FEESTWEEK. TWEEDE BLAD Zaterdag 2 Aug. 1924 no. 131. BINNENLAND. WIERINGEN GEEN EILAND MEER. De correspondent op Wieringen van het Hand. meldt: Donderdagavond te acht uur had het historisch feit plaats, dat het Amsteldiep door den nieuwen dijk geheel werd afge sloten. Het kwam spoediger dan men had verwacht en slechts weinige ingewijden, ijlings per telefoon opgeroepen konden het schouwspel gadeslaan. Het water borrelde en kookte en vocht als het wa re tegen de twee groote grijpkranen, die van weerszijden elkander waren ge naderd en onverstoorbaar de groote bon ken kleileem in het gat stortten. Ten slotte moest de zee het tegen de tech niek opgeven; een dam werd in het gat gevormd en ingenieurs, aannemers en journalisten liepen over en reikten el kander de hand ten teeken dat Wierin gen aan het vaste land was verbonden. De heer T. Hoffman, die de leiding van het werk tot dichting van het gat had, werd allerwege hartelijk gefelici teerd. 'Als bijzonderheid kan worden vermeld dat 's morgens de doorgang nog vijtig meter bi-eed was en 's avonds te vijf uur een schuitje nog probeeren wilde door het gat te varen, dat natuurlijk onver biddelijk werd afgewezen. De visschersvloot is thans voor een groot deel van Wieringen verhuisd. En de vischliandelaars hebben zich vracht auto's aangeschaft om hun waren naar het Westen van het eiland te vervoeren. Met de rust en kalmte van Wierin gen is het gedaan. „HET TADERLAND" VERKOCHT? Naar Het Volk verneemt is het Haag- sche dagblad „Het Vaderland" in eigen dom -overgegaan aan den heer H. Nijgh, directeur van de Nieuwe Rolterdamsche Courant." Uit Stad en Provincie. Uit Middelburg. Ook aan hen die gewoonlijk de gemeentelijke publicaties niet lezen, ge ven we den raad ditmaal alle aandacht 'te schenken aan de in dit nummer opge nomen publicaties betreffende de maat regelen van orde en verkeer, den dienst van het Roode Ivruis, Reddingsbrigade, en drinkwatervoorziening op de feest dagen van de volgende week. En de aandacht van de huismoeders zij in 't bijzonder gevestigd op een ad vertentie van den gemeentelijken reini gingsdienst, meedeelend, dat Woensdag 6 Augustus geen huisvuil en haardasch •wordt opgehaald. Men zette dus geen bakken buiten. Toen gisteravond na het derde nummer van het Molenwalerconcert het door het betrekken van de lucht een Egyptische duisternis werd op de tent, werd aan do gasfabriek gevraagd om ihet licht Te komen ontsteken. Er was echter niemand die kon komen en zat >er voor den directeur niets anders op, dan de pauze vroeger te doen ingaan. Later bleek, dat de werkman, die het licht moet -aansteken, dit nu eenmaal uit gewoonte niet doet voor de pauze, af gescheiden van het al of niet duister zijn. Na de pauze kwam de regen een einde maken aan het concert. Gisteravond even voor de repetitie van het Openluchtspel op de Markt kreeg een der jeugdige deelnemers een toeval. Bij den val verwondde hij zich aan het achterhoofd. Per brancard is hij naar het ziekenhuis vervoerd. Op den Blauwendijk is gisteren avond het 5-jarig dochtertje van L. uit de Winterstraat door de locomotief van de stoomtram aangereden. Het kindje was ernstig aan het hoofd verwond. De machinist had behoorlijk gebeld. Het meisje is per brancard naai- het zieken- 'huis gebracht. Wij werden gisteren in de gelegen heid gesteld de showroom van de N. V. Electrolux in de Korte Delft alhier te bezichtigen, waar het nieuwste op liet gebied der stofzuigers lag uitgestald. Wij vestigen op deze nieuwe zaak de aam- dacht; zij