfjaarlijkscho jiremiën betaalt. Op die wijze lean men op het oogenblik in Berlijn een ameublement, een automo biel, een vleugel of dergelijke dingett „koopen", waarvoor men de benoodigde geldsom niet ter beschikking heeft. Een uitweg, zeker. Maar de zaak heeft toch haar schaduwzijden. Want voor hem, die dezen weg inslaat en thans heel gelukkig er door is, beteekent het oen blijvende, in den loop van den tijd ongetwijfeld) drukkende belasting, als hij voor iets, dat hij reeds bezit of tenminste denkt te bezitten, steeds weer nieuwe aflossingen betalen moet. ^Interessant is hel, hoe nu weer andere zaakkundige en vindingrijke lieden zich. jjle ongelegenheid, waarin de massa ver keert, len nutte maken. Wie als vreem deling de laatste weken in Berlijn kwam en besloot 's namiddags of 's avonds een der groote „Vergnügungs-Etablissements" te bezoeken, zal verbaasd geweest zijn, als hij daar overal door geweldige aan plakbiljetten niet alleen de „sensationee- le" voorstellingen aangekondigd zag, maar bovendien nog opwindende verras singen van ongewonen aard. Het was het beroemde „Lunapark" in Halensee, aan den ingang van het Grunewald, een amu sementspark op den meest groolschen voet ingericht, dat het eerst op het idee kwam, liet volgende mede te deelen: iedere entréekaart, die door de bezoekers gekocht wordt, draagt een nummer en in den loop van den avond heeft een verloting plaats, waarbij men op zijnr, nummer allerlei voorwerpen winnen kan. Maar niet alleen kleine en onbeduidende dingen, een vaas of een doos sigaretten neen, kostbare en waardevolle zaken, een geheel ameublement, een automo biel, een vleugel men ziet, het zijn- dezelfde voorwerpen, die bij de jui|t ge noemde nieuwe regeling van de levens verzekering een rol spelen. Het succes was groot. Ontelbare dui zenden rukten aan. Ieder droeg in zijn hart de verwachting en de hoop, nu eens dal, wat hij zich niet koopen kan, te winnen. Andere ondernemingen volg den het voorbeeld van het Lunapark. Zoo is er aan de Berlijnsche Kunstten toonstelling ook een amusementspark verbonden Ulap is de poëtische naam, samengesteld uit de aanvangletters van: Universum Landes AussteUuttgs-Park." Met veel lawaai werd de opening aan gekondigd. Ook hier een verloting! Ge schenken op de entréebiljelteu! Wie wil zijn geluk beproeven? De ziekte greep om zich heen. Onder nemingen van de eigenaardigste soort rezen als paddestoelen uit den grond. Zij drongen zich in alle feesten, die op touw gezet werden, verkochten program ma's, wederom van een nummer voor zien, golden als loten. Overal ontwik kelde zich dat, wat de Berlijner een „Rumme!", een „Riesen-Rummel" noeïnt. Het "bezoek aan 'de ondernemingen die met het nieuwe lokmiddel werkten, ont- .aardde in een gok-partij. Er waren mcn schen, die niet één entreebiljet koch ten, maar een groot aantal, b.v. honderd kaarten! Wat eens uitspanning was, werd lot een uitstapje naar een speelclub of renbaan. Totdat liet de spuigaten uitliep en de regeering ingreep, omdat zij niet ten onrechte in al deze gokkerij een overtreding van de loterijwet zag. Ik ben. nieuwsgierig hoe de betrokkenen zich uit de impasse redden. Het is niet uitgeslo ten, dat de politic hen gaat vervolge» en een regelrechte aanklacht tegen hen indient. Maar ik denk, dat de slimme vossen wel door een maas van het net der wettelijke bepalingen zullen ontsnap pen. De komische zijde van de zaak echter is deze, dat de „gelukkige winnaars" voor de glimlach van het noodlot aan zienlijke sommen te behalen hebben! Wi&

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 6