loont de moeite van een be zoek.. De bedrijfsleider, de heer van Dijk, verschaft desgewensclit alle mogelijke in lichtingen. Een film als Bin-Tin-Tin de speur der, geeft ons een geschiedenis, zooals 'Curwood die zoo mooi beschrijven kan. Een wolfshond, üiit de Noordelijke wil dernissen, die voor het eerst met men- schen in aanraking komt. De opnamen in het hooggebergte, met de sneeuwjachten zijn waarlijk zeer goed, en op zich zelf al een bezoek waard aan de Électrobios- coop alhier. Eu een zeer groote at tractie is ook de Koningin Wilhelmina- film fragmenten uit hel leven van onze Koningin, in verband met Haar bezoek aan deze provincie, natuurlijk dubbel zoo interessant. Wij wijzen belanghebbenden erop, dat de waterleiding in de omgeving van Bi-ee, Koningstraat enz. is afgesloten op Maandag a.s. van 9 tot 1 uur. Men zie verder de advertentie in dit nummer. Uit Vlissingen. Over de vraag, of de door den storm getroffen visschers onder de ver zekeringswetten vallen, schrijft de Vlis- singsche correspondent van het Volk De Arnemuidsche .visschers zijn zoo genaamde deelvisschers, d. w. z. de op brengst van de vangst wordt gelijkelijk gedeeld tusschen de bemanning, nadat eerst een deel voor onderhoud van het schip is afgetrokken. Van arbeider in den zin van bet Ar beidscontract en dientengevolge in den zin der Invaliditeitswet is derhalve geen sprake. Zegeltjes worden er dus voor deze menschen rfiet geplakt. De achter gebleven weduwen en weezen krijgen dus geen weduwen- en weezenrenle. De visschers vallen evenwel ook niet (onder de Zeeongevallenwel. Een enke ling is nog wel verzekerd bij Zeerisico. Het meerendeel der visschers was finan cieel niet bij machte de premie te beta len, zoodat de verzekeringen hel vorige jaar geannuleerd zijn. Onder de Ongevallenwet vallen de vis schers ook niet, terwijl vrijwillige onge vallenverzekeringen niet fcijn gesloten, juist omdat -de premie voor hen niet te betalen was. De 8 weduwen en 17 weezeu krijgen dus geen enkele uitkeering op grond van de sociale verzekeringswetgeving. Bovendien zijn er nog altijd de weduwen van de omgekomen visschers in 1903. De openbare weldadigheid zal in het eerste jaar ongetwijfeld haar plichtdoen. Maar daarna9 Wat zal er daarna met deze weduwen en weezen gebeuren'? Naar Hel Volk verneemt is aan de marine door de directie der „Nedpam" een som van f 200 uitgekeerd voor de verleende hulp bij het blusschingswerk. Uit Walcheren. De inzameling voor de nagelaten betrekkingen van de omgekomen vis schers heeft te St. Laurens opge bracht f 285.47. Te N. en St. Jooslaud is Don derdag de mobilisatie herdacht met klok gelui des middags om 5 uur, terwijl te 7 uur een bijeenkomst van oud-gemobili- seerden werd gehouden, waarby muziek- en zangvei-eeniging eenige gewijde lie deren ten gehoore brachten. o Uit Zuid-Beveland. Door den commissaris der Konin gin is met ingang van 1 Sept. a.s. be noemd lot gemeente-veldwachter te Bors- sele, A. de Korte, agent van politie te Goes. In voltallige vergadering kwam de raad der gemeente te K a p e 11 e Vrijdag in openbare zitting bijeen. De voorz. deelt mede dat de Min. van O., K en W., heeft bericht dat aan de Chr. school te IvapelleBiezelingen en- Eversdijlc nog uitbetaald kan worden f 2775 er is alsnog uit te betalen in totaal f 3055; ook heeft de gemeente bij te dragen in de kosten voor de rijks H. B. S, te Goes de som van f 1814 26. De gemeenterekening 1923 merd naar een commissie tol nazien verzonden. Aan den heer J. F. Mee use werd ont slag verleend als lid der commissie tot wering van schoolverzuim, onder dank voor de "bewezen diensten. Benoemd werd in deze vacature de heer P. Smith met 6 st., de heer C. A. Blok verkreeg 1 slem. Als zetters voor de rijksbelastingen werden herbenoemd J. J. Dronkers en H. Slabbekoora. Het -verzoek van de veilingsvereen. K. B. en O. omtrent spoorwegaansluiting werd ingewilligd, mits een recht van in gebruikneming van gemeentegrond van f 10 jaarlijksch wordt betaald en ook gezorgd wordt voor de noodige aan- strating. Ook moet gezorgd worden voor de noodige veiligheidsmaatregelen. De voorz. vestigt er de aandacht op, dat ook verzocht .wordt oju oude keien voor'bestrating. Do heer Ganscman meent dat de ge meente die keien niet missen kan. De heer v. Wingen wijst met klem op de veiling, die zeker een gemeéntébé- lang is en wel terwille moet gekomen worden. Andere leden slooten zich hier bij aan. De heer v. d. Have wil zooveel moge lijk do veiling ter wille zijn, en wil deze zaak geven in handen van B. en W Al dus werd besloten. Hot voorstel van B. en W. lot aangaan Van een geldleening voor verbouwing van de Cbr. school groot f 6640, tegen een rente van 6 pet. per jaar af te los sen in termijnen van f 600, duur 11 jaar, werd ingewilligd. De heer Zegers betoogt dat hel te danken is aan de tegenwerking-van weth. TY-ereeke (dat^we nu f 1000 meer, kunnen betalen ,daar de inschrijving nu in den druksten tijd moest plaats hebben en het anders in den vorigen winter had kund. Weth. Vereeke komt hier tegen op; hij meent dal door zijn tegenstreven hel heel wat minder heeft gekost. Bekrachtiging van het raadsbesluit volgde inzake de onderhandsche verhu ring van de onderwijzerswouing te Bie- 'zelinge voor een termijn van drie jaar aan te vangen 1 Maart 1925 voor f350 per jaar. Besloten werd lol tegemoetkoming in de huur voor de veldwachterswoning. De \oorz. deelt mee, dat de oude brandspuit is verkocht voor f 56 dat met den ingenieur van den rijks water staat is geconfereerd, over de gevaar lijke bocht in de Weststraat; dat het lui- werk van de nieuwe klok nog niet in or de is. tte heer v. d Have verzoekt weg neming van het vuile bordje aan den paal 1)ij den ingang Weststraat, waarop slaat richting Goes. Spr, vindt de bedoeling uitstekend, maar vraagt een behoorlijken wegwijzer (bordje). De voorz. zegt dit toe en wijst ook op het noodzakelijke, hier van op Biezelinge bij bakker Kloosterman. De lieer v. d. Have wijst ook op de on gelukkige bestrating bij wachtpost 38 en op de noodzakelijkheid om voor wa terafvoer te zorgen aan den nieuwen weg. De voorz. zegt dal B en W. de verbe tering noodzakelijk achlen voor bestra ting zoowel als het laatst genoemde. Vrijdag vergaderde de raad van 's-Gravenpolder. Onder de ingeko men stukken was een schrijven van het Depart, van Onderwijs, IC. en W., dat de gemeente aan de R. H. B. S. te Goes over 1923 is verschuldigd f 999 16. Een voorstel van B. en W. lol het aangaan eener geldleening van f 1000 voor straat- verbetering, waarvan de kosten circa f 1800 'zullen bedragen, wordt aange nomen. Getracht zal worden deze lee ning zoo voordeelig mogelijk te sluiten Als zetters wordeu herkozen W. West- veer en G. Felius, plaatsvervangers J. de Dreu en W. Vijverberg. Het veranderen der Gocsche markt dagen ontmoet geen bezwaren. De hef fing der leges op jachtacten wordt ge bracht voor een groote acte op f6, kleine f 3, logeeracte f 2, kleine jachl- acte f 1. Overgelegd wordt de gemeentereke- ■ning over 1923. Dc ontvangsten bedroe gen f 11.460.80, de uiig. f 39.472.92; ba tig saldo I 1989.88. Uit de rekening van het burgert, armbestuur blijkt, dat de ontvangsten bedroegen i' 22.679.94, de uitg. f 18.603.40i/2-, goed slot f 1076.53i/^. Voor het nazien der gemeen terekening worden gekozen de heeren ICousema- ker, De Koster, Verhuist en Joziasse; voor de rekening van het burg armbest. de heeren Schouten, Vermue en Lokersc. 1-Iet voorstel van B. en W. om aan H. *M. de Koningin en Prinses Juliana bij hun komst op 's-Gravcnpolder uil de 'gemeentekas een bouquet aan te bieden, wordt m. a. st. aangenomen. De gemeenteraad van Ierseke kwam Donderdagavond voltallig bijeen. Direct na lezing der notulen, die onver anderd werden vastgesteld', werd het nieuwe lid, de lieer J. Ossewaarde, na onderzoek van den geloofsbrief, en na aflegging der belofte, als raadslid toe- gelalen. De heffing van lègesgelden van jacht akten werd van 50 op 20 pel. gebracht, zulks in overeenstemming met een op merking van Ged. Staten. De gemeenterekening over 1923, met een ontvangst van f 137268.. 14 en een uitgaaf van f 129.518.67, dus een batig saldo van f7749.47, werd naar een com missie van onderzoek verwezen. Aftredend voor zetter der belastin gen waren de heeren T. C.upery en C. M. Laban; als candidaten waren daar nevens gesteld de heeren Jac. Marteijn en J. A. Eckliardt. Herbenoemd werden de heeren T. Cupery en C. M. Laban. De heer A. Lindenberg wenscht een terrein op ae haven te huren, ter groot te van 40 vierk. M., om een loods ie zetten, waar hij teer, smeerolie, vet enz. kan opslaan Het dagel. bestuur stelt om verschillende redenen (voornml. brand gevaar voor de schepen) voor, hierop afwijzend te beschikken De heeren Ph. 'Bom en Ossewaarde vragen of het 't idoel van Lindenbergh is om petroleum op te slaan. Zal liet een sleenen gebouw worden of een houten loods? B en W zijn pertinent legen elke bergplaats van petroleum. De lieer Schcele gelooft ook, dat het in het belang van Ierseke is, dit te weigeren, 't Is gewenscht om het wa ter zoo zuiver mogelijk te houden, dit in het belang der oestercultuur. Vroe ger kon men de kreeft 3 weken in een buin in de haven bewaren; tegenwoordig zijn ze in 2 dagen dood. Het water is zeer onzuiver. Met alg. st. wordt afwij zend beschikt. Voorts was ingekomen van 't Nut een verzoekschrift om een lokaal school I in huur te ontvangen. B. en W, geven op deze aanvraag geen advies, maai- laten dit aan den raad over. De heer J. Ossewaarde merkt op, dat het hoofd der school geen be zwaren heeft, maar bel mogelijk achl, dal bewaarschoolonderwijs in een lo kaal der school wordt gegeven. Hij stelt voor om twee lokalen beschikbaar te stellen, natuurlijk met inachtneming van de wenschen van T Rijksschooltoezicht. "De heer De Koeijer is tegen dit voor- Eenige speciale aanbiedingen Oranje-Sjerpen 10, 15 en 19 et. OraDje-Knoopjes 1, 3 en 5 cent per gros 110 cent Oranje-Katoen per el 29 cent. Oranje-Lint 5,8,14 en 19 ct. p. el Voor Uw logé's Kapokbedden| f 13,75, f 17,50, I 22,90. Wij ontvingen een p a r t ij s—ma Loopsrs bh welke nu wegens te late ont vangst voor 39, 49 en 59 cent opgeruimd worden. FIRMA H. L. HENDRIKSE, Gravenstraat Middelburg. (Ingez. Med.) stel; hij wil eerst met hel lokaal op den Dam (school II) de kal eens uit den boom zien. Weth. Bom ziet ook geen bezwaren; hij zal in het belang van t algemeen voorstemmen. De heer Ph. Bom zegt dat zijn meening één openbare school voor Ierseke genoeg is, wel meer grond krijgt en dat dan Ossewaarde aan zijn kant komt. Na discussie wordt het voorstel van den heer Ossewaarde verworpen met 7 legen 1 stemmen. Vóór Ossewaarde. De Jager, Scheele en weth. Bom, tegen J. Sinke, Ph. Bom, Hartoog, Mol, Dq Koeijer, Van Es en Daane. Bij de rondvraag dringt de heer Osse waarde aan op meerder vergaderen van den raad. 'I Is nu voor de derde maal an 'l jaar en dit is te weinig. Hij heeft een 6 a 7-tal punten in het belang der gemeente, die hij gaarne zou besproken zien en zal nu met het oog op het late uur slechts vragen om de lokalen voor de bewaarschool op den Dam spoedig geheel gereetl beschikbaar te stellen. De voorzitter merkt op, dal hij in hel jiouden van veel vergaderingen geen heil ziet. Denkelijk is het de volgende maand weer vergadering. Verder merkt de heer Ossewaarde op, dal met de verandering in de Kerkboek- straat de heer Van der Vrede zeer ge dupeerd is; hij acht het billijk, dat bij een verkoop van de overtollige gronden hiermede rekening wordt gehouden. De 'oorziller zegt naar aanleiding hiervan, dal B. en W. nadere voorstellen zullen doen en dat het dan misschien wen- ichelijk is, dat de raad eerst in geheime silting gaat. De heer Ph. Bom merkt op, dal de prijs van 't gas veel te duur is; z. L moest de gasprijs op 10 ct. de meter komen. Dat kan best. Verder moesten de bakkers en de industrie ook meer gas uemen, dan had de gasfabriek een paar duizend gulden winst. Ook moesten de lantaarns meer branden. Hij wil de gas- 'commissie geen vliegen afvangen, maar zou toch vele dingen anders willen zien. Een heele discussie was het gevolg. Aan het einde der vergadering sprak voorzitter nog woorden van lier* denking aan de mobilisatie van 1914, nu juist 10 jaar geleden en wijdde waar- deerende woorden aan hen die loen le wapen de wacht aan onze grens be trokken. We zijn Goddank van den oor log verschoond gebleven, maar hebben (och dc gevolgen ondervonden. Olt Zeeuwseh-Vlaanderen O. D. Iu de Donderdag te A x e 1 gehouden vergadering van aandeelhouders van de Coöp. Suikerfabriek te Sas van Gent, is tot bestuurslid gekozen de heer O. van Waes Pz., wegens overlijden van den heer P. van Waes. Bij besluit van den Minister werd ui do afd. van hel Groene Kruis te Axel een subsidie toegekend van f 615.50 ter bestrijding van tuberculose. VOOR DE SLACHTOFFERS VAN DE STORMRAMP. Bij de redactie der Midd. Crt. wehd nog ontvangen van A. L., f2.50, K. f2.50; H. v. d. H, Leiden f4; M. f2.50; N. N. f5, totaal f 16.50. Tesamen met de vorige giften f 936.92. Bij den penningmeester van hel plaat selijk comité te Middelburg, W. Barends, L. Noordslr. C 43, werd alsnog ontvan gen van A., 2.50, N. N. 20, M. K. 1, Fam, K., 2, voor de slachtoffers 2.50, V. 10, I. A. W. 1, J. L. en M. B. 5, totaal f 4A (Tesamen met de vorige giften f 2192.95. APOTHEKEN. Zondag en de nachten der volgende wcelc zijn de navolgende apotheken ge opend Middelburg J. W v. d. Garde. Vlissingen S. J lingering, Hendrikstr. KERKNIEUWS. Ds. G. J. Waardenburg te Han s- weert zal op Zondag 21 Augustus in den namiddagdienst afscheid nemen van Ned. Herv. Gemeente aldaar de Z.\ Door de classis Zierikzee der Geref. kerken werd peremptoir geëxamineerd de heer J W. van Tol, beroepen pre dikant le Sc harend ij ke Z.) en met algemeene stemmen toegelaten lot het predikambt in de Gereformeerde Kerken. KUNST EN WETENSCHAPPEN. In de Schouwburgtent, die ter ge legenheid van de Kermis alhier op den Dam zal worden opgebouwd, zal een gezelschap van den heer Ch. Braaken- siek van 11—16 Augustus voorstellingen geven van „Hittepetithet bekende zang spel van Chris van Dinteren, dal eenige jaren geleden ook hier ter stede reeds met veel succes werd opgevoerd ONDERWIJS. Geslaagd te Eindhoven voor de Nuttige Handwerken, mej. Ca. v. d Staal, oud-lcerlingen van de Industrieën Huis houdschool te Middelburg. Geslaagd voor het diploma Boek houden van de federatie van Handels- en Kantoorbedienden-Vereenigingen de heer L. Verhage, alhier. Op de Mode Academie te 's Graven hagen slaagde voor coupeuse mej. M. jToukes; voor costumière de dames N. èDekker, N. den Baas; iS Bok. T. Wouwe èen D. Smits, leerlingen van de Modevak school te Vlissingen Heden geslaagd te Amsterdam voor liet examen Slöjd, mej. M. C. Brandes «onderwijzeres O. L. School te Vrou we p o 1 d e r Geslaagd te Rotterdam voor het examen Nuttige Handwerken de datnes Th. A. van Bruggen, S. C. V Blanker, J. E. Hijma en M. N. Mays allen le Goes. Te Bergen op Zoom is op 78-jarigen leeftijd overleden, de heer B. G. Lambers, oud-hoofd der R.K. school teOvezand Geslaagd le Rotterdam voor het examen M. U. L. O. voor diploma A, M. M. Cashoek, L. C. v. d. Does en E. ten Haaf, allen le 'Zierikzee; ge slaagd te Breda yoor (diploma A, P Deur-, loo,P. Blaas. M. Cense, J. Dorst, J. le Grand, M. Kievit, C. Lanting, C. v. Nieu- xvenhuijzen allen te Tholen. Geslaagd te Rotterdam voor het examen hoofdakte, mj. A. Storm, te Zierikzee. Geslaagd voor het eindexamen der R. K. Landbouwhuishoudsch. te Poster-, holt, mej. I. CammaeiT, te Hulst Uit Zee u w s c h-VI a a nde ren W. D. Ter herdenking der mobilisatie wapperde te O o s l b u r g van het ge- tmeentehuis en van de Ned. Herv kerk de driekleur. Om 5 uur werd van ge noemd kerkgebouw de klok geluid. Te kwart voor acht werd in het Beursge bouw aldaar een bijeenkomst gehouden, waartoe alle oud-gemobiliseerden uil 't district waren uitgenoodigd, doch aan welken oproep door zeer weinigen was gevolg gegeven. De burgemeester van Sluis de heer Barkers, voorzitter van hel Kringcomité sprak een openings woord, waarna getracht werd per draad- looze te luisteren naar de rede van den Min. v. Binncnlandsche Zaken, waarvan slechts enkele woorden verstaanbaar wa ren. Beter hoorbaar was de muziek der Kon. Mil. Kapel. De secretaris van het Kringcomité de heer C. M. van den Broecke te Aarden burg hield daarna een rede, waarin hij deed uitkomen de beteekenis der hérden- king, hetgeen niet mag beschouwd wor den als een verheerlijking van 't mililai- risme. Tot slot werd de Leger- en Vloot- film vertoond. RECHTZAKEN. De vacantiekamer der rechtbank te Amsterdam heeft J. Th B„ oud 65 jaar, van beroep loopknecht, veroordeeld tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf we gens opzettelijke brandstichting. Beklaag de stichtte brand in zijn in de Lijnbaans gracht liggend woonschcepjc, korten tijd nadat hij zijn woonschecpje dat hij voor f 200 had gekocht voor f 1000 en zijn inboedel voor f 500 verzekerd had. - De Zwolsche rechtbank veroordeelde Donderdag den 58-jarigen landbouwer G. V., le Steenwijkerwold, wegens bedrieg lijke bankbreuk, lof,. 9 maanden gevange nisstraf met aftrek der preventieve hech tenis. De eisch was twee jaar. LANDBOUW. Men meldt ons van. het eiland Tholen: De karwij- en koolzaadoogst in volle actie, maar belet door den regen om vol op tot dorschen over te gaan; vlasoogst mede in werking door aflevering. Thans begint ook het gerslsnijden en dus na enkele dagen zitten wij in Tholen, Schou-

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 